background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Andrzej Dygas 
 
 
 
 
 
 
 

Rozliczanie robót montażowych 
712[02].Z2.09 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Małgorzata Karbowiak 
inż. Alicja Korobczak 
 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Andrzej Dygas 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[02].Z2.09 
„Rozliczanie  robót  ciesielskich”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
cieśla. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Przedmiar robót ciesielskich montażowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Katalog  Nakładów  Rzeczowych  (KNR)  i  (Katalog  Norm  Jednostkowych 

Zużycia Materiałów Budowlanych (KNJZMB) 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Zapotrzebowanie na materiały 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Wycena robót ciesielskich montażowych 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Rozliczenie materiałów 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Warunki techniczne odbioru robót 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie cieśla 712[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  pokazu  z  objaśnieniem, 
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

Jednostka  modułowa  „Rozliczanie  robót  montażowych”  stanowi  jeden  z  elementów 

modułu 712[02].Z2 i jest zaznaczona na zamieszczonym schemacie na stronie 4. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

712[02].Z2 

Montaż obiektów 

z elementów prefabrykowanych 

712[02].Z2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn 

do robót montażowych 

712[02].Z2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów 

w robotach budowlanych 

712[02].Z2.09 

Rozliczanie robót montażowych 

712[02].Z2.03 

Montowanie elementów ściennych 

712[02].Z2.04 

Montowanie drewnianych konstrukcji dachowych 

712[02].Z2.05 

Wykonywanie montażu stropów i stropodachów 

712[02].Z2.06 

Wykonywanie montażu schodów drewnianych 

712[02].Z2.07 

Wykonywanie podłóg z gotowych elementów 

drewnianych 

712[02].Z2.08 

Wykonywanie rusztowań do robót montażowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

sporządzić zapotrzebowanie materiałowe, 

 

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 

 

dobierać narzędzia, maszyny i sprzęt do robót ciesielskich, 

 

wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

 

wykonywać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna, 

 

wykonywać połączenia i złącza ciesielskie, 

 

wykonywać i demontować rusztowania drewniane, 

 

montować elementy ścienne, 

 

montować drewniane konstrukcje dachowe, 

 

wykonywać montaż stropów i stropodachów, 

 

wykonywać montaż schodów drewnianych, 

 

wykonywać podłogę z gotowych elementów drewnianych, 

 

wykonywać naprawy konstrukcji ciesielskich, 

 

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

wykonać przedmiar robót ciesielskich, 

 

sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe, 

 

wykonać wstępną wycenę robót, 

 

przekazać wykonane roboty, 

 

rozliczyć zużyte materiały, 

 

wystawić rachunek za wykonaną pracę, 

 

zdać do magazynu nie zużyte materiały. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Cieśla 712[02] 

Moduł: 

Montaż 

obiektów 

elementów 

prefabrykowanych 

712[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Rozliczanie robót montażowych 712[02].Z2.09 

Temat:  Przedmiarowanie  więźby  dachowej  o  konstrukcji  jętkowej  ze  ścianką 

kolankową. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sporządzania przedmiaru robót. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić ilość robót na podstawie dokumentacji projektowej, 

 

przyjąć właściwą jednostkę miary, 

 

obliczyć ilość robót zgodnie z zasadami przedmiaru, 

 

wypełnić druk Przedmiar robót. 

 
Metody nauczania: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja projektowa, 

 

druk Przedmiar robót, 

 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Przygotowanie dokumentacji projektowej i druków Przedmiar robót, 
5.  Realizacja tematu: 

 

uczeń zapoznaje się z dokumentacją projektową, 

 

uczeń  analizuje  na  podstawie  dokumentacji  wymiary  dachu,  jakie  ma  przyjąć  do 
obliczeń i jednostkę miary(w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela), 

 

nauczyciel pokazuje uczniom druk Przedmiar robót i wyjaśnia jak go wypełnić, 

 

uczniowie  dokonują  obliczeń  powierzchni  połaci  dachowej  i  wpisują  na  druk 
Przedmiar robót, 

6.  Uczeń analizuje wykonane ćwiczenie. 
7.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy została poprawnie wykonana. 
8.  Uczniowie prezentują swoje prace na drukach Przedmiar robót w kolejności wykonywania. 
9.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Na  podstawie  otrzymanego  fragmentu  dokumentacji sporządź  przedmiar  robót  na  wykonanie 
konstrukcji dachowej nietypowej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Cieśla 712[02] 

Moduł: 

Montaż 

obiektów 

elementów 

prefabrykowanych 

712[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Rozliczanie robót montażowych 712[02].Z2.09 

Temat: Rozliczanie materiałów do robót ciesielskich montażowych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozliczania robót ciesielskich. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

obliczyć ilość materiałów na podstawie obmiaru robót, 

 

przyjąć właściwą jednostkę miary do obliczeń, 

 

korzystać z KNR przy ustalaniu normatywów zużycia materiałów na jednostkę produkcji, 

 

obliczyć ilość materiałów pobranych z magazynu na podstawie dowodów pobrania, 

 

sporządzić dokument zwrotu materiałów nie wykorzystanych, 

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Metody nauczania:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

obmiar robót, 

 

KNR 0-21 

 

dokumenty pobrania materiałów z magazynu, 

 

kartka papieru, 

 

kalkulator, 

 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem  zadania  jest  rozliczenie  materiałów  do  wykonania  stropu  drewnianego  

w systemie kanadyjskim. 
 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  wyjaśnienie  tematu  zajęć,  zaznajomienie  uczniów  

z pracą metodą przewodniego tekstu. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Co stanowi podstawę do obliczenia ilości zużytych materiałów? 
2.  Z czego korzystamy przy określeniu normatywów zużycia materiałów? 
3.  Co nazywamy odzyskiem materiału? 
4.  Jak oblicza się ilość zużytych materiałów? 
5.  Jak oblicza się odzysk materiału? 
6.  Jak oblicza się ilość materiału pobranego z magazynu na podstawie dowodów pobrania? 
7.  Jak sporządza się dokument zwrotu materiałów do magazynu? 

 

PLANOWANIE 
1.  Ustal dokumenty potrzebne do rozliczenia materiałów. 
2.  Ustal jednostkę jaką przyjmiesz do obliczeń materiałów. 
3.  Ustal materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia. 
4.  Zaplanuj kolejność czynności podczas wykonania ćwiczenia. 

 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 
1.  Zapoznaj się z obmiarem robót i dokumentami pobrania materiałów. 
2.  Oblicz ilość materiałów na podstawie obmiaru robót korzystając z KNR 0-21. 
3.  Oblicz na podstawie dowodów pobrania ilość materiałów pobranych z magazynu. 
4.  Porównaj  wyniki  ilości  materiałów  (obliczone  na  podstawie  obmiaru  z  pobranymi 

z magazynu). 

5.  Sporządź dokument rozliczenia materiałów. 
6.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
7.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały obliczone ilości materiałów do wykonania stropu? 
2.  Czy prawidłowo zostały przyjęte normy z KNR? 
3.  Czy prawidłowo zostały obliczone ilości materiałów pobranych z magazynu? 
4.  Czy poprawnie został sporządzony dokument zwrotu materiałów do magazynu? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej  trudności.  Nauczyciel 

podsumowuje  całe  ćwiczenie,  określa  jakie  nowe  umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i sposoby ich unikania w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na podstawie  otrzymanego  przedmiaru robót i tablicy  z  KNR 0-21 sporządź zestawienie 

zużycia materiału na wykonanie stropu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Przedmiar robót ciesielskich montażowych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  przedmiar  zewnętrznego  rusztowania  stojakowego  na  podstawie  dokumentacji 

projektowej. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją projektową, 
2)  ustalić długość rusztowania zgodnie z zasadami przedmiarowania, na podstawie rysunków 

z dokumentacji projektowej 

3)  ustalić  wysokość  rusztowania  zgodnie  z  zasadami  przedmiarowania,  na  podstawie 

rysunków z dokumentacji projektowej 

4)  obliczyć powierzchnię rusztowania, 
5)  sporządzić obliczenia na druku Przedmiar robót, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

–  dokumentacja projektowa, 
–  druk Przedmiar robót, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  przedmiar  lekkiej  obudowy  ścian i dachu budynku typu halowego na podstawie 

rzutu poziomego, przekroju i elewacji budynku 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkami z dokumentacji projektowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

2)  obliczyć powierzchnię ścian i dachu zgodnie z zasadami przedmiarowania robót, 
3)  wypełnić druk Przedmiar robót, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunki: rzut poziomy przekrój i elewacje budynku, 

 

druk Przedmiar robót, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź  przedmiar  połaci  dachowej  o  konstrukcji  jętkowej  na  podstawie  rysunków 

projektowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkami projektowymi, 
2)  obliczyć powierzchnię dachu zgodnie z zasadami przedmiarowania robót, 
3)  wypełnić druk Przedmiar robót, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunki konstrukcji dachu, 

 

druk Przedmiar robót, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Katalog  Nakładów  Rzeczowych  (KNR)  i  Katalog  Norm 

Jednostkowych 

Zużycia 

Materiałów 

Budowlanych 

(KNJZMB) 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając z KNR wypisz wszystkie materiały niezbędne do wykonania więźby dachowej 

o układzie jętkowym oraz ilości normowe na jednostkę miary podaną w nakładach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z KNR 2-02 t.I, 
2)  odszukać w KNR tabeli Więźby dachowe o układzie jętkowym, z tarcicy nasyconej, 
3)  wybrać z tabeli pozycje dotyczące materiałów, 
4)  wpisać do zeszytu wszystkie materiały z tabeli oraz ich ilości na jednostkę miary, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

KNR 2-02 t. I, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

literatura z rozdziału 6. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  KNR  wypisz  wszystkie  nakłady  robocizny, materiałów  i sprzętu  niezbędne 

do  wykonania  rusztowania  zewnętrznego  drewnianego  oraz  ilości  normowe  na  jednostkę 
miary podaną w nakładach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)  zapoznać się z KNR 2-02 t. II, 
2)  odszukać w KNR tabeli Rusztowania zewnętrzne drewniane, 
3)  wybrać z tabeli pozycje dotyczące robocizny, materiałów i sprzętu, 
4)  wpisać do zeszytu pozycje dotyczące robocizny, materiału i sprzętu z tabeli oraz ich ilości 

na jednostkę miary, 

5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

KNR 2-02 t.II, 

– 

przybory do pisania, 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Rozlicz  zużyte  materiały  na  wykonanie  dachu  z  wiązarów  dachowych  według  Katalogu 

Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z obmiarem robót na wykonanie dachu z wiązarów deskowych, 
2)  obliczyć ilość materiałów zgodnie z zasadami przyjętymi w KNJZMB, 
3)  obliczenia wpisać do zeszytu przedmiotowego, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

obmiar robót na wykonanie dachu z wiązarów dachowych, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

kalkulator, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Zapotrzebowanie na materiały 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W  oparciu  o  wypełniony  druk  Przedmiar  robót  wykonaj  zestawienie  niezbędnych 

materiałów na wykonanie więźby dachowej o układzie jętkowym ze ścianką kolankową. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować  wypełniony  druk  Przedmiar  robót  na  wykonanie  więźby  dachowej 

o układzie jętkowym ze ścianką kolankową, 

2)  określić materiały do wykonania więźby dachowej, 
3)  obliczyć ilość materiałów do wykonania więźby dachowej,  
4)  sporządź zestawienie materiałów, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

dokumentacja projektowa, 

 

wypełniony druk Przedmiar robót, 

 

przybory do pisania, 

 

kartka do sporządzenia zestawienia na materiały, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź  zamówienie  na  materiały  do  wykonania  podłogi  z  desek  typu  „Bar”  na 

podstawie przedmiaru robót.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedmiarem robót, 
2)  wypisać  na  podstawie  przedmiaru  wszystkie  materiały  niezbędne  do  wykonania  podłogi 

z desek typu „Bar”, 

3)  obliczyć ilości materiałów zgodnie z zasadami z KNR, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

4)  sporządzić zamówienie na materiały, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przedmiar robót, 

 

KNR 2-02, 

 

kartka do sporządzenia zamówienia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Wycena robót ciesielskich 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Po  obejrzeniu  filmu  instruktażowego  przeprowadź  negocjacje  ceny  na  wykonanie 

konstrukcji dachowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien

1)  obejrzeć film instruktażowy dotyczący negocjacji ceny na roboty budowlane, 
2)  wypisać kolejność czynności podczas negocjacji, 
3)  przeprowadzić symulowaną negocjację ceny, 
4)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  metoda projektów,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

film instruktażowy dotyczący negocjacji ceny na roboty budowlane, 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  kosztorysu  powykonawczego  wystaw  fakturę  za  wykonanie  konstrukcji 

dachu  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z kosztorysem na wykonaną pracę, 
2)  przygotować druk faktury, 
3)  wypisać na druku faktury rodzaj robót i wartość z kosztorysu, 
4)  obliczyć na druku wartość podatku VAT i wartość brutto, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny pracy.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  tekst przewodni,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

druk faktury, 

– 

kosztorys robót, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządzić  kosztorys  na  wykonanie  stropu  drewnianego  według  przygotowanego 

przedmiaru robót. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przedmiarem robót, 
2)  przygotować druk Kosztorys, 
3)  wpisać z przedmiaru ilości robót, 
4)  wybrać z KNR odpowiednią tabelę z nakładami rzeczowymi, 
5)  wpisać z KNR nakłady rzeczowe, 
6)  obliczyć robociznę bezpośrednią (R, M, S), 
7)  obliczyć koszty zakupu, 
8)  obliczyć koszty pośrednie, 
9)  obliczyć zysk, 
10)  obliczyć wartość kosztorysową, 
11)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
12)  dokonać oceny pracy.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

tekst przewodni,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przedmiar robót, 

 

druk Kosztorys, 

 

KNR 0-21, 

 

kalkulator, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Rozliczenie materiałów 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  na  podstawie  KNR  2-02  normy  odzysku  materiałów  na  wykonanie  rusztowania 

zewnętrznego drewnianego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  KNR  2-02  tabeli  dotyczącej  wykonania  rusztowania  zewnętrznego 

drewnianego, 

2)  zapisać wykaz materiałów i ich ilość do wykonania deskowania z odszukanej tabeli, 
3)  obliczyć ilości odzyskanego materiału, 
4)  zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda projektów,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

KNR 2-02, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Omów sposób rozliczenia się z pobranych materiałów do wykonania stropu drewnianego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapisać na kartce kolejność czynności podczas rozliczania się z pobranych materiałów, 
2)  zapisać wykaz dokumentów niezbędnych do rozliczeń, 
3)  zaprezentować wykonaną pracę. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda projektów,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6.  Warunki techniczne odbioru robót 

 

5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz na czym polega sporządzenie protokołu odbioru wykonanych robót ciesielskich? 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z protokółem odbioru końcowego robót ciesielskich, 
2)  napisać kolejność czynności przy sporządzaniu protokółu odbioru robót, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

metoda projektów, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

protokół końcowy odbioru robót ciesielskich, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj elementy odbioru robót ciesielskich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć foliogramy, 
2)  wybrać rodzaje dokumentów stanowiących podstawę odbioru robót ciesielskich, 
3)  zapisać w zeszycie nazwy dokumentów, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda projektów, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt przedmiotowy, 

 

literatura z rozdziału 7  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Rozliczanie 

robót 

montażowych”. 

Test składa się z 23 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 18 ÷ 23 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1 
c, 2 b, 3 c, 4 c, 5 b, 6 a, 7 c, 8 d, 9 c, 10 a, 11 c, 12 c, 13 d
14 
b, 15 d, 16 d, 17 b, 18 b, 19 a, 20 c, 21 a, 22 c, 23 c
 
Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać, w jakim czasie sporządza się 
przedmiar robót. 

2.  Określić cel sporządzania przedmiaru robót. 

3. 

Wskazać jednostkę do obmiarowania rusztowań 
zewnętrznych. 

4.  Ustalić, co należy określić w obmiarze robót. 

5. 

Określić sposób przedmiarowania rusztowań 
wewnętrznych. 

6. 

Określić sposób przedmiarowania podłóg i 
posadzek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

7.  Odczytać znaczenie skrótu KNR. 

8. 

Ustalić niezbędne dane przy składaniu 
zapotrzebowania na materiały. 

9. 

Ustalić normę odzysku materiału na podstawie 
KNR. 

10.  Rozróżnić składniki kosztorysu. 

11.  Ustalić sposób obliczania zysku. 

12. 

Ustalić jakie rodzaje nakładów można określić 
na podstawie KNR. 

13. 

Wskazać elementy kosztorysu, które są 
najczęściej przedmiotem negocjacji ceny. 

14. 

Ustalić rodzaj dokumentu, w którym wpisuje się 
międzyoperacyjne odbiory robót. 

15. 

Wskazać rodzaje badań elementów przed ich 
zamontowaniem. 

16. 

Wskazać jednostkę w jakiej obmierza się 
konstrukcje dachowe nietypowe z desek, 
krawędziaków i bali. 

17.  Ustalić do czego służą KNJZMB. 

18. 

Obliczyć ile desek potrzeba na wykonanie 
deskowania połaci dachowej. 

PP 

19. 

Określić na jakim etapie budowy powinno się 
odbyć badanie materiałów lub gotowych 
elementów stosowanych do wykonywania 
konstrukcji drewnianych. 

PP 

20.  Obliczyć koszt robocizny- należność za pracę. 

PP 

21. 

Sporządzić kalkulację kosztów drewna na 
podstawie KNR. 

PP 

22. 

Obliczyć % udział kosztów zakupu materiałów, 
jaki należy uwzględnić przy sporządzaniu 
kosztorysu. 

PP 

23. 

Obliczyć ilość m³ bali do wykonania konstrukcji 
dachu jętkowego. 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 23 zadania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są  cztery  możliwe  odpowiedzi:  A,  B,  C,  D.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna; 
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, 

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z poziomu  ponadpodstawowego  i te  mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  pytań 
o numerach od 18 do 23). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
CZĘŚĆ I 
 
1.  Przedmiar najczęściej wykonuje się  

a)  po zakończeniu robót . 
b)  w czasie trwania robót 
c)  przed przystąpieniem do robót na podstawie dokumentacji projektowej. 
d)  przed przystąpieniem do robót z natury. 
 

2.  Przedmiary robót wykonuje się w celu 

a)  rozliczenia z inwestorem. 
b)  sporządzenia kosztorysu. 
c)  sporządzenia inwentaryzacji budowlanej. 
d)  rozliczenia zarobków brygady roboczej. 
 

3.  Rusztowania zewnętrzne obmierza się w 

a)  m bieżących ich długości. 
b)  m³ ich objętości. 
c)  m² ich powierzchni. 
d)  cm² ich powierzchni. 

 
4.  W obmiarze robót należy: 

a)  wyszczególnić materiały, podać zakres robót oraz ilość robót. 
b)  opisać zakres prac, obliczyć ilość robót i wyszczególnić sprzęt. 
c)  obliczyć ilość robót, podać jednostki miary i obliczyć wartość robót. 
d)  wyszczególnić czynności technologiczne robót, podać ilość robót i jednostki miary. 

 

5.  Rusztowania wewnętrzne przedmiaruje się w metrach kwadratowych ich 

a)  wymiarów rzeczywistych. 
b)  rzutu poziomego lub rzutu sufitu w świetle ścian surowych. 
c)  długości i wysokości, jeśli zarusztowane jest całe pomieszczenie. 
d)  wysokości mierzonej od poziomu podłogi i szerokości w świetle ścian. 

 

6.  Przy przedmiarowaniu podłóg i posadzek wymiary powierzchni przyjmuje się w świetle  

a)  surowych ścian doliczając wnęki i przejścia. 
b)  surowych ścian bez wnęk i przejść. 
c)  otynkowanych lub oblicowanych ścian bez wnęk i prześć. 
d)  w świetle otynkowanych lub oblicowanych ścian doliczając wnęki i przejścia. 

 

7.  Skrót KNR oznacza 

a)  Katalog Norm Rzeczowych. 
b)  Katalog Naliczania Rzeczowego. 
c)  Katalog Nakładów Rzeczowych. 
d)  Katalog Normowych Rozliczeń. 

 

8.  Aby sporządzić zapotrzebowanie na materiały należy  

a)  podać ich ilości i jednostki miary. 
b)  wymienić materiały i podać termin dostawy. 
c)  napisać ich nazwy i podać wielkości nakładów. 
d)  pogrupować je asortymentami oraz określić ich ilości. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

9.  Według  KNR  norma  zużycia  drewna  okrągłego  na  stemple  do  wykonania  100  m

2

 

rusztowania  jednorzędowego  z  dłużyc  zapisana  jest  w  postaci  ułamka  i  wynosi 

760

,

1

128

,

0

Zatem norma odzysku materiału na 100 m

2

 rusztowania wyniesie

    

a)  0,128 m³. 
b)  1,760 m³. 
c)  1,632 m³. 
d)  1,888 m³ 
 

10.  Prawidłowo sporządzony kosztorys składa się z wyceny nakładów na robociznę, materiały 

i sprzęt oraz 
a)  kosztów pośrednich, kosztów zakupu i zysku. 
b)  nakładów na transport, kosztów pośrednich i zysku. 
c)  kosztów pracy, kosztów transportu zewnętrznego i zysku. 
d)  kosztów zakupu materiałów, podatku VAT i wartości zysku. 

 

11.  Zysk ustala się metodą wskaźnikową w % do wartości  

a)  robocizny i sprzętu. 
b)  robocizny, materiałów i sprzętu. 
c)  robocizny i sprzętu z kosztami pośrednimi. 
d)  robocizny i materiałów z kosztami zakupu. 

 

12.  Korzystając z KNR można określić: 

a)  ceny robocizny, materiału i sprzętu. 
b)  bezpośrednie nakłady kosztów pośrednich. 
c)  bezpośrednie nakłady rzeczowe robocizny, materiału i sprzętu. 
d)  wartość robocizny, materiałów, sprzętu i transportu zewnętrznego 

 

13.  Które elementy kosztorysu są najczęściej przedmiotem negocjacji ceny? 

a)  Ceny materiałów. 
b)  Wartość robocizny. 
c)  Wartość robocizny i ceny materiałów. 
d)  Koszty pośrednie, koszty zakupu i zysk. 

 

14.  Międzyoperacyjne odbiory robót muszą być wpisane do 

a)  protokołu. 
b)  dziennika budowy. 
c)  dokumentacji robót. 
d)  harmonogramu robot. 

 

15.  Badanie elementów przed ich zamontowaniem powinno obejmować sprawdzenie: 

a)  zastosowanego rodzaju materiałów. 
b)  jakości wykonanych elementów z dokumentacją. 
c)  wykonania złączy, zgodności wymiarów z dokumentacją i zastosowanych materiałów. 
d)  wykonania połączeń, wymiarów poszczególnych elementów i wilgotności drewna. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

16.  Konstrukcje dachowe nietypowe z desek, krawędziaków i bali obmierza się w  

a)  mb. 
b)  cm². 
c)  m². 
d)  m³ 

 

17.  Do czego służą KNJZMB? 

a)  do ustalenia normatywów na zużycie materiałów. 
b)  do rozliczeń i kontroli zużytych materiałów. 
c)  do obliczenia wartości zużytych materiałów. 
d)  do przedmiarowania robót ciesielskich. 

 
CZĘŚĆ II 

 

18.  Według  KNR  na  wykonanie  deskowania  połaci  dachowej  jest  potrzebne  0,028  m³  desek 

grubości  25  mm  na  1m

2

  połaci.  Oblicz  ile  desek grubości  25  mm potrzeba na wykonanie 

120 m

2

 połaci dachowej? 

a)  0,360m³. 
b)  3,360m³. 
c)  1,725m³. 
d)  6,900m³. 

 

19.  Badanie  materiałów  lub  gotowych  elementów  stosowanych  do  wykonywania  konstrukcji 

drewnianych powinno być dokonywane  
a)  przy dostawie tych materiałów. 
b)  w czasie montażu konstrukcji. 
c)  po zakończeniu montażu konstrukcji. 
d)  przy odbiorze konstrukcji. 

 

20.  Oblicz  całkowity  koszt  robocizny,  wiedząc,  że  czas  pracy  cieśli  wynosi  9  godz.  30  min, 

a koszt roboczogodziny 8,50 zł. 
a)  60 zł. 
b)  73 zł. 
c)  81 zł. 
d)  78 zł. 

 

21.  Zgodnie  z  KNR  2-02  na  wykonanie  100  m

2

  rusztowania  zewnętrznego  drewnianego 

należy  użyć  drewna  okrągłego  (stempli  budowlanych)  w  ilości  1,760  m³.  Dokonaj 
kalkulacji  kosztów  drewna  okrągłego  do wykonania stemplowania 250 m

2

 zarusztowanej 

ściany, jeżeli cena 1 m³ drewna wynosi 280 zł. 
a)  1232 zł. 
b)  1580 zł. 
c)  892 zł. 
d)  1.680 zł. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

22.  Zakupiono  2m³  desek  za  kwotę  800  zł.  Koszt  ich  dowozu  wyniósł  120  zł.  Oblicz,  ile  % 

kosztów zakupu materiałów należy doliczyć do sporządzenia kosztorysu? 
a)  5%. 
b)  10%. 
c)  15%. 
d)  20%. 

 
23.  Zgodnie  z  obmiarem  robót  do  wykonania  dachu  o  konstrukcji  jętkowej  i  o  powierzchni 

jednej połaci 125 m

2

 należy przygotować 3,250 m

3

 bali iglastych obrzynanych grubości 50 

mm.  Oblicz  ile  bali  należy  przygotować  na  dach  czteropołaciowy  o  powierzchni  jednej 
połaci 75 m

2

?

 

a)  2,320 m³. 
b)  1,950 m³. 
c)  7,800 m³. 
d)  5,250 m³. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Rozliczanie robót montażowych 

 
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

21. 

 

 

22. 

 

 

23. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 2 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Rozliczanie 

robót 

montażowych”. 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1÷17 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 18 ÷ 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań : 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1 c, 2 a, 3 a, 4 c, 5 c, 6 b, 7 a, 8 a, 9 d, 10 a, 11 d, 12 d, 13 d
14 
c, 15 d, 16 c, 17 a, 18 b, 19 b, 20 c, 21 d, 22 a

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wskazać, podstawę do sporządzenia 
kosztorysu. 

2. 

Wskazać jednostkę do przedmiarowania 
rusztowań rurowych i ramowych. 

3. 

Określić jakie rusztowania według KNR 
obmierza się w metrach kwadratowych ich 
powierzchni. 

4. 

Ustalić, co należy określić w przedmiarze 
robót. 

5. 

Ustalić na podstawie czego sporządza się 
obmiar 

6.  Odczytać znaczenie skrótu KNJZMB. 

7. 

Wskazać do czego służą Katalogi Nakładów 
Rzeczowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

8. 

Określić jak się oblicza wartość materiałów 
pomocniczych. 

9. 

Ustalić niezbędne dane przy sporządzaniu 
zapotrzebowania na materiały. 

10. 

Rozróżnić oprócz kosztów bezpośrednich i 
pośrednich dodatkowy składnik kosztorysu. 

11.  Ustalić sposób obliczania kosztów pośrednich. 

12.  Określić rodzaje nakładów zawartych w KNR. 

13. 

Określić wielkość podatku VAT dla robót 
budowlanych. 

14. 

Ustalić dlaczego w KNR drewno na stemple do 
wykonania rusztowania zapisane jest w postaci 
ułamka. 

15. 

Ustalić dokumenty, które są niezbędne przy 
odbiorze robót ciesielskich. 

16. 

Ustalić składniki stawki robocizny 
kosztorysowej. 

17. 

Obliczyć wartość robocizny za wykonaną 
pracę. 

18. 

Określić konstrukcje dachu, którą według 
KNR obmierza się w metrach sześciennych 

PP 

19. 

Obliczyć ilość m³ desek do wykonania 
deskowania dachu z wiązarów deskowych. 

PP 

20.  Obliczyć koszty zakupu. 

PP 

21.  Od której wartości jest liczony podatek VAT. 

PP 

22.  Obliczyć nakład robocizny. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 22 pytania o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są  cztery  możliwe  odpowiedzi:  A,  B,  C,  D.  Tylko  jedna  odpowiedź  jest  poprawna; 
wybierz ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, 

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu ponadpodstawowego  i  te  mogą przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  pytań 
o numerach od 18 do 22). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
CZĘŚĆ I 
 
1.  Kosztorys sporządzany jest w oparciu o  

a)  przedmiar robót. 
b)  inwentaryzację. 
c)  wycenę robót. 
d)  rozliczenie z pracodawcą. 

 
2.  W  zasadach  przedmiarowania  robót  określona  jest  jednostka,  w  jakiej  obmierza  się 

rusztowania rurowe i ramowe i jest nią 
a)  m². 
b)  m³ 
c)  mb. 
d)  cm. 

 
3.  Według KNR w metrach kwadratowych powierzchni obmierza się 

a)  rusztowania wewnętrzne. 
b)  rusztowania przestawne. 
c)  podesty ruchome rusztowań. 
d)  rusztowania punktowe z drabin. 

 
4.  Sporządzając przedmiar robót należy oprócz wyszczególnienia robót uwzględnić 

a)  sprzęt i wartość robót. 
b)  materiały i jednostki miary. 
c)  ilości robót i jednostki miary. 
d)  wartość robót i jednostki miary. 

 
5.  Obmiar robót sporządza się  

a)  na podstawie dokumentacji projektowej. 
b)  na podstawie dokumentacji powykonawczej. 
c)  dokonując pomiarów z natury po wykonaniu robót. 
d)  opierając się na szkicach roboczych. 

 
6.  Skrót KNJZMB oznacza 

a)  Katalog Norm Jednostek Zakupu Materiałów Budowlanych.  
b)  Katalog Norm Jednostkowych Zużycia Materiałów Budowlanych. 
c)  Katalog Normowych Jednostek Zużycia Materiałów Budowlanych. 
d)  Katalog Nakładów Jednostkowego Zapotrzebowania Materiałów Budowlanych. 

 
7.  Katalogi Nakładów Rzeczowych służą do sporządzania 

a)  kosztorysu. 
b)  norm materiałowych. 
c)  protokołu odbioru robót. 
d)  rozliczenia z pracownikami. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

8.  Jak się oblicza wartość kosztorysową materiałów pomocniczych? 

a)  Procentowo od wartości materiałów podstawowych. 
b)  Procentowo od wartości robocizny . 
c)  Procentowo od wartości materiałów i pacy sprzętu. 
d)  Wartość materiałów pomocniczych jest podawana w KNR. 

 
9.  Przygotowując zapotrzebowanie na materiały na druku należy wyszczególnić  

a)  ilości materiałów i ceny zakupu. 
b)  rodzaje materiałów i termin płatności. 
c)  wielkości nakładów rzeczowych z KNR. 
d)  nazwy materiałów, ich ilości i jednostki miary. 

 

10.  W kosztorysie należy uwzględnić koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie i 

a)  zysk. 
b)  sprzęt. 
c)  materiały. 
d)  transport. 

 
11.  Koszty pośrednie ustala się metodą wskaźnikową w procentach od wartości 

a)  sprzętu. 
b)  materiałów. 
c)  kosztów zakupu. 
d)  robocizny i sprzętu. 

 
12.  Cena kosztorysowa składa się z wartości robocizny, materiałów i sprzętu oraz kosztów 

a)  zakupu i zysku. 
b)  transportu i podatku VAT. 
c)  ogólnych i kosztów transportu. 
d)  pośrednich, kosztów zakupu i zysku. 

 
13.  Na roboty budowlane podatek VAT wynosi 

a)  0%. 
b)  7%. 
c)  14%. 
d)  22%. 

 
14.  W KNR norma zużycia drewna okrągłego na stemple do wykonania rusztowania zapisane 

jest w postaci ułamka, np. czyli oprócz zużycia normatywnego, norma zawiera

760

,

1

128

,

0

 

a)  ubytki. 
b)  straty. 
c)  odzysk. 
d)  zużycie teoretyczne.  

 
15.  Podstawą do odbioru robót ciesielskich są: projekt techniczny, dziennik budowy i 

a)  dokumentacja robót. 
b)  harmonogramy robót. 
c)  instrukcje stosowania. 
d)  atesty i protokóły odbioru materiałów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

16.  Stawka  robocizny  kosztorysowej  składa  się  ze  stawki  roboczogodziny  powiększonej 

o premie oraz 
a)  podatek. 
b)  delegacje. 
c)  podatek i ZUS. 
d)  godziny nadliczbowe. 

 
17.  Wiedząc,  że  koszt  robocizny  pracownika  wynosi  12  zł/godz,  oblicz  wartość  robocizny, 

przyjmując, że pracę wykonał w 56 godzin. 
a)  672 zł. 
b)  754 zł. 
c)  650 zł. 
d)  680 zł. 

 
CZĘŚĆ II 
 
18.  W  jakim  rodzaju  dachu  nakłady  rzeczowe  oblicza  się  w  zależności  od  kubatury  drewna 

zawartego w jego konstrukcji? 
a)  Dachów o układzie jętkowym. 
b)  Dachów o konstrukcji kleszczowo-płatwiowej. 
c)  Dachów z wiązarów deskowych. 
d)  Dachów o układzie jętkowym ze ścianką kolankową 

 
19.  Ile  m³  desek  należy  przygotować  do  wykonania  dachu  o  powierzchni  połaci  120  m

2

 

z wiązarów deskowych jeżeli wg KNR 2-02 na 1 m

2

 połaci dachu potrzeba 0,01 m

3

 desek? 

a)  0,12 m³. 
b)  12,00 m³. 
c)  1,20 m³. 
d)  2,40 m³.  

 
20.  Zakupiono deski za kwotę 3000 zł. Koszt zakupu wyrażony w % wynosi 12%. Koszt ich 

zakupu w złotych wyniesie  
a)  540 zł. 
b)  400 zł. 
c)  360 zł. 
d)  280 zł. 

 

21.  Podatek do towarów i usług VAT jest liczony od wartości 

a)  robocizny kosztorysowej 
b)  robocizny kosztorysowej i materiałów. 
c)  robocizny kosztorysowej, materiałów i sprzętu. 
d)  kosztorysowej robót. 

 
22.  Zgodnie z KNR 2-02 na wykonanie jednego m

2

 więźby dachowej o układzie jętkowym, nakład 

robocizny  wyniesie  0,52  roboczogodziny.  Dokonaj  kalkulacji  nakładów  i  kosztu  robocizny 
wykonania  więźby  dachowej  o  powierzchni  połaci  98,00  m

2

.  Do  obliczeń  przyjmij,  że  koszt 

jednej roboczogodziny wynosi 10,00 zł  
a)  509,60zł. 
b)  435,00zł. 
c)  500,00zł. 
d)  565,00zł. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Rozliczanie robót montażowych 

 
Zgodnie z instrukcją zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

2. 

 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

 

7. 

 

 

8. 

 

 

9. 

 

 

10. 

 

 

11. 

 

 

12. 

 

 

13. 

 

 

14. 

 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

21. 

 

 

22. 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 

 
1.  Kowalczyk  Z.,  Loska  F.,  Czarkowski  M.:  Kosztorysowanie  w  budownictwie.  WSiP, 

Warszawa 1995 

2.  Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Panas J.(red): Poradnik majstra budowlanego. ARKADY, Warsawa 2000 
4.  Czasopisma: „Murator”. 
5.  Katalog  Nakładów  Rzeczowych,  wydawany  przez  Ministerstwo  Gospodarki,  Przemysłu 

i Budownictwa.