background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Lidia Mnich

 

 

 

 

 
Projektowanie podstawowych wyrobów futrzarskich  
743[02].Z1.01  

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Jolanta Figura 
mgr inż. Maria Galińska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Lidia Mnich 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[02]  Z1.01 
„Projektowanie  podstawowych  wyrobów  futrzarskich”  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu kuśnierz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Rysunki stosowane w kuśnierstwie 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 5.2. Proporcje sylwetki ludzkiej 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

 5.3. Zasady projektowania wyrobów futrzarskich 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7. 

Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. 

WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kuśnierz. 

W poradniku zamieszczono: 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć już ukształtowane, aby 
bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania

 

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie wagi 
na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

  pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 

przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga  forma  jest korzystniejsza, ponieważ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  różne 
możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

  sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 

odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do  tych  zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela,     

sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania 
rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać  uwagę 
na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  może 
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

  testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować test  według  własnego  projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen. Należy  pamiętać,  żeby  tak przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

  pokaz z objaśnieniem, 

  dyskusja dydaktyczna, 

 

ćwiczenie praktyczne,  

  projektów, 

  przewodniego tekstu. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

743[02].Z1 

Podstawy projektowania  

i modelowania 

wyrobów futrzarskich

 

 

743[02].Z1.01 

Projektowanie 

podstawowych  wyrobów 

futrzarskich

 

 

 

743[02].Z1.02 

Konstruowanie 

i modelowanie form 

wyrobów futrzarskich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

organizować stanowisko pracy do wykonywania rysunków, 

− 

dobierać materiały i przybory do sporządzania rysunku technicznego, 

− 

określać rodzaje pisma rysunkowego, zasady konstrukcji, wzory liter, cyfr i znaków, 

− 

określać zasady numeracji arkuszy rysunkowych, stosowanych symboli i oznaczeń, 

− 

dobierać odpowiednią skalę rysunku do formatu arkusza, 

− 

stosować rodzaje i grubość linii w rysunku technicznym, 

− 

stosować zasady wymiarowania rysunków technicznych, 

− 

określać zasady sporządzania rysunku odręcznego, 

− 

określać prawidłową kompozycję pracy plastycznej, 

− 

stosować zasady ustalania proporcji przedmiotów na odległość, 

− 

rysować ubiór i jego fragmenty w rozłożeniu, 

− 

rysować projekt ubioru damskiego na sylwetce w ruchu, 

− 

wyjaśniać znaczenie umiejętności rysowania postaci ludzkich w zawodach odzieżowych, 

− 

charakteryzować rysunki odręczne odzieżowe, 

− 

rozróżniać barwy zasadnicze, pochodne i neutralne, 

− 

odtwarzać kolory koła barw tęczowych i utworzyć barwy złamane, 

− 

charakteryzować cechy barw, 

− 

dobierać barwy skóry ze względu na odcień i nasycenie barwy, 

− 

wyjaśniać pojęcie relatywizmu w zestawieniach barw, 

− 

wyjaśniać wpływ barw i ich zestawień w ubiorze na wygląd człowieka, 

− 

wyjaśniać zasady zestawiania barw w projektowanych ubiorach, 

− 

charakteryzować przykłady ornamentów płaskich i przestrzennych, 

− 

określać rolę dodatków i akcentów kolorystycznych w ubiorze, 

− 

wyjaśniać  zasady  podziału  form  i  ustalania  proporcji  elementów  dekoracyjnych 
w ubiorach, 

− 

określać wpływ klimatu oraz obyczajów ludzi i wydarzeń historycznych na kształt i kolor 
ubioru, 

− 

rozpoznawać  rodzaje  odzieży  ze  skóry,  charakterystyczne  dla  różnych  okresów 
historycznych, 

− 

wykonywać  rysunki  techniczne  z  zastosowaniem  specjalistycznych  programów 
komputerowych, 

− 

określać wpływ budowy okrywy włosowej na jakość wyrobów futrzarskich, 

− 

wyjaśniać cel wyprawy i uszlachetniania skór, 

− 

charakteryzować poszczególne fazy wyprawy skór futerkowych, 

− 

rozróżniać podstawowe rodzaje skór futerkowych wyprawionych w stanie naturalnym, 

− 

rozróżniać podstawowe rodzaje skór futerkowych wyprawionych i uszlachetnionych,  

− 

rozróżniać imitacje skór, 

− 

charakteryzować  materiały  pomocnicze  i  dodatki  stosowane  w  konfekcjonowaniu 
wyrobów futrzarskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zastosować zasady sporządzania rysunków technicznych wyrobów futrzarskich, 

− 

odczytać dokumentację techniczną wyrobu futrzarskiego, 

− 

wykonać rysunek techniczny wyrobu futrzarskiego, 

− 

wyjaśnić  znaczenie  rysunków  dokumentacji  technicznej  w  produkcji  wyrobów 
futrzarskich, 

− 

narysować schemat postaci kobiecej według kanonu ośmiu głów, 

− 

określić proporcje sylwetki damskiej, męskiej i dziecięcej, 

− 

narysować sylwetkę statyczną i dynamiczną, 

− 

wykonać rysunek żurnalowy i modelowy ubioru,  

− 

zaznaczyć  na  rysunku  charakter  i  długość  włosów  w  okrywie  włosowej  wyrobu 
futrzarskiego, 

− 

wykonać kopię rysunku żurnalowego z zastosowaniem różnej skali, 

− 

określić zastosowanie złudzenia optycznego w projektowaniu wyrobów kuśnierskich, 

− 

wyjaśnić wpływ fasonu, koloru i wzoru materiału w ubiorze na wygląd człowieka, 

− 

scharakteryzować nietypowe sylwetki damskie i męskie, 

− 

wyjaśnić zasady tuszowania wad figury, 

− 

wyjaśnić znaczenie i zmienność mody, 

− 

scharakteryzować 

linie 

mody, 

style 

fasony 

ubiorach 

współczesnych,  

z uwzględnieniem odzieży futrzanej, 

− 

określić przeznaczenie ubiorów, 

− 

rozpoznać styl ubiorów przedstawionych na ilustracjach w czasopismach i żurnalach, 

− 

odczytać informacje znajdujące się na rysunkach odzieżowych, 

− 

wykonać projekt ubioru dopasowanego formą i kolorem do określonych potrzeb, 

− 

wykonać  projekt  ubioru  dla  osoby  o  nietypowej  figurze,  stosując  zasady  kolorystyki  
i złudzeń optycznych, 

− 

wykonać projekt ubioru tuszującego określoną fragmentaryczną wadę figury,  

− 

rozpoznać stroje ludowe głównych regionów Polski, 

− 

rozpoznać cechy regionalne w odzieży futrzanej, 

− 

zaprojektować współczesny ubiór futrzany inspirowany określonym stylem historycznym 
lub regionalnym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1   

 

 

 

 

 

 

 

  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Kuśnierz 743 [02] 

Moduł: 

Podstawy  projektowania  i  modelowania  wyrobów                                                             
futrzarskich 743 [02].Z1. 

 

 

Jednostka modułowa: 

Projektowanie  podstawowych  wyrobów  futrzarskich 
743 [02].Z1.01 

 

Temat: Wykonywanie rysunku modelowego odzieży futrzanej na manekinie. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania rysunków modelowych na manekinie. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcie: rysunek modelowy odzieży, 

 

wymienić rodzaje rysunków modelowych, 

 

określić zasady tworzenia rysunku modelowego, 

 

określić zastosowanie rysunku modelowego w kuśnierstwie, 

 

dobrać materiały i przybory rysunkowe, 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  rysunków  zgodnie  z  zasadami  ergonomii 
i bhp. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  model futra na manekinie, 

  przykładowe rysunki przedstawiające rysunek modelowy odzieży futrzanej na manekinie, 

  zadanie dla uczniów, 

  blok rysunkowy formatu A4, 

  przybory do rysowania, ołówki o różnej twardości, gumka, taśma centymetrowa, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Zadanie dla ucznia 

Wykonaj rysunek modelowy fura damskiego na manekinie. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  Zorganizowanie stanowiska pracy. 
4.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel ustawia model futra na manekinie, 

  uczniowie  obserwują  model  futra,  zwracając  uwagę  na  fason  i  detale  charakteryzujące 

wyrób, 

  ustalają, jakie pomiary należy wykonać w celu wykonywania rysunku, 

  uczniowie planują kolejność czynności wykonywania rysunku modelowego, 

  uczniowie wykonują rysunek modelowy zgodnie z zaplanowanymi czynnościami, 

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów,  w  razie  trudności  pomaga  uczniom,  podpowiada 

najlepsze  rozwiązania  przedstawienia  detali,  zwraca  uwagę  na  dokładność  i  estetykę 
rysunku. 

5.  Prezentacja: 

  uczniowie prezentują swoje prace na forum klasy, przypinają swoje prace na tablicy, 

  wraz z nauczycielem wybierają najlepsze prace. 

6.  Podsumowanie: 

  uczniowie  wraz  z  nauczycielem  dokonują  analizy  ćwiczenia,  wskazują,  które  etapy 

sprawiały im najwięcej trudności, 

  nauczyciel podsumowuje cele ćwiczenia wskazuje jakie nowe ważne umiejętności zostały 

wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak  ich unikać w przyszłości. 

7.  Ocena: 

  nauczyciel  ocenia  prace  uczniów  biorąc  pod  uwagę  czytelność  i  estetykę  rysunku  oraz 

dokładność  przedstawienia  wszystkich  cech  charakterystycznych  (detali)  fasonu  wyrobu 
modelowego.  

 

Zakończenie zajęć: 

  nauczyciel podaje temat następujących zajęć, zadaje pracę domową.  

Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rysunek modelowy na sylwetce. Na podstawie 
zgromadzonych informacji wyszukaj rysunki lub fotografie przykładowych modeli i przynieś 
na zajęcia. 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne

 

dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

analizowania zadania i zdobytych umiejętności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Kuśnierz 743 [02]. 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy projektowania i modelowania wyrobów  

                                                           futrzarskich 743 [02].Z1. 

 

 

Jednostka modułowa: 

Projektowanie  podstawowych  wyrobów  futrzarskich 
743 [02].Z1.01 

Temat:  Projektowanie  odzieży  futrzanej  dla  figur  z  wadami  – tuszowanie  wad  figury  za 

pomocą środków plastycznych i krawieckich. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności projektowania odzieży futrzanej dla figur z wadami. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać typy figur ze względu na budowę, 

 

rozróżniać typy figur ze względu na postawę, 

 

określić podstawowe zasady projektowania ubiorów dla figur z wadami, 

 

określić wpływ fasonu na wygląd sylwetki, 

 

określić wpływ kolorystyki na wygląd sylwetki, 

 

dobrać materiały i przybory rysunkowe. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze  dydaktyczne  obrazujące  typy  figur  i  ich  różnice  w  zależności  od  budowy 

i postawy, 

  zadanie dla ucznia, 

  przykładowe  rysunki  przedstawiające  tuszowanie  wad  figur  za  pomocą  środków 

plastycznych, 

  blok rysunkowy A4, 

  przybory do rysowania (ołówki), 

  przybory do malowania (kredki, farby), 

  literatura z rozdziału 7. 

 
Zadanie dla ucznia 

Narysuj na kartonie dwie sylwetki obok siebie: jedną o cechach charakterystycznych dla 

sylwetki  tęgiej  i  niskiej,  drugą  dla  sylwetki  szczupłej  i  wysokiej.  Zaprojektuj  na  rysunkach 
futra o odpowiednim układzie skór, kierunku włosa i kolorze dla każdej sylwetki. 
 
Przebieg zajęć: 

1.   Sprawy organizacyjne: 

  sprawdzenie listy obecności, 

  podanie tematu zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

2.   Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć. 
3.   Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.   Realizacja tematu: 

  nauczyciel przeprowadza pokaz z objaśnieniem, posługując się planszami dydaktycznymi, 

  nauczyciel charakteryzuje typy figur w zależności od budowy i postawy, objaśnia wpływ  

fasonu, układu skór i kolorystyki na wygląd sylwetki, 

  nauczyciel zadaje pytania sprawdzające zrozumienie tematu , 

  wskazani uczniowie odpowiadają na pytania, 

  nauczyciel  weryfikuje  odpowiedzi  i  w  zależności  od  potrzeby  udziela  dodatkowych 

objaśnień,  

  uczniowie  przystępują  do  wykonania  ćwiczenia,  planują  rozmieszczenie  rysunków  na 

kartonie, wykonują wstępny szkic sylwetek, 

  uczniowie rysują sylwetki, zwracając uwagę na uchwycenie różnic budowy obu sylwetek, 

  nauczyciel  nadzoruje  prace  uczniów  i  w  razie  trudności  pomaga  uczniom,  podpowiada 

najlepsze rozwiązania, zwraca uwagę na estetykę rysunku, 

  uczniowie projektują futra dobierając fason, układ skór i kolorystykę dla każdej sylwetki, 

zaznaczając kierunek włosa na rysunku. 

5.   Prezentacja: 

  uczniowie prezentują swoje prace na forum klasy, przypinając pracę na tablicy, 

  uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wybierają  najlepsze  prace,  zwracając  uwagę  na  trafny 

dobór środków plastycznych dla zatuszowania wad figur i estetykę rysunku. 

6.   Podsumowanie: 

  uczniowie  wraz  z  nauczycielem  dokonują  analizy  ćwiczenia,  wskazują  które  etapy 

sprawiały im najwięcej trudności, 

  nauczyciel  podsumowuje  cele  ćwiczenia,  wskazuje  jakie  ważne  umiejętności  zostały 

wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

7. Ocena:  

  nauczyciel ocenia prace uczniów 

Zakończenie zajęć: 

  nauczyciel podaje temat następnych zajęć, zadaje pracę domową. 

Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Tuszowanie wad fragmentarycznych figury 

ludzkiej za pomocą środków plastycznych.  

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne

 

dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

analizowania zadania i zdobytych umiejętności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. 

ĆWICZENIA

 

 

 

5.1. Rysunki stosowane w kuśnierstwie 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Wybierz  z  aktualnych  żurnali  mody  trzy  rysunki  przedstawiające  odzież  futrzaną  

i wykonaj ich opis ogólny. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dokonać też opisu ogólnego wyrobu na przykładzie wybranego rysunku. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dokonać analizy wytycznych aktualnej mody w oparciu o żurnale, 
2)  wybrać trzy rysunki przedstawiające odzież futrzaną, 
3)  wykonać opis ogólny wyrobów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

aktualne żurnale mody, 

− 

zeszyt uczniowski, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  rysunek  modelowy  przedstawionego  przez  nauczyciela  wyrobu  futrzanego 

w rozłożeniu na płasko. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
W  pokazie  nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  detale  charakterystyczne  dla  wyrobu  
i zaprezentować sposób przedstawienia ich na rysunku, aby był jak najbardziej czytelny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać rysunek modelowy przedstawionego wyrobu, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

model wyrobu kuśnierskiego, 

− 

blok rysunkowy, 

− 

przybory do rysowania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wybierz z aktualnych żurnali mody rysunek żurnalowy wyrobu odzieżowego futrzanego. 

Wykonaj projekt plastyczny wybranego modelu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i zaprezentować technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać rysunek modelowy wybranego wyrobu, 
3)  wykonać opis ogólny modelu, 
4)  dobrać próbki materiałów podstawowych i dodatków potrzebnych do wykonania modelu, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

żurnale mody, 

− 

blok rysunkowy, 

− 

próbki materiałów podstawowych (odpad ze skór futerkowych), 

− 

próbki dodatków krawieckich, 

− 

przybory do rysowania i malowania, 

− 

klej, 

− 

nożyczki, 

− 

literatura z rozdziału 7 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 4 

Odczytaj  i  zapisz  w  zeszycie  informacje  zawarte  na  rysunkach  w  dokumentacji 

techniczno

technologicznej wyrobu kuśnierskiego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją wyrobu, 
2)  odczytać informacje zawarte na rysunkach w dokumentacji, 
3)    zapisać w zeszycie pozyskane informacje, 
4)    zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

dokumentacja techniczno-technologiczna wyrobu kuśnierskiego, 

− 

zeszyt, 

− 

przybory do pisania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

5.2.   Proporcje sylwetki ludzkiej 

 

5.2.1. Ćwiczenia    

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj schemat sylwetki dziecka na kartonie z bloku technicznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  narysować schemat sylwetki dziecka zgodnie z opisem w poradniku ucznia, zwracając 

uwagę na dokładność pomiarów, 

3)  sprawdzić proporcje sylwetki, 
4)  narysować kontury ciała, 
5)   wyciąć wykonany schemat sylwetki, 
6)  ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach (rys. 10), 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne 

− 

poradnik ucznia, 

− 

blok techniczny – format A4, 

− 

ołówki różnej długości (H, HB, B), 

− 

przybory kreślarskie, 

− 

nożyczki, 

− 

literatura  z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2  

Wykonaj schemat sylwetki kobiecej na kartonie z bloku technicznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:   

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać schemat sylwetki zgodnie z opisem w poradniku ucznia, zwracając uwagę na 

dokładność pomiarów, 

3)  sprawdzić proporcje sylwetki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

4)  wymodelować kontury ciała, 
5)  wyciąć wykonany schemat, 
6)   ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach (rys. 11), 
7)   zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

blok techniczny – format A4, 

− 

ołówki różnej twardości (H, HB, B), 

− 

przybory kreślarskie, 

− 

nożyczki, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3  

Wykonaj schemat sylwetki męskiej na kartonie z bloku technicznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać schemat sylwetki zgodnie z opisem w poradniku ucznia, zwracając uwagę na 

dokładność pomiarów, 

3)  sprawdzić proporcje sylwetki, 
4)  wymodelować kontury ciała, 
5)  wyciąć wykonany schemat, 
6)  ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach (rys. 12), 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

blok techniczny – format A4, 

− 

ołówki różnej twardości (H, HB, B), 

− 

przybory kreślarskie, 

− 

nożyczki, 

− 

literatura  z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4  

Narysuj sylwetkę kobiecą w ruchu na podstawie rysunków 13, 14 z poradnika ucznia. 

Wytnij ją z kartonu i dorysuj odzież oraz dodatki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Zaprezentować sposób modelowania konturów ciała na stelażu w ruchu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  narysować stelaż (rys 13), 
3)  przedstawić ruch na stelażu, 
4)  wymodelować kontury ciała (rys 14), 
5)  wyciąć sylwetkę z kartonu, 
6)  odrysować sylwetkę, 
7)  dorysować odzież oraz dodatki, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

blok rysunkowy, 

− 

ołówki różnej twardości (H, HB, B), 

− 

przybory do rysowania, 

− 

nożyczki, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  kopię,  wybranego  z  katalogu  lub  literatury,  polskiego  stroju  regionalnego 

techniką siatki rysunkowej w skali 2:1.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Zaprezentować sposób wykreślania i oznaczania siatki rysunkowej w podanej skali. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przejrzeć katalogi strojów regionalnych i literaturę, 
2)  wybrać rysunek stroju regionalnego do kopiowania, 
3)  wykreślić siatkę rysunkową kwadratową na wybranym rysunku, 
4)  oznaczyć pola siatki rysunkowej, 
5)  narysować siatkę o dwukrotnie większych rozmiarach na arkuszu z bloku, 
6)  przekopiować wybrany rysunek na arkusz z bloku, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia, 

 

katalogi strojów regionalnych, 

 

blok rysunkowy, 

 

przybory do rysowania (ołówek, gumka), 

 

linijka z podziałką 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

5.3.  Zasady projektowania wyrobów futrzarskich 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie1 

Narysuj  dwie  sylwetki  w  futrach  o  jednakowym  fasonie.  Zaprojektuj  dwa  różne  układy 

skór i różną kolorystykę włosa np. jasny, ciemny. Uwagi i wnioski dotyczące wpływu układu 
i kolorystyki na wizualną stronę sylwetki przedstaw w dyskusji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien:   

1)  wykonać rysunek dwóch futer, 
2)  zaznaczyć na rysunku proporcje układów skór i kierunek włosa, 
3)  pokolorować rysunek zgodnie z poleceniem w ćwiczeniu, 
4)  porównać  wykonane  prace,  zwracając  uwagę  na  wpływ  koloru  i  układu  na  wygląd 

sylwetki, 

5)  zaprezentować swoje prace, 
6)  przedstawić wnioski i spostrzeżenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

blok rysunkowy,  

− 

przybory do rysowania i malowania, 

− 

literatura z rozdziału7. 

 
Ćwiczenie 2  

Zaprojektuj  wykończenia  futrzane  do  ubiorów  z  tkanin:  kostiumu,  płaszcza,    kurtki, 

harmonizujące kolorem z materiałem podstawowym. W ćwiczeniu zaznacz wyraźnie długość 
i kierunek włosa.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i zaprezentować technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien:  

1)  wykonać rysunek trzech wyrobów z tkanin, 
2)  zaprojektować wykończenia futrzane do każdego wyrobu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

3)  zaznaczyć kierunek włosa w wykończeniach futrzanych, 
4)  zaprezentować swoje prace. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

blok rysunkowy,  

− 

przybory do rysowania i malowania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj na kartonie dwie sylwetki obok siebie: jedną o cechach charakterystycznych dla 

osoby  tęgiej  i  niskiej,  drugą  –  dla  sylwetki  wysokiej  i  szczupłej.  Zaprojektuj  na  rysunkach 
futra o odpowiednim układzie skór i kierunek włosa dla każdej sylwetki. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i zaprezentować technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa 
i  higieny  pracy.  Omówić  wpływ  układu  skór  i  charakteru  okrywy  włosowej  na  wygląd 
sylwetki. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować dwie sylwetki o różnych cechach budowy, 
2)  zaprojektować futra dla każdej sylwetki dobierając odpowiedni układ skór, 
3)  zaznaczyć kierunek włosa na skórach, 
4)  zaprezentować pracę. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

blok rysunkowy,  

− 

przybory do rysowania i malowania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Zaprojektuj  dwie  czapki  stosując  skóry  o  różnej  wysokości włosa  np.  skóry  lisa  i  norki. 

Rysunki wykonaj techniką kolażu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przedstawić  i  omówić  różne  fasony  czapek  futrzanych,  zwracając  uwagę  na  sposób  doboru 
skór do fasonu czapki. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wykonać rysunek dwóch czapek – fason dostosować do rodzaju skór, 
3)  dobrać odpad ze skór futerkowych do wykonania ćwiczenia, 
4)  nakleić skrawki skór futerkowych na szkice czapek,  
5)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

blok rysunkowy,  

− 

przybory do rysowania, 

− 

skrawki skór futerkowych, 

− 

nożyczki, 

− 

klej, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5  

Zaprojektuj modną kamizelkę ze skór welurowych zdobioną haftem i obszytą puszystym 

futrem. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przedstawić i omówić różne modele wyrobów welurowych zdobione różnymi elementami. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać rysunek kamizelki, 
2)  zaprojektować zdobienia zwracając uwagę na kolorystykę, 
3)  zaznaczyć długość i kierunek włosa w obszyciach, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia, 

 

blok rysunkowy,  

 

przybory do rysowania i malowania, 

 

literatura z rozdziału7. 

 
Ćwiczenie 6 

Na  schematach  sylwetek  w  ruchu  zaprojektuj  kreacje  wieczorowe  ze skór  futerkowych: 

szal, etolę, wdzianko stosując różne układy skór. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i zaprezentować technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odrysować schematy sylwetek w różnych pozach, 
2)  zaprezentować kreacje wieczorowe, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania– uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia, 

 

blok rysunkowy, 

 

przybory do rysowania i malowania, 

 

literatura z rozdziału 7 

 
Ćwiczenie 7 

Zaprojektuj  trzy  wzory  wyrobów  dziecięcych:  futerko,  kożuszek  i  kurtkę  na  schemacie 

sylwetki dziecięcej w ruchu. Rysunki wykonaj różnymi technikami plastycznymi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przedstawić i omówić wyroby dziecięce wykonane z różnych skór futerkowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odrysować schemat sylwetki dziecka w ruchu w trzech różnych pozach, 
2)  zaprojektować okrycia dziecięce – szkic na schemacie sylwetki dziecka, 
3)  pomalować zaprojektowane okrycie, stosując różne techniki plastyczne, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

blok rysunkowy, 

− 

przybory do rysowania i malowania, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Projektowanie podstawowych 
wyrobów futrzarskich”.  

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania  12, 15, 16, 17, 18 są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. b, 6. c, 7. c, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c,  
12. a, 13. d, 14. c, 15. d, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. a.  

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje rysunków stosowanych 
w odzieżownictwie 

Znać przeznaczenie rysunków stosowanych 
w odzieżownictwie 

Rozpoznać elementy składowe projektu 
plastycznego  

Nazwać zbiór dokumentów informujących 
o sposobie wykonania wyrobu odzieżowego 

Rozpoznać rodzaj produkcji przy której stosuje 
się pełną dokumentację techniczno- 
-technologiczną  

Rozpoznać proporcję głowy w stosunku do 
wysokości ciała u dziecka w wieku 6 – 8 lat 

Rozpoznać cechy charakterystyczne sylwetki 
kobiecej 

Ustalić sposób rysowania schematów sylwetek 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Wyjaśnić cel tworzenia rysunku artystycznego 
odzieżowego 

10  Znać zakres pracy specjalisty projektanta 

11  Rozróżnić typy figur  

12  Określić wpływ barw ciepłych i jasnych na 

wygląd sylwetki 

PP 

13  Rozpoznać kolor służący do podkreślenia 

konturów sylwetki 

14  Nazwać figurę charakteryzującą się właściwą 

postawą 

15  Określić wpływ układu skór w wyrobie na wygląd 

sylwetki 

PP 

16  Dobrać układ skór do uzyskania efektu obniżenia 

sylwetki 

PP 

17  Określić efekt stosowania karczków o różnych 

układach skór na wygląd sylwetki 

PP 

18  Określić wpływ układu skór i fasonu wyrobu na 

wygląd sylwetki 

C  

PP 

19  Zdefiniować kożuch 

20  Rozpoznać dodatki futrzane stosowane do strojów 

wieczorowych 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. 
      Tylko jedna jest prawidłowa. 
5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

 

1.  Rysunek  przedstawiający  ubiór  na  sylwetce  nieproporcjonalnej akcentujący  modną  linię 

ubioru to 
a)  rysunek modelowy. 
b)  szkic żurnalowy. 
c)  rysunek techniczny. 
d)  rysunek instruktażowy. 

 

2.  Do sprawdzenia poprawności wykonania wyrobu służy rysunek 

a)  modelowy.  
b)  żurnalowy. 
c)  konstrukcyjny. 
d)  techniczny. 

 
3.  Projekt plastyczny modelu odzieżowego zawiera: 

a)  rysunek modelowy, opis modelu, próbki materiałów. 
b)  szkic żurnalowy, rysunek, próbki materiałów. 
c)  rysunek artystyczny, rysunek instruktażowy, próbki materiałów. 
d)  rysunek konstrukcyjny, rysunek modelowy, rysunek techniczny. 

 
4.  Zbiór  dokumentów  informujących  o  sposobie  wykonywania  wyrobu  odzieżowego 

nazywa się 
a)  opisem technicznym wyrobu. 
b)  dokumentacją techniczno-technologiczną. 
c)  charakterystyką wyrobu. 
d)  dokumentacją organizacyjną. 

 

5.  Pełną dokumentację techniczno-technologiczną stosuje się przy produkcji 

a)  jednostkowej. 
b)  seryjnej. 
c)  usługowej. 
d)  wyrobów skomplikowanych. 

 

6.  Proporcja głowy w stosunku do wysokości ciała u dziecka w wieku 6 – 8 lat wynosi 

a)  1:8. 
b)  1:7. 
c)  1:6. 
d)  1:5. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

7.  Cechy charakterystyczne figury kobiecej to 

a)  szeroka tali. 
b)  mało wydatne biodra. 
c)  wąska talia. 
d)  szerokie ramiona. 

 
8.  Przystępując do rysowania schematu sylwetki należy ustalić odcinek 

a)  szerokości ramion. 
b)  szerokości talii. 
c)  wysokości głowy. 
d)  szerokości głowy. 

 

9.  Tworzenie nowych modeli odzieży futrzanej w postaci rysunku artystycznego to 

a)  projektowanie odzieży. 
b)  modelowanie odzieży. 
c)  konstruowanie form odzieży. 
d)  wykonywanie szablonów odzieży. 

 
10.  Specjalista projektant odzieży opracowuje 

a)  szablony odzieży. 
b)  projekty plastyczne odzieży. 
c)  formy odzieży. 
d)  rysunki instruktażowe. 

 
11.  Figura ludzka charakteryzująca się zgarbionymi plecami to figura 

a)  klasyczna. 
b)  normalna. 
c)  pochyła. 
d)  sprężysta. 

 
12.  Barwy ciepłe i jasne zastosowane przy projektowaniu odzieży futrzanej dają złudzenie 

a)  powiększające. 
b)  zmniejszające. 
c)  zwężające. 
d)  silnie zarysowujące. 

 

13.  Wyraźne podkreślenie optyczne konturów sylwetki można uzyskać stosując kolor 

a)  biały. 
b)  żółty. 
c)  czerwony. 
d)  czarny. 

 
14.  Właściwą postawą ciała charakteryzuje się figura 

a)  wyprostowana. 
b)  sprężysta. 
c)  normalna. 
d)  pochyła. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

15.  Zastosowanie układu poziomego skór w odzieży futrzanej daje efekt  

a)  obniżenia i opadania sylwetki. 
b)  podwyższania i skracania sylwetki. 
c)  wydłużania i wyszczuplania sylwetki. 
d)  skracania i poszerzania sylwetki. 

 
16.  Efekt obniżania sylwetki dają układy skór 

a)  pionowe. 
b)  poziome. 
c)  skośne skierowane w górę. 
d)  skośne skierowane w dół . 

 
17.  Zastosowanie karczków w futrze o pionowym układzie skór powoduje 

a)  poszerzenie ramion. 
b)  zwężenie ramion. 
c)  podwyższenie ramion. 
d)  opadanie ramion. 

 
18.  Figurę za wysoką i za szczupłą  można optycznie „skrócić” i „poszerzyć” stosując 

a)  układ skór poziomy i obszerną linie ubioru. 
b)  układ skór pionowy i dopasowaną linię ubioru. 
c)  układ skór pionowy i prostą linię ubioru. 
d)  układ skór mieszany i dopasowane linię ubioru. 

 

19.  Kożuch to okrycie zimowe wykonane ze skór 

a)  futerkowych włosem do spodu. 
b)  futerkowym włosem do wierzchu. 
c)  licowych. 
d)  welurowych. 

 
20.  Modnym dodatkiem futrzanym do damskiego stroju wieczorowego są 

a)  bolerka, szale, etole. 
b)  kamizelki welurowe. 
c)  czapki futrzane. 
d)  rękawiczki futrzane. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.............................................................................................................................

 

 
Projektowanie podstawowych wyrobów futrzarskich 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

TEST 2  
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Projektowanie podstawowych 
wyrobów futrzarskich”  

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8,  9, 10,11, 13,  18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania  12, 14, 15, 16, 17  są  poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  d,  4.  b,  5.  c,  6. c,  7.  a,  8.  a,  9.  c,  10.  a,  11.  b,  
12. a, 13. b, 14. b, 15. c, 16. a, 17. c, 18. b, 19. c, 20. c.  

 

Plan testu 

 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje rysunków stosowanych 
w kuśnierstwie  

Znać rysunki stosowane  
w kuśnierstwie 

Rozróżnić rysunki odzieżowe po sposobie 
wykonania 

Rozpoznać rodzaj dokumentacji stosowanej przy 
produkcji jednostkowej 

Zdefiniować dokumentację techniczno- 
-technologiczną 

Znać proporcje głowy w stosunku do wysokości 
ciała figur damskich i męskich 

Rozpoznać cechy charakterystyczne figury dziecka 

Rozpoznać cechy charakterystyczne figury męskiej 

Nazwać wykonawcę projektów plastycznych 
odzieży futrzanej 

10  Zdefiniować rysunek modelowy odzieży 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

11  Rozróżnić typy figur  

12  Określić wpływ barw zimnych i ciemnych na 

wygląd sylwetki 

PP 

13  Rozpoznać barwy stosowane do uzyskania efektu 

powiększającego sylwetkę 

14  Określić wpływ układu skór w wyrobie na wygląd 

sylwetki 

PP 

15  Dobrać układ skór do uzyskania podwyższenia 

sylwetki 

PP 

16  Określić efekt stosowania karczków o różnych 

układach skór na wygląd sylwetki 

PP 

17  Określić sposób tuszowania wad figury za pomocą 

układu skór i fasonu wyrobu 

PP 

18  Zdefiniować odzież futrzaną 

19  Rozpoznać futrzane stroje wieczorowe 

20  Rozróżnić cechy charakterystyczne okryć 

dziecięcych ze skór futerkowych 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.   Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.   Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.   Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.   Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.   Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.   Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.   Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.   Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.   Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 

 
1. Rysunek prezentujący model odzieży z przodu i z tyłu wraz ze wszystkimi detalami to 

a)  projekt plastyczny. 
b)  rysunek żurnalowy. 
c)  rysunek modelowy. 
d)  rysunek konstrukcyjny. 

 

2. Rysunek konstrukcyjny przedstawia 

a)  sposób opracowania form wyrobu. 
b)  sposób wykonania wyrobu. 
c)  ogólny zarys wyrobu. 
d)  szczegółowy wygląd wyrobu. 

 
3. Rysunek przedstawiający sposób wykonania odzieży w widokach i przekrojach to rysunek 

a)  modelowy.  
b)  żurnalowy. 
c)  techniczny. 
d)  instruktażowy. 

 

4. Przy produkcji jednostkowej stosuje się dokumentację techniczno

-

technologiczną  

a)  pełną. 
b)  skróconą. 
c)  poglądową. 
d)  końcową. 

 
5. Dokumentacja techniczno – technologiczna wyrobu to zbiór dokumentów informujących o  

a)  wielkości zakładu. 
b)  ilości wykonywania wyrobów futrzarskich. 
c)  sposobie wykonania wyrobu futrzarskiego. 
d)  sposobie użytkowania wyrobu futrzarskiego. 

 
6.W  schematach  sylwetek  kobiecej  i  męskiej  stosunek wysokości głowy  do  wysokości  ciała 

wynosi  
a)  1:6. 
b)  1:7. 
c)  1:8. 
d)  1:9. 

 
7.  Cechy charakterystyczne dla figury dziecka to  

a)  nieproporcjonalnie duża głowa. 
b)  nieproporcjonalnie mała głowa. 
c)  wąska talia. 
d)  długie kończyny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

8. Cechy charakterystyczne figury męskiej to 

a)  szerokie ramiona. 
b)  mało wydatne biodra. 
c)  wąska talia. 
d)  krótkie kończyny. 

 
9.  Projekty plastyczne odzieży futrzanej opracowuje  

a)  konstruktor odzieży. 
b)  kuśnierz. 
c)  specjalista projektant odzieży. 
d)  malarz. 

 

10.Rysunek modelowy przedstawia 

a)  dokładny wygląd modelu odzieży. 
b)  ilość wykonywanych wyrobów odzieżowych. 
c)  sposoby wykonywania wyrobu odzieżowego. 
d)  sposób użytkowania wyrobu odzieżowego. 

 
11.Figura  ludzka  charakteryzująca  się nadmiernym wygięciem kręgosłupa do przodu na  linii 

tali to figura 

a)  normalna. 
b)  sprężysta. 
c)  pochyła. 
d)  klasyczna. 

 
12.Barwy zimne i ciemne zastosowane w odzieży futrzanej dają złudzenie 

a)  zmniejszające. 
b)  powiększające. 
c)  poszerzające. 
d)  promieniujące. 

 
13.Powiększające złudzenie optyczne sylwetki można uzyskać stosując barwy 

a)  ciemne i zimne. 
b)  jasne i ciepłe. 
c)  zgaszone. 
d)  złamane. 

 
14.Zastosowanie układu pionowego skór w odzieży futrzanej daje efekt 

a)  skracania i poszerzania sylwetki. 
b)  wydłużania i wyszczuplania sylwetki. 
c)  podwyższania i obniżania sylwetki. 
d)  obniżania i opadania sylwetki. 

 
15. Efekt podwyższania sylwetki dają układy skór 

a)  poziome. 
b)  pionowe. 
c)  skośne skierowane w górę. 
d)  skośne skierowane w dół. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

16. Zastosowanie karczków w futrze o poziomym układzie skór powoduje 

a)  poszerzenie ramion. 
b)  zwężenie ramion. 
c)  podwyższenie ramion. 
d)  opadanie ramion. 

 
17. Figurę za tęgą i za niska można optycznie „wydłużyć” i „wyszczuplić” stosując 

a)  układ skór poziomy i i obszerną linię ubioru. 
b)  układ skór poziomy i dopasowaną linię ubioru. 
c)  układ skór pionowy i prostą linię ubioru. 
d)  układ skór mieszany i obszerną linię ubioru. 

 
18. Futro to okrycie zimowe wykonane ze skór 

a)  futerkowych włosem do spodu. 
b)  futerkowych włosem do wierzchu. 
c)  licowych. 
d)  welurowych. 

 
19. Futrzane stroje wieczorowe to 

a)  serdaki, kożuszki. 
b)  kurtki, pelisy. 
c)  szale, etole. 
d)  futra, kożuchy. 

 
20. Okrycia dziecięce ze skór futerkowych powinny być  

a)  z dużymi naddatkami na wyrost. 
b)  długie i obszerne. 
c)  lekkie i proste. 
d)  długie i ciężkie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 

 

Projektowanie podstawowych wyrobów futrzarskich  

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

7. LITERATURA  
 

1.  Fałkowska – Rękawek E. Podstawy projektowania odzieży WSiP. Warszawa 2000 
2.  Korczak  K., Szymańska  J.: Rysunek  zawodowy dla  szkół przemysłu  skórzanego. WSiP, 

Warszawa 1988