background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

20

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

 PROPOZYCJE SCENARIUSZY I KART PRACY 
DO WYKORZYSTANIA W ZAJ

ČCIACH ROZWIJAJćCYCH 

MOTORYK

Č MAâć

SCENARIUSZE

Scenariusz nr 1

Technika malowania dziesi

čcioma palcami – Finger painting

Zaczarowane paluszki

Joanna Fronczak

Dzieci od 3 r.

İ.

Liczba uczestników 

praca indywidualna lub w ma

ãej grupie

Miejsce 

sala przedszkolna

Pomoce za

ãĈczone 

brak

Pomoce dodatkowe

 

•   

farba do malowania palcami

 

•   

kartki o du

İym formacie 55 × 40 cm

 

•   

odtwarzacz CD

 

•   

nagranie CD dowolnego utworu umo

İliwiajĈcego wykony-

wanie spokojnych, p

ãynnych ruchów.

Cele

4

þwiczenie sprawnoĤci manualnej,

4

Ĥwiadome wyrabianie kontroli ruchów palców,

4

doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

4

rozwijanie precyzji ruchów,

4

nabywanie swobody ruchów,

4

pomaganie w pozbyciu si

č zahamowaę,

4

wzmocnienie wiary we w

ãasne siãy,

4

rozwijanie ekspresji plastycznej.

Przygotowanie

Prowadz

Ĉcy przygotowuje farby i duİe arkusze papieru, które przytwierdza do stoãów lub szta-

lug. Wysoko

Ĥþ stoãu powinna byþ odpowiednia do wzrostu dziecka, a blat powinien znajdowaþ 

si

č nieco powyİej jego ãokci. Natomiast ustawienie stolika powinno umoİliwiaþ dziecku dostčp 

do niego ze wszystkich stron. Nale

İy zapewniþ równieİ dziecku moİliwoĤþ umycia w dowolnej 

chwili r

Ĉk. Moİemy wykorzystaþ gotowe farby do malowania palcami lub sami ja przygotowaþ.

background image

21

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Przepis na farbę

Sk

ãadniki:

4

myd

ão lub pãatki mydlane;

4

gliceryna;

4

İelatyna;

4

m

Ĉka ziemniaczana;

4

farby plakatowe lub barwniki spo

İywcze

Sposób wykonania:

Myd

ão  Ĥcieramy  na  tarce,  zalewamy  wodĈ  i  gotujemy  w  garnku.  Do  tego  dodajemy 

kolejno:  gliceryn

č,  rozcieęczonĈ  İelatynč  spoİywczĈ  i  krochmal  przygotowany  z  mĈki 

ziemniaczanej. Gotujemy ca

ãy czas mieszajĈc. Uzyskujemy w ten sposób masč o konsy-

stencji g

čstego budyniu. Po wystudzeniu masč dzielimy na kilka czčĤci i dodajemy do nich 

poszczególne barwniki.

Przebieg

Prowadz

Ĉcy wyjaĤnia dzieciom, iİ na dzisiejszych zajčciach bčdĈ czarowaþ swoimi paluszkami, 

ale 

İeby czary im sič udaãy muszĈ najpierw troszkč je poþwiczyþ.

ýwiczenia palców:

1.  Przywo

ãywanie – dzieci siedzĈ w kole w siadzie prostym dotykajĈc sič stopami – wyciĈgajĈ 

przed siebie r

čkč i kiwajĈ palcem przywoãujĈc sič.

2.  Powitanie paluszkami – w ustawieniu identycznym jak w poprzednim 

þwiczeniu pochylajĈ 

si

č i wyciĈgajĈc rčce starajĈ sič przywitaþ palcami rĈk z jak ze wszystkimi uczestnikami zabawy.

3.  Kr

Ĉİenie palcami – rysowanie w powietrzu kóãek.

4.  Czarowanie – przebieranie palcami wyci

Ĉgničtej przed siebie rčki.

5.  Kotki – wyci

Ĉganie przed siebie rĈk i pokazywanie „pazurków”.

6.  Padaj

Ĉcy deszczyk – stukanie palcami o podãogč.

7.  Zaczarowane paluszki – prowadz

Ĉcy tãumaczy dzieciom, iİ w przygotowanych miseczkach 

znajduje si

č farba. Stwierdza, İe niestety nie ma pčdzli i pyta dzieci czy jest jakiĤ sposób, który 

umo

İliwi  im  malowanie.  Zachčca  je  do  uruchomienia  wyobraĮni  i  poszukania  rozwiĈzania 

postawionego  problemu.  Jest  szansa,  i

İ  uczestnicy  sami  powiedzĈ,  İe  do  malowania  mogĈ 

wykorzysta

þ swoje palce. Jeİeli tak sič nie stanie prowadzĈcy stwierdza, ze przecieİ kaİdy ma 

dziesi

čþ paluszków, które na pewno bardzo chčtnie zamieniĈ sič w malarzy. Trzeba im tylko tro-

ch

č pomóc. Razem z dzieþmi wymawia zaklčcie, które one zaproponujĈ i zaczarowuje paluszki 

w  p

čdzelki.  Nastčpnie  informuje  dzieci,  iİ  mogĈ  malowaþ  to  co  chcĈ  uİywajĈc  dowolnych 

kolorów farb. Prosi tylko by gdy dzieci uznaj

Ĉ, iİ obraz jest skoęczony poinformowaãy o tym. 

W czasie tworzenia przez dzieci prac prowadz

Ĉcy rozmawia z nimi zachčcajĈc do wypo-

wiadania si

č na temat treĤci powstajĈcych obrazów. 

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

22

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

8.  Zorganizowanie  wystawy  prac  –  wszystkie  prace  bez  wyj

Ĉtku powinny zostaþ wyekspono-

wane aby dzieci poczu

ãy sič docenione.

9.  Zako

ęczenie  –  relaksacja  przy  spokojnej  muzyce.  Dzieci  siedzĈc  lub  leİĈc  w  rozsypce 

na pod

ãodze rozciĈgajĈ sič próbujĈc zajĈþ jak najwičcej miejsca. Na sygnaã dany przez prowa-

dz

Ĉcego np. uderzenie w bčbenek lub przerwa w muzyce zajmujĈ jak najmniej miejsca.

Efekty

Dziecko:

4

þwiczy sprawnoĤþ palców,

4

doskonali precyzj

č ruchów,

4

rozwija koordynacj

č wzrokowo-ruchowĈ,

4

skupia uwag

č na wykonywanym zadaniu,

4

przezwyci

čİa uprzedzenia wobec dotykania farby,

4

samodzielnie wykonuje prac

č plastycznĈ.

background image

23

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Scenariusz nr 2
ýwiczenia korekcyjno-kompensacyjne z elementami terapii rčki

Zabawy wesołych rybek

Joanna Fronczak

Dzieci 4-letnie

Liczba uczestników 

praca indywidualna lub w ma

ãej grupie

Miejsce 

sala przedszkolna

Pomoce za

ãĈczone 

za

ã. 1: rysunek konturowy rybki

Pomoce dodatkowe

 

•   

narysowane na du

İym arkuszu papieru rysunki przedstawiajĈce 

morskie fale

 

•   

plastelina

 

•   

niebieska apaszka lub fragment tkaniny

 

•   

koraliki lub ziarna fasoli

 

•   

nagranie p

ãyty CD – szum morskich fal

Cele

4

rozlu

Įnianie mičĤni, likwidowanie i zwalnianie napičþ,

4

wyrabianie p

ãynnych, szerokich i spokojnych ruchów ramienia i przedramienia,

4

zapoznanie  dziecka  z  kierunkiem  rysowania  z  uwzgl

čdnieniem  kierunku  od  strony  lewej 

do prawej,

4

þwiczenie sprawnoĤci manualnej,

4

doskonalenie  umiej

čtnoĤci  kontrolowania  napičcia  mičĤniowego  –  Ĥwiadome  napinanie 

mi

čĤni i ich rozluĮnianie, kontrolowanie procesu pobudzania i hamowania,

4

rozwijanie p

ãynnoĤci ruchów: nadgarstka, ramienia i przedramienia,

4

wdra

İanie do zachowania odpowiednich kierunków podczas rysowania,

4

tworzenie  nawyku  rysowania  form  kolistych  w  kierunku  przeciwnym  do  ruchu  wskazówek 
zegara.

Przygotowanie

Prowadz

Ĉcy przygotowuje na duİych arkuszach papieru proste rysunki przedstawiajĈce morskie 

fale. Informuje, 

İe zabiera je w podróİ do morskich gãčbin.

Przebieg

1.  Powitanie – Witam dzieci, które… Prowadz

Ĉcy rozpoczyna zabawč wyjaĤniajĈc dzieciom, iİ 

prosi, aby ilustrowa

ãy ruchem jego sãowa.

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

24

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

Witam dzieci, które: 

4

potrafi

Ĉ pãywaþ jak İabka;

4

dotkn

Ĉþ palcem wskazujĈcym do nosa;

4

zakr

čciþ palcami mãynek;

4

zrobi

þ ze swoich dãoni piãeczkč, kwiatek, motylka itp.

Prowadz

Ĉcy wymienia kolejne umiejčtnoĤci zwiĈzane z rozwojem motoryki maãej, a dzieci sta-

raj

Ĉ sič pokazaþ te czynnoĤci.

2.   P

ãynie statek po falach. Dzieci siedzĈc w kole podajĈ sobie w rytm spokojnej muzyki niebie-

sk

Ĉ apaszkč naĤladujĈc ruch morskich fal.

3. 

ýwiczenia rozmachowe – Morskie fale

4

kre

Ĥlenie w powietrzu i na podãodze duİych swobodnych ruchów w ksztaãcie fal.

4

pog

ãčbianie konturów duİych rysunków przedstawiajĈcych morskie fale lub rybki

4. 

ýwiczenia manualne – Plastelinowe rybki. Dzieci otrzymujĈ od prowadzĈcego kartč pracy 

przedstawiaj

ĈcĈ rybkč oraz kolorowĈ plastelinč. ToczĈ cienkie waãeczki i wyklejajĈ nimi naryso-

wany kontur. Mog

Ĉ uzupeãniþ rysunek poprzez doklejenie wãasnych ksztaãtów np.: wodorostów, 

fal itp.

5. 

ýwiczenia ruchów precyzyjnych 

4

Karmimy rybki – prowadz

Ĉcy rozsypuje na podãodze drobne przedmioty – koraliki lub ziarna 

fasoli, a dzieci – rybki „jedz

Ĉ je” zbierajĈc za pomocĈ dwóch palców – kciuka i palca wska-

zuj

Ĉcego ( chwyt pčsetowy) i wkãadajĈ je do pojemnika.

4

Podwodny koncert – prowadz

Ĉcy informuje, iİ królowa oceanu chciaãaby posãuchaþ kon-

certu  fortepianowego.  Pyta  czy  dzieci  zechcia

ãyby dla niej zagraþ. Dzieci siadajĈ w kole 

i na

ĤladujĈ grč na pianinie uderzajĈc rytmicznie palcami obu dãoni o podãogč.

6.  Relaks.  Dzieci  siadaj

Ĉ  na  podãodze  i  sãuchajĈ  nagrania  szumu  morskich  fal  rytmicznie  sič 

ko

ãyszĈc. 

7.  Po

İegnanie. Na poİegnanie dzieci machajĈ do siebie dãoęmi.

Efekty

Dziecko:

4

þwiczy sprawnoĤþ manualnĈ dãoni,

4

kontroluje napi

čcie mičĤniowe,

4

lepi wa

ãeczki z plasteliny,

4

na

Ĥladuj prezentowane ruchy,

4

rysuje po 

Ĥladzie,

4

koncentruje uwag

č na wykonywanym dziaãaniu,

4

doskonali p

ãynnoĤþ ruchów.

background image

25

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Za

ãĈcznik 1

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

26

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

Scenariusz nr 3
ýwiczenia korekcyjno-kompensacyjne z wykorzystaniem technik 
plastycznych

Z wizytą u pana motylka

Joanna Fronczak

Dzieci 5-letnie

Liczba uczestników 

praca indywidualna lub w ma

ãej grupie

Miejsce 

sala przedszkolna

Pomoce za

ãĈczone

 

•   

za

ã. 1: kontury kwiatków do wykonania nakãadek na palce 

do zabawy paluszkowej

 

•   

za

ã. 2: karta pracy „Labirynt”

 

•   

za

ã. 3: maãe obrazki przedstawiajĈce owady

Pomoce dodatkowe

 

•   

guziki

 

•   

patyczki do uszu

 

•   

folia b

Ĉbelkowa

 

•   

farby plakatowe

 

•   

kartony format A3

 

•   

gazety

 

•   

spinacze do bielizny

Cele

4

þwiczenie precyzji ruchów,

4

wyrabianie p

ãynnych, szerokich i spokojnych ruchów ramienia i przedramienia,

4

zapoznanie  dziecka  z  kierunkiem  rysowania  z  uwzgl

čdnieniem  kierunku  od  strony  lewej 

do prawej,

4

þwiczenie sprawnoĤci manualnej,

4

rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,

4

rozwijanie p

ãynnoĤci ruchów: nadgarstka, ramienia i przedramienia,

4

wdra

İanie do zachowania odpowiednich kierunków podczas rysowania.

Przygotowanie

Prowadz

Ĉcy  przygotowuje  sam  lub  wspólnie  z  dzieþmi  nakãadki  przedstawiajĈce  kwiatki 

do zabawy paluszkowej.

background image

27

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Przebieg

1.  Powitanie. Dzieci witaj

Ĉ sič za pomocĈ dãoni w dowolny, wymyĤlony przez siebie sposób.

2.  Zbieramy  kwiatki  –  zabawa  zr

čcznoĤciowa.  ProwadzĈcy  prosi  dzieci,  aby  usiadãy  w  kole. 

ka

İdemu dziecku daje jeden spinacz do bielizny i jeden obrazek przedstawiajĈcy owada. Infor-

muje, 

İe owady chciaãyby polataþ i proszĈ nas o pomoc. Dzieci siedzĈc obok siebie podajĈ 

sobie obrazki poprzez chwytanie ich za pomoc

Ĉ spinaczy. Kaİde dziecko podaje obrazek kolej-

nemu uczestnikowi zabawy i w ten sposób obrazki w

čdrujĈ po kole.

Przed rozpocz

čciem zabawy kaİde dziecko moİe pokolorowaþ swój obrazek.

3.  Zabawa paluszkowa. Dzieci zak

ãadajĈ na palce jednej dãoni wykonane wczeĤniej nakãadki 

przedstawiaj

Ĉce kwiatki.

Motylki i muszka

Na 

ãĈce rosnĈ kwiatki  

doros

ãy obejmuje dãoniĈ i gãadzi palce jednej 

 

d

ãoni dziecka

rumianki i b

ãawatki. 

Na kwiatku siad

ã motylek  

opiera opuszki wszystkich palców na kciuku dziecka.

lecz by

ã tu tylko chwilč.  

unosi d

ãoę wysoko i oddala poruszajĈc wszystkimi 

 

palcami

Na drugim siad

ã motylek  

opiera opuszki wszystkich palców na palcu 

 

wskazuj

Ĉcym 

lecz by

ã tu tylko chwilč  

unosi d

ãoę i oddala

Na trzecim siad

ã motylek  

opiera opuszki wszystkich palców jednej d

ãoni 

 

na palcu 

Ĥrodkowym

lecz by

ã tu tylko chwilč  

unosi d

ãoę i oddala

Na czwartym siad

ã motylek 

opiera opuszki wszystkich palców na palcu serdecznym 

lecz by

ã tu tylko chwilč  

unosi d

ãoę i oddala.

A na pi

Ĉtym siadãa muszka 

opuszki wszystkich palców na palcu ma

ãym 

Bzyczy „Mi

čkka ta poduszka”. 

mo

Ĥci swojĈ dãoę w dãoni dziecka

Įródão: M. Baraęska – Paluszkami tak i siak, Wydawnictwo Harmonia, Gdaęsk 2012

4.  Rysujemy motyle. Dzieci rysuj

Ĉ wedãug instrukcji prowadzĈcego oburĈcz w powietrzu motyle. 

Rozpoczynaj

Ĉ w jednym punkcie na górze i starajĈ sič zsynchronizowaþ ruch obu rĈk.

5.  Kwiaty – modelowanie z papieru. Prowadz

Ĉcy prosi, by dzieci wykonaãy dla konstrukcje prze-

strzenne przedstawiaj

Ĉce kwiaty.

6.  Pomó

İ  pszczóãce  dotrzeþ  do  miodu  –  labirynt.  Dzieci  otrzymujĈ  od  prowadzĈcego  karty 

pracy  z  narysowanym  labiryntem  i  kredki.  Najpierw  wodz

Ĉ  po  labiryncie  palcem  próbujĈc 

odnale

Įþ drogč, a nastčpnie rysujĈ linič za pomocĈ kredki.

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

28

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

7.  Letnia 

ãĈka – stemplowanie za pomocĈ patyczków do uszu i folii bĈbelkowej. Kaİde dziecko 

otrzymuje karto A3, patyczki do uszu i kilka kawa

ãków folii bĈbelkowej. ProwadzĈcy prosi, aby 

z pomoc

Ĉ tych materiaãów wykonaãy obraz przedstawiajĈcy letniĈ ãĈkč. JednoczeĤnie demon-

struje sposób stemplowania za pomoc

Ĉ patyczków i folii.

Dzieci tworz

Ĉ obrazy z których po zakoęczeniu pracy prowadzĈcy tworzy wystawč. 

Prace po wyschni

čciu mogĈ zostaþ wykorzystane do zabaw ruchowych, teatralnych ( 

elementy  scenografii),  matematycznych  (  przeliczanie  elementów)lub  w  inny  dowolny 
sposób.

Efekty

Dziecko:

4

þwiczy sprawnoĤþ manualnĈ dãoni,

4

stempluje za pomoc

Ĉ róİnorodnych materiaãów,

4

zapami

čtuje i odtwarza sekwencje ruchów,

4

þwiczy koordynacje wzrokowo-ruchowĈ,

4

koncentruje uwag

č na wykonywanym dziaãaniu,

4

doskonali p

ãynnoĤþ ruchów.

background image

29

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Za

ãĈcznik 1

Elementy do wykonania kwiatków do zabawy paluszkowej.

do zawini

čcia wokóã palca 

i sklejenia

korona kwiatka 
do wywini

čcia 

na zewn

Ĉtrz

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

30

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

Za

ãĈcznik 2

background image

31

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Za

ãĈcznik 3

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

32

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

KARTY PRACY

Karta pracy nr 1

Pomó

Ŋ owadom znaleňą drogĖ do wáaļciwego kwiatka.

background image

33

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Karta pracy nr 2

Narysuj obur

čcz koronĖ po ļladzie, a nastĖpnie udekoruj jč kulkami 

z krepiny lub plasteliny.

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

34

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

K

a

rt

a

 p

ra

c

y

 n

3

C

zy

m

 d

zi

ec

p

oj

ad

č 

n

w

ak

ac

je?

 Ry

su

lin

ie 

p

ļl

ad

zi

e.

background image

35

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Karta pracy nr 4

Po

áčcz linič kreski i pokoloruj dokáadnie rysunek.

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

36

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

Karta pracy nr 5

Narysuj po 

ļladzie drzewo, posáugujčc siĖ jednoczeļnie obydwiema rĖkami.

Pokoloruj obrazek.

background image

37

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Karta pracy nr 6

Wyklej kontur kwiatka wa

áeczkami z plasteliny.

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

38

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

Karta pracy nr 7

Wystempluj rysunek pi

áki farbč plakatowč za pomocč gčbki.

background image

39

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Karta pracy nr 8

Narysuj po 

ļladzie truskawkĖ.

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

40

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

K

a

rt

a

 p

ra

c

y

 n

9

N

ar

ys

u

d

es

zc

z,

 n

aj

p

ier

w

 p

ļl

ad

zi

e,

 a

 n

as

p

n

ie 

sa

m

od

zi

el

n

ie.

background image

4

1

w

w

w

.fo

ru

m

-m

e

d

ia

.p

l

M

e

to

d

y

 i 

fo

rm

y

 t

e

ra

p

ii 

d

o

sk

o

n

a

le

n

ia

 m

o

to

ry

k

i m

a
ãe

j

M

O

TO

R

Y

K

A

 M

A

â

A

Karta pracy nr 10

Narysuj lini

č drogĖ dziewczynki tak, by zebraáa jak najwiĖcej kwiatków.

background image

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

42

www.forum-media.pl

MOTORYKA MA

âA

Karta pracy nr 11

Po

áčcz kropki. Sprawdň, jakimi zabawkami dzieci bawiáy siĖ w piaskownicy.

background image

43

www.forum-media.pl

Metody i formy terapii doskonalenia motoryki ma

ãej

MOTORYKA MA

âA

Karta pracy nr 12

Po

áčcz kropki linič cičgáč. Pokoloruj motyla.

background image

44

www.forum-media.pl

NOTATKI

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................

......................................................................................................................................................................