background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Piotr Zarębski

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie elementów przedmiotów ortopedycznych 
z materiałów metalowych 322[13].Z1.04 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr n med. Marcin Pencuła 
dr Zbigniew Kaźmierak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Piotr Zarębski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Łoś 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[13].Z1.04 
„Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  z  materiałów  metalowych”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik ortopeda. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1. Właściwości metali i ich stopów 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Stopy Ŝelaza, proces otrzymywania stali, klasyfikacja stali.  

Znakowanie stali według PN 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Metale i stopy nieŜelazne. Znakowanie metali i stopów według PN 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Materiały i wyroby spiekane 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5. Korozja metali i jej rodzaje. Ochrona metali przed korozją

 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

5.6. Obróbka cieplna, cieplno – chemiczna, chemiczna i galwaniczna metali 

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.

 

Literatura 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik ortopeda.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  programu  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest 

Poradnik  dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  jak  korzystać  z poradnika 
do nich adresowanego. 
Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które  zawierają 
podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  czy  uczeń  jest  przygotowany  do  wykonania 
ć

wiczeń. W zaleŜności od tematu moŜna zalecić uczniom samodzielne odpowiedzenie na 

pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, podczas dyskusji opracowanie odpowiedzi na 
pytania.  Druga  forma  jest  korzystniejsza,  poniewaŜ  nauczyciel  kierując  dyskusją  moŜe 
uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności spełniają ćwiczenia. Przedstawiono dosyć 
obszerną  propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Prowadzący  moŜe  równieŜ 
zrealizować ćwiczenia, które sam opracował. 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie  odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie 
potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego  zakresu  materiału.  Nauczyciel 
powinien sprawdzić czy wystąpiły braki w opanowaniu materiału i ustalić ich przyczyny. 
Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić 
podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia  wiedzy  i  umiejętności  ucznia  z  tego  zakresu. 
Nauczyciel  realizując  program  jednostki  modułowej  powinien  zwracać  uwagę  na 
predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe 
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania dotyczące 
materiału  jednostki  modułowej.  NaleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  program  jednostki  modułowej.  KaŜdemu  zadaniu  testu 
przypisano  określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

końcowa  uzaleŜniona  jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować 
test  według  własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać, 
Ŝ

eby  tak  przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze 

wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

wykład problemowy, 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda projektów, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

322[13].Z1 

Podstawy wytwarzania przedmiotów 

ortopedycznych 

322[13].Z1.03 

UŜytkowanie urządzeń 

elektrycznych 
i sterowanych 

automatycznie 

322[13].Z1.01  

Poslugiwanie się  

dokumentacją techniczną 

322[13].Z1.02 

Wykonywanie obróbki 
ręcznej i mechanicznej 

materiałów 

322[13].Z1.04 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

z materiałów metalowych 

322[13].Z1.07 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

z materiałów włókienniczych 

322[13].Z1.05 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

z drewna 

322[13].Z1.08 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

ze skóry 

322[13].Z1.06 

Wykonywanie elementów 

przedmiotów ortopedycznych 

z tworzyw sztucznych 

322[13].Z1.09 

Wykonywanie odlewów 

gipsowych w technice 

ortopedycznej 

322[13].Z1.10 

Dobieranie konstrukcji 

mieszanych w protetyce 

ortopedycznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE   
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się jednostkami układu SI, 

 

korzystać z informacji zawartych w katalogach, informatorach i PN, 

 

posługiwać się symbolami metali z układu okresowego pierwiastków, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

wykonywać obróbkę ręczną i maszynową materiałów, 

 

uŜytkować urządzenia elektryczne i sterowane automatycznie, 

 

przestrzegać podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować  właściwości  fizyczne,  chemiczne,  mechaniczne  i  technologiczne 
metali,  

 

rozróŜnić stopy Ŝelaza,  

 

wyjaśnić proces otrzymywania stali i klasyfikację stali, 

 

określić postacie uŜytkowe, rodzaje i gatunki stali uŜywane w przemyśle ortopedycznym, 

 

scharakteryzować metale i stopy nieŜelazne oraz proces ich otrzymywania, 

 

określić  postacie  uŜytkowe  i  moŜliwości  wykorzystania  stopów  metali  nieŜelaznych 
w przemyśle ortopedycznym, 

 

scharakteryzować materiały i wyroby spiekane oraz produkcję spieków, 

 

skorzystać  przy  doborze  materiałów  metalowych  z  informacji  zawartych  w  PN, 
katalogach, informatorach, 

 

rozpoznać na podstawie oznaczenia: stal, staliwo, Ŝeliwo, metale nieŜelazne i ich stopy, 

 

wykonać  czynności  związane  z  obróbką  cieplną,  cieplno-chemiczną,  chemiczną 
i galwaniczną metali, 

 

wykonać  części  przedmiotów  ortopedycznych  i  sprzętu  rehabilitacyjnego  z  materiałów 
metalowych, 

 

dobrać rodzaj obróbki metalu i wykonać obróbkę, 

 

rozróŜnić rodzaje korozji, 

 

wykonać zabiegi antykorozyjne, 

 

zmagazynować materiały metalowe, 

 

wykonać  pracę  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpoŜarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca:  

…………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Technik ortopeda 322[13]. 

Moduł:  

Techniczne podstawy wytwarzania zaopatrzenia 
ortopedycznego 322[13].Z1 

 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych 
z materiałów metalowych 322[13].Z1.04  

Temat: Właściwości metali i ich stopów. 

Cel ogólny: Porównanie właściwości wybranych metali i ich stopów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić co to są technicznie czyste metale, 

 

scharakteryzować właściwości fizyczne metali, 

 

scharakteryzować mechaniczne właściwości metali, 

 

scharakteryzować technologiczne właściwości metali, 

 

wymienić cechy określające właściwości chemiczne metali. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka,  

 

wykład,  

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, grupowa i zespołowa. 

 
Czas: 2 godzina dydaktyczne. 
 
Uczestnicy: 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

tablice fizyczne, chemiczne i inne określające właściwości metali i ich stopów, 

 

układ okresowy pierwiastków, 

 

Polskie Normy dotyczące metali i ich stopów, 

 

opracowane arkusze ćwiczeń. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Czynności organizacyjno – porządkowe – 3 minuty. 

2.

 

Pogadanka wstępna dotycząca poznania wiedzy uczniów o pierwiastkach występujących 
w  przyrodzie,  o  metalach,  ich  występowaniu  w  przyrodzie  i  przydatności  do 
wykonywania róŜnych części maszyn i urządzeń. – 7 minut. 

3.

 

Podanie i zapis tematu. – 2 minuty. 

4.

 

Przekazanie  informacji  o  rodzajach  i  właściwościach  metali  i  ich  stopów  –wykład  – 
10 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.

 

Praca  uczniów  nad  opracowaniem  zestawu  metali,  określeniem  i  porównaniem  ich 
właściwości  fizycznych,  chemicznych,  technologicznych  i  mechanicznych.  Proponuję, 
aby uczniowie dokonali wyboru kilku róŜnych metali z układ okresowego pierwiastków, 
wpisali je do tabeli ćwiczeń, wyszukali w normach i tabelach właściwości określające te 
metale.  (np.:  kaŜda  trójka  opracowuje  informacje  o  trzech  innych  metalach 
wylosowanych przez przedstawiciela  grupy lub przydzielonych przez nauczyciela). Jeśli 
zajęcia mogą odbywać się w sali komputerowej, wskazane jest opracowanie i prezentacja 
prac w sieci szkolnej pracowni komputerowej – 15 minut. 

−−−−

 

podział uczniów na trzyosobowe zespoły, 

−−−−

 

opracowanie zestawu właściwości wybranych metali, 

−−−−

 

wypełnienie przez uczniów przygotowanego arkusza ćwiczeń: 

 

Lp. 

Nazwa 

metalu/stopu 

Masa 

właściwa 

Własności 

fizyczne 

Własności 

chemiczne 

Własności 

mechaniczne 

Własności 

technologiczne 

Inne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

Prezentacja prac, podsumowanie ćwiczenia, porównywanie właściwości metali – 5 minut. 

 
Zakończenie zajęć 

Podsumowanie. Zapowiedź kontynuacji rozpoczętej pracy w zakresie charakteryzowania 

i porównywania stopów poszczególnych metali z uzupełnieniem moŜliwości ich zastosowania 
do wykonywania elementów przedmiotów ortopedycznych. – 3 minuty. 
 
Praca domowa 
Proszę  o  przygotowanie  instrukcji  obsługi  wybranych  przedmiotów  ortopedycznych 
i przyniesienie ich na następne zajęcia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2   

 

 

 

 

 

 

 

Osoba prowadząca:  

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik ortopeda 322[13]. 

Moduł:  

Techniczne podstawy wytwarzania zaopatrzenia 
ortopedycznego 322[13].Z1 

 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych 
z materiałów metalowych 322[13].Z1.04  

Temat: Wykonanie elementów laski typu „czwórnóg” z rurek aluminiowych. 

Cel ogólny: wykonywanie elementów sprzętu rehabilitacyjnego z materiałów metalowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

czytać dokumentacje technologiczną wytwarzanego przedmiotu, 

 

dobrać materiały zgodnie z dokumentacją, 

 

dobrać narzędzia do wykonania elementów z aluminium, 

 

dobrać rodzaj obróbki i wykonać obróbkę, 

 

wykonać części sprzętu rehabilitacyjnego z materiałów metalowych, 

 

wykonać prace zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia produkcyjne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, grupowa. 

 
Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Uczestnicy: 

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

wyposaŜenie stanowiska do obróbki metali (piła tarczowa, giętarka do rur, frezarka), 

 

przykładowa dokumentacja technologiczna, 

 
Przebieg zajęć: 
 
Instrukcja dla ucznia: 
1.

 

Przygotowanie stanowiska pracy:  

 

sprawdź wyposaŜenie stanowiska pracy, 

 

oceń sprawność maszyn, narzędzi i przyborów do obróbki metali,  

 

zapoznaj się z instrukcją bhp oraz instrukcją obsługi maszyny do obróbki metali. 

 
2.

 

Przygotowanie do wykonania elementów laski: 

 

zapoznaj się z dokumentacją technologiczną wykonania elementów podpórki, 

 

dobierz rurki aluminiowe do obróbki. 

 
3.

 

Wykonanie elementów laski: 

 

potnij  rurki  na  5  elementów  uwzględniając  wymiary  poszczególnych  elementów 
składowych laski – zgodnie z dokumentacją technologiczną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

 

wygnij rurki stykające się z podłoŜem, 

 

wykonaj frezowanie końcówek rurek i obróbkę końcówki rurek, 

 

sprawdź zgodność wykonanej pracy z dokumentacja technologiczną, 

 

uporządkuj stanowisko pracy zgodnie z przepisami bhp. 

 
Zakończenie zajęć.  
Proponuje się, aby nauczyciel ocenił:  

 

poprawność przygotowania stanowiska pracy, 

 

wykorzystanie  przeznaczonego  czasu  na  poszczególne  ćwiczenia  związane  z  obróbka 
elementów aluminiowych, 

 

dobór materiału i sprzętu do ich obróbki, 

 

poprawność wykonywanych czynności, 

 

wykonanie produktu. 

 
Praca domowa dla ucznia  
Temat pracy domowej:  
Opracuj schemat blokowy wykonania elementów z aluminium do kuli łokciowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. 

Właściwości metali i ich stopów 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj podziału metali i ich stopów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  właściwości  metali  i  ich 
stopów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku i literaturze informacje na temat metali i stopów metali, 

2)

 

dokonać podziału metali i ich stopów, 

3)

 

określić sposób otrzymywania stopów metali. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ właściwości metali i ich stopów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  właściwości  metali  i  ich 
stopów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku i literaturze informacje na temat metali i stopów metali, 

2)

 

opisać  właściwości  fizyczne,  chemiczne,  mechaniczne  i  technologiczne  metali  i  ich 
stopów.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. 

Stopy  Ŝelaza,  proces  otrzymywania  stali,  klasyfikacja  stali. 
Znakowanie stali według PN 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  moŜliwość  zastosowania  stopów  Fe-C  i  metali  nieŜelaznych  do  wyrobu 

przedmiotów ortopedycznych 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  stopy  Ŝelaza,  proces 
otrzymywania stali, klasyfikacje stali oraz jej znakowanie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odnaleźć w poradniku i literaturze informacje o stopach Fe-C i metali nieŜelaznych, 

2)

 

wypisać rodzaje i gatunki stali stosowane w przemyśle ortopedycznym, 

3)

 

wskazać  do  wyrobu  jakich  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  mogą  być 
zastosowane. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Mając do dyspozycji próbki na podstawie wyglądu zewnętrznego rozpoznaj metale i ich 

stopy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  stopy  Ŝelaza,  proces 
otrzymywania stali, klasyfikacje stali oraz jej znakowanie. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

powtórzyć wiadomości dotyczące cech metali i ich stopów, 

2)

 

obejrzeć otrzymane próbki, 

3)

 

ocenić pod względem wagi, koloru, gładkości powierzchni, 

4)

 

nazwać nazwami ogólnymi poszczególne próbki.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

próbki metali i ich stopów, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3.  Metale  i  stopy  nieŜelazne.  Znakowanie  metali  i  stopów 

według PN 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  zastosowanie  asortymentu  wyrobów  ze  stopów  aluminium  w  przedmiotach 

ortopedycznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  metale  i  stopy  nieŜelazne, 
znakowanie metali i stopów według PN. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku i  literaturze informacje na temat stopów aluminium stosowanych 
do produkcji róŜnych wyrobów, 

2)

 

obejrzeć dokładnie eksponaty przedmiotów wykonanych z aluminium, 

3)

 

przedstawić  propozycje  zastosowania  poszczególnych  asortymentów  w  przedmiotach 
ortopedycznych, uwzględniając właściwości materiału. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

próbki materiałów aluminiowych (rurki, płaskowniki, kształtniki), 

 

katalog produkcyjny asortymentów ze stopów aluminiowych, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  zgodnie  z  dokumentacją  technologiczną  obróbkę  elementów  kuli  łokciowej 

wykonanych z aluminium. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  metale  i  stopy  nieŜelazne, 
znakowanie metali i stopów według PN. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku i  literaturze informacje na temat stopów aluminium stosowanych 
do wyrobu przedmiotów ortopedycznych, 

2)

 

powtórzyć wiadomości dotyczące obróbki mechanicznej, 

3)

 

dobrać i zastosować narzędzia do obróbki aluminium, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

4)

 

dociąć rurki na wymiary wg dokumentacji technologicznej, 

5)

 

obrobić końcówki rurek, 

6)

 

przewiercić i obrobić otwory do regulacji wysokości kuli, 

7)

 

pomalować rurki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przecinarka do metalu tarczowa, 

 

przyrządy traserskie, 

 

przyrządy miernicze – suwmiarka, wysokościomierz, 

 

wiertarka, wierta, 

 

rurki aluminiowe, 

 

gratownik do otworów, 

 

falownik, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  zgodnie  z  dokumentacją  technologiczną  elementy  z  rurek  aluminiowych  do 

laski typu czwórnóg. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  metale  i  stopy  nieŜelazne, 
znakowanie metali i stopów według PN. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku i  literaturze informacje na temat stopów aluminium stosowanych 
do wyrobu przedmiotów ortopedycznych, 

2)

 

powtórzyć wiadomości dotyczące obróbki mechanicznej, 

3)

 

dobrać i zastosować narzędzia do obróbki aluminium, 

4)

 

dobrać rurki aluminiowe 

5)

 

dociąć  5  elementów  składowych  laski  zgodnie  z  wymiarami  w  dokumentacji 
technologicznej, 

6)

 

wygiąć elementy stykające się z podłoŜem, 

7)

 

wyfrezować końcówki rurek, 

8)

 

obrobić końcówki rurek, 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przecinarka do metalu tarczowa, 

 

przyrządy traserskie, 

 

przyrządy miernicze – suwmiarka, wysokościomierz, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

giętarka do rur, 

 

rurki aluminiowe, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4. 

Materiały i wyroby spiekane 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypisz zalety materiałów spiekanych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  materiały  i  wyroby 
spiekane. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku informacje na temat materiałów i wyrobów spiekanych, 

2)

 

wypisać zalety materiałów spiekanych. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw w formie algorytmu proces otrzymywania materiałów spiekanych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  materiały  i  wyroby 
spiekane. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku informacje na temat materiałów i wyrobów spiekanych, 

2)

 

opracować algorytm otrzymywania materiałów spiekanych. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.5. 

Korozja metali i jej rodzaje. Ochrona przed korozją 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Przeanalizuj  sposoby  zabezpieczania  metali  przed  korozją.  Dokonaj  podziału  powłok 

ochronnych  nakładanych.  Wyjaśnij,  na  czym  polega  sposób  wykonania  poszczególnych 
powłok. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na korozje metali i jej rodzaje 
oraz ochronę przed korozją. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku informacje na temat rodzajów zabezpieczeń antykorozyjnych, 

2)

 

wypisać podział powłok antykorozyjnych, 

3)

 

scharakteryzować powłoki ochronne nakładane, 

4)

 

opracować schemat blokowy wykonania wybranej powłoki nakładanej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

eksponaty elementów z zabezpieczeniem antykorozyjnym, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj fosforanowanie elementów metalowych przedmiotów ortopedycznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na korozje metali i jej rodzaje 
oraz ochronę przed korozją. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku informacje na temat rodzajów zabezpieczeń antykorozyjnych, 

2)

 

podgrzać roztwór do fosforanowania do 50°C, 

3)

 

umieścić metalowe elementy w koszu, umieścić w kąpieli na 4 minuty, 

4)

 

wyjąć i wypłukać w roztworze do płukania, 

5)

 

poddać obrabiane elementy suszeniu, 

6)

 

pomalować farbą proszkową na wybrany kolor, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

7)

 

umieścić  przedmioty  malowane  w  piecu  nagrzanym  do  temperatury  około  200°C. 
w czasie 15 minut. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

elementy metalowe do fosforanowania, 

 

urządzenie do wykonania fosforanowania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.6. 

Obróbka cieplna i cieplno-chemiczna 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Przeanalizuj  sposoby  obróbki  cieplnej  materiałów  metalowych.  Dokonaj  podziału 

obróbki cieplnej. Wyjaśnij, na czym polegają poszczególne rodzaje obróbki cieplnej metali. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na obróbkę cieplną i cieplno-
chemiczną. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku informacje na temat obróbki cieplnej, 

2)

 

wypisać rodzaje obróbki cieplnej, 

3)

 

scharakteryzować poszczególne rodzaje obróbki cieplnej metali, 

4)

 

opracować schemat blokowy wykonania wybranej obróbki cieplnej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2  

Przeanalizuj  sposoby  obróbki  cieplno-chemicznej  materiałów  metalowych.  Dokonaj 

podziału obróbki cieplno -chemicznej. Wyjaśnij, na czym polega ten rodzaj obróbki. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na obróbkę cieplną i cieplno – 
chemiczną. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w poradniku informacje na temat obróbki cieplno-chemicznej, 

2)

 

wypisać rodzaje obróbki cieplno-chemicznej, 

3)

 

scharakteryzować poszczególne rodzaje obróbki cieplno-chemicznej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego   
 

 
Test 1 
Testy  dwustopniowe  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  elementów 
przedmiotów ortopedycznych z materiałów metalowych„ 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19 i 20 z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 7, 9, 10 i 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2. z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi testu: 1. 
a, 2. c, 3. d, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. b, 9. c, 10. d, 
11. c, 12. c, 13. b, 14. a, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. b, 20. a.  
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować właściwości fizyczne, 
metali 

Scharakteryzować właściwości 
technologiczne metali 

Scharakteryzować właściwości chemiczne 
metali 

RozróŜnić stopy Ŝelaza 

PP 

Opisać proces otrzymywania stali 
i klasyfikację stali 

Scharakteryzować właściwości mechaniczne 
metali 

Określić rodzaje i gatunki stali uŜywane 
w przemyśle ortopedycznym 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Scharakteryzować metale i stopy nieŜelazne 
oraz proces ich otrzymywania 

Rozpoznać na podstawie oznaczenia: stal, 
staliwo, Ŝeliwo, metale nieŜelazne i ich stopy 

PP 

10 

Określić postacie uŜytkowe i moŜliwości 
wykorzystania stopów metali nieŜelaznych 
w przemyśle ortopedycznym 

PP 

11 

Scharakteryzować właściwości chemiczne, 
metali 

12 

Dobrać rodzaj obróbki metalu i wykonać 
obróbkę 

13 

Scharakteryzować materiały i wyroby 
spiekane oraz produkcję spieków 

14 

Scharakteryzować produkcję spieków 

15 

Wyjaśnić pojęcie korozji 

16 

RozróŜnić rodzaje korozji 

17 

Wykonać zabiegi antykorozyjne 

PP 

18 

Opisać obróbkę cieplną metali 

19 

Opisać obróbkę cieplno-chemiczną, 
chemiczną i galwaniczną metali 

20 

Opisać obróbkę cieplno-chemiczną metali 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań.  

5.

 

Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X.  

7.

 

W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego  rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Właściwości fizyczne metali i ich stopów określane są przez 
a)

 

gęstość,  temperaturę  topnienia, 

ciepło 

właściwe,  rozszerzalność  cieplną, 

przewodnictwo  cieplne,  przewodność  elektryczną,  własności  magnetyczne  oraz 
wygląd zewnętrzny. 

b)

 

odporność na korozję, działanie czynników chemicznych oraz temperatury. 

c)

 

wytrzymałość, twardość i udarność. 

d)

 

lejność, skrawalność i plastyczność. 

 
2.

 

Wytrzymałością nazywamy 
a)

 

odporność materiałów na uderzenia, czyli na działanie sił krótkotrwałych ale o duŜej 
wartości. 

b)

 

odporność  materiału  na  odkształcenia  trwałe,  powstające  pod  wpływem  obciąŜeń 
skupionych (umiejscowionych) na małej powierzchni materiału.  

c)

 

granica  oporu  stawianego  przez  siły  wewnętrzne  materiału  siłom  i  obciąŜeniom 
zewnętrznym, które usiłują go odkształcić. 

d)

 

zdolność  materiału  do  odkształceń  trwałych  pod  działaniem  sił  zewnętrznych  bez 
naruszania ich spójności.  

 
3.

 

Właściwości chemiczne materiałów to 
a)

 

zdolność  materiału  do  odkształceń  trwałych  pod  działaniem  sił  zewnętrznych  bez 
naruszania ich spójności.  

b)

 

zdolność ciekłego metalu lub stopu do wypełniania formy odlewniczej. 

c)

 

gęstość,  temperatura  topnienia, 

ciepło 

właściwe,  rozszerzalność  cieplną, 

przewodnictwo  cieplne,  przewodność  elektryczną,  własności  magnetyczne  oraz 
wygląd zewnętrzny.  

d)

 

odporność na korozję, działanie czynników chemicznych oraz temperatury. 

 
4.

 

Materiałem wyjściowym do produkcji stali jest 
a)

 

surówka szara. 

b)

 

Ŝ

eliwo. 

c)

 

ruda Ŝelaza. 

d)

 

surówka biała. 

 
5.

 

Proces wielkopiecowy jest to 

a)

 

zespół  zjawisk  fizycznych  i  reakcji  chemicznych  zachodzących  w  wielkim  piecu 
w wyniku którego powstaje surówka. 

b)

 

utlenianie zawartych w płynnej surówce domieszek w celu otrzymywania stali. 

c)

 

przerabianie surówki szarej. 

d)

 

to inaczej proces Bessemera. 

 

6.

 

Dodatkiem  stopowym,  który  zwiększa  ciągliwość  i  wytrzymałość  stali  oraz  sprzyja 
głębokiemu  hartowaniu,  a  takŜe  uodparnia  na  korozję  i  działanie  wysokiej  temperatury 
jest 
a)

 

chrom. 

b)

 

nikiel. 

c)

 

molibden. 

d)

 

krzem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

7.

 

Na rurki do wózków aktywnych stosowana jest 
a)

 

stal węglowa. 

b)

 

stal chromowo –molibdenowa. 

c)

 

staliwo. 

d)

 

stal węglowa narzędziowa o szczególnych właściwościach. 

 

8.

 

Mosiądzem jest 
a)

 

stop miedzi ze srebrem. 

b)

 

stop miedzi z cynkiem. 

c)

 

stop miedzi z cyną. 

d)

 

stop miedzi z aluminium. 

 

9.

 

Ile % Ŝelaza zawiera stop oznaczony symbolem CuZn30Mn4Fe 
a)

 

4%. 

b)

 

33%. 

c)

 

1%. 

d)

 

30%. 

 

10.

 

Duralem jest 
a)

 

stop aluminium z cynkiem. 

b)

 

stop aluminium z cyną. 

c)

 

stop aluminium z krzemem. 

d)

 

stop aluminium z miedzią. 

 

11.

 

Pamięć kształtu posiadają 
a)

 

stopy Ŝelaza. 

b)

 

stopy niklu. 

c)

 

stopy tytanu. 

d)

 

stopy węgla. 

 
12.

 

Do  budowy  podeszwowych  wkładek  metalowych  do  butów  i  protez  sandałowych 
wykorzystywane są 
a)

 

staliwa. 

b)

 

durale. 

c)

 

mosiądze. 

d)

 

stale węglowe. 

 

13.

 

Pełny proces otrzymywania materiałów spiekanych obejmuje 
a)

 

prasowanie, które ma na celu połączenie luźnych cząstek proszku w trwałą kształtkę 
w zamkniętej przestrzeni. 

b)

 

wytwarzanie  proszków,  przygotowanie  proszków,  formowanie  proszków  na  zimno, 
spiekanie, obróbka wykańczająca. 

c)

 

sortowanie  i  mieszanie  w  odpowiednich  proporcjach,  prasowanie,  połączenie 
w wyniku ogrzewania. 

d)

 

formowanie proszków na zimno, spiekanie, obróbka wykańczająca. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

14.

 

Cermetale to 
a)

 

materiały  uzyskane  przez  połączenie  proszków  metali  lub  ich  stopów  z  proszkami 
ceramicznymi. 

b)

 

stopy metali z glinką ceramiczną. 

c)

 

materiały ceramiczne pokryte warstwą metalu. 

d)

 

materiały metalowe pokryte warstwą polewy ceramicznej. 

 
15.

 

Korozja chemiczna jest to 
a)

 

proces zachodzący w materiałach, w których występują napręŜenia powstałe podczas 
odlewania, przeróbki plastycznej, obróbki cieplnej, spawania. 

b)

 

proces  niszczenia  metali  lub  stopów  zachodzący  wskutek  bezpośredniego  działania 
na  nie  suchych  gazów,  zwłaszcza  w  wysokiej  temperaturze  lub  cieczy  nie 
przewodzących prądu elektrycznego. 

c)

 

działanie  krótkozwartych  lokalnych  ogniw  korozyjnych  powstających  w  zetknięciu 
powierzchni  róŜnych  faz  metalicznych  o  róŜnych  potencjałach  elektrochemicznych 
z elektrolitem. 

d)

 

niszczące działanie wody w urządzeniach metalowych. 

 

16.

 

JeŜeli  wskutek  korozji  materiał  traci  szybko  dobre  własności  wytrzymałościowe,  nie 
zmieniając prawie wyglądu zewnętrznego to mamy do czynienia z korozją 
a)

 

powierzchniową. 

b)

 

wŜerową. 

c)

 

międzykrystaliczną. 

d)

 

napręŜeniową. 

 

 

17.

 

Ochrona metali i stopów przed korozją polega między innymi na 
a)

 

nakładaniu i wytwarzaniu powłok ochronnych. 

b)

 

zakopywaniu materiałów do ziemi. 

c)

 

zanurzanie chronionych przedmiotów w zbiornikach z zakwaszoną wodą. 

d)

 

pokrywaniu materiałów patyną. 

 
18.

 

Obróbką cieplną metali i ich stopów nazywamy 
a)

 

zestaw zabiegów cieplnych, w wyniku których zmieniają się własności mechaniczne, 
fizyczne lub chemiczne metali i stopów będących w stanie stałym. 

b)

 

cykl  zmian  temperatury,  zaczynający  się  od  temperatury  otoczenia  i  kończący  się 
równieŜ w temperaturze otoczenia. 

c)

 

ciągłe  lub  stopniowe  podnoszenie  temperatury  obrabianego  przedmiotu  do 
wysokości przewidzianej dla danej obróbki. 

d)

 

ciągłe lub stopniowe obniŜanie temperatury przedmiotu obrabianego do temperatury 
otoczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

19.

 

Która z podanych definicji określa wyraŜenie 
a)

 

polega  na  nagrzaniu  stopu  do  temperatury,  w  której  jeden  lub  więcej  składników 
przechodzi do roztworu stałego, wygrzaniu w tej temperaturze i następnym szybkim 
chłodzeniu zwykle w wodzie. 

b)

 

polega na nagrzaniu materiału do Ŝądanej temperatury, wygrzaniu w tej temperaturze 
i następnie powolnym chłodzeniu do temperatury otoczenia. 

c)

 

polega  na  nagrzewaniu  materiału  do  odpowiedniej  temperatury,  wygrzaniu  w  tej 
temperaturze w celu uzyskanie jednakowej temperatury w całej masie poddawanego 
obróbce materiału i szybkim wystudzeniu. 

d)

 

polega  ono  na  nagrzaniu  uprzednio  zahartowanego  przedmiotu  do  temperatury 
180÷650°C  ,  wygrzaniu  przedmiotu  w  tej  temperaturze,  a  następnie  powolnym 
chłodzeniu na powietrzu lub w wodzie. 

 
20.

 

PoniŜej  przedstawione  są  definicje  odmian  obróbki  cieplno  –  chemicznej.  WskaŜ,  która 
z definicji określa nawęglanie 
a)

 

wzbogacenie  powierzchniowej  warstwy  przedmiotu  w  węgiel  w  celu  uzyskania 
twardej i odpornej na ścieranie powierzchni, z zachowaniem ciągliwości rdzenia, 

b)

 

nasycenie  azotem  warstwy  powierzchniowej  w  celu  wytworzenia  bardzo  twardej 
i odpornej na ścieranie warstwy powierzchniowej,  

c)

 

nasycenie powierzchni przedmiotów stalowych jednocześnie węglem i azotem przez 
wygrzewanie w określonej temperaturze, 

d)

 

nasycanie  powierzchni  wyrobów  stalowych  oraz  Ŝeliwnych  siarką  i  azotem  w  celu 
zwiększenia odporności na ścieranie i zmniejszenia współczynnika tarcia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA ODPOWIEDZI  

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  z  materiałów 
metalowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Test 2 
Testy  dwustopniowe  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  elementów 
przedmiotów ortopedycznych z materiałów metalowych„ 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6,7 , 8, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 18 i 20 z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 9, 12, 15 i 19 są z poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:    

 

 

 

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2. z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi  testu:  1.  
c, 2. b, 3.  c,  4. b, 5. b, 6. a, 7.  d,  8. c, 9. d, 10.  c, 
11. 
c, 12. c, 13. c, 14. b, 15. c, 16. d, 17. c, 18. d, 19. c, 20. d. 
 
Plan testu 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować właściwości 
technologiczne metali 

Scharakteryzować właściwości mechaniczne 
metali 

Scharakteryzować właściwości fizyczne, 
metali

 

RozróŜnić stopy Ŝelaza 

PP 

Opisać proces otrzymywania stali 
i klasyfikację stali 

Określić rodzaje i gatunki stali uŜywane 
w przemyśle ortopedycznym

 

a 

Określić postacie uŜytkowe stali uŜywane 
w przemyśle ortopedycznym 

Scharakteryzować metale i stopy nieŜelazne 
oraz proces ich otrzymywania 

Określić postacie uŜytkowe i moŜliwości 
wykorzystania stopów metali nieŜelaznych 
w przemyśle ortopedycznym  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

10 

Scharakteryzować właściwości chemiczne, 
metali

 

c 

11 

Rozpoznać na podstawie oznaczenia: stal, 
staliwo, Ŝeliwo, metale nieŜelazne i ich stopy

 

c 

12 

Skorzystać przy doborze materiałów 
metalowych z informacji zawartych w PN, 
katalogach, informatorach

 

PP 

c 

13 

Scharakteryzować materiały i wyroby 
spiekane oraz produkcję spieków

 

14 

Dobrać rodzaj obróbki metalu i wykonać 
obróbkę

 

15  Wyjaśnić pojęcie korozji

 

PP 

16  RozróŜnić rodzaje korozji

 

17  Wykonać zabiegi antykorozyjne

 

18 

Wykonać części przedmiotów 
ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego 
z materiałów metalowych

 

19  Opisać obróbkę cieplną metali

 

PP 

20 

Opisać obróbkę cieplno-chemiczną, 
hemiczną i galwaniczną metali

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań.  

5.

 

Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi.  Tylko  jedna  jest 
prawidłowa. 

6.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X.  

7.

 

W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

8.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

10.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

Właściwości technologiczne metali i ich stopów określane są przez 
a)

 

gęstość,  temperaturę  topnienia, 

ciepło 

właściwe,  rozszerzalność  cieplną, 

przewodnictwo  cieplne,  przewodność  elektryczną,  własności  magnetyczne  oraz 
wygląd zewnętrzny. 

b)

 

odporność na korozję, działanie czynników chemicznych oraz temperatury. 

c)

 

wytrzymałość, twardość i udarność. 

d)

 

lejność, skrawalność i plastyczność. 

 

2.

 

Twardością materiałów nazywamy 
a)

 

odporność materiałów na uderzenia, czyli na działanie sił krótkotrwałych ale o duŜej 
wartości. 

b)

 

odporność  materiału  na  odkształcenia  trwałe,  powstające  pod  wpływem  obciąŜeń 
skupionych (umiejscowionych) na małej powierzchni materiału.  

c)

 

zdolność  materiału  do  odkształceń  trwałych  pod  działaniem  sił  zewnętrznych  bez 
naruszania ich spójności.  

d)

 

granicę  oporu  stawianego  przez  siły  wewnętrzne  materiału  siłom  i  obciąŜeniom 
zewnętrznym, które usiłują je odkształcić. 

 

3.

 

Właściwości fizyczne materiałów to 
a)

 

zdolność  materiału  do  odkształceń  trwałych  pod  działaniem  sił  zewnętrznych  bez 
naruszania ich spójności.  

b)

 

zdolność ciekłego metalu lub stopu do wypełniania formy odlewniczej 

c)

 

gęstość,  temperaturę  topnienia, 

ciepło 

właściwe,  rozszerzalność  cieplną, 

przewodnictwo  cieplne,  przewodność  elektryczną,  własności  magnetyczne  oraz 
wygląd zewnętrzny.  

d)

 

odporność na korozję, działanie czynników chemicznych oraz temperatury. 

 

4.

 

Materiałem wyjściowym do produkcji stali jest 
a)

 

staliwo. 

b)

 

surówka biała. 

c)

 

Ŝ

eliwo. 

d)

 

surówka szara. 

 

5.

 

Procesem konwertorowym nazywamy 
a)

 

zespół  zjawisk  fizycznych  i  reakcji  chemicznych  zachodzących  w  wielkim  piecu 
w wyniku którego powstaje surówka. 

b)

 

utlenianie zawartych w płynnej surówce domieszek w celu otrzymywania stali. 

c)

 

przerabianie surówki szarej w Ŝeliwiakach. 

d)

 

odlewanie, walcowanie i przerabianie plastyczne staliwa. 

 
6.

 

Dodatkiem 

stopowym, 

który 

zwiększa 

wytrzymałość, 

twardość, 

zdolność 

przehartowywania  stali,  odporność  na  ścieranie,  korozję,  działanie  czynników 
chemicznych i wysokiej temperatury jest 
a)

 

chrom. 

b)

 

nikiel. 

c)

 

molibden. 

d)

 

krzem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7.

 

Rurki do wózków składakowych wykonywane są 
a)

 

ze stali zwykłej jakości. 

b)

 

ze stali chromowo –molibdenowej. 

c)

 

ze staliwa. 

d)

 

ze stali stopowej. 

 

8.

 

Brązem nazywamy 
a)

 

stop miedzi ze srebrem. 

b)

 

stop miedzi z cynkiem. 

c)

 

stop miedzi z niklem. 

d)

 

stop miedzi z cyną;. 

 

9.

 

Ile % miedzi zawiera stop oznaczony symbolem CuZn30Mn4Fe 
a)

 

4%. 

b)

 

33%. 

c)

 

1%. 

d)

 

65%. 

 

10.

 

Siluminy są to 
a)

 

stopy aluminium z cynkiem. 

b)

 

stopy aluminium z cyną. 

c)

 

stopy aluminium z krzemem. 

d)

 

stop aluminium z miedzią. 

 

11.

 

Pamięć kształtu posiadają 
a)

 

stopy miedzi, 

b)

 

stopy manganu, 

c)

 

stopy tytanu, 

d)

 

stale chromowo – niklowe, 

 

12.

 

Do  budowy  podeszwowych  wkładek  metalowych  do  butów  i  protez  sandałowych 
wykorzystywane są między innymi 
a)

 

staliwa. 

b)

 

durale. 

c)

 

brązy. 

d)

 

stale węglowe. 

 

13.

 

Technologia metalurgii proszków zastępuje 
a)

 

odlewanie. 

b)

 

proces wielkopiecowy. 

c)

 

odlewanie, obróbkę plastyczną i obróbkę skrawaniem. 

d)

 

proces konwertorowy. 

 

14.

 

Węgliki spiekane są to 

a)

 

materiały metalowe pokryte warstwą węgla. 

b)

 

odmiana cermetali. 

c)

 

prasowany węgiel z Ŝelazem. 

d)

 

stopy metali z duŜą zawartością węgla. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

15.

 

Korozja elektrochemiczna jest to 
a)

 

proces zachodzący w materiałach, w których występują napręŜenia powstałe podczas 
odlewania, przeróbki plastycznej, obróbki cieplnej, spawania. 

b)

 

proces  niszczenia  metali  lub  stopów  zachodzący  wskutek  bezpośredniego  działania 
na  nie  suchych  gazów,  zwłaszcza  w  wysokiej  temperaturze  lub  cieczy  nie 
przewodzących prądu elektrycznego. 

c)

 

działanie  krótkozwartych  lokalnych  ogniw  korozyjnych  powstających  w  zetknięciu 
powierzchni  róŜnych  faz  metalicznych  o  róŜnych  potencjałach  elektrochemicznych 
z elektrolitem. 

d)

 

niszczące działanie wody w urządzeniach metalowych. 

 

16.

 

JeŜeli bez widocznego powodu zachodzi pękanie przedmiotów przerobionych plastycznie 
na zimno to mamy do czynienia z 
a)

 

korozja powierzchniową. 

b)

 

korozją wŜerową. 

c)

 

korozją międzykrystaliczną. 

d)

 

korozją napręŜeniową. 

 

17.

 

Nakładanie powłok ochronnych wytwarzanych polega na 
a)

 

opracowaniu  właściwej  konstrukcji  elementów  i  dobór  materiałów  łączących  te 
części. 

b)

 

pokryciu powierzchni chronionej specjalnymi smarami lub wazeliną techniczną. 

c)

 

chemicznym łączeniu warstwy nakładanej z materiałem chronionym. 

d)

 

oddzieleniu mechanicznym metalu od agresywnego środowiska. 

 

18.

 

Obróbka cieplno-chemiczna metali i ich stopów jest to 
a)

 

zestaw zabiegów cieplnych, w wyniku których zmieniają się własności mechaniczne, 
fizyczne lub chemiczne metali i stopów będących w stanie stałym. 

b)

 

cykl  zmian  temperatury,  zaczynający  się  od  temperatury  otoczenia  i  kończący  się 
równieŜ w temperaturze otoczenia. 

c)

 

ciągłe  lub  stopniowe  podnoszenie  temperatury  obrabianego  przedmiotu  do 
wysokości przewidzianej dla danej obróbki. 

d)

 

wprowadzenie  do  obrabianego  przedmiotu,  dzięki  dyfuzji  w  stanie  stałym,  obcego 
pierwiastka  lub  juŜ  znajdującego  się,  lecz  w  małej  ilości  w  przedmiocie,  w  celu 
zmiany składu chemicznego powierzchni tego przedmiotu. 

 
19.

 

Które z podanych niŜej określeń charakteryzuje hartowanie 
a)

 

polega  na  nagrzaniu  stopu  do  temperatury,  w  której  jeden  lub  więcej  składników 
przechodzi do roztworu stałego, wygrzaniu w tej temperaturze i następnym szybkim 
chłodzeniu zwykle w wodzie. 

b)

 

polega na nagrzaniu materiału do Ŝądanej temperatury, wygrzaniu w tej temperaturze 
i następnie powolnym chłodzeniu do temperatury otoczenia. 

c)

 

polega  na  nagrzewaniu  materiału  do  odpowiedniej  temperatury,  wygrzaniu  w  tej 
temperaturze w celu uzyskanie jednakowej temperatury w całej masie poddawanego 
obróbce materiału i szybkim wystudzeniu. 

d)

 

polega  ono  na  nagrzaniu  uprzednio  zahartowanego  przedmiotu  do  temperatury 
180÷650°C  ,  wygrzaniu  przedmiotu  w  tej  temperaturze,  a  następnie  powolnym 
chłodzeniu na powietrzu lub w wodzie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

20.

 

PoniŜej  przedstawione  są  definicje  odmian  obróbki  cieplno-chemicznej.  WskaŜ,  która 
z nich określa azotowanie 
a)

 

wzbogacenie  powierzchniowej  warstwy  przedmiotu  w  węgiel  w  celu  uzyskania 
twardej i odpornej na ścieranie powierzchni, z zachowaniem ciągliwości rdzenia. 

b)

 

nasycenie  azotem  warstwy  powierzchniowej  w  celu  wytworzenia  bardzo  twardej 
i odpornej na ścieranie warstwy powierzchniowej.  

c)

 

nasycenie powierzchni przedmiotów stalowych jednocześnie węglem i azotem przez 
wygrzewanie w określonej temperaturze. 

d)

 

nasycanie  powierzchni  wyrobów  stalowych  oraz  Ŝeliwnych  siarką  i  azotem  w  celu 
zwiększenia odporności na ścieranie i zmniejszenia współczynnika tarcia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

KARTA ODPOWIEDZI  

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wykonywanie  elementów  przedmiotów  ortopedycznych  z  materiałów 
metalowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

 

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

Dretkiewicz-Więch J.: Materiałoznawstwo. OBRPN i SSz, Warszawa 1993 

2.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  Technologia  mechaniczna.  Techniki  wytwarzania.  WSiP, 
Warszawa 2000 

3.

 

Górecki A., Grzegórski Z.: Ślusarstwo przemysłowe i usługowe. WSiP, Warszawa 2004, 

4.

 

Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2004 

5.

 

Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004 

6.

 

Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 2004 

7.

 

Prosnak  M.:  Podstawy  protetyki  ortopedycznej.  Materiały  pomocnicze.  CMDNŚSM, 
Warszawa 1988 

8.

 

Prosnak  M.:  Podstawy  technologii  ortopedycznej.  Materiały  pomocnicze.  CMDNŚSM, 
Warszawa 1987 

9.

 

Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 2004