background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  3  2011 

15

Materiały metodyczne

Anna Bagłajewska, Janusz Nowosad

Legenda o Legendzie Henryka Wieniawskiego 
– scenariusz zajęć integracyjnych 
z języka polskiego i muzyki

Ubiegłoroczny  Rok  Chopinowski  przyćmił  wszystkie  inne  rocznice  i  wydarzenia  ar-
tystyczne.  Tymczasem  w  roku  tym  przypadała  175.  rocznica  urodzin  i  130.  rocznica 
śmierci  wybitnego  skrzypka,  kompozytora  i  pedagoga  –  Henryka  Wieniawskiego. 
Z tej okazji Rada Miasta Lublin ustanowiła rok 2010 – Rokiem Henryka Wieniawskiego, 
a Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Gimnazjum nr 18 
im.  Macieja  Rataja  w  Lublinie  ogłosiło  Ogólnopolski  konkurs  na  scenariusz  zajęć  dla 
ucznia — Wieniawski 2010. 
Prezentowane scenariusze stanowią pokłosie wspomnia-
nego konkursu.

Etap kształcenia:

klasa III gimnazjum.

Wymiar czasu:

45 minut.

Temat:

Legenda o Legendzie Henryka Wieniawskiego.

Cele kształcenia

Uczeń:

 

– potrafi redagować CV,

 

– potrafi wyjaśnić pojęcie legenda,

 

– potrafi korzystać ze słowników,

 

– potrafi wyjaśnić pisownię wyrazu legenda,

 

– potrafi  wymienić  rzeczowniki  i  przy-

miotniki określające nastrój utworu mu-
zycznego,

 

– potrafi  czytać  głośno  –  artykulacyjnie 

poprawnie, z zachowaniem prozodii ję-
zyka ojczystego,

 

– potrafi zredagować: opowiadanie, arty-

kuł, tekst o charakterze argumentacyj-
nym,

 

– wie, kto to jest wirtuoz,

 

– wie, co to jest artykulacja,

 

– potrafi wyjaśnić pojęcie pizzicato,

 

– zna  najważniejsze  wydarzenia  z  życia 

Henryka Wieniawskiego,

 

– potrafi  wymienić  najważniejsze  jego 

kompozycje,

 

– potrafi dokonać analizy utworu Legenda 

g-moll op. 17.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

 

– zbiorowa,

 

–  indywidualna.

Metody:

 

– analityczno-percepcyjna,

 

– organizowania i rozwijania działalności 

muzycznej ucznia podczas lekcji,

 

– pogadanka.

Pomoce dydaktyczne:

 

– strona Wieniawski 2010 (www.gim18.e-

-szkoly.pl/?mod=view_default&id=1081),

 

– słownik ortograficzny,

background image

 

16 

Wychowanie Muzyczne  3  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

 

– słownik wyrazów obcych,

 

– słownik terminów literackich,

 

– tablica.

Przebieg lekcji

I. Część wstępna

 

– Powitanie.

 

– Sprawdzenie listy obecności.

 

– Przedstawienie  celów  zajęć  edukacyj-

nych.

 

– Sprawdzenie  i  ocena  pracy  domowej  – 

CV Henryka Wieniawskiego (załącznik 
nr 1 i 2).

II. Część właściwa

 

– Podanie tematu lekcji.

 

– Wyjaśnienie pojęcia legenda z wykorzy-

staniem  słowników:  ortograficznego, 
wyrazów obcych, terminów literackich.

 

– Zapis  na  tablicy  znaczenia  pojęcia 

 legenda:
a) gatunek literacki,

b) tekst objaśniający do mapy, ilustracji, 

wykresu,

c) utwór muzyczny.

 

– Wysłuchanie  utworu  Legenda  g-moll 

op. 17.

 

– Charakterystyka utworu pod względem:

a) barwy dźwięku (skrzypce i orkiestra),

b) tonacji (g-moll i G-dur),

c) epoki (romantyzm, sztuka dla sztuki, 

sztuka totalna),

d) budowy formalnej (ABA),

e) dynamiki  (pianissimo,  piano,  forte, 

fortissimo, crescendo, decrescendo),

f) tempa (andante, allegro moderato).

 

– Podawanie  przez  uczniów  rzeczowni-

ków i przymiotników określających na-
strój Legendy g-moll op. 17.

 

– Wnioski wynikające z analizy utworu:

Legenda g-moll op. 17 jest to utwór pier-

wotnie skomponowany na skrzypce z towa-
rzyszeniem  fortepianu.  Składa  się  z  trzech 
wyraźnie  oddzielonych  od  siebie  części: 
pierwsza i trzecia są liryczne, melancholijne, 
bardzo nastrojowe, w dość wolnym tempie, 
natomiast druga część ma odmienny charak-
ter – dramatyczny, słychać w niej dwudźwię-
ki i akordy. Grana jest w dość żywym tempie.

 

– Przedstawienie  genezy  Legendy  g-moll 

op. 17:
Przez  ponad  sto  lat  utrzymywała  się 

piękna  legenda  o  kulisach  powstania  Le-
gendy  g-moll  op.  17.  Stało  się  to  za  sprawą 
Romualda  Starkela,  który  w  roku  śmier-
ci  Henryka  Wieniawskiego  opublikował 
w warszawskim „Tygodniku Ilustrowanym” 
tekst  pt.  Legenda  –  zdarzenie  prawdziwe 
z życia artysty. Starkel pisze:

Był  rok  1859.  Wieniawski  przebywał 

w Ostendzie i zachorował. Odwiedziła go ba-
wiąca również w tym uzdrowisku zacna pani 

Tematy melodyczne Legendy op. 17 H. Wieniawskiego

Melodia tematu z części A

Melodia tematu z części B

background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  3  2011 

17

Materiały metodyczne

Hampton, żona wielce szanowanego arysto-
kraty  londyńskiego,  wraz  z  córką  Izabelą. 
Panie znał już wcześniej, a z Izabelą łączyło 
go głębokie, odwzajemnione uczucie. Matka 
sprzyjała  młodym,  ojciec,  człowiek  o  suro-
wych  zasadach,  lubił  wprawdzie  artystów, 
gościł  ich  często  w  swym  londyńskim  salo-
nie,  ale  małżeństwo  córki  wyobrażał  sobie 
zupełnie inaczej.

Starkel opisuje wizytę obu pań w hotelu 

u  chorego  Wieniawskiego,  podczas  której 
poradziły artyście, by wyruszył do Londynu 
prosić pana Hamptona o rękę jego córki – 
Izabeli. Wieniawski bezzwłocznie wsiadł na 
statek i popłynął do Londynu. Ojciec pan-
ny  Izabeli  chłodno  odprawił  artystę.  Ten, 
zrozpaczony, wrócił do hotelu, by całe swe 
uczucie i zawód przelać na papier nutowy. 
Do Ostendy wysłał telegram informujący, że 
odpowiedź usłyszą na najbliższym koncer-
cie. Państwo Hamptonowie z córką stawili 
się  w  sali  koncertowej  i  wysłuchali  Legen-
dy.  Pod  wpływem  usłyszanej  melodii  pan 
Hampton podszedł do artysty i powiedział:

Tylko  prawdziwa  miłość  tłumaczy  się 

tak natchnioną pieśnią, jaką pan dziś do nas 
przemówiłeś.  Jestem  przekonany,  że  goręcej 
nie  umiałby  nikt  pokochać  mej  córki,  nie 
pragnę zatem dla niej innego szczęścia i pro-
szę, zechciej pan nazwać się moim synem.

To  piękna,  wzruszająca  opowieść,  ale 

prawdziwe w niej są tylko początkowa nie-
chęć  pana  Hamptona  do  związku  córki 
z artystą, życzliwość matki i to, że Legenda 
powstała pod wpływem uczucia do Izabeli. 
Reszta jest bardziej prozaiczna. Z Ostendy, 
którą  opuścił  w  połowie  września,  Wie-
niawski  nie  pojechał  wprost  do  Londynu, 
koncertował po drodze w Dover i Brighton. 
Do stolicy Anglii przybył dopiero w połowie 
października. Brał udział w różnych koncer-
tach, a dopiero 18 listopada w sali St. James 
odbyło się prawykonanie Legendy, o czym 
pisze sam artysta w liście do przyjaciela, nie 
wspominając słowa o scenie z przyszłym te-

ściem. Dodaje jedynie, że dzięki wykonaniu 
Legendy otrzymał o trzy sekundy wcześniej 
niż  zazwyczaj  list  od  Beli,  jak  zdrobniale 
nazywano Izabelę. Opory ojca przełamane 
zostały już wcześniej. Dwa miesiące przed 
prawykonaniem Legendy w gazetach euro-
pejskich informowano o zaręczynach Izabe-
li z Henrykiem. Pan Hampton, który dobrze 
znał  środowisko  artystów,  wyraził  zgodę 
pod  dwoma  twardymi  warunkami:  zażą-
dał,  po  pierwsze,  stabilizacji  życia  artysty 
i znalezienia przez niego stałej posady, a po 
drugie – ubezpieczenia na bardzo wysoką 
ówcześnie sumę 200 tys. franków, aby w ra-
zie śmierci rodzina miała zapewniony byt. 
Obydwa warunki zostały spełnione. 8 sierp-
nia 1860 r. w kościele św. Andrzeja w Pary-
żu odbył się ślub. Pannę młodą do ołtarza 
prowadził przyjaciel obojga, sławny pianista 
Anton Rubinstein, ten sam, który rok wcze-

Henryk Wieniawski z żoną Izabelą (z domu Hamp-
ton) ok. 1862 roku

background image

 

18 

Wychowanie Muzyczne  3  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

śniej wprowadził Wieniawskiego do salonu 
państwa  Hamptonów.  Korespondent  lip-
skiego pisma „Signale für die Musikalische 
Welt” relacjonował żartobliwie:

„[...] w każdym razie Wieniawski w spo-

sób bezsporny żenił się zamiast raz, trzy razy; 
jak na jednego trochę za dużo: po pierwsze, 
w  Ratuszu,  na  ustawowej  uroczystości  we-

dług  francuskiego  obyczaju;  po  wtóre,  ze 
względu  na  własną  religię  w  Kościele  kato-
lickim  i  po  trzecie,  w  kaplicy  angielskiego 
poselstwa,  ponieważ  narzeczona  należy  do 
anglikańskiego wyznania”.

 

– Znając definicję pojęcia legenda, ucznio-

wie próbują wyjaśnić, w jakim znaczeniu 
występuje ono w przytoczonym tekście.

III. Część końcowa

 

– Ocena pracy ucznia.

 

– Praca domowa.

Napisz pracę na jeden z tematów:

1) Niezwykła  muzyka... – opowiadanie 

z  elementami  opisu  zainspirowane 
Legendą g-moll op. 17.

2) Moja  legenda  o  Legendzie  Henryka 

Wieniawskiego – artykuł do gazetki 
szkolnej.

3) Muzyka łagodzi obyczaje – uzasadnij 

myśl, odwołując się do własnych do-
świadczeń.

 

– Ewaluacja:

Uczeń  na  kartce  uzupełnia:  „Na  dzi-

siejszej lekcji nauczyłam/em się…”. „Muszę 
jeszcze popracować nad…”

Drzeworyt przedstawiający koncert Henryka Wieniawskiego w salonie Wielkiego Księcia Konstantego 
w Petersburgu, pochodzący z „Der Salon für Literatur, Kunst und Gesellschaft”, ok. 1862 r. Przy fortepia-
nie – Aleksander Dreyshock, drugi z prawej – książę Konstanty

Henryk Wieniawski, Anton Rubinstein i Karl Dawi-
dow, ok. 1861 roku, zbiory Towarzystwa Muzycz-
nego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  3  2011 

19

Materiały metodyczne

Załącznik 1. Przykłady Curriculum Vitae H. Wieniawskiego opracowane 
przez uczennice Gimnazjum nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie

background image

 

20 

Wychowanie Muzyczne  3  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne