background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              NARODOWEJ 

 
 

 

 

 

Marzena Więcek 

 

 

Montaż instalacji z rur miedzianych 
713[02].Z1/2/3/4.03 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inż. Piotr Czerwiński 
mgr inż. Beata Wiśniewska - Milej 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marzena Więcek 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Bożena Zając 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[02].Z1/2/3/4.03: 
„Montaż instalacji z rur miedzianych”. Jednostka jest wspólna dla modułów: 713[02]Z1 – 
Technologia montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, 713[02]Z2 – Technologia 
montażu instalacji centralnego ogrzewania, 713[02]Z3 – Technologia montażu instalacji 
gazowych, 713[02]Z4 – Technologia montażu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Wymagania dotyczące rur i kształtek z miedzi 

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 12 
5.2. Prace przygotowawcze i obróbka przewodów miedzianych 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 14 
5.3. Łączenie rur i kształtek miedzianych 

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 16 
5.4. Montowanie instalacji z rur miedzianych 

19 

   5.4.1. Ćwiczenia 19 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

23 

7. Literatura 

34 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy 

Państwu Poradnik dla nauczyciela „Montaż instalacji z rur miedzianych”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02]. 
 W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  punktacje zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 
−  kartę odpowiedzi, 
−  zestaw zadań testowych, 
−  test – próba pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

713[02].Z3.05 

Instalowanie urządzeń gazowych 

713[02].Z3 

Technologia montażu instalacji gazowych 

713[02].Z1/2/3/4.01 

Prace przygotowawczo – zakończeniowe 
przy wykonywaniu instalacji sanitarnych 

713[02].Z1/2/3/4.03 

Montaż instalacji z rur miedzianych 

 

713[02].Z1/2/3/4.02 

Montaż instalacji z rur stalowych 

713[02].Z3.04 

Montaż instalacji gazowej 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  rozpoznawać materiały instalacyjne, 
−  stosować terminologię budowlaną, 
−  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i bhp, 
−  przestrzegać zasad bhp, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 
−  stosować procedury związane z ratowaniem poszkodowanego w wyniku wypadku przy 

pracy, 

−  posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 
−  trasować miejsca montażu instalacji, 
−  rozpoznawać oznaczenia graficzne w dokumentacji budowlanej, 
−  odczytywać dokumentację budowlaną, 
−  korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  określić wymagania materiałowe dotyczące miedzi, 
−  scharakteryzować wymagania dotyczące stanu kwalifikacyjnego elementów 

instalacyjnych  
z miedzi, 

−  wskazywać zasady oznakowania, pakowania, magazynowania i transportu rur 

miedzianych, 

−  rozróżnić kształtki miedziane, 
−  przygotować na podstawie wykazu materiały potrzebne do montażu instalacji z rur 

miedzianych, 

−  ocenić stan techniczny rur i łączników miedzianych niezbędnych do montażu instalacji, 
−  wykonać cięcie rur miedzianych na określony wymiar, 
−  przygotować końcówki rur miedzianych do montażu, 
−  wykonać gięcie rur miedzianych o różnych średnicach, 
−  przygotować sprzęt do lutowania rur miedzianych, wykonać połączenia nierozłączne rur 

miedzianych za pomocą lutowania twardego i miękkiego, 

−  wykonać połączenia rozłączne rur miedzianych, 
−  wykonać prace przy montażu instalacji z rur miedzianych, zgodnie z obowiązującymi 

przepisami bhp i ochrony ppoż., 

−  zamocować elementy instalacji z rur miedzianych w budynku, 
−  przeprowadzić instalacje z rur miedzianych różnymi sposobami, 
−  wykonać kompensatory wydłużeń cieplnych przewodów z rur miedzianych, 
−  wykonać przejścia instalacji z rur miedzianych na instalacje wykonane z innych 

materiałów, 

−  posłużyć się instalacyjną dokumentacją techniczną. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02] 
Moduł: Technologia  montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych 713[02]Z1, 
Technologia montażu instalacji centralnego ogrzewania 713[02]Z2, Technologia montażu 
instalacji gazowych 713[02]Z3, Technologia montażu instalacji wentylacyjnych i 
klimatyzacji 713[02]Z4. 
Jednostka modułowa: 

  Montaż instalacji z rur miedzianych 713[02].Z1/2/3/4.03  

 
Temat: Wykonywanie połączeń na przewodach miedzianych przy pomocy lutowania 

miękkiego. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń nierozłącznych na 

przewodach miedzianych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  dobrać materiały i narzędzia do lutowania miękkiego, 
−  zorganizować stanowisko do wykonywania lutowania zgodnie z zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

−  wykonać połączenia na przewodach miedzianych przy pomocy lutowania miękkiego, 
−  ocenić jakość wykonanych połączeń. 
Metody nauczania-uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna. 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas:
 135 minut. 
Środki dydaktyczne: 

−  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
−  imadło, 
−  2 odcinki rury miedzianej miękkiej o jednakowych średnicach, 
−  miedziana złączka równoprzelotowa dwukielichowa o średnicy takiej samej, jak 

odcinki rur podlegające łączeniu, 

−  kalibrowniki, 
−  materiały do czyszczenia -do wyboru: papier ścierny drobnoziarnisty, wełna stalowa, 

włókno tworzywowe, szczotki druciane, wilgotna ściereczka, 

−  palnik z końcówką do lutowania na propan – butan i powietrze lub tlen z butlą 

i zapalaczem gazu, 

−  topnik i dobrane do niego spoiwo, 
−  instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Wydanie uczniom materiałów do wykonywania ćwiczenia: odcinków rur miedzianych, 

łączników o jednakowych jak rury średnicach. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

5.  Dobranie przez uczniów materiałów do przygotowania końcówek rur miedzianych  

do montażu, materiałów do lutowania, kompletnych zestawów palników do lutowania 
miękkiego. 

6.  Realizacja tematu: 

−  Każdy uczeń sprawdza stan techniczny sprzętu i ocenia jakość materiału. 
−  Uczeń przygotowuje końcówki rur i łączników do połączenia. 
−  Przygotowane odcinki rur uczeń mocuje w imadle. 
−  Każdy uczeń wykonuje po 3 połączenia (czas trwania pierwszego połączenia 

10 minut). 

−  Uczeń po wykonaniu połączenia sprawdza poprawność jego wykonania. 
−  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga wykonać operację lutowania  

i przygotowania końcówek rur i łączników do połączenia. Podpowiada najlepsze 
rozwiązania. 

7.  Po wykonaniu wszystkich połączeń uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego 

ćwiczenia. 

8.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
9.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza, czy z każdym następnym połączeniem 

czynione są postępy. 

10. Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności wykonywania. 
11. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Przegrzewanie połączeń lutowanych. 

 

Na podstawie zgromadzonych informacji na następnej lekcji przygotuj się do wypowiedzi: 
Jaki wpływ na trwałość wykonanej instalacji z rur miedzianych ma przegrzanie złącza? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Monter instalacji i urządzeń sanitarnych 713[02] 
Moduł: Technologia  montażu instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych 713[02]Z1, 

Technologia montażu instalacji centralnego ogrzewania 713[02]Z2,  
Technologia montażu instalacji gazowych 713[02]Z3,  
Technologia montażu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji 713[02]Z4. 

Jednostka modułowa: 

  Montaż instalacji z rur miedzianych 713[02].Z1/2/3/4.03  

 

Temat: Wykonywanie cięcia rur miedzianych na zadany wymiar. Dokonaj cięcia rury 

miedzianej miękkiej o średnicy 28 mm na zadany dokumentacją wymiar, przygotuj końcówkę 
przyciętej rury do połączenia. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności cięcia rur miedzianych na zadany wymiar. 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  zorganizować stanowisko do cięcia rur miedzianych zgodnie z zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

−  dobrać sprzęt i narzędzia do cięcia rur, 
−  posłużyć się sprzętem do cięcia rur miedzianych, 
−  ciąć rury miedziane na zadany wymiar, 
−  obrobić końcówki rur po operacji cięcia celem przygotowania ich do dalszego 

montażu, 

−  ocenić jakość swojej pracy. 

Metody nauczania-uczenia się:  

−  ćwiczenia praktyczne, 
−  metoda tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna. 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 90 minut. 
Środki dydaktyczne: 

−  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
−  przymiar liniowy, 
−  suwmiarka, 
−  odcinki rur miedzianych, 
−  prowadnica korytkowa przy wyborze piły z drobnozębnymi brzeszczotami, 
−  przecinarka krążkowa lub nożycowa, 
−  gratownik lub skrobak, 
−  kalibrownica, 
−  zestaw materiałów czyszczących, 
−  ołówek, 
−  arkusz do notatek. 
−  instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  ćwiczenia jest wykonanie cięcia rur miedzianych na zadany dokumentacją 
wymiar. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą tekstu przewodniego. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Jakie narzędzia służą do cięcia rur miedzianych? 
2.  Czym należy się kierować przy wyborze narzędzi do cięcia? 
3.  Kiedy należy wykonać cięcie rury miedzianej wykorzystując prowadnicę korytkową? 
4.  Jak określić długość przycinanego odcinka rury? 
4.  W jakie środki ochrony osobistej należy zabezpieczyć się podczas wykonywania cięcia 

rur miedzianych? 

5.  Pod jakim kątem należy wykonać cięcie odcinków rur? 
6.  Jak obrobić końcówki rur po operacji cięcia? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, jakim narzędziem dokonasz cięcia rur. 
2.  Ustal, jak określisz długość przycinanej rury. 
3.  Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji cięcia rury miedzianej na zadany 

wymiar. 

4.  Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu cięcia rury. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 
1.  Dokonaj pomiarów długości przycinanych odcinków rur. 
2.  Zapisz pomiary we wcześniej przygotowanej tabeli. 
3.  Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami operacje cięcia rury na zadany wymiar. 
4.  Dokonaj obróbki końcówek rur miedzianych po cięciu na zadany wymiar. 
5.  Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy. 
6.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
7.  Zagospodaruj odpady i nieużyte materiały. 
8.  Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia. 
9.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 

 

SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały określone długości przycinanych odcinków rur? 
2.  Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia? 
3.  Czy prawidłowo posługiwano się sprzętem? 
4.  Czy dokonano obróbki końcówek rur po cięciu? 
5.  Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy? 
6.  Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: ,,Równoczesne kalibrowanie końcówek rur 
miedzianych”. Na podstawie zgromadzonych informacji na następnej lekcji przygotuj się do 
wypowiedzi: Jaki wpływ na trwałość kalibratora ma posługiwanie się nim w sposób 
umożliwiający kalibrację równoczesną wewnętrznej i zewnętrznej średnicy rury miedzianej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.Wymagania dotyczące rur i kształtek z miedzi. 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z zestawu łączników dobierz te, które niezbędne są do wykonania fragmentu instalacji 

wykonanej z miedzi twardej DN18 o zadanym przebiegu przedstawionym w dokumentacji 
będącej częścią instrukcji. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją zadania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji zadania, 
4)  wybrać kształtki do montażu fragmentu instalacji, 
5)  sprawdzić przez wstępne połączenie, czy dobrane kształtki pasują ze względu na średnicę  

i oczekiwaną wg. dokumentacji zadania technikę ich połączenia, 

6)  dokonać oceny poprawności ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zestaw rur o różnym stanie kwalifikacyjnym twardości, kształtek miedzianych oraz 

łączników ze stopów miedzi o różnych średnicach, 

–  przybory do pisania, 
–  arkusze do pisania, 
–  instrukcja do wykonania ćwiczenia wraz z dokumentacją zadania, 

−  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zestawienie materiałowe niezbędne do wykonania fragmentu instalacji 

przedstawionej w dokumentacji będącej częścią instrukcji. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

 i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
5)  dokonać analizy rozwiązania wykonanego ćwiczenia, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

−  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
−  dokumentacja projektowa fragmentu instalacji, 
−  literatura z rozdziału 7. 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Prace przygotowawcze i obróbka przewodów miedzianych 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj cięcia rury miedzianej miękkiej o średnicy 28 mm na zadany dokumentacją 

wymiar, przygotuj końcówkę przyciętej rury do połączenia. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania i dokumentacją zadania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z zasadami cięcia rur miedzianych, 
4)  dobrać narzędzie do cięcia rury, 
5)  dobrać rurę miedziana miękką o średnicy 28 mm, 
6)  wytrasować obszar cięcia rury, 
7)  sprawdzić stan techniczny narzędzia do cięcia 
8)  ocenić jakość przycinanej rury, sprawdzić, czy nie ma deformacji, 
9)  wykonać cięcie rury zgodnie z zasadami cięcia i dobranym narzędziem, 
10) usunąć graty, 
11) dokonać kalibracji przyciętego końca rury, 
12) oczyścić końcówkę rury do metalicznego połysku, 
13) zlikwidować stanowisko pracy, 
14) zagospodarować odpady, 
15) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
16) dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
–  przymiar liniowy, 
–  suwmiarka, 
–  odcinek rury miedzianej miękkiej o średnicy 28 mm, 
–  prowadnica korytkowa przy wyborze piły z drobnozębnymi brzeszczotami, 
–  przecinarka krążkowa, 
–  gratownik lub skrobak, 
–  kalibrownica, 
–  zestaw materiałów czyszczących 
–  instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ćwiczenie 2 

Wykonaj łuk o kącie 90° na odcinku rury miedzianej miękkiej o średnicy 22 mm zgodnie  

z dokumentacją. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się techniką gięcia rur miedzianych, 
4)  dobrać rurę miedzianą miękką o średnicy 22 mm, 
5)  dobrać promień gięcia, 
6)  posłużyć się średnicówką, aby wytrasować obszar gięcia, 
7)  wsunąć rurę do giętarki aż do pokrycia się znaków na giętarce i oznaczeń na giętej rurze, 
8)  zgiąć rurę do zadanego promienia gięcia, 
9)  sprawdzić otrzymany kąt gięcia za pomocą kątownika, 
10) skorygować ewentualne błędy, 
11) wyjąć rurę z giętarki, 
12) zlikwidować stanowisko pracy, 
13) zagospodarować odpady, 
14) zaprezentować efekty swojej pracy, 
15) dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
–  przymiar liniowy, 
–  suwmiarka, 
–  średnicówka, 
–  kątownik, 
–  odcinek rury miedzianej miękkiej o średnicy 22 mm, 
–  giętarka ręczna, 
–  ołówek, 
–  instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3. Łączenie rur i kształtek miedzianych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj połączenie rur miedzianych miękkich metodą lutowania miękkiego 

wykorzystując do ich połączenia łącznik miedziany równoprzelotowy. 

 
Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z technologią lutowania miękkiego, 
4)  dobrać rury do wykonania połączenia metodą lutowania miękkiego, 
5)  dobrać łącznik równoprzelotowy dwukielichowy o średnicy takiej samej, jak łączone rury, 
6)  dobrać materiały czyszczące do przygotowania końcówek rur do połączenia, 
7)  dobrać lut i topnik, 
8)  dobrać palnik do lutowania miękkiego z końcówkami punktowymi, 
9)  sprawdzić stan techniczny palnika poprzez wstępne uruchomienie i wyregulowanie 

płomienia palnika, 

10) sprawdzić i ewentualnie dokonać kalibracji końcówek przewodów, 
11) zamocować rurę w imadle, 
12) oczyścić powierzchnię bosych końców rur oraz kielicha złączki, 
13) powlec powierzchnię bosą końców rur topnikiem, wsunąć końce rur w kielichy złączek do 

wyczuwalnego oporu, 

14) równomiernie podgrzewać złącze do temperatury nieco powyżej punktu topnienia spoiwa, 
15) podać równomiernie spoiwo w kierunku od krawędzi kielicha, 
16) czynność powtórzyć z drugim kielichem złączki, 
17) ochłodzić złącza, 
18) usunąć resztkę topnika z obszaru złącza, 
16) zlikwidować stanowisko pracy, 
17) zagospodarować odpady, 
18) zaprezentować efekty swojej pracy, 
19) dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
–  imadło, 
–  2 odcinki rury miedzianej miękkiej o jednakowych średnicach, 
–  miedziana złączka równoprzelotowa dwukielichowa o średnicy takiej samej, jak odcinki 

rur podlegające łączeniu, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

–  kalibrowniki, 
–  materiały do czyszczenia -do wyboru: papier ścierny drobnoziarnisty, wełna stalowa, 

włókno tworzywowe, szczotki druciane, wilgotna ściereczka, 

–  palnik z końcówką do lutowania na propan – butan i powietrze lub tlen z butlą  

i zapalaczem gazu, 

–  topnik i dobrane do niego spoiwo, 
–  instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj połączenie rur miedzianych twardych o średnicy 15 mm metodą lutowania 

twardego wykorzystując do ich połączenia łącznik miedziany równoprzelotowy. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się technologią lutowania twardego, 
4)  dobrać rury do wykonania połączenia metodą lutowania twardego, 
5)  dobrać  łącznik równoprzelotowy dwukielichowy o średnicy takiej samej , jak łączone 

rury, 

6)  dobrać materiały czyszczące do przygotowania końcówek rur do połączenia, 
7)  dobrać lut, 
8)  dobrać palnik do lutowania twardego z końcówkami punktowymi i zestawem butli, 
9)  sprawdzić stan techniczny palnika przez wstępne uruchomienie i wyregulowanie 

płomienia palnika, 

10) sprawdzić i ewentualnie dokonać kalibracji końcówek przewodów, 
11) zamocować rurę w imadle, 
12) oczyścić powierzchnię bosych końców rur oraz kielicha złączki, 
13)  wsunąć końce rur w kielichy złączek do wyczuwalnego oporu, 
14) równomiernie podgrzewać złącze do temperatury, w której uzyska się czerwonobrunatną 

barwę , 

15) podać równomiernie spoiwo w kierunku od krawędzi kielicha równocześnie  

je podgrzewając, 

16) czynność powtórzyć z drugim kielichem złączki, 
17) ochłodzić złącza, 
18) zlikwidować stanowisko pracy, 
19) zagospodarować odpady, 
20) zaprezentować efekty swojej pracy, 
21) dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Środki dydaktyczne: 

–  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
–  imadło, 
–  2 odcinki rury miedzianej twardej o średnicach 15 mm,, 
–  miedziana złączka równoprzelotowa dwukielichowa o średnicy 15 mm, 
–  kalibrowniki, 
–  materiały do czyszczenia – do wyboru: papier ścierny drobnoziarnisty, wełna stalowa, 

włókno tworzywowe, szczotki druciane, wilgotna ściereczka, 

–  palnik z końcówką do lutowania na propan – butan i tlen z butlą lub palnik acetylenowo- 

tlenowy z zestawem butli i zapalaczem gazu, 

–  spoiwo lutownicze, 
–  instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4. Montowanie instalacji z rur miedzianych 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj fragment instalacji gazowej z miedzi zgodnie z dokumentacją budowlaną, 

zamocuj wykonany fragment do przegrody budowlanej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać zestawienie materiałów, sprzętu i narzędzi do wykonania zadania zgodnie  

z dokumentacją budowlaną, 

4)  dobrać sprzęt i narzędzia do cięcia rur miedzianych, 
5)  dobrać narzędzia i materiały do mocowania instalacji do przegrody: punktak, wiertarkę  

z kompletem wierteł, uchwyty do mocowania instalacji wraz z kołkami rozporowymi, 

6)  dobrać kalibrator, 
3)  dobrać rury do wykonania połączenia poprzez lutowanie twarde, 
7)  dobrać łączniki niezbędne do wykonania fragmentu instalacji, 
8)  dobrać materiały czyszczące do przygotowania końcówek rur do połączenia, 
9)  dobrać lut, 
10) dobrać palnik do lutowania twardego z końcówkami punktowymi i przygotować go do 

pracy, 

11) sprawdzić stan techniczny palnika przez wstępne uruchomienie i wyregulowanie 

płomienia, 

12) przygotować wiertarkę do pracy, 
13) sprawdzić stan techniczny wiertarki przez uruchomienie jej na jałowym biegu, 
14) zabezpieczyć się w środki ochrony osobistej, 
15) wyznaczyć trasę przebiegu fragmentu instalacji na przegrodzie budowlanej, 
16) wyznaczyć punkty podparcia instalacji, 
17) zamocować uchwyty mocujące w przegrodzie budowlanej, 
18) przyciąć rury na zadany wymiar i dokonać ich gratowania, 
19) sprawdzić i ewentualnie dokonać kalibracji końcówek przewodów, 
20) dokonać wstępnego montażu fragmentu instalacji, 
21) sprawdzić poprawność wstępnego montażu i skorygować ewentualne błędy, 
22) oczyścić powierzchnię bosych końców rur oraz kielicha złączki, 
23)  wsunąć końce rur w kielichy złączek do wyczuwalnego oporu, 
24) zabezpieczyć przegrodę przed działaniem płomienia poprzez wykorzystanie osłony 

podczas lutowania, 

25) uruchomić palnik, 
26) równomiernie podgrzewać złącze do temperatury, w której uzyska się czerwonobrunatną 

barwę, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

27) podać równomiernie spoiwo w kierunku od krawędzi kielicha równocześnie  

je podgrzewając, 

28) czynność powtórzyć z drugim kielichem złączki, 
29) ochłodzić złącza, 
30) wykonać wszystkie połączenia lutowane w sposób analogiczny do czynności przy 

wykonywaniu pierwszej złączki, 

31) jeżeli w dokumentacji zadania występowały połączenia gwintowe – złącza te przed 

zamontowaniem do instalacji uszczelnić, 

22) zlikwidować stanowisko pracy, 
23) zagospodarować odpady, 
24) zaprezentować efekty swojej pracy, 
25) dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  metoda projektów, ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
–  imadło, 
–  przymiar liniowy, 
–  ołówek, 
–  suwmiarka, 
–  zestaw uchwytów do miedzi z kołkami rozporowymi, 
–  prowadnica korytkowa przy wyborze piły z drobnozębnymi brzeszczotami, 
–  gratownik lub skrobak, 
–  przecinarka krążkowa, 
–  odcinki rury miedzianej twardej, 
–  złączki miedziane zgodnie z dokumentacją, 
–  kalibrowniki, 
–  materiały do czyszczenia - do wyboru: papier ścierny drobnoziarnisty, wełna stalowa, 

włókno tworzywowe, szczotki druciane, wilgotna ściereczka, 

–  palnik z końcówką do lutowania na propan – butan i tlen z butlą lub palnik acetylenowo – 

tlenowy z zestawem butli i zapalaczem gazu, 

–  osłona palnika, 
–  wiertarka z kompletem wierteł, 
–  spoiwo lutownicze, 
–  środki ochrony osobistej: rękawice parciane, okulary ochronne, 
–  instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Zmontuj prosty fragment instalacji z miedzi zakończony kształtką przejściową 

umożliwiającą przejście instalacji na stal. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać zestawienie materiałów, sprzętu i narzędzi do wykonania zadania zgodnie  

z dokumentacją budowlaną, 

4)  dobrać sprzęt i narzędzia do cięcia rur miedzianych, 
5)  dobrać kalibrator, 
6)  dobrać rury do wykonania połączenia przez lutowanie, 
7)  dobrać łączniki niezbędne do wykonania fragmentu instalacji, 
8)  dobrać materiały czyszczące do przygotowania końcówek rur do połączenia, 
9)  dobrać lut i ewentualnie topnik, 
10) dobrać palnik do lutowania z końcówkami punktowymi i przygotować go do pracy, 
11) sprawdzić stan techniczny palnika przez wstępne uruchomienie i wyregulowanie 

płomienia, 

12) przyciąć rury na zadany wymiar i dokonać ich gratowania, 
13) sprawdzić i ewentualnie dokonać kalibracji końcówek przewodów, 
14) zamocować rurę w imadle, 
15) dokonać wstępnego montażu fragmentu instalacji, 
16) sprawdzić poprawność wstępnego montażu i skorygować ewentualne błędy, 
17) oczyścić powierzchnię bosych końców rur oraz kielicha złączki, 
18)  wsunąć końce rur w kielichy złączek do wyczuwalnego oporu, 
19) uruchomić palnik, 
20) równomiernie podgrzewać  złącze do uzyskania odpowiedniej (dla wybranego rodzaju 

lutowania) temperatury, 

21) w przypadku wybrania lutowania miękkiego – nałożyć na bose końce rur topnik, 
22) podać równomiernie spoiwo w kierunku od krawędzi kielicha równocześnie  

je podgrzewając, 

23) czynność powtórzyć z drugim kielichem złączki, 
24) ochłodzić złącza, 
25) wykonać wszystkie połączenia lutowane w sposób analogiczny do czynności przy 

wykonywaniu pierwszej złączki, 

26) wmontować przez lutowanie kształtkę przejściową: miedź/stal, 
27) jeżeli w dokumentacji zadania występowały połączenia gwintowe – złącza te przed 

zamontowaniem do instalacji uszczelnić, 

26) zlikwidować stanowisko pracy, 
27) zagospodarować odpady, 
28) zaprezentować efekty swojej pracy, 
29) dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– tekst przewodni, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stół montażowy z dostępem do oświetlenia, 
–  imadło, 
–  przymiar liniowy, 
–  ołówek, 
–  suwmiarka, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

–  prowadnica korytkowa przy wyborze piły z drobnozębnymi brzeszczotami, 
–  gratownik lub skrobak, 
–  przecinarka krążkowa, 
–  odcinki rury miedzianej, 
–  złączki miedziane zgodnie z dokumentacją, w tym kształtka przejściowa miedź/stal, 
–  kalibrowniki, 
–  materiały do czyszczenia – do wyboru: papier ścierny drobnoziarnisty, wełna stalowa, 

włókno tworzywowe, szczotki druciane, wilgotna ściereczka, 

–  palnik z końcówką do lutowania na propan – butan i tlen z butlą lub palnik acetylenowo- 

tlenowy z zestawem butli i zapalaczem gazu, 

–  topnik i spoiwo lutownicze, 
–  instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż instalacji z rur 
miedzianych”. 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

−  zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie 10

÷11 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie 12

÷14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 lub 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za rozwiązanie 17

÷20 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu                                           
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1 Zastosować zasady kwalifikowania rur 

Zastosować zasady magazynowania rur 
miedzianych 

C P 

3 Rozróżnić łączniki do miedzi 

A P 

4 Dobrać narzędzia do cięcia rur 

C P 

5 Określić własności rur miedzianych 

B P 

6 Dobrać operację obróbki rury miedzianej 

C P 

7 Określić kolejność czynności montażowych 

B P 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Nr zadania 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 

ucznia) 

Kateg

or

ia 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować warunki wykonywania 
połączeń lutowanych 

B P 

9 Zastosować wytyczne operacji lutowania 

C P 

10 

Określić kolejność czynności podczas 
lutowania 

B P 

11 Wykonać połączenia rozłączne 

C P 

12 Dobrać sprzęt do obróbki wstępnej rur 

C P 

13 Zamocować instalację z rur miedzianych 

C P 

14 

 Wskazać zasady dotyczące wykonywania 
odgałęzień bocznych 

A P 

15 

Zastosować wytyczne montażowe 
dotyczące mocowania instalacji 

C P 

16 

Rozróżnić łączniki do połączeń 
nierozłącznych 

A PP 

17 

Zastosować wytyczne dotyczące 
wykonywania połączeń nierozłącznych na 
dużych średnicach 

C PP 

18 

Wykorzystać własności miedzi i jej 
wyrobów 

C PP 

19 Określić cel stosowania topników 

B PP 

20 

Ocenić , w jaki sposób jakość wykonania 
złącza wpływa na trwałość instalacji 

D PP 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.  Test zawiera 20 pytań dotyczących technologii wykonywania instalacji gazowej. Pytania 

w teście są pytaniami wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

−  w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż rozwiązanie na później 

i wróć do pytania, gdy zostanie wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci pytania:  

16 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

45 

min. 

      

      Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

I część 
1.  Oznaczenie: PN-EN 1057 15x1 R290 HUTMEN POLSKA 1198 oznacza, że jest to rura 

miedziana o średnicy 15x1: 

a)  miękka, 
b)  twarda, 
c)  półtwarda, 
d)  o nieoznaczonej twardości. 

2.  Rury miedziane nieprawidłowo transportowane lub składowane: 

a)  mogą ulec trwałemu odkształceniu, 
b)  mogą ulec trwałemu wydłużeniu termicznemu, 
c)  nie mogą ulec odkształceniu, 
d)  mogą ulec trwałemu skurczeniu. 

3.  Przedstawiony łącznik miedziany to: 

a)  złączka równoprzelotowa, 
b)  złączka redukcyjna, 
c)  kolano jednokielichowe, 
d)  kolano dwukielichowe. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

4.  Cięcia rur miedzianych nie wolno wykonywać: 

a)  piłą z drobnozębnymi brzeszczotami, 
b)  piłą z grubozębnymi brzeszczotami, 
c)  obcinarką krążkową, 
d)  obcinarką nożycową. 

5.  Rury twarde miedziane o średnicy nominalnej poniżej 15 mm:  

a)  gnie się na gorąco, 
b)  gnie się po wyżarzaniu, 
c)  gnie się na zimno, 
d)  nie mogą być gięte. 

6.  Kielichowanie umożliwia wykonanie: 

a)  połączenia rozłącznego instalacji, 
b)  zmianę kierunku instalacji, 
c)  odgałęzienia instalacji, 
d)  nierozłącznego połączenia rur. 

7.  Krawędź rury miedzianej po cięciu musi być w pierwszej kolejności: 

a)  wyczyszczona do metalicznego połysku, 
b)  pozbawiona gratów zewnętrznych, 
c)  pozbawiona gratów wewnętrznych, 
d)  pozbawiona gratów wewnętrznych i zewnętrznych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

8.  Lutowanie miękkie prowadzone jest w temperaturze: 

a)  powyżej 450°C, 
b)  poniżej 450°C, 
c)  powyżej 650°C, 
d)  pomiędzy 450 a 650°C. 

9.  Podczas lutowania miękkiego złącze podgrzewa się: 

a)  nieco wyżej od punktu topnienia spoiwa, 
b)  nieco powyżej punktu topnienia spoiwa, 
c)  nieco wyżej od punktu topnienia topnika, 
d)  nieco poniżej od punktu topnienia topnika. 

10. Ogrzewanie wykonywanego złącza podczas lutowania miękkiego należy zaczynać od: 

a)  od rury, 
b)  od złącza, 
c)  równocześnie, 
d)  w dowolnej kolejności. 

11. Połączenia rozłączne na instalacji miedzianej można wykonać za pomocą  łączników 

gwintowanych: 

a)  z miedzi, 
b)  ze stali, 
c)  z mosiądzu i brązu, 
d)  zwanych dwuzłączkami. 

12. Klibrowniki służą do:  

a)  wykonywania odgałęzień, 
b)  cięcia rur na wymiar, 
c)  wykonywania kielichów, 
d)  przywrócenia kształtu i wymiaru rury. 

13. Do mocowania instalacji gazowej wolno stosować: 

a)  uchwyty z tworzywa sztucznego, 
b)  kołki z tworzywa sztucznego, 
c)  uchwyty ze zwykłej stali, 
d)  uchwyty ze stali nierdzewnej. 

14. Odgałęzienia boczne na rurach miedzianych (przewodach głównych) mogą być 

wykonywane tylko wtedy, gdy średnica odgałęzienia jest: 

a)  dowolnej wielkości, 
b)  większa od średnicy przewodu głównego, 
c)  mniejsza od średnicy przewodu głównego,  
d)  taka sama jak średnica przewodu głównego. 

15. Przy rozmieszczaniu uchwytów mocujących dla instalacji miedzianej należy: 

a)  brać pod uwagę estetykę, 
b)  brać pod uwagę oczekiwania zleceniodawcy, 
c)  ściśle trzymać się wytycznych technicznych, 
d)  rozmieścić je równomiernie. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

II część 
16. Przedstawione łączniki rurowe służą do: 

a)  zaprasowywania, 
b)  lutowania, 
c)  spawania, 
d)  gwintowania. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
17. W przewodach miedzianych o średnicy powyżej 108 mm jedyną metodą wykonywania 

połączeń nierozłącznych jest: 

a)  lutowanie twarde, 
b)  lutowanie miękkie, 
c)  zaprasowywanie, 
d)  spawanie. 

18. Możliwość gięcia rur miedzianych wynika z ich: 

a)  twardości, 
b)  sprężystości, 
c)  wytrzymałości, 
d)  plastyczności. 

19. Topnik w procesie lutowania: 

a)  nawilża i chroni powierzchnię przed utlenianiem, 
b)  wzmaga wytrzymałość złącza, 
c)  osłabia wytrzymałość złącza, 
d)  podwyższa temperaturę operacji lutowania. 

20. Miejsca przegrzane podczas lutowania są: 

a)  narażone na korozję, 
b)  bardziej wytrzymałe, 
c)  mniej wytrzymałe, 
d)  takiej samej jak rura jakości. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż instalacji z rur miedzianych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź poprzez postawienie znaku X przy prawidłowej 
odpowiedzi. Jeżeli pomylisz się – błędną odpowiedź zakreśl kółkiem. 

 
 

Odpowiedź 

Numer 

pytania 

a b c d 

Punktacja 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

10 

     

11 

     

12 

     

13 

     

14 

     

15 

     

16 

     

17 

     

18 

     

19 

     

20 

     

Razem  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

TEST 2 
Test „próba pracy” 
 

Zadanie: Z zestawu łączników dobierz te, które niezbędne są do wykonania fragmentu 
instalacji wykonanej z miedzi twardej DN18 o zadanym przebiegu przedstawionym  
w dokumentacji będącej częścią instrukcji. 
 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za źle wykonaną 
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za wykonanie prawidłowo czynności 1, 3, 4, 5, oraz jedną z czynności 

6 lub 7 lub 8 i uzyskanie 6 punktów, 

-

  dostateczny - za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 3, 4, 5, 6 i uzyskanie 7 punktów, 

-

  dobry - za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4, 5, 6 oraz 7 lub 8 i uzyskanie 

8 punktów, 

-

  bardzo dobry - za wykonanie wszystkich czynności i uzyskanie 9 punktów. 

  
 

Kryteria oceny 
         Klucz 

punktowania 

Obszar 

wymagań 

Numer 

czynno

ści 

Sprawdzana czynność Kryterium 

wykonania 

czynności 

Punktacja 

0 - 1 

Uczeń zapoznaje się  
z dokumentacją zadania 

Zapoznał się z 
dokumentacją zadania 

0 lub 1 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 

Uczeń organizuje 
stanowisko pracy 

Zorganizował stanowisko 
pracy zgodnie z wymogami 
bhp i ergonomii 

0 lub 1 

Uczeń dobiera łączniki  
 do wykonania ćwiczenia 

Z zestawu łączników dobrał 
zgodne z dokumentacją 
łączniki 

0 lub 1 

Wykonywanie 
zadania  
z zachowaniem 
przepisów bhp  
i wymagań 
ergonomii 

Uczeń dobiera  odcinki 
rur do wykonania 
ćwiczenia 

Z zestawu odcinków rur 
dobrał zgodne  
z dokumentacją odcinki 

0 lub 1 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

 

5  Uczeń dokonuje 

wstępnego montażu 
fragmentu instalacji  
z miedzi 

Dokonał wstępnego montażu 
fragmentu instalacji z miedzi 

0 lub 1 

6  Uczeń sprawdza  

z dokumentacją 
prawidłowość doboru 
łączników i odcinków rur 
miedzianych 

Sprawdził  
z dokumentacją 
prawidłowość doboru 
łączników, odcinków rur 
miedzianych i skorygował 
ewentualnie błędy 

0 lub 1 

7  Uczeń utrzymuje ład  

i porządek podczas 
wykonywania ćwiczenia 

Podczas wykonywania 
ćwiczenia uczeń utrzymywał 
ład i porządek na stanowisku 
pracy 

0 lub 1 

Wykonywanie 
zadania  

zachowaniem 
przepisów bhp  
i wymagań 
ergonomii 

8  Uczeń porządkuje 

stanowisko pracy  

Uporządkował stanowisko 
pracy po wykonaniu 
ćwiczenia  

0 lub 1 

Prezentowanie  
i ocena 
wykonanego 
ćwiczenia 

9  Uczeń prezentuje  

i ocenia wykonane 
ćwiczenie 

Ocenił jakość swojej pracy, 
wskazał ewentualne 
nieprawidłowości 

0 lub 1 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA OBSERWACJI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wymagania dotyczące rur i kształtek z miedzi

 

 
Z zestawu łączników dobierz te, które niezbędne są do wykonania fragmentu instalacji 
wykonanej z miedzi twardej DN18 o zadanym przebiegu przedstawionym 

 

w dokumentacji będącej częścią instrukcji. 
 

 
Obszar 
wymagań 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 

punktów 

Czynność 1. Zapoznawanie się z dokumentacją zadania 
Kryterium wykonania:  uczeń zapoznał się z dokumentacją 
zadania 

 

Czynność 2. Organizowanie stanowiska pracy 

Organizacja 
stanowiska 
pracy 

Kryterium wykonania: uczeń zorganizował stanowisko pracy 
zgodnie z wymogami bhp i ergonomii 

 

Czynność 3. Dobieranie łączników do wykonania zadania 
Kryterium wykonania:  uczeń dobrał łączniki zgodne  
z dokumentacją 

 

Czynność 4. Dobieranie odcinków rur do wykonania zadania 
Kryterium wykonania: 
 uczeń dobrał odcinki rur zgodne  
z dokumentacją 

 

Czynność 5. Dokonywanie wstępnego montażu 
Kryterium wykonania:  uczeń dokonał wstępnego montażu 

 

Czynność 6. Sprawdzanie prawidłowości doboru odcinków rur  
i łączników 
Kryterium wykonania:  uczeń sprawdził dobór  odcinków rur  
i łączników i ewentualnie skorygował błędy 

 

Czynność 7. Utrzymywanie ładu i porządku na stanowisku 
pracy 
Kryterium wykonania:  uczeń utrzymywał ład i porządek 

 

Czynność 8. Porządkowanie stanowiska pracy 

Wykonywanie 
zadania  

zachowaniem 
przepisów 
bhp  
i wymagań 
ergonomii 

Kryterium wykonania:  uczeń po zakończeniu zadania 
uporządkował stanowisko pracy 

 

Czynność 9. Prezentacja i ocena wykonanego zadania 

Prezentowanie

 

 i ocena 
wykonanego 
zadania 

Kryterium wykonania: uczeń ocenił jakość swojej pracy, 
wskazał ewentualne nieprawidłowości 

 

Łączna liczba punktów 

 

Uzyskana 
liczba 
punktów  
i ocena 

Uzyskana ocena szkolna 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Przebieg testowania 
  

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: „próba pracy” oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście. 
5.  Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu „próba pracy”. 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom Instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas 

przeznaczony na wykonanie zadania. 

8.  Rozdaj uczniom zestawy różnych łączników i odcinków rur miedzianych. 
9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia wykonania ćwiczenia. 

11. Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania.. 
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z dokumentacją zadania. 
3.  Test „próba pracy” oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności 

wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość. 

4.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
5.  Po dokonanym doborze odcinków rur i łączników – dokonaj wstępnego montażu 

fragmentu instalacji. 

6.  Oceń poprawność wykonanego fragmentu instalacji przez porównanie go 

 

z dokumentacją zadania. 

7.  Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy. 
8.  Po zakończonym zadaniu uporządkuj stanowisko pracy. 
9.  Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia. 
10. Na rozwiązanie 

testu 

masz 

45 

min. 

      

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia: 

−  instrukcja z dokumentacją zadania, 
−  zestaw łączników i odcinków rur miedzianych. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7. LITERATURA

 

 

1.  Andrzejczak E., Flis A.: Miedź w instalacjach gazowych. WSiP, Warszawa 2000 
2.  Baur G.: Technologia instalacji wodociągowych i gazowych. Część 1. Instalacje 

wodociągowe. Podręcznik do nauki zawodu. Rea, Warszawa 1998 

3.  Baur G.: Technologia instalacji wodociągowych i gazowych. Część 2. Instalacje gazowe. 

Podręcznik do nauki zawodu. Rea, Warszawa 1998 

4.  Górecki A., Michalski K.: Instalacje wodociągowe, ogrzewcze i gazowe z miedzi. 

Poradnik. Polskie Centrum Promocji Miedzi, Wrocław 2000 

5.  Krygier K., Dieslowski S.: Instalacje sanitarne cz. 2. Podręcznik dla szkoły zasadniczej  

i technikum. WSiP, Warszawa 1998