background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Elżbieta Worobik 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rozpoznawanie chorób pszczół 612[01].Z2.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
prof. dr hab. Jerzy Demetraki - Paleolog 
dr inż. Krzysztof Olszewski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł  
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z2.03 
Rozpoznawanie  chorób  pszczół”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu pszczelarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Ogólne wiadomości o chorobach pszczół 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Choroby zakaźne i niezakaźne czerwiu 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Choroby zakaźne i niezakaźne pszczół i szkodniki produktów pasiecznych 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Higiena w pasiece 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

34 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

Modu

ł 612[01].Z2 

Produkcja pszczelarska

 

612[01].Z2.03 

Rozpoznawanie chorób 

pszczó

ł 

612[01].Z2.04 

Zak

ładanie pasieki 

612[01].Z2.01 

Identyfikowanie stanów 

biologicznych rodziny

 

pszczelej

 

612[01].Z2.02 

Kierowanie rozwojem rodzin 

pszczelich wiosn

ą 

612[01].Z2.05 

Prowadzenie pasieki w

ędrownej 

612[01].Z2.07 

Prowadzenie wychowu matek 

pszczelich 

612[01].Z2.08 

P

rzygotowanie pasieki  

do zimowania 

612[01].Z2.06 

Prowadzenie ró

żnych kierunków 

produkcji

 

pasiecznej

 

612[01].Z2.09 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

rozróżnić stadia rozwojowe czerwia pszczelego, 

 

zastosować zasady postępowania w przypadku użądlenia przez pszczołę, 

 

zastosować zasady zachowania się pszczelarza przy pszczołach, 

 

dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

 

dobrać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

 

określić czynniki wpływające na rozwój pszczół, 

 

określić topografię narządów i układów organizmu pszczoły, 

 

charakteryzować funkcjonowanie narządów, układów i całego organizmu pszczoły, 

 

określić funkcje ciała tłuszczowego w organizmie pszczoły, 

 

charakteryzować czynniki środowiska i ocenić ich wpływ na wzrost, rozwój zwierząt, 

 

ocenić wpływ właściwości gleby na rośliny i zwierzęta, 

 

określić rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

 

określić wpływ poszczególnych składników pokarmowych na wzrost, rozwój zwierząt, 

 

charakteryzować budowę i funkcje narządów układu pokarmowego i chłonnego zwierząt, 

 

charakteryzować czynniki wpływające na trawienie i procesy przemiany materii, 

 

określić  czynniki  klimatyczne  i  glebowe  wpływające  na  zdrowie  oraz  produkcyjność 
zwierząt. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować zasady higieny stosowane podczas prowadzenia pasieki, 

 

określić czynniki powodujące choroby pszczół, 

 

rozpoznać pasożyty pszczół, 

 

charakteryzować poszczególne jednostki chorobowe pszczół, 

 

określić ogólne zasady zwalczania chorób pszczół, 

 

wyjaśnić zjawisko odporności  pszczół na choroby, 

 

rozróżnić środki odkażające i lecznicze stosowane w pasiece, 

 

sporządzić syrop leczniczy, 

 

określić warunki otrzymania certyfikatu zdrowotności gospodarstwa pasiecznego, 

 

rozróżnić choroby niezakaźne czerwiu, 

 

rozpoznać choroby zakaźne czerwiu, 

 

sporządzić  protokół  zatrucia  pszczół oraz  określić  tryb  powoływania  komisji  ustalającej 
przyczyny i skutki zatrucia, 

 

charakteryzować  sposoby  zapobiegania  i  zwalczania  szkodników  pszczół  i  produktów 
pasiecznych, 

 

zastosować  przepisy  prawa  oraz  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  dotyczące  chorób 
pszczół. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie chorób pszczół 612[01].Z2.03 

Temat:   Odkażanie sprzętu pasiecznego. 

Cel ogólny: Charakteryzować rodzaje i metody odkażania sprzętu pasiecznego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

definiować pojęcie: satynizacja, dezynfekcja i sterylizacja, 

 

wymieniać rodzaje i metody odkażania, 

 

charakteryzować rodzaje i metody odkażania sprzętu pasiecznego, 

 

dobierać środki chemiczne do odkażania, 

 

dobierać odzież ochronną do odkażania fizycznego i chemicznego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

środki odkażające, 

 

sprzęt pasieczny; dłuto pasieczne, szczoteczka, skrobaczka, 

 

palnik gazowy z butlą, 

 

apteczka pasieczna, 

 

odzież ochronna do przeprowadzenia odkażania fizycznego i chemicznego. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z zakresu  higieny  w  pasiece  dokonaj  odkażenia  ula 

z wyposażeniem. 

 
Zadanie uczeń powinien wykonać w następujących etapach: 

I. 

Zbieranie i analiza informacji o rodzaju i metodach odkażania (~20 min.) 

 

Aby prawidłowo wykonać zadanie uczeń powinien wiedzieć: 

 

jakie są rodzaje i metody odkażania?  

 

co to jest satynizacja, dezynfekcja i sterylizacja? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

na czym polega metoda fizykalna a na czym chemiczna?  

 

rodzaje  i  metody  odkażania  sprzętu  pasiecznego  Jak  przeprowadza  się  opalanie, 
gotowanie czy odkażanie parą nasyconą pod ciśnieniem?  

 

jakie środki chemiczne wykorzystuje się do odkażania i dlaczego? 

 

jakie środki ostrożności obowiązują przy stosowaniu środków chemicznych? 

 

co należy wykonać przed przeprowadzeniem odkażania chemicznego? 

 

na czym polega odkażanie bieżące i zapobiegawcze? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza.  

 
II.  Opracowanie planu pracy (~15 min.) 

Na  tym  etapie  uczeń  powinien  przemyśleć  jak  należy  wykonać  przydzielone  zadanie, 

a zatem: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 
pasiecznego), 

 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, 

 

ustalić sposób przeprowadzenia odkażania, 

 

podzielić się pracą, 

 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych. 

 

Pomogą uczniom w tym pytania prowadzące: 

 

jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  pasiecznym  będziesz  posługiwać  się 
podczas pracy?  

 

jaką metodą należy przeprowadzić odkażanie ula? 

 

jaką metodą należy odkazić ramki? 

 

w jaki sposób należy odkazić zatworomaty? 

 

jakiego środka odkażającego należy użyć do sprzętu metalowego? 

 

jakiego środka należy użyć do rąk?  

 

jak podzielicie się pracą w zespole?  

 

w  jaki  sposób  należy  wymienić  się  swoją  wiedzą,  aby  wspólnie  opracować  całość 
przedsięwzięcia?  
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisują do formularza " Plan pracy". 

 
III.  Ustalanie harmonogramu pracy (~10 min) 

W tej fazie powinni: 

 

omówić dokładnie z nauczycielem zaplanowane odkażanie ula i jego wyposażenia, 

 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych 
oraz podział pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania (~180 min.) 

 

Pracują  samodzielnie  nad  wykonaniem  zadania  zgodnie  z  przyjętym  harmonogramem 
pracy,  wymieniacie  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowujecie  w  zespole 
trzyosobowym zaplanowane odkażanie. 

 

Pomoże  uczniom  w  tym  czuwający  nad  prawidłowym  przebiegiem  prac  nauczyciel, 
którego w każdej chwili możecie prosić o pomoc. 

 
Uwaga! 

W  czasie  realizacji  zadania  powinni  przestrzegać  instrukcji  przy  odkażaniu  sprzętu 

pasiecznego. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

V.  Sprawdzenie jakości wykonanej pacy (~15 min.) 

Kontrolę jakości pracy wykonują na bieżąco kierując się pytaniami  

 

W tej fazie należy odpowiedzieć na pytanie: przewodnimi podanymi powyżej w tekście. 

 

Najpierw sprawdzacie jakość przeprowadzonego odkażania.  

 

Wyniki oceny odkażania wpisz do formularza "Arkusz oceny odkażonego sprzętu". 

 

Następnie  wymieniają  się  w  zespołach  "  Arkuszami  oceny  odkażonego  sprzętu" 
i analizujecie wyniki oceny jakości przeprowadzonego odkażania i ewentualnie dokonują 
korekty. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 

 
VI.  Analiza przebiegu pracy (~20 min.) 
"Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?" 
Analizują  cały  przebieg  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  odkażania,  skrócenia  czasu 
pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem nauczyciela). 
Jeżeli poprawki są znaczne - należy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniają "Kartę samooceny". 
 
Uwaga! 

Ocena Waszej pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

"Arkusz oceny odkażonego sprzętu". 
"Arkusz obserwacji ucznia". 
 
Praca domowa 

Określić potrzebną ilość sody kaustycznej do sporządzenia 60 litrów roztworu o stężeniu 

2%. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie chorób pszczół 612[01].Z2.03 

Temat: 

Choroby niezaraźliwe czerwiu. 

Cel ogólny:Charakteryzować przyczyny i objawy chorób niezaraźliwych czerwia. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zdefiniować pojęcia: choroba niezaraźliwa, zaraźliwa, 

− 

wymienić przyczyny chorób niezaraźliwych czerwiu pszczelego, 

− 

charakteryzować przyczyny chorób niezaraźliwych czerwiu pszczelego, 

− 

opisywać objawy chorób niezaraźliwych czerwiu, 

− 

zapobiegać chorobom niezaraźliwym czerwiu. 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

rodzina pszczela z matką starą, 

− 

dłuto pasieczne, 

− 

podkurzacz, 

− 

strój pasieczny, 

− 

szczoteczka. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

− 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących chorób niezaraźliwych. Nauczyciel omawia główne przyczyny i objawy 
chorób niezaraźliwych. Nauczyciel po wykładzie zadaje pytanie: Z jakimi objawami 
chorób niezaraźliwych czerwiu możemy spotkać się w pasiece? 

− 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  różnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

− 

nauczyciel objaśnia pojęcie „choroba niezaraźliwa”, „choroba zaraźliwa”, 

− 

nauczyciel  omawia  przyczyny  wywołujące  choroby  niezaraźliwe  czerwiu.  Omawia 
je i zwraca uwagę na pojęcia takie jak: czerw rozstrzelony, czerw garbaty, jaja czcze. 
Po  prezentacji  nauczyciel  zadaje  pytanie:  Jakie  czynniki  wywołują  choroby 
niezaraźliwe czerwia? 

− 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

4.  Realizacja ćwiczenia praktycznego 

Praca w grupach 3–4 osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie  w  grupach  prowadzą  przeglądy  rodzin  pszczelich  w  celu  obejrzenia 
niektórych,  

− 

chorób niezaraźliwych, 

− 

uczniowie zapoznają się z przyczynami i objawami chorób niezaraźliwych czerwiu, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  temat  charakterystyki  poszczególnych  przyczyn  i  objawów 
chorób niezaraźliwych czerwiu, 

− 

uczniowie  w  grupach  opracowują  charakterystykę  poszczególnych  przyczyn  i objawów 
chorób niezaraźliwych czerwiu, zapisują na papierze, 

− 

uczniowie  w  grupach  opracowują  sposoby  zapobiegania  i  likwidacji  chorób 
niezaraźliwych czerwiu, zapisują na papierze, 
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

− 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
przyczyny chorób niezaraźliwych czerwia, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  forum  klasy  na  temat  zapobiegania  i  likwidacji  chorób 
niezaraźliwych czerwia. 

 
Praca domowa 

Narysować plaster pszczeli z objawami choroby wynikłej z żerowania gąsienic barciaka. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Ogólne wiadomości o chorobach pszczół

 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Ocenianie stanu zdrowotnego rodzin pszczelich. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  etapy  oceny  stanu  zdrowotnego  rodzin  pszczeli: 

pracę pszczół lotnych zachowanie się pszczół w wewnątrz i na zewnątrz ula. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  wylot 

i pracę pszczół, zapach w gnieździe pszczelim oraz dźwięk wydawany przez pszczoły. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przygotować sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich oraz rozpalić podkurzacz, 
2)  prowadzić oględziny pasieki w porze najintensywniejszych lotów pszczół, 
3)  prowadzić oględziny w atmosferze spokoju, gdyż gwałtowne działanie wpływa drażniąco 

na pszczoły, 

4)  zwrócić  uwagę  na  wylot  i  pracę  pszczół,  loty  słabe,  nieliczne,  obecność  martwego 

czerwiu  i  pszczół  oraz  leniwa  praca  pszczół  wskazują  na  osłabienie  pszczół  i  sugerują 
chorobę, 

5)  zaznaczyć kredą rodziny podejrzane, 
6)  wpuścić  kilka  kłębów  dymu  z  podkurzacza  przez  oczko  do  ula  a  następnie  prowadzić 

przegląd rodziny pszczelej, 

7)  zwrócić uwagę na zapach w gnieździe pszczelim oraz dźwięk wydawany przez pszczoły, 
8)  odsklepić  czerw  używając  pęsety  lub  widełkowego  odsklepiacza  do  miodu,  obejrzeć 

wyciągnięte larwy pszczele, 

9)  zapisać spostrzeżenia i zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

 

kreda, 

 

pęseta lub odsklepiacz widelcowy, 

 

karta rodziny pszczelej, 

 

rodziny pszczele. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie przyczyn złej zimowli pszczół. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  posługiwanie  się  wężykiem  podczas  osłuchiwania 

rodzin pszczelich. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  wygląd 

martwych pszczół, odgłos zimujących pszczół i zapach wydostający się z ula. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałami dostarczonymi przez nauczyciela, 
2)  przeprowadzić osłuchiwanie rodzin pszczelich za pomocą gumowego wężyka, 
3)  pobrać i zbadać próbkę osypu z dna ula, 
4)  wpisać spostrzeżenia w tabeli, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Przyczyny 

Wygląd 

martwych 

pszczół 

Wyniki 

osłuchiwania 

Zapach 

w gnieździe 

Zaobserwowane 

objawy 

Brak pokarmu 
 

 

 

 

 

Pokarm 

nie 

zasklepiony 

 

 

 

 

Miód 
spadziowy 

 

 

 

 

Miód  szybko 
krystalizujący 

 

 

 

 

Brak matki 
 

 

 

 

 

Matka 
trutowa 
 

 

 

 

 

Słaba rodzina 
 

 

 

 

 

Choroby  

 
 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

 

kociubka do pobierania osypu, 

 

karta rodziny pszczelej, 

 

gumowy wąż, 

 

rodziny pszczele. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Choroby zakaźne i niezakaźne czerwiu

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie objawów chorób niezakaźnych czerwiu. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować wycinki plastrów lub całych plastrów zawierających 

czerw zamarły na choroby niezakaźne czerwiu. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na wygląd oraz 

zapach zdrowego, zasklepionego czerwia i czerwia podejrzanego o chorobę niezaraźliwą. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z przeźroczami, fotografiami lub foliogramami ilustrującymi objawy chorób 

niezaraźliwych, 

2)  obejrzeć  wycinki  plastrów  lub  całe  plastry  zawierających  czerw  zamarły  w  wyniku 

chorób niezakaźnych czerwiu, 

3)  porównać wygląd czerwiu zdrowego z wyglądem czerwiu zamarłego na skutek choroby, 
4)  zwrócić uwagę na objawy poszczególnych chorób, 
5)  porównać  i  opisać  wygląd  oraz  zapach  zdrowego,  zasklepionego  czerwiu  i  czerwiu 

podejrzanego o choroby niezaraźliwe, 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przezrocza, fotografie lub foliogramy ilustrujące choroby niezarażliwe, 

 

wycinki  plastrów  lub  całe  plastry  zawierające  czerw  zamarły  w  wyniku  chorób 
niezakaźnych czerwiu, 

 

plaster ze zdrowym czerwiem, 

 

rodzina pszczela. 

 
Ćwiczenie 2 

Określanie objawów grzybicy otorbielakowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  barwione  preparaty  mikroskopowe  ukazujące 

strukturę grzybni i worków zarodnikonośnych z zarodnikami. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  ułożenie 

czerwia  i  jego  wygląd  w  otwartych  komórkach  oraz  na  różnice  w  wyglądzie 
zmumifikowanego czerwia: mumie o barwie jasnej i mumie z ciemnym nalotem. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  przezroczami,  fotografiami  lub  foliogramami  ilustrującymi  objawy 

grzybicy otorbielakej, 

2)  obejrzeć plaster zawierający chorobowo zmieniony czerw, 
3)  zwrócić  uwagę  na  ułożenie  czerwiu  i  jego  wygląd  w  otwartych  komórkach  oraz  na 

różnice  w  wyglądzie  zmumifikowanego  czerwiu:  mumie  o  barwie  jasnej  i  mumie 
z ciemnym nalotem, 

4)  wykonać rysunek grzybni i owocników otorbielaka pszczelego, 
5)  obejrzeć  barwione  preparaty  mikroskopowe  (powiększenie  100-200  x)  ukazujące 

strukturę grzybni i worków zarodnikonośnych z zarodnikami, 

6)  opisać wygląd zmumifikowanego czerwia, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przezrocza, fotografie lub foliogramy ilustrujące objawy grzybicy otorbielakowej, 

– 

wycinki  plastrów  lub  całych  plastrów  zawierających  czerw  zamarły  na  grzybicę 
otorbielakową, 

– 

mikroskop, 

– 

preparaty  mikroskopowe  ukazujące  strukturę  grzybni  i  worków  zarodnikonośnych 
z zarodnikami. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Choroby  zakaźne  i  niezakaźne  pszczół  i  szkodniki 

produktów pasiecznych

 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Analizowanie objawów zatrucia pszczół środkami ochrony roślin i spadzią na podstawie 

okazów martwych pszczół. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  aktualna  tabelę  toksyczności  pestycydów  dla 

pszczół. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na 

objawy zatrucia pszczół. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  umieścić w szalkach Petriego, na bibule filtracyjnej nasączonej wodą destylowaną, 10–15 

osobników pszczelich (płytki kontrolne), 

2)  umieścić  10–15  pszczół  w  szalkach  Petriego  z  bibułą  filtracyjną  nasączoną  roztworem 

badanego preparatu, w stężeniu zalecanym do zwalczania szkodników roślin, 

3)  zwrócić  uwagę  na  zachowanie  się  pszczół  na  płytkach  kontrolnych  i  na  płytkach 

z użytym preparatem, 

4)  umieścić 10–15 pszczół w  szalkach Petriego, na  bibule  nasączonej roztworem  badanego 

preparatu  tak,  jak  w  punkcie  1,  lecz  poddanej  3-godzinnemu  suszeniu  lub  2–godzinnej 
ekspozycji na promienie słoneczne, 

5)  zwrócić  uwagę  na  zachowanie  się  pszczół  na  płytce  kontrolnej  i  porównać  je 

z zachowaniem obserwowanym w czasie wykonywania zadań podanych w punkcie 1 i 2, 

6)  opisać  zaobserwowane  objawy  zatrucia  pszczół  na  podstawie  wykonanego 

doświadczenia, 

7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

szalki Petriego o średnicy 10 cm, 

 

bibuła filtracyjna, 

 

pipety, 

 

wybrany insektycyd (np. Oecis, Fastac lub inne), 

 

aktualna tabela toksyczności pestycydów dla pszczół, 

 

żywe pszczoły. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 2 

Wypełnianie protokołów zatrucia pszczół. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  przeźrocza,  fotografie  lub  foliogramy  ilustrujące 

stan pasieki i wygląd pszczół po zatruciu. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

pakowania prób pszczół, roślinności i gleby w wyniku wytruć środkami ochrony roślin. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się praktycznie ze sposobami pakowania prób pszczół, roślinności i gleby oraz 

wymaganą dokumentacją, 

2)  wypełnić  protokół  wraz  z  załącznikiem  dotyczący  ustalenia  ubytku  pszczół  i wysokości 

strat w pasiece, 

3)  Założenia: 

 

pasieka liczy 20 rodzin pszczelich, 

 

w 7 rodzinach pszczelich zatruciu uległo 80% pszczół zbieraczek,  

 

w 7 rodzinach pszczelich zatruciu uległo 50 % pszczół zbieraczek,  

 

w 6 rodzinach pszczelich zatruciu uległo 20% pszczół zbieraczek,  

 

do zatrucia doszło w porze kwitnienia rzepaku, w pierwszej połowie maja.  

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

protokół w sprawie ustalenia ubytku pszczół i wysokości szkód w pasiece, 

 

etykiety lub oryginalne opakowania kilku wybranych środków ochrony roślin, 

 

przeźrocza,  fotografie  lub  foliogramy  ilustrujące  stan  pasieki  i  wygląd  pszczół  po 
zatruciu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Higiena w pasiece

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Projektowanie wyposażenia apteczki pasiecznej. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  plansze  i  foliogramy  przedstawiające  podział 

środków leczniczych i odkażających. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

zastosowanie poszczególnych środków leczniczych i odkażających. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć  plansze  i  foliogramy  przedstawiające  podział  środków  leczniczych 

i odkażających, 

2)  określić zagrożenia w pasiece, 
3)  dobrać środki lecznicze i odkażające, 
4)  uzupełnić poniższą tabelę poprzez wpisanie nazwy środka leczniczego lub odkażającego 

i jego zastosowanie, 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Nazwa środka 

zastosowanie 

uwagi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy,  

 

plansze przedstawiające poszczególne grupy środków leczniczych i odkażających, 

 

środki lecznicze i odkażające. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Dobieranie środków odkażających. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować środki chemiczne wykorzystywane do odkażania. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  właściwy 

dobór środka chemicznego do odkażanego materiału i metody fizycznej. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3-4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  podział  metod  fizycznych  i  środków 

chemicznych wykorzystywanych do odkażania, 

2)  obejrzeć  oryginalne  opakowania  środków  chemicznych  wykorzystywanych  do 

odkażania, 

3)  sporządzić  krótką  charakterystykę  środków  chemicznych  wykorzystywanych  do 

odkażania, 

4)  uzupełnić poniższą tabelę, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Rodzaj 

odkażania 

metody fizyczne 

środki chemiczne 

Materiał poddany 

odkażaniu 

odkażania 
bieżące 

 

 

 

odkażania 
zapobiegawcze 

 

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka, 

– 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

foliogramy, 

– 

plansze  i  foliogramy  przedstawiające  podział  metod  fizycznych  i  środków  chemicznych 
stosowanych do odkażania, 

– 

oryginalne opakowania środków do odkażania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Rozpoznawanie  chorób 

pszczół”

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 20, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 3, 7, 9, 11, 13, 18, 19, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. b, 4. d, 5. a, 6. a, 7. d, 8. a, 9. d, 10. a, 11. a, 
12. c, 13. d, 14. d, 15. b, 16. b, 17. d, 18. d, 19. b, 20. a.

 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wrażliwości czerwiu na 
ochłodzenie gniazda 

Scharakteryzować objawy zgnilca 
złośliwego 

PP 

Dobrać zabiegi stosowane przy 
zwalczaniu zgnilca złośliwego 

PP 

Rozpoznać choroby pszczół na 
podstawie opisu objawów 

Rozpoznać pasożyty pszczół na 
podstawie rysunku i opisu 

Rozpoznać choroby zaraźliwe czerwiu 

Obliczyć ilość potrzebnego ługu 
sodowego do sporządzenia roztworu 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Określić przeznaczenia alkoholu 
etylowego do odkażania 

Wykryć chorobę grzybiczą w rodzinie 
pszczelej  

PP 

10 

Określić stan biologiczny rodziny 
pszczelej 

11 

Zidentyfikować pasożyta pszczół na 
podstawie objawu 

PP 

12 

Określć miejsce żerowania Varroa 
destructor
 

13  Zapobiec chorobom grzybiczym 

PP 

14 

Określić odporność sekrecyjną 
produktów pasiecznych 

15 

Określić bariery mechaniczne dla 
świdraczka pszczelego 

16 

Rozpoznać naturalne bariery 
odpornościowe pszczół 

17 

Określić wykorzystanie zarażonego 
miodu 

18 

Scharakteryzować objawy choroby 
majowej 

PP 

19  Zastosować przepisy prawne 

PP 

20 

Określić drogi rozprzestrzeniania się 
zgnilca złośliwego 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W wyniku zaziębienia czerwiu zamierają 

a)  larwy zwinięte. 
b)  larwy wyprostowane. 
c)  poczwarki. 
d)  wszystkie stadia. 

 
2.  Charakterystycznym objawem zgnilca złośliwego jest

 

a)  kleista masa wyciągająca się w długie nitki. 
b)  czerw kryty rozpada się i wyciąga w krótkie i grube nitki. 
c)  zamarły czerw jest zupełnie biały lub ciemnoszary. 
d)  martwe larwy podobne są do woreczka i łatwo wysuwają się z komórek. 

 
3.  Najczęstszym zabiegiem stosowanym przy zwalczaniu zgnilca złośliwego jest 

a)  podkarmienie syropem z dodatkiem Polisulfamidu. 
b)  przesiedlenie pszczół na węzę. 
c)  usunięcie plastrów z czerwiem. 
d)  przesiedlenie na plastry jasnobrązowe. 

 

4.  Obniżenie  się  temperatury  w  ulu  przy  równoczesnym  braku  pokarmu,  mała  siła  rodziny 

lub  zbyt  obszerne  gniazdo  oraz  zbyt  częste  przeglądy  i  szybkie  poszerzanie  gniazda 
przyczyniają się do pojawienia się 
a)  zgnilca złośliwego. 
b)  choroby woreczkowej 
c)  choroby sporowcowej. 
d)  zgnilca łagodnego. 

 

5.  Na  rysunku  przedstawiono  pasożyta,  który  wywołuje  chorobę  charakteryzującą  się 

długim okresem utajonego przebiegu w rodzinie pszczelej. Tą chorobą jest 
a)  akarapidoza. 
b)  aspergiloza. 
c)  warroza. 
d)  askosferioza. 

 
 
 
 
 
6.  Choroba  ta  pojawia  się  zarówno  w słabych,  jak  i  silnych  rodzinach.  Rozwija  się  bardzo 

powoli, rzadko ma przebieg łagodny. Tą chorobą jest

 

a)  grzybica wapienna. 
b)  grzybica kamienna. 
c)  zgnilec łagodny. 
d)  zaziębienie czerwiu. 

 
7.  Używany  do  odkażania  2%  roztwór  ługu  sodowego  sporządza  się  przez  rozpuszczenie 

20 g ługu w 1 l wody. Ile kg ługu sodowego potrzeba na 70 l wody? 
a)  1,0. 
b)  1,2. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

A. 

c)  0,9. 
d)  1,4. 

 
8.  Alkohol etylowy w praktyce pasiecznej używa się do 

a)  odkażania rąk i drobnego metalowego sprzętu. 
b)  odkażania uli, ramek, drewnianego sprzętu pasiecznego. 
c)  dezynfekcji plastrów przy grzybicy otorbielakowej. 
d)  dezynfekcji plastrów przy kiślicy. 

 
9.  Podejrzenie o chorobę akarapidozę świadczy objaw 

a)  pełzające pszczoły przed wylotem. 
b)  pszczoły z napiętymi odwłokami krzątające się u wylotu. 
c)  żałosny, dobrze słyszalny brzęk pszczół na desce wylotowej. 
d)  pełzające pszczoły przed wylotem mają nieprawidłowo ustawione skrzydła. 

 
10.  W  okresie  wczesnej  wiosny  rano  widoczne  krople  wody  (skroplona  para  wodna) 

w okolicy wylotu jest dowodem 
a)  obfitego składania jaj przez matkę. 
b)  rodzina bez wątpienia chora. 
c)  w rodzinie czerwią trutówki. 
d)  rodzina oczyszcza do zaczerwienia plastry. 

 
11.  Na rysunku przedstawiono pszczołę z wywichniętymi skrzydłami. Jaki pasożyt opanował 

pszczołę 
a)  Świdraczek pszczeli. 
b)  Varroa destructor. 
c)  Sporowiec pszczeli. 
d)  Pełzak pszczeli. 

 
12.  Literką  B  oznaczono  miejsce  żerowania  jednego  z  pospolitych  pasożytów.  Tym 

pasożytem jest 
a)  Świdraczek pszczeli. 
b)  Sporowiec pszczeli. 
c)  Warroa destruktor. 
d)  Pełzak pszczeli. 

 

 
 

 

13.  Chorobom grzybiczym zapobiegamy poprzez 

a)  zmniejszenie zagęszczania rodzin pszczelich na danym terenie. 
b)  zachowanie odległości pomiędzy ulami i rzędami uli. 
c)  koszenie pasa trawy bezpośrednio przed ulami. 
d)  lokalizację pasiek w miejscach suchych, zacisznych i osłoniętych. 

 
14.  Który z produktów pasiecznych posiada odporność sekrecyjną 

a)  pierzga. 
b)  nektar. 
c)  pyłek. 
d)  propolis. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

15.  Która mechaniczna przeszkoda jest barierą dla świdraczka pszczelego? 

a)  włoski pokrywające ciało pszczół. 
b)  włoski otaczające przetchlinki. 
c)  twardy, schitynizowany oskórek. 
d)  złuszczanie się nabłonka. 

 
16.  Aparat  żądłowy  i  tylny  odcinek  przewodu  pokarmowego  pszczoły  robotnicy  przed 

zakażeniem bakteriami kałowymi chroni 
a)  melityna. 
b)  rojalizyna. 
c)  lektyny. 
d)  lizozym. 

 
17.  Miód pozyskany od rodzin porażonych zgnilcem  złośliwym  nie może być przeznaczony 

do 
a)  produkcji wyrobów cukierniczych. 
b)  spożycia. 
c)  produkcji miodu pitnego. 
d)  sporządzenia syty. 
 

18.  Objawem  choroby  majowej  jest  obecność  gęstego  żółtego  kału.  Który  z  poniższych 

objawów nie jest tej choroby 
a)  w postaci grudek na deseczce wylotowej. 
b)  na przedniej ścianie ula. 
c)  w postaci wężyków na dennicy. 
d)  na plastrach pszczelich. 

 
19.  Który z poniższych leków jest lekiem zabronionym do stosowania 

a)  baywarol. 
b)  sapiwarol. 
c)  fumagilina. 
d)  perizin. 

 
20.  W rozprzestrzenianiu zgnilca złośliwego uczestniczy 

a)  rabunek. 
b)  przegra. 
c)  rójka. 
d)  budowa plastrów. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Rozpoznawanie chorób pszczół 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Rozpoznawanie  chorób 

pszczół” 

Test składa się z 20 zadań z których: 

 

zadania 1, 2, 5, 7, 8,10,12, 13,14,15,18,19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 4, 6, 9, 11, 16, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. b, 4. d, 5. c, 6. d, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. b, 
12. c, 13. b, 14. d, 15. b, 16. a, 17. c, 18. d, 19. d, 20. b.

 

 
Plan testu  
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować cechy pasożytów 
zewnętrznych 

Określić cechy chorób zaraźliwych 

Dobrać sposoby wymiany plastrów 
w rodzinie pszczelej 

PP 

Zapobiec chorobom pszczół  

PP 

Określić skutki intensywnego 
odymiania rodziny pszczelej  

Scharakteryzować postępowanie 
w przypadku wykrycia choroby 
zwalczanej z urzędu 

PP 

Określić zasady postępowania 
w pasiece zapowietrzonej 

Zdefiniować rodzaje odkażania 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Pobrać próbkę do badań 
laboratoryjnych.  

PP 

10 

Określić sposób przechowywania 
środków leczniczych i odkażających  

11 

Rozpoznać objawy szkodników 
produktów pszczelich 

PP 

12  Rozpoznać choroby pasożytnicze 

13  Rozróżnić choroby zaraźliwe 

14 

Określić cel wiosennej wymiany 
dennic  

15 

Określić czynnik chorobotwórczy 
zgnilca złośliwego 

16 

Zapobiec chorobie niezaraźliwej 
pszczół dorosłych 

PP 

17 

Określić wielkość okręgu 
zapowietrzonego 

PP 

18  Rozpoznać choroby bakteryjne 

19  Określić miejsce zimowania roztocza 

20 

Scharakteryzować objawy zgnilca 
złośliwego 

PP 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wątpliwości. 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia  

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 
1.  Pasożyty zewnętrzne pszczół cechuje 

a)  dzieworództwo. 
b)  okresowe występowanie w okresie letnim. 
c)  obecność trzech par odnóży i jednej pary skrzydeł. 
d)  spłaszczone grzbietowo-brzusznie ciało, aparat gębowy typu kłująco-ssącego. 
 

2.  Zdolność  szybkiego  przenoszenia  choroby  z  jednego  osobnika  na  inne  charakteryzuje 

choroby 
a)  niezakaźne. 
b)  zakaźne. 
c)  zaraźliwe. 
d)  niezaraźliwe. 
 

3.  Najprostszym sposobem wymiany starych plastrów na nowe jest 

a)  zakup nowych plastrów z innej pasieki. 
b)  poddanie węzy pszczołom we własnej pasiece. 
c)  używanie plastrów odbudowanych na węzie wykonanej z tworzyw sztucznych. 
d)  poddanie plastrów starych ze ściętymi do połowy wysokości komórkami. 
 

4.  Naturalnym sposobem zapobiegania chorobom pszczół jest: 

a)  regularna wymiana czerwiu pomiędzy rodzinami. 
b)  utrzymywanie nastroju rojowego. 
c)  wymiana matek co 3–4 lata. 
d)  utrzymywanie silnych rodzin. 
 

5.  Intensywne odymianie rodzin pszczelich podczas przeglądu powoduje 

a)  skrócenie czasu przeglądu do minimum. 
b)  ustanie lotów pszczół. 
c)  rozdrażnienie i wzrost agresji. 
d)  błądzenie pszczół.  
 

6.  Przed przystąpieniem do rewizji gniazd w pasiece zapowietrzonej należy 

a)  ustalić rasę pszczół. 
b)  zamknąć wyloty uli. 
c)  ustawić tablicę ,, Uwaga zagrożenie choroby”. 
d)  przeprowadzić wywiad z właścicielem pasieki. 
 

7.  W przypadku stwierdzenia choroby podlegającej obowiązkowi zwalczania należy 

a)  zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii. 
b)  natychmiast podać pszczołom antybiotyk. 
c)  zasiarkować i spalić wszystkie rodziny na pasieczysku. 
d)  ogrodzić pasiekę do chwili wygaśnięcia choroby. 
 

8.  Zabieg  odkażania  polegający  na  zniszczeniu  wegetatywnych  i  przetrwalnikowych  form 

drobnoustrojów to 
a)  sanityzacja. 
b)  dezynfekcja. 
c)  sterylizacja. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

d)  deratyzacja. 

 
9.  W celu potwierdzenia choroby czerwiu do badań laboratoryjnych przeznacza się wycinek 

a)  wycofanego plastra. 
b)  częściowo odbudowanej węzy. 
c)  plastra z chorobowo zmienionym czerwiem. 
d)  plastra z miodni. 
 

10.  Środki dezynfekujące i lecznicze należy przechowywać 

a)  w czarnych opakowaniach plastikowych. 
b)  w oryginalnych opakowaniach. 
c)  w pudełkach ze środkami o podobnym działaniu. 
d)  w opakowaniach zbiorczych. 

 
11.  Do chorób wirusowych pszczół należy 

a)  nosemoza. 
b)  warrona. 
c)  ostry paraliż pszczół. 
d)  toksykoza spadziowa. 
 

12.  Silne  osłabienie  pszczół  po  zimowli,  biegunka,  ślady  kału  wewnątrz  ula  i  na  zapasach 

świadczą o wystąpieniu  
a)  choroby majowej. 
b)  kiślicy. 
c)  nosemozy. 
d)  choroby woreczkowej 
 

13.  Do chorób zakaźnych i zaraźliwych pszczół dorosłych i czerwiu należy 

a)  ameboza. 
b)  warrona. 
c)  grzybica wapienna. 
d)  wirus kaszmirski. 

 
14  Wiosenna wymiana dennic ma na celu 

a)  kontrolę nastroju rojowego. 
b)  poprawę wentylacji gniazda. 
c)  konserwację dennic po zimowli. 
d)  usunięcie osypu zimowego. 
 

15.  Zgnilca złośliwego wywołuje 

a)  Paenibacillus larvae. 
b)  Melissococcus pluton. 
c)  Nosema Apis. 
d)  Acarapis woodi. 
 

16.  Zapobieganie toksykozie pyłkowej polega na 

a)  zapewnieniu dostępu do wody. 
b)  zapewnieniu odpowiedniej ilości i jakości pierzgi na okres zimowli. 
c)  zasilanie rodzin czerwiem otwartym. 
d)  systematyczne poławianie obnóży pyłkowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

17.  Okręg zapowietrzony to obszar wokół pasieki o promieniu 

a)  1-2 km. 
b)  3-5 km. 
c)  6-8 km. 
d)  9-10 km. 
 

18.  Do chorób pszczół wywoływanych przez bakterie należy 

a)  biegunka. 
b)  choroba roztoczowa. 
c)  choroba woreczkowa. 
d)  posocznica 
 

19.  Okres zimy samice  Varroa destructor spędzają 

a)  w wolnych przestrzeniach ula. 
b)  w pustych komórkach plastra. 
c)  na zapasach pierzgi i miodu. 
d)  pod sternitami pszczół dorosłych. 

 
20.  W przypadku zgnilca złośliwego bezkształtna masa czerwiu 

a)  tworzy białe mumie. 
b)  daje ciągnąć się w długie nitki. 
c)  wydziela zapach gnijących pomarańczy. 
d)  pokryta jest zielonkawą grzybnią. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Rozpoznawanie chorób pszczół 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  LITERATURA

 

 

 
1.  Banaszak J.: Ekologia pszczół. PWN, Warszawa 1993 
2.  Bornus,  L  (red.).:  Encyklopedia  Pszczelarska.  Państwowe  Wydawnictwo  Rolnicze 

i Leśne, Warszawa 1989 

3.  Gliński,  Z.,  Jarosz,  J.:  Immunologia  pszczoły  miodnej.  Wydawnictwo  Akademii 

Rolniczej, Lublin 1995 

4.  Kostecki, R., Tomaszewska, B.: Choroby i szkodniki pszczół. Państwowe Wydawnictwo 

Rolnicze i Leśne, Warszawa 1987 

5.  Muszyńska J.: Pszczoły a monitoring skażenia środowiska. ISiK, Puławy 1997 
6.  Pałach S.: Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie. PZP, Warszawa 2005 
7.  Pohorecka  K  (red.).:  Podstawowe  zasady  diagnostyki,  zwalczania  i  profilaktyki  chorób 

czerwia  i  pszczół  Apis  mellifera  L.  w  świetle  dyrektyw  unijnych  i  aktów  prawnych 
obowiazujących w kraju. P I W , Puławy 2005 

8.  Prabucki J. (red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998  
9.  Praca zbiorowa: Hodowla pszczół. PWRiL, Warszawa 1996  
10.  Skowronek W.: Rasy pszczoły miodnej. ISiK, Puławy 1997 
11.  Tomaszewska B., Chorobiński P.: Choroby owadów użytkowych. Axa, Wrocław 2000 
12.  Tomaszewska B.: Higiena w pasiece. PWRiL, Warszawa 1987