background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Leszek Kucharski  
Tomasz Trojanowski 

 
 
 
 
 
 

Wykonywanie połączeń blachy techniką zgrzewania 
721[03].Z1.05 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Stanisław Kołtun 
mgr inż. Grażyna Uhman 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Leszek Kucharski 
mgr inż. Tomasz Trojanowski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Piotr Ziembicki 
 
 
 
Korekta: 

 
 

 
 
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[03].Z1.05 
Wykonywanie połączeń blachy techniką zgrzewania zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu blacharz samochodowy. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

3

2.  Wymagania wstępne 

5

3.  Cele kształcenia 

6

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5.  Ćwiczenia 

11

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas zgrzewania  

11

5.1.1 Ćwiczenie 11

5.2. Istota zgrzewania oraz budowa i jakość zgrzewanej spoiny 

12

5.2.1. Ćwiczenie 12

5.3. Zgrzewanie oporowe oraz inne rodzaje zgrzewania. Rodzaje i charakter 

wykonywanych złączy 

13

5.3.1. Ćwiczenia 13

5.4. Zgrzewarki stosowane w naprawach nadwozi 

15

5.4.1. Ćwiczenie 15

5.5. Zgrzewanie tworzyw sztucznych 

16

5.5.1. Ćwiczenie 16

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17

7.  Literatura 

30

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela Wykonywanie połączeń blachy techniką 

zgrzewania, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej 
w zawodzie blacharz samochodowy. 

W poradniku zamieszczono:  

–  wymagania wstępne, czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać przed 

rozpoczęciem realizacji programu jednostki modułowej, tak by bez problemów mógł 
wzbogacić swoją wiedzę, a także ukształtować swoje umiejętności związane z procesem 
zgrzewania, 

–  cele kształcenia – wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas realizacji programu 

jednostki modułowej, 

–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  ćwiczenia, które pomogą zweryfikować wiedzę teoretyczną ucznia oraz wykształcić 

umiejętności praktyczne, 

–  sprawdzian osiągnięć, czyli zestaw zadań testowych, 
–  literaturę dodatkową.  

W tej jednostce modułowej szczególnie ważnymi są:  

–  bezpieczeństwo i higiena pracy podczas zgrzewania, 
–  istota zgrzewania oraz budowa i jakość zgrzewanej spoiny, 
–  zgrzewanie oporowe oraz inne rodzaje zgrzewania, rodzaje i charakter wykonywanych 

złączy, 

–  zgrzewarki stosowane w naprawach nadwozi, 
–  zgrzewanie tworzyw sztucznych. 

Zalecane jest, aby zajęcia dydaktyczne prowadzone były metodami praktycznymi 

z zastosowaniem metody tekstu przewodniego oraz ćwiczeń praktycznych poprzedzonych 
pokazem. Formy organizacyjne pracy uczniów powinny być zróżnicowane, zatem można 
stosować zarówno prace indywidualną, jak i prace w grupach.  

Nauczyciel może dowolnie rozporządzać  ćwiczeniami zawartymi w poradniku, a także 

zalecić wykonanie wszystkich lub też wybrać tylko niektóre z nich. Również 
przeprowadzenie ich zależy od nauczyciela – może zrealizować je zgodnie ze wskazówkami 
zawartymi w poradniku lub według własnych pomysłów. Uczniowie powinni wykonać 
ćwiczenia samodzielnie.  

Po wykonaniu ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich umiejętności 

poprzez wykorzystanie zaproponowanych w poradniku pytań w podrozdziałach Sprawdzian 
postępów. 

Nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem pytań testowych, 

dokonując w ten sposób oceny wiedzy i umiejętności ucznia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA 

WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  charakteryzować technologie produkcji nadwozi samochodowych, 
–  charakteryzować procesy obróbki wiórowej i obróbki plastycznej, 
–  wykonywać operacje tłoczenia i cięcia blachy, 
–  wykonywać operacje kształtowania blachy w warunkach zakładu naprawy samochodów, 
–  posługiwać się dokumentacją techniczną, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  poszukiwać informacji w Internecie, 
–  stosować ogólne zasady bhp i p ppoż. w czasie eksploatacji maszyn i urządzeń. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE 

KSZTAŁCENIA 

 

Po zrealizowaniu programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  scharakteryzować metodę łączenia materiałów poprzez zgrzewanie, 
–  scharakteryzować rodzaje zgrzein, 
–  opisać zasadę zgrzewania oporowego, 
–  scharakteryzować czynniki decydujące o jakości spoiny otrzymanej w wyniku 

zgrzewania, 

–  przedstawić na rysunku połączenia zgrzewane elementów nadwozia, 
–  zorganizować stanowisko pracy, 
–  posłużyć się zgrzewarką przenośną, 
–  dobrać sprzęt i technologię zgrzewania do łączenia blach nadwozia w miejscach łatwo 

i trudno dostępnych, 

–  rozróżnić etapy zgrzewania, 
–  przygotować blachy do zgrzewania, 
–  wykonać połączenie cienkich blach za pomocą zgrzewania punktowego, 
–  przeprowadzić proces zgrzewania elementów z tworzyw sztucznych, 
–  zastosować zasady bhp, ochrony ppoż. oraz ochrony środowiska. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  

 
Scenariusz zajęć 1  
 

Osoba prowadząca................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Blacharz samochodowy 721[03] 
Moduł: 

Technologia obróbki blachy 721[03]Z1. 

Jednostka modułowa: Wykonywanie 

połączeń blachy techniką zgrzewania 

721[03]Z1.05 

 

Temat: Charakterystyka zgrzewania oporowego oraz złączy zgrzewanych 

 

Cel ogólny: Scharakteryzować metody łączenia metali poprzez zgrzewanie oporowe 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:  

–  opisać rodzaje zgrzewania, 
–  wyróżnić na podstawie próbek rodzaje zgrzewania, 
–  scharakteryzować rodzaje zgrzewów, 
–  zastosować zasady bhp i ppoż. i ochrony środowiska. 
 

Metody nauczania: 

–  mini wykład, 
–  pokaz, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

–  praca indywidualna. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela dotycząca zgrzewania oporowego, 
–  ponumerowane próbki zgrzein, 
–  tabela ćwiczenia (załącznik 2) z rozdziału 5.3. Poradnika dla nauczyciela, 
–  przepisy i instrukcje stanowiskowe dotyczące bhp i ppoż.. 
 

Czas trwania zajęć:  

−  180 minut 
 

Uczestnicy: 

–  uczniowie kształcący się w zawodzie blacharz samochodowy. 
 

Przebieg zajęć:  
 

1)  Powitanie uczniów. 
2)  Zapoznanie z celami zajęć. 
3)  Plan zajęć,  

a)  wprowadzenie:  

–  nauczyciel przedstawia kilka próbek, reprezentujących różne rodzaje zgrzewów, 
–  omawia metody wykonania poszczególnych próbek, 
–  zwraca uwagę na charakterystyczne cechy poszczególnych metod zgrzewania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

–  omawia zagrożenia związane z bhp, ppoż. i ochroną środowiska, 

b)  praca indywidualna: 

–  nauczyciel przydziela uczniom próbki, 
–  uczeń dokonuje rozpoznania rodzaju zgrzewania, 
–  swoje spostrzeżenia opisuje w tabeli (załącznik 2) za pomocą znaku (+), 
–  po rozpoznaniu danej próbki przystępuje do badania następnych, postępując zgodnie z 

podanym schematem, 

c)  podsumowanie zajęć:  

–  uczniowie potrafią rozpoznać na podstawie próbek metody zgrzewania, 
–  potrafią opisać cechy charakterystyczne zgrzewów. 
4)  Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności pracy w zespole, a także 

prezentacji wypracowanych pomysłów.  

5)  Pożegnanie uczniów. 

 

Praca domowa  

Szczegółowo opisać spostrzeżenia, jakie nasunęły się podczas wykonywania ćwiczenia. 

Wysnuć wnioski. Całość pracy w formie pisemnej przynieść na następne zajęcia.  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Blacharz samochodowy 721[03] 
Moduł: 

Technologia obróbki blachy 721[03]Z1. 

Jednostka modułowa: Wykonywanie 

połączeń blachy techniką zgrzewania 

721[03]Z1.05 

 

Temat: Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas zgrzewania 

 

Cel ogólny: Zastosować zasady bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

–  opisać wymagania w zakresie bhp i ochrony ppoż., jakie należy spełniać w czasie 

różnych metod zgrzewania, 

–  wyszczególnić zagrożenia występujące podczas zgrzewania, 
–  wyszczególnić wymagania związane z ochroną  środowiska obowiązujące podczas 

zgrzewania, 

–  zaplanować bezpieczne stanowisko pracy, 
–  udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w czasie prac związanych ze zgrzewaniem. 

 
Metody nauczania: 

–  mini wykład,  
–  pokaz,  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

–  praca indywidualna. 
 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela dotycząca przepisów bhp podczas 

zgrzewania, 

–  stanowiskowe instrukcje dotyczące zagrożeń związanych z bhp, ppoż., oraz zasad 

udzielania pierwszej pomocy, 

–  fantom 
–  apteczka pierwszej pomocy, 
–  tabela ćwiczenia (załącznik 1) z rozdziału 5.1. Poradnika dla nauczyciela. 
 

Czas trwania zajęć:  

–  180 minut – 4 jednostki dydaktyczne 
 

Uczestnicy: 

–  uczniowie kształcący się w zawodzie blacharz samochodowy. 
 

Przebieg zajęć:  
 

1)  Powitanie uczniów. 
2)  Zapoznanie z celami zajęć 
3)  Plan zajęć  

a)  wprowadzenie:  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

b)  nauczyciel omawia zasady bhp i ppoż. podczas zgrzewania, 
c)  omawia zakazy i nakazy obowiązujące podczas pracy przy zgrzewaniu, 
d)  nauczyciel przeprowadza pokaz dotyczący udzielania pierwszej pomocy 

przedlekarskiej osobom poszkodowanym podczas zgrzewania, 

e)  wskazuje literaturę, z którą należy zapoznać się, aby przeprowadzić ćwiczenie, 
f)  praca indywidualna: 

–  nauczyciel wskazuje teksty do przeczytania, 
–  nauczyciel rozdziela materiały dodatkowe, 
–  uczeń zapoznaje się z otrzymanymi materiałami, 
–  uczeń na podstawie zdobytych informacji uzupełnia tabelę z załącznika 1, 
–  uczeń udziela pomocy przedmedycznej osobie poparzonej podczas zgrzewania 

wykorzystując manekina szkoleniowego, 

g)  podsumowanie lekcji:  

–  uczniowie potrafią wyszczególnić zasady bhp obowiązujące podczas zgrzewania, 
–  uczniowie potrafią przestrzegać zasad ppoż.,  
–  uczniowie potrafią udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, 
–  uczniowie potrafią wyszczególniać zasady ochrony środowiska. 

 

4)  Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ich aktywności, a także prezentacji 

wypracowanych pomysłów.  

5)  Pożegnanie uczniów. 
 
 
Praca domowa 

Szczegółowo opisz spostrzeżenia, jakie nasunęły Ci się podczas wykonywania 

ćwiczenia. Szczególną uwagę zwrócić na zagrożenia występujące podczas zgrzewania. Całość 
pracy w formie pisemnej przynieść na następne zajęcia.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy podczas zgrzewania 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1  

Na podstawie wskazanej przez nauczyciela literatury, wymień i podziel wymagania 

i zakazy związane z procesem zgrzewania. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze wskazanymi przez nauczyciela fragmentami literatury, 
2)  w karcie ćwiczenia (załącznik 1), wpisać w odpowiednie kolumny wymagania i zakazy 

związane z procesem zgrzewania,  

3)  zadanie wykonać indywidualnie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  mini-wykład, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tablice poglądowe,  
–  instrukcje stanowiskowe dla urządzeń i narzędzi, 
–  instrukcje bhp i ppoż., 
–  Kodeks Pracy, 
–  przybory do pisania. 

 

Załącznik 1 

Karta ćwiczenia 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................................

 

 

Bhp Ppoż. Ochrona 

środowiska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2. Istota zgrzewania oraz budowa i jakość zgrzewanej spoiny 

 
5.2.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Połącz za pomocą zgrzewania punktowego otrzymane elementy nadwozia 

samochodowego i sprawdź jakość wykonanego połączenia. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania oraz zasady bhp i ppoż.. Nauczyciel powinien określić sposób 
sprawdzenia jakości spoiny. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze wskazanymi przez nauczyciela fragmentami literatury, 
2)  zgromadzić niezbędne materiały, urządzenia i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  przeprowadzić proces zgrzewania otrzymanych elementów, 
5)  wykonać próbę wytrzymałości zgrzein, 
6)  w czasie wykonywania ćwiczenia zwrócić szczególną uwagę na przepisy bezpieczeństwa 

i higieny pracy i przeciwpożarowe, 

7)  zadanie wykonać indywidualnie. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  pokaz z instruktażem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  regulaminy i instrukcje dotyczące obsługi zgrzewarek,  
–  elementy nadwozia samochodowego przygotowane do zgrzewania, 
–  zgrzewarka stanowiskowa, 
–  narzędzia pomiarowe i traserskie, 
–  narzędzia mocujące, 
–  narzędzia do kontroli wytrzymałości zgrzein, 
–  środki ochrony osobistej,  
–  sprzęt gaśniczy. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.3.  Zgrzewanie oporowe oraz inne metody zgrzewania. Rodzaje 

i charakterystyka wykonywanych złączy. 

 
5.3.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj do zgrzewania elementy nadwozia samochodowego wykonane z blachy 

stalowej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres, 

sposób wykonania oraz przepisy bhp i ochrony środowiska. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze wskazanymi przez nauczyciela fragmentami literatury, 
2)  zgromadzić materiały i narzędzia, niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać ćwiczenie przestrzegając przepisy bhp i ochrony środowiska, 
4)  zadanie wykonać indywidualnie. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  mini-wykład, 
–  pokaz z instruktażem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  elementy nadwozia samochodowego, 
–  narzędzia i środki do czyszczenia i odtłuszczania blach,  
–  narzędzia i materiały ścierne, 
–  instrukcje dotyczące obsługi urządzeń do osuszania blach,  
–  urządzenie do osuszenia blachy. 
 
Ćwiczenie 2  

Na podstawie przygotowanych, ponumerowanych próbek, wykonanych różnymi 

metodami, rozpoznaj rodzaje zgrzewania. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze wskazanymi przez nauczyciela fragmentami literatury, 
2)  zadanie wykonać indywidualnie, 
3)  w karcie ćwiczenia (załącznik 2) dane, ponumerowane próbki, przyporządkować do 

odpowiedniego rodzaju zgrzewania, stawiając znak „+” w odpowiedniej kolumnie tabeli. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  mini-wykład, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

ponumerowane próbki zgrzein,

 

–  tabela do ćwiczenia (załącznik 2), 
–  przybory do pisania. 
 
Załącznik 2 

Tabela do ćwiczenia 

Imię i nazwisko........................................................................................................................ 
 
Rozpoznaj rodzaje zgrzewania stawiając znak „+” w odpowiedniej kolumnie tabeli. 

Nr 

próbki 

Zgrzewanie 

oporowe 

Zgrzewanie 

tarciowe 

Zgrzewanie 

zgniotowe 

Zgrzewanie 
wybuchowe 

1   

 

 

 

 

2   

 

 

 

 

3   

 

 

 

 

4   

 

 

 

 

5   

 

 

 

 

6   

 

 

 

 

7   

 

 

 

 

8   

 

 

 

 

9   

 

 

 

 

10   

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.4. Zgrzewarki stosowane w naprawach nadwozi 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Opisz schemat blokowy zgrzewarki i przygotuj urządzenie do pracy. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze wskazanymi przez nauczyciela fragmentami literatury, 
2)  zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi zgrzewarki, 
3)  zapoznać się z przepisami bhp i ppoż. związanymi z obsługą urządzenia, 
4)  opisać schemat zgrzewarki w karcie ćwiczenia (załącznik 3), 
5)  przygotować zgrzewarkę do pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  mini-wykład, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  zgrzewarka przenośna, 
–  instrukcja obsługi zgrzewarki, 
–  przybory do pisania, 
–  karta ćwiczenia (załącznik 3). 
 
Załącznik 3 

Karta ćwiczenia 

Imię i nazwisko.......................................................................................................................... 

 

Na poniższym rysunku nazwij trzy wydzielone zespoły zgrzewarki oporowej 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.5. Zgrzewanie tworzyw sztucznych

 

 

5.5.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj połączenie z tworzyw sztucznych techniką zgrzewania gorącym klinem. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres 

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze wskazanymi przez nauczyciela fragmentami literatury, 
2)  zgromadzić niezbędne materiały i narzędzia, 
3)  zapoznać się z instrukcją nagrzewnicy do zgrzewania tworzyw sztucznych, 
4)  wykonać ćwiczenie zgodnie z poleceniami nauczyciela,  
5)  zadanie wykonać indywidualnie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

–  mini-wykład, 
–  pokaz z instruktażem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  termoplastyczne tworzywa sztuczne,  
–  stanowisko do zgrzewania tworzyw sztucznych, 
–  instrukcja nagrzewnicy, 
–  nagrzewnica z odpowiednio zakończoną końcówką, 
–  dociskająca rolka walcowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń 
blachy techniką zgrzewania” 

 

Test składa się z 20 pytań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania 1,2,3,5,6,9,10,11,12,15,19,20 są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 4,7,8,13,14,16,17,18 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
–  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 

ponadpodstawowego.  

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. a, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. a, 
12. d, 13. b, 14. a, 15. b, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. a. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1   Zdefiniować proces zgrzewania 

2   

Scharakteryzować czynniki decydujące 
o jakości zgrzewu 

B P  a 

3   Rozróżnić wady zgrzein 

4   

Nazwać błędy wykonywane w czasie 
zgrzewania 

B P  b 

5   Określić celowość kontroli zgrzein 

6   Rozpoznać metody badań nieniszczących B  P  a 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

7   Scharakteryzować zgrzewanie liniowe 

PP 

8   Sklasyfikować rodzaje energii 

PP 

9   Zidentyfikować zgrzewanie punktowe 

10   Ocenić właściwości zgrzeiny 

11   Scharakteryzować zgrzewanie liniowe 

12   Scharakteryzować zgrzewanie garbowe 

13   Określić rolę zgrzewania doczołowego C 

PP 

14   Scharakteryzować zgrzewanie zwarciowe 

PP 

15   Określić rolę zgrzewania gorącym klinem 

16   Zidentyfikować czynniki energetyczne 

PP 

17   

Określić zagrożenia występujące podczas 
zgrzewania 

C PP  a 

18   

Rozróżnić zagrożenia występujące podczas 
zgrzewania 

D PP  b 

19   Zastosować przepisy ochrony środowiska C  P  b 

20   Zastosować przepisy bhp 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla uczniów. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcje. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego z nich podane są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna 

jest poprawna. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak „X”. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a 
następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi sprawiało Ci będzie trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja,  
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1)  Zgrzewanie jest to: 

a)  sposób  łączenia materiałów polegający na doprowadzeniu przez nagrzanie do stanu 

plastycznego z jednoczesnym dociskiem. 

b)  sposób  łączenia metali polegający na doprowadzeniu przez nagrzanie do stanu 

plastycznego połączone z jednoczesnym dociskiem. 

c)  sposób  łączenia metali i termoplastycznych tworzyw sztucznych polegający na 

doprowadzeniu ich w miejscu łączenia przez nagrzanie do stanu plastycznego 
z jednoczesnym zastosowaniem docisku. 

d)  sposób łączenia tworzyw sztucznych polegający na nagrzaniu ich w miejscu łączenia 

do stanu ciastowatego z jednoczesnym zastosowaniem docisku. 

 

2)  Brak zgrzewu powstaje na skutek: 

a)  niskiego natężenia prądu lub za krótkim czasie jego przepływu. 
b)  zbyt małej siły docisku, przy zbyt dużym natężeniu prądu. 
c)  zbyt małej szybkości stygnięcia zgrzein. 
d)  braku chłodzenia. 

 
3)  Przegrzanie powstaje na skutek: 

a)  nadmiernego natężenia prądu lub zbyt długiego czasu jego przepływu. 
b)  rozprysku roztopionego metalu. 
c)  nadmiernego natężenia prądu przy za krótkim czasie jego przepływu. 
d)  zbyt długiego czasu przepływu prądu, przy zbyt niskim natężeniu. 

 
4)  Głębokie wgniecenia powstają podczas zgrzewania w wyniku: 

a)  niewłaściwego chłodzenia. 
b)  zbyt dużego nacisku elektrod. 
c)  dużej powierzchni roboczej elektrod. 
d)  zanieczyszczenia elektrod. 

 
5)  Kontrolę zgrzein przeprowadza się w celu: 

a)  sprawdzenia walorów estetycznych zgrzeiny. 
b)  sprawdzenia mocy zgrzewarki. 
c)  sprawdzenia układu chłodzącego elektrody. 
d)  ustalenia wytrzymałości zgrzeiny. 

 
6)  Jedną z metod badań nie niszczących jest: 

a)  oględziny zewnętrzne przy zastosowaniu lupy powiększającej. 
b)  rozrywanie za pomocą klina. 
c)  łamanie za pomocą stempla prasy. 
d)  rozwiercanie. 

 
7)  Zgrzewanie liniowe jest metodą zgrzewania: 

a)  wybuchowego. 
b)  oporowego. 
c)  tarciowego. 
d)  kuziemnego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

8)  W procesie zgrzewania energia elektryczna zamieniana jest na energię: 

a)  mechaniczną. 
b)  chemiczną. 
c)  cieplną. 
d)  jądrową. 
 

9)  Zgrzewanie punktowe polega na: 

a)  przepływie napięcia w jednostce czasu przy jednoczesnym docisku. 
b)  zmianie częstotliwości w jednostce czasu przy jednoczesnym docisku. 
c)  zmianie rezystancji w jednostce czasu przy jednoczesnym docisku. 
d)  przepływie prądu w jednostce czasu przy jednoczesnym docisku. 

 
10)  Właściwy kształt zgrzeiny i jej właściwości wytrzymałościowe zależą głównie od: 

a)  wilgotności powietrza. 
b)  ciśnienia cieczy chłodzącej. 
c)  temperatury zgrzewania. 
d)  grubości łączonych elementów. 

 

11)  Zgrzewanie liniowe polega na: 

a)  łączeniu części parą elektrod krążkowych, wykonujących kolejne zgrzeiny nakładane 

na siebie. 

b)  łączeniu części parą elektrod krążkowych, wykonujących kolejne zgrzeiny rozłożone 

co 50 mm. 

c)  łączenie części przez docisk parą walców z jednoczesnym przepływem prądu. 
d)  łączenie części przez docisk elektrody krążkowej, przez którą doprowadzone jest 

natężenie. 

 

12)  Zgrzewanie garbowe polega na: 

a)  wykonaniu zgrzeiny o dużej średnicy. 
b)  wykonaniu kilku zgrzein, ale każdej z osobna. 
c)  wykonaniu kilku zgrzein liniowych jednocześnie. 
d)  wykonaniu jednocześnie kilku zgrzein w miejscach garbów. 

13)  Zadaniem zgrzewania doczołowego jest: 

a)  łączeniu dwóch części wykonanych z dwóch różnych metali. 
b)  łączeniu dwóch części ich czołami. 
c)  łączeniu metali z tworzywami sztucznymi. 
d)  bezśladowym łączeniu dwóch materiałów. 

 
14)  Zgrzewanie zwarciowe polega na: 

a)  dokładnym dociśnięciu do siebie zgrzewanych powierzchni i przepuszczeniu przez ten 

styk prądu o odpowiednim natężeniu. 

b)  zwarciu ze sobą dwóch elementów znajdujących się pod napięciem. 
c)  dokładnym dociśnięciu do siebie dwóch elementów z siłą wystarczającą do ich 

połączenia. 

d)  dokładnym dociśnięciu do siebie dwóch elementów z jednoczesnym dodaniem 

spoiwa. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

15)  Zgrzewanie metodą gorącego klina stosuje się do łączenia: 

a)  chemoutwardzalnych tworzyw sztucznych. 
b)  termoplastycznych tworzyw sztucznych. 
c)  termoutwardzalnych tworzyw sztucznych. 
d)  metali kolorowych. 
 

16)  Głównym czynnikiem energetycznym powodującym nagrzewanie łączonych blach 

w czasie zgrzewania jest: 

a)  napięcie. 
b)  natężenie. 
c)  częstotliwość. 
d)  kondensacja. 

 

17)  W procesie zgrzewania nie występuje: 

a)  upadek z wysokości. 
b)  porażenie prądem. 
c)  poparzenie. 
d)  skaleczenie. 
 

18)  W czasie zgrzewania tworzyw sztucznych szczególną uwagę należy zwrócić na 

możliwość: 

a)  skaleczenia. 
b)  poparzenia. 
c)  zaprószenia oka. 
d)  zatrucia gazami. 
 

19)  Pozostające po naprawach nadwozi elementy gumowe, tworzywa sztuczne i inne 

elementy tłumiąco – wygłuszeniowe należy: 

a)  spalić. 
b)  poddać recyklingowi. 
c)  zakopać. 
d)  usunąć z innymi odpadami. 

 
20)  Podczas zgrzewania elementów nadwozia samochodowego pracownik zabezpiecza się 

przed działaniem iskier i gorących odprysków przez: 

a)  używanie odzieży i okularów ochronnych. 
b)  używanie fartucha skórzanego i nakrycia głowy. 
c)  używanie nakrycia głowy i okularów spawalniczych. 
d)  używanie rękawic i nakrycia głowy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 
 

Wykonywanie połączeń blachy techniką zgrzewania 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr zadania 

Odpowiedź Punkty 

1   a  b  c  d 

 

2   a  b  c  d 

 

3   a  b  c  d 

 

4   a  b  c  d 

 

5   a  b  c  d 

 

6   a  b  c  d 

 

7   a  b  c  d 

 

8   a  b  c  d 

 

9   a  b  c  d 

 

10   a  b  c  d 

 

11   a  b  c  d 

 

12   a  b  c  d 

 

13   a  b  c  d 

 

14   a  b  c  d 

 

15   a  b  c  d 

 

16   a  b  c  d 

 

17   a  b  c  d 

 

18   a  b  c  d 

 

19   a  b  c  d 

 

20   a  b  c  d 

 

Razem: 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie połączeń 
blachy techniką zgrzewania” 
 
TEST 2 

 
Test składa się z 20 pytań wielokrotnego wyboru, z których: 
–  zadania 1,2,3,4,5,6,815,16,18,19,20, są z poziomu podstawowego, 
–  zadania 7,9,10,11,12,13,14,17 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
–  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu 

ponadpodstawowego.  

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. d, 3. c, 4. c, 5. d, 6. d, 7. a, 8. b, 9. b, 10. b, 11. c, 
12. b, 13. c, 14. d, 15. a, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. d. 
 
Plan testu 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1   Opisać proces zgrzewania 

2   Scharakteryzować wady zgrzewu 

3   

Nazywać  błędy wykonywane podczas 
zgrzewania 

B P  c 

4   Scharakteryzować jakość zgrzeiny 

5   Rozróżnić metody badań niszczących B 

6   Rozpoznać metody badań nieniszczących B  P  d 

7   

Dobrać napięcie prądu do zgrzewania 
oporowego 

D PP  a 

8   Scharakteryzować zgrzewanie punktowe 

9   

Określić siłę nacisku w czasie zgrzewania 
liniowego 

D PP  b 

10   

Określić ilość jednocześnie zgrzewanych 
elementów 

C PP  b 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

11   Scharakteryzować zgrzewanie garbowe 

PP 

12   Określić rolę zgrzewania doczołowego C 

PP 

13   

Określić moment wyłączenia prądu w czasie 
zgrzewania zwarciowego 

D PP  c 

14   Rozpoznać zgrzewanie iskrowe 

PP 

15   Rozpoznać schemat budowy zgrzewarki 

PP 

16   Określić rolę zgrzewania gorącym klinem 

17   

Określić maksymalną temperaturę podczas 
zgrzewania tworzyw sztucznych 

D PP  d 

18   

Zdiagnozować zagrożenia podczas 
zgrzewania 

D P  b 

19   Zastosować przepisy ochrony środowiska C  P  a 

20   Zastosować przepisy bhp 

 

Przebieg testowania 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla uczniów. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcje. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego z nich podane są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna 

jest poprawna. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce znak „X”. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi sprawiało Ci będzie trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja,  
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
Test 2 
 

1.  Zgrzewanie jest to sposób: 

a)  łączenia materiałów polegający na doprowadzeniu przez nagrzanie do stanu 

plastycznego z jednoczesnym dociskiem. 

b)  łączenia metali i termoplastycznych tworzyw sztucznych polegający na 

doprowadzeniu ich w miejscu łączenia przez nagrzanie do stanu plastycznego 
z jednoczesnym zastosowaniem docisku. 

c)  łączenia metali polegający na doprowadzeniu przez nagrzanie do stanu plastycznego 

połączone z jednoczesnym dociskiem. 

d)  łączenia tworzyw sztucznych polegający na nagrzaniu ich w miejscu łączenia do 

stanu ciastowatego z jednoczesnym zastosowaniem docisku. 

 

2.  Brak zgrzewu powstaje na skutek: 

a)  zbyt małej sile docisku, przy zbyt dużym natężeniu prądu. 
b)  zbyt małej szybkości stygnięcia zgrzein. 
c)  braku chłodzenia. 
d)  niskiego natężenia prądu lub za krótkiego czasu jego przepływu. 

 

3.  Głębokie wgniecenia podczas zgrzewania powstają w wyniku: 

a)  niewłaściwego chłodzenia. 
b)  dużej powierzchni roboczej elektrod. 
c)  zbyt dużego nacisku elektrod. 
d)  zanieczyszczenia elektrod. 

 
4.  Kontrolę zgrzein przeprowadza się w celu: 

a)  sprawdzenia walorów estetycznych zgrzeiny. 
b)  sprawdzenia układu chłodzącego elektrody. 
c)  ustalenia wytrzymałości zgrzeiny. 
d)  sprawdzenia mocy zgrzewarki. 

 
5.  Jedną z metod badań niszczących jest: 

a)  badanie penetracyjne. 
b)  badanie radiograficzne. 
c)  badanie organoleptyczne. 
d)  badanie przez „rozrywanie klinem”.  

 
6.  Jedną z metod badań nieniszczących jest: 

a)  rozrywanie za pomocą klina. 
b)  łamanie za pomocą stempla prasy. 
c)  rozwiercanie. 
d)  oględziny zewnętrzne przy zastosowaniu lupy powiększającej. 

 

7.  Do zgrzewania oporowego stosuje się prąd o napięciu: 

a)  4 – 8 V. 
b)  24 V. 
c)  230 V. 
d)  380 V. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

8.  Zgrzewanie punktowe polega na: 

a)  przepływie napięcia w jednostce czasu przy jednoczesnym docisku. 
b)  przepływie prądu w jednostce czasu przy jednoczesnym docisku 
c)  zmianie częstotliwości w jednostce czasu przy jednoczesnym docisku. 
d)  zmianie rezystancji w jednostce czasu przy jednoczesnym docisku. 

 
9.  Podczas zgrzewania liniowego dla zapewnienia odpowiedniego jądra zgrzeiny nacisk 

elektrod jest: 
a)  taki sam jak przy zgrzewaniu punktowym. 
b)  większy niż przy zgrzewaniu punktowym. 
c)  mniejszy niż przy zgrzewaniu punktowym. 
d)  bez znaczenia. 

 
10.  Ilość jednocześnie zgrzewanych elementów podczas zgrzewania liniowego nie może 

przekraczać: 
a)  2. 
b)  3 
c)  4. 
d)  5. 

 

11.  Zgrzewanie garbowe polega na: 

a)  wykonaniu zgrzeiny o dużej średnicy 
b)  wykonaniu kilku zgrzein, ale każdej z osobna. 
c)  wykonaniu jednocześnie kilku zgrzein w miejscach garbów. 
d)  wykonaniu kilku zgrzein liniowych jednocześnie. 

 
12.  Zadaniem zgrzewania doczołowego jest: 

a)  łączeniu dwóch części wykonanych z dwóch różnych materiałów. 
b)  łączeniu dwóch części ich czołami. 
c)  łączeniu metali z tworzywami sztucznymi. 
d)  bez śladowym łączeniu dwóch materiałów. 

 

13.  Podczas zgrzewania zwarciowego prąd wyłącza się: 

a)  przed rozpoczęciem procesu spęczania. 
b)  po zakończeniu procesu spęczania. 
c)  przed zakończeniem procesu spęczania. 
d)  w ogóle nie wyłącza się. 

 
14.  Zgrzewanie iskrowe możemy rozpoznać po: 

a)  nagrzaniu do stanu częściowo płynnego. 
b)  nagrzaniu do stanu emisji promieniowania świetlnego. 
c)  intensywnym promieniowaniu świetlnym. 
d)  intensywnym iskrzeniu. 

 

15.  Zgrzewarki stosowane w naprawach nadwozi składają się z trzech zespołów: 

a)  energetycznego, mechanicznego i sterowania. 
b)  napędowego, mechanicznego i energetycznego. 
c)  redukcyjnego, energetycznego i sterowania. 
d)  chłodzącego, mechanicznego i sterowania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

16.  Zgrzewanie metodą gorącego klina stosuje się do łączenia: 

a)  termoplastycznych tworzyw sztucznych. 
b)  termoutwardzalnych tworzyw sztucznych. 
c)  chemoutwardzalnych tworzyw sztucznych. 
d)  metali kolorowych. 

 
17.  Temperatura metalowego klina podczas zgrzewania tworzyw sztucznych może sięgać: 

a)  100 

°C. 

b)  150 

°C. 

c)  200 

°C. 

d)  300 

°C. 

 
18.  Stojąc na wilgotnym podłożu i łącząc elementy nadwozia ręczną zgrzewarką punktową 

jesteś szczególnie zagrożony: 
a)  możliwością poślizgnięcia się. 
b)  porażeniem prądem elektrycznym. 
c)  możliwością niekontrolowanego przemieszczenia się pojazdu. 
d)  możliwością spowodowania zwarcia w instalacji elektrycznej. 

 
19.  Zużyte i zbędne elementy oblachowania nadwozia należy: 

a)  umieścić w specjalnym pojemniku przeznaczonym na złom metalowy. 
b)  wyrzucić do kosza. 
c)  po skończonej pracy niezwłocznie odwieźć do punktu skupu złomu. 
d)  składować w celu późniejszego wykorzystania. 

 
20.  Podczas zgrzewania elementów nadwozia samochodowego pracownik zabezpiecza się 

przed działaniem iskier i gorących odprysków przez: 
a)  używanie fartucha skórzanego i nakrycia głowy. 
b)  używanie nakrycia głowy i okularów spawalniczych. 
c)  używanie rękawic i nakrycia głowy. 
d)  używanie odzieży i okularów ochronnych. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko............................................................................................................................. 

 
Wykonywanie połączeń blachy techniką zgrzewania 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr zadania 

Odpowiedź Punkty 

1   a  b  c  d 

 

2   a  b  c  d 

 

3   a  b  c  d 

 

4   a  b  c  d 

 

5   a  b  c  d 

 

6   a  b  c  d 

 

7   a  b  c  d 

 

8   a  b  c  d 

 

9   a  b  c  d 

 

10   a  b  c  d 

 

11   a  b  c  d 

 

12   a  b  c  d 

 

13   a  b  c  d 

 

14   a  b  c  d 

 

15   a  b  c  d 

 

16   a  b  c  d 

 

17   a  b  c  d 

 

18   a  b  c  d 

 

19   a  b  c  d 

 

20   a  b  c  d 

 

Razem: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

7. LITERATURA 

 
1.  Hillar J., Jarmoszuk S.: Ślusarstwo i spawalnictwo. Technika ogólna. WSiP, Warszawa 

1995 

2.  Mistur L.: Szkolenie spawaczy gazowych i łukowych elektrodami otulonymi. KaBe S.C., 

Krosno 2001 

3.  Tokarz K. (red.): Mechanik pojazdów samochodowych. Techniczne podstawy zawodu 

część I. Technologia Ogólna. Kogel Publishing, Wrocław 2001 

 

Źródła internetowe 
4.  http://www.techspaw.com.pl 
5.  www.tworzywa.com.pl 
 
Literatura metodyczna 
1.  Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP, Warszawa 2002 
2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995