background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Ewa Jatczak   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wytwarzanie wyrobów cukierniczych 
741[01].Z3.01    

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

mgr inŜ. Maria Groen 
mgr inŜ. Zenobia Zielińska 
 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Joanna Kośka 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Barbara Kapruziak 
 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  741[01].Z3.01 
Wytwarzanie  wyrobów  cukierniczych  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu cukiernik 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

  

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Produkcja karmelków, pomadek  

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Produkcja chałwy, sezamek 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

„Wytwarzanie 

wyrobów 

cukierniczych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych podczas realizacji 
jednostki  modułowej  741[01].Z3.01.  Obejmuje  ona  treści  związane  z  technologią  produkcji 
wyrobów  cukierniczych:  karmelków,  pomadek,  chałwy,  sezamek  z  uwzględnieniem  maszyn 
i urządzeń. 
 

Poradnik składa się z następujących elementów: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiadomości,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

cele  kształcenia,  czyli  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  opanuje  podczas  kształcenia  
w tej jednostce modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie umiejętności praktycznych, 

 

test  zawierający  zadania  sprawdzające  opanowanie  przez  uczniów  treści  objętych 
programem jednostki modułowej, 

 

test  typu  próba  pracy  w  formie,  jaka  obowiązuje  podczas  egzaminu  z  przygotowania 
zawodowego, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Podczas  realizacji  tej  jednostki  modułowej  naleŜy  korzystać  ze  schematów  maszyn  

i urządzeń, filmów dydaktycznych, prospektów, poniewaŜ omawiane wyroby produkowane są  
w duŜych zakładach cukierniczych, w których młodzieŜ zazwyczaj nie odbywa praktyk.  
 

Zaleca  się,  w  miarę  moŜliwości  zorganizować  wycieczki  dydaktyczne  do  zakładów 

produkujących omawiane w tej jednostce wyroby. 

Zalecane  jest  wykorzystywanie  technik  multimedialnych  do  ćwiczeń  związanych 

zwłaszcza  z  przeliczaniem  receptur  i  prowadzeniem  rozliczeń  produkcji  (dokumentacji 
produkcyjnych).  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

741[01].Z3.02 

Wytwarzanie pieczywa  
cukierniczego trwałego 

741[01].Z3 

Technologia produkcji  

cukierniczej 

741[01].Z3.01 

Wytwarzanie wyrobów  

cukierniczych 

741[01].Z3.03 

Magazynowanie wyrobów 

gotowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

  

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obliczać  zapotrzebowanie  surowcowe  na  określoną  produkcję  korzystając  z  receptury 
cukierniczej, 

 

rozróŜniać surowce cukiernicze, 

 

przygotować surowce cukiernicze do produkcji, 

 

określać warunki przechowywania surowców, 

 

korzystać z receptur cukierniczych, 

 

charakteryzować zagroŜenia związane z wykonywaniem pracy oraz ochroną środowiska, 

 

interpretować informacje zawarte w normach dotyczące cukiernictwa, korzystać z norm, 

 

stosować systemy jakości obowiązujące w cukiernictwie, 

 

określać znaczenie składników pokarmowych dla organizmu człowieka, 

 

obliczać wartość energetyczną produktów spoŜywczych, 

 

oceniać jakość surowców, 

 

korzystać z drobnego sprzętu cukierniczego, 

 

charakteryzować działanie krystalizatora pomady, 

 

obsługiwać podstawowe urządzenia cukiernicze, 

 

obsługiwać komputer (włączyć, wyłączyć, uruchomić program, zapisać pliki), 

 

korzystać z arkusza kalkulacyjnego (poruszać się po komórkach arkusza, wykorzystywać 
podstawowe funkcje).

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

        

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać i ocenić surowce do produkcji karmelków, pomadek mlecznych, chałwy, sezamek, 

 

określić właściwości masy karmelowej, 

 

scharakteryzować nadzienia stosowane do produkcji karmelków, 

 

określić i scharakteryzować urządzenia do produkcji karmelków, 

 

scharakteryzować budowę, zasady działania oraz obsługi maszyn i urządzeń do produkcji 
karmelków, 

 

scharakteryzować proces technologiczny produkcji karmelków, 

 

scharakteryzować urządzenia stosowane do produkcji pomadek mlecznych, 

 

scharakteryzować proces technologiczny produkcji pomadek mlecznych, 

 

określić wpływ gotowania na właściwości pomadek mlecznych, 

 

określić czynności związane z przygotowaniem ziarna sezamowego do produkcji chałwy, 

 

wyjaśnić róŜnice w przygotowaniu ziarna sezamowego do produkcji chałwy i sezamek, 

 

scharakteryzować  budowę  oraz  wyjaśnić  zasady  działania  maszyn  i  urządzeń  do 
produkcji wyrobów wschodnich, 

 

dobrać opakowania do przechowywania wyrobów cukierniczych, 

 

określić warunki przechowywania wyrobów cukierniczych, 

 

określić wady wyrobów cukierniczych oraz przyczyny ich powstawania, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  produkcji  wyrobów 
cukierniczych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1   

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Cukiernik   

 

 

 

 

 

 

 

741[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Technologia produkcji cukierniczej    

741[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wytwarzanie wyrobów cukierniczych   741[01].Z3.01 

Temat:  Wykonanie  harmonogramu  przygotowania  ziarna  sezamowego  do  produkcji 

wyrobów wschodnich z uwzględnieniem maszyn i urządzeń 

Cel ogólny:  Poznanie zasad produkcji wyrobów wschodnich. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymienić etapy przygotowania ziarna sezamowego, 

 

scharakteryzować  warunki  przeprowadzenia  kaŜdego  etapu  przygotowania  ziarna 
sezamowego, 

 

dobrać maszyny i urządzenia do kaŜdego z etapów przygotowania ziarna sezamowego. 

 
Metody nauczania:  

 

metoda tekstu przewodniego 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa  jednolita  (kaŜda  grupa  wykonuje  harmonogram  przygotowania  ziarna 
sezamowego z uwzględnieniem maszyn i urządzeń) 

 
Czas:
  dwie jednostki dydaktyczne 
 
Środki dydaktyczne: 

 

opis procesu technologicznego, 

 

foldery, prospekty, schematy maszyn i urządzeń, 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

literatura fachowa. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie do tematu jednostki dydaktycznej i przedstawienie jej celów. 

2.

 

Podział uczniów na grupy dwuosobowe. 

3.

 

Praca grup z tekstem przewodnim. 

 
FAZA I – Informacje 

1)

 

Jak jest zbudowane ziarno sezamowe? 

2)

 

Jakie związki znajdują się w łupince ziarna? 

3)

 

W jaki sposób ziarno zachowuje się po namoczeniu? 

4)

 

W jaki sposób usuwamy łupinę z ziarna sezamowego 

5)

 

Dlaczego podczas oddzielania moŜliwe jest wykorzystanie róŜnicy cięŜaru właściwego 
jądra sezamu i łupinki? 

6)

 

Jak mieszanina jądra sezamowego i łupinki zachowuje się w solance? 

7)

 

W  jaki  sposób  wypłukuje  się  sól?  Na  jakich  urządzeniach  usuwa  się  wolną  wodę  
z mieszaniny jądra i łupiny sezamu? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

FAZA  II  –  Planowanie  –  poszczególne  grupy  wykonują  harmonogram  przygotowania  ziarna 
sezamowego z uwzględnieniem maszyn i urządzeń 
 

Zaplanuj kolejność czynności podczas realizacji zadania. 

 
FAZA III – Realizacja 
 

Opracuj harmonogram przygotowania ziarna sezamowego. 

 

Przygotowanie ziarna sezamowego 

Etap produkcji 

Cel do osiągnięcia 

Maszyny i urządzenia 

 

 

 

 

 

 

 
FAZA IV – Sprawdzenie.  
 

Sprawdź i porównaj wyniki swojej pracy z kolegami.  

 
FAZA V – Analiza 
Dyskusja  nad  wypełnionymi  tabelami  -  zwłaszcza  nad  wpisanymi  celami  do  osiągnięcia  
w kaŜdym etapie produkcji. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wykonać w podobny sposób harmonogram otrzymywania miazgi sezamowej. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności  podczas 
realizowania zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2                   

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   cukiernik    

 

 

 

 

 

 

 

741[01] 

Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Technologia produkcji cukierniczej   

741[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wytwarzanie wyrobów cukierniczych   741[01].Z3.01 

Temat:   Maszyny i urządzenie potrzebne do produkcji karmelków nienadziewanych. 

Cel ogólny: Poznanie technologii produkcji karmelków 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymienić maszyny i urządzenia niezbędne do produkcji karmelków, 

 

charakteryzować zastosowanie poszczególnych maszyn i urządzeń, 

 

powiązać etapy produkcji z maszynami i urządzeniami. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

zadanie praktyczne z instrukcją. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupy dwuosobowe. 

 
Czas:  1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

foldery, schematy, prospekty DTR maszyn i urządzeń, 

 

schematy produkcji karmelków, 

 

opis technologii produkcji karmelków, 

 

opis warunków technicznych produkcji karmelków. 

 

instrukcja z tabelą do wypełnienia. 

 

Instrukcja dla ucznia 
Dobierz do przedstawionych w tabeli etapów produkcji karmelków maszyny i urządzenia. 

 

Przebieg zajęć: 

1.

 

Część organizacyjna. 

2.

 

Przedstawienie foliogramów z maszynami i urządzeniami. 

Etap produkcji 

Maszyny i urządzenia 

cukier 

 

syrop ziemniaczany 

 

Przygotowanie 
surowców do 
produkcji 

woda 

 

Gotowanie syropu karmelowego (gotowy syrop)   
Masa karmelowa – po gotowaniu 

 

Doprawianie masy karmelowej 

 

Ugniatanie masy karmelowej 

 

Przeciąganie masy karmelowej 

 

Kształtowanie karmelków 

 

Pakowanie karmelków 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

3.

 

Podział na grupy dwuosobowe. 

4.

 

Rozdanie  materiałów  (foldery,  schematy,  opis  procesu  technologicznego,  instrukcje  do 
wykonania). 

5.

 

Wypełnienie przez uczniów tabeli w otrzymanej instrukcji. 

 

Zakończenie zajęć 

Przedstawienie nauczycielowi i kolegom dobranych przez siebie maszyn i urządzeń. 

 
Praca domowa 

Przygotowanie  analogicznej  tabeli  dla  karmelków  z  nadzieniem  pomadowym  (tabela  ma 

uwzględniać  etapy  przygotowania  nadzienia  pomadowego  i  potrzebne  do  tego  maszyny  
i urządzenia) 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

prawidłowo odrobiona praca domowa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Produkcja karmelków, pomadek 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1   
 

Przeanalizuj rysunek mieszalnika uniwersalnego o działaniu ciągłym do przygotowywania 

syropu  karmelowego,  opisz  jego  podstawowe  elementy,  zaznacz  kierunek  ruchu 
poszczególnych surowców oraz opracuj harmonogram otrzymywania syropu ziemniaczanego. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  sam.  Konieczność 
samodzielnego 

opisania 

schematu  urządzenia  oraz  zaznaczenia  kierunku  ruchu 

poszczególnych  surowców  i  otrzymywanych  półproduktów  zmusza  ucznia  do  aktywnego 
przeanalizowania  zasady  działania  mieszalnika  syropu  karmelowego.  Utrwalane  są 
równocześnie  informacje  związane  z  technologią  produkcji  syropu  karmelowego.  Zalecane 
byłoby  korzystanie  z  filmów  dydaktycznych,  lub  zorganizowanie  wycieczki  dydaktycznej do 
zakładów produkujących karmelki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się  z materiałem zawartym w punkcie 4.1.1 i literaturą [poz. 4], 

2)

 

zaznaczyć  na  rysunku:  zbiornik  do  cukru,  dozownik  cukru,  pompę  (dozownik  wody), 
przewód do wody, wnętrze mieszalnika, węŜownicę grzejną, klarownik, zbiornik na syrop 
skrobiowy,  dozownik  syropu  skrobiowego,  zbiornik  wewnętrzny,  zbiornik  na  inny 
składnik ciekły, pompę (dozownik innego składnika ciekłego), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

3)

 

zaznaczyć  kierunek  ruchu:  syropu  skrobiowego,  innego  składnika  ciekłego,  wody, 
odprowadzenia skroplin, spustu gotowej masy karmelowej, 

4)

 

wypisać  w  punktach  kolejność  czynności  podczas  produkcji  syropu  karmelowego,  od 
przygotowania surowców, do końcowego gotowania, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

schemat mieszalnika uniwersalnego do produkcji syropu karmelowego metodą ciągłą, 

 

opis technologii produkcji syropu karmelowego 

 

literatura poz. 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2   

Przeanalizuj  technologię  otrzymywania  masy  karmelowej  i  dobierz  parametry 

technologiczne do kaŜdego etapu produkcji. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  sam.  Konieczność 
samodzielnego 

dobrania 

(wyszukania 

otrzymanych 

materiałach) 

parametrów 

technologicznych  kolejnych  czynności  podczas  otrzymywania  masy  karmelowej  zmusza 
uczniów  do  aktywnej  pracy  (a  nie  biernego  zapisywania  podawanych  informacji).  Zalecane 
byłoby, podczas omawiania wykonanego zadania przedyskutować z młodzieŜą, dlaczego takie 
właśnie  parametry  są  najwłaściwsze.  Zalecane  byłoby  korzystanie  z  filmów  dydaktycznych 
lub zorganizowanie wycieczki dydaktycznej do zakładów produkujących karmelki. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.1.1 oraz literaturą [poz. 4], 

2)

 

narysować tabelę według. wzoru, 

3)

 

wypełnić puste pola dobierając parametry charakterystyczne dla danego etapu produkcji, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

Etap produkcji 

Zawartość % wody, temperatura 

cukier 

 

syrop ziemniaczany 

 

Przygotowanie 
surowców do 
produkcji 

woda 

 

Gotowanie syropu karmelowego (gotowy syrop)   
Masa karmelowa – po gotowaniu 

 

kwas cytrynowy 

 

barwniki 

 

Doprawianie masy 
karmelowej 

substancje aromatyczne 

 

Ugniatanie masy karmelowej 

 

Przeciąganie masy karmelowej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

opis technologii otrzymywania masy karmelowej, 

 

literatura poz. 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3   
 

Dobierz  maszyny  i  urządzenia  do  wykonania  kolejnych  etapów  produkcji  karmelków 

twardych,  nienadziewanych,  od  przygotowania  surowców  (półproduktów)  do  oddania 
zapakowanych karmelków w opakowania zbiorcze do magazynu. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie uczeń wykonuje sam w grupach dwuosobowych. 
Konieczność  samodzielnego  dobrania  urządzenia  do  poszczególnych  etapów  produkcji 
karmelków  zmusza  ucznia  do  aktywnego  przeanalizowania  technologii  ich  produkcji. 
Utrwalane  są  równocześnie  informacje  związane  z  techniką  wykonania  poszczególnych 
etapów. Zalecane byłoby korzystanie z filmów dydaktycznych, lub zorganizowanie wycieczki 
dydaktycznej do zakładów produkujących karmelki. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.1.1 oraz literaturą [poz. 2, 4], 

2)

 

narysować  tabelę,  w  jednej  kolumnie  zapisać  etapy  produkcji,  w  drugiej  potrzebne 
maszyny i urządzenia konieczne do jego wykonania 

3)

 

wypełnić  tabelę,  wpisać  następujące  etapy  produkcji:  przygotowanie  surowców  (cukru, 
wody,  syropu  ziemniaczanego,  sporządzanie  syropu  karmelowego,  sporządzenie  masy 
karmelowej  (gotowanie,  doprawianie,  ugniatanie,  przeciąganie),  kształtowanie, 
pakowanie) i dobrać do kaŜdego etapu maszyny i urządzenia, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

opis technologii otrzymywania karmelków, 

 

katalogi, schematy maszyn i urządzeń potrzebnych w produkcji karmelków, 

 

film dydaktyczny, 

 

literatura poz. 2, 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Ćwiczenie 4   
 

Oblicz,  korzystając  z  danych  zawartych  w  recepturze  cukierniczej  zapotrzebowanie  na 

surowce  (półprodukty)  do  wyprodukowania  nadzienia  potrzebnego  do  otrzymania:  2000  kg, 
200 kg, 5000 kg cukierków kukułek. 
 
Fragment receptury cukierniczej na 1000 kg wyrobu gotowego 
Nadzienie do cukierków kukułka o zawartości 77% suchej masy 

 

masa kukułka 

140 kg 

 

mleko zagęszczone z cukrem 

140 kg 

 

spirytus rektyfikowany 

  35 kg 

 

etylowanilina 

0,03 kg 

 
Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  samodzielnie.  Wykonywanie 
obliczeń  –  przeliczeń  receptur  jest  umiejętnością  podstawową  i  powinno  być  kształtowane 
podczas  realizacji  kaŜdej  jednostki  modułowej  związanej  z  produkcją  wyrobów  lub 
półproduktów.  Zalecane  byłoby  wykorzystanie  do  przeliczeń  arkusz  kalkulacyjny  
z opracowanym wcześniej przez nauczyciela plikiem do przeliczeń receptur. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.1.1, 

2)

 

pomnoŜyć ilość poszczególnych surowców przez współczynnik otrzymany z podzielenia 
planowanej  produkcji  przez  1000  (receptura  cukiernicza  opracowana  jest  na  1000kg 
wyrobów gotowych), 

3)

 

obliczyć surowce dla kaŜdego z trzech przypadków (moŜna wyniki przedstawić w formie 
tabeli), 

4)

 

zaprezentować wykonane zadanie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

receptura, 

 

komputery z arkuszem kalkulacyjnym i opracowanym plikiem do przeliczeń receptur, 

 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 5   
 

Opracuj  harmonogram  otrzymywania  karmelków  nadziewanych  likworowych.  Przedstaw 

graficznie (schemat technologiczny) produkcję nadzienia likworowego. 

 
Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  oraz  technologię  otrzymywania  karmelków  nadziewanych. 
Ć

wiczenie  uczeń  wykonuje  sam  lub  w  grupach  dwuosobowych.  Podczas  samodzielnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

opracowywania  harmonogramu  uczeń  aktywnie  musi  przeanalizować  technologię  produkcji,  
w  takim  przypadku  stopień  utrwalenia  wiadomości  jest  duŜo  większy,  niŜ  przy  biernym 
zapisywaniu  podyktowanych  wiadomości.  Utrwalana  jest  równocześnie  umiejętność 
zapisywania  technologii  produkcji  w  formie  schematu  technologicznego.  Zalecane  byłoby 
skorzystanie z filmu dydaktycznego, lub zorganizowanie wycieczki dydaktycznej do zakładów 
produkujących karmelki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.1.1, oraz literaturą [poz. 4], 

2)

 

przeanalizować opis otrzymywania nadzienia likworowego, 

3)

 

wypisać  w  punktach  harmonogram  czynności  koniecznych  do  wykonania  karmelków  
z nadzieniem likworowym, 

4)

 

przedstawić graficznie produkcję: nadzienia likworowego, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura poz. 4 z rozdziału 7 poradnika, 

 

film dydaktyczny, 

 

opis technologii otrzymywania karmelków nadziewanych i nadzienia likworowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.2.  Produkcja chałwy, sezamek

 

 

5.2.1. Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1   

Przeanalizuj rysunek urządzenia kaskadowego do oddzielania, płukania i wirowania jąder 

ziarna  sezamowego,  opisz  jego  podstawowe  elementy,  zaznacz  kierunek  ruchu 
poszczególnych  surowców  oraz  opracuj  harmonogram  otrzymywania  jąder  sezamowych 
przygotowanych do praŜenia. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  sam  lub  w  grupach 
dwuosobowych. Konieczność samodzielnego opisania schematu urządzenia oraz zaznaczenia 
kierunku ruchu poszczególnych surowców i otrzymywanych półproduktów zmusza ucznia do 
aktywnego  przeanalizowania  zasady  działania  tego  urządzenia  do  oddzielania  jąder  ziarna 
sezamowego  od  łupiny.  Utrwalane  są  równocześnie  informacje  związane  z  technologią 
przygotowania  ziarna  sezamowego  do  produkcji  wyrobów  wschodnich.  Zalecane  byłoby 
korzystanie  z  filmów  dydaktycznych,  lub  zorganizowanie  wycieczki  dydaktycznej  do 
zakładów oczyszczających ziarno sezamowe z łuski. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.2.1 i literaturą [poz. 4], 

2)

 

zaznaczyć  na  rysunku:  dopływ  solanki,  muł  z  łuską,  jądra  ziarna  sezamowego,  dopływ 
wody,  odpływ  zuŜytej  solanki,  odpływ  popłuczyn,  opłukane  z  soli  jądra  sezamowe, 
wirówkę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

3)

 

zaznaczyć  kierunek  ruchu:  jąder  z  ziarna  sezamowego,  miazgi,  solanki,  wody  czystej  
i zuŜytej, 

4)

 

wypisać  w  punktach  kolejne  czynności,  jakie  naleŜy  wykonać,  aby  z  surowego  ziarna  
(w łupince) otrzymać jądra sezamowe przygotowane do praŜenia, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

rysunek  urządzenia  do  kaskadowego  do  oddzielania,  płukania  i  wirowania  jąder  ziarna 
sezamowego, 

 

opis technologii produkcji sezamek, 

 

literatura poz. 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2   

Przeanalizuj  technologię  przygotowania  miazgi  sezamowej  i  dobierz  maszyny 

i urządzenia do kaŜdego etapu produkcji. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Praca  powinna  odbywać  się  w  grupach  dwuosobowych. 
Tabelę  wypełnia  kaŜdy  z  uczniów  samodzielnie.  Na  koniec  ćwiczenia  grupy  przedstawiają 
swoje propozycje, zalecana jest dyskusja, dlaczego zastosowane jest takie urządzenia.. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.2.1 oraz literaturą [poz. 4], 

2)

 

narysować tabelę według. wzoru, 

3)

 

wypełnić  puste  pola  dobierając  maszyny  i  urządzenia  konieczne  do  wykonania  danego 
etapu produkcji,  

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

Etapy produkcji 

Maszyny i urządzenia 

Oczyszczenie nasion 

 

Moczenie nasion 

 

Łuszczenie nasion 

 

Oddzielanie jąder od łupiny 

 

Płukanie jąder sezamu 

 

Wirowanie jąder sezamu 

 

PraŜenie jąder sezamu 

 

Chłodzenie jąder sezamu 

 

Odsiewanie jąder sezamu 

 

Mielenie na miazgę sezamową 

 

Emulgowanie miazgi sezamowej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

opis technologii przygotowania miazgi sezamowej, 

 

prospekty, schematy maszyn i urządzeń, 

 

literatura poz. 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3   
 

Dobierz  maszyny  i  urządzenia  do  wykonania  chałwy  z  następujących  półproduktów: 

miazgi  sezamowej,  masy  karmelowej,  substancji  pianotwórczych,  substancji  smakowo- 
-zapachowych. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Ćwiczenie  uczeń  wykonuje  sam  lub  w  grupach 
dwuosobowych. Konieczność samodzielnego dobrania urządzenia do poszczególnych etapów 
produkcji  chałwy  zmusza  ucznia  do  aktywnego  przeanalizowania  technologii  ich  produkcji. 
Utrwalane  są  równocześnie  informacje  związane  z  techniką  wykonania  poszczególnych 
etapów. Zalecane byłoby korzystanie z filmów dydaktycznych, lub zorganizowanie wycieczki 
dydaktycznej do zakładów produkujących karmelki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.2.1 oraz literaturą [poz. 4] 

2)

 

narysować  tabelę,  w  jednej  kolumnie  zapisać  etapy  produkcji,  w  drugiej  potrzebne 
maszyny i urządzenia konieczne do jego wykonania, 

3)

 

wypełnić  tabelę,  wpisać  następujące  etapy  produkcji:  ubijanie  masy  karmelowo- 
-chałwowej, mieszanie chałwy, formowanie, chłodzenie chałwy, pakowanie chałwy. 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

opis technologii otrzymywania chałwy, 

 

katalogi, schematy maszyn i urządzeń potrzebnych w produkcji chałwy, 

 

literatura poz. 4 z rozdziału 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 4   
 

Oblicz,  korzystając  z  danych  zawartych  w  recepturze  cukierniczej  zapotrzebowania  na 

surowce (półprodukty) do wyprodukowania: 3000 kg, 100 kg, 500 kg sezamek. 
 
Fragment receptury cukierniczej na 1000 kg wyrobu gotowego 
Na wyprodukowanie 1000 kg sezamek zuŜywa się: 

 

ziarna sezamowego praŜonego 

 500 kg 

 

cukru 

 280 kg 

 

syropu skrobiowego 

 250 kg 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia.  Praca  uczniów  samodzielna.  Korzystanie  z  namiarów 
surowców  w  recepturze  jest  umiejętnością  podstawową  podczas  pracy  w  zakładzie 
cukierniczym, dlatego zaleca się wykonywanie tego typu ćwiczenia podczas realizacji innych 
jednostek  modułowych  związanych  z  produkcją  półproduktów,  wyrobów  gotowych.  Do 
wykonania  tego  ćwiczenia  moŜna  wykorzystać  arkusz  kalkulacyjny  –  opracować  tak  plik 
z recepturą,  aby  po  wpisaniu  planowanej  produkcji  automatycznie  skład  surowcowy  ulegał 
przeliczeniu. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.2.1, 

2)

 

pomnoŜyć ilość poszczególnych surowców przez współczynnik otrzymany z podzielenia 
planowanej  produkcji  przez  1000  (receptura  cukiernicza  opracowana  jest  na  1000  kg 
wyrobów gotowych), 

3)

 

obliczyć surowce dla kaŜdego z trzech przypadków (moŜna wyniki przedstawić w formie 
tabeli), 

4)

 

zaprezentować wykonane zadanie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały i przybory do pisania, 

 

receptura, 

 

arkusz kalkulacyjny z opracowanym plikiem do przeliczania receptur, 

 

kalkulator. 

 

Ćwiczenie 5   
 

Opracuj  harmonogram  otrzymywania  sezamek  i  przedstaw  graficznie  (schemat 

technologiczny) ich produkcję. 
 
 

Wskazówki do realizacji

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  technikę  wykonania  ćwiczenia  oraz  technologię  otrzymywania  sezamek.  Ćwiczenie  uczeń 
wykonuje  sam  lub  w  grupach  dwuosobowych.  Podczas  samodzielnego  opracowywania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

schematu  uczeń  aktywnie  musi  przeanalizować  technologię  produkcji  sezamek.  Zalecane 
byłoby  skorzystanie  z  filmu  dydaktycznego,  lub  zorganizowanie  wycieczki  dydaktycznej  do 
zakładów produkujących markizy lub inne herbatniki. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałem zawartym w punkcie 4.2.1, literaturą [poz. 4], 

2)

 

przeanalizować opis otrzymywania sezamek, 

3)

 

wypisać w punktach harmonogram czynności koniecznych do wykonania sezamek, 

4)

 

przedstawić graficznie produkcję: sezamek, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały piśmienne, 

 

literatura poz. 4 z rozdziału 7 poradnika, 

 

opis technologii otrzymywania sezamek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

   

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  
 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wytwarzanie  wyrobów 

ciastkarskich”  

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 6, 9, 10, 11, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt   

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  przynajmniej  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. c, 5. d, 6. a, 7. d, 8. d, 9. c, 10. c, 11. d,  
12. d, 13. c, 14. a, 15. a, 16. d, 17. c, 18. b, 19. a, 20. c. 
 
Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać surowce do produkcji chałwy 

Dobrać antykrystalizator do produkcji 
karmelków korzystając z jego 
właściwości 

Określić cechy charakterystyczne dla 
masy karmelowej 

RozróŜnić półprodukty powstające 
podczas produkcji karmelków 

Ustalić skład nadzienia likierowego do 
produkcji karmelków 

PP 

Dobrać parametry dozowania nadzień 
do karmelków 

PP 

Dobrać urządzenia do czynności 
technologicznej podczas produkcji 
karmelków 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Scharakteryzować zasadę działania 
ugniatarki 

Określić sposób dozowania surowców 
do produkcji pomadek mlecznych 

PP 

10 

Scharakteryzować zmiany w surowcach 
podczas gotowania pomadek 
mlecznych 

PP 

11 

Dobrać parametry gotowania masy 
pomadkowej 

PP 

12 

Dobrać kolejną czynność podczas 
przygotowania ziarna sezamowego 

13 

RozróŜnić surowce do produkcji 
sezamek 

14 

Dobrać metodę usuwania łupiny  
z ziarna sezamowego 

15 

Rozpoznać zastosowanie urządzenia 
przedstawionego na rysunku 

16 

Dobrać opakowanie do produkcji 
pomadek 

17 

Zastosować w praktyce zasady 
bezpiecznej pracy 

18 

RozróŜnić stopień zagroŜenia podczas 
obsługi maszyn i urządzeń 

PP 

19 

Stosować surowce dodatkowe podczas 
produkcji karmelków, pomadek 

20  Określić przyczyny wad karmelków 

 

Przebieg testowania 

    

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.

 

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 
wyprzedzeniem. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 
jakie będą w teście. 

5.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

6.

 

Czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi na pytania: 40 minut 

7.

 

Uczestnikom  naleŜy  podać  czas  trwania  testu  oraz  odczytać  przeznaczoną  dla  nich 
„Instrukcję dla Ucznia” i udzielić odpowiedzi na ewentualne pytania. 

8.

 

Uczniowie otrzymują: 

 

„Zestaw zadań testowych”, 

 

„Kartę odpowiedzi” 

 

„Instrukcję dla ucznia”. 

9.

 

Uczniowie pracują samodzielnie, mogą korzystać z kalkulatora. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

10.

 

Wszelkie  próby  porozumiewania  się  lub  korzystania  z  niedozwolonych  pomocy 
spowodują przerwanie rozwiązywania testu i wystawienie oceny niedostatecznej. 

11.

 

Po  upływie  czasu  przeznaczonego  na  udzielenie  odpowiedzi  –  nauczyciel  zbiera  prace 
i przystępuje do ich sprawdzania, zgodnie z „Kartą prawidłowych odpowiedzi”. 

12.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  
sprawiły uczniom największe trudności. 

13.

 

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi, wpisz klasę i datę 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  pytań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Są  to  pytania  zamknięte, 
wielokrotnego wyboru. 

5.

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź uzyskujesz jeden punkt. 

6.

 

Odpowiedzi  wpisz  w  „Karcie  odpowiedzi”,  przekreślając  odpowiednią  literę  znakiem 
„X” 

7.

 

JeŜeli się pomylisz – zakreśl kółkiem (nie przeprawiaj!) błędną odpowiedź i znakiem „X” 
zaznacz odpowiedź prawidłową. 

8.

 

W  przypadku  zakreślenia  więcej  niŜ  jednej  litery  uzyskujesz  za  daną  odpowiedź  
0 punktów. 

9.

 

Pracuj  samodzielnie,  gdyŜ  w  przypadku  porozumiewania  się  z  kolegą  rozwiązywanie 
przez Ciebie testu zostanie przerwane i otrzymasz ocenę niedostateczną. 

10.

 

MoŜesz korzystać z kalkulatora. 

11.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

12.

 

Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

 

Materiały dla ucznia: 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

1.

 

W Polsce chałwa produkowana jest z 
a)

 

ziarna sezamu. 

b)

 

ziarna rzepaku. 

c)

 

ziarna słonecznika. 

d)

 

orzechów arachidowych. 

 

2.

 

Jako antykrystalizator do produkcji karmelków uŜyjesz 
a)

 

syrop inwertowany. 

b)

 

syrop ziemniaczany. 

c)

 

kwasek cytrynowy. 

d)

 

cukier puder. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

3.

 

Masa karmelowa jest plastyczna w temperaturze 
a)

 

40–45°C. 

b)

 

50–55°C. 

c)

 

60–65°C. 

d)

 

80–85°C. 

 
4.

 

Masa karmelowa od syropu karmelowego róŜni się zawartością 
a)

 

cukru inwertowanego. 

b)

 

syropu skrobiowego. 

c)

 

wody. 

d)

 

cukru. 

 
5.

 

Nadzienie do karmelków nazwiemy likierowym, jeśli dodamy alkohol w ilości 
a)

 

2%. 

b)

 

8%. 

c)

 

5%. 

d)

 

11%. 

 
6.

 

Przed dozowaniem nadzień do karmelków naleŜy nadzienia 
a)

 

podgrzać do temperatury o 2°C niŜszej niŜ masa karmelowa. 

b)

 

podgrzać do temperatury takiej samej jak masa karmelowa. 

c)

 

podgrzać do temperatury o 2°C wyŜszej niŜ masa karmelowa. 

d)

 

dozować w temperaturze pokojowej. 

 
7.

 

Zagęszczenie syropu do masy karmelowej odbywa się w 
a)

 

praŜalniku. 

b)

 

krystalizatorze. 

c)

 

kotle warzelnym. 

d)

 

wyparce próŜniowej. 

 
8.

 

W ugniatarce trójłapowej do masy karmelowej wykorzystywany jest talerz obrotowy oraz 
a)

 

dwie łapy ruchome poziome i jedna pionowa nieruchoma. 

b)

 

dwie łapy pionowe ruchome i jedna pozioma ruchoma. 

c)

 

dwie łapy pionowe ruchome i jedna pozioma nieruchoma  

d)

 

dwie łapy ruchome poziome i jedna pionowa ruchoma 

 
9.

 

Surowce do produkcji pomadek mlecznych dozuje się do wyparki w następujący sposób: 
a)

 

wszystkie do kotła górnego. 

b)

 

wszystkie do kotła dolnego. 

c)

 

podstawowe do górnego, substancje smakowo-zapachowe do dolnego. 

d)

 

podstawowe do górnego, substancje smakowo-zapachowe nie dozuje się do wyparki. 

 
10.

 

Gotowanie  pomadek  mlecznych  polega  na  odparowaniu  wody  z  mieszaniny  i  zmianach 
zachodzących w 
a)

 

syropie ziemniaczanym. 

b)

 

ś

mietanie. 

c)

 

mleku. 

d)

 

maśle. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

11.

 

Aby  uzyskać  bardzo  ciemno  zabarwione  pomadki  masę  pomadkową  naleŜy  gotować  do 
temperatury 
a)

 

116°C. 

b)

 

120°C. 

c)

 

150°C. 

d)

 

130°C. 

 
12.

 

Następnym etapem produkcji chałwy po namoczeniu ziarna sezamowego jest 
a)

 

płukanie. 

b)

 

wirowanie. 

c)

 

suszenie. 

d)

 

łuszczenie. 

 
13.

 

Surowcem do produkcji sezamek jest 
a)

 

miazga sezamowa. 

b)

 

cukier inwertowany. 

c)

 

jądro ziarna sezamowego. 

d)

 

substancja pianotwórcza. 

 
14.

 

Usuwanie łupiny z ziarna sezamowego polega na 
a)

 

namoczeniu i złuszczeniu naskórka. 

b)

 

upraŜeniu i złuszczeniu naskórka. 

c)

 

zagotowaniu i złuszczeniu naskórka. 

d)

 

sparzeniu i złuszczeniu naskórka. 

 
15.

 

Na rysunku przedstawione jest urządzenie wykorzystywane do produkcji 
a)

 

masy chałwowej. 

b)

 

masy sezamowej. 

c)

 

masy grylaŜowej 

d)

 

masy orzechowej. 

 
 
 
16.

 

Opakowania z dwustronnym nadrukiem stosujemy do bezpośredniego zapakowania 
a)

 

sezamek orzechowych. 

b)

 

pomadek krówek mlecznych. 

c)

 

karmelków nadziewanych kukułek. 

d)

 

pomadek i karmelków z uŜyciem podkładek. 

 
17.

 

Po  zauwaŜeniu,  Ŝe  wyciągarka  do  masy  karmelowej  bez  opuszczonych  osłon  działa, 
naleŜy: 
a)

 

kontynuować produkcję. 

b)

 

zatrzymać urządzenie i próbować naprawić. 

c)

 

zatrzymać urządzenie i zgłosić odpowiednim słuŜbom. 

d)

 

wykonać produkcję i zgłosić odpowiednim słuŜbom. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

18.

 

Szczególną ostroŜność naleŜy zachować podczas obsługi 
a)

 

krystalizatora. 

b)

 

wyparki. 

c)

 

łuszczarki. 

d)

 

praŜaka. 

 

19.

 

Aby  masa  karmelowa  podczas  produkcji  karmelków  nie  przyklejała  się  do  metalowych 
części maszyn i urządzeń naleŜy je smarować: 
a)

 

pastą lub woskiem. 

b)

 

olejem jadalnym. 

c)

 

tłuszczem cukierniczym. 

d)

 

tłuszczem zwierzęcym. 

 
20.

 

Lepienie się karmelków podczas przechowywania jest spowodowane 
a)

 

zbyt duŜym dodatkiem cukru. 

b)

 

zbyt małym dodatkiem syropu skrobiowego. 

c)

 

zawartością wody w masie karmelowej powyŜej 3,5%. 

d)

 

zawartością wody w masie karmelowej poniŜej 3,5%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie wyrobów cukierniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

TEST 2 

 

Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej 
„Wytwarzanie wyrobów cukierniczych” 

ZADANIE PRAKTYCZNE  

Wykonaj cukier rozciągany z 0,5 kg cukru. 

Receptura podstawowa na cukier rozciągany 

 

 
 
 
 
 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Zadanie składa się z 20 ocenianych czynności, za kaŜdą prawidłowo wykonaną czynność 

uczeń  otrzymuje  1  punkt,  na  ocenę  dobrą  uczeń  powinien  wykonać  przynajmniej  jedno 
zadanie z poziomu wymagań PP (czynność 12, 15 lub 20). 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający  

– 10–12 punktów, 

 

dostateczny    

– 13–14 punktów, 

 

dobry    

 

 

– 15–16 punktów, 

 

bardzo dobry    

– 17–18 punktów. 

 

Celujący    

 

– 19–20 punktów. 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  wyprzedzeniem,  co 
najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania. 

4.

 

Omów z uczniami sposób wykonania zadań. 

5.

 

Przygotuj  arkusz  obserwacji,  w  celu  ułatwienia  oceniania  podczas  pracy  moŜna  jeden 
arkusz wykorzystać dla grupy uczniów. 

6.

 

Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy. 

7.

 

Ustal ilość potrzebnych surowców do wykonania zadania praktycznego. 

8.

 

Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  i  wybierz  te  czynności,  które  sprawiły 
najwięcej trudności. 

9.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu 

 
Materiały dla ucznia: 

Zadanie praktyczne do wykonania, receptura, instrukcja, plan działania, odpowiednia ilość 

surowców,  sprzęt  –  rondel  (garnek  miedziany),  marmurkowa  płytka,  szumówka,  łopatka, 
waga, termometr, ocet, olej. 

Surowiec 

Jednostka 

Namiar  

Cukier 

kg 

Woda 

dm

3

 

0,400–0,500  

Syrop z glukozy 

kg 

0,100–0,150 

Winian potasu 

kg 

0,002 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Plan testu:  

 

Obszar  

wymagań 

Lp.

 

Kryterium wykonania czynności 

Kategoria 

celu

 

Poziom 

wymagań 

Zapisać czynności prowadzące do wykonania 
zadania 

2  Sporządzićwykaz konieczny do wykonania zadania 

P

la

n

o

w

a

ć

 c

zy

n

n

o

śc

zw

za

n

w

y

k

o

n

an

ie

m

 

za

d

an

ia

 

Obliczyć ilości surowców potrzebnych na 
wyprodukowanie cukru rozciąganego z 0,5 kg 
sacharozy 

4  Zorganizować stanowisko pracy 

5  Sprawdzić stan techniczny wagi 

O

rg

an

iz

o

w

a

ć

 

st

an

o

w

is

k

o

 

p

ra

cy

 

Dobrać odzieŜ roboczą i środki ochrony 
indywidualnej 

7  OdwaŜyć surowce zgodnie z obliczeniami 

8  Przygotować miedziany rondel 

9  Przygotować roztwór cukrowy 

10  Zszumować pianę 

11  Dodać pozostałe surowce 

12  Kontrolować proces gotowania 

PP 

13  Zakończyć proces gotowania 

14  Ochłodzić ugotowana masę 

15  Rozciągnąć masę cukrową 

PP 

16  Ukształtować kulkę 

17  Stosować zasady bhp 

W

y

k

o

n

a

ć

 z

ad

an

ie

 z

 z

ac

h

o

w

an

ie

m

 p

rz

ep

is

ó

w

 

b

ez

p

ie

cz

e

ń

st

w

h

ig

ie

n

y

 p

ra

cy

o

ch

ro

n

y

 

p

rz

ec

iw

p

o

Ŝ

ar

o

w

ej

 i

 o

ch

ro

n

y

 ś

ro

d

o

w

is

k

18  Utrzymywać ład i porządek na stanowisku pracy 

19  Omówić sposób wykonania cukru ciągnionego 

P

re

ze

n

to

w

a

ć

 e

fe

k

w

y

k

o

n

an

eg

o

 

za

d

an

ia

 

20 

Ocenić jakość cukru ciągnionego, dokładność  
i estetykę wykonania 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Zadanie praktyczne 

Wykonaj cukier rozciągany z 0,5 kg cukru – sacharozy. 

Receptura podstawowa na cukier rozciągany 

 

 

 
 
 
 

 

Na wykonanie zadania masz 4 godziny dydaktyczne. 

Instrukcja dla ucznia do wykonania ćwiczenia  
1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy. 

3.

 

W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela. 

4.

 

Pracuj samodzielnie. 

5.

 

Zapoznaj  się  z  wyposaŜeniem  stanowiska  pracy  oraz  z  instrukcjami  obsługi  urządzeń  
w celu bezpiecznego wykonania zadania. 

6.

 

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:  
a)

 

wykaz  niezbędnych  czynności  związanych  z  realizacją  zadania  od  przygotowania 
surowców do wypieku, 

b)

 

wykaz niezbędnego sprzętu do wykonania zadania, 

c)

 

obliczenia  ilości  surowców  potrzebnych  do wykonania cukru rozciąganego z 0,5 kg 
cukru sacharozy 

7.

 

Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy 
surowce, narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania zadania. 

8.

 

Przed przystąpieniem do waŜenia sprawdź stan techniczny wagi. 

9.

 

Dobierz wymagane do wykonania zadania środki ochrony indywidualnej. 

10.

 

Umyj ręce przed przystąpieniem do pracy. 

11.

 

OdwaŜ  cukier  i  obliczoną  ilość  syropu  z  glukozy,  winianu  potasowego,  odmierz  (lub 
odwaŜ) wodę.  

12.

 

Wykonaj  zaplanowane  czynności  (operacje)  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  
i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej: 
a)

 

miedziany rondel wyczyść octem i starannie opłucz wodą, 

b)

 

wlej wodę i wsyp czysty cukier, 

c)

 

postaw  na  płycie  grzewczej  i  mieszaj  uŜywając  szumówki  aŜ  do  zagotowania  (cały 
cukier musi się rozpuścić), 

d)

 

po zagotowaniu zbierz pianę, a boki rondla dokładnie wytrzyj, 

e)

 

dodaj syrop glukozowy i mieszaj do całkowitego rozpuszczenia, 

f)

 

rozpuść winian potasu w niewielkiej ilości wody i dodaj do gotowanego roztworu, 

g)

 

przykryj  garnek  i  gotuj  dalej  do  temperatury  około  152

o

C  (temperaturę  zmierz 

termometrem), 

h)

 

zdejmij rondel z płyty grzewczej i przerwij gotowanie poprzez zanurzenie dna rondla 
w zimnej wodzie, 

i)

 

wytrzyj dno i wylej na marmurową płytkę lekko wysmarowaną olejem, 

j)

 

natychmiast  unoś  brzegi  warstwy  wylanego  cukru  za  pomocą  natłuszczonej  oliwą 
łopatki  i  przekładaj  je  ku  środkowi,  powtarzając  czynność  kilkakrotnie,  aŜ  z  masy 
cukrowej powstanie kula, 

k)

 

dłonią wyrób z kuli gruby, regularny wałek, 

Surowiec 

Jednostka 

Namiar  

Cukier 

kg 

Woda 

dm

3

 

0,400–0,500  

Syrop z glukozy 

kg 

0,100–0,150 

Winian potasu 

kg 

0,002 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

l)

 

chwyć  obydwa  końce  wałka  i  energicznie  rozciągaj  (50–60  cm)  i  natychmiast 
składaj, sklejając obydwa końce, 

m)

 

czynność powtórzyć 8–10 razy (podczas rozciągania masa zmienia barwę, przybiera 
aksamitny wygląd), 

n)

 

zakończ rozciąganie, gdy usłyszysz „trzask” przy składaniu, 

o)

 

uformuj kulę. 

13.

 

Zaprezentuj  efekty  swojej  pracy  –  kulę  z  cukru  rozciąganego  uzasadniając  sposób 
wykonania zadania i oceniając jakość wykonanego zadania. 

 
Zawód: cukiernik 
Symbol cyfrowy zawodu 741[01] 
Imię i nazwisko  ____________________ 
Klasa    

 

 

____________________ 

 
PESEL  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia 

 

 

Numer stanowiska 

 
 

 

PLAN DZIAŁANIA 

1. Wykaz niezbędnych czynności związanych z realizacją zadania. 

............................................................................................................................................... 

............................................................................................................................................... 

............................................................................................................................................... 

............................................................................................................................................... 

 

2. Wykaz niezbędnych maszyn i urządzeń oraz sprzętu kontrolno-pomiarowego do wykonania 

zadania. 

............................................................................................................................................... 

............................................................................................................................................... 

............................................................................................................................................... 

 

 

3. Obliczone ilości surowców potrzebnych do sporządzenia cukru rozciąganego z 0,5 kg cukru 

–sacharozy. 

 
Miejsce na wykonanie obliczeń 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Surowiec 

Jednostka 

Namiar  

Cukier 

kg 

0,5 

Woda 

dm

 

Syrop z glukozy 

kg 

 

Winian potasu 

kg 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ARKUSZ  OBSERWACJI 

_________________ 

Liczba 

punktów 

O

b

sz

a

st

a

n

d

a

rd

u

 

 
 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

 

Uczeń 

Czynność  1:  Zapisanie  czynności  prowadzących  do  wykonania 
zadania.
 
Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał (co najmniej): 
przygotowanie  rondla,  zagotowanie  wody  z  cukrem, zebranie szumów, 
dodanie pozostałych surowców, gotowanie do temp. 152

o

C, wylanie na 

marmurową płytkę, rozciąganie, ukształtowanie kulki 

 

Czynność  2:  Sporządzenie  wykazu  niezbędnego  sprzętu  do 
wykonania zadania. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  zapisał  (co  najmniej):  rondel  miedziany,  waga, 
termometr, szumówka, łopatka, płytka marmurowa. 

 

Czynność  3:  Obliczenie  ilości  surowców  na  wyprodukowanie  cukru 
rozciąganego z 0,5 kg cukru – sacharozy. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń obliczył ilość surowców
Woda                                                                      0,200–0,250 dm

Syrop z glukozy                                                      0,500–0,750 kg 
Winian potasu                                                                 0,001 kg 

 

I.

 P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze – I. Planowanie   

Czynność 4: Zorganizowanie stanowiska pracy. 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń zgromadził na stanowisku:  
sprzęt: miedziany rondel, szumówkę, termometr, łopatkę, 
surowce: cukier – sacharoza, woda, winian potasu, syrop z glukozy. 

 

Czynność 5: Sprawdzenie stanu technicznego wagi, 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń sprawdził działanie wagi, 

 

Czynność 6: Dobranie odzieŜy roboczej i środków ochrony 
indywidualnej.
 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń dobrał czystą odzieŜ roboczą, nakrycie głowy 
zakrywające włosy, rękawice ciepłochronne. 

 

II

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze – II. Organizowanie   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

 

Czynność 7: OdwaŜenie surowców. 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  odwaŜył  0,5  kg  cukru  sacharozy,  0,001  kg  winianu 
potasu, 0,500–0,750 kg syropu z glukozy, 0,200–0,250 dm

3

 wody. 

 

Czynność 8: Przygotowanie miedzianego rondla. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń wyczyścił rondel octem i wypłukał wodą. 

 

Czynność 9: Przygotowanie syropu cukrowego. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń zagotował wodę z cukrem. 

 

Czynność 10: Zszumowanie piany. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń usunął pianę i boki rondla dokładnie wytarł. 

 

Czynność 11: Dodanie pozostałych surowców. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  podczas  gotowania  dodał  glukozę,  a  następnie 
rozpuszczony w niewielkiej ilości wody winian sodu. 

 

Czynność 12: Kontrolowanie procesu gotowania 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń sprawdzał temperaturę gotowania i zakończył proces 
przy temp. ok. 152

o

 

Czynność 13: Zakończenie procesu gotowania  

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń zakończył gotowanie poprzez zanurzenie dna rondla  
w zimnej wodzie, następnie wytarł dno. 

 

Czynność 14: Chłodzenie ugotowanej masy. 

 

1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  wylał  masę  na  marmurowy  blat  i  łopatką  unosił 
brzegi podczas chłodzenia (blat i łopatkę posmarował olejem.  

 

Czynność 15: Rozciąganie masy cukrowej. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  po  ukształtowaniu  batonu  kilkakrotnie  rozciągał 
masę i składał ją,. 

 

Czynność 16: Ukształtowanie kulki. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń ukształtował otrzymany cukier rozciągany w kulkę. 

 

Czynność 17: Stosowanie zasad bhp. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  w  czasie  obróbki  termicznej  stosował  rękawice 
ciepłochronne. 

 

Czynność 18: Utrzymanie ładu i porządku na stanowisku pracy. 

 

Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli zdający utrzymywał ład i porządek w czasie pracy, odniósł 
czysty sprzęt na miejsce pobrania, umieścił odpady w pojemnikach 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Suma  punktów w obszarze – III. Wykonywanie   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

 

Czynność 19: Omówienie sposobu wykonania cukru rozciąganego. 
Kryterium wykonania: 
1 punkt – jeŜeli uczeń omówił sposób przygotowania masy cukrowej, oraz 
jej rozciąganie, końcowe ukształtowanie w formie kulki. 

 

Czynność 

20: 

Ocena 

jakości 

otrzymanej 

kulki, 

dokładności  

i estetyki wykonania. 

 

Kryterium wykonania: 
1  punkt  –  jeŜeli  uczeń  ocenił  jakość  otrzymanej  kulki,  dokładność  
i estetykę wykonania. 

 

IV

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze – IV. Prezentowanie   

Razem   

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

LITERATURA

  

 

 

1.

 

Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz. 1. WSiP, Warszawa 2006 

2.

 

Deschamps  B.,  Deschaintre  J.:  Ciastkarstwo  –  podręcznik  do  nauki  zawodu  cukiernik. 
REA, OZGraf, Olsztyn 

3.

 

Dojutrek  C.,  Pietrzyk  A.:  Ciastkarstwo  –  podręcznik  technologii  dla  ZSZ.  WSiP, 
Warszawa 2000 

4.

 

Wyczański S.: Cukiernictwo. WSiP, Warszawa 2004 

 
 
Literatura metodyczna 
1.

 

Niemierko  B.:  Ocenianie  szkolne  bez  tajemnic.  Wydawnictwa  Szkolne  i  Pedagogiczne, 
Warszawa 2002 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000