background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Wojciech J. Klimasara 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie podstawowych prac z zakresu ręcznej  
i mechanicznej obróbki materiałów 731[04].O1.05

 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Zdzisław Anglart 
mgr Jan Lewandowski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inŜ. Wojciech Klimasara 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Anna Kordowicz-Sot 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[04].O1.05 
Wykonywanie  podstawowych  prac  z  zakresu  ręcznej  i  mechanicznej  obróbki  materiałów”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu optyk-mechanik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Obróbka ręczna 

12 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

12 

5.2.

 

Obróbka mechaniczna 

15 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

15 

5.3.

 

Wykonywanie połączeń spajanych 

17 

5.3.1. 

Ć

wiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.

 

Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie

 

optyk-mechanik.  W  poradniku 

zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 

Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

731[04].O1 

Podstawy

 

techniczne 

zawodu 

731[04].O1.01  

Stosowanie zasad 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej oraz 

ochrony środowiska 

731[04].O1.02 

Określanie właściwości 

materiałów stosowanych 

w przemyśle optycznym 

i precyzyjnym 

731[04].O1.03

 

Posługiwanie się 

dokumentacją 

techniczną 

731[04].O1.04

 

Wykonywanie 

podstawowych pomiarów

 

warsztatowych 

731[04].O1.05

  

Wykonywanie podstawowych 

prac z zakresu ręcznej 

i mechanicznej obróbki 

materiałów 

731[04].O1.06

 

Zastosowanie 

elektrotechniki i elektroniki 

w sprzęcie

 

optycznym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować i przeliczać jednostki układu SI, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu statyki, dynamiki, kinematyki, takimi 
jak: masa, siła, prędkość, praca, moc, sprawność, energia, 

 

określać właściwości i przeznaczenie stopów Ŝelaza i metali kolorowych, 

 

stosować stopy Ŝelaza i metali kolorowych w procesie wytwarzania części, 

 

wykonywać  pomiary  przyrządami  suwmiarkowymi,  mikrometrycznymi,  czujnikami, 
kątomierzami, 

 

określać i stosować tolerancje i pasowania, 

 

określać i stosować parametry chropowatości powierzchni i odchyłek

,

 

 

odczytywać dokumentację konstrukcyjną i interpretować zawarte w niej oznaczenia, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wykorzystać energię, maszyny, przyrządy i narzędzia zgodnie z zasadami eksploatacji,  

 

zorganizować stanowisko pracy w zaleŜności od warunków wykonywanych czynności,  

 

dokonać trasowania na płaszczyźnie i przestrzennego,  

 

rozpoznać i scharakteryzować technikę toczenia, frezowania szlifowania, 

 

sklasyfikować gwintowniki i narzynki, 

 

sklasyfikować i dobrać nity i kołki, 

 

określić sposoby mocowania materiału obrabianego i narzędzia, 

 

wykonać  podstawowe  prace  z  zakresu  ręcznej  i  mechanicznej  obróbki  materiałów,  jak: 
piłowanie,  wiercenie,  gwintowanie,  cięcie,  przecinanie,  wycinanie,  ścinanie,  gięcie, 
prostowanie, nitowanie,  lutowanie, klejenie, szlifowanie, docieranie, skrobanie, toczenie 
i frezowanie, 

 

wykonać proste prace na obrabiarkach do metali, 

 

ocenić zgodność wykonywanych czynności z normami technicznymi, jakościowymi oraz 
wykorzystywaną dokumentacją, 

 

dobrać średnicę otworu i sworznia pod gwint, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska na stanowiskach obróbki ręcznej i mechanicznej.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

 

Optyk-mechanik 731[04] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Podstawy techniczne zawodu 731[04].O1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  podstawowych  prac  z  zakresu  ręcznej 
i mechanicznej obróbki materiałów 731[04].O1.05 

 

Temat: Obróbka ręczna. 

Cel ogólny: Wykonywanie operacji trasowania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zaplanować kolejność czynności, 

 

zgromadzić właściwy materiał i narzędzia do trasowania i punktowania, 

 

wykonać operację trasowania, 

 

zastosować przepisy bhp podczas wykonywanych prac. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu.  

 

Metody nauczaniauczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

uczniowie pracują w zespołach 2–4 osobowych. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

rysunek techniczny detalu, 

 

narzędzia traserskie, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Zadanie dla ucznia: 

Wytrasuj  na  arkuszu  blachy  zarys  pokrywy  pokazanej  na  rysunku  poniŜej.  Materiał: 

blacha aluminiowa PA2 lub stalowa miękka o grubości 3 mm. Zaznacz otwory do wiercenia.  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Przebieg zajęć: 
 
Etap wstępny 
1.

 

Podanie uczniom tematu zajęć. 

2.

 

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

3.

 

Podział uczniów na zespoły. 

 
Etap właściwy 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I Informacje 

Pytania przewodnie: 

1.

 

Co to jest trasowane? 

2.

 

Jaki jest cel trasowania? 

3.

 

Jakie podstawowe narzędzia są uŜywane przy trasowaniu? 

4.

 

Jakie czynności wykonuje się podczas trasowania? 

5.

 

Jakie przepisy bezpiecznej pracy obowiązują przy trasowaniu? 

 
Faza II Planowanie  

Uczniowie pracując w grupach ustalają: 

 

na podstawie rysunku technicznego rodzaj materiału do pobrania, 

 

wymiary próbki, 

 

kolejność czynności obróbki ręcznej, 

 

stanowiska, na których wykonają obróbkę, 

 

narzędzia niezbędne do wykonania zadania, 

 

sposób mocowania materiału, 

 

zasady bezpiecznego wykonania poszczególnych operacji. 

 
Faza III Ustalenie 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych rozwiązań. 

 
Faza IV Wykonanie 

 

uczniowie pobierają niezbędne narzędzia i materiały, 

 

trasują w blasze zarys detalu zakładając ok. 0,5 mm na obwodzie na obróbkę, oraz punkty 
które wyznaczają środki otworów. 

 
Faza V Sprawdzanie 

Uczniowie po wykonaniu operacji trasowania sprawdzają z rysunkiem detalu poprawność 

trasowanych linii oraz punktów wyznaczających środki otworów do wywiercenia. 
 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania ćwiczenia sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
  
Zakończenie zajęć 

Uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

 
Praca domowa 

Wyjaśnij, w jaki sposób konserwować i przechowywać narzędzia traserskie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Nauczyciel  na  podstawie  obserwacji  aktywności  uczniów,  poprawności  wykonania 

zadania oraz wypowiedzi uczniów podczas podsumowania zajęć, uzyskuje informacje  
i moŜe ocenić, czy cele zajęć zostały zrealizowane. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

 

Optyk-mechanik 731[04] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Podstawy techniczne zawodu 731[04].O1 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie podstawowych prac z zakresu ręcznej  
i mechanicznej obróbki materiałów 731[04].O1.05 

Temat: Operacja klejenia. 

Cel ogólny: Wykonywanie połączeń spajanych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

zidentyfikować materiały do klejenia, 

 

pogrupować materiały ze względu na rodzaj kleju, jakim będą klejone, 

 

skleić  materiały  przestrzegając  ogólnych  zaleceń  dotyczących  klejenia  oraz 
szczegółowych zaleceń producenta kleju. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu.  

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

miniwykład, 

 

ć

wiczenie.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2-4 osobowych. 

 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

elementy  z  róŜnych  materiałów,  takich  jak:  metal,  porcelana,  szkło  tworzywa  sztuczne, 
guma, drewno, 

 

kleje: epoksydowy, fenolowy, kauczukowy, winylowy, 

 

stanowisko do klejenia. 

 
Zadanie 
 

Wykonaj klejenie róŜnych materiałów ze sobą. 

 
Przebieg zajęć 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Uświadomienie celów zajęć. 

3.

 

Nauczyciel w formie wykładu omawia rodzaje klejów i materiałów, jakie uczniowie będą 
wykorzystywali  podczas  zajęć  oraz  zasady  bezpiecznej  pracy  obowiązującej  przy 
operacji klejenia. 

 
A.

 

Zidentyfikowanie materiałów do klejenia: 

 

uczniowie  w  zespołach  uzgadniają  z  jakiego  rodzaju  materiałów  wykonane  są 
elementy przeznaczone do klejenia, 

 

uczniowie w grupie sprawdzają poprawność rozpoznanych materiałów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

B.

 

Pogrupowanie materiałów ze względu na rodzaj kleju, jakim będą klejone: 

 

uczniowie  w  zespołach  grupują  materiały  ze  względu  na  rodzaj  kleju,  jakim  będą 
klejone, 

 

uczniowie  w  grupie  sprawdzają  poprawność  dobranego  kleju  do  klejonych 
materiałów. 

C.

 

Sklejenie materiałów: 

 

uczniowie  w  zespołach  zapoznają  się  z  zaleceniami  producenta  dotyczącymi 
przygotowania elementów do klejenia, 

 

uczniowie zapoznają się z zaleceniami producenta dotyczącymi sposobu klejenia, 

 

uczniowie wykonują operację klejenia materiałów. 

 
Praca domowa 
 

Dla wskazanych przez nauczyciela materiałów naleŜy dobrać kleje, opisać poszczególne 

etapy klejenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Nauczyciel  na  podstawie  obserwacji  aktywności  uczniów,  poprawności  wykonania 

zadania oraz wypowiedzi uczniów podczas podsumowania zajęć, uzyskuje informacje i moŜe 
ocenić, czy cele zajęć zostały zrealizowane. 
 
  
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1. Obróbka ręczna

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  długość  L  płaskownika  stalowego  potrzebnego  do  wygięcia  wspornika 

pokazanego na rysunku. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 
Uwaga: 
Długość  płaskownika  jest  długością  linii  obojętnej  przebiegającej  przez  warstwę 

ś

rodkową  płaskownika.  Linia  ta  składa  się  z  odcinków  linii  prostych  i  łuków  okręgów. 

Promienie  gięcia  (tu  4  i  5  mm)  podawane  na  rysunkach  technicznych  dotyczą  powierzchni 
blachy, nie zaś linii obojętnej. Promienie gięcia odnoszące się do linii obojętnej są większe od 
promieni gięcia podanych na rysunku o pół grubości płaskownika. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  dokładne 
zapoznanie się ucznia z treścią zadania, a w szczególności z uwagą do zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

obliczyć długości L [m], 

2)

 

zapisać wynik obliczeń: L =......................m. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Ćwiczenie 2 

Wytrasuj  na  arkuszu  blachy  zarys  pokrywy  pokazanej  na  rysunku  poniŜej.  Materiał: 

blacha aluminiowa lub stalowa miękka o grubości 3 mm. Zaznacz otwory do wiercenia.  

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  stosowanie 
zasad bezpiecznej obsługi przyrządów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać dokładnie rysunek techniczny oraz ustalić plan pracy, 

2)

 

dobrać właściwy materiał i narzędzia do trasowania, 

3)

 

wytrasować  na  powierzchni  blachy  zarys  detalu  zakładając  ok.  0,5 mm  na  obwodzie  na 
obróbkę, która będzie polegać na: 

 

wycięciu detalu piłką, 

 

wyrównaniu krawędzi pilnikiem,  

 

wiercenia otworów. 

4)

 

przestrzegać w czasie ćwiczenia zasad bezpiecznej pracy,  

5)

 

oczyścić  po  trasowaniu  i  połoŜyć  na  miejsce  narzędzia  traserskie  oraz  uprzątnąć 
stanowisko traserskie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

rysunek techniczny detalu, 

 

narzędzia traserskie, 

 

Poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Ćwiczenie 3 

Wytrasuj  na  arkuszu  blachy  stalowej  miękkiej  pas  blachy  do  wykonania  detalu 

pokazanego na rysunku. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  stosowanie 
zasad bezpiecznej obsługi przyrządów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać dokładnie rysunek techniczny i ustalić plan wykonania pracy, 

2)

 

obliczyć długość pasa blachy w rozwinięciu, 

3)

 

wybrać odpowiedni zestaw narzędzi traserskich, 

4)

 

wytrasować  na  arkuszu  pas  blachy  z  zachowaniem  naddatku  na  obróbkę,  która  będzie 
polegać na wycięciu detalu piłką oraz wyrównaniu brzegów,  

5)

 

zachować podczas pracy zasady bezpiecznej pracy, 

6)

 

oczyścić po trasowaniu i odłoŜyć na miejsce narzędzia traserskie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenia, 

 

dyskusja w grupie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

rysunek techniczny detalu, 

 

narzędzia traserskie, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.2. Obróbka mechaniczna

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 3 

Rozpoznaj narzędzia do obróbki wiórowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowe 
rozróŜnianie narzędzi do obróbki wiórowej oraz ich parametrów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zidentyfikować narzędzia do obróbki wiórowej korzystając z katalogów, 

2)

 

odczytać parametry narzędzi, 

3)

 

zanotować nazwy i parametry. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

zestaw narzędzi do obróbki wiórowej, 

 

katalogi, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wytocz z pręta stalowego ciągnionego detal przedstawiony na rysunku.  

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 

Po wytoczeniu wykonaj ręcznie posługując się odpowiednimi narzędziami gwint M10 na 

długości 60 mm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiału  nauczania.  NaleŜy  zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bhp obowiązującymi przy obsłudze tokarki.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać dokładnie rysunek techniczny i ustalić plan dalszej pracy, 

2)

 

odciąć piłką odcinek pręta (sworzeń) o długości ok. 102 mm zachowując naddatek 2 mm 
na obróbkę, 

3)

 

zamocować sworzeń jednym końcem w uchwycie tokarki,  

4)

 

zamocować odpowiedni nóŜ tokarski w imaku noŜowym, 

5)

 

ustawić odpowiednią prędkość wrzeciona,  

6)

 

załoŜyć osłony na tokarkę,  

7)

 

wykonać  planowanie  powierzchni  czołowych  wałka  posługując  się  pokrętłami  do 
posuwów  ręcznych  oraz  zakończenie  stoŜkowe  w  celu  lepszego  prowadzenia  narzędzia 
przy nacinaniu gwintu, 

8)

 

wyjąć po obróbce detal z uchwytu i jeszcze raz sprawdzić wymiary z rysunkiem, 

9)

 

zamocować detal w imadle korzystając z nakładek do mocowania wałków, 

10)

 

wykonać gwint korzystając z odpowiednich narzędzi, 

11)

 

sprawdzić  prawidłowość  wykonania  gwintu  nakręcając  odpowiedni  sprawdzian, 
a w ostateczności nakrętkę M10, 

12)

 

oczyścić i odłoŜyć na miejsce narzędzia oraz wyłączyć i oczyścić tokarkę, 

13)

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy w czasie wykonywania czynności roboczych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

piłka do metalu, 

 

tokarka z oprzyrządowaniem, 

 

zestaw narzynek, 

 

sprawdzian do gwintów. 

 
  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.3. Wykonywanie połączeń spajanych

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj klejenie róŜnych materiałów ze sobą. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  NaleŜy  zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bhp obowiązującymi przy klejeniu.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zidentyfikować materiały do klejenia, 

2)

 

sprawdzić, jakimi klejami dysponujesz, 

3)

 

pogrupować materiały ze względu na rodzaj kleju, jakim będą klejone, 

4)

 

skleić  wskazane  przez  nauczyciela  materiały  przestrzegając  ogólnych  zaleceń 
dotyczących klejenia oraz szczegółowych zaleceń producenta kleju. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

elementy  z  róŜnych  materiałów,  takich  jak:  metal,  porcelana,  szkło  tworzywa  sztuczne, 
guma, drewno, 

 

kleje: epoksydowy, fenolowy, kauczukowy, winylowy, 

 

stanowisko do klejenia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  lutowanie  lutem  twardym  wspornika  wg  rysunku  poniŜej.  Jako  lutowia  uŜyj 

mosiądzu. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2: 1 – kątownik stalowy 25x25x2.5 o długości 70 mm, 

2 – rura stalowa bez szwu precyzyjna 45x2 o długości 320 mm, 3 – drut mosięŜny Ø 1 (M63), 

4 – drut stalowy Ø 0,3 do związania łączonych części 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiału  nauczania.  NaleŜy  zapoznać  uczniów  z  zasadami 
bhp obowiązującymi przy obsłudze tokarki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

oczyścić dokładnie i dopasować do siebie powierzchnie lutowanych części: wspornika 1 
oraz  rury  2.  Im  bardziej  będą  dopasowane  lutowane  części  tym  cieńsza  będzie  warstwa 
lut i połączenie będzie bardziej wytrzymałe,  

2)

 

posmarować powierzchnie łączone roztworem boraksu, 

3)

 

umieścić lut w postaci drutu mosięŜnego wzdłuŜ szwu,  

4)

 

związać części drutem 4 i posypać boraksem,  

5)

 

zamocować koniec rury w szczękach imadła korzystając z odpowiednich nakładek do rur, 

6)

 

nagrzewać  łączone  miejsce  palnikiem  gazowym  lub  lampą  lutowniczą  aŜ  lut  się  stopi 
i wniknie między łączone powierzchnie. NaleŜy uwaŜać, aby nie przegrzać spoiny, 

7)

 

poczekać  po  wykonaniu  lutowania  aŜ  polutowane  elementy  wystygną  na  powietrzu. 
usunąć wtedy drut, który słuŜył do związania elementów, 

8)

 

oczyścić  powierzchnię  złącza  roztworem  wodorotlenku  sodu,  który  usuwa  powstałe 
tlenki, 

9)

 

usunąć nadmiar lutu pilnikiem. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

uchwyt do mocowania lutowanych elementów , np. imadło z nakładkami, 

 

palnik gazowy,  

 

stanowisko do lutowania wyposaŜone w sprawnie działającą wentylację, 

 

odzieŜ ochronna i okulary,  

 

szczotka druciana,  

 

pilnik,  

 

odczynniki  chemiczne  w  naczyniach  w  tym:  boraks  w  postaci  roztworu  oraz  postaci 
sypkiej, wodny roztwór wodorotlenku sodu.  

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
prac z zakresu ręcznej i mechanicznej obróbki materiałów” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania  1,  2,  3,  4,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  13,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

−−−−

 

zadania 5, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. b, 3. a, 4. c, 5. b, 6. c, 7. a, 8. c, 9. b, 10. a, 11. a, 
12. b, 13. a, 14. a, 15. c, 16. a, 17. a, 18. c, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać operacje trasowania 

Rozpoznać narzędzia do pogłębiania 

Określić nachylenie zębów w pile 

Rozpoznać rozwiertaki 

Rozpoznać skrzynię posuwów tokarki 

PP 

Rozpoznać narzynki 

Zdefiniować obróbkę docierania 

Określić połoŜenie przedmiotu obrabianego 
i narzędzia we frezarce 

Określić połoŜenie przedmiotu obrabianego 
i narzędzia w tokarce 

10  Określić zastosowanie narzynek 

a

 

11  Rozpoznać frezarkę 

12  Rozpoznać element tokarki 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

13  Zdefiniować obróbkę skrobania 

14  Dobrać klej 

PP 

15  Rozpoznać skrobaki 

c

 

16  Rozpoznać prasę do wałków 

17  Rozpoznać połączenie 

18  Rozpoznać operacje nitowania 

19  Określić spawanie metodą TIG 

20  Rozpoznać operację skrobania 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Operacja trasowania polega na 

a)

 

wyznaczeniu toru narzędzia.  

b)

 

wyznaczeniu  linii  obróbczych,  środków  otworów,  osi  symetrii  oraz  zarysu  części 
przed obróbką. 

c)

 

wyznaczeniu trasy transportu części przy obróbce wielostanowiskowej. 

d)

 

oznaczeniu trasy narzędzia.  

 
2.

 

Na rysunku przedstawiono narzędzia do operacji  

 

a)

 

wiercenia. 

b)

 

pogłębiania. 

c)

 

gwintowania. 

d)

 

rozwiercania. 

 

3.

 

Zęby brzeszczotu piłki ręcznej do metalu powinny być nachylone

 

a)

 

powinny być nachylone ku przedniemu uchwytowi piłki. 

b)

 

powinny być nachylone ku tylnemu uchwytowi piłki. 

c)

 

nie powinny być nachylone. 

d)

 

maja kąt pochylenia zaleŜny od rodzaju obrabianego materiału.  

 
 

4.

 

Przedstawione na rysunku narzędzia to 

a)

 

wiertła. 

b)

 

docieraki. 

c)

 

rozwiertaki. 

d)

 

pogłębiacze. 

 
 
 
 
 
 
 

5.

 

Przedstawione na rysunku urządzenie to 

a)

 

nawrotnica frezarki. 

b)

 

skrzynia posuwów (skrzynia Nortona) tokarki. 

c)

 

reduktor wciągarki. 

d)

 

skrzynia biegów wiertarki stołowej.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

6.

 

Przedstawione na rysunku narzędzia to 

a)

 

rozwiertaki. 

b)

 

docieraki. 

c)

 

narzynki. 

d)

 

gwintowniki. 

 

 

7.

 

Docieranie to obróbka 

a)

 

wykańczająca po obróbce skrawaniem. 

b)

 

wstępna przed szlifowaniem. 

c)

 

bezwiórowa. 

d)

 

plastyczna. 

 

8.

 

Podczas frezowania przedmiot obrabiany  

a)

 

wykonuje ruch obrotowy, narzędzie przesuwa się. 

b)

 

jest nieruchomy, narzędzie przemieszcza się. 

c)

 

jest przesuwany, narzędzie wykonuje ruch obrotowy. 

d)

 

oraz narzędzie wykonują ruchy prostoliniowe. 

 
9.

 

Podczas toczenia na tokarce pociągowej kłowej przedmiot obrabiany 

a)

 

jest nieruchomy, narzędzie przemieszcza się. 

b)

 

wykonuje ruch obrotowy, narzędzie przesuwa się.  

c)

 

jest przesuwany, narzędzie wykonuje ruch obrotowy. 

d)

 

oraz narzędzie wykonują ruchy obrotowe.  

 

10.

 

Przy pomocy narzynki moŜna wykonać 

a)

 

gwinty zewnętrzne. 

b)

 

rozwiercić otwór. 

c)

 

gwinty wewnętrzne. 

d)

 

pogłębić otwór. 

 

11.

 

Na rysunku przedstawiono  

a)

 

frezarkę wspornikową pozioma. 

b)

 

tokarkę karuzelową. 

c)

 

tokarkę pociągową kłową. 

d)

 

wiertarkę. 

 
 
 
 
 
 
12.

 

W  przedstawionym  na  rysunku  koniku  cyfrą  5 
oznaczono 

a)

 

zacisk tulei konika. 

b)

 

kieł.  

c)

 

korpus konika. 

d)

 

tuleje. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

13.

 

Skrobanie to obróbka 

a)

 

ręczna, wykańczająca wykonywana za pomocą skrobaka. 

b)

 

maszynowa wykonywana na obrabiarce nazywanej skrobarką. 

c)

 

wstępna przed szlifowaniem. 

d)

 

bezwiórowa. 

 

14.

 

Do połączenia metalu ze szkłem naleŜy uŜyć kleju 

a)

 

epoksydowego. 

b)

 

winylowego. 

c)

 

fenolowego. 

d)

 

kauczukowego. 

 
 
15.

 

Przedstawione na rysunku narzędzia to 

a)

 

noŜe tokarskie. 

b)

 

frezy. 

c)

 

skrobaki. 

d)

 

wytaczaki. 

 
 
 
 
 
 

16.

 

Na rysunku przedstawiono 

a)

 

prasę do prostowania wałków. 

b)

 

prasę mimośrodową. 

c)

 

prasę do gięcia blach. 

d)

 

maszynę do karbowania blach. 

 
 
 
 
 
 
 
17.

 

Na rysunku przedstawiono 

a)

 

połączenie za pomocą nita z łbem kulistym. 

b)

 

połączenie za pomocą nita rurkowego. 

c)

 

złącze gwintowane.  

d)

 

złącze kołkowane. 

 
 
 

18.

 

Przedstawiona na rysunku operacja to 

a)

 

gwintowanie. 

b)

 

kołkowanie. 

c)

 

nitowanie. 

d)

 

zgrzewanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

19.

 

Spawanie metodą TIG polega na spawaniu 

a)

 

łukowym elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. 

b)

 

łukowym elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych. 

c)

 

łukowym elektrodą topliwą bez osłony gazowej. 

d)

 

łukowym elektrodą nietopliwą bez osłony gazowej. 

 
20.

 

Przedstawiona na rysunku operacja to 

a)

 

dłutowanie. 

b)

 

docieranie. 

c)

 

skrobanie. 

d)

 

frezowanie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie  podstawowych  prac  z  dziedziny  ręcznej  i  mechanicznej 
obróbki materiałów 

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Test 2  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie podstawowych 
prac z zakresu ręcznej i mechanicznej obróbki materiałów” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania  1,  2,  3,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

−−−−

 

zadania 4, 13, 14 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. d, 3. c, 4. b, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. b, 10. c, 11. c, 
12. c, 13. b, 14. b, 15. d, 16. c, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b.  

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać operacje trasowania 

Rozpoznać narzędzia do gwintowania 

Rozpoznać kąt skrawania 

Rozpoznać narzędzie przy operacji 

PP 

Rozpoznać narzędzie 

Rozpoznać suport tokarki 

Rozpoznać narzynki 

Zdefiniować obróbkę skrawania 

Określić 

połoŜenie 

przedmiotu 

obrabianego 

podczas obróbki toczenia 

10  Określić zastosowanie narzynek 

c

 

11  Rozpoznać frezarkę 

12  Rozpoznać element tokarki 

13  Dobrać urządzenie do obróbki 

PP 

14  Dobrać klej 

PP 

15  Rozpoznać gwintowniki 

d

 

16  Rozpoznać tokarkę 

17  Rozpoznać połączenie 

18  Rozpoznać rodzaj nitu 

19  Określić spawanie metodą MIG 

20  Rozpoznać operację  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

Wyznaczenie  linii  obróbczych,  środków  otworów,  osi  symetrii  oraz  zarysu  części  przed 
obróbką to 
a)

 

punktowanie.  

b)

 

skrobanie. 

c)

 

trasowanie. 

d)

 

rozwiercanie.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

2.

 

Na rysunku przedstawiono narzędzie do operacji  

 

a)

 

rozwiercania. 

b)

 

pogłębiania. 

c)

 

gwintowania. 

d)

 

wiercenia. 

 
3.

 

δ

 to kąt  

a)

 

przyłoŜenia. 

b)

 

natarcia. 

c)

 

skrawania. 

d)

 

ostrza. 

 
 
4.

 

Numerem 1 na rysunku oznaczono 

 

a)

 

skrobak. 

b)

 

wytaczadło. 

c)

 

rozwiertak. 

d)

 

gwintownik. 

 
 
5.

 

Numerem 1 na rysunku oznaczono 

 

a)

 

wiertło. 

b)

 

docierak. 

c)

 

rozwiertak. 

d)

 

pogłębiacz. 

 

 
 
 

6.

 

Przedstawione na rysunku urządzenie to 
a)

 

nawrotnica tokarki. 

b)

 

skrzynia posuwów (skrzynia Nortona) tokarki. 

c)

 

suport tokarki. 

d)

 

konik tokarki.  

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

7.

 

Przedstawione na rysunku narzędzia to 
a)

 

rozwiertaki. 

b)

 

docieraki. 

c)

 

narzynki. 

d)

 

gwintowniki. 

 
 
 
8.

 

Skrobanie to obróbka 

a)

 

wykańczająca po obróbce skrawaniem. 

b)

 

wstępna przed szlifowaniem. 

c)

 

bezwiórowa. 

d)

 

plastyczna. 

 
9.

 

Podczas toczenia na tokarce pociągowej kłowej przedmiot obrabiany 

a)

 

jest nieruchomy, narzędzie przemieszcza się. 

b)

 

wykonuje ruch obrotowy, narzędzie przesuwa się.  

c)

 

jest przesuwany, narzędzie wykonuje ruch obrotowy. 

d)

 

oraz narzędzie wykonują ruchy obrotowe.  

 
10.

 

Przy pomocy narzynki moŜna wykonać 

a)

 

gwinty zewnętrzne. 

b)

 

rozwiercić otwór. 

c)

 

gwinty wewnętrzne. 

d)

 

pogłębić otwór. 
 

11.

 

Na rysunkach przedstawiono  

a)

 

noŜe krąŜkowe. 

b)

 

koła zębate. 

c)

 

frezy. 

d)

 

wiertła. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

12.

 

W przedstawionym na rysunku koniku cyfrą 6 
oznaczono 
a)

 

zacisk tulei konika. 

b)

 

kieł.  

c)

 

korpus konika. 

d)

 

tuleje. 

 
 
 
13.

 

Uzębienie kół zębatych moŜemy wykonać na 
a)

 

tokarce. 

b)

 

frezarce. 

c)

 

pile taśmowej. 

d)

 

wiertarce. 

 
14.

 

Do zabezpieczania połączeń gwintowanych przed odkręcaniem naleŜy uŜyć kleju 
a)

 

epoksydowego. 

b)

 

anaerobowego. 

c)

 

fenolowego. 

d)

 

kauczukowego. 

 
15.

 

Przedstawione na rysunku narzędzie to 
a)

 

nóŜ tokarski. 

b)

 

frez. 

c)

 

skrobak. 

d)

 

gwintownik. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

16.

 

Na rysunku przedstawiono 

a)

 

prasę do prostowania wałków. 

b)

 

prasę mimośrodową. 

c)

 

tokarkę pociągową kłową. 

d)

 

maszynę do karbowania blach. 

 
17.

 

Na rysunku przedstawiono 
a)

 

połączenie za pomocą nita z łbem kulistym. 

b)

 

złącze kołkowane. 

c)

 

połączenie za pomocą nita rurkowego. 

d)

 

połączenie za pomocą nita drąŜonego. 

 
 

18.

 

Numerem 1 na rysunku oznaczono 
a)

 

sworzeń. 

b)

 

kołek. 

c)

 

nit. 

d)

 

wkręt. 

 
 
19.

 

Spawanie metodą MIG polega na spawaniu 
a)

 

łukowym elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych. 

b)

 

łukowym elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych. 

c)

 

łukowym elektrodą topliwą bez osłony gazowej. 

d)

 

łukowym elektrodą nietopliwą bez osłony gazowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

20.

 

Przedstawiona na rysunku operacja to 
a)

 

dłutowanie. 

b)

 

frezowanie przeciwbieŜne. 

c)

 

frezowanie współbieŜne. 

d)

 

przecinanie. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie  podstawowych  prac  z  dziedziny  ręcznej  i  mechanicznej 
obróbki materiałów 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

7. LITERATURA 

 
1.

 

Brodowicz W.: Skrawanie i narzędzia. WSiP, Warszawa 1997 

2.

 

Brodowicz W., Grzegórski Z.: Technologia budowy maszyn. WSiP, Warszawa 1993 

3.

 

Dudik K.: Poradnik tokarza. Wyd. XI poprawione. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 
Warszawa 1987 

4.

 

Feld M.: Technologia budowy maszyn. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000 

5.

 

Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 

6.

 

Kozak B.: Części maszyn z elementami mechaniki technicznej. WSiP, Warszawa 2000 

7.

 

Łabędź  J.:  Projektowanie  procesów  technologicznych  obróbki  –  zagadnienia  ogólne. 
Wydawnictwo AGH, Kraków 1996 

8.

 

Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. Wyd. XII. WSIP, Warszawa 1997 

9.

 

Tymowski J.: Technologia budowy maszyn. WSiP, Warszawa 2001 

10.

 

Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2001 

11.

 

Praca  zespołowa:  Konstrukcja  przyrządów  i  urządzeń  precyzyjnych.  Wydawnictwa 
Naukowo-Techniczne, Warszawa 1996 

 
Czasopisma: 

 

Mechanik 

 

Przegląd Mechaniczny 

 

Nowa Edukacja Zawodowa 

 

Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php 
 

Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000