background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
      NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Małgorzata Figurska 

 
 
 
 
 
 
Analizowanie  budowy,  fizjologii  i  patofizjologii  narządu 
Ŝucia 322[09].O1.02

 

 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji-Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Małgorzata Grzywa 
mgr Beata Marczak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
dr n. med. Małgorzata Figurska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[09].O1.02 
„Analizowanie  budowy,  fizjologii  i  patofizjologii  narządu  Ŝucia”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik dentystyczny.

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji-Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Podstawowe pojęcia anatomiczne 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Komórki, tkanki, układy organizmu człowieka, podział i funkcje 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.  Budowa układu kostno-stawowego narządu Ŝucia 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia 

14 

5.4.  Mięśnie głowy 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

5.5.  Budowa i fizjologia narządu zębowego 

18 

5.5.1.  Ćwiczenia 

18 

5.6.  Metody znakowania zębów 

21 

5.6.1.  Ćwiczenia 

21 

5.7.  Choroby twardych tkanek 

23 

5.7.1.  Ćwiczenia 

23 

5.8.  Etiologia i profilaktyka próchnicy zębów oraz chorób przyzębia 

24 

5.8.1.  Ćwiczenia 

24 

5.9.  Wady ortodontyczne 

26 

5.9.1.  Ćwiczenia 

26 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7.  Literatura 

42 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela, 

który 

będzie 

pomocny  

w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technika 
dentystycznego. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

− 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

− 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

− 

W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę teoretyczną oraz 
opanować nowe umiejętności. Przedstawiono propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami 
o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając róŜne moŜliwości ich realizacji w szkole. 
Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy 
określonym  zapleczu  techniczno-dydaktycznym  szkoły,  lub  jak  je  zmodyfikować. 
Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

− 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
Szczególnie  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w  pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

− 

testy  zamieszczone  w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie, 

− 

pogadanka dydaktyczna. 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

322[09].O1 

Podstawy zawodu 

322[09].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej 

oraz ochrony środowiska 

322[09].O1.04 

Przestrzeganie przepisów prawa  

i zadad ekonomiki w ochronie zdrowia 

322[09].O1.02 

Analizowanie budowy, fizjologii  

i patofizjologii narządu Ŝucia ananatomii 

322[09].O1.03 

Rozpoznawanie materiałów stosowanych 

w technice dentystycznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

 

− 

definiować podstawowe pojęcia anatomiczne, 

− 

posługiwać się materiałem anatomicznym na poziomie podstawowym, 

− 

posługiwać się tablicami anatomicznymi, 

− 

klasyfikować oraz scharakteryzować topografię ludzkiego ciała, 

− 

współpracować w grupie i pracować indywidualnie, 

− 

analizować i wyciągać wnioski, 

− 

oceniać swoje umiejętności, 

− 

uczestniczyć w dyskusji, 

− 

prezentować siebie i grupę w której pracuje, 

− 

przestrzegać przepisów BHP. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

− 

rozróŜnić  tkanki,  narządy  i  układy  organizmu  człowieka  oraz  dokonać  ich  ogólnej 
charakterystyki, 

− 

scharakteryzować budowę układu stomatognatycznego, 

− 

scharakteryzować budowę układu kostno-stawowego narządu Ŝucia, 

− 

scharakteryzować mięsnie układu stomatognatycznego, 

− 

scharakteryzować budowę i wyjaśnić rolę układu naczyniowego narządu Ŝucia, 

− 

scharakteryzować budowę anatomiczną ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, 

− 

scharakteryzować topografię, fizjologię nerwów czaszkowych, 

− 

dokonać klasyfikacji narządów zmysłów i wyjaśnić ich rolę dla organizmu, 

− 

określić rolę układu dokrewnego, 

− 

wyjaśnić rolę hormonów dla organizmu człowieka, 

− 

scharakteryzować budowę jamy ustnej i wyjaśnić jej rolę w fizjologii narządu Ŝucia, 

− 

scharakteryzować narząd smaku i określić funkcje śliny, 

− 

scharakteryzować budowę narządu zębowego, 

− 

dokonać podziału morfologiczno-czynnościowego zębów, 

− 

określić cechy i róŜnice zębów mlecznych i stałych, 

− 

scharakteryzować budowę histologiczną zębów, 

− 

scharakteryzować dwupokoleniowość zębów, 

− 

rozróŜnić systemy znakowania zębów, 

− 

scharakteryzować budowę morfologiczną i topografię przyzębia, 

− 

rozróŜnić  podstawowe  procesy  patofizjologiczne  organizmu  człowieka  i  określić  ich 
wpływ na powstawanie chorób, 

− 

rozróŜnić choroby twardych tkanek zęba, 

− 

scharakteryzować stany patologiczne narządu Ŝucia, 

− 

scharakteryzować objawy i sposoby zapobiegania chorobom przyzębia, 

− 

określić sposoby zapobiegania wadom ortodontycznym, 

− 

określić przyczyny i scharakteryzować objawy urazów narządu Ŝucia. 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca:  

…………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Technik dentystyczny 322[09]  

Moduł: 

Podstawy zawodu 322[09].O1

 

Jednostka modułowa: 

Analizowanie  budowy,  fizjologii  i  patofizjologii 
narządu Ŝucia 322[09].O1.02 

Temat:  Podstawowe pojęcia anatomiczne. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie umiejętności analizowania budowy anatomicznej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić znaczenie słowa anatomia, 

− 

wyróŜnić osie ciała, 

− 

zdefiniować płaszczyzny ciała i opisać je, 

− 

porównać typy budowy ludzkiego ciała. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 

Zadanie dla ucznia:  
Przeanalizuj na załączonym rysunku osie i płaszczyzny ciała ludzkiego. 

 

Rys. 1. Ciało człowieka podzielone płaszczyznami [7]

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Przebieg zajęć:  

 

Faza wstępna: 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na podzespoły. 

 

Faza właściwa: 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania sprawdzające: 

1.  Co to jest anatomia? 
2.  Z jakiego języka wywodzi się słowo: anatomia? 
3.  Jaka oś ciała nazywana jest takŜe osią główną? 
4.  Jakie są osie ciała? 
5.  Jakie są płaszczyzny i ich cechy? 
6.  Jakie wyróŜniamy typy budowy ciała ludzkiego? 

 

Faza II. Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  podstawowe pojęcia anatomiczne. 
2.  osie i płaszczyzny ciała. 
3.  typy budowy ciała ludzkiego. 

 

Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują w zespołach, na podstawie schematu rozpoznają topografię ludzkiego 

ciała. 

2.  Uczniowie ustalają połoŜenie osi ciała. 
3.  Uczniowie ustalają połoŜenie płaszczyzn ciała. 
4.  Uczniowie rozpoznają poszczególne typy ciała. 
5.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 

 

Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie  wybierają  nazwy  odpowiednim  osiom,  płaszczyznom  oraz  typom  budowy 

ciała nazwy. 

2.  Uczniowie dostosowują opisy do poszczególnych pojęć anatomicznych. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność dobranych określeń. 
2.  Uczniowie sprawdzają zgodność dostosowanych opisów do pojęć anatomicznych. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

zadawanie  pytań  skierowanych  do  pojedynczych  osób  z  zakresu  materiału 
przedstawionego na zajęciach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca:  

…………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Technik dentystyczny 322[09]  

Moduł: 

Podstawy zawodu 322[09].O1

 

Jednostka modułowa: 

Analizowanie  budowy,  fizjologii  i  patofizjologii 
narządu Ŝucia 322[09].O1.02 

Temat:  Komórki, tkanki, układy organizmu człowieka, podział i funkcje. 

Cel ogólny:  Ukształtowanie 

umiejętności 

analizowania 

komórek, 

tkanek, 

układów 

organizmu człowieka, ich podział i funkcje. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić znaczenie słów: komórka, tkanka,  

− 

wyróŜnić poszczególne układy i narządy ciała ludzkiego, 

− 

opisać  budowę  poszczególnych  elementów,  takich  jak:  komórka,  tkanka,  narządy 
i układy ciała. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie.  

 
Środki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Zadanie dla ucznia:  
Dokonaj  zestawienia  układów  organizmu  człowieka  i  ich  krótkiej  charakteryzacji,  a  takŜe 
porównaj komórki i tkanki. 

 

Układy: 

− 

mięśniowy, 

− 

szkieletowy, 

− 

krwionośny, 

− 

płciowy, 

− 

moczowy, 

− 

pokarmowy, 

− 

stawowy, 

− 

nerwowy, 

− 

zmysłów. 

 
Czas trwania zajęć: 
2 godziny dydaktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Przebieg zajęć:

 

 

 
Faza wstępna: 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na podzespoły 
 
Faza właściwa: 
Praca metodą tekstu przewodniego. 
 
Faza I. Informacje 

Pytania sprawdzające: 

1.  ? 
2.  Jakie są podstawowe funkcje poszczególnych układów organizmu? 
3.  Jak dzielimy tkankę? 
4.  Jakie są róŜnice pomiędzy układem moczowo-płciowym męskim i Ŝeńskim? 
 
Faza II. Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  pojęcia: komórki, tkanki i poszczególnych narządów i układów w organizmie człowieka. 
2.  podstawowe zadania układów w organizmie człowieka. 
3.  podział tkanek i komórek. 

 

Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracują w zespołach, na podstawie schematu rozpoznają topografię ludzkiego 

ciała. 

2.  Uczniowie ustalają rodzaje komórek. 
3.  Uczniowie ustalają połoŜenie poszczególnych narządów. 
4.  Uczniowie rozpoznają poszczególne układy narządów. 
5.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie wybierają nazwy odpowiednim komórkom, układom narządów w organizmie 

człowieka 

2.  Uczniowie dostosowują opisy do poszczególnych elementów anatomicznych. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność dobranych określeń. 
2.  Uczniowie sprawdzają zgodność zestawienia i porównania, jakiego dokonali. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 
trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  zadawanie  pytań  skierowanych  do  pojedynczych  osób  z  zakresu  materiału 

przedstawionego na zajęciach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Podstawowe pojęcia anatomiczne 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj na załączonym rysunku płaszczyzny ciała ludzkiego, a następnie podpisz je  

i wyjaśnij znaczenie. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Ciało człowieka podzielone płaszczyznami [7]

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  i  opis 
poszczególnych pojęć anatomicznych: osie i płaszczyzny ciała. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria pojęć anatomicznych, 
2)  przeanalizować rysunek, 
3)  rozpoznać elementy takie jak: osie, płaszczyzny ciała, 
4)  podpisać płaszczyzny. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  załączonych  obrazkach  dokonaj  klasyfikacji  pod  względem  typów  budowy  ciała 

ludzkiego. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2.. Typy budowy ciała ludzkiego 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  i  opis 
poszczególnych pojęć anatomicznych: osie i płaszczyzny ciała. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria pojęć anatomicznych, 
2)  przeanalizować budowę ciała ludzkiego, 
3)  rozpoznać elementy takie jak typy budowy ciała, 
4)  podpisać rysunek. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Komórki,  tkanki,  układy  organizmu  człowieka-podział 

i funkcje 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj zestawienia układów organizmu człowieka i krótkiej charakteryzacji. 

 

Tabela do ćwiczenia 1

 

Układ  

Elementy budowy 

Funkcje układu dla organizmu 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  i  opis 
poszczególnych układów organizmu człowieka, a takŜe pełnione przez nie osobne funkcje. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  opisy  układów  narządów  w  organizmie 

człowieka, 

2)  przeanalizować poszczególne układy organizmu człowieka, 
3)  rozpoznać poszczególne elementy budowy danych układów, 
4)  zrobić tabelkę, 
5)  wypisać poszczególne układy, 
6)  zrobić miejsce w tabelce na budowę oraz funkcje danego układu, 
7)  dostosować nazwy i opisy do poszczególnych układów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.3.  Budowa układu kostno-stawowego narządu Ŝucia 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na załączonym obrazku zaznacz elementy układu kostno-stawowego narządu Ŝucia. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Układ kostno-stawowy [9]

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  i  opis 
poszczególnych elementów budowy w układzie kostno-stawowym. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych opis układu kostno-stawowego, 
2)  przeanalizować poszczególne elementy składowe układu kostno-stawowego, 
3)  rozpoznać poszczególne elementy budowy układu kostno stawowego, 
4)  zaznaczyć  i  wpisać  elementy  budowy,  w  skład  tych  elementów  powinny  wchodzić: 

szczęka, Ŝuchwa, staw skroniowo-Ŝuchwowy, 

5)  dostosować  nazwy  i  opisy  do  poszczególnych  elementów  budowy  układu  kostno-

stawowego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Ćwiczenie 2 

Opisz budowę oraz działanie stawu skroniowo-Ŝuchwowego. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2. Staw skroniowo-Ŝuchwowy [2] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  elementów 
budowy w układzie stawu skroniowo-Ŝuchwowego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych opis stawu skroniowo-Ŝuchwowego 
2)  przeanalizować poszczególne elementy składowe stawu skroniowo-Ŝuchwowego, 
3)  rozpoznać poszczególne elementy budowy stawu skroniowo-Ŝuchwowego, 
4)  zaznaczyć i wpisać elementy budowy, 
5)  przeanalizować budowę stawu, 
6)  dopasować poszczególne elementy budowy i podpisać w określonym miejscu, 
7)  opisać mechanizm działania stawu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.4.  Mięśnie głowy 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na załączonym obrazku wskaŜ mięśnie poszczególne głowy: 

− 

mięsień okręŜny ust, 

− 

mięsień uszny przedni, 

− 

mięsień potyliczno-czołowy, 

− 

mięsień okręŜny oka, 

− 

mięsień jarzmowy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rysunek do ćwiczenia 1. Mięśnie głowy [9]

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  klasyfikację  mięśni 
występujących w topografii głowy, a takŜe na funkcje, jakie pełnią. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych opis mięśni głowy, 
2)  przeanalizować poszczególne mięśnie głowy, 
3)  rozpoznać poszczególne mięśnie głowy, 
4)  zaznaczyć  i  wpisać  miejsce  występowania:  m.  okręŜny  ust,  m.  uszny  przedni, 

m. potyliczno-czołowy, m. okręŜny oka, m. jarzmowy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Ćwiczenie 2 

Narysuj i opisz ogólną budowę mięśnia:

 

– 

naleŜy dokładnie przeanalizować budowę mięśnia, 

– 

następnie narysować mięsień i elementy wchodzące w skład, 

– 

opisać ze wskazaniem na brzusiec oraz ścięgno, 

– 

wyjaśnić pokrótce budowę brzuśca oraz ścięgna. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  szczegółową  budowę 
mięśnia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych szczegółowy opis budowy włókna mięśniowego, 
2)  przeanalizować poszczególne elementy budowy włókna mięśniowego, 
3)  rozpoznać poszczególne mięśnie głowy, 
4)  zaznaczyć  i  wpisać  miejsce  występowania:  m.  okręŜny  ust,  m.  uszny  przedni, 

m. potyliczno-czołowy, m. okręŜny oka, m. jarzmowy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

5.5.  Budowa i fizjologia narządu Ŝucia 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  załączonym  obrazku  postaraj  się  wpisać  w  puste  pola  smaki,  jakie  odczuwane  są  na 

języku. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Schemat odczuwania poszczególnych smaków na języku [2] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  budowę  języka,  jakie 
brodawki, kubki smakowe, gruczoły występują na jego powierzchni. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych szczegółowy opis budowy języka, 
2)  przeanalizować poszczególne elementy budowy języka, 
3)  rozpoznać poszczególne elementy budowy wewnętrzne oraz zewnętrzne języka, 
4)  zaznaczyć i wpisać miejsce odczuwania danego smaku. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Ćwiczenie 2  

Opisz rolę jamy ustnej i jej funkcje w fizjologii narządu Ŝucia.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy dokładnie przeanalizować funkcje jamy ustnej 
oraz jej udział w fizjologii narządu Ŝucia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych szczegółowy opis roli narządu Ŝucia, 
2)  przeanalizować poszczególne funkcje w fizjologii narządu Ŝucia, 
3)  rozpoznać poszczególne elementy budowy narządu Ŝucia, 
4)  poznać szczegółową budowę jamy ustnej, 
5)  opisać szczegółowo rolę jamy ustnej oraz jej funkcje w fizjologii narządu Ŝucia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 
Ćwiczenie 3 

Na załączonym obrazku wypisz wszystkie elementy składowe zęba. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3. Budowa mikroskopowa zęba [8]

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na elementarną budowę zęba, 
tkanki, z jakich się składa. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych szczegółowy opis zęba, 
2)  przeanalizować poszczególne tkanki zęba, 
3)  rozpoznać poszczególne elementy budowy zęba, 
4)  poznać szczegółową budowę elementów wchodzących w skład zęba, 
5)  podpisać  w  odpowiednich  miejscach  i  sprawdzić  czy  poprawnie  został  podpisany  kaŜdy 

element budowy zęba. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj charakterystyki aparatu zawieszeniowego zęba i opisz jego funkcje. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  dokładnie  przeanalizować  budowę  aparatu 
zawieszeniowego zęba oraz poznać jego funkcje. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  szczegółowy  opis  aparatu  zawieszeniowego 

zęba, 

2)  przeanalizować poszczególne elementy budowy aparatu zawieszeniowego zęba, 
3)  rozpoznać poszczególne elementy budowy aparatu zawieszeniowego, 
4)  wymienić  elementy  wchodzące  w  jego  skład,  oraz  opisać  funkcje  aparatu 

zawieszeniowego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.6.  Metody znakowania zębów 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  na  schemacie  międzynarodowy  system  znakowania  zębów  mlecznych  oraz 

stałych. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy dokładnie przeanalizować metody znakowania 
zębów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych szczegółowy opis wszystkich metod znakowania 

zębów, 

2)  przeanalizować poszczególne metody znakowania zębów mlecznych, 
3)  rozpoznać poszczególne metody znakowania zębów, 
4)  zrobić tabelkę oraz wpisać oznakowanie zębów dla uzębienia mlecznego oraz stałego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Ćwiczenie 2 

Na załączonym rysunku wskaŜ nazwy i określ zęby stałe. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2. Wykaz zębów stałych [8]

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  dokładnie  przeanalizować  oznakowanie 
zębów, oraz ich podział na zęby sieczne, przedtrzonowe oraz trzonowe. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wszystkie zęby widoczne na rysunku, 
2)  podpisać ilość zębów, 
3)  przypisać poszczególnym zębom ich określenia, 
4)  dokonać podziału zębów, 
5)  dokonać podziału na szczękę i Ŝuchwę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

5.7.  Choroby twardych tkanek zęba 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dostosuj rodzaj próchnicy do rysunków i opisz poszczególne przypadki. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Próchnica [8]

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  dokładnie  przeanalizować  próchnicę 
poszczególnych tkanek zęba. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał źródłowy na temat próchnicy twardych tkanek zęba, 
2)  dostosować opisy próchnicy szkliwa oraz próchnicy zębiny do podanych rysunków, 
3)  opisać poszczególne przypadki, czym się charakteryzują i jak powstają. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

5.8.  Etiologia  i  profilaktyka  próchnicy  zębów  oraz  chorób 

przyzębia 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz profilaktykę chorób przyzębia oraz próchnicy zębów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  dokładnie  przeanalizować  etiologię 
i profilaktykę chorób przyzębia i twardych tkanek zęba. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać materiał źródłowy na temat profilaktyki chorób przyzębia. 
2)  zrobić tabelkę, 
3)  opisać profilaktykę chorób przyzębia, 
4)  opisać profilaktykę próchnicy zębów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 

Ćwiczenie 2 

Na załączonym obrazku przedstawiającego zapalenie przyzębia podpisz wskazane miejsca. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2. Zapalenie przyzębia [3] 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  dokładnie  przeanalizować  próchnicę 
poszczególnych tkanek zęba. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał źródłowy na temat zapaleń przyzębia, 
2)  dopasować odpowiednie nazwy we wskazane miejsca, 
3)  uzupełnić  rysunek  o  hasła:  obnaŜony  korzeń,  korona  zęba,  wzgłębnik,  dziąsło,  miejsce 

przyczepu dziąsła do korzenia zęba. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

5.9.  Wady ortodontyczne 

 

5.9.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podane rysunki dostosuj do odpowiednich wad zgryzu. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. Wady zgryzu [1]

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  dokładnie  przeanalizować  materiał  o  wadach 
ortodontycznych oraz ich klasyfikacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wady zgryzu i ich klasyfikacje, 
2)  podpisać  pod  rysunkami  odpowiadające  im  wady:  zgryz  głęboki,  zgryz  otwarty, 

tyłoŜuchwie oraz zgryz krzyŜowy, 

3)  zaznaczyć  do  jakiej  klasyfikacji  się  zaliczają  czyli  klasyfikacja  według  Orlik-

Grzybowskiej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Ćwiczenie 2 

Według załączonych rysunków dostosuj odpowiednie klasy i podpisz, z jakiej klasyfikacji 

się wywodzą. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2. Podział wad zgryzu [8]

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  dokładnie  przeanalizować  materiał 
o klasyfikacji według Orlik-Grzybowskiej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wszystkie moŜliwe klasyfikacje, 
2)  dostosować odpowiednie klasy, 
3)  podpisać klasyfikacje wad zgryzu.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego zespołu uczniowskiego, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

papier formatu A4, 

− 

gotowe plansze, obrazki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Analizowanie  budowy, 
fizjologii i patofizjologii narządu Ŝucia”

 

 

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których:

  

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 12, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  przynajmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego,

 

 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. a, 8. a, 9. d, 10. c, 11. b,  

12. c, 13. d, 14. a, 15. d, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. a. 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie anatomia 

Ustalić pochodzenie słowa „anatomia” 

Wskazać osie ciała 

Określić płaszczyzny ciała 

a

 

Scharakteryzować komórkę 

Wskazać elementy budowy komórek 

Ustalić, czym zajmuje się histologia 

Scharakteryzować kości czaszki 

Wskazać ilość kręgów w kręgosłupie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

10 

Scharakteryzować stawy w organizmie 

11 

Ustalić znaczenie aparatu ruchu 

12 

Dokonać analizy budowy układu pokarmowego 

PP 

13 

Dokonać analizy roli nerki w organizmie 

PP 

14 

Dokonać analizy gruczołów 

PP 

15 

Scharakteryzować budowę narządu Ŝucia 

16 

Określić, co to jest tkanka 

17 

Dokonać podziału tkanki nabłonkowej 

PP 

18 

Scharakteryzować kości czaszki 

19 

Rozpoznać elementy budowy układy 
stawowego 

20 

Rozpoznać narządy zmysłu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Przebieg testowania 

 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewni samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. 
8.  Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
9.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie – wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:  

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Anatomia jest to nauka 

a)  opisująca budowę i rozwój organizmu Ŝywego w Ŝyciu płodowym. 
b)  o poznaniu czynności ustroju i jego narządów. 
c)  o budowie i kształcie ciała ludzkiego. 
d)  zajmująca się wszelkimi organizmami Ŝywymi we wszystkich moŜliwych aspektach. 

 
2.  Słowo „anatomia” wywodzi się z języka 

a)  hiszpańskiego. 
b)  greckiego. 
c)  chińskiego. 
d)  niemieckiego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

3.  Oś pionowa ciała to oś 

a)  biegnąca od strony prawej ciała do strony lewej ciała, prostopadła do osi strzałkowej. 
b)  która przebiega od przodu i zmierza ku tyłowi ciała, prostopadła do osi poprzecznej. 
c)  biegnąca przez szczyt głowy, zwana równieŜ osią główną. 
d)  która określa tylko połoŜenie serca w stosunku do innych narządów wewnętrznych. 

 
4.  Płaszczyzna czołowa to płaszczyzna 

a)  równoległa do powierzchni ciała, biegnąca z jednego boku na drugi bok.  
b)  ustawiona pionowo od przodu do tyłu. 
c)  wyznaczana za pomocą osi poprzecznej i strzałkowej.

 

 

d)  pochylona pod kątem 60

o

 do powierzchni ciała. 

 

5.  Komórka jest to 

a)  organizm wielokomórkowy. 
b)  urządzenie do pomiaru stęŜenia wody w organizmie. 
c)  element budowy mięśni. 
d)  najmniejsza budulcowa i funkcjonalna jednostka organizmów Ŝywych. 

 
6.  W skład komórki roślinnej wchodzą 

a)  cytoplazma, siateczka śródplazmatyczna szorstka, rybosomy. 
b)  chloroplast, mitochondrium, lizosom. 
c)  aparat Golgiego, wakuola, jądro. 
d)  wodniczki, jądro, mitochondria. 

 
7.  Histologia to nauka zajmująca się badaniem 

a)  tkanek. 
b)  wirusów. 
c)  narządu wzroku. 
d)  patologicznych zmian w układzie nerwowym. 
 

8.  Kości mózgoczaszki tworzą kości 

a)  czołowa, potyliczna, sitowa, klinowa, ciemieniowe i skroniowe. 
b)  czołowa, potyliczna, jarzmowa, skroniowe. 
c)  potyliczna, ciemieniowe, lemiesz. 
d)  skroniowe, lemiesz, nosowa. 
 

9.  Liczba kręgów kręgosłupa to 

a)  30–31. 
b)  32–33. 
c)  29–30. 
d)  33–34. 

 
10.  Staw barkowy to staw  

a)  łokciowy. 
b)  obrotowy. 
c)  kulisty. 
d)  kwadratowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

11.  Rolę aparatu ruchu w organizmie pełni układ 

a)  nerwowy. 
b)  mięśniowy. 
c)  szkieletowy. 
d)  krwionośny. 

 
12.  Budowa układu pokarmowego to 

a)  szpara ust – jama ustna – gardło – przełyk – Ŝołądek – dwunastnica – jelito grube – 

odbyt. 

b)  szpara ust – przełyk – Ŝołądek – jelito cienkie – jelito grube – odbyt. 
c)  szpara ust – jama ustna – gardło – przełyk – Ŝołądek – jelito cienkie – jelito grube – 

odbyt. 

d)  szpara ust – jama ustna – gardło – przełyk – Ŝołądek – jelito cienkie. 

 
13.  Nerka w organizmie 

a)  odprowadza mocz wraz z produktami przemiany materii. 
b)  produkuje witaminy. 
c)  jest zbiornikiem gromadzenia się moczu. 
d)  jest naturalnym filtrem dla organizmu. 

 
14.  Nadnercza, wyspy Langerhansa, przysadka mózgowa to gruczoły zaliczane do układu 

a)  dokrewnego. 
b)  krwionośnego. 
c)  nerwowego. 
d)  pokarmowego. 

 
15.  Gałąź i trzon to elementy budowy 

a)  szczęki. 
b)  kości śródstopia. 
c)  kości skroniowej. 
d)  Ŝuchwy. 

 
16.  Tkanka jest to 

a)  zespół  komórek  i  ich  wytworów  o  podobnym  pochodzeniu,  budowie,  przemianie 

materii,  przystosowanych  do  wykonywania  określonej  funkcji  na  rzecz  całego 
organizmu. 

b)  organizm zwierzęcy. 
c)  jeden z układów w organizmie ludzkim. 
d)  element budowy zęba. 

 
17.  Tkanka nabłonkowa dzieli się na 

a)  nabłonek wielowarstwowy. 
b)  nabłonek jednowarstwowy. 
c)  mięśnie gładkie. 
d)  nabłonek wielowarstwowy i jednowarstwowy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

18.  Kości parzyste wchodzące w skład kości czaszki to 

a)  kości: czołowa, potyliczna, sitowa, klinowa. 
b)  kości ciemieniowe i skroniowe. 
c)  kości: czołowa, potyliczna, ciemieniowe. 
d)  kość sitowa, klinowa 

 
19.  Szwy to element budowy układu 

a)  stawowego. 
b)  dokrewnego. 
c)  mięśniowego. 
d)  szkieletowego. 

 
20.  Narząd powonienia odczuwany jest przez zmysł 

a)  węchu. 
b)  smaku. 
c)  wzroku. 
d)  słuchu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 

 
Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii narządu

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Analizowanie  budowy, 
fizjologii i patofizjologii narządu Ŝucia”

 

 

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których:  

−−−−    

zadania 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

−−−−    

zadania 1, 2, 7, 14, 15, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  17  zadań,  w  tym  przynajmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  przynajmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. d, 9. c, 10. a, 11. b,  

12. c, 13. d, 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. b, 19. a, 20. c. 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dokonać analizy mięśni głowy 

PP 

Dokonać analizy właściwości receptorów 
smakowych na języku 

PP 

Scharakteryzować budowę makroskopową 
zęba 

Scharakteryzować warstwy zęba 

Wskazać znaczenie przyzębia brzeŜnego 

Określić rolę układu nerwowego w fizjologii 
narządu Ŝucia 

Dokonać analizy cech klas przy wadach 
ortodontycznych 

PP 

Scharakteryzować próchnicę 

Określić budowę poszczególnych tkanek zęba 

10 

Wskazać choroby przyzębia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

11 

Określić czynniki wywołujące próchnicę 

12 

Scharakteryzować chorobę Periodontopatia 

13 

Zdefiniować pojęcie: zabiegi płatowe 

14 

Dokonać analizy klasyfikacji Baume’a 

PP 

15 

Dokonać analizy klasyfikacji Orlik-
Grzybowskiej 

PP 

16 

Wskazać element budowy głowy stawowej 

17 

Określić funkcję mięśnia skrzydłowego 
bocznego 

18 

Wskazać elementy budowy aparatu 
zawieszeniowego 

19 

Dobrać rodzaj zębów do czynności 
rozdrabniania 

PP 

20 

Wskazać pobrać pochodzenie językowe słowa 
„dentes” 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewni samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. 
8.  Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
9.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20

 

zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie – wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:  

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Mięsień naczaszny tworzą mięśnie 

a)  okręŜny oka, marszczący brwi oraz podłuŜny. 
b)  potyliczno-czołowy oraz skroniowo-ciemieniowy. 
c)  uszny przedni, uszny górny, uszny tylny. 
d)  uszny przedni, uszny górny. 

 

2.  Na czubku języka odczuwany jest smak 

a)  gorzki. 
b)  kwaśny. 
c)  słodki i słony. 
d)  słodki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

3.  Przy prawidłowych warunkach częścią widoczną zęba jest 

a)  korona. 
b)  szyjka. 
c)  korzeń. 
d)  korzeń i korona. 

 

4.  Kolejne warstwy wyróŜnione w makroskopowej budowie zęba to 

a)  szkliwo – zębina – cement – miazga. 
b)  szkliwo – cement – zębina – miazga. 
c)  szkliwo – zębina – miazga – cement. 
d)  szkliwo – zębina – miazga. 

 

5.  Przyzębie brzeŜne 

a)  zapobiega wyciąganiu zęba z zębodołu. 
b)  zamienia obciąŜenie przy Ŝuciu na obciąŜenie przez pociąganie. 
c)  chroni szkliwo zęba przed osiadaniem płytki nazębnej. 
d)  zawiera tkanki umoŜliwiające połączenie nabłonkowe między zębem a dziąsłem. 

 

6.  Układ nerwowy w fizjologii narządu Ŝucia 

a)  pobudza  mięśnie  narządu  Ŝucia,  aby  te  mogły  wykonywać  swoją  prace,  np.:  ruszać 

Ŝ

uchwą, językiem, policzkami. 

b)  jest mechanizm ochronnym, rozpoznającym szkodliwe składniki pokarmu. 
c)  poprzez samooczyszczanie pobudza tylko pracę Ŝuchwy. 
d)  nie ma wpływu na proces Ŝucia. 

 

7.  Zjawisko  kontaktu  guzka  policzkowego  trzonowca  górnego  stałego  z  przestrzenią 

międzyzębową zęba piątego i szóstego dolnego to charakterystyczna cecha klasy 
a)  I wad zgryzu według Angle’a. 
b)  II wad zgryzu według Angle’a. 
c)  III wad zgryzu według Angle’a. 
d)  IV wad zgryzu według Angle’a. 

 

8.  Nieprawdą jest, Ŝe próchnicę dzielimy na próchnicę 

a)  ostrą. 
b)  przewlekłą. 
c)  kwitnącą. 
d)  przeciągającą się. 

 

9.  Największą ilość hydroksyapatytu posiada 

a)  zębina. 
b)  cement korzenia. 
c)  szkliwo. 
d)  miazga. 

 
10.  ObnaŜona szyjka korzenia ma wpływ na powstawanie próchnicy 

a)  cementu korzenia. 
b)  szkliwa. 
c)  zębiny. 
d)  przyzębia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

11.  Czynnikiem wywołującym próchnicę są 

a)  bakterie. 
b)  płytka nazębna. 
c)  węglowodany. 
d)  zbyt ściśle przylegające zęby. 

 
12.  Periodontopatia to choroba 

a)  twardych tkanek zęba. 
b)  stawów. 
c)  przyzębia. 
d)  układu pokarmowego. 

 
13.  Zabiegi płatowe to 

a)  profilaktyka zębów. 
b)  zabieg kosmetyczny. 
c)  badanie kardiochirurgiczne. 
d)  profilaktyka przyzębia. 

 
14.  W klasyfikacji pionowej według. Baume’a występuje 

a)  przodozgryz. 
b)  tyłozgryz. 
c)  zgryz neutralny. 
d)  zgryz przewieszony. 

 
15.  Zgryz krzyŜowy wg. Orlik-Grzybowskiej zalicza się do 

a)  grupy I. 
b)  grupy II. 
c)  grupy III. 
d)  klasy I. 

 
16.  Głowa stawowa to element budowy 

a)  kości Ŝuchwy. 
b)  kości śródstopia. 
c)  kości piszczelowej. 
d)  twarzoczaszki. 

 
17.  Mięsień skrzydłowy boczny umoŜliwia 

a)  otwieranie Ŝuchwy. 
b)  Ŝucie. 
c)  wymowę. 
d)  wysuwanie Ŝuchwy do przodu. 

 
18.  Do aparatu zawieszeniowego naleŜy 

a)  dwunastnica. 
b)  staw skroniowo-Ŝuchwowy. 
c)  kości śródręcza. 
d)  krtań. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

19.  Rozdrobnienie pokarmu to rola zębów 

a)  siecznych. 
b)  przedtrzonowych i trzonowych. 
c)  przedtrzonowych. 
d)  trzonowych. 

 
20.  Słowo dentes – zęby wywodzi się z języka 

a)  greckiego. 
b)  hiszpańskiego. 
c)  łaciny. 
d)  norweskiego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

41 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 

 
Analizowanie budowy, fizjologii i patofizjologii narządu Ŝucia 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

42 

7.  LITERATURA 

 

1.  Fabiszewska-Jaruzelska F.: Ortodoncja. Zasada i praktyka. PZWL, Warszawa 1994 
2.  Hohmann  A.,  Hielscher  W.:  Kompendium  techniki  dentystycznej.  Ortodoncja. 

Wydawnictwo Kwintesencja, Warszawa 1999 

3.  Hohmann A., Hielscher W.: Kompendium techniki dentystycznej. Tom 1. Wprowadzenie 

do anatomii: funkcje narządu Ŝucia. Wydawnictwo Kwintesencja. Warszawa 1998 

4.  Hoser P.: Fizjologia Organizmów z elementami człowieka. WSiP, Warszawa 2002 
5.  Hoser P.: Anatomia i fizjologia człowieka. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Woźniak  W.  (red.):  Anatomia  człowieka.  Wydawnictwo  Medyczne  Urben&Partner, 

Wrocław 2003 

 
Internet 
7.  www.anatomia.republika.pl 
8.  www.dentonet.pl 
9.  www.wilkipedia.org 
10.  www.zdrowie.med.pl 
 
Czasopisma 
11.  Nowoczesny technik dentystyczny 
12.  Labor Detal 
13.  Quintessence techniki dentystycznej