Ztech SP 4 6 Technika na co dzien Scenariusze MIII Temat 6 Urz grz

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

1

TemaT

6.

Urządzenia grzewcze

czas trwania:

2 x 45 minut.

cele ogólne (osiągnięcia ucznia):

Świadome i odpowiedzialne posługiwanie się urządzeniami grzewczymi AGD (kuchenką mikrofalową, płytą induk-

cyjną i parowarem) z uwzględnieniem budowy i zasady działania

cele szczegółowe (operacyjne):

Uczeń zna i rozumie:

pojęcia: element grzejny, element ferromagnetyczny, magnetron, mikrofale, przewodnictwo cieplne, płyta induk­

cyjna;

zasadę działania kuchenki mikrofalowej;

sposób podgrzewania, rozmrażania i gotowania potraw w kuchence mikrofalowej;

podzespoły kuchenki i zasady ich współdziałania;

zasady doboru naczyń do kuchenki mikrofalowej i płyty indukcyjnej;

zasadę dziania płyty indukcyjnej i parowaru;

budowę zmywarki do naczyń;

zagrożenia związane z użytkowaniem urządzeń grzewczych AGD.

Uczeń w praktyce:

poprawnie nazywa poszczególne podzespoły kuchenki mikrofalowej;

stosuje fachowe nazewnictwo;

właściwie określa funkcje poszczególnych podze społów kuchenki mikrofalowej i płyty grzewczej;

bezpiecznie obsługuje urządzenia grzewcze AGD;

właściwie dobiera naczynia, które można umie ścić w kuchence mikrofalowej i na płycie grzewczej;

wskazuje różnice między tradycyjnym procesem obróbki termicznej żywności (kuchenka gazowa) a występującym

w kuchence mikrofalowej, płycie grzewczej i parowarze;

przewiduje zagrożenia, jakie mogą wystąpić podczas korzystania z urządzeń grzewczych AGD.

cele wychowawcze:

Uczeń świadomie użytkuje urządzenia grzewcze AGD (kuchenkę mikrofalową, płytę indukcyjną i parowar), korzysta

z osiągnięć techniki.

zasady, metody, formy pracy:

zasady: świadomości i nowości, optymalizacji;

metody: problemowa, pokaz, pogadanka, instruktaż;

formy pracy: praca z tekstem, praca w zespołach problemowych, praca grupowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne:

podręcznik, film dydaktyczny;

katalogi reklamowe;

instrukcje obsługi;

plansze.

background image

Zajęcia techniczne

|

Technika na co dzień

|

Klasa 4–6

Szkoła podstawowa

AutorZy:

Ewa Bubak, Ewa Królicka

©

Copyright by Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne sp. z o.o., Warszawa 2015

2

Przebieg lekcji

i. część wstępna

n+U

– czynności organizacyjne nauczyciela i uczniów.

n

– podaje temat lekcji, charakteryzuje (ogólnie) zakres tematyczny.

n

– inicjuje dyskusję na temat nowoczesnego sprzętu AGD stosowanego w gospodarstwie domowym, wskazując

na przygotowywanie potraw przy użyciu kuchenki mikrofalowej.

ii. część zasadnicza

U

– podejmują dyskusję, wskazują na oszczędność czasu w przygotowaniu potraw w kuchence mikrofalowej.

n

– zapoznaje uczniów z zasadą działania kuchenki mikrofalowej i nowymi pojęciami.

U

– analizują opisy pojęć w podręczniku i rysunek, proszą o wyjaśnienia.

n

– prosi uczniów o przejrzenie przyniesionych na lekcję katalogów reklamowych i instrukcji obsługi, a następnie

o zapoznanie się z oznaczeniami umieszczanymi na obudowie kuchenki mikrofalowej.

U

– czytają zapisy z podręcznika, odczytują oznaczenia pokazane w instrukcji obsługi.

n

– omawia sposób wykonania ćwiczenia w podręczniku.

U

– wykonują ćwiczenie dotyczące funkcji kuchenki.

n

– zwraca uwagę uczniów na bezpieczne użytkowanie kuchenki mikrofalowej zgodne z zasadami bezpieczeństwa.

U

– poznają zasady bhp dotyczące obsługi kuchenki mikrofalowej.

n

– informuje uczniów o szkodliwym działaniu i zasadach bezpiecznego użytkowania kuchenki.

U

– wykonują ćwiczenie 3. z podręcznika – praca indywidualna.

n

– omawia budowę i zasadę działania kuchenki indukcyjnej, wyjaśnia pojęcie ferromagnetyku.

n+U

– omawiają wady i zalety rozwiania technicznego w postaci płyty indukcyjnej.

U

– analizują i opisują budowę i zasadę działania parowaru.

n

– uzupełnia odpowiedzi.

iii. część podsumowująca

n

– podsumowuje lekcję, ocenia wykonanie ćwiczenia, ocenia aktywność pracy na lekcji.

U

– biorą udział w podsumowaniu, dokonują samooceny pracy, porządkują stanowiska pracy.

