background image

KONSPEKT ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH DLA DZIECI 5 LETNICH 
 

Prowadząca Aneta Szeleźniak 
Data: 11.02.2014r. 
Grupa V dzieci 5 - letnie 
 
 
Cele ogólne 
Kształtowanie prawidłowej postawy  poprzez zabawę z przyborem 
gimnastycznym 
 
Cele operacyjne  
dziecko: 
 

   manipuluje przyborem gimnastycznym 

  uczestniczy w zabawie z elementem skoku, podskoku, rzutu, chwytu, 

ćwiczeń równoważnych 

 

podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych, współdziała z 
partnerem i w grupie 

 

rozróżnia stronę lewą i prawą 

 

rozwija zwinność, szybkość,  siłę wzmacnia siłę ramion, nóg i tułowia 

 

przestrzega reguł obowiązujących w zabawach; 

 
 
 
METODY PRACY: 
 
Metoda stacyjna (obwodowa), 
Oglądowa , słowne ,czynne zadania do wykonania 
 
FORMA PRACY 
 indywidualna, grupowa. 
 
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:  
piłki, woreczki, szarfy, skakanki, obręcze, odpowiednio dobrana muzyka, i 
instrumenty muzyczne (tamburyn, trójkąt, kołatka, bębenek), stoper, gwizdek, 
dzwoneczek, plastikowe pojemniki,  
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

PRZEBIEG ZAJĘĆ: 
 
I CZĘŚĆ POCZĄTKOWA

 

Czynności organizacyjno -porządkowe 

1. Zbiórka w kole  
,,Prędko, prędko do kółeczka, podaj ręce swe” 
2. Przywitanie dzieci. 
3. Przedstawienie celów zajęć. 
4. Zachęcenie do ćwiczeń. 
B. Ćwiczenia zręcznościowe (ożywiające)

 

 

1

.Marsz po obwodzie koła. Dzieci, w zależności od dźwięku instrumentu, który  

usłyszą, maszerują na całych stopach (tamburyno), na palcach 
 

(trójkąt), na piętach (kołatka), z wysokim unoszeniem kolan (bębenek).  

 
2.

Podczas przerwy w muzyce dzieci w dowolny sposób kłaniają się  

(skłon, dyg itp.) witają się różnymi częściami ciała (dłońmi, głowami,  
plecami, łokciami, piętami, kola nami) 
 
3.Zabawa ze śpiewem: „Głowa ramiona”. Dzieci pokazują tę część ciała, 
którą wymieniają w piosence. Z każdym powtórzeniem zwrotki tempo piosenki  
przyspiesza. 
Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty. 
Głowa, ramiona, , kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos. 
 
4. Zabawa orientacyjno - 

porządkowa „Dzieci w lesie”.  

Nauczyciel rozdaje połowie grupy szarfy. Dzieci ubrane w szarfy stają w 
rozsypce to „drzewa w lesie”. Pozostałe biegają w różnych kierunkach,  
a na zawołanie „stój”  zatrzymują się i chowają za najbliższe drzewo.  
Nauczyciel powtarza zabawę dwa razy, następnie dzieci zamieniają się rolami  
i zabawa toczy się dalej. 
 
5.Zabawa „Podrzuć woreczek” 
Każde dziecko  zabiera z kosza jeden woreczek. Dzieci ustawiają się w kole w 
dużych odległościach od siebie. Na sygnał nauczycielki dzieci w miejscu  
podrzucają woreczek do góry i starają się go złapać. Dzieci kilkakrotnie  
podrzucają woreczek w górę i łapią (raz prawą raz lewą ręką) 
Następnie dzieci maszerują dookoła sali, starają się podrzucać woreczek i go 
 

złapać w marszu. 

 
6. „Siad skrzyżny”  
D

zieci stoją w kole, trzymając woreczek w dłoniach.  

Nauczyciel pyta: kto potrafi usiąść  skrzyżnie (po turecku) trzymając woreczek 
w wyciągniętych w przód rękach? Ale uwaga staramy się usiąść mając cały 
czas plecy proste i nie podpieramy się rękami. Po wykonaniu zadania 
nauczyciel pyta: a kto potrafi wstać z siadu skrzyżnego bez podpierania rąk?  
Wyciągamy ręce w przód trzymając woreczek i wychylamy ciało do przodu.  

background image

Ćwiczenia powtarzamy kilka razy. 
 
II CZĘŚĆ GŁÓWNA 
Czynności organizacyjne.  
Omówienie poszczególnych stacji obwodu ćwiczebnego, 
 

podział dzieci na 4 grupy.  

Dzieci w pozycji siadu skrzyżnego. 
Przejścia na kolejne stacje odbywają się w określony sposób (ręce na 
biodrach, wysoko unoszone kolana) po sygnale nauczycielki.. 
I STACJA 
Zabawa „Celowanie do obręczy
”. 
Dzieci ustawiają się w rzędzie. W niedużej odległości ustawiona jest obręcz.  
Zadaniem dzieci jest rzucanie wo

reczkiem do obręczy.  

Zabawę powtarzamy dwa razy, wykonując rzut prawą i lewą ręką. 
II STACJA 
Zabawa ,,Przekładanka”
 Dzieci przenoszą palcami stóp woreczek szarfę  
z jednej obręczy do drugiej. 
III STACJA 
W jedną stronę Marsz po równoważni z krążkiem woreczkiem na głowie, ręce 
odwiedzione w bok Z powrotem Przejście krokiem mierniczym po skakance 
ułożonej jako linia krzywa z woreczkiem na głowie. Na koniec skłon głowy w 
przód, zrzucenie woreczka do obręczy. 
IV STACJA 
Zabawa „Skoki zajęcze”.  
Dzieci ustawiają się w przysiadzie podpartym i wkładają woreczek  
między stopy. Próbują posuwać się do przodu skokami zajęczymi, trzymają 
cały czas woreczek między stopami. 
  
III CZĘŚĆ KOŃCOWA 
 
Ćwiczenia uspakajające . Marsz po kole przy muzyce wdech ręce w górę 
(głęboki wdech nosem);wydech ustami 
 
Omówienie i ocena wykonywanych ćwiczeń na poszczególnych stacjach.