background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ  

 
 

 
 
 
Grzegorz Pośpiech 

 

 
 
 
 
 

Wykonywanie pomiarów związanych z robotami 
hydrotechnicznymi  
712[03].Z1.02 

 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Kacper Stępień 
mgr inż. Mirosław Michalczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż.

 

Grzegorz Pośpiech

 

 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[03].Z1.02

 

Wykonywanie 

pomiarów 

związanych 

robotami 

hydrotechnicznymi 

zawartego                      

w modułowym programie nauczania dla zawodu monter budownictwa wodnego. 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Pomiary poziome 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Pomiary wysokościowe i pionowanie 

17 

5.2.1. Ćwiczenia 

17 

5.3. Pomiary hydrometryczne 

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. Literatura 

37 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  pomiarów  związanych   

z robotami hydrotechnicznymi”, który  będzie pomocny w prowadzeniu  zajęć dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie monter budownictwa wodnego 712[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

712[03].Z1 

Technologia robót hydrotechnicznych 

712[03].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

712[03].Z1.02 

Wykonywanie pomiarów związanych z robotami hydrotechnicznymi 

712[03].Z1.03 

Wykonywanie robót melioracyjnych 

712[03].Z1.04 

Wykonywanie robót ziemnych  

i pogłębiarskich  

712[03].Z1.05 

Wykonywanie budowli regulacyjnych 

712[03].Z1.06 

Zabudowa potoków górskich 

712[03].Z1.07 

Wykonywanie budowli piętrzących 

712[03].Z1.08 

Wykonywanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych 

712[03].Z1.09 

Wykonywanie sieci wodociągowych i kanalizacyjnych 

712[03].Z1.10 

Obsługa urządzeń i obiektów 

hydrotechnicznych 

712[03].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji  

i naprawy budowli wodnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować i składować materiały budowlane. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować podstawowe pomiary w robotach hydrotechnicznych, 

  dobrać sprzęt pomiarowy, 

  posłużyć się podstawowym sprzętem mierniczym i przeprowadzać jego konserwację 

  wytyczyć linie proste i prostopadłe w terenie, 

  zmierzyć poziom zwierciadła wody, 

  odczytywać wskazana wodowskazu i limnigrafu, 

  wykonywać pomiary hydrometryczne, 

  przedstawiać  na  rysunkach  wyniki  inwentaryzacji  rzek,  wałów  przeciwpowodziowych       

i budowli wodnych, 

  wykonać  pomiary  realizacyjne  na  podstawie  sporządzonej  dokumentacji  projektowej,  ze 

szczególnym uwzględnieniem obiektów hydrotechnicznych, 

  scharakteryzować  zastosowanie  technik  komputerowych  w  technikach  pomiarów 

sytuacyjnych, przy zbieraniu i przetwarzaniu danych (GPS). 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa:

  

Wykonywanie  pomiarów  związanych  z  robotami 
hydrotechnicznymi 712[03].Z1.02 

Temat: Tyczenie linii prostych w terenie. 

Cel ogólny: Poznanie sposobów tyczenie linii prostych w terenie. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wyjaśnić, w jaki sposób tyczy się linię prostą w terenie płaskim, 

  wyjaśnić,  w  jaki  sposób  tyczy  się  linię  prostą  między  punktami  rozdzielonymi 

wzniesieniem, 

  wyjaśnić,  w  jaki  sposób  tyczy  się  linię  prostą  między  punktami  rozdzielonymi 

zagłębieniem. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, 

  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 

  zadanie, 

  blok rysunkowy formatu A 4, 

  przybory do rysowania i pisania. 

 
Czas:  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest poznanie sposobów tyczenia linii prostych w terenie.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
Zdobywanie informacji 
1. W jaki sposób tyczy się linię prostą w terenie płaskim? 
2. W  jaki sposób tyczy się linię prostą między punktami rozdzielonymi wzniesieniem? 
3. W  jaki sposób tyczy się linię prostą między punktami rozdzielonymi zagłębieniem? 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Planowanie 
1.  Ustal w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące tyczenia linii prostych w terenie. 
 
Ustalanie 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy. 
 
Wykonanie 
1.  Narysuj na schemacie sposób tyczenia linii prostej w terenie płaskim. 
2.  Narysuj  na  schemacie  sposób  tyczenia  linii  prostej  między  punktami  rozdzielonymi 

wzniesieniem. 

3.  Narysuj  na  schemacie  sposób  tyczenia  linii  prostej  między  punktami  rozdzielonymi 

zagłębieniem. 

 
Sprawdzanie 

  

1.  Czy poprawnie został narysowany sposób tyczenia linii prostej w terenie płaskim? 
2.  Czy  poprawnie  został  narysowany  sposób  tyczenia  linii  prostej  między  punktami 

rozdzielonymi wzniesieniem? 

3.  Czy  poprawnie  został  narysowany  sposób  tyczenia  linii  prostej  między  punktami 

rozdzielonymi zagłębieniem? 

 
Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Korzystając  z  dostępnych  źródeł  odszukaj  i  przynieś  na  zajęcia  proste  urządzenia 

miernicze, lub ich opisy, rysunki ewentualnie instrukcje,  używane w robotach budowlanych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter budownictwa wodnego 712[03] 

Moduł:  

 

 

 

Technologia robót hydrotechnicznych 712[03].Z1 

Jednostka modułowa:

  

Wykonywanie  pomiarów  związanych  z  robotami 
hydrotechnicznymi 712[03].Z1.02 

 

Temat:  Wykonywanie pomiaru prędkości przepływu wody młynkiem hydrometrycznym

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności wykonywania pomiaru prędkości wód. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać  materiały  i  sprzęt  do  wykonania  pomiaru  prędkości  wód  młynkiem 

hydrometrycznym, 

  zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  pomiaru  prędkości  przepływu  wody  zgodnie   

z zasadami bhp, 

  wykonać pomiar prędkości przepływu wody młynkiem hydrometrycznym, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:  135 min. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  kołowrotek z linką, 
–  młynek hydrometryczny, 
–  stoper, 
–  przybory do pisania, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Wykonując ćwiczenie uczeń: 
–  pobiera narzędzia i sprzęt do wykonania pomiaru, 
–  unieruchamia kołowrotek z linką w miejscu pomiaru , 
–  zawiesza młynek do linki kołowrotka, 
–  opuszcza młynek do wody, 
–  stoperem mierzy czas między sygnałami młynka, 
–  oblicza prędkość przepływu wody. 

6.  Po wykonaniu zakotwienia uczeń przeprowadza analizę wykonanego ćwiczenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
1.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia. 
2.  Nauczyciel  analizuje pracę ucznia i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 
3.  Uczeń prezentuje swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 
Praca domowa 

Zdobądź  z  dowolnych źródeł  informacje  na temat nowoczesnych urządzeń do pomiarów 

hydrometrycznych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw na zajęciach. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. Pomiary poziome (sytuacyjne) 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wytycz  linię  prostą  w  terenie  płaskim,  okiem  nieuzbrojonym,  posługując  się  tyczkami 

geodezyjnymi, zgodnie z zasadami miernictwa budowlanego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  dwuosobowej  w  terenie,  zapewniając  sprzęt 

niezbędny  do  wykonania  tyczenia.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  W  fazie  wstępnej realizacji  ćwiczenia konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zasady  tyczenia  linii  prostych w  terenie  (materiał  nauczania  rozdz.  4.1.1 

poradnika dla ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  pobrać narzędzia do wykonania tyczenia, 
4)  ustawić tyczki na końcach  tyczonego odcinka, 
5)  ustawić  się  za  pierwszą  tyczka  i  naprowadzać  mierniczego  z  tyczkami  do  momentu 

pokrycia wszystkich tyczek, 

6)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tyczki geodezyjne, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wytycz  linię  prostą  okiem  nieuzbrojonym  w  terenie,  między  punktami  rozdzielonymi 

wzniesieniem,  posługując  się  tyczkami  geodezyjnymi,  zgodnie  z  zasadami  miernictwa 
budowlanego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  dwuosobowej  w  terenie,  zapewniając  sprzęt 

niezbędny  do  wykonania  tyczenia.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zasady  tyczenia  linii  prostych  w  terenie  (materiał  nauczania  rozdz.  4.1.1 

poradnika dla ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustawić tyczki na końcach tyczonego odcinka, 
4)  nawzajem  z  drugim  pomiarowym  naprowadzać  pośrednie  tyczki  do  jednej  linii, 

wykorzystując tyczki na początku i końcu tyczonego odcinka,   

5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tyczki geodezyjne, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wytycz  linię  prostą  okiem  nieuzbrojonym  w  terenie,  między  punktami  rozdzielonymi 

zagłębieniem,  posługując  się  tyczkami  geodezyjnymi,  zgodnie  z  zasadami  miernictwa 
budowlanego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  dwuosobowej  w  terenie,  zapewniając  sprzęt 

niezbędny  do  wykonania  tyczenia.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zasady  tyczenia  linii prostych w terenie  (materiał  nauczania  rozdz.  4.1.1 

poradnika da ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustawić tyczki na końcach tyczonego odcinka, 
4)  nawzajem  z  drugim  pomiarowym  naprowadzać  pośrednie  tyczki  do  jednej  linii 

wykorzystując tyczki na początku i końcu tyczonego odcinka,   

5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tyczki geodezyjne, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj pomiar długości odcinka w terenie płaskim taśmą stalową. Swoje pomiary wpisz 

do dziennika pomiaru długości. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  dwuosobowej  w  terenie,  zapewniając  sprzęt 

niezbędny  do  wykonania  pomiaru.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zasady  wykonywania  pomiarów  w  terenie  (materiał  nauczania  rozdz. 

4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustawić tyczki na początku i końcu mierzonego pierwszego odcinka, 
4)  rozwinąć taśmę wzdłuż mierzonego odcinka, 
5)  nakierować drugiego mierniczego z końcem taśmy aby ułożył taśmę wzdłuż mierzonego 

odcinka wykorzystując tyczki i aby zaznaczył wbijając szpilkę koniec taśmy mierniczej,  

6)  przesuwać się do przodu wykonując analogicznie następne pomiary, 
7)  określić długość mierzonego odcinka, 
8)  wpisać pomiar do dziennika pomiarów, 
9)  zmierzyć w analogiczny sposób następne odcinki, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tyczki geodezyjne, 
–  taśma miernicza, 
–  szpilki stalowe, 
–  dziennik pomiarów, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  pomiar  długości  odcinka  w  terenie  pochyłym  taśmą  stalową.  Swoje  pomiary 

wpisz do dziennika pomiaru długości. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  dwuosobowej  w  terenie,  zapewniając  sprzęt 

niezbędny  do  wykonania  pomiaru.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zasady  wykonywania  pomiarów  w  terenie  (materiał  nauczania  rozdz. 

4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustawić tyczki na początku i końcu mierzonego odcinka, 
4)  rozwinąć taśmę wzdłuż mierzonego odcinka, 
5)  zaczepić na końcu taśmy pion, 
6)  nakierować drugiego  mierniczego z końcem taśmy aby  naciągnął taśmę poziomo wzdłuż 

mierzonego odcinka wykorzystując tyczki  i aby zaznaczył wbijając  szpilkę koniec taśmy 
mierniczej w miejscu najdalszego wychylenia pionu,  

7)  przesuwać się do przodu wykonując analogicznie następne pomiary, 
8)  określić długość mierzonego odcinka, 
9)  wpisać pomiar do dziennika pomiarów, 
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  tyczki geodezyjne, 
–  taśma miernicza, 
–  szpilki stalowe, 
–  pion, 
–  dziennik pomiarów, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 6 

Wytycz linię prostopadłą za pomocą taśmy wykorzystując trójkąt egipski. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  trzyosobowej  w  terenie,  zapewniając  sprzęt 

niezbędny  do  wykonania  tyczenia.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zasady  tyczenia  kątów  prostych  w  terenie  (materiał  nauczania  rozdz. 

4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  odmierzyć wzdłuż prostej do której tyczymy prostopadłą odcinek równy 3 m i zaznaczyć 

ustawiając tyczki, 

4)  przyłożyć wraz z drugim pomiarowym na początku i końcu odmierzonego odcinka, końce 

odcinka taśmy równego 9 m, 

5)  ustawić trzeciego pomiarowego który z dziewięciometrowego odcinka taśmy odkłada 4 m    

w kierunku prostopadłym tworząc trójkąt prostokątny, 

6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  taśma miernicza, 
–  tyczki geodezyjne, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 7 

Wytycz  linię  prostopadłą  posługując  się  węgielnicą  pentagonalną  i  tyczkami 

geodezyjnymi, zgodnie z zasadami miernictwa budowlanego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  dwuosobowej  w  terenie,  zapewniając  sprzęt 

niezbędny  do  wykonania  tyczenia.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zasady tyczenia kątów prostych w terenie (materiał nauczania rozdz. 4.1.1 

poradnika dla ucznia), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustawić tyczki na linii do której ma być tyczona prostopadła,   
4)  zaczepić pion do węgielnicy, 
5)  ustawić się z węgielnicą na linii, do której ma być tyczona prostopadła,  
6)  ustawić pion nad punktem, z którego należy wytyczyć prostopadłą, 
7)  ustawić  mierniczego  z  tyczką  tak  aby  obrazy  trzech  tyczek  w  węgielnicy  były  w  jednej 

linii, 

8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  węgielnica, 
–  tyczki geodezyjne, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 8 

Określ  azymut  magnetyczny  za  pomocą  busoli  na  zadanych  kierunków.  Swoje  odczyty 

wpisz do dziennika pomiarów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy realizować  indywidualnie w terenie, zapewniając sprzęt niezbędny do 

wykonania  tyczenia.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest 
zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zasady  określania  azymutów  magnetycznych  (materiał  nauczania  rozdz. 

4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ustawić busolę na trójnogu w punkcie początkowym,   
4)  ustawić tyczkę w punkcie końcowym, 
5)  skierować przezierniki wzdłuż kierunku,  
6)  wykonać odczyt, 
7)  wpisać pomiar do dziennika pomiarów 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  busola z trójnogiem, 
–  tyczki geodezyjne, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2. Pomiary wysokościowe i pionowanie 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj przeniesienie rzędnej punktu o zadanej wysokości zaznaczonego na ścianie sali, 

na ścianę przeciwległą, korzystając z poziomnicy wężowej (hydrostatycznej). 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  dwuosobowej  w  hali,  zapewniając  sprzęt 

niezbędny  do  wykonania  ćwiczenia.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić jego zakres i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować sposoby pomiarów niwelacyjnych (materiał nauczania rozdz. 4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  sprawdzić poziomicę wężową przykładają do siebie rurki wypełnione wodą, 
4)  przyłożyć  korzystając  z  pomocy  kolegi  do  ścian  rurki  poziomicy  w  taki  sposób  aby 

poziom wody w rurce ustabilizował się na punkcie zaznaczonym na ścianie, 

5)  zaznaczyć  punkt  na  ścianie  przeciwległej  na  tym  samym  poziomie  wyznaczonym  przez 

poziom w rurce poziomicy. 
 
Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  poziomnica wężowa, 
–  ołówek stolarski, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wpisz  nazwy  i przeznaczenie przedstawionych na rysunkach przez nauczyciela urządzeń 

pomiarowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunki lub zdjęcia urządzeń pomiarowych 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wpisać nazwy urządzeń, 
2)  określić przeznaczenie przedstawionych urządzeń pomiarowych, 
3)  przedstawić ćwiczenie nauczycielowi. 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  rysunki lub zdjęcia urządzeń pomiarowych, 
–  przybory do pisania, 
–  arkusze papieru, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3. Pomiary hydrometryczne 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odczytaj  wysokość  zwierciadła  wody  na  łacie  wodowskazowej  w  najbliższym  znanym 

punkcie pomiarowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy realizować  indywidualnie w terenie, zapewniając sprzęt niezbędny do 

wykonania  pomiaru.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest 
zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  dokonać odczytu „ na oko” okiem nieuzbrojonym, ewentualnie przy użyciu lornetki, 
3)  stosować przepisy bhp, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stanowisko pomiarowe stanu wody z łatą wodowskazową, 
–  lornetka, 
–  kartka papieru, 
–  ołówek, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiar prędkości przepływu wody młynkiem hydrometrycznym. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie  należy realizować  indywidualnie w terenie, zapewniając sprzęt niezbędny do 

wykonania  pomiaru.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego 
zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest 
zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować 

zasady 

wykonywania 

pomiarów 

prędkości 

wody 

młynkiem 

hydrometrycznym (materiał nauczania rozdz. 4.3.1), 

2)  pobrać narzędzia do wykonania pomiaru, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  unieruchomić kołowrotek z linką w miejscu pomiaru, 
5)  zawiesić młynek do linki kołowrotka, 
6)  opuścić młynek do wody, 
7)  stoperem dokonać pomiarów czasu między sygnałami młynka, 
8)  obliczyć prędkość przepływu wody, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kołowrotek z linką, 
–  młynek hydrometryczny, 
–  stoper, 
–  przybory do pisania, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
Ćwiczenie 3 

Wypisz nazwy danych na podanym rysunku profilu podłużnego trasy regulacyjnej rzeki. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania.  Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunek  profilu  trasy  regulacyjnej  rzeki  na 
którym będą wypisane dane 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wpisać nazwy poszczególnych danych na rysunku, 
2)  przedstawić pracę nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  rysunki profilu trasy regulacyjnej rzeki, 
–  przybory do pisania, 
–  arkusze papieru, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
związanych z robotami hydrotechnicznymi”. 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16, 17, 18, 19, 20 z są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. b, 8. a, 9. b, 10. d, 11. c, 
12. 
a, 13. b, 14. a, 15. c, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b. 
 
Plan testu   

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić, za pomocą czego stabilizuje się        
w sposób chwilowy punkty w terenie 

d  

2. 

Określić maksymalną długość odcinka który 
można wytyczyć „na oko”  

3. 

Określić, co jest elementarnym instrumentem 
do pomiarów liniowych 

4. 

Określić, ilu potrzeba pomiarowych aby 
wytyczyć niewidoczne punkty odcinka           
w terenie dostępnym 

5. 

Określić ile metrów ma hektometr 

6. 

Określić, do czego służy węgielnica  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

7. 

Określić, jakie instrumenty stosuje się do 
pomiarów bardzo krótkich odległości 

 

 

8. 

Określić, do jakich pomiarów służy niwelator 

9. 

Rozpoznać z rysunku pomiar niwelacyjny 
metodą „ze środka”  

10. 

Określ co nazywamy stanem wody w cieku 
lub zbiorniku  

11. 

Określić proporcje boków w trójkącie 
egipskim 

12. 

Określić, jak nazywają się urządzenia 
kątomiercze do pomiaru wartości kątów 
pionowych i poziomych w terenie  

13. 

Określić z jaką dokładnością dokonuje się 
pomiarów na łacie wodowskazowej 

14. 

Określić, czego jednostką jest radian 

15. 

Określić, z jaką dokładnością wykonuje się 
prace węgielnicami 

16. 

Scharakteryzować na rysunku pionowniki 
optyczne 

PP 

17. 

Odczytać stan na łatach  wodowskazowych 

PP 

18. 

Scharakteryzować wodowskaz optyczny 

PP 

19. 

Scharakteryzować młynek hydrometryczny 
skrzydełka 

PP 

20. 

Ustalić jaką wysokość mają podziałki z blachy 
aluminiowej na łatach wodowskazowych 
wycięte w formie tabliczek  

PP 

 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Punkty w terenie stabilizuje się w sposób chwilowy za pomocą 

a)  słupów betonowych. 
b)  pali drewnianych. 
c)  rurek żeliwnych. 
d)  tyczek mierniczych. 

 

 

2.  Tyczenie odcinków można wykonać „na oko” przy długościach nie przekraczających 

a)  100 m. 
b)  200 m. 
c)  300 m. 
d)  400 m. 

 
3.  Elementarnym instrumentem do pomiarów liniowych jest 

a)  teodolit. 
b)  niwelator. 
c)  taśma miernicza. 
d)  węgielnica pryzmatyczna. 

 

4.  Aby wytyczyć niewidoczne punkty odcinka w terenie dostępnym potrzeba 

a)  1 pomiarowego. 
b)  2 pomiarowych. 
c)  3 pomiarowych. 
d)  4 pomiarowych. 

 

5.  Hektometr to 

a)  10 m. 
b)  100 m. 
c)  1000 m. 
d)  10000 m. 
 

6.  Węgielnica służy do 

a)  wyznaczania kąta prostego w terenie. 
b)  pomiaru odległości. 
c)  tyczenia prostych w terenie. 
d)  pomiarów niwelacyjnych. 

 

7.  Do pomiarów bardzo krótkich odległości, np. spękań stosuje się 

a)  ruletki. 
b)  szczelinomierze. 
c)  pionowniki. 
d)  dalmierze. 

 

8.  Niwelator jest instrumentem geodezyjnym przeznaczonym głównie do pomiarów 

a)  wysokościowych. 
b)  kątów poziomych. 
c)  odległości między punktami. 
d)  położenia w stosunku do stron świata. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

9.  Rysunek przedstawia 

 

a)  pomiar długości odcinka. 
b)  pomiar niwelacyjny metodą „ze środka”. 
c)  tyczenie linii prostej. 
d)  pomiar niwelacyjny metodą „w przód”. 

 

10. Stanem wody w cieku lub zbiorniku nazywamy 

a.  poziom wody nad poziomem morza. 
b.  stan zanieczyszczenia wody. 
c.  objętość przepływu wody w cieku. 
d.  poziom wzniesienia zwierciadła wody w miejscu pomiaru. 

 

11. Trójkąt egipski to trójkąt o stosunku boków 

a)  1:2:3. 
b)  2:3:4. 
c)  3:4:5. 
d)  4:5:6. 

 

12.  Do  pomiaru  wartości  kątów  pionowych  i  poziomych  w  terenie  używa  się  urządzeń 

kątomierczych zwanych 

a)  teodolitami. 
b)  niwelatorami. 
c)  dalmierzami. 
d)  pionownikami.  
 

13. Odczyty na łacie wodowskazowej dokonywane są z dokładnością do 

a)  0,5 cm. 
b)  1,0 cm. 
c)  1,5 cm. 
d)  2,0 cm. 

 

14. Radian jest kątem płaskim o wierzchołku w środku pola, wycinającym z obwodu koła łuk 

o długości równej 

a)  1 promieniowi. 
b)  2 promieniom. 
c)  3 promieniom. 
d)  4 promieniom. 

 

15.  Dokładność prac wykonywanych węgielnicami wynosi 

a)  1 

÷ 2 minut kątowych. 

b)  2 

÷ 3 minut kątowych. 

c)  3 

÷ 4 minut kątowych. 

d)  4 

÷ 5 minut kątowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

16. Rysunek przedstawia 

 

a)  pionowniki optyczne. 
b)  teodolity. 
c)  niwelatory. 
d)  dalmierze. 
 

17. Zera  wodowskazów  ustalone  są  na  tyle  wysoko,  aby  odczyty  w  centymetrach  wyrażone 

były co najwyżej liczbami 
a)  dwucyfrowymi. 
b)  trzycyfrowymi. 
c)  czterocyfrowymi. 
d)  pięciocyfrowymi. 
 

18. Rysunek przedstawia schemat 

 

a)  wodowskazu optycznego. 
b)  wodowskazu skarpowego. 
c)  wodowskazu łatowego sprzężonego. 
d)  przyrządu talerzykowego. 

 

19.  Na młynka hydrometrycznego numerem 5 oznaczono 

 

a)  sprężynę kontaktową. 
b)  kółka zębate. 
c)  obwód elektryczny z baterią i dzwonkiem. 
d)  skrzydełka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

20.  Podziałki z blachy aluminiowej na łatach wodowskazowych wycięte w formie tabliczek 

mają wysokość 

a)  5 cm. 
b)  10 cm. 
c)  15 cm. 
d)  20 cm. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:…………………………………………………….. 

 
Wykonywanie pomiarów związanych z robotami hydrotechnicznymi  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
związanych z robotami hydrotechnicznymi”. 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 z są poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

–  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  
–  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 
–  dobry - za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
–  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.a, 3.c, 4.d, 5.c, 6.a, 7.c, 8.b, 9.c, 10.a, 11.b, 12.a, 13.d, 
14.
a, 15.b, 16.a, 17.a, 18.d, 19.d, 20.a

 

  

Plan testu   

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać na rysunku węgielnice 
pryzmatyczne 

2. 

Określić, do jakiej odległości należy się 
ograniczyć, wykonując pomiar niwelacyjny 
aby można było pominąć kulistość ziemi 

3. 

Określić, co służy do pomiarów stanu wód 

4. 

Rozpoznać na rysunku pomiar niwelacyjny 
metodą „w przód” 

5. 

Określić, w jakiej odległości mierząc 
prędkość powierzchniową pływakami, 
oznaczamy dwa przekroje poprzeczne 

6. 

Określić, do czego służą batymetry 

7. 

Rozpoznać na rysunku wodowskaz 
skarpowy 

8. 

Określić ile powinna być zanurzona kula 
dynamometru w wodzie przy pomiarze 
prędkości wody 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9. 

Rozpoznać na rysunku przyrząd tależykowy 

10.  Określić, co nazywamy komparacją 

11. 

Rozpoznać na rysunku projektory 
płaszczyzn 

12. 

Określić, co jest podstawową jednostką 
miary długości 

13. 

Określić, jakimi wodowskazami  są 
limnigrafy  

14. 

Określić, co nazywamy azymutem 
magnetycznym 

15. 

Określić, jakiej wielkości otwory mają 
podziałki z blachy aluminiowej na łatach 
wodowskazowych wycięte w formie 
tabliczek 

16. 

Ustalić odległość talerzyków w przyrządzie 
talerzykowym do pomiaru zwierciadła wody 
gruntowej 

PP 

17.  Scharakteryzować węgielnicę 

PP 

18.  Scharakteryzować stopień 

PP 

19. 

Scharakteryzować kiedy młynek 
hydrometryczny przekazuje sygnały 

PP 

20. 

Ustalić w jaki sposób w projektach 
budownictwa wodnego kilometruje się profil 
podłużny rzeki  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru, 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rysunek przedstawia 

 

a)  węgielnice pryzmatyczne. 
b)  teodolity. 
c)  niwelatory. 
d)  dalmierze. 

 
2.  Wykonując  pomiar  niwelacyjny,  aby  pominąć  wpływ  zakrzywienia  powierzchni  ziemi, 

należy ograniczyć się do odległości miedzy punktami wynoszącej 
a)  100 m. 
b)  200 m. 
c)  300 m. 
d)  400 m. 

 
3.  Do pomiarów stanu wód służą 

a)  pływaki. 
b)  batymetry. 
c)  wodowskazy. 
d)  przyrządy talerzykowe. 

 
4.  Rysunek przedstawia 

 

a)  pomiar długości odcinka. 
b)  pomiar niwelacyjny metodą „ze środka”. 
c)  tyczenie linii prostej. 
d)  pomiar niwelacyjny metodą „w przód”. 
 

5.  Mierząc prędkość powierzchniową pływakami, oznaczamy na możliwie prostym odcinku 

rzeki dwa przekroje poprzeczne w odległości 
a)  10 

÷ 20 m. 

b)  20 

÷ 30 m. 

c)  20 

÷ 40 m. 

d)  20 

÷ 50 m. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

6.  Batymetry to przyrządy służące do pomiaru 

a)  prędkości wody. 
b)  stanu wód. 
c)  poziomu wody gruntowej. 
d)  szerokości koryta rzeki. 
 

7.  Rysunek przedstawia 
      

   

a)  wodowskaz optyczny. 
b)  wodowskaz sprzężony. 
c)  wodowskaz skarpowy. 
d)  przyrząd talerzowy do pomiaru zwierciadła wody. 
 

8.  Wykonując pomiar prędkości wody dynamometrem, kulę o średnicy 150 mm opuszcza się 

na lince tak, aby była zanurzona 
a)  10 cm. 
b)  20 cm. 
c)  30 cm. 
d)  40 cm. 

 
9.  Rysunek przedstawia 

 

a)  wodowskaz optyczny. 
b)  batymetr. 
c)  przyrząd talerzykowy. 
d)  młynek hydrometryczny. 

 
10. Komparacja jest to 

a)  proces porównania przymiaru badanego ze wzorcem długości. 
b)  wytyczanie budynku w terenie. 
c)  wytyczanie prostopadłej. 
d)  tyczenie odcinka. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

11. Rysunek przedstawia 

 

a)  pionowniki optyczne. 
b)  projektory płaszczyzn. 
c)  teodolity. 
d)  niwelatory. 

 
12. Podstawową jednostką miary długości jest 

a)  metr. 
b)  decymetr. 
c)  centymetr. 
d)  milimetr. 

 
13. Limnigrafy to 

a)  wodowskazy optyczne. 
b)  wodowskazy skarpowe. 
c)  wodowskazy łatowe sprzężone. 
d)  wodowskazy samopiszące. 
 

14. Azymut magnetyczny jest to kąt zawarty między 

a)  kierunkiem  północy  magnetycznej  a  kierunkiem  danym  liczonym  zgodnie  z  ruchem 
wskazówek zegara. 
b)  kierunkiem północy magnetycznej a kierunkiem danym liczonym przeciwnie do ruchu 
wskazówek zegara. 
c)  kierunkiem  południowym  a  kierunkiem  danym  liczonym  zgodnie  z  ruchem 
wskazówek zegara. 
d)  kierunkiem  południowym  a  kierunkiem  danym  liczonym  przeciwnie  do  ruchu 
wskazówek zegara. 

 
15. Podziałki  z  blachy  aluminiowej  na  łatach  wodowskazowych  wycięte  w  formie  tabliczek 

mają wysokość 10 cm z dwoma otworami po 
a)  1 cm. 
b)  2 cm. 
c)  3 cm. 
d)  4 cm. 

       
16. Przyrząd  talerzykowy  do  pomiaru  zwierciadła  wody  gruntowej  składa  się  z  szeregu 

talerzyków, których krawędzie odległe są od siebie o 
a)  0,5 cm. 
b)  1,0 cm. 
c)  1,5 cm. 
d)  2,0 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

17. Typowa  węgielnica  jest  urządzeniem  mechaniczno  optycznym  składającym  się  z  okna 

przeziernika i 
a)  2 pryzmatów. 
b)  3 pryzmatów. 
c)  4 pryzmatów. 
d)  5 pryzmatów. 

 
18. Stopniem nazywamy kąt środkowy oparty na łuku o długości równej 

a)  1/90 obwodu koła. 
b)  1/180 obwodu koła. 
c)  1/270 obwodu koła. 
d)  1/360 obwodu koła. 

 
19. Młynek hydrometryczny przekazuje sygnały (najczęściej dzwonek elektryczny) co 

a)  1 godzinę. 
b)  0,5 godziny. 
c)  20 minut. 
d)  pewną ilość obrotów.  

 
20. W projektach  budownictwa wodnego przyjmuje się, że profil podłużny rzeki kilometruje 

się 
a)  od ujścia w górę rzeki. 
b)  od źródła do ujścia rzeki. 
c)  w dowolny sposób. 
d)  od pierwszego pomiaru stanu wód. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:…………………………………………………….. 

 
Wykonywanie pomiarów związanych z robotami hydrotechnicznymi  

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7. LITERATURA 

 
1.  Ciepielowski A, Kiciński T.: Budownictwo wodne. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1990 
2.  Czetwertyński E, Szuster A.: Hydrologia i hydraulika. WSiP, Warszawa 1978 
3.  Europejskie podstawy budownictwa. Basicon, 2005 
4.  Kettler K.: Murarstwo. REA, Warszawa 2002 
5.  Mielczarek  Z.:  Nowoczesne  konstrukcje  w  budownictwie  ogólnym.  Arkady,  Warszawa 

2003 

6.  Popek  M,  Wapińska  B.:  Planowanie  elementów  środowiska.  Cz.  1.  WSiP,  Warszawa 

2004  

7.  Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2003 
8.  Technologia budownictwa. WSiP, Warszawa 1989