background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Joanna Baran 

 

 
 
 
 

Stosowanie programów komputerowych w pracach 
geologiczno-dokumentacyjnych 311[12].Z3.07 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr Edyta Mosiądz 
mgr inŜ. Joanna Sznajder-Stworzyjanek 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Joanna Baran 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[12].Z3.07 
„Stosowanie  programów  komputerowych  w  pracach  geologiczno-dokumentacyjnych”, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik geolog. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Pakiet MS Office 

11 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Program graficzny 

14 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.

 

Arkusz kalkulacyjny 

15 

5.3.1. 

Ć

wiczenia 

15 

5.4.

 

Baza danych 

17 

5.4.1. 

Ć

wiczenia 

17 

5.5.

 

Programy specjalistyczne 

19 

5.5.1. 

Ć

wiczenia 

19 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.

 

Literatura 

33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie

 

technik  geolog.  W  poradniku 

zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania -
 uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  ealizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 

311[12].Z3 

Składniki skorupy ziemskiej 

 

311[12].Z3.01 

Rozpoznawanie makroskopowe minerałów  

 

311[12].Z3.02 

Rozpoznawanie makroskopowe skał  

 

311[12].Z3.03 

Dokumentowanie form występowania złóŜ 

 

311[12].Z3.04 

Określanie rodzajów i warunków powstania złóŜ 

na obszarze Polski 

 

311[12].Z3.05 

Poszukiwanie, rozpoznawanie i dokumentowanie złóŜ

 

 
 

311[12].Z3.06 

Stosowanie przepisów prawa podczas 

wykonywania prac geologicznych 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

311[12].Z3.07 

Stosowanie programów komputerowych 

w pracach geologiczno-

dokumentacyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

 

obsługiwać programy biurowe na poziomie podstawowym, 

 

posługiwać się pakietem Office na poziomie podstawowym, 

 

posługiwać się podstawową terminologią z zakresu technologii informacyjnej, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć  się  programami  komputerowymi:  edytor  tekstów,  program  graficzny,  baza 
danych, arkusz kalkulacyjny, 

 

przygotować dokument tekstowy wraz z tabelami, wykresami, rysunkami i fotografiami, 

 

przedstawić wyniki obliczeń w postaci wykresów i diagramów, 

 

posłuŜyć  się  programami  komputerowymi  do  przetwarzania  i  archiwizowania  danych 
geologicznych, 

 

skorzystać  z  Internetu  i  narzędzi  internetowych  w  celu  przesyłania  i  gromadzenia 
informacji, 

 

posłuŜyć się skanerem, 

 

przetworzyć  materiały  kartograficzne  i  graficzne  przy  pomocy  programu  Corel,  GIMP 
lub innych, 

 

odczytać obrazy graficzne, 

 

interpretować tabelaryczne zapisy, 

 

zredagować tekst o tematyce zawodowej w języku obcym, 

 

przetłumaczyć teksty zawodowe napisane w języku polskim na język obcy, 

 

skorzystać z obcojęzycznych zasobów Internetu dotyczących tematyki zawodowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik geolog 311[12] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Składniki skorupy ziemskiej 311[12].Z3 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  programów  komputerowych  w  pracach 
geologiczno-dokumentacyjnych 311[12].Z3.07 

 

Temat: Zakładanie skrzynki e-mailowej. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  zakładania  skrzynki  e-mailowej  oraz  korzystania 

z poczty elektronicznej. 

 
Szczegółowe cele
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

załoŜyć konto poczty elektronicznej na wybranym serwerze, 

 

wysłać e-mail, 

 

odebrać e-mail, 

 

wysłać i odebrać e-mail z załącznikiem, 

 

skorzystać z ksiąŜki adresowej, 

 

zapisać załącznik na dysku. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie MS Windows, MS Office. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć

 

3 godziny dydaktyczne. 

 
Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik geolog. 

 
Przebieg zajęć: 
 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel  wyjaśnia  wady  i  zalety  korzystania  z  poczty  elektronicznej  oraz  sposób 
funkcjonowania poczty elektronicznej, 

 

nauczyciel wyjaśnia sposób zakładania konta e-mailowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

nauczyciel  podaje  adres  strony  internetowej  www.interia.pl  i  prezentuje  sposób 
zakładania konta e-mail, 

 

uczniowie  wypełniają  formularz  rejestracyjny  oraz  wchodzą  na  swoje  konto 
pocztowe, 

 

nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, wskazuje popełnione błędy, 

 

nauczyciel wyjaśnia sposób pisania, wysyłania i odbierania listów elektronicznych, 

 

uczniowie  mają  za  zadanie  wysłać  list  do  kolegi  siedzącego  obok,  następnie 
przeczytać e-mail otrzymany od kolegi i wysłać odpowiedź nadawcy, 

 

nauczyciel wyjaśnia sposób wysyłania i odbierania e-maili z załącznikami, 

 

uczniowie  wysyłają  e-mail  z  załącznikiem  do  kolegi  siedzącego  obok,  odczytują  
e-mail otrzymany od kolegi oraz zapisują załącznik na dysku, 

 

nauczyciel  wyjaśnia  zasady  korzystania  z  ksiąŜki  adresowej  i  sposób  wysyłania  e-
maili do wielu uŜytkowników, 

 

uczniowie  korzystają  z  ksiąŜki  adresowej  i  zapisują  adresy  e-mailowe  swoich 
kolegów, wysyłają e-maile do wielu uŜytkowników, 

 

w  trakcie  wykonywania  zadań  nauczyciel,  udziela  wskazówek  i  koryguje  błędy 
popełniane przez uczniów. 

4.

 

Po  wykonanym  zadaniu,  uczniowie  wyłączają  komputery  oraz  porządkują  swoje 
stanowisko pracy. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wysłanie  e-maila  związanego  z  tematyką  zawodową,  z  załącznikiem  do  prowadzącego 

zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Ewaluacja  poprzez  uzyskanie  informacji  zwrotnej  podczas  prezentacji  i  dyskusji 

podsumowującej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik geolog 311[12] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Składniki skorupy ziemskiej 311[12].Z3 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  programów  komputerowych  w  pracach 
geologiczno-dokumentacyjnych 311[12].Z3.07 

 

Temat: Tworzenie wykresu i diagramu w arkuszu kalkulacyjnym. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności tworzenia wykresów i diagramów. 
 
Szczegółowe cele
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z arkusza kalkulacyjnego, 

 

wprowadzać dane do arkusza, 

 

formatować komórki w arkuszu, 

 

wstawić wykres, 

 

zmodyfikować wykres, 

 

formatować wykres, 

 

wstawić diagram, 

 

modyfikować diagram, 

 

zapisać arkusz na dysku. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenia. 

 
Środki dydaktyczne 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie MS Windows, MS Office. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć

 

3 godziny dydaktyczne. 

 
Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik geolog. 

 
Przebieg zajęć: 
 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel wyjaśnia wady i zalety korzystania z arkusza kalkulacyjnego oraz sposób 
wprowadzania danych, formatowania komórek, 

 

nauczyciel wyjaśnia sposób wstawiania wykresu dla określonych danych, 

 

nauczyciel podaje dane potrzebne do stworzenia wykresu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

uczniowie wypełniają arkusz danymi, 

 

nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, wskazuje popełnione błędy, 

 

nauczyciel podaje sposób formatowania wprowadzonych danych, 

 

uczniowie formatują komórki w arkuszu kalkulacyjnym, 

 

nauczyciel  pokazuje  sposoby  tworzenia  wykresów  oraz  sposób  zmieniania  opcji 
wykresu, 

 

uczniowie tworzą wykresy, modyfikują oraz korzystają z opcji wykresów, 

 

nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, wskazuje popełnione błędy, 

 

nauczyciel wyjaśnia sposób wstawiania i modyfikowania diagramów, 

 

uczniowie wstawiają podany przez prowadzącego diagram modyfikują dane, 

 

w  trakcie  wykonywania  zadań  nauczyciel,  udziela  wskazówek  i  koryguje  błędy 
popełniane przez uczniów. 

4.

 

Po  wykonanym  zadaniu,  uczniowie  wyłączają  komputery  oraz  porządkują  swoje 
stanowisko pracy. 

 

Zakończenie zajęć 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Ewaluacja  poprzez  uzyskanie  informacji  zwrotnej  podczas  prezentacji  i  dyskusji 

podsumowującej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1. Pakiet MS Office

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  edytora  tekstu,  sporządź  tekst  o  tematyce  zawodowej,  zawierający  tabelę 

i wykres. Następnie zapisz i wydrukuj pracę. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  przestrzegać  przepisów  bhp  obowiązujących  w  pracowni 
komputerowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

2)

 

uruchomić edytor tekstu, 

3)

 

wpisać odpowiedni tekst, zachowując rozmiar czcionki, pogrubienie, 

4)

 

wstawić tabelę i odpowiednio ją sformatować, 

5)

 

wstawić wykres i odpowiednio go sformatować, 

6)

 

zapisać dokument, 

7)

 

wydrukować dokument na dostępnej drukarce. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie MS Office 2003, 

 

drukarka, 

 

papier A4, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Korzystając  z  edytora  tekstu  zapisz  otrzymane  od  prowadzącego  równania  reakcji 

chemicznych. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  naleŜy  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  pracy 
z komputerem. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

2)

 

uruchomić edytor tekstu, 

3)

 

uruchomić edytor równań, 

4)

 

wpisać wzory równań chemicznych, 

5)

 

zapisać pracę na dysku. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Skorzystaj z dowolnego portalu i załóŜ własną skrzynkę pocztową. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  korzystania 
z urządzeń komputerowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

2)

 

uruchomić przeglądarkę internetową np. Mozilla Firefox, 

3)

 

wpisać w pasek adresu, adres portalu internetowego, 

4)

 

kliknąć ikonę do zarejestrowania adresu e-mail, 

5)

 

wypełnić formularz rejestracyjny, 

6)

 

zapamiętać stworzony adres internetowy, oraz hasło do konta. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie, 

 

podłączenie do Internetu. 

 
Ćwiczenie 4 

Korzystając z adresu pocztowego stworzonego w poprzednim ćwiczeniu wyślij e-mail do 

firmy zajmującej się oprogramowaniem geologicznym, z prośbą o dokładne dane techniczne 
i cenę wybranego programu geologicznego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  uŜytkowania 
komputera.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

2)

 

uruchomić przeglądarkę internetową np. Mozilla Firefox, 

3)

 

wpisać w pasek adresu np.: www.google.pl, 

4)

 

wpisać  w  okienko  wyszukiwarki  informacje  na  temat  firm  zajmujących  się  sprzedaŜą 
programów komputerowych o tematyce geologicznej, 

5)

 

odnaleźć  link  ze  sklepem  internetowym  zajmującym  się  sprzedaŜą  określonych 
programów, 

6)

 

odnaleźć adres e-mailowy do danego sklepu i zapisać ten adres, 

7)

 

uruchomić  przeglądarkę  internetową  i  wpisać  adres  portalu  na  którym  masz  skrzynkę 
pocztową, 

8)

 

zalogować się do swojej poczty internetowej, 

9)

 

wybrać ikonę Nowy, 

10)

 

wpisać adres nadawcy listu, 

11)

 

wpisać treść listu, 

12)

 

kliknąć ikonę Wyślij. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie, 

 

podłączenie do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2. Program graficzny

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Opisz róŜnice występujące w grafice rastrowej i wektorowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania oraz zwrócić uwagę na przepisy bhp.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać informacje na temat grafiki rastrowej i wektorowej, 

2)

 

porównać grafikę rastrową i wektorową, 

3)

 

zapisać róŜnice występujące między obydwoma rodzajami grafik. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  programu  graficznego  GIMP,  zastosuj  do  podanego  określonego  obrazka, 

pięć  róŜnych  filtrów.  KaŜdy  obrazek  zapisz  pod  inną  nazwą  w  folderze  wskazanym  przez 
prowadzącego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  korzystania 
z urządzeń komputerowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić program GIMP, 

2)

 

otworzyć obrazek w tym programie, 

3)

 

z menu Filtry wybrać Ŝądany filtr, 

4)

 

zapisać  obrazek  pod  nazwą  podaną  przez  prowadzącego  w  określonym  przez  niego 
katalogu, 

5)

 

zastosować pozostałe cztery inne wybrane Filtry i zapisać obrazki.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe, 

 

program GIMP, 

 

obrazy graficzne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3. Arkusz kalkulacyjny

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  arkusza  kalkulacyjnego  i  przykładowych  danych  otrzymanych  od 

prowadzącego zajęcia, oblicz sumę, iloraz, iloczyn podanych danych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  korzystania 
z urządzeń komputerowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

2)

 

uruchomić arkusz kalkulacyjny, 

3)

 

otworzyć plik z danymi o przedsiębiorstwie, 

4)

 

obliczyć sumę, 

5)

 

obliczyć iloczyn, 

6)

 

obliczyć iloraz, 

7)

 

zapisać plik na dysku w folderze wskazanym przez prowadzącego.

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie, 

 

plik z danymi. 

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając z arkusza kalkulacyjnego oraz danych otrzymanych od prowadzącego stwórz 

wykres liniowo-kolumnowy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  korzystania 
z urządzeń komputerowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

2)

 

uruchomić arkusz kalkulacyjny, 

3)

 

wpisać dane otrzymane od prowadzącego, 

4)

 

utworzyć wykres liniowo-kolumnowy (Wstaw/Wykres), 

5)

 

zapisać plik w folderze wskazanym przez prowadzącego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie. 

 
Ćwiczenie 3 

Zeskanuj  rysunek  i  zapisz  w  folderze  wskazanym  przez  prowadzącego  (dokument 

z grafiką otrzymasz od prowadzącego). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  korzystania 
z urządzeń komputerowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

2)

 

uruchomić oprogramowanie do skanowania, 

3)

 

zeskanować rysunek, 

4)

 

zapisać plik we właściwym folderze. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie, 

 

skaner, 

 

rysunek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.4. Baza danych

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Korzystając  z  podanej  bazy  danych  wprowadź  do  bazy  nową  tabelę,  według  zaleceń 

prowadzącego zajęcia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  korzystania 
z urządzeń komputerowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

2)

 

uruchomić bazę danych, 

3)

 

otworzyć podaną bazę danych, 

4)

 

utworzyć tabelę w widoku projekt, 

5)

 

dodać pola do tabeli, 

6)

 

zapisać bazę danych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie, 

 

plik z danymi. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Utwórz  prostą  bazę  danych  zawierającą  informację  o  rysunkach  zgromadzonych 

w pracowni. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  korzystania 
z urządzeń komputerowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

2)

 

uruchomić bazę danych, 

3)

 

zapisać bazę danych, 

4)

 

utworzyć potrzebne tabele, 

5)

 

utworzyć potrzebne kwerendy, 

6)

 

utworzyć potrzebne formularze, 

7)

 

zapisać bazę danych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie MS Office 2003, 

 

literatura z punktu 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

5.5. Programy specjalistyczne

 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  programu  komputerowego  wykorzystywanego  w  geologii  przekształć 

w format cyfrowy określoną przez prowadzącego mapę. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  korzystania 
z urządzeń komputerowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić komputer, 

2)

 

uruchomić odpowiedni program, 

3)

 

wczytać określoną mapę, 

4)

 

przekształcić mapę, 

5)

 

zapisać projekt. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer (jednostka centralna, monitor, klawiatura, mysz), 

 

oprogramowanie, 

 

plik z danymi, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Zredaguj  tekst  o  tematyce  zawodowej,  posługując  się  stronami  internetowymi 

obcojęzycznymi poznanymi na zajęciach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  podczas  korzystania 
z urządzeń komputerowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

zastosować  słownictwo  w  języku  polskim  i  angielskim  z  zakresu  geologii,  prawa, 
administracji, ekonomii, 

3)

 

zastosować zasady interpretacji tekstu, 

4)

 

podsumować wyniki pracy, 

5)

 

przedstawić rezultat swojej pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, drukarka, 

 

pakiety multimedialne do nauki języka angielskiego, 

 

słowniki dwujęzyczne i branŜowe, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  programów 
komputerowych w pracach geologiczno-dokumentacyjnych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 6, 11, 15, 16, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. d, 3. b, 4. c, 5. b, 6. c, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. d, 
12. b, 13. a, 14. c, 15. c, 16. c, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować edytor tekstu 

Zdefiniować operacje scalania 

Określić zastosowanie edytora równań 

Określić cel grup dyskusyjnych

 

Określić budowę adresu e-mailowego 

Scharakteryzować zmiany map bitowych po 
powiększeniu 

PP 

Rozpoznać rodzaj grafiki 

Zdefiniować pojęcie kadrowania 

Rozpoznać arkusz kalkulacyjny 

10  Określić zastosowanie diagramu promieniowego 

11  Zastosować oznaczenie adresu komórki 

PP 

12  Zdefiniować proces drukowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

13  Zdefiniować proces skanowania 

14  Określić program do tworzenia baz danych  

15  Scharakteryzować zastosowanie kwerend 

PP 

c

 

16  Zastosować zasady tłumaczenia tekstów  

PP 

17  Rozpoznać program specjalistyczny 

18  Rozpoznać elementy bazy danych 

19  Zastosować zasady wstawiania wykresu w MS 

Excel 

PP 

20  Dobrać operator 

PP 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

 

Powodzenia! 

 
 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Edytor tekstu słuŜy do 
a)

 

obliczeń. 

b)

 

tworzenia wykresów. 

c)

 

edycji tekstu. 

d)

 

wyszukiwania danych. 

 
2.

 

Scalanie jest to 
a)

 

cieniowanie komórki. 

b)

 

obramowanie komórki. 

c)

 

dzielenie jednej komórki na kilka komórek. 

d)

 

łączenie kilku komórek w jedną komórkę. 

 
3.

 

Edytor równań słuŜy do 
a)

 

wstawiania symboli. 

b)

 

tworzenie wzorów matematycznych. 

c)

 

edycji obrazów. 

d)

 

tworzenia wykresów. 

 
4.

 

Grupa dyskusyjna to usługa 
a)

 

pozwalająca załoŜyć konto e-mail. 

b)

 

pozwalająca wyszukać pliki graficzne w Internecie. 

c)

 

pozwalająca internautom wymienić opinie na określony temat. 

d)

 

wyszukująca informacje na stronach www. 

 
5.

 

Adres e-mail składa się z 
a)

 

adresu serwera, @, nazwy konta. 

b)

 

nazwy konta, @, nazwy serwera. 

c)

 

nazwy konta, adresu serwera, @. 

d)

 

@, nazwy konta, adresu serwera. 

 
6.

 

Mapy bitowe przy duŜym powiększeniu powodują 
a)

 

dobrą jakość. 

b)

 

dobrą ostrość. 

c)

 

rozmycie. 

d)

 

zamazanie. 

 

7.

 

Grafika wektorowa zapamiętuje obraz w postaci 
a)

 

koloru. 

b)

 

modelu matematycznego. 

c)

 

pikseli. 

d)

 

punktów. 

 
8.

 

Kadrowanie jest to 
a)

 

przyciemnianie obrazka. 

b)

 

wstawianie tekstu do obrazka. 

c)

 

przycinanie obrazka. 

d)

 

malowanie obrazka. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

9.

 

Arkuszem kalkulacyjnym jest program 
a)

 

Didger. 

b)

 

MS Excel. 

c)

 

Mozilla. 

d)

 

Ozi Explorer. 

 

10.

 

Diagram promieniowy słuŜy do 
a)

 

pokazania relacji hierarchicznych. 

b)

 

pokazania procesu cyklem ciągłym. 

c)

 

pokazania relacji elementu głównego. 

d)

 

pokazania kroków zmierzających do celu. 

 
11.

 

Adres komórki w arkuszu kalkulacyjnym ma postać 

a)

 

1A1. 

b)

 

A1A. 

c)

 

1A. 

d)

 

A1. 

 
12.

 

Drukowanie to 
a)

 

wyświetlanie wyników pracy z komputerem na monitorze. 

b)

 

naniesienie wyników pracy komputera na papier, folię. 

c)

 

wprowadzanie danych do komputera. 

d)

 

usuwanie zbędnych plików. 

 

13.

 

Skanowanie polega na 
a)

 

zamianie tekstu, grafiki na postać cyfrową. 

b)

 

wyświetlaniu wyników pracy z komputerem na monitorze. 

c)

 

wprowadzaniu danych do komputera za pomocą klawiatury. 

d)

 

naniesieniu wyników pracy komputera na papier, folię. 

 
14.

 

Programem do tworzenia baz danych jest 
a)

 

MS Word. 

b)

 

MS Excel. 

c)

 

MS Access. 

d)

 

Paint. 

  

15.

 

Kwerendy słuŜą do 
a)

 

wprowadzania danych. 

b)

 

modyfikowania danych. 

c)

 

ograniczenia liczby wyświetlanych rekordów według danego kryterium. 

d)

 

usuwania danych. 

 

16.

 

Podczas tłumaczenia tekstów na język obcy nie naleŜy  

a)

 

stosować synonimów. 

b)

 

uŜywać specjalistycznego słownictwa dla danego tematu. 

c)

 

tłumaczyć „słowo po słowie”. 

d)

 

pisać krótkich zdań. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

17.

 

Programem specjalistycznym geologicznym nie jest program 

a)

 

MS Word. 

b)

 

Surfer. 

c)

 

Didger. 

d)

 

MapViewer. 

 
18.

 

Baza danych składa się z 
a)

 

tabel. 

b)

 

komórek. 

c)

 

stron. 

d)

 

arkuszy. 

 
19.

 

Aby stworzyć wykres w MS Excel naleŜy w menu wybrać 

a)

 

format/wykres. 

b)

 

narzędzia/wykres. 

c)

 

wstaw/wykres. 

d)

 

wykres. 

 
20.

 

Wyszukiwane wyrazu z frazy wyklucza 
a)

 

AND. 

b)

 

NOT. 

c)

 

OR. 

d)

 

NEAR. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie 

programów 

komputerowych 

pracach 

geologiczno-

dokumentacyjnych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

Test 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Stosowanie  programów 

komputerowych w pracach geologiczno-dokumentacyjnych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 4, 6, 8, 12, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. b, 11. b, 
12. b, 13. b, 14. d, 15. c, 16. c, 17. c, 18. c, 19. c, 20. a 

 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać podstawowe funkcje edytora tekstu 

Określić operacje wykonywane na obrazie 

Określić zastosowanie edytora równań 

Dobrać operator 

PP 

Określić sposoby wyszukiwania informacji 
w Internecie 

Scharakteryzować zachowanie map bitowych po 
powiększeniu 

PP 

c  

Określić funkcje paska narzędziowego 

Dobrać formaty plików 

PP 

Określić programy do tworzenia grafiki wektorowej 

10  Określić sposoby wstawiania tekstu w programie 

GIMP 

11  RozróŜnić komórkę w arkuszu kalkulacyjnym 

12  Zastosować oznaczenie adresu komórki 

PP 

13  Rozpoznać konstrukcję adresu e-mailowego 

14  RozróŜnić rekordy w bazie danych  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

15  Zdefiniować zastosowanie schematu 

organizacyjnego 

c

 

16  Zastosować zasady tłumaczenia tekstów  

PP 

17  Scharakteryzować zastosowanie kwerend 

PP 

18  Zdefiniować zastosowanie diagramu 

promieniowego 

19  Określić zadania grup dyskusyjnych 

20  Określić program specjalistyczny 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

 

Powodzenia! 

 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Aby zmienić krój i styl czcionki w edytorze tekstu naleŜy wybrać opcję 

a)

 

format/czcionka. 

b)

 

wstaw/czcionka. 

c)

 

narzędzia/czcionka. 

d)

 

widok/czcionka. 

 
2.

 

Aby obciąć krawędzie obrazka naleŜy obrazek 

a)

 

edytować. 

b)

 

przyciąć. 

c)

 

zamalować. 

d)

 

przekreślić. 

 
3.

 

Microsoft Equation to 

a)

 

arkusz kalkulacyjny. 

b)

 

kalkulator. 

c)

 

edytor równań. 

d)

 

program graficzny. 

 
4.

 

Wyszukiwane wyrazu z frazy wyklucza 

a)

 

AND. 

b)

 

NOT. 

c)

 

OR. 

d)

 

NEAR. 

 
5.

 

Aby wyszukać informacje w Internecie korzysta się z 

a)

 

grupy dyskusyjnej. 

b)

 

poczty elektronicznej. 

c)

 

wyszukiwarki. 

d)

 

bazy danych. 

 
6.

 

Mapy bitowe przy duŜym powiększeniu powodują 

a)

 

dobrą jakość. 

b)

 

dobrą ostrość. 

c)

 

rozmycie. 

d)

 

zamazanie. 

 

7.

 

Pasek narzędziowy w edytorze tekstu to 

a)

 

rozwijane menu. 

b)

 

zestaw standardowych narzędzi. 

c)

 

specyficzny obszar pełniący funkcje informacyjną. 

d)

 

linijka. 

 
8.

 

JPEG jest to 

a)

 

format plików arkusza kalkulacyjnego. 

b)

 

format plików tekstowych. 

c)

 

format plików graficznych. 

d)

 

format plików bazy danych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

9.

 

Programem do tworzenia grafiki wektorowej jest 

a)

 

Paint. 

b)

 

Adobe Photoshop. 

c)

 

GIMP. 

d)

 

Corel Draw. 

 

10.

 

Aby wstawić tekst do obrazka w programie GIMP naleŜy wybrać 

a)

 

opcje/tekst. 

b)

 

narzędzia/tekst. 

c)

 

tekst. 

d)

 

wstaw/tekst. 

  

11.

 

Pole przecięcia wiersza z kolumną w arkuszu kalkulacyjnym nazywa się 

a)

 

daną. 

b)

 

komórką. 

c)

 

polem. 

d)

 

rekordem. 

 
12.

 

Prawidłowym zapisem adresu w arkuszu kalkulacyjnym jest 

a)

 

4B. 

b)

 

B4. 

c)

 

1B4. 

d)

 

B4A. 

 

13.

 

Adres e-mail składa się z 

a)

 

adresu serwera, @, nazwy konta. 

b)

 

nazwy konta, @, adresu serwera. 

c)

 

nazwy konta, adresu serwera, @. 

d)

 

@, nazwy konta, adresu serwera. 

 
14.

 

Wiersz tabeli w bazie danych nazwa się 

a)

 

adresem. 

b)

 

komórką. 

c)

 

polem. 

d)

 

rekordem. 

 

 

15.

 

Schemat organizacyjny słuŜy do pokazania 

a)

 

kroków zmierzających do celu. 

b)

 

relacji elementu głównego. 

c)

 

relacji hierarchicznych. 

d)

 

relacji opartych na fundamencie. 

 

16.

 

Podczas tłumaczenia tekstów na język obcy nie naleŜy  

a)

 

stosować synonimów. 

b)

 

uŜywać specjalistycznego słownictwa dla danego tematu. 

c)

 

tłumaczyć „słowo po słowie”. 

d)

 

pisać krótkich zdań. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

17.

 

Kwerendy słuŜą do 
a)

 

wprowadzania danych. 

b)

 

modyfikowania danych. 

c)

 

ograniczenia liczby wyświetlanych rekordów według danego kryterium. 

d)

 

usuwania danych. 

 
18.

 

Diagram promieniowy słuŜy do 

a)

 

pokazania relacji hierarchicznych. 

b)

 

pokazania procesu cyklem ciągłym. 

c)

 

pokazania relacji elementu głównego. 

d)

 

pokazania kroków zmierzających do celu. 

 
19.

 

Grupa dyskusyjna to usługa 

a)

 

pozwalająca załoŜyć konto e-mail. 

b)

 

pozwalająca wyszukać pliki graficzne w Internecie. 

c)

 

pozwalająca internautom wymienić opinie na określony temat. 

d)

 

wyszukująca informacje na stronach www. 

 

20.

 

Programem specjalistycznym geologicznym nie jest program 

a)

 

MS Word. 

b)

 

Surfer. 

c)

 

Didger. 

d)

 

MapViewer. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie 

programów 

komputerowych 

pracach 

geologiczno-

dokumentacyjnych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

7. LITERATURA 

 

1.

 

Brehmer  A.,  Sławik  M.:  ABC  uŜytkownika  komputera.  Kompendium  wiedzy 
informatycznej. VIDEOGRAF II 2005 

2.

 

Brookshear Glenn J.: Informatyka w ogólnym zarysie. WTN, Warszawa 2003 

3.

 

Heathcote O. H. U.: Internet. KsiąŜka ucznia. Informatyka w szkole. Read me, 2000 

4.

 

Koba  G.:  Informatyka  Podstawowe  tematy  +CD.  wydawnictwo  Szkolne  PWN, 
Warszawa 2005 

5.

 

Łazęcka  B.:  Technologia  informacyjna:  podręcznik  dla  liceum  ogólnokształcącego, 
liceum profilowanego i technikum. Wyd. MAC Edukacja, Kielce 2002 

6.

 

Ryka W.: Słownik petrograficzny. Wyd. Geol., Warszawa 1991 

7.

 

Siuda J.: Gramatyka angielska dla początkujących. Angloman, Katowice 1993 

8.

 

Siuda J.: Gramatyka angielska do testów i egzaminów. Angloman, Katowice 1992 

9.

 

www.abbpol.com 

10.

 

www.baztech.icm.edu.pl 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP, Warszawa 2002 

3.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004