background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Janusz Wojtkiewicz-Lazman 

 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich 
711[02].Z1.01

 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy

 

Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Janina Świątek 
dr inż. Sylwester Rajwa 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Danuta Pawełczyk 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Gabriela Poloczek 
 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  711[02].Z1.01 
„Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu górnik eksploatacji podziemnej. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

12 

 5.1. Rodzaje drewna i jego właściwości 

12 

        5.1.1. Ćwiczenia 

12 

 5.2. Obróbka drewna 

15 

      5.2.1. Ćwiczenia 

15 

 5.3. Złącza elementów z drewna 

18 

   5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7. Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  prac  stolarskich 

i ciesielskich”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej 711[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury, z jakiej można korzystać podczas zajęć. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

711[02].Z1 

Wytwarzanie i naprawa części maszyn  

i urządzeń górniczych 

711[02].Z1.01 

Wykonywanie prac stolarskich  

i ciesielskich 

711[02].Z1.02 

Wykonywanie części maszyn

 

711[02].Z1.03 

Wykonywanie napraw maszyn 

górniczych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować podstawowe prawa fizyki, 

 

czytać  dokumentację  techniczno-ruchową,  dokumentację  techniczną,  warsztatową  oraz 
instrukcje obsługi maszyn i urządzeń, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska, 

 

przygotowywać  stanowisko  pracy  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
oraz ergonomii pracy, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

rozróżnić gatunki drewna, 

– 

określić przydatność niektórych gatunków drewna w górnictwie, 

– 

scharakteryzować proces impregnacji drewna, 

– 

wykonać wiązanie drewna budowlanego, 

– 

łączyć ze sobą elementy drewniane, 

– 

posłużyć się prostymi narzędziami do obróbki drewna,  

– 

wykonać typowe operacje ciesielskie,  

– 

oprawić narzędzia górnicze, 

– 

wykonać wiązania obudów drewnianych, 

– 

zorganizować stanowisko pracy w stolarni zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny 
pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń 
górniczych 711[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich

 

711[02].Z1.01

 

Temat: Rozpoznawanie gatunków drewna. 

Cel ogólny: Rozpoznać gatunki drewna na podstawie ich charakterystycznych cech.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przeanalizować rysunek drewna, 

 

określić cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków drewna, 

 

skorzystać z tablic wzorów drewna, 

 

sklasyfikować na podstawie badań organoleptycznych drewno do odpowiedniej grupy, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

sformułować wnioski z przeprowadzonego ćwiczenia. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu, 

 

prezentacji uzyskanych wyników. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów 

 

2 osobowe zespoły. 

 

Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki różnych gatunków drewna, 

 

lupa, 

 

tablice wzorów drewna, 

 

literatura wskazana przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Wykonywanie ćwiczenia. 

Zadanie dla ucznia: 
Na  podstawie  oględzin  próbek  otrzymanych  od  nauczyciela  określ  gatunek  drewna 

z którego są wykonane. 

 

Instrukcja do wykonania ćwiczenia: 

1)  szczegółowo przeanalizuj strukturę drewna, 
2)  szacunkowo określ wagę poszczególnych próbek, 
3)  zapoznaj się z zapachem badanego drewna, 
4)  określ jego barwę, 
5)  na  postawie  cech  charakterystycznych  poszczególnych  gatunków  i  w  oparciu 

o barwne fotografie przekrojów rozpoznaj gatunek drewna, 

6)  zaprezentuj wyniki ćwiczenia. 

 
4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

uczniowie prezentują wyniki ćwiczenia, 

 

nauczyciel analizuje pracę ucznia i omawia mocne i słabe strony, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem oceniają wyniki ćwiczenia.

 

 

Praca domowa: 

Na  podstawie  przeprowadzonego  ćwiczenia  przygotuj  sprawozdanie  w  formie  pisemnej 

zawierające: 

 

opis wykonywanych czynności podczas ćwiczenia, 

 

analizę popełnionych błędów, 

 

wnioski. 

 

Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe ankiety dotyczące oceny zajęć i trudności podczas realizowania zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Górnik eksploatacji podziemnej 711[02] 

Moduł: 

Wytwarzanie i naprawa części maszyn i urządzeń 
górniczych 711[02].Z1 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich

 

711[02].Z1.01 

 Temat: Oprawienie narzędzia górniczego. 

Cel ogólny: Wykonać za pomocą obróbki ręcznej oprawienie narzędzia górniczego.

 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

dobrać stylisko do narzędzia górniczego, 

 

przygotować  stanowisko  pracy  z  uwzględnieniem  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
oraz ergonomii, 

 

dobrać narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

 

zaplanować kolejność czynności, 

 

posłużyć się narzędziami do obróbki ręcznej drewna, 

 

wykonać zabezpieczenie narzędzia przed zsunięciem się ze styliska podczas pracy, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, 

 

pozyskać informacje z różnych źródeł. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenie. 

Formy organizacyjne pracy uczniów

 

uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

Środki dydaktyczne

 

narzędzie do oprawienia, 

 

stylisko, 

 

stół stolarski (strugnica), 

 

zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna. 

 

Zadanie dla ucznia

Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego wskazanego przez nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie rodzaje drewna są stosowane na styliska? 
2.  Jakie wady drewna nie mogą wystąpić w materiale stylisk? 
3.  Jakiej długości powinno być stylisko? 
4.  Jakie pomiary należy przeprowadzić? 
5.  Jakich narzędzi pomiarowych należy użyć? 
6.  W jaki sposób można obrobić zakończenie styliska współpracujące z narzędziem? 
7.  Jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania ćwiczenia? 
8.  Jakie są sposoby zabezpieczenia narzędzia przed zsunięciem się ze styliska podczas pracy? 

 

Faza II. Planowanie 
1.  Jak dobierzemy stylisko do narzędzia? 
2.  Jak wykonamy niezbędne pomiary?  
3.  W jaki sposób przygotujemy stanowisko pracy? 
4.  Jakie rodzaje obróbki zastosujemy? 
5.  Jakich narzędzi użyjemy? 
6.  W jaki sposób zamocujemy materiał do obróbki? 
7.  Jak sprawdzimy prawidłowość wykonania obróbki? 
8.  Jak zabezpieczymy narzędzie przed zsunięciem się podczas pracy? 
9.  Jak sprawdzimy poprawność wykonanej pracy? 

 

Faza III. Ustalenie 

Uczniowie: 

1.  Identyfikują narzędzie górnicze. 
2.  Ustalają kryteria doboru styliska. 
3.  Pracując w zespołach proponują rozwiązania szczegółowe oprawiania narzędzia. 
4.  Konsultują  wypracowane  w  grupie  rozwiązanie  z  nauczycielem  i  wnoszą  ewentualne 

poprawki. 

 

Faza IV. Wykonanie 

Uczniowie: 

1.  Przygotowują stanowisko pracy. 
2.  Mierzą otwór narzędzia współpracujący ze styliskiem. 
3.  Dobierają stylisko. 
4.  Dobierają niezbędne narzędzia i przyrządy. 
5.  Wykonują obróbkę styliska. 
6.  Osadzają narzędzie. 
7.  Wykonują zabezpieczenie przed obluzowaniem i zsunięciem się narzędzia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania oprawienia narzędzia.   
2.  Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych prac. 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rodzaje drewna i jego właściwości  

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  oględzin  próbek  otrzymanych  od  nauczyciela  określ  gatunek  drewna 

z którego są wykonane.

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  zespołach  2-osobowych

Próbki  drewna  powinny  dotyczyć 

gatunków  łatwo  rozróżnialnych  (np.  dąb,  buk,  sosna,  świerk).  Powierzchnia  próbek  powinna 
być  zestrugana,  aby  rysunek  drewna  był  dobrze  widoczny.  Podczas  ćwiczenia  uczniowie 
powinni  mieć  możliwość  korzystania  z  barwnych  tablic  wzorów  drewna.  Analizę  struktury 
drewna może ułatwić zastosowanie lupy. 

 

Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  szczegółowo przeanalizować strukturę drewna, 
2)  szacunkowo określić wagę poszczególnych próbek, 
3)  zapoznać się z zapachem badanego drewna, 
4)  określić jego barwę, 
5)  na  postawie  cech  charakterystycznych  poszczególnych  gatunków  i  w  oparciu  o  barwne 

fotografie przekrojów określić gatunek drewna, 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne.

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

próbki drewna, 

– 

barwne tablice wzorów drewna. 

 

Ćwiczenie 2 

 

Na postawie analizy próbek drewna otrzymanych od nauczyciela określ jakie wady w nim 

występują. Zakwalifikuj je do odpowiednich grup.

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  zespołach  2-osobowych

Próbki  drewna  powinny  zawierać  różne 

jego wady. Czas wykonania ćwiczenia wynosi 20 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przyjrzeć się uważnie strukturze drewna, 
2)  odszukać miejsca o nietypowym zabarwieniu, 
3)  zlokalizować zaburzenia w strukturze drewna, 
4)  zakwalifikować wady drewna do odpowiednich grup, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

próbki drewna, 

– 

literatura. 

 

Ćwiczenie 3 

 

Na  podstawie  katalogów  i  stron  Internetowych  wyszukaj  środki  do  impregnacji 

drewna  będącego  w  kontakcie  z  gruntem  oraz  wodą  (drewno  użytkowane  w  IV  klasie 
zagrożenia).  

Określ sposób ich stosowania oraz wpływ na środowisko naturalne.

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  zespołach  2-osobowych

Informacje  uzyskane  przez  uczniów 

powinny  zawierać  pełny  opis  preparatu  impregnującego  wraz  ze  sposobem  stosowania.

 

Czas 

wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  katalogach  i  w  Internecie  środki  impregnacyjne  odpowiadające  warunkom 

określonym w treści ćwiczenia, 

2)  określić sposób stosowania, 
3)  ocenić ich wpływ na środowisko naturalne, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

katalogi środków impregnujących drewno. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  pomiar  wilgotności  bezwzględnej  różnych  próbek  drewna  otrzymanych  od 

nauczyciela za pomocą wilgotnościomierza. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  zespołach  2-osobowych

Aby  zajęcia  przebiegały  sprawnie 

uczniowie powinni zapoznać się z instrukcją użytkowania wilgotnościomierza przed zajęciami. 
Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  uczniom  na  zgodne  z  instrukcją  użytkowanie 
wilgotnościomierza  (prawidłowe  umieszczenie  elektrod  w  drewnie,  określenie  temperatury 
pomiaru itp.).

 

Czas wykonania ćwiczenia wynosi 45 minut.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją użytkowania wilgotnościomierza, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować przyrząd do pomiaru określając rodzaj drewna i temperaturę drewna, 
4)  zgodnie z instrukcją wbić elektrody pomiarowe w badane drewno, 
5)  dokonać pomiaru wilgotności bezwzględnej, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wilgotnościomierz do drewna, 

 

instrukcja obsługi przyrządu, 

 

próbki drewna przeznaczone do badania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.   Obróbka drewna 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Na  odpadach  drewna  otrzymanych  od  nauczyciela  wykonaj  otwory  wzdłuż  i  w  poprzek 

włókien o średnicach D = 10, 20 i 30 mm. Do wiercenia użyj korby do świdrów oraz wiertarki 
ręcznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracując w 2–osobowych. Przed zajęciami należy przypomnieć uczniom zasady 

bhp dotyczące obróbki ręcznej drewna. Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją 
pracę. Czas wykonania 45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować kolejne etapy wykonywania otworów, 
2)  dobrać wiertła, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  umocować materiał, 
5)  wykonać otwory, 
6)  ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw wierteł do drewna, 

 

stół stolarski, 

 

wiertarka i korba do świdrów, 

 

odpady drewna przeznaczone do wiercenia. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj oprawienie narzędzia górniczego otrzymanego od nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w 2–osobowych zespołach. Narzędziem może być: łopata, kilof, topór, 

siekiera  itp.  Przy  ocenie  pracy  należy  zwrócić  uwagę  na  solidność  jej  wykonania  i właściwe 
zabezpieczenie narzędzia przed zsunięciem się ze styliska. Czas wykonania 60 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z narzędziem przeznaczonym do oprawienia, 
2)  dobrać stylisko,  
3)  zaplanować kolejne operacje oprawiania narzędzia, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5)  dobrać narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe, 
6)  wykonać kolejne zaplanowane operacje, 
7)  ocenić jakość wykonanej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzie do oprawienia, 

 

stylisko, 

 

stół stolarski (strugnica), 

 

zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj  i  wykonaj  ręcznie  sztachetę  ogrodzeniową  z  materiału  otrzymanego  od 

nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  w  zespołach  2-osobowych.  Po  wykonaniu  szkicu  konsultują  się 

z nauczycielem  w  celu  zatwierdzenia  projektu  do  realizacji.  Po  zakończeniu  ćwiczenia 
uczniowie prezentują efekty swojej pracy. Czas wykonania 120 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem wyjściowym, 
2)  wykonaj szkic sztachety, 
3)  zaplanować wykonanie elementu, 
4)  dobrać narzędzia robocze i przyrządy pomiarowe, 
5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  wykonać element zgodnie z założoną technologią, 
7)  ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół stolarski (strugnica), 

 

materiał na sztachetę, 

 

zestaw narzędzi do obróbki ręcznej drewna. 

 
Ćwiczenie 4 

Przygotuj piłę do pracy poprzez skorygowanie rozwarcia zębów oraz ostrzenie.

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  zespołach  2-osobowych.  Przed  wykonaniem  ćwiczenia  należy 

z uczniami  omówić  zasady  ostrzenia  pił  oraz  zwrócić  uwagę  na  mocowanie  piły.  Po 
zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują efekty swojej pracy. Czas wykonania 30 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać oględzin piły, 
2)  określić stan ostrzy i ocenić rozwarcie, 
3)  wykonać rozwieranie zębów, 
4)  wykonać ostrzenie zębów, 
5)  ocenić jakość wykonanej pracy poprzez wykonanie cięcia próbnego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół z imadłem, 

 

zestaw pilników ślusarskich, 

 

przyrząd do rozwierania zębów pił. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.   Złącza elementów z drewna 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj,  na  podstawie  dokumentacji,  zakładkę  prostą  elementów  krzyżujących  się 

z materiałów  otrzymanych  od  nauczyciela.  Obróbkę  złącza  wykonaj  ręcznie  zgodnie 
z instrukcją zamieszczoną w materiale nauczania Poradnika. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Uczniowie  pracują  w  2–osobowych  zespołach.

 

Podczas  wykonywania  ćwiczenia  przez 

uczniów  należy  zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  oraz  na  staranność  wykonywania  prac.  Po 
zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 120 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem i materiałem przeznaczonym do obróbki, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować niezbędne narzędzia i przyrządy, 
4)  zaplanować kolejność operacji, 
5)  wykonać złącze, 
6)  ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne.  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

zestaw materiałów i narzędzi do wykonywania połączenia, 

– 

stół stolarski. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj złącze elementów konstrukcyjnych z desek zwiększające ich długość zgodnie 

z rysunkiem. Do połączenia zastosuj gwoździe.   

 

Rysunek do ćwiczenia  

 

Wskazówki do realizacji 

 

Uczniowie  pracują  w  2-osobowych  zespołach.  Podczas  wykonania  połączenia  należy 

zwrócić uwagę na bhp (zwłaszcza podczas wbijania gwoździ). Czas wykonania 30 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko i narzędzia do wykonania ćwiczenia, 
2)  dobrać gwoździe, 
3)  wykonać złącze, 
4)  ocenić wspólnie z nauczycielem jakość i estetykę wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

elementy przeznaczone do wykonania złącza, 

− 

zestaw narzędzi. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  ręcznie  wiązanie  polskie,  niemieckie  i  szwedzkie  drewna  okrągłego 

kopalnianego. 

 

Wskazówki do realizacji 

Uczniowie pracując w 2–osobowych zespołach. Należy zwrócić uwagę na właściwy dobór 

narzędzi,  staranność  wykonywania  wiązania  oraz  zasady  bezpiecznej  pracy.  Po  zakończeniu 
ćwiczenia uczniowie prezentują swoją pracę. Czas wykonania 60 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  dobrać narzędzia i przyrządy, 
3)  zaplanować wykonanie wiązania, 
4)  przygotować drewno okrągłe do wykonania wiązania, 
5)  wykonać wiązanie, 
6)  ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

drewno kopalniane okrągłe, 

− 

zestaw narzędzi i przyrządów ciesielskich i stolarskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac stolarskich 
i ciesielskich” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  b,  4.  a,  5.  b,  6.  a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. b, 
12. b, 13. a, 14. a, 15. c, 16. b, 17. a, 18. d, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Opisać budowę drzewa 

Nazwać cechy drewna różnych gatunków 

P

 

Rozpoznać przekroje drewna 

P

 

Określić wady drewna 

Scharakteryzować właściwości fizyczne 
drewna 

P

 

Wskazać cechy rozpoznawcze drewna 

P

 

Wskazać czynniki niszczące drewno 

P

 

Objaśnić trasowanie drewna

 

P

 

Opisać geometrię zębów piły

 

P

 

10 

Rozróżnić rodzaje pił 

P

 

11 

Opisać budowę struga 

P

 

12 

Objaśnić zastosowanie narzędzi do obróbki 
drewna 

P

 

13 

Nazwać zabiegi konserwacyjne pił 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

14 

Zidentyfikować wiertła 

15 

Zidentyfikować obrabiarki do drewna 

16 

Scharakteryzować zjawisko kurczliwości 
drewna 

PP 

17 

Rozpoznać rodzaje złącz 

PP 

18 

Określić zastosowanie złącz wrębowych 

PP 

19 

Określić właściwości drewna 

PP 

20 

Scharakteryzować wiązania drewna 
okrągłego w górnictwie 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na typy zadań testowych, jakie będą 

w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskich wyników przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  o  różnym  stopniu  trudności.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 

Prawidłową  odpowiedź  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16  –  20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż pozostałe. Przeznacz  na ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Strzałą nazywamy 

a)  gałęzie boczne drzew iglastych. 
b)  korzeń drzewa iglastego. 
c)  pień drzewa iglastego. 
d)  pień drzewa liściastego. 

 
2.  Drzewem nie wytwarzającym twardzieli jest 

a)  brzoza. 
b)  sosna. 
c)  świerk. 
d)  dąb. 

 

3.  Deska przedstawiona na rysunku powstała przez 

przecięcie pnia w 

a)  poprzek włókien. 
b)  kierunku promieniowym. 
c)  kierunku stycznym. 
d)  kierunku ukośnym do rdzenia. 

 

 

 

4.  Do wad drewna nie zalicza się 

a)  występowanie twardzieli. 
b)  występowanie sinizny i plam pleśniowych. 
c)  występowanie sęków. 
d)  wielordzeniowości. 

 
5.  Wilgotność bezwzględną drewna podaje się w 

a)  promilach. 
b)  procentach. 
c)  cm

3

d)  stopniach wilgotności. 

 
6.  Prawdziwe jest zdanie 

a)  drewno świerkowe ma twardziel nie zabarwioną. 
b)  cechą charakterystyczna świerku jest błyszcz. 
c)  drewno świerkowe jest łatwe w obróbce. 
d)  świerk jest drewnem ciężkim. 

 
7.  Murszem nazywamy 

a)  zgrubienie drzewa u jego podstawy. 
b)  niszczące działanie grzybów na drewno w kopalniach. 
c)  impregnat stosowany do kopalniaków. 
d)  uszkodzenia drewna wywołane przez owady. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Manipulacją nazywa się 

a)  unieruchomienie elementu przed jego obróbką. 
b)  przygotowanie piły do pracy. 
c)  trasowanie drewna okrągłego w tartakach. 
d)  wykonywanie cięć krzywoliniowych piłą taśmową. 

 
9.  Do piłowania poprzecznego używa się pił o kącie skrawania 

δ

 

a)  10

°

b)  40

°

c)  60

°

d)  większym od 90

°

 

10. Piła przedstawiona na rysunku to 

a)  piła ramowa. 
b)  grzbietnica. 
c)  płatnica. 
d)  otwornica. 

 

 

 
11. W większości strugów kąt między nożem a podstawą oprawy wynosi 

a)  12

°

b)  45

°

c)  60

°

d)  90

°

 
12. Ośnik to narzędzie służące do 

a)  wykonywania osi kół drewnianych. 
b)  oczyszczania z kory lub ociosywania podłużnego drewna okrągłego. 
c)  rozłupywania kłód drewna. 
d)  ostrzenia noży strugów. 

 
13. Zabieg przedstawiony na rysunku to 

a)  rozwieranie piły. 
b)  wyłamywanie uszkodzonych zębów. 
c)  ostrzenie zębów. 
d)  prostowanie piły. 

 

 

 
14. Narzędzie przedstawione na rysunku to 

a)  środkowiec płaski. 
b)  wiertło śrubowe. 
c)  pogłębiak stożkowy. 
d)  świder ramieniowy nastawny. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

15. Obrabiarka przedstawiona na rysunku to 

a)  wiertarka jednowrzecionowa. 
b)  frezarka górnowrzecionowa. 
c)  dłutarka łańcuchowa. 
d)  piła łańcuchowa. 

 
 

 

 

16. Podczas wysychania drewno kurczy się 

a)  najbardziej wzdłuż włókien. 
b)  najbardziej w kierunku stycznym. 
c)  najbardziej w kierunku promieniowym. 
d)  jednakowo we wszystkich kierunkach. 

 
17. Złącze przedstawione na rysunku to 

a)  nakładka prosta. 
b)  jaskółczy ogon. 
c)  zamek prosty. 
d)  wrąb jednostronny. 

 
 

 

 
18. Złącze węgłowe stosuje się do 

a)  łączenia elementów stalowych z drewnianymi. 
b)  przedłużania elementów pionowych. 
c)  przedłużania elementów poziomych. 
d)  łączenia belek w narożach. 

 
19. Prawdziwe jest zdanie, że 

a)  suche drewno jest dobrym przewodnikiem elektryczności i ciepła. 
b)  wytrzymałość  drewna  na  ściskanie  wzdłuż  włókien  jest  znacznie  mniejsza  niż  na 

ściskanie w poprzek włókien. 

c)  podczas  badań  właściwości  mechanicznych  drewna  przeprowadza  się  próbę 

rozciągania, ściskania, ścinania i łupliwości. 

d)  współczynnik  rozszerzalności  cieplnej  drewna  jest  niezależny  od  kierunku  przebiegu 

włókien. 

 
20. Olunek występuje w 

a)  wiązaniu polskim. 
b)  wiązaniu niemieckim. 
c)  wiązaniu szwedzkim. 
d)  każdym wiązaniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………… 

 

Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac stolarskich 
i ciesielskich” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3.  b,  4.  b,  5.  d,  6.  b, 7. c, 8. c, 9. d, 10. a, 11. c, 
12. a, 13. c, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. d, 19. a, 20. c 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Opisać budowę drewna 

Wskazać zastosowanie drewna w kopalniach 

Rozpoznać sortymenty drewna 

Wymienić cechy drewna kopalnianego 

Rozpoznać rodzaje tworzyw drzewnych 

Wyznaczyć geometrię ostrzy pił 

Dobrać piły do określonych zadań 

P

 

Zidentyfikować dłuta ciesielskie 

P

 

Nazwać właściwości drewna 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

10 

Rozpoznać rodzaje wierteł do drewna 

11 

Scharakteryzować impregnaty do drewna 

12 

Zidentyfikować narzędzia do strugania 

13 

Rozpoznać narzędzia do obróbki drewna 

14 

Sklasyfikować rodzaje obróbki drewna 

15 

Wskazać obrabiarki do drewna 

16 

Scharakteryzować właściwości drewna 

PP 

17 

Rozpoznać rodzaje frezarek 

PP 

18 

Rozpoznać rodzaje złączy węgłowych 

PP 

19 

Określić cechy liściastych gatunków drewna 

PP 

20 

Rozpoznać  złącza  elementów  konstrukcji 
drewnianych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci czas wolny. Trudności mogą przysporzyć Ci 
zadania:  16–  20,  gdyż  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niż  pozostałe.  Przeznacz  na  ich 
rozwiązanie więcej czasu. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Twardziel to część pnia która 

a)  zawiera żywe komórki. 
b)  przewodzi wodę i gromadzi materiał odżywczy. 
c)  nie zawiera już żywych komórek i spełnia rolę mocnego i twardego szkieletu. 
d)  znajduje się bezpośrednio pod korą drzewa. 

 

2.  Najczęściej stosowanymi gatunkami drewna na obudowy górnicze są 

a)  sosna, świerk, jodła, dąb. 
b)  buk, grab, jesion. 
c)  brzoza, modrzew, grochodrzew. 
d)  jawor, lipa, wiąz. 
 

3.  Na rysunku deskę obrzynaną oznaczono numerem 

a)   1. 
b)   2. 
c)   3. 
d)   4. 

 

 

 

4.  Na obudowy górnicze stałe używa się drewna o wilgotności bezwzględnej 

a)  7 %. 
b)  23 %. 
c)  35 %. 
d)  45 %. 

 

5.  Na rysunku przedstawiono 

a)  płytę stolarską. 
b)  płytę wiórową. 
c)  płytę pilśniową. 
d)  sklejkę. 

 

 

 

6.  Piły  uniwersalne,  którymi  można  ciąć  drewno  wzdłuż  i  w  poprzek  włókien  mają  kąt 

skrawania 

δ

 

a)  mniejszy od 90

°

b)  równy  90

°

c)  większy od 90

°

d)  równy 120

°

 

7.  Do wycinania zarysów krzywoliniowych służy piła 

a)  płatnica. 
b)  grzbietnica. 
c)  otwornica. 
d)  piła ramowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

8.  Kąt dłuta ciesielskiego wynosi 

a)  10

°

b)  20

°

c)  40

°

d)  60

°

 

9.  Trwałość drewna sosny w warunkach suchych może wynosić do 

a)  50 lat. 
b)  100 lat. 
c)  300 lat. 
d)  1000 lat. 

 

10. Narzędzie przedstawione na rysunku to 

a)  wiertło kręte. 
b)  środkowiec płaski, 
c)  pogłębiak stożkowy. 
d)  świder ramieniowy nastawny. 

 

 

 

11. W większości nowoczesnych impregnatów do drewna jako rozpuszczalnik stosuje się 

a)  oleje mineralne. 
b)  oleje syntetyczne. 
c)  wodę. 
d)  terpentynę. 

 

12. Owalne ostrze noża jest charakterystyczne dla 

a)  struga zdzieraka. 
b)  struga równiaka. 
c)  struga gładzika. 
d)  wszystkich strugów. 

 

13. Narzędzie przedstawione na rysunku to 

a)  przyrząd do ostrzenia pił. 
b)  pilnik gładzik, 
c)  pilnik tarnik. 
d)  odmiana dłuta. 

 

 

 

 

14. Gięcie drewna należy do obróbki 

a)  plastycznej. 
b)  skrawaniem, 
c)  łączeniowej. 
d)  wykańczającej. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

15. Obrabiarka przedstawiona na rysunku to 

a)  wyrówniarka. 
b)  grubiarka. 
c)  frezarka. 
d)  dłutarka. 

 

 
 

 

 

16. Wzrost szerokości słojów 

a)  w gatunkach iglastych powoduje obniżenie twardości drewna. 
b)  w gatunkach iglastych powoduje podwyższenie twardości drewna, 
c)  w  gatunkach  liściastych  pierścieniowonaczyniowych  powoduje  obniżenie  twardości 

drewna. 

d)  nie ma wpływu na twardość drewna. 

 

17. Obrabiarka przedstawiona na rysunku to 

a)  frezarka dolnowrzecionowa. 
b)  frezarka górnowrzecionowa. 
c)  wiertarka jednowrzecionowa. 
d)  grubiarka. 
 

 

 

 

18. Na rysunku przedstawiono złącze 

a)  na jaskółczy ogon, 
b)  węgłowe na  zakładkę bez ostatków. 
c)  wrębowe jednostronne. 
d)  węgłowe na zakładkę z ostatkami. 

 

 

 
19. Wskaż zdanie prawdziwe 

a)  cechą charakteryzującą dębu jest błyszcz. 
b)  dąb jest drzewem beztwardzielowym. 
c)  drewno dębu jest lekkie. 
d)  do klejenia drewna dębowego powinno się używać kleju kazeinowego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

20. Złącze przedstawione na rysunku to 

a)  zakładka prosta. 
b)  wrąb jednostronny, 
c)  wrąb wzajemny. 
d)  wrąb krzyżowy. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ………………………………………...……………………………………… 

 
Wykonywanie prac stolarskich i ciesielskich 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Chudek  M.,  Wilczyński  S.,  Żyliński  R.:  Podstawy  górnictwa.  Wydawnictwo  Śląsk, 

Katowice 1979 

2.  Gołaszewski 

J.: 

Technologia 

kierunek 

górniczy. 

Wydawnictwo 

Szkolne  

i Pedagogiczne, Warszawa 1977 

3.  Kreyser  P.:  Domowy  warsztat  stolarski.  Wydawnictwo  Naukowo  –  Techniczne, 

Warszawa 1987 

4.  Lenkiewicz  W.,  Zdziarska  -  Wis  I.:  Ciesielstwo.  Wydawnictwo  Szkolne  i  Pedagogiczne, 

Warszawa 1998 

5.  Prażmo J.: Stolarstwo cz. 1. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne , Warszawa 1985 
6.  Prażmo  J.:  Technologia  i  materiałoznawstwo,  Stolarstwo  cz.  1.  Wydawnictwo  Szkolne 

i Pedagogiczne, Warszawa 1999 

7.  Prządka  W.,  Szczuka  J.:  Stolarstwo  cz.  2.  Wydawnictwo  Szkolne  i  Pedagogiczne, 

Warszawa 1993 

8.  Sokołowski W.: Stolarstwo moje hobby. Wydawnictwo Watra, Warszawa 1989 
9.  www.milmix.ksu.pl 
10.  www.teberia.pl 
 
 
Literatura metodyczna 
1.  Krogulec  –  Sobowiec  M.,  Rudziński  M.:  Poradnik  dla  autorów  pakietów  edukacyjnych. 

KOWEZiU, Warszawa 2003 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.  Szlosek  F.:  Wstęp  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  Instytut  Technologii 

Eksploatacji, Radom 1998