background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 

Jan Janczak 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przygotowanie pasieki do zimowania 612[01].Z2.08 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog 
dr inż. Krzysztof Olszewski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z2.08

 

Przygotowanie  pasieki  do  zimowania”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu pszczelarz.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Główny przegląd jesienny rodzin pszczelich 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Jesienny rozwój rodzin pszczelich 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Wielkość i ułożenie gniazda rodziny pszczelej 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Warunki dobrej zimowli pasieki 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

29 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–uczenia  się 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę.  
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

612[01].Z2.05 

Prowadzenie pasieki w

ędrownej 

612[01].Z2.07 

Prowadzenie wychowu matek 

pszczelich 

Modu

ł 612[01].Z2 

Produkcja pszczelarska

 

612[01].Z2.03 

Rozpoznawanie chorób pszczó

ł 

612[01].Z2.04 

Zak

ładanie pasieki 

612[01].Z2.01 

Identyfikowanie stanów 

biologicznych rodziny

 

pszczelej

 

612[01].Z2.02 

Kierowanie rozwojem rodzin 

pszczelich wiosn

ą 

612[01].Z2.08 

P

rzygotowanie pasieki  

do zimowania 

612[01].Z2.06 

Prowadzenie ró

żnych kierunków 

produkcji

 

pasiecznej

 

612[01].Z2.09 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

zastosować zasady postępowania w przypadku użądlenia przez pszczołę, 

 

zastosować zasady zachowania się pszczelarza przy pszczołach, 

 

dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

 

dobrać i zastosować odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej do określonych prac, 

 

rozróżniać stadia rozwojowe czerwia pszczelego,  

 

określać rolę i sposoby zagospodarowania gniazda pszczelego, 

 

określać rodzaje i znaczenie różnych komórek pszczelich w plastrze, 

 

określać funkcje i warunki rozwoju pszczół robotnic, 

 

określać warunki dobrego zimowania rodzin pszczelich, 

 

charakteryzować naturalne i sztuczne pokarmy pszczół, 

 

rozróżniać sprzęt do podkarmiania i dokarmiania pszczół, 

 

sporządzać dokumentację pasieczną, 

 

rozróżniać choroby niezakaźne czerwiu, 

 

rozpoznawać choroby zakaźne czerwiu, 

 

rozpoznawać pasożyty pszczół, 

 

charakteryzować rodzaje przeglądów, 

 

dobrać sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

 

przeprowadzać przeglądy rodzin pszczelich, 

 

oceniać wartość rodziny pszczelej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

ocenić stan rodzin pszczelich po sezonie, 

 

zorganizować i wykonać główny przegląd jesienny rodzin pszczelich, 

 

określić jakość plastrów w gnieździe pszczelim, 

 

rozpoznać stany anormalne w rodzinach pszczelich jesienią, 

 

określić warunki zimowania pszczół, 

 

stworzyć rodzinom pszczelim odpowiednie warunki do rozwoju jesiennego, 

 

dobrać  metody  rozwoju  jesiennego  rodzin  pszczelich  do  istniejących  warunków 
pogodowych i pożytkowych, 

 

zastosować jesienne metody kompleksowej gospodarki pasiecznej, 

 

obliczyć optymalny jesienny okres rozwojowy w różnych warunkach pożytkowych, 

 

dobrać terminy i sposoby zwężania gniazd rodzin pszczelich, 

 

określić ilość i jakość naturalnych pokarmów w gnieździe pnia, 

 

określić wielkość i ułożenie gniazda pszczelego na okres zimy, 

 

zorganizować jesienne dokarmianie i podkarmianie pszczół, 

 

dobrać sposoby jesiennego dokarmiania rodzin pszczelich, 

 

dobrać sprzęt do podkarmiania i dokarmiania pszczół, 

 

określić wpływ siły i struktury rodziny na zimowlę rodziny pszczelej, 

 

przygotować rodziny pszczele do zimowania, 

 

dokonać analizy przebiegu zimowania rodzin pszczelich, 

 

ocenić stan zapasów w rodzinie pszczelej przed zimowlą, 

 

dobrać właściwą izolację i wentylację gniazda pszczelego na okres zimowli, 

 

charakteryzować obloty śródzimowe, 

 

zorganizować opiekę nad pasieczyskiem zimą, 

 

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca 

 

 

…………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

Gospodarka pasieczna 612[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Przygotowanie pasieki do zimowania 612[01].Z2.08 

Temat: Główny przegląd jesienny rodzin pszczelich. 

Cel ogólny: Charakteryzować główny przegląd jesienny. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określać cele głównego przeglądu jesiennego, 

 

charakteryzować warunki przeprowadzenia przeglądu jesiennego, 

 

dobierać sprzęt pasieczny do przeprowadzenia głównego przeglądu jesiennego, 

 

oceniać stan rodziny pszczelej po głównym przeglądzie jesiennym, 

 

przeprowadzać główny przegląd jesienny. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

zajęcia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt pasieczny, 

 

dłuto pasieczne, 

 

szczoteczka, 

 

matki pszczele, 

 

klateczki do poddawania matek pszczelich, 

 

rodziny pszczele, 

 

odzież ochronna do przeprowadzenia przeglądów. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z  zakresu  prac  pasiecznych  przeprowadź  główny 

przegląd jesienny. 
 

Zadanie powinieneś(aś) wykonać w następujących etapach: 

I. 

Zbieranie i analizowanie informacji o głównym przeglądzie jesiennym (~20 minut.) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Aby prawidłowo wykonać zadanie, musisz wiedzieć: 

 

w jakim celu przeprowadzamy główny przegląd jesienny?  

 

kiedy przeprowadzamy główny przegląd jesienny? 

 

jakie czynniki wpływają na przeprowadzenie głównego przeglądu jesiennego?  

 

jak szacujemy zapas w rodzinie pszczelej?  

 

jakie  muszą  być  warunki  pogodowe  i  pożytkowe  aby  można  przeprowadzić  główny 
przegląd jesienny? 

 

jakie stany anormalne mogą występować jesienią w rodzinie pszczelej? 

 

jakiego sprzętu używamy do przeprowadzenia głównego przeglądu jesiennego? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza (Zał. Nr 1).  

 
II.  Opracowanie planu (~15 min.) 

Na  tym  etapie  powinniście  przemyśleć  jak  należy  wykonać  przydzielone  Wam  zadanie, 

a zatem: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 
pasiecznego), 

 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, 

 

ustalić sposób prowadzenia głównego przeglądu jesiennego, 

 

podzielić się pracą, 

 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych. 

 

Pomogą Wam w tym pytania prowadzące: 

 

jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  pasiecznym  będziesz  posługiwać  się 
podczas pracy?  

 

co należy zrobić przed przystąpieniem do głównego przeglądu jesiennego? 

 

jak należy ocenić aktualną siłę rodziny pszczelej? 

 

jak należy ocenić czerw i jakość matki? 

 

w jaki sposób stwierdzamy stan zapasów w gnieździe rodziny pszczelej? 

 

w jaki sposób oceniamy zdrowotność rodziny pszczelej? 

 

w jaki sposób zwężamy gniazdo rodziny pszczelej?  

 

jak oczyszczamy ramki i ul?  

 

jak postępujemy z napotkanym stanem anormalnym? 

 

czy odsklepiamy zapas? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza " Plan pracy" (Zał. Nr 2). 

 
III.  Ustalenie harmonogramu (~10 min) 

W tej fazie powinniście: 

 

omówić  dokładnie  z  nauczycielem  zaplanowane  przeprowadzenie  głównego  przeglądu 
jesiennego, 

 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych 
oraz podział pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania (~180 min.) 

 

pracujecie samodzielnie nad wykonaniem zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem 
pracy,  wymieniacie  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowujecie  w  zespole 
trzyosobowym zaplanowany przegląd, 

 

pomoże Wam w tym czuwający nad prawidłowym przebiegiem prac nauczyciel, którego 
w każdej chwili możecie prosić o pomoc. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uwaga! 

W  czasie  realizacji  zadania  przestrzegajcie  instrukcji  przy  przeprowadzaniu  przeglądu 

rodziny pszczelej (Zał. Nr 3). 
 
V.  Sprawdzenie jakości wykonanej pracy (~15 min.) 

 

kontrolę  jakości  swojej  pracy  wykonujecie  na  bieżąco  kierując  się  pytaniami 
przewodnimi podanymi powyżej w tekście, 

 

najpierw sprawdzacie jakość przeprowadzonego głównego przeglądu jesiennego, 

 

wyniki oceny przeprowadzenia wpisz do formularza "Arkusz oceny rodziny pszczelej po 
głównym przeglądzie jesiennym " (Zał. Nr 4), 

 

następnie wymieniacie się w zespołach "Arkuszami oceny rodziny pszczelej po głównym 
przeglądzie jesiennym" i analizujecie wyniki oceny jakości przeprowadzonego przeglądu 
oraz ewentualnie dokonujecie korekty. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 

 
VI.  Analiza przebiegu pracy (~20 min.) 
W tej fazie należy odpowiedzieć na pytanie: 
"Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?" 
Analizujecie  cały  przebieg  Waszej  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  przeprowadzania 
przeglądu, skrócenia czasu pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem nauczyciela). 
Jeżeli poprawki są znaczne - należy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniacie "Kartę samooceny" (Zał. Nr 5). 
 
Uwaga! 

Ocena Waszej pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

 

"Arkusz oceny rodziny pszczelej po głównym przeglądzie wiosennym"(Zał. Nr 4), 

 

"Arkusz obserwacji ucznia" (Zał. Nr 6). 

 
Praca domowa 

Oblicz jaką maksymalną ilość zapasu może pomieścić plaster wielkopolski. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Pszczelarz 612[01 

Moduł:  

 

 

 

Gospodarka pasieczna 612[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Przygotowanie pasieki do zimowania 612[01].Z2.08 

Temat: Łączenie rodzin jesienią. 

Cel ogólny: Charakteryzować łączenie rodzin jesienią. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wybierać rodziny pszczele do łączenia, 

 

przygotować rodziny pszczele do łączenia, 

 

dobierać plastry do gniazda połączonych rodzin pszczelich, 

 

układać gniazdo łączonych rodzin, 

 

pielęgnować połączone rodziny pszczele. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

zajęcia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

silne i słabe rodziny pszczele, 

 

sprzęt pasieczny, 

 

transportówka, 

 

klateczka Zandera. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących  łączenia  rodzin  pszczelich.  Nauczyciel  omawia  warunki  wyboru 
rodziny  pszczelej  do  połączenia.  Nauczyciel  po  wykładzie  zadaje  pytanie:  „Co 
należy uwzględnić wybierając rodziny pszczele do połączenia?” 

 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  różnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

 

nauczyciel  omawia  dobieranie  i  układanie  gniazda  łączonych  rodzin  pszczelich.  Po 
prezentacji  nauczyciel  zadaje  pytanie:  „Co  należy  wziąć  pod  uwagę  łącząc  rodziny 
pszczele?” 

 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

4.  Realizacja ćwiczenia praktycznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Praca w grupach 3-4 osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

− 

uczniowie zapoznają się ze sprzętem pasiecznym i rodzinami pszczelimi, 

− 

uczniowie w grupach łączą rodziny pszczele, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  temat  dobierania  i  układania  gniazda  łączonych  rodzin 
pszczelich. 

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

− 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 

− 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
układ gniazda w połączonych rodzinach pszczelich, 

− 

uczniowie  dyskutują  na  forum  klasy  na  temat  pielęgnacji  rodziny  pszczelej  po 
połączeniu. 

 
Praca domowa 

Opracować szkic gniazda połączonych rodzin. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 
dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1. Główny przegląd jesienny rodzin pszczelich

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Przeprowadź główny przeglądu jesiennego. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować główny przegląd jesienny, podkreślając jego główne 

fazy. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  jakość 

plastrów, ilość zapasów, jakość czerwiu, siłę i zdrowotność rodziny. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  dokonać  analizy  zapisów  w  książce  pasiecznej  dotyczących  wyników  produkcyjnych 

poszczególnych rodzin pszczelich, 

2)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
3)  przejrzeć rodzinę pszczelą, zwracając uwagę na ilość i jakość czerwiu, 
4)  sprawdzić  zaopatrzenie  rodziny  pszczelej  w  zapasy  miodowe,  szacując  ich  ilość  na 

każdym plastrze, 

5)  uzupełnić brakujący zapas poszytymi plastrami, zabranymi z innych rodzin, 
6)  ocenić stan zdrowotny rodziny pszczelej, 
7)  określić powierzchnię czerwiu (dm²), 
8)  określić jakość czerwiu na podstawie wyglądu (zwarty, rozstrzelony), 
9)  dokonać  oceny  jakości  matek  pszczelich  na  podstawie  zapisów  w  dokumentacji 

pasiecznej i jakości czerwiu zaobserwowanej podczas przeglądu, 

10)  wypełnić tabelę według poniższego wzoru, 
11)  zaprezentować pracę. 
 

Nr 
pnia 

Wyniki 
produkcyjne 

Ocena czerwiu  Zapas pierzgi 

Zapas miodu 

Ocena  matki  i  jej 
nr 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne:  

 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

 

sprzęt ochrony osobistej pszczelarza, 

 

przybory do pisania, 

 

książka pasieczna i karty uli, 

 

rodziny pszczele. 

 
Ćwiczenie 2 

Oceń przydatność plastrów do zimowli. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zapoznać  uczniów  z materiałem  dydaktycznym,  dotyczącym 

przydatności rożnych rodzajów plastrów do zimowli. 

Podczas  wykonania ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien zwrócić na dobieranie 

plastrów pszczelich na okres zimowli. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
2)  przejrzeć rodzinę pszczelą, zwracając uwagę na liczbę i jakość plastrów pszczelich, 
3)  obserwować  podczas  przeglądu  rodziny  uliczki  między  ostatnimi  plastrami,  po  obu 

stronach  gniazda.  Jeśli  ostatni  plaster  nie  jest  obsiadany  przez  pszczoły  zabrać  go, 
zmniejszając w ten sposób gniazdo, 

4)  wycofać  z  gniazda  plastry  jasne  (dziewicze),  plastry  z  zapasem  umieścić  za  zatworem, 

natomiast puste przenieść do pracowni, 

5)  przenieść  na  skraj  gniazda  plastry  bardzo  ciemne,  jednocześnie  w  środku  gniazda 

umieścić plastry jasnobrązowe, 

6)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

 

transportówka, 

 

sprzęt ochrony osobistej pszczelarza, 

 

przybory do pisania, 

 

książka pasieczna i karty uli, 

 

rodziny pszczele. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Jesienny rozwój rodzin pszczelich

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz  metody  rozwoju  jesiennego  do  istniejących  warunków  pogodowych 

i pożytkowych. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  dobieranie  metod  rozwoju  jesiennego  do  różnych 

warunków pogodowych i pożytkowych. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  czas 

pobierania podanych pokarmów oraz zachowanie się pszczół po podaniu pokarmów. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  określić  i zanotować  warunki  pogodowe:  kierunek  i siłę  wiatru,  zachmurzenie, 

temperaturę powietrza, 

2)  określić  intensywność  lotów  pszczół,  licząc  pszczoły  powracające  do  ula  w ciągu 

1 minuty, 

3)  sporządzić  syrop  średni  i  podać  wskazanym  rodzinom  pszczelim  według  zaleceń 

nauczyciela, 

4)  sporządzić ciasto miodowo-cukrowe i podać rodzinie pszczelej, 
5)  kontrolować  wybieranie  podanych  pokarmów,  w  razie  wybrania  podać  ponownie 

następną porcję, 

6)  wypełnić tabelkę, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Skutki poddawania pokarmu 

ciasto miodowo-cukrowe 

syrop 

Częstotliwość 

uzupełniania 

zapasów 

 

 

Czas wybierania pokarmu 

 
 

 

Występowanie rabunku 

 

 
 

Ilość poddanego łącznie cukru 

 

 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne:  

– 

rodziny pszczele, 

– 

cukier, 

– 

miód, 

– 

woda, 

– 

podkarmiaczki, 

– 

środki ochrony indywidualnej pszczelarza. 

 

Ćwiczenie 2 

Oblicz optymalny jesienny okres rozwojowy w różnych warunkach pożytkowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien wyjaśnić rolę określania optymalnego rozwoju rodzin pszczelich na 

jesieni. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  datę 

zakończenia jesiennego rozwoju i jego wpływu na zimowlę. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  określić optymalny jesienny okres rozwojowy dla pasieki po pożytku lipowym, 
2)  określić  optymalny  jesienny  okres  rozwojowy  dla  pasieki  wykorzystującej  pożytek 

wrzosowy, 

3)  określić ilość składanych jaj w sierpniu, 
4)  obliczyć ilość miejsca potrzebnego na składanie jaj przez matkę pszczelą, 
5)  wypełnić poniższą tabelę, 
6)  zaprezentować wyniki. 

 

Data 

Rodzaj 
pożytku 

Rozpoczęcia 
rozwoju 
jesiennego 

zakończenia 
rozwoju 
jesiennego 

Czas 

trwania 

rozwoju 
jesiennego 

Ilość 
potrzebnyc
h plastrów 
szt. 

Ilość 
składanych 
dziennie  jaj 
przez matkę

lipowy 

 

 

 

 

 

wrzosowy 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

kalendarz, 

 

kalkulator, 

 

tablica z wymiarami poszczególnych typów ramek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Wielkość i ułożenie gniazda rodziny pszczelej

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Ułóż gniazdo pszczele na zimę. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować właściwy układ gniazda pszczelego na zimę. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  ilość 

pszczół i czerwiu w gnieździe pszczelim. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wybrać na podstawie książki pasiecznej rodzinę słabą i silną, 
2)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
3)  przeprowadzić przeglądy rodzin pszczelich, 
4)  wyjąć kolejno z gniazd wybranych rodzin pszczelich plastry z czerwiem krytym, 
5)  określić  siłę  poszczególnych  rodzin  na  podstawie  gęsto  obsiadanych  przez  pszczoły 

plastrów oraz ilość czerwiu i dopasować do niej wielkość gniazda zimowego, 

6)  ułożyć gniazdo rodziny pszczelej na zimę,  
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

zajęcia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze i zdjęcia przedstawiające sposoby zimowli rodzin w różnych typach uli, 

 

schemat  prawidłowego  ułożenia  gniazda  rodziny  pszczelej  w zależności  od  typu  ula 
i systemu zabudowy, 

 

rodziny pszczele, 

 

karta rodziny pszczelej, 

 

podstawowy sprzęt pszczelarski, 

 

środki ochrony indywidualnej pszczelarza. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj dokarmiania i podkarmienia rodzin pszczelich jesnienia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sporządzanie syropu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

określania brakującego zapasu w rodzinie pszczelej. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  określić  ilość  zapasu  zgromadzonego  w  gnieździe  poszczególnych  rodzin  pszczelich, 

wynik zapisać w książce pasiecznej, 

2)  określić ilość brakującego zapasu w rodzinach pszczelich, 
3)  uzupełnić poniższą tabelę, 
4)  sporządzić syrop półgęsty, 
5)  przeprowadzić dokarmianie rodzin pszczelich, 
6)  zaprezentować pracę. 
 

Nr ula Typ ula 

Ilość 

plastrów 

w gnieździe 

Zapotrzebowanie 
na pokarm 

Ilość 

pokarmu 

w gnieździe 

Ilość  pokarmu  do 
uzupełnienia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

zajęcia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

plansze z normami zapotrzebowania rodzin pszczelich na zimowe zapasy pokarmu, 

– 

schemat prawidłowego rozmieszczenia zapasów zimowych w ulach o różnej budowie, 

– 

książka pasieczna, 

– 

rodziny pszczele, 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

środki ochrony indywidualnej pszczelarza, 

– 

podstawowy sprzęt pszczelarski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Warunki dobrej zimowli pasieki

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj przyczyny złej zimowli pszczół. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zwrócić uwagę  na warunki  i termin przeprowadzania osłuchiwania 

rodzin pszczelich. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  odgłosy 

wydawane przez rodzinę pszczelą. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałami dostarczonymi przez nauczyciela, 
2)  przeprowadzić osłuchiwanie rodzin pszczelich za pomocą gumowego wężyka, 
3)  pobrać próbkę osypu z dna ula, 
4)  wpisać spostrzeżenia w tabeli, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Przyczyny 

Wygląd 
martwych 
pszczół 

Wyniki 
osłuchiwania 

Zapach 
w gnieździe 

Stwierdzone 
objawy w wyniku 
przeprowadzoneg
o przeglądu 

Brak pokarmu 

 
 

 

 

 

Pokarm 

nie 

zasklepiony 

 

 

 

 

Miód 
spadziowy 

 

 

 

 

Miód  szybko 
krystalizujący 

 

 

 

 

Brak matki 

 
 

 

 

 

Matka 
trutowa 

 
 

 

 

 

Słaba rodzina 

 
 

 

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich, 

 

kociubka do pobierania osypu, 

 

karta rodziny pszczelej, 

 

gumowy wąż, 

 

rodziny pszczele. 

 
Ćwiczenie 2 

Oceń stan pasieczyska podczas zimy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film „Cztery pory roku w pasiece”. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  czynniki 

zakłócające spokojny przebieg zimowli rodzin pszczelich. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć film „Cztery pory roku w pasiece”, 
2)  obserwować otwór wylotowy rodzin pszczelich w pasiece, 
3)  zwrócić uwagę na sposób ustawienia uli na pasieczysku, 
4)  usunąć  wszelkie  przedmioty  które  mogłyby  zakłócać  spokój  rodzin  pszczelich  podczas 

zimowli, 

5)  zabezpieczyć wyloty przed wdmuchiwaniem do wnętrza ula zimnego powietrza, 
6)  zabezpieczyć daszki uli przed otwieraniem podczas silnie wiejących wiatrów, 
7)  zaprezentować pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rodziny pszczele, 

– 

Poradnik dla ucznia, 

– 

środki ochrony indywidualnej pszczelarza, 

– 

podstawowy sprzęt pszczelarski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Przygotowanie  pasieki  do 

zimowania” 

 

Test składa się z 20, z których: 

 

zadania 1, 3, 6, 8, 11, 12, 14, 15, 17, 18,19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 4, 5, 7, 9, 10, 13, 16, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b,  2. a, 3. c, 4. c, 5. a, 6. b, 7. a, 8. a, 9. a, 10. a, 11.  b, 
12. c, 13. a, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. a, 20. b.

 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić plastry do zimowli 

Usuwać z gniazda pszczelego plastry 
nie nadające się do użytkowania 

PP 

Określić cel głównego przeglądu 
jesiennego 

Obliczyć ilość zapasu w gnieździe 
rodziny pszczelej 

PP 

Wykorzystać czerwienie rezerwowych 
matek pszczelich 

PP 

a

 

Określić ogólną ilość zapasów 
pokarmu na zimę w rodzinie pszczelej 

Ułożyć gniazdo pszczele w ulu 
o zabudowie ciepłej

 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Określić skutki pozostawienia pełnych 
plastrów z pierzgą na zimę 

Obliczyć ilość potrzebnego cukru do 
sporządzenia syropu 

PP 

10 

Dobrać matki do poddania w okresie 
jesiennym 

PP 

11 

Określić najekonomiczniejszy sposób 
zapewnienia pożytku pyłkowego 
rodzinom pszczelim 

b

 

12  Określić gatunki miodów do zimowli 

13 

Analizować zachowanie się rodziny 
pszczelej w zimie 

PP 

14 

Określić optymalny termin 
dokarmiania rodzin pszczelich 

15  Określić równoważnik 1 kg miodu 

16 

Dobrać syrop do późnego dokarmiania 
pszczół 

PP 

17 

Zdefiniować pojęcie oblotu 
śródzimowego 

18 

Określić stan anormalny w rodzinie 
pszczelej 

19  Określić prace pasieczne zimą 

20 

Określić wielkość otworu wylotowego 
na plaster pszczeli 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Podczas  prowadzonego  głównego  jesiennego  przeglądu  do  zaczerwienia  przez  matkę 

muszą być pozostawione w środku gniazda plastry 
a)  jasne. 
b)  jasnobrązowe. 
c)  ciemnobrązowe. 
d)  brunatnoczarne. 

 
2.  Jeżeli w wybrakowanych plastrach znajduje się jeszcze czerw to 

a)  przesuwa się na skraj gniazda. 
b)  przenosi za zatworomatę. 
c)  pozostawia w środku gniazda. 
d)  usuwa całkowicie z gniazda. 

 
3.  Celem głównego jesiennego przeglądu jest 

a)  dokonać wymiany matek pszczelich. 
b)  uzupełnienie brakującego zapasu. 
c)  stwierdzenie jakości matek pszczelich. 
d)  ostatecznego ułożenia gniazda pszczelego na zimę. 

 

4.  W  wyniku  przeprowadzonego  przeglądu  stwierdzono  20  dm

2

  obustronnie  poszytego 

plastra z miodem. W rodzinie pszczelej znajduje się ….kg midu 
a)  8 kg. 
b)  5 kg. 
c)  6 kg. 
d)  8 kg. 

 
5.  W małej rodzinie rezerwowej matka zdolna jest złożyć więcej jaj niż pszczoły są w stanie 

wychować.  Intensywność  czerwienia  matki  w  takiej  rodzinie  można  zwiększyć  przez 
systematyczne 
a)  odbieranie co drugiego plastra z jajami. 
b)  poszerzanie plastrem jasnobrązowym. 
c)  podkarmianie sytą. 
d)  odbieranie młodych pszczół. 

 
6.  Ogólna  ilość zapasów pokarmu  na zimowlę w rodzinie  złożonej na 7 plastrach powinna 

wynieść 
a)  10 kg. 
b)  14 kg. 
c)  16 kg. 
d)  18 kg. 

 
7.  W ulach o zabudowie cieplej przy ścianie przedniej ustawia się 

a)  plaster pusty. 
b)  plaster z czerwiem otwartym. 
c)  plaster z czerwiem krytym. 
d)  zatworomatę. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Plastry zapełnione pierzgą nie można zostawić w gnieździe na zimę gdyż 

a)  ustawione z brzegu gniazda pokryłyby się pleśnią. 
b)  zawierają domieszki spadzi. 
c)  są przyczyną krystalizacji miodu. 
d)  rodzina na wiosnę choruje na nosemozę. 

 
9.  Ile cukru należy użyć do sporządzenia 120 litrów średniego syropu 

a)  60 kg. 
b)  63 kg. 
c)  70 kg. 
d)  73 kg, 

 
10.  Bezpośredni po jesiennym przeglądzie nie wskazane jest podawanie matek 

a)  w mateczniku na wygryzieniu. 
b)  sztucznie unasiennionych. 
c)  unasienionych naturalnie. 
d)  jednorocznych. 
 

11.  Pszczelarz w rodzinie pszczelej stwierdził niedobór 3 kg zapasu. Aby ten zapis uzupełnić 

musisz sporządzić syrop cukrowy (o proporcjach 2:1) z 
a)  2 kg. 
b)  3 kg. 
c)  4 kg. 
d)  5 kg. 

 
12.  Najbardziej szkodliwym dla zimujących pszczół jest miód 

a)  wielokwiatowy. 
b)  spadziowy. 
c)  malinowy. 
d)  lipowy. 
 

13.  Głośny szum w ulach zimą, szczególnie przy cieplej pogodziświadczy, że 

a)  jest za gorąco. 
b)  cierpią na głód. 
c)  za wilgotno. 
d)  brak matki. 

 
14.  Uzupełnienie zapasu syropem powinno być zakończone 

a)  w trzeciej dekadzie sierpnia. 
b)  w pierwszej dekadzie września. 
c)  w drugiej dekadzie września. 
d)  w trzeciej dekadzie września. 

 
15.  Jeden kilogram brakującego miodu zastępujemy 

a)  1 litrem syty. 
b)  1 kilogramem cukru. 
c)  1 litrem syropu o proporcji 1:1. 
d)  1 litrem syropu o proporcji 3:2. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16.  W przypadku bardzo późnego dokarmiania pszczoły karmimy syropem 

a)  rzadkim. 
b)  średnim. 
c)  półgęstym. 
d)  gęstym. 

 
17.  Oblot dokonywany przez pszczoły w środku zimy nazywamy 

a)  przegrą. 
b)  śródzimowym. 
c)  międzyzimowym. 
d)  zimowym. 

 
18.  Podczas  przeglądu  mającego  na  celu  ułożenie  gniazda  stwierdzono  poniższe  stany.  Stan 

anormalnym to 
a)  zapas miodu w ilości 6 kg. 
b)  obecność trutni. 
c)  rozstrzelony czerw. 
d)  czerw kryty na 4 plastrach. 

 
19.  Pod koniec lutego należy 

a)  pobrać próbki do badania osypu. 
b)  wymienić dennicę. 
c)  osłuchać zimujące pszczoły. 
d)  urządzić poidło. 

 
20.  Na 1 plaster w okresie zimowym powinno przypadać ….cm

2

 otworu wylotowego 

a)  0,5. 
b)  1,0. 
c)  1,5. 
d)  2,0. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Przygotowanie pasieki do zimowania 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Test 2 

 
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej  
„Przygotowanie pasieki do zimowania” 

 

Treść zadania  

Wykonaj  czynności  organizacyjne  i  przeprowadź  prace  związane  z  układaniem  gniazda 

pszczelego  w  ulu  dadanowskim.  Zadanie  wykonaj  łącznie  z  określeniem  ilości  i  jakości 
plastrów dla rodziny pszczelej, oszacowaniem   ilości zapasów w gnieździe oraz określeniem 
ilości brakującego zapasu. 
 

Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego przeprowadzenia przygotowania 
rodziny pszczelej do zimowli. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabywania  umiejętności  i  dokonania 
analizy podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien 
wykonać  zadanie  pod  nadzorem  pracownika  odpowiedzialnego  za  pasiekę,  który  zapewni 
uczniowi: 

 

możliwość  praktycznego  przeprowadzenia  ułożenia  gniazda  pszczelego  jako  elemet 
przygotowania rodziny pszczelej do zimowli, 

 

możliwość  praktycznego  przeprowadzenia  doboru  plastrów,  szacowania  zapasów 
w gnieździe  rodziny  pszczelej  oraz  określanie potrzebnego zapasu  rodzinie pszczelej  na 
zimę. 
Nauczyciel powinien: 

 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  pasiekę  możliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczeń, 

 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie,  

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,  

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów,  

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zapisać  w  dzienniczku praktyki plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności 
zgodnie  z  regulaminem  gospodarstwa  pasiecznego.  Plan  przedstawić  do  zatwierdzenia 
nauczycielowi,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

 

przygotować stanowisko do składania gniazd pszczelich, 

 

ułożyć gniazdo rodziny pszczelej na zimę, 

 

dobrać sprzęt pasieczny do składania gniazd rodziny pszczelej, 

 

oszacować ilość zapasu w gnieździe pszczelim, 

 

obliczyć ilość potrzebnego zapasu na zimę, 

 

uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

 

Dobranie odzieży ochronnej 

5   

Sporządzenie  wykazu  materiałów  i  sprzętu  do  składania 
gniazd pszczelich. 

 

Przygotowanie  sprzętu  do  składania  gniazd  rodzin 
pszczelich 

10 

 

Układanie gniazda rodziny pszczelej na zimę: 

 

określanie siły rodziny pszczelej, 

 

dobieranie plastrów na zimę, 

 

dostosowywanie  ilości  plastrów  do  siły  rodziny 
pszczelej. 

30 

 

Szacowanie ilości zapasu: 

  miodowego,

 

  białkowego. 

20 

 

Określanie ilości potrzebnego zapasu na zimę. 

10   

Sporządzanie  planu  dokarmiania  rodzin  pszczelich  na 
zimę. 

10 

 

Uporządkować stanowisko 

10   

Razem 

100   

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczna 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Bornus L.(red): Encyklopedia pszczelarska. PWRiL, Warszawa 1989 
2.  Marcinkowski J.: Jak prawidłowo prowadzić pasiekę. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1997 
3.  Muszyńska J.: Zimowanie pszczół. PWRiL, Warszawa 1989 
4.  Ostrowska  W.: Gospodarka pasieczna. PWRiL, Warszawa 1998 
5.  Prabucki J.(red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998 
 
Czasopisma: 
– 

„Pszczelarstwo” 

– 

„Pszczelarz Polski” 

– 

„Pasieka” 

– 

„Przegląd Pszczelarski”