background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
Jacek Szydłowski  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
Zarządzanie programem telewizyjnym  
313[07].Z3.01 

 

 

 
 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 
 
 

 

 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
dr inŜ. Marcin Chrzan 
mgr inŜ. Paweł Pirosz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Jacek Szydłowski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Robert Nowakowski 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[07].Z3.01 
,,Zarządzanie programem telewizyjnym”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej. 

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

 

5.1  Planowanie programu telewizyjnego 

11 

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

 

5.2  Struktura programu telewizyjnego 

13 

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

15 

7.  Literatura 

27 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik organizacji produkcji filmowej 
i telewizyjnej 313[07]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemu mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
intelektualnych i praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego), 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami,  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  takich  jak:  pokaz 
z objaśnieniem, róŜne formy dyskusji dydaktycznej, inscenizacji, przypadków oraz wycieczek 
dydaktycznych. Zastosowane metody nauczania powinny: 

 

rozwijać samodzielność myślenia i działania uczniów,  

 

aktywizować ucznia do samodzielnego rozwiązywania problemów lub zadań, 

 

uczyć stosowania zdobytej wiedzy w praktyce. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 

 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

313[07].Z3.01 

Zarządzanie programem 

telewizyjnym 

313[07].Z3.02 

Planowanie produkcji  

audycji telewizyjnej 

 

313[07].Z3 

Organizacja produkcji 

telewizyjnej 

 

313[07].Z3.03 

Przygotowanie i organizacja 

produkcji audycji telewizyjnej 

 

313[07].Z3.04 

Prowadzenie dokumentacji 

finansowej związanej z produkcją 

audycji telewizyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie, 

 

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas zajęć w pracowni, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

dokumentować i notować informacje, 

 

czytać ze zrozumieniem akty prawne, 

 

analizować teksty źródłowe aktów prawnych, 

 

wyszukiwać i przetwarzać informacje, 

 

obsługiwać komputer w stopniu podstawowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować podstawowe pojęcia związane z produkcją telewizyjną, 

 

scharakteryzować budowę układu ramowego programu stacji telewizyjnej, 

 

zaplanować etapy produkcji programu telewizyjnego, 

 

wskazać źródła finansowania programu telewizyjnego i produkcji audycji telewizyjnych, 

 

scharakteryzować koszty produkcji programu telewizyjnego, 

 

scharakteryzować budŜet programu telewizyjnego, 

 

rozróŜnić nadawcę telewizyjnego, operatora telewizji kablowej od producenta, 

 

wskazać 

scharakteryzować 

jednostki 

organizacyjne 

stacji 

telewizyjnej 

odpowiedzialnych za program telewizyjny, 

 

scharakteryzować prawne aspekty zawartości emitowanych treści programowych.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca:....................................................................... 
Modułowy program nauczania:  Technik organizacji produkcji filmowej  

i telewizyjnej 

Moduł : 

Organizacja produkcji telewizyjnej 
313[07].Z3 

Jednostka modułowa: 

Zarządzanie programem telewizyjnym 313[07].Z3.01 

 

   Temat:  Gatunki telewizyjne. 

Cel  ogólny:  Zapoznanie  uczniów  z  pojęciem:  „gatunek  telewizyjny”  oraz  nauczenie 

samodzielnego  klasyfikowania  poszczególnych  programów  telewizyjnych  do 
określonych gatunków, takich jak np.: wiadomości telewizyjne, teleturniej, film 
policyjny, reality show, reklama telewizyjna czy telenowela. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić  pojęcia:  audycja  telewizyjna,  gatunek  telewizyjny,  ramówka,  program 
telewizyjny, 

 

wymienić gatunki telewizyjne, 

 

rozróŜnić formy audycji telewizyjnych, 

 

opracować podział audycji, w zaleŜności od róŜnych kryteriów podziału, 

 

scharakteryzować audycję telewizyjną i zakwalifikować do określonego gatunku. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda sytuacyjna, 

 

pokaz łączony z przeŜyciem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 2-3 osobowych, 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne (2 x 45 minut). 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, kartki papieru, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

prezentacja przedstawiająca podział audycji, 

 

rzutnik multimedialny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Przynajmniej  tydzień  przez  planowanymi  zajęciami  prosimy  uczniów  o  sporządzenie 
w domu  listy  10  ulubionych  programów  telewizyjnych  oraz  zwięzłe  opisanie,  dlaczego 
znalazły się one na liście.  

 

Uczniowie zastanawiają się równieŜ, do kogo adresowane są te programy (róŜne grupy 

wiekowe:  dzieci,  młodzieŜ,  dorośli;  płeć:  kobiety,  męŜczyźni;  zainteresowania: 
programy  kulinarne,  polityczna,  wędkarskie,  związane  z  modą;  wykonywany  zawód: 
rolnicy, inŜynierowie, nauczyciele). 

 

Następnie  kaŜdy  uczeń  samodzielnie  próbuje  pogrupować  programy  z  listy  tak,  by 

w obrębie  jednej  kategorii  znalazły  się  –  jego  zdaniem  –  programy  najbardziej  do 
siebie  podobne.  Uczniowie  określają  kryterium/kryteria,  jakim/jakimi  kierowali  się 
przy tworzeniu poszczególnych grup.  

 

Uczniowie  tworzą  osobną  listę  programów,  które  są  chętnie  oglądane  przez  ich 

rodziców  lub  opiekunów.  Zastanawiają  się,  jakie  cechy  tych  programów  i  jakie 
atrybuty ich odbiorców zadecydowały o takich preferencjach.      

2.

 

Zadanie  domowe  przedstawiają  na  forum  klasy.  Pozostali  uczniowie  wyraŜają  własne 
zdanie na temat tych kategoryzacji.  

3.

 

Nauczyciel  wprowadza  pojęcie:  „gatunek  telewizyjny”,  a  następnie  podaje  przykładowe 
tytuły programów telewizyjnych (które pojawiły się w wypowiedziach uczniów) prosząc, 
by zaklasyfikowali je do znanych im gatunków telewizyjnych. 

4.

 

Pojawiają  się  następujące  propozycje  nazw  gatunkowych:  teleturniej,  talk  show, 
telenowela, telenowela dokumentalna, reality show, program publicystyczny, wiadomości 
telewizyjne,  sitcom.  Wykorzystując  Szkolny  słownik  mediów  elektronicznych 
wprowadzamy  ich  definicję.  Prosimy  jednocześnie  uczniów  o  porównanie  opisów 
poszczególnych gatunków ze znanymi im programami telewizyjnymi. Jakie odstępstwa od 
reguł  gatunku  moŜna  zauwaŜyć  w  tych  programach?  Jakie  występują  podobieństwa 
między nimi. 

5.

 

Wspólnie  z  nauczycielem  uczniowie  zastanawiają  się,  jakie  funkcje  pełni  gatunek 
telewizyjny. MoŜliwe odpowiedzi: 

 

informuje  odbiorców,  czego  mogą  oczekiwać  wybierając  określony  program; 

(oczekiwania te dotyczyć mogą treści, doświadczanych emocji) 

 

dostarcza  wskazówek  twórcom,  którzy  zamierzają  zrealizować  program  naleŜący  do 

określonego gatunku; 

6.

 

Nauczyciel  pokazuje  fragmenty  trzech  znanych    programów  talk  show  z  taśmy  wideo, 
prosząc  uczniów  o  sporządzenie  tabelki  składającej  się  z  dwóch  kolumn.  W  pierwszej 
z nich chodzi o wyodrębnienie podobieństw między tymi programami, w drugiej róŜnic.  

Proponowane kryteria analizy: 

 

tematyka programu; 

 

charakterystyka osoby prowadzącej; 

 

obecność lub brak publiczności w studio; 

 

rola ekspertów (np. psychologów, prawników, pedagogów, socjologów); 

 

charakterystyka  osób  zaproszonych  do  studia  w  charakterze gości (znane osoby Ŝycia 

publicznego, np. artyści, politycy lub osoby nieznane szerszej publiczności). 

7.

 

Pytamy  uczniów,  czy  ich  zdaniem  gatunki  telewizyjne  mogą  być  przypisane  do 
określonych  grup  odbiorców,  np.  czy  moŜna  jednoznacznie  stwierdzić,  Ŝe  wiadomości 
telewizyjne,  czy  transmisje  sportowe  adresowane  są  do  męŜczyzn,  a  talk  show  i  reality 
show  do  kobiet?  Jakie  są  ulubione  programy  ich  rodziców,  dziadków,  czy  rodzeństwa? 
Czym moŜna tłumaczyć ich preferencje telewizyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8.

 

Prosimy  uczniów,  by  zastanowili  się,  czy  jakie  relacje  mogą  zachodzić  między 
poszczególnymi    gatunkami?  Czy  potrafią  wskazać taki gatunek telewizyjny, który łączy 
w sobie cechy róŜnych gatunków. 

Wykorzystując  Szkolny  słownik  mediów  elektronicznych  wprowadzamy  pojęcie: 

„megagatunku”.  Przykładem  gatunku  telewizyjnego,  który  moŜna  uznać  za  ‘megagatunek’ 
jest  reality  show,  który  zawiera  elementy  charakterystyczne  dla:  talk  show,  teleturnieju, 
wywiadu telewizyjnego, telenoweli dokumentalnej, reklamy telewizyjnej.  
 
Zakończenie zajęć 
     Nauczyciel dokonuje oceny poziomu osiągnięć uczniów oraz ocenia ich aktywność metodą 
obserwacji czynności i zachowania indywidualnego kaŜdego ucznia. 
Praca domowa 
Zadanie  domowe:  Uczniowie  w  zespołach  2-osobowych  układają  scenariusz  własnego 
programu telewizyjnego. W swoich propozycjach biorą pod uwagę: 

 

gatunek programu; 

 

tematykę programu; 

 

charakterystykę występujących w nim osób; 

 

charakterystykę  odbiorcy,  do  którego  adresowany  jest  ich  program  (wiek,  płeć,  zawód, 
zainteresowania, itp.).  

Poszczególne zespoły wymyślają równieŜ tytuł swojego programu, proponowaną porę emisji 
oraz osobę prowadzącego.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wypełnienie ankiety ewaluacyjnej przez uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 

Osoba prowadząca:....................................................................... 
Modułowy program nauczania:  Technik organizacji produkcji filmowej  

i telewizyjnej 

Moduł : 

Organizacja produkcji telewizyjnej 
313[07].Z3 

Jednostka modułowa: 

Zarządzanie programem telewizyjnym 313[07].Z3.01 

 

Temat:  Scharakteryzować koszty występujące w  produkcji programu telewizyjnego. 

Cel ogólny: Właściwie klasyfikować koszty  przy produkcji programu telewizyjnego.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować i sklasyfikować koszty, 

 

wyjaśnić  pojęcia:  koszty  w  układzie  rodzajowym,  koszty  w  układzie  kalkulacyjnym,  
koszty bezpośrednie, koszty pośrednie, 

 

pozyskać dane niezbędne do sporządzenia analizy kosztów rodzajowych, 

 

sporządzić analizę, 

 

sformułować wnioski. 

 

zaprezentować efekty pracy. 

 
Metody nauczaniauczenia się:  

 

przewodniego tekstu – na podstawie wzorów sporządzonych analiz kosztów, 

 

dyskusja dydaktyczna – interpretacja przepisów dotyczących kosztów rodzajowych, 

 

ć

wiczenia praktyczne – sporządzanie analizy kosztów wg załoŜeń. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

praca indywidualna i w grupach 2-3 osobowych. 
 

Czas: 6-8 godzin dydaktycznych.  
 
Środki dydaktyczne:  

 

Ustawa o rachunkowości, 

 

przepisy  dotyczące  ewidencji  i  analizy  kosztów  w  przedsiębiorstwach  produkcji 
i telewizyjnej, 

 

wzorcowe przykłady analizy kosztów rodzajowych, 

 

poradniki i ksiąŜki nt. kosztów rodzajowych, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

kartki/arkusze  z  treścią  załoŜeń  nt.  kosztów  rodzajowych  i  proponowane 
zadania/ćwiczenia, 

tym 

informacje 

dotyczące 

przedsiębiorstw 

filmowych 

i telewizyjnych w analizowanym zakresie. 

 
Literatura przedmiotowa 

 

Ustawa o rachunkowości 

 

aktualna w rozpatrywanym temacie. 

 
Przebieg zajęć:  
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu: 

a)

 

podział uczniów na 2-3 osobowe grupy, 

b)

 

wyłonienie w grupach „sprawozdawcy wykonanych prac”, 

c)

 

ustalenie reguł i zasad wykonania prac oraz ich prezentacji i kryteria oceny, 

d)

 

przydział  materiałów  (wykaz  kosztów,  sprawozdania  nt.  kosztów  z  lat  ubiegłych, 
instrukcje, przepisy, wzory itd.) dla poszczególnych grup (identycznych lub róŜnych 
dla kaŜdej z grup), 

e)

 

wykonywanie  ćwiczeń  przez  powołane  grupy  uczniów  (pracujących  pod  nadzorem 
nauczyciela,  który  aktywnie  pomaga  w  wyjaśnianiu  zaistniałych  trudności 
w realizacji ćwiczenia), 

4.

 

Zakończenie  prac  –  prezentacja  wyników  prac  (wyliczeń  kwot  kosztów  i  ich  struktury, 
medialna  prezentacja  struktury  kosztów,  wnioski  końcowe)  według  reguł  ustalonych 
w punkcie 3c). 

5.

 

Ocena wykonanych prac według ustalonych kryteriów. 

6.

 

Wnioski końcowe – wskazanie na błędy i trudności w realizacji zadania. 

 

Praca domowa 

Sporządzenie  analizy  kosztów  rodzajowych  dla  własnego  przedsiębiorstwa  filmowego 

i telewizyjnego  lub  konkretnego  zadania  (zlecenia)  według  załoŜeń  otrzymanych  od 
nauczyciela, lub za jego zgodą, własnych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.    ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Planowanie programu telewizyjnego

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Określ  wymogi  stawiane  przez  art.  15  i  15a  ustawy  o  radiofonii  i  telewizji  dotyczące 

nadawców programów telewizyjnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  wymienili  wszystkie  wymogi 

zawartych w/w artykułach ustawy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać w Internecie informacji na temat tej ustawy, 

3)

 

sporządzić tabelę w której zapiszesz te informacje, 

4)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczczyciela, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

  
Ćwiczenie 2 

Porównaj ramówki 2 stacji telewizyjnych pod kątem realizacji wytycznych z art. 15 i 15a 

ustawy o KRRiT. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy zwrócić szczególną uwagę, aby uczniowie dokonali porównania ramówek dwóch 

stacji  telewizyjnych.  Jak  równieŜ  wskazać  w  jakim  stopniu  nadawcy  realizują  wytyczne 
KRRiT. 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

2)

 

zrobić zestawienie ramówek pod kątem realizacji tych wymogów, 

3)

 

przedyskutować w grupie zgromadzone informacje, 

4)

 

opracować  pisemnie  powyŜsze  zagadnienia,  ze  szczególnym  uwzględnieniem  spełnienia 
misji przez analizowane stacje, 

5)

 

opracować wnioski, 

6)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

czasopismo z aktualnym programem telewizyjnym róŜnych stacji, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczczyciela, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Przedstaw wyniki oglądalności stacji telewizyjnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  dokonali  porównania  oglądalności 

wybranych stacji telewizyjnych.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać w Internecie informacji na temat bieŜących badań oglądalności stacji, 

3)

 

przedyskutować w grupie wyniki na podstawie zgromadzonych materiałów, 

4)

 

sporządzić listę programów z największą liczbą widzów, 

5)

 

opracować  pisemnie  powyŜsze  zestawienia  lub  przedstawić  w  postaci  prezentacji 
komputerowej, 

6)

 

zaprezentować efekty pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

program MS OFFICCE, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczczyciela, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Struktura programu telewizyjnego 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj głównych producentów programów telewizyjnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  wybrali  największych  producentów 

programów telewizyjnych i dokonali ich porównania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać w Internecie informacji na temat produkcji wybranych producentów, ich statusu 
prawnego itp., 

3)

 

sporządzić tabelę w której zapisze informacje. 

4)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczczyciela, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj koszty produkcji programu telewizyjnego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  przedstawili  koszty  z  podziałem  na 

kategorie.  Celowym  byłoby  przygotowanie  przez  nauczyciela  przykładowego  zestawienia 
kosztów  dla  wybranej  audycji.  MoŜe  to  być  np.  wykaz  kosztów  do  realizacji  filmu  ze 
studniówki z następnego ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać w Internecie informacji na temat, 

3)

 

sporządzić tabelę w której zapiszesz informacje dotyczące wybranego programu. 

4)

 

zaprezentować efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź budŜet filmu ze studniówki szkolnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  uwagę,  aby  uczniowie  wykorzystali  określone  w  poprzednim  ćwiczeniu 

koszty.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją do ćwiczenia, 

2)

 

przeanalizować  materiał  nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia  oraz  wskazaną  przez 
nauczyciela literaturę, 

3)

 

poszukać w internecie informacji na temat wynajęcia  odpowiedniej ekipy realizacyjnej, 

4)

 

zaprezentować efekt swojej pracy. 

  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zalecana przez nauczyciela, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

wzorcowe przykłady projektów budŜetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zarządzanie  programem  

telewizyjnym” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 5, 13, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16  zadań, w tym co najmniej  2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a, 6. a, 7. d, 8. a, 9. a, 10. c, 11. c, 

 12. a, 13. b, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. b, 19. a,  20. a 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜniać nadawców 

Określić gatunek 

PP 

Zidentyfikować usługę 

Wyjaśnić rolę KRRiT 

Określić obowiązki nadawców 

PP 

Zidentyfikować badanie rynku 

Zidentyfikować gatunek 

Wymienić nadawcę 

Nazwać czas nadawania audycji 

10  Zidentyfikować gatunek 

11  Zidentyfikować gatunek 

12  RozróŜnić producenta 

13  Określić rolę organizacji 

PP 

14  Określić rolę opłaty abonamentowej 

15  Określić sposób nadawania reklam 

PP 

16  RozróŜnić sponsorów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

17  Ocenić sytuację nadawcy 

PP 

18  RozróŜniać koszty 

19  RozróŜniać koszty 

20  Zdefiniować budŜet 

 
Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  TVP Kultura jest programem nadawanym satelitarnie przez 

a)  telewizję TVN. 
b)  telewizję publiczną. 
c)  telewizję POLSAT. 
d)  telewizję PULS. 

 
2.  TVN 24 jest programem  

a)  rozrywkowym. 
b)  uniwersalnym. 
c)  tematycznym. 
d)  sportowym. 

 
3.  Triple play to 

a)  gra w 3 karty. 
b)  usługa 

polegająca 

na 

łączeniu 

usług 

zakresu 

radiofonii, 

telewizji 

i telekomunikacyjne. 

c)  program telewizyjny nadawany trzykrotnie. 
d)  transmisja z występu tria muzycznego dla abonentów sieci kablowych. 

 
4.  Podstawowym zadaniem KRRiT jest 

a)  ustalenie ramówki poszczególnych nadawców. 
b)  wydawanie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych. 
c)  ustalanie czasu transmisji waŜnych wydarzeń politycznych, sportowych itp. 
d)  ustalanie ilości nadawanych programów w sieciach kablowych. 

 
5.  Rozporządzenie KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 r. wprowadza dla nadawców obowiązek 

a)  stosowania  wzorów  symboli  graficznych  i  formuł  zapowiedzi.  audycji  lub  innych 

przekazów  przeznaczonych  dla  danej  kategorii  wiekowej  celem  ochrony  
małoletnich, przed treściami dla nich nieodpowiednimi. 

b)  określania czasu trwania róŜnych typów programów.  
c)  pokazywania na ekranie lektora języka migowego. 
d)  przestrzegania zasad wydanej koncesji. 

 
6.  Badania telemetryczne pozwalają 

a)  ustalić udział poszczególnych stacji w całym rynku. 
b)  zmierzyć średni czas włączenia odbiornika. 
c)  ustalić liczbę osób oglądających w danym momencie w danym lokalu telewizję. 
d)  ustalić przestrzeganie wydanej koncesji. 

 
7.  Gatunek telewizyjny to 

a)  inaczej ramówka. 
b)  szereg  audycji,  które  są  nadawane  w  jeden  dzień  tygodnia  i  są  powiązane  ze  sobą 

ramówką. 

c)  układ  programu  danej  stacji  telewizyjnej  obejmujący  kolejność  emisji  programów 

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny. 

d)  wyróŜniający się ze względu na swój cel i formę rodzaj programów telewizyjnych. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

8.  Misję zapisaną w ustawie o radiofonii i telewizji spełnia jedynie 

a)  telewizja publiczna. 
b)  POLSAT. 
c)  TVN. 
d)  TV4. 
 

9.   Prime time to czas 

a)

 

najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia reklamodawców. 

b)

 

od godziny 7.00 do 10.00. 

c)

 

letni. 

d)

 

zimowy.  

 
10.  Reklama to 

a)  program rozrywkowy. 
b)  relacja z wydarzenia. 
c)  przekaz perwersyjny. 
d)  program typu reality – show. 

 
11.  „Świat według Kiepskich” to 

a)  program rozrywkowy. 
b)  program popularnonaukowy. 
c)  sitcom. 
d)  telewizyjny teatr faktu. 

 
12.   ATM Grup S.A. to 

a)  największy niezaleŜny producent telewizyjny w Polsce. 
b)  przedsiębiorstwo realizujące produkcję dekoracji na rzecz wszystkich firm w branŜy. 
c)  przedsiębiorstwo wdraŜające technologie cyfrowe w sieciach kablowych. 
d)  przedsiębiorstwo wypoŜyczające sprzęt  do emisji sygnału telewizyjnego. 

 
13.  Media PLUS to 

a)  inna nazwa stacji PULS. 
b)  program  wsparcia  niezaleŜnej  produkcji  filmowej  i  telewizyjnej  finansowany  przez 

Unię Europejską. 

c)  program komputerowy do obliczeń statystycznych badań rynku medialnego. 
d)  operator sieci kablowej o największej w Polsce liczbie abonentów. 

 
14. Oplata abonamentowa jest 

a)

 

podstawą  do  proporcjonalnego  finansowania  „misji”  we  wszystkich  stacjach 
w Polsce. 

b)

 

podstawą finansowania telewizji publicznej. 

c)

 

podatkiem pobieranym prze Urząd Skarbowy na rzecz budŜetu Państwa. 

d)

 

dobrowolną składką na potrzeby TVP. 

  

15.  Telewizja publiczna 

a)  nie nadaje reklam oraz audycji sponsorowanych. 
b)  nadaje reklamy w ściśle określonym czasie. 
c)  nadaje w zaleŜności od limitów rokrocznie ustalanych przez KRRiT. 
d)  nadaje bez ograniczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

16.  Sponsorem audycji telewizyjnej nie mogą być 

a)  osoby prywatne. 
b)  firmy produkujące wyroby czekoladowe. 
c)  partie polityczne, związki zawodowe, organizacje pracodawców. 
d)  zleceniodawca zagraniczny. 

 
17.  Na  początku  audycji  konkursowej  z  nagrodami,  w  jej  trakcie  oraz  po  zakończeniu 

pojawia się reklama producenta słodyczy. Nadawca 
a)  postąpił zgodnie z ustawą i rozporządzeniami KRRiT. 
b)  nie ma to znaczenia w przypadku telewizji publicznej. 
c)  nie powinien pokazywać materiałów reklamowych w trakcie audycji. 
d)  moŜe takie reklamy zamieścić jedynie po zakończeniu audycji. 

 
18.  Kosztem produkcji audycji telewizyjnej w układzie rodzajowym nie jest 

a)  amortyzacja sprzętu. 
b)  zuŜycie energii. 
c)  wynagrodzenie osób zatrudnionych na umowę o pracę, o dzieło itp. 
d)  koszt emisji tej audycji. 

 
19. Koszty bezpośrednie dotyczące audycji telewizyjnej to 

a)  materiały do budowy scenografii dla tej audycji. 
b)  charakteryzatornia. 
c)  wynagrodzenia zarządu i administracji. 
d)  reklama i promocja tej audycji. 

 
20. BudŜet, w skali przedsiębiorstwa produkcji filmowej i telewizyjnej jest 

a)

 

planem sfinansowania celów przedsiębiorstwa. 

b)

 

planem zrealizowania podstawowych Ŝyczeń załogi przedsiębiorstwa. 

c)

 

wykazem bieŜących wydatków przedsiębiorstwa. 

d)

 

wykazem zadań zaplanowanych przez właściciela przedsiębiorstwa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Zarządzanie programem telewizyjnym 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Test 2 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Zarządzanie  programem  

telewizyjnym” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 5, 13, 15, 17  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. d, 11. d, 

12. c, 13. b, 14. c, 15. d, 16. a, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a               

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜniać nadawców 

Określić gatunek 

PP 

Zidentyfikować platformę 

Wyjaśnić rolę krrit 

Określić obowiązki nadawców 

PP 

Zidentyfikować urządzenie 

Zidentyfikować gatunek 

Wymienić nadawcę 

Wymienić porę nadawania programu 

10  Zidentyfikować gatunek 

11  Zidentyfikować gatunek 

12  RozróŜnić producenta 

13  Określić rolę organizacji 

PP 

14  Określić rolę opłaty abonamentowej 

15  Określić sposób nadawania reklam 

PP 

16  RozróŜnić sponsorów 

17  Ocenić sytuację nadawcy 

PP 

18  RozróŜniać koszty 

19  RozróŜniać koszty 

20  Zdefiniować budŜet 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  TVP Polonia jest programem nadawanym satelitarnie przez 

a)  telewizję TVN. 
b)  telewizję publiczną. 
c)  telewizję POLSAT. 
d)  telewizję PULS. 

 
2.  TVN TURBO jest programem  

a)  rozrywkowym. 
b)  specjalizowanym. 
c)  tematycznym. 
d)  sportowym. 

 
3.  Platforma n+ jest 

a)  nowo powstałą platformą satelitarną nadającą wiele sygnałów w standardzie HD. 
b)  programem specjalizowanym. 
c)  specjalna oferta dla abonentów CYFRY +. 
d)  urządzeniem zmieniającym sygnał analogowy na cyfrowy HD. 

 
4.  Podstawowym zadaniem KRRiT jest 

a)

 

ustalenie ramówki poszczególnych nadawców. 

b)

 

ustalanie czasu transmisji waŜnych wydarzeń politycznych, sportowych itp. 

c)

 

  ustalanie ilości nadawanych programów e sieciach kablowych. 

d)

 

  wydawanie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych. 

 
5.  Rozporządzenie KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 r. wprowadza dla nadawców obowiązek 

a)  stosowania  wzorów  symboli  graficznych  i  formuł  zapowiedzi.  audycji  lub  innych 

przekazów  przeznaczonych  dla  danej  kategorii  wiekowej  celem  ochrony  
małoletnich, przed treściami dla nich nieodpowiednimi. 

b)  określania czasu trwania róŜnych typów programów.  
c)  pokazywania na ekranie lektora języka migowego. 
d)  przestrzegania czasu emisji. 

 
6.  Badania telemetryczne przeprowadza się za pomocą 

a)

 

ankiet telefonicznych. 

b)

 

ankiet przeprowadzanych przez ankieterów. 

c)

 

specjalnych urządzeń elektronicznych. 

d)

 

za pomcą sygnałów zwrotnych pobieranych z odbiornika TV. 

 
7.  Gatunek telewizyjny to 

a)  inaczej ramówka. 
b)  szereg  audycji,  które  są  nadawane  w  jeden  dzień  tygodnia  i  są  powiązane  ze  sobą 

ramówką. 

c)  układ  programu  danej  stacji  telewizyjnej  obejmujący  kolejność  emisji  programów 

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny. 

d)  wyróŜniający się ze względu na swój cel i formę rodzaj programów telewizyjnych. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

8.  Misję zapisaną w ustawie o radiofonii i telewizji spełnia jedynie 

a)  POLSAT. 
b)    telewizja publiczna. 
c)  TVN. 
d)  TV24. 
 

9.   Programy wyprodukowane lokalnie są najchętniej oglądane  

a)  w tzw. Prime time. 
b)  w niedzielny poranek. 
c)  codziennie wczesnym popołudniem. 
d)  w sobotę między godziną 17.00 a 19.00. 

 
10.  „Big Brother” to 

a)  narracja opowiadająca określoną historię. 
b)  teatr faktu. 
c)  talk – show. 
d)  program typu reality – show. 

 
11.  „Taniec z gwiazdami” to 

a)  reality – show. 
b)  talk – show. 
c)  program muzyczny. 
d)  program rozrywkowy. 

 
12.   Frematle Polska sp. z o.o. realizuje 

a)  audycje na rzecz TVN. 
b)  audycje dla Polsatu 2, 
c)  audycje dla wszystkich nadawców. 
d)  tylko materiały na potrzeby programów informacyjnych. 

 
13.  Eurimages to 

a)  producent programów propagandowych o Unii. 
b)  program  wsparcia  niezaleŜnej  produkcji  filmowej  i  telewizyjnej  finansowany  przez 

Radę Europy. 

c)  program komputerowy do obliczeń statystycznych badań rynku medialnego. 
d)  operator sieci kablowej o największej w Polsce liczbie abonentów. 

 
14. Oplata abonamentowa z tytułu posiadania odbiornika telewizyjnego jest 

a)

 

podstawą  do  proporcjonalnego  finansowania  „misji”  we  wszystkich  stacjach 
w Polsce.  

b)

 

dobrowolną składką na potrzeby TVP. 

c)

 

podstawą finansowania telewizji publicznej. 

d)

 

podatkiem pobieranym prze Urząd Skarbowy na rzecz budŜetu Państwa. 

 

15.  Telewizja publiczna 

a)

 

nie nadaje reklam oraz audycji sponsorowanych. 

b)

 

nadaje w zaleŜności od limitów rokrocznie ustalanych przez KRRiT. 

c)

 

nadaje bez ograniczeń. 

d)

 

nadaje reklamy w ściśle określonym czasie i czasu trwania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

16.  Sponsorem audycji telewizyjnej nie mogą być 

a)

 

partie polityczne, związki zawodowe, organizacje pracodawców. 

b)

 

producenci zabawek plastikowych. 

c)

 

firmy produkujące wyroby czekoladowe. 

d)

 

szkoły i uczelnie prywatne. 

 

 

17.  Na  początku  audycji  konkursowej  z  nagrodami,  w  jej  trakcie  oraz  po  zakończeniu 

pojawia się reklama producenta słodyczy. Nadawca 
a)  postąpił zgodnie z ustawą i rozporządzeniami KRRiT. 
b)  nie ma to znaczenia w przypadku telewizji publicznej. 
c)  nie powinien pokazywać materiałów reklamowych w trakcie audycji. 
d)  moŜe takie reklamy zamieścić jedynie po zakończeniu audycji. 

 
18.  Kosztem produkcji audycji telewizyjnej w układzie rodzajowym nie jest 

a)  amortyzacja sprzętu. 
c)  wynagrodzenie osób zatrudnionych na umowę o pracę, o dzieło itp. 
d)  koszt emisji tej audycji. 
b)  zuŜycie energii. 

 
19. Koszty bezpośrednie dotyczące audycji telewizyjnej to 

a)

 

materiały do budowy scenografii dla tej audycji. 

b)

 

charakteryzatornia. 

c)

 

reklama i promocja tej audycji. 

d)

 

wynagrodzenia zarządu i administracji. 

 
20. BudŜet, w skali przedsiębiorstwa produkcji filmowej i telewizyjnej jest 

a)

 

planem zrealizowania podstawowych Ŝyczeń załogi przedsiębiorstwa. 

b)

 

wykazem bieŜących wydatków przedsiębiorstwa. 

c)

 

wykazem zadań zaplanowanych przez właściciela przedsiębiorstwa. 

d)

 

planem sfinansowania celów przedsiębiorstwa. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:.......................................................................................... 

 
Zarządzanie programem telewizyjnym 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

7.

 

LITERATURA

  

 

1.

 

Godzic W.: Telewizja i jej gatunki, Kraków 2004 

2.

 

Godzic W.: Telewizja jako kultura, Kraków 1999 

3.

 

Kotapski R.: ABC kosztów przedsiębiorstw telewizyjnych. Wyd. Montevideo, Warszawa 
2004 

4.

 

Kurek T.: Technologie elektroniczne telewizji. WRiT, Warszawa 1983 

5.

 

Ogonowska A.: Szkolny słownik mediów elektronicznych, Kraków, 2006 

6.

 

Orzechowski J.: Podstawy techniki telewizyjnej. WSiP, Warszawa 1999 

7.

 

RADIO I TELEWIZJA W POLSCE: RAPORT O STANIE RYNKU, Materiał źródłowy 
do  dokumentu:  „Raport  otwarcia:  rynek  radiowo-telewizyjny  w  Polsce”  Krajowa  Rada 
Radiofonii i Telewizji, Warszawa, lipiec 2006 

8.

 

Raport roczny TVN S.A. za rok finansowy zakończony 31 grudnia 2006 

 

Strony www  
1.

 

http://www.agbnielsen.pl/Telemetria 

2.

 

http://www.krrit.gov.pl/ 

3.

 

http://pl.wikipedia.org 

4.

 

www.polsat.com.pl 

5.

 

www.tvn.com.pl 

6.

 

www.tvp.pl,  

7.

 

www.itvp.pl 

 

Literatura metodyczna 
9.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004