background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
 
 
ElŜbieta Ambroziak 
 
 

 

 
 

Stosowanie języka obcego w pracy biurowej  
419[01].Z1.04  

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr Andrzej Diniejko 
mgr Agnieszka Mikina

 

 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr El

 

Ŝ

bieta Ambroziak 

 
 
 
Konsultacja:  
mgr Edyta Koziel   
 
 
 

 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  419[01].Z1.04, 

„Stosowanie języka obcego w pracy biurowej”, zawartego w programie nauczania dla zawodu 
technik prac biurowych. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10 

5.1. Zasady sporządzania korespondencji, CV i listu motywacyjnego 

w języku angielskim. Słownictwo charakterystyczne dla 
korespondencji formalnej 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

       5.2.

 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy biurowej 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

       5.3. Prowadzenie rozmów telefonicznych w języku angielskim 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

       5.4. Prowadzenie konwersacji w języku angielskim 

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

5.5.

 

Podręczny słownik angielskich oznaczeń i komend komponentu 
programu biurowego Microsoft Word 

23 

5.5.1.  Ćwiczenia 

23 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.    Literatura 

37 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik prac biurowych. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem,  

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć,  

−−−−

 

ć

wiczenia, przykładowe  ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi,  

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, metody projektu, metody dramy. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 
 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

Moduł 419[01].Z1 

Technika biurowa 

 

419[01].Z1.01 

Stosowanie technik 

informatycznych w pracy

 

biurowej 

 

419[01].Z1.02 

Opracowywanie tekstów, pism 

i dokumentów 

 

419[01].Z1.03 

Obsługiwanie urządzeń 

biurowych 

 

419[01].Z1.04 

Stosowanie języka obcego  

w pracy biurowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  nauczania  jednostki  modułowej  uczeń  powinien 

umieć: 

 

wykonywać samodzielnie ćwiczenia gramatyczne i słownikowe,  

 

systematycznie aktualizować zasób słownictwa,  

 

korzystać z komputera i Internetu,  

 

planować i organizować własną pracę,  

 

współpracować w zespole. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku procesu kształcenia uczeń/słuchacz powinien umieć: 

 

streścić przeczytany tekst oraz opisać dokument tematycznie związany z zakresem pracy 
technika prac biurowych, 

 

posłuŜyć  się  słownictwem  związanym  z  praktyką  gospodarczą  i pracą  biurową 
w formułowaniu  zdań  oraz  w  sporządzaniu  krótkich  rozprawek,  z  wykorzystaniem 
poznanych zasad gramatyki,  

 

przeprowadzić  konwersacje  z  wykorzystaniem  podstawowego  słownictwa  z  zakresu 
kształcenia zawodowego,  

 

odebrać i przeprowadzić rozmowę telefoniczną w języku obcym, 

 

udzielić podstawowych informacji o instytucji, funkcjonowaniu biura oraz miejscowości, 

 

powitać i zaanonsować gościa oraz przedstawić osoby uczestniczące w spotkaniu,   

 

opisać charakter pracy biurowej (pisemnie i ustnie), 

 

sporządzić  proste  pisma,  dokumenty  i  notatki  słuŜbowe,  charakterystyczne  dla  pracy 
biurowej (szczególnie w sekretariacie),  

 

zredagować list i pisma na potrzeby korespondencji z klientem obcojęzycznym, 

 

posłuŜyć się obcojęzycznymi instrukcjami i oprogramowaniem. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca      

 

…………………………………………… 

Modułowy program nauczania:   419[01]  Technik prac biurowych 
Moduł:  

   

 

419[01].Z1 Technika biurowa 

 

 

 

 

 

Jednostka modułowa:    

 

419[01].Z1.04 Stosowanie języka obcego w pracy biurowej 

Temat: Prowadzenie konwersacji z zagranicznymi gośćmi w firmie. 

Cel ogólny: Przeprowadzenie typowych rozmów w języku angielskim z gośćmi w firmie 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zastosować  słownictwo  i  struktury  gramatyczne  typowe  dla  konwersacji  z  gośćmi 
w firmie, 

 

rozróŜnić formalne i nieformalne elementy rozmów, 

 

rozpoznać elementy kulturowe wypowiedzi i zachowania cudzoziemców, 

 

przeprowadzić typową rozmowę z gośćmi w firmie.  

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

samokształcenie kierowane,  

 

metoda dramy,  

 

objaśnienie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

 

praca indywidualna,  

 

praca w parze,  

 

praca w grupie. 

 
Czas trwania zajęć: 
4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

instruktaŜowe filmy wideo,  

 

odtwarzacz filmów,  

 

stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem,  

 

kamera wideo. 

 
Zadanie dla ucznia
Przedstaw inscenizację rozmowy z gośćmi firmy według scenariusza. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza pierwsza  
1)

 

Nauczyciel objaśnia temat lekcji i zadanie dla uczniów. 

2)

 

Uczniowie  w  parach  i  zespołach  analizują  słownictwo  zawarte  w  poradniku  dla  ucznia 
dotyczące  prowadzenia  konwersacji,  ustalają  znaczenie,  kontekst  i  zakres  stosowania 
poszczególnych zwrotów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3)

 

Uczniowie  oglądają  filmy  wideo  prezentujące  sytuacje,  w  których  pracownicy  firmy 
prowadzą typowe rozmowy z zagranicznymi gośćmi.  

4)

 

Nauczyciel  zwraca  uwagę  na  róŜnice  kulturowe  w  zachowaniu  i  wypowiedziach 
cudzoziemców. 

5)

 

Uczniowie uzgadniają i zapisują wnioski dotyczące zachowania się osób  występujących 
w  filmach  i  ich  wypowiedzi,  ustalają  spis  przydatnych  struktur  gramatycznych 
i konieczne zwroty. 

6)

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę,  przypominając  o  konieczności  porozumiewania  się  po 
angielsku. 

7)

 

Uczniowie losują ogólne scenariusze inscenizacji. 

Praca domowa  
1)

 

Przygotuj  w  parze  inscenizację  wylosowanego  scenariusza.  Czas  na  przygotowanie  – 
1 tydzień. 

Faza druga 
1)

 

Pary kolejno prezentują inscenizacje, które są filmowane kamerą wideo. 

2)

 

Uczniowie oglądają nagrania, oceniają poszczególne inscenizacje, uwzględniają zarówno 
zachowanie aktorów, jak i poziom wypowiedzi w języku angielskim. 

Zakończenie zajęć 
1)

 

Nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  ocenia  wykonanie  zadania,  omawia  błędy  popełnione 
przez uczniów, zadaje ćwiczenia gramatyczne i leksykalne. 

2)

 

Uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność. 

Praca domowa  
 Napisz list do kolegi z Anglii, w którym opiszesz zadanie, w którym wziąłeś udział, określisz 
swój  stosunek  do  zadań  tego  typu,  opowiesz,  co  zrobiłeś  dobrze,  z  czego  jesteś 
niezadowolony. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  
Wypowiedzi uczniów, analiza prac pisemnych, ankieta. 

  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca:  

 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:   419[01] 

Technik prac biurowych 

Moduł:  

419[01].Z1 Technika biurowa   

 

 

 

 

 

Jednostka modułowa:  

419[01].Z1.04 Stosowanie języka obcego w pracy biurowej 

Temat: Prowadzenie rozmów telefonicznych w języku angielskim 

Cel ogólny: Ćwiczenie konwersacji przez telefon 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zastosować zwroty typowe dla rozmów telefonicznych,  

 

zadać pytanie ogólne i szczegółowe,  

 

zastosować schemat pytania pozornego,  

 

zidentyfikować róŜnicę w zachowaniu się rozmówców w czasie rozmowy telefonicznej 
w stosunku do rozmowy bezpośredniej,  

 

przeprowadzić prywatną i zawodową rozmowę telefoniczną. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

 

samokształcenie kierowane,  

 

metoda ogrywania ról. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

 

praca indywidualna,  

 

praca w parze,  

 

praca w grupie. 

 
Czas trwania zajęć: 
4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

poradnik dla ucznia,  

 

zestaw ćwiczeń gramatycznych,  

 

przykładowe nagrania rozmów telefonicznych w języku angielskim,  

 

aparaty telefoniczne sieci wewnętrznej lub 

 

oprzyrządowanie dla telefonii internetowej,  

 

słowniki. 

 
Zadanie dla ucznia: Przeprowadź rozmowę telefoniczną według scenariusza. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza pierwsza  
1)

 

Nauczyciel omawia temat, cel zajęć i zadanie dla uczniów. 

2)

 

Uczniowie  w  trakcie  dyskusji  ustalają  i  zapisują  listę  typowych  sytuacji,  w  których  się 
telefonuje. 

3)

 

Uczniowie słuchają nagrań rozmów w języku angielskim, określają ich cel i spisują uŜyte 
słownictwo. 

4)

 

Uczniowie  w  parach  opracowują  ogólne  scenariusze  rozmów  telefonicznych,  określając 
cele rozmowy i zadanie dla telefonującego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

5)

 

Nauczyciel nadzoruje pracę przypominając o konieczności porozumiewania się w języku 
angielskim. 

6)

 

Pary wymieniają się opracowanymi scenariuszami. 

Praca domowa  
1)

 

Korzystając z poradnika dla ucznia i słowników przygotuj rozmowę według scenariusza. 
Czas na przygotowanie zadania – 1 tydzień. 

Faza druga  
1)

 

Pary kolejno przeprowadzają rozmowy telefoniczne siedząc tak, by rozmówcy nie mogli 
się widzieć nawzajem. 

2)

 

Po  kaŜdym  dialogu  nauczyciel  zadaje  słuchającym  pytania  sprawdzające  zrozumienie 
treści rozmowy. Ocenia płynność wypowiedzi, komunikatywność i poziom językowy. 

3)

 

Nauczyciel  przypomina  informacje  na  temat  budowy  zdań  pytających  w  języku 
angielskim, oraz wskazuje na specyfikę pytań pozornych. 

4)

 

Uczniowie  podają  własne  przykłady  pytań  ogólnych  i  szczegółowych,  oraz  pytań 
pozornych. 

Zakończenie zajęć 
1)

 

Nauczyciel podsumowuje zajęcia, ocenia wykonanie zadania. Omawia błędy popełnione 
przez uczniów, ewentualnie indywidualnie zadaje ćwiczenia gramatyczne i leksykalne. 

2)

 

Uczniowie w wypowiedziach oceniają przydatność zadania i jego atrakcyjność. 

Praca domowa  
Napisz 5 pytań szczegółowych i 5 zdań zawierających pytanie pozorne. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  
Wypowiedzi uczniów, analiza prac pisemnych, ankieta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5.  ĆWICZENIA              

 

5.1.   Dokumentacja  osobowa  towarzysząca  procesowi  szukania 

zatrudnienia 

  

 

 

 

 

 

 

 

5.1.1.

 

Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Po  odbyciu  praktyki  zawodowej  w  firmie  napisz  raport  formalny(300  –  350  słów),  w 

którym: 

1)  opiszesz usytuowanie firmy w miejscowości, 
2)  scharakteryzujesz rodzaj działalności firmy i opiszesz jej strukturę, 
3)  szczegółowo opiszesz zadania biurowe, które wykonywałeś, 
4)  ocenisz efektywność i przydatność swojej pracy. 
Przedstaw  grupie  ustnie  raport,  porównaj  swoje  obserwacje  z  opiniami innych  uczniów. 

Ustal  listę  typowych  zadań  biurowych  i  porównaj  je  ze  swoimi  umiejętnościami.  Określ,  na 
które  umiejętności  zawodowe  powinieneś  zwrócić  szczególną  uwagę.  Zapisz  wnioski  jako 
podsumowanie raportu 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  uczniowi  dostępne  źródła  informacji.  Przed 
udaniem  się  uczniów  na  praktyki  zawodowe  naleŜy  ich  uprzedzić  o  konieczności  robienia 
notatek umoŜliwiających wykonanie zadania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

napisać raport korzystając ze słowników i konsultując się z nauczycielem, 

3)

 

wygłosić sprawozdanie w grupie, 

4)

 

w trakcie dyskusji ustalić listę zadań biurowych, 

5)

 

uzupełnić raport. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

słowniki, 

 

materiały do pisania.  
 

Ćwiczenie 2 

W  czasie  pobytu  zagranicą  otrzymujesz  imienne  materiały  reklamowe,  których  nie 

chcesz. Napisz list do nadawcy, w którym: 

 

poinformujesz, od kiedy otrzymujesz materiały, 

 

wyrazisz niezadowolenie z tego powodu, 

 

stwierdzisz, Ŝe nie chcesz otrzymywać kolejnych, 

 

poinformujesz  o  krokach,  jakie  podejmiesz,  jeśli  nadal  będziesz  otrzymywać  takie 
materiały. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych wzór listu – skargi (complaint), 

3)

 

napisać list, 

4)

 

zaprezentować i przeanalizować efekt pracy w grupie.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne,  

 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

słowniki,  

 

poradnik dla ucznia,  

 

poradniki zawierające informację, jak pisać listy biznesowe,  

 

materiały do pisania.  

 
Ćwiczenie 3 

Przeczytaj poniŜszy tekst i wnioskując na podstawie zawartych w nim informacji, napisz 

notatkę (120–150 słów) o tym, czego powinno się unikać w korespondencji biznesowej.  

 
Five tips for writing good business letters 
Think carefully about exactly what you need to say before you write.  
Give your letter a heading so that the person you are writing to can see at a glance what it 

is about.  

Use short sentences and short words that everyone can understand.  
Decide on order of importance and put each idea into a separate paragraph. Make sure it 

is concise: delete anything that is irrelevant or can be omitted.  

Check your letter after you have written it. Will your reader understand exactly what you 

mean and will it create the right impression? Get the person in your organisation with the best 
English to read it through for any spelling or grammar or layout errors.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

przeczytać tekst ze zrozumieniem szczegółów,  

3)

 

napisać notatkę, 

4)

 

zaprezentować efekt pracy w grupie,  

5)

 

porównać swój tekst z pracami innych uczniów, 

6)

 

wykonać korektę swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne,  

 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

tekst do analizy,  

 

słowniki,  

 

podręcznik do gramatyki,  

 

materiały do pisania.  

 
Ćwiczenie 4 

Korzystając  z  informacji  zawartych  w  materiale  nauczania  sporządź  w  programie  Word 

wzór  CV,  nie  wypełniając  rubryk.  Sformatuj  dokument  według  wskazówek,  uŜywaj 
wyłącznie  angielskiej  terminologii  wpisując  nagłówki.  Porównaj  zgodność  twojego  wzoru 
z proponowanym. Zapisz pracę na dysku komputera. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

odszukać w poradniku ucznia zasady tworzenia CV, 

3)

 

sporządzić schemat CV w programie Word zgodnie z poleceniem, 

4)

 

sformatować i zapisać dokument,  

5)

 

porównać efekt pracy z pracą innych uczniów.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

poradniki pisania CV w języku angielskim, 

 

stanowisko komputerowe z programem Word.  
 
Ćwiczenie 5  
Znajomy,  który  bezskutecznie  od  dawna  szuka  pracy  w  Wielkiej  Brytanii  przysłał  ci 

email  z  prośbą  o  pomoc.  Załączył  list  motywacyjny,  którym  się  posługuje.  Napisz  email, 
w którym wskaŜesz i poprawisz błędy kolegi.  

 
 
                           Jurek Bilski 
                          22 – 567 Iksinow  
                          Freedom Square 2/4  
                          Polska  
 
Mr Mark Brown 
Director of Human Resources 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

BVC Media, Inc.  
777 Long Street 
Brighton 
England 
 
28 04 2006  
 
Dear Sir or Madam,  
I’d  like  to  work  in  your  company.  I  have  experience  and  need  a  job.  I’m  tall  and 

handsome. Also, I know English well. I’m a computer analyst and can write programmes.  

I can come to your company for an interwiev.  
Greetings 
Jerry 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

odszukać w poradniku dla ucznia wzór CV i zasady jego sporządzania,  

3)

 

znaleźć błędy w podanym liście motywacyjnym,  

4)

 

sporządzić spis błędów z podziałem na kategorie,  

5)

 

napisać poprawiony CV,  

6)

 

napisać email z odpowiedzią według instrukcji w poleceniu,  

7)

 

porównać pracę w grupie.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne,  

 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

słowniki,  

 

stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy biurowej 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.2.1

 

Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1  

Przetłumacz  tekst  na  język  angielski.  Porównaj  swoje  tłumaczenie  z  odpowiednim 

fragmentem dotyczącym w materiale nauczania. Dokonaj analizy błędów i popraw je.  

 
Prawo nakłada równieŜ określone obowiązki na pracowników. Do obowiązków 
pracownika naleŜy: 

 

dbałość o bezpieczeństwo własne oraz bezpieczeństwo innych osób, które moŜe zaleŜeć 
od pracy wykonywanej przez pracownika lub od jego zaniedbań;

 

 

 

współdziałanie  z  pracodawcą  w  sprawach  związanych  z  bezpieczeństwem  i  higieną 
pracy;  

 

prawidłowe  uŜytkowanie  sprzętu  dostarczonego  przez  pracodawcę,  w  tym  środków 
ochrony indywidualnej, zgodnie z otrzymanymi instrukcjami lub szkoleniem; 

 

niestosowanie  sprzętu  słuŜącego  zapewnieniu  bezpieczeństwa  w  sposób  niezgodny 
z przeznaczeniem.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

przetłumaczyć tekst korzystając ze słowników,  

3)

 

odszukać odpowiedni fragment w poradniku ucznia,  

4)

 

przeanalizować tekst oryginalny i porównać z nim własne tłumaczenie,  

5)

 

wykonać korektę tłumaczenia,  

6)

 

przeanalizować swoje błędy,  

7)

 

skonsultować z nauczycielem rodzaj i liczbę ćwiczeń dodatkowych.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

samokształcenie kierowane. 

  

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

słowniki,  

 

materiały do pisania. 
 

Ćwiczenie 2  

Napisz  po  angielsku  regulamin  BHP  korzystania  z  pracowni  prac  biurowych. 

Uwzględnij: 

 

ś

rodki ostroŜności związane z uŜywaniem maszyn i urządzeń  

 

przepisy przeciwpoŜarowe  

 

zasady  rozmieszczania  urządzeń  emitujących  szkodliwe  promieniowanie  (np.  monitory, 
lampy).  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Porównaj  swój  dokument  z  regulaminem  obowiązującym  w  pracowni.  Uzupełnij 

brakujące  elementy.  Pracując  w  zespole,  dokonaj  analizy  opracowanych  propozycji 
regulaminu i jeśli znajdzie się taka potrzeba, skoryguj swoją wersję.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

odszukać w poradniku dla ucznia odpowiednie informacje,  

3)

 

przeanalizować regulamin pracowni BHP,  

4)

 

napisać regulamin w języku angielskim,  

5)

 

przeanalizować propozycje innych uczniów,  

6)

 

opracować uzgodnioną wspólną wersję regulaminu.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne.  

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

regulamin BHP pracowni prac biurowych,  

 

słowniki,  

 

materiały do pisania.  
 

Ćwiczenie 3  

Przygotuj prezentację w języku angielskim, w której: 

 

dokonasz analizy zagroŜeń dla bezpieczeństwa i zdrowia osób pracujących w biurze, 

 

przedstawisz zasady postępowania, które pozwalają uniknąć zagroŜeń, 

 

poinformujesz  o  zasadach  postępowania  w  sytuacji  zagroŜenia  lub,  gdy  zdarzy  się 
wypadek w miejscu pracy.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

zapoznać się z rozdziałem dotyczącym BHP biurze zawartym w poradniku dla ucznia,  

3)

 

opracować analizę zagroŜeń i zasad postępowania, według instrukcji w poleceniu,  

4)

 

przygotować prezentację wizualną w odpowiednim programie komputerowym,  

5)

 

skonsultować z nauczycielem poprawność językową tekstu i wypowiedzi,  

6)

 

przedstawić prezentację grupie,  

7)

 

przeanalizować i ocenić efekt pracy.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne,  

 

prezentacja, 

 

praca z tekstem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

słowniki,  

 

stanowisko komputerowe z odpowiednim oprogramowaniem.  
 

Ćwiczenie 4  

Wyobraź  sobie,  iŜ  jesteś  inspektorem  BHP  w  swojej  firmie.  Na  podstawie  informacji  

w poniŜszym tekście przygotuj pisemny raport, w którym: 

 

wskaŜesz  konieczność  zmiany  kolorystyki  pomieszczeń  biurowych  –  podasz  argumenty 
z zakresu ochrony zdrowia zatrudnionych,  

 

określisz i uzasadnisz szczegółowo proponowaną kolorystykę konkretnych płaszczyzn,  

 

zaproponujesz elementy dekoracyjne i uzasadnisz propozycje.  
 

 

Colors in the office 

 

Colors determine the level of reflectance as follows: 

 

White reflects 75%or more of light  

 

light (bright warm)  colours rellect 50–70% of light 

 

medium colours reflect 20–50% of light  

 

dark colours rellect 20% of light or less.  
 
White or off-white is recommended for ceilings, as they should reflect greater than 80% 

of light. Walls should have a reflectance between 50 and 75% and have a gloss or semigloss 
finish.  Walls  near  windows  should  be  light  in  colour,  whereas  those  away  from  windows 
should  be  medium  in  colour  below  eye  level.  Floors  should  reflect  less  than  20  per  cent  of 
light and therefore should be dark in colour. The use of colourful posters and pictures relieve 
the monotony of the surroundings and also provides relief from eyestrain.   

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

zapoznać się z odpowiednim materiałem w poradniku ucznia,  

3)

 

przeanalizować tekst pomocniczy,  

4)

 

dokonać analizy pomieszczenia biurowego ze względu na zasady  BHP dla pomieszczeń 
biurowych,  

5)

 

opracować plan modernizacji pomieszczenia,  

6)

 

napisać plan w języku angielskim,  

7)

 

zainscenizować  w  grupie  sytuacje,  w  której  zakładowa  inspekcja  BHP  negocjuje 
z pracodawcą modernizację pomieszczeń biurowych,  

8)

 

dokonać analizy efektów pracy.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne,  

 

inscenizacja,  

 

praca z tekstem.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

słowniki,  

 

materiały do pisania.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.3. Prowadzenie rozmów telefonicznych w języku angielskim 

 

  

5.3.1 Ćwiczenia   

 

 

Ćwiczenie 1 

Korzystając  ze  słowników  angielsko  polskich  tradycyjnych  i/lub  online  odszukaj 

znaczenie  angielskich  słów  zawartych  w  rozmowie  telefonicznej  z  materiału  nauczania. 
Zapisz podręczny słownik na dysku w programie Word.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

przetłumaczyć angielskie terminy dotyczące konwersacji,  

3)

 

utworzyć podręczny słownik i zapisać w komputerze,  

4)

 

porównać tłumaczenie ze słownikami innych uczniów.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

samokształcenie, 

 

dyskusja dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

słowniki,  

 

stanowisko komputerowe z programem Word.  
 

Ćwiczenie 2  

Nagraj po angielsku tekst wiadomości zostawionej w skrzynce głosowej, w której:  

 

przedstawisz się,  

 

podasz datę i godzinę nagrania,  

 

poinformujesz, w jakiej sprawie dzwonisz,  

 

podasz sposób, w jaki odbiorca moŜe się z tobą skontaktować.  
Wysłuchaj  nagrania  kilkakrotnie,  ocen  płynność  swojej  wypowiedzi  i  poprawność 

językową.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

odszukać w poradniku dla ucznia materiału dotyczące wiadomości w skrzynce głosowej,  

3)

 

opracować treść wypowiedzi zgodnie z poleceniem,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

4)

 

nagrać wypowiedź,  

5)

 

wysłuchać kilkakrotnie wypowiedź,  

6)

 

ocenić efekt pracy i porównać z nagraniami innych uczniów.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

samokształcenie. 
 
Ś

rodki dydaktyczne:  

 

słowniki,  

 

materiały do pisania,  

 

urządzenie nagrywające,  

 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 3 

Wyobraź sobie, iŜ wykonujesz zadanie domowe z języka angielskiego, nie jesteś pewien, 

jaka jest zasada budowania pytań o podmiot. Zadzwoń do swojego nauczyciela i przeprowadź 
rozmowę, w której: 

 

przedstawisz się i przeprosisz za telefon do domu,  

 

określisz problem i poprosisz o wyjaśnienie go, 

 

podziękujesz za pomoc,  

 

zastosujesz zwroty grzecznościowe typowe dla tej sytuacji.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

ustalić z nauczycielem okoliczności wykonania zadania,  

3)

 

odszukać w poradniku ucznia potrzebne słownictwo,  

4)

 

przeprowadzić z nauczycielem rozmowę zgodnie z poleceniem,  

5)

 

uzyskać od nauczyciela ocenę komunikatywności.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne,  

 

odgrywanie ról.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

słowniki,  

 

telefon.  

 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.4.   Prowadzenie konwersacji w języku angielskim.  

 
5.4.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 
Do  kaŜdej  wypowiedzi  dopasuj  Question  Tag  (QT)  wybierając  z  podanych  moŜliwości. 

Przeprowadź  rozmowę  z  innym  uczniem,  w  której  do  kaŜdego  uzupełnionego  zdania 
rozmówca doda własną odpowiedź.  

 
isn't it?, has he?, had they?, were  you?, aren't  you?, doesn't he?, do  you?, is she?, didn't 

you?, won't he?, did she? 

 
She didn't watch the film last night.  
It's great to see each other again.  
He comes every Friday. 
You're married. 
You went to Tom's last weekend.  
You don't like tripe.  
She isn't much of a cook.  
He hasn't lived here long.  
You weren't invited to the party. 
He'll go to university.  
They hadn't visited you before.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

odszukać  w  podręczniku  do  gramatyki  zasady  budowania  Question  Tags  i  ich 
zastosowanie w rozmowie,  

3)

 

dopasować QT do przeanalizowanych wypowiedzi,  

4)

 

przeprowadzić dialog,  

5)

 

porównać dialog z rozmowami innych uczniów.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne.  

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

podręcznik do gramatyki,  

 

materiały do pisania.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Ćwiczenie 2 
Uzupełnij  wypowiedzi  odpowiednimi  formami  słów  w  nawiasach.  Podziel  tekst  na 

osobne  dialogi.  Przećwicz  je  z  innym  uczniem,  zwracając  uwagę  na  właściwą  wymowę 
i intonację.  

1. A: Why are you holding a piece of paper?  
B: I  (write) a letter to my friends back home in Texas.  
2. A: I'm about to fall asleep. I need to wake up!  
B: I  (get) you a cup of coffee. That will wake you up.  
3. A: I can't hear the television!  
B: I  (turn)   it up so you can hear it.  
4.  We  are  so  excited  about  our  trip  next  month  to  France.  We    (visit)  Paris,  Nice  and 

Grenoble.  

5. Sarah  (come) to the party. Oliver  (be) there as well.  
6. A: It is so hot in here!  
B: I  (turn) the air conditioning on.  
7. I think he  (be) the next President of the United States.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

przeanalizować wypowiedzi w ich kontekście,  

3)

 

uzupełnić zdania korzystając z podręcznika do gramatyki i słowników,  

4)

 

podzielić tekst na osobne dialogi,  

5)

 

przeprowadzać rozmowy odtwarzające powstałe wypowiedzi.  

6)

 

ocenić wypowiedzi swoje i partnera.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia,  

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

podręcznik do gramatyki,  

 

słowniki,  

 

materiały do pisania.  
 

Ćwiczenie 3  

Uzupełnij  luki  w  poniŜszej  rozmowie  wybierając  jedną  z  moŜliwości  a  –  d.  Weź  pod 

uwagę nie tylko poprawność gramatyczną, ale takŜe kontekst całej rozmowy. Powiedz dialog 
z innym uczniem zamieniając się rolami.  

A: I'm afraid I ___ your invitation.  
a. can't accept 
b. shouldn't to accept 
c. might not accept 
 
B: Oh, that’s a pity! I'm so sorry.  
 
A: So am I, but Bob ___ me to dinner tonight.  
a. invites 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

b. had invited 
c. has invited 
 
B: Well, I guess you ___ out with Bob than with me.  
a. had rather go 
b. had rather gone 
c. would rather go 
 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

przeanalizować wypowiedzi w kontekście,  

3)

 

sprawdzić znaczenie słów do wyboru w słownikach lub podręczniku,  

4)

 

ustalić z innym uczniem sposób uzupełnienia dialogu,  

5)

 

ć

wiczyć wypowiedzi w parze, zamieniając się rolami,  

6)

 

ocenić wypowiedzi swoje i rozmówcy,  

7)

 

porównać rozwiązania innych uczniów.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne.  

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

podręcznik do gramatyki,  

 

słowniki,  

 

materiały do pisania.  
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.5. 

Podręczny  słownik  angielskich  oznaczeń  i  komend 
komponentu programu biurowego Microsoft Word  

 

 

 

 

 

 

 

 

5.5.1.

 

 Ćwiczenia    

  

Ćwiczenie 1  

Sformatuj  w  programie  Word  przykładowy  tekst  w  podanych  stylach  formatowania. 

Określ,  w  jakich  tekstach/fragmentach  tekstów  moŜna  uŜyć  poszczególne  sposoby 
formatowania.  

 

 

italic text type 

 

all caps  

 

left justification 

 

bold text type  

 

serif font type  

 

full justification  

 

underlined text type  

 

sans serif font type  

 

right justification  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

odszukać w poradniku dla ucznia terminologię uŜytą w zadaniu,  

3)

 

odszukać w opcjach programu Word podane style formatowania,  

4)

 

sformatować przykładowy tekst w kaŜdym ze stylów,  

5)

 

określić  w  jakich  dokumentach  lub  ich  częściach  moŜna  stosować  roŜne  style 
formatowania,  

6)

 

porównać swoją pracę z efektem pracy innych uczniów.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

samokształcenie kierowane,  

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

tekst przykładowy do ćwiczeń,  

 

stanowisko komputerowe z programem Word w angielskiej wersji językowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Ćwiczenie 2  

Zorganizuj w grupie konkurs na wykonanie kalendarzy uŜytkowych w języku angielskim 

według  poniŜszych  komend,  korzystając  z  programu  Microsoft  Word.  Zaproponuj  wspólny 
wybór najlepszego kalendarza.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać uczniowi dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  

2)

 

przeanalizować instrukcje w poleceniu ćwiczenia korzystając z poradnika dla ucznia,  

3)

 

wykonać próbny kalendarz,  

4)

 

przygotować scenariusz wydawania komend i poleceń dla grupy,  

5)

 

przeprowadzić konkurs,  

6)

 

dokonać wraz z grupą wyboru najlepszego kalendarza,  

7)

 

wydrukować wybrany kalendarz.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu,  

 

gra dydaktyczna.  
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

podręcznik do gramatyki,  

 

słowniki,  

 

materiały do pisania,  

 

stanowisko komputerowe z programem Word w języku angielskim.  
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

  

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

TEST 1 

 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „419[01].Z1.04:  Stosowanie 
języka obcego w pracy biurowej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,  

−−−−

 

zadania 2, 5, 6, 8, 16, 17 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1.  a,  2.  a, 3. d,  4. b, 5.  c,  6. 7.  c,  8. b, 9.  c,  10.  a, 11. b, 
12. d, 13. b, 14. b, 15. b, 16. a, 17. a, 18. a, 19. b, 20. c 

 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać znaczenie słowa „enclosure” 

Porównać 

zbiory 

przepisów 

dotyczących 

zatrudnienia 

PP 

Zanalizować poprawność leksykalną wypowiedzi 

PP 

Wymienić formy korespondencji biznesowej 

RozróŜnić rodzaje listów 

RozróŜnić pojęcia fax i memo 

Zastosować czasownik „Can” w pytaniu 

PP 

Zastosować  słowo  „pomyłka”  w  kontekście 
rozmowy telefonicznej 

PP 

Dowieść 

zasadności 

stosowania 

określonej 

kolorystyki w biurze 

PP 

10  Nazwać osobę ubiegającą się o pracę 

11  RozróŜnić rodzaje tytułów naukowych 

12  Zidentyfikować dwie nazwy dla CV 

13  Porównać czas pracy w róŜnych wariantach umowy 

o pracę  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

14  Uzasadnić występowanie w biurze zagroŜeń 

ś

rodkami chemicznymi  

PP 

15  Zanalizować przepisy BHP w biurze 

PP 

16  Zidentyfikować czas gramatyczny  

17  Podać znaczenie określenia „EU citizen” 

18  RozróŜnić formy zapisu daty  

19  RozróŜnić nagłówki w CV 

20  Zastosować 

słownictwo 

dotyczące 

historii 

zatrudnienia 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję 

 

1. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3. Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 
4.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 
znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 
5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
6. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie na 
później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 
7. Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja,  

−−−−

 

zestaw zadań testowych,  

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

  Enclosure oznacza  

a)

 

document added to a letter. 

b)

 

file in a computer. 

c)

 

greetings at the end of a letter. 

d)

 

number of jobs. 

 

2.

 

  Najszerszym zbiorem przepisów dotyczących zatrudnienia jest 

a)

 

labour code. 

b)

 

fire instructions. 

c)

 

equippment manual. 

d)

 

office regulations.  

 

3.

 

  Nie zawiera błędu słownego zdanie 

a)

 

Please, call to me. 

b)

 

Please, ring to me. 

c)

 

Please, take me a call. 

d)

 

Please, call me.  

 

4.

 

  Formy korespondencji biznesowej to 

a)

 

memo, card. 

b)

 

fax, memo, letter, email. 

c)

 

telefax, message. 

d)

 

letter, sms. 

 
5.

 

  Pisząc list z reklamacją uŜywa się słownictwa typowego dla 

a)

 

thank you letter. 

b)

 

offer. 

c)

 

letter of complaint. 

d)

 

Invoice. 

 

6.

 

  Fax i memo to  

a)

 

one of them is spoken. 

b)

 

the same document. 

c)

 

both are informal. 

d)

 

different forms of writing. 

 

7.

 

  W pytaniu „Czy mogę prosić o połączenie z ”, operatorem będzie  

a)

 

do. 

b)

 

will. 

c)

 

can. 

d)

 

is. 

 

8.

 

  Informując o pomyłkowym połączeniu uŜyje się zwrotu 

a)

 

busy line. 

b)

 

wrong number. 

c)

 

misteka. 

d)

 

error. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

9.

 

  Pomieszczenia  biurowe  przyjazne  dla  zdrowia  pracujących  powinny  mieć  białe  ściany, 

poniewaŜ 
a)

 

white is funny. 

b)

 

white is a symbol of work. 

c)

 

white reflects 75% or more of light. 

d)

 

white gets dirty quickly. 

 

10.

 

 Ubiegający się o pracę to 

a)

 

applicant. 

b)

 

customer. 

c)

 

graduate. 

d)

 

speaker. 

 

11.

 

 Polski tytuł magistra nauk humanistycznych i ekonomicznych odpowiada angielskiemu 

a)

 

graduate. 

b)

 

M.A. 

c)

 

B.S. 

d)

 

B.A.  

 

12.

 

 RóŜnica pomiędzy dokumentami CV i Curriculum Vitae polega na tym, Ŝe 

a)

 

CV is shorter. 

b)

 

CV is in Polish. 

c)

 

one is hand-written. 

d)

 

there is no difference.  

 
 

13.

 

Najwięcej czasu spędza w firmie pracownik zatrudniony w wymiarze 

a)

 

part-time.  

b)

 

full-time. 

c)

 

10 hours a week. 

d)

 

free-lancing.  

 

14.

 

 Termin „chemical hazards” odnosi się do BHP pracy biurowej, poniewaŜ 

a)

 

there are many plants in the office. 

b)

 

there are chemicals in the office. 

c)

 

the manager may smoke. 

d)

 

windows cannot be open. 

 

15.

 

 Pracodawca zatrudniający 4 osoby  

a)

 

ma obowiązek opracować pisemny raport oceny ryzyka wystąpienia poŜaru. 

b)

 

nie musi opracować pisemnego raportu oceny ryzyka wystąpienia poŜaru.  

c)

 

nie musi wyposaŜyć pomieszczeń w gaśnice.  

d)

 

musi zatrudnić straŜaka.  

 

16.

 

 Do opisywania doświadczeń zawodowych stosuje się czas 

a)

 

Present Perfect. 

b)

 

Past Perfect. 

c)

 

Simple Present. 

d)

 

Past Simple.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

17.

 

 Określenie UE citizen dotyczy 

a)

 

UE member country. 

b)

 

nation. 

c)

 

person living in EU. 

d)

 

people.  

 

18.

 

Datę 20 lipca 2007 zapisuje się w listach jako 

a)

 

20 July 2007. 

b)

 

20-nd July. 

c)

 

20.07.2007. 

d)

 

2007, July, 20. 

 

19.

 

Nagłówek części opisującej wykształcenie oznacza się jako 

a)

 

schools 

b)

 

education 

c)

 

references 

d)

 

history of education  

 

20.

 

Wypełniając rubrykę „last employer” wpisuje się informacje dotyczące  

a)

 

education. 

b)

 

salary. 

c)

 

the place you worked last. 

d)

 

age.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

 Stosowanie języka obcego w pracy biurowej  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

   

   

   

   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  języka  obcego 
w pracy biurowej” 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,  

−−−−

 

zadania 2, 5, 6, 8, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1.  a, 2.  a,  3. b, 4. b, 5.  a, 6. 7. d, 8.  b, 9.  a, 10.  a, 11.  b, 
12. d, 13. b, 14. c, 15. c, 16. d, 17. c, 18. c, 19. c, 20. c 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić brytyjską i amerykańską terminologię 

RozróŜnić zastosowanie stylów językowych 

Zastosować terminologię opisującą wykształcenie 

Wyliczyć słowa określające Ŝyciorys zawodowy 

Zidentyfikować słownictwo komputerowe 

Zdefiniować zastosowanie czasu Present Perfect 

Ocenić  znaczenie  komunikacyjne  zwrotu  „sounds 
good” 

PP 

Dobrać zwrot wyraŜający niezadowolenie 

PP 

Dobrać odpowiedni zwrot grzecznościowy 

PP 

10  Zidentyfikować formy nieregularne czasowników 

11  Wyjaśnić termin związany z BHP  

12  Zidentyfikować terminologię związaną z BHP  

13  Zastosować odpowiednią opcję formatowania 

według angielskich oznaczeń 

PP 

14  Przewidzieć znaczenie słowa w nazwie nieznanej 

opcji  
 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

15  Nazwać urządzenia zawierające monitory 

16  Zidentyfikować termin „hazards”  

17  Podać znaczenie zwrotu „workplace accidents” 

18  Przewidzieć  skutek  zastosowania  opcji  DEL  

w komputerze 

PP 

19  Ocenić zawartość merytoryczną wypowiedzi 

PP 

20  Dowieść  zasady  stosowania  zwrotu  „How  do  you 

do”. 

PP 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja,  

−−−−

 

zestaw zadań testowych,  

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

  Cover letter i covering letter to 

a)

 

ten sam dokument.  

b)

 

oznaczenie róŜnych dokumentów.  

c)

 

róŜne nazwy dla CV.  

d)

 

nazwy formularzy.  

 
2.

 

  Pisząc list biznesowy stosuje się 

a)

 

styl formalny. 

b)

 

styl nieformalny. 

c)

 

styl dowolny.  

d)

 

styl dowcipny i barwny.  

 
3.

 

  Mówiąc o specjalizacji naukowej uŜywa się określenia 

a)

 

speciality. 

b)

 

major. 

c)

 

special. 

d)

 

main hing.  

  
4.

 

  Wszystkie słowa określające Ŝyciorys to  

a)

 

letters and CV. 

b)

 

curriculum vitae, CV, resume. 

c)

 

life story, motivating letter. 

d)

 

offers and CVs. 

 
5.

 

   Określenie „Bold “odnosi się do 

a)

 

formating style. 

b)

 

hairdo. 

c)

 

office. 

d)

 

training.  

 
6.

 

   Zastosowanie czasu Present Simple moŜna zdefiniować jako wyraŜający 

a)

 

czynności zamierzone. 

b)

 

czynności przeszłe. 

c)

 

czynności przyszłe. 

d)

 

czynności zwyczajowe. 

 
7.

 

   Jeśli uŜyjesz wyraŜenia ”I think your offer sounds good”, negocjacje  

a)

 

zakończą się twoją stratą.  

b)

 

twój partner zerwie je. 

c)

 

stracisz kontrakt. 

d)

 

będą zadowalające dla obu stron.  

 
8.

 

  Chcąc okazać niezadowolenie z decyzji szefa uŜyjesz w rozmowie zwrotu 

a)

 

You are stupid. 

b)

 

I am afraid I cannot agree. 

c)

 

I don’t like it. 

d)

 

Change your mind. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

9.

 

  Zwracając się do starszej, nieznanej ci, kobiety zastosujesz zwrot 

a)

 

Madam. 

b)

 

Sir. 

c)

 

Hey, you.  

d)

 

Woman.  

 
10.

 

 Pierwsza i druga forma czasownika nieregularnego jest w parze słów 

a)

 

read, read. 

b)

 

go, gone. 

c)

 

be, been. 

d)

 

play, plaied.  

 
11.

 

Termin „overuse syndrome” moŜna wyjaśnić jako 

a)

 

zespół uzaleŜnień. 

b)

 

objawy przemęczenia. 

c)

 

syndrom nudy. 

d)

 

zespół chorób zawodowych.  

 
12.

 

Odpowiednikiem terminu BHP jest 

a)

 

security. 

b)

 

office heath. 

c)

 

work dangers. 

d)

 

health and safety at work. 

 
13.

 

 Chcąc wyrównać brzegi tekstu uŜyjesz opcji 

a)

 

save as. 

b)

 

justification.  

c)

 

print. 

d)

 

edit.  

 
14.

 

 Nie  wiedząc  jak  sporządzić  notatkę  w  programie  Word  skorzystasz  z  opcji  Memo 

Wizard, poniewaŜ 
a)

 

słowo wizard oznacza list. 

b)

 

słowo wizard oznacza „czarodziej”. 

c)

 

słowo memo oznacza notatkę.  

d)

 

Memo Wizard to inne określenie programu Word. 

 
15.

 

Urządzenia zawierające monitory są określane jako 

a)

 

tv sets. 

b)

 

office things. 

c)

 

visual display units.  

d)

 

watching equippment.   

 
16.

 

Termin „hazards” nie odnosi się do  

a)

 

zagroŜenia. 

b)

 

niebezpieczeństwa. 

c)

 

ryzyka.  

d)

 

satysfakcji.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

17.

 

Termin „workplace accidents”odnosi się do 

a)

 

wypadków w drodze do pracy. 

b)

 

wypadków drogowych. 

c)

 

wypadków w miejscu pracy. 

d)

 

wypadków na urlopie.  

 
18.

 

Jeśli uŜyjesz przycisku DEL  

a)

 

zapiszesz dokument. 

b)

 

zapiszesz zmiany w dokumencie. 

c)

 

usuniesz plik lub jego element. 

d)

 

skopiujesz plik lub jego element. 

 
19.

 

Które zdanie nie zawiera błędu rzeczowego?  

a)    Overcrowded working conditions necer damage health. 
b)    Overcrowded working conditions can’t damage health. 
c)    Overcrowded working conditions can damage health. 
d)    Overcrowded working conditions can improve health. 

 
20.

 

„How do you do” nie jest pytaniem o samopoczucie, poniewaŜ 

a)

 

nie moŜna dosłownie przetłumaczyć na język polski. 

b)

 

Amerykanie w dialogach filmowych tak nie mówią. 

c)

 

nie ma intonacji pytającej, a odpowiedzią jest ten sam zwrot.  

d)

 

czasownik „do” oznacza „robić”. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Stosowanie języka obcego w pracy biurowej. 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

   

   

   

   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

 

7.

 

LITERATURA  

 

1.

 

Colin P.H., Słupski J.: Słownik biznesu angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim. 
Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1999 

2.

 

Erwin M. Keithley.: Manual of Style for Business Letters Memos and Reports. 

3.

 

France  C.,  Mann  P.,  Kolossa  B.:  Ekonomia.  Angielsko-polski  słownik  tematyczny. 
Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2002 

4.

 

Jastrzębska-Okoń I.: Polsko-angielski słownik tematyczny. Harald G., Warszawa 1997 

5.

 

Jaślan  H.,  Jaślan  J.:  Słownik  terminologii  prawniczej  i  ekonomicznej  angielsko-polski. 
WP, Warszawa 2001 

6.

 

Ken Joy., Fifteen Thousand Useful Phrases, PDQ Press, London, 2006 

7.

 

Martin John Yate.: The Ultimate CV Book: Write the Perfect CV and Get That Job. 
Kogan Page Ltd, London 2002 

8.

 

Robert W. Bly.: The Encyclopedia of Business Letters, Fax Memos, and E-Mail.amazon, 
London, 2006 

9.

 

Robin Ryan Wiley.: Winning Cover Letters, Amazon, London 2002  

10.

 

Rosenbaum  O.:  Praktyczny  słownik  komputerowy  angielsko-polski,  polsko-angielski. 
Wydawnictwo REA, Warszawa 2001 

11.

 

Stefaniak-Piasek E.: Technika pracy biurowej. Podręcznik. WSiP, Warszawa 2003 

12.

 

Ś

mird  W.:  Słownik  terminów  angielsko-polski.  Wydawnictwo  Naukowe  PWN, 

Warszawa 2002 

13.

 

Wiśniewska M.: Technika biurowa. ePiH

2,

 Poznań 1997  

14.

 

http://english.unitecnology.ac.nz/resources/units/advertising/ 

15.

 

http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/business 

16.

 

http://www.englishclub.com/business – english 

17.

 

http://www.nonstopenglish.com 

18.

 

http://www.occupationalinfo.org 

19.

 

http://www.parapal – online.co.uk/letters  

20.

 

http://www.prospects.ac.uk