background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 

Paweł Pierzchalski 

 
 
 
 

 
 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną  
i technologiczną 311[28].Z1.04 
 
 
 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Zbigniew Klepacz 
dr inŜ. Marek Kryczka

 

 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 

 
 
 

Konsultacja: 
dr inŜ. BoŜena Zając 

 
 
 
 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  311[28].Z1.04, 

„Posługiwanie  si

 

ę

  dokumentacj

 

ą

  techniczn

 

ą

  i  technologiczn

 

ą

”,  zawartego  w  modułowym 

programie nauczania dla zawodu technik poligraf. 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Opracowanie technologiczne produkcji w zakładzie poligraficznym 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Wypełnianie druków zamówień na typowe prace poligraficzne 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3.  Konserwacja  maszyn  i  urządzeń  poligraficznych  oraz  charakteryzowanie 

dokumentacji techniczno-ruchowej 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  poligraf,  w  obrębie  jednostki 
modułowej  311[28]Z1.04  Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną  i  technologiczną. 
Jednostka  modułowa  zawarta  jest  w  module  Podstawy  zawodu  (schemat  układu  jednostek 
modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika). 

W poradniku zamieszczono: 

–  wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

–  cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  

z poradnikiem, 

–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  przykładowe ćwiczenia ze wskazaniami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–uczenia 

się oraz środkami dydaktycznymi, 

–  ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 
–  wykaz literatury. 

Materiał  nauczania  jednostki  modułowej  zawiera  podstawowe  zagadnienia  związane  

z przygotowaniem produkcji pod kątem technologicznym, obiegiem dokumentów w działach 
produkcyjnych  zakładów  poligraficznych,  wypełnianiem  druków  zamówień  na  prace 
poligraficzne,  a  takŜe  zagadnienia  związane  z  konserwacją  i  naprawą  maszyn  i  urządzeń 
poligraficznych. 

Jednostka  modułowa  Posługiwanie się dokumentacją techniczną i technologiczną została 

podzielona na trzy rozdziały: 
–  opracowanie technologiczne produkcji w zakładzie poligraficznym, 
–  wypełnianie druków zamówień na typowe prace poligraficzne, 
–  konserwacja  maszyn  i  urządzeń  poligraficznych  oraz  charakteryzowanie  dokumentacji 

techniczno-ruchowej. 
Zajęcia powinny odbywać się w pracowni materiałoznawstwa, w grupach 15-osobowych, 

a ćwiczenia w zespołach 3–4-osobowych. 

Po  zakończeniu  realizacji  programu,  zaleca  się  zastosowanie  testu  dydaktycznego 

wielostopniowego.  W  tym  celu,  w  poradniku  zamieszczono  dwa  przykładowe  testy 
sprawdzające, razem z obudową metodyczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

311[28].Z1.01 

Charakteryzowanie 

procesów 

poligraficznych

 

311[28].Z1.02 

Charakteryzowanie 

 maszyn i urządzeń 

poligraficznych

 

 

311[28].Z1.04 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną 

i technologiczną

 

311[28].Z1.03 

Charakteryzowanie 

oraz zastosowanie 

materiałów 

poligraficznych

 

 

311[28].Z1 

Podstawy zawodu

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu poligrafii, 
–  charakteryzować podstawowe działy poligrafii, 
–  klasyfikować produkty poligraficzne, 
–  określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych 
–  stosować podstawowe systemy miar wykorzystywanych w poligrafii, 
–  określać sposoby wykonywania form drukowych, 
–  charakteryzować procesy drukowania, 
–  określać róŜne sposoby wykończania druków, 
–  charakteryzować introligatorskie operacje jednostkowe, 
–  klasyfikować procesy wykonywania opraw, 
–  określać parametry techniczne maszyn i urządzeń poligraficznych, 
–  charakteryzować procesy technologiczne wykonywania typowych prac poligraficznych, 
–  planować procesy technologiczne wykonywania typowych prac poligraficznych, 
–  współpracować w grupie, 
–  formułować wnioski, 
–  oceniać swoje umiejętności, 
–  uczestniczyć w dyskusji, 
–  przygotować i wykonać prezentację wykonanego zadania, 
–  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

sporządzić  schemat  obiegu  dokumentów  w  określonych  warunkach  technologicznych  
i organizacyjnych, 

– 

skorzystać  z  poligraficznych  norm  polskich  i  branŜowych  w  postaci  papierowej  
i elektronicznej,  

– 

przyjąć zamówienia klientów na wykonanie określonych wyrobów poligraficznych, 

– 

opracować kartę technologiczną dla określonego wyrobu poligraficznego,  

– 

określić koszt wytwarzania określonego wyrobu poligraficznego, 

– 

wypełnić zlecenie naświetlenia filmów CtF, 

– 

wypełnić zlecenie naświetlenia form CtP, 

– 

wypełnić zlecenie skanowania oryginałów, 

– 

wypełnić zlecenie wykonania druku cyfrowego lub wielkoformatowego, 

– 

posłuŜyć się instrukcją obsługi urządzenia i maszyny poligraficznej, 

– 

posłuŜyć się instrukcją bhp dotyczącą obsługi maszyn i urządzeń poligraficznych, 

– 

skorzystać z dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR) określonego urządzenia i maszyny 
poligraficznej, 

– 

opracować plan smarowania i remontów maszyn poligraficznych na podstawie instrukcji, 

– 

wypełnić druki pobrania i przekazania materiałów, urządzeń, półproduktów oraz wyrobów 
gotowych do magazynu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

..………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Technik poligraf  311[28] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 311[28].Z1 

Jednostka modułowa: 

Posługiwanie 

się  dokumentacją  techniczną 

i technologiczną 311[28].Z1.04 

Temat: Kalkulowanie zamówień na wyroby poligraficzne. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania kalkulacji na wyroby poligraficzne na 

podstawie  opracowanego  procesu  technologicznego  wykonywania  danego 
produktu. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie umiał: 
–  scharakteryzować 

proces 

technologiczny 

wykonywania 

konkretnego 

wyrobu 

poligraficznego, 

–  określić koszty materiałowe konkretnego zamówienia, 
–  określić  koszty  przygotowalni,  drukowania  i  obróbki  introligatorskiej  wykonywania 

konkretnego wyrobu poligraficznego. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
–  pogadanka, 
–  dyskusja w grupie, 
–  ćwiczenie. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

− 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  kalkulator, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 
2.  Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 
3.  Zapis tematu do zeszytów. 
4.  Pogadanka  na  temat  sposobów  kalkulowania  zamówień  na  podstawie  opracowanych 

procesów technologicznych wykonywania przykładowych wyrobów poligraficznych. 

5.  Dyskusja  w  grupie  na  temat  metod  kalkulowania  zamówień  na  przykładowe  wyroby 

poligraficzne. 

6.  Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 

dotyczące ćwiczenia. 

7.  Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 
8.  Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 
9.  Prezentowanie wyników pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10. Dyskusja w grupie na temat trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania 

ć

wiczenia. 

11. Podsumowanie zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jakie  czynniki  mają  decydujący  wpływ  na  koszty 

wykonania wyrobów poligraficznych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  osiągniętych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

Technik poligraf  311[28] 

Moduł:  

Podstawy zawodu 311[28].Z1 

Jednostka modułowa:  

Posługiwanie 

się  dokumentacją  techniczną  

i technologiczną 311[28].Z1.04 

Temat: Konserwacja i naprawa maszyn poligraficznych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności posługiwania się dokumentacją techniczno-ruchową 

maszyny, w celu opracowania planu smarowania i remontów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

scharakteryzować dokumentację techniczno-ruchową maszyny poligraficznej, 

− 

opracować instrukcję smarowniczą maszyny, 

− 

zaplanować  cykl  naprawczy  maszyny  poligraficznej  na  podstawie  dokumentacji 
techniczno-ruchowej. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 
–  wykład informacyjny, 
–  pogadanka, 
–  dyskusja w grupie, 
–  ćwiczenie. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  
–  w grupach 2–3-osobowych. 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn poligraficznych, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Faza wstępna: 

–  powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 
–  nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 
–  zapis tematu do zeszytów. 

2.  Faza właściwa: 

–  wykład  informacyjny  na  temat  dokumentacji  techniczno-ruchowych  maszyn 

poligraficznych oraz konserwacji i remontów maszyn poligraficznych, 

–  dyskusja  w  grupie  na  temat  opracowania  instrukcji  smarowniczych  i  cyklu 

naprawczego maszyn poligraficznych, 

–  rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczenia  i  udzielenie  odpowiedzi  na 

pytania dotyczące ćwiczenia, 

–  rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia, 
–  wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

3.  Faza kończąca: 

–  prezentowanie wyników pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

–  dyskusja  w  grupie  na  temat  trudności  napotkanych  przez  uczniów  podczas 

wykonywania ćwiczenia, 

–  podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie,  jaką  rolę  w  prawidłowej  eksploatacji  maszyn 

poligraficznych odgrywa dokumentacja techniczno-ruchowa tych maszyn. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  osiągniętych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1.  Opracowanie 

technologiczne 

produkcji 

zakładzie 

poligraficznym 

 
5.1.1. Ćwiczenia
 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  wycieczki  dydaktycznej  do  zakładu  poligraficznego,  opracuj  schemat 

blokowy  obiegu  dokumentów  w  warunkach  technologiczno-organizacyjnych danego zakładu 
poligraficznego.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe 

przeprowadzenie 

ć

wiczenia 

wymaga 

przeprowadzenia 

wycieczki 

dydaktycznej do zakładu poligraficznego. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wszystkimi działami produkcyjnymi zakładu poligraficznego, 
2)  skonsultować  wyniki  obserwacji  z  pracownikiem  działu  technologicznego  zakładu 

poligraficznego, 

3)  opracować schemat obiegu dokumentów w zakładzie poligraficznym, 
4)  narysować schemat blokowy obiegu dokumentów w danym zakładzie poligraficznym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru o formacie A4, 
–  przyrządy kreślarskie, 
–  poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  zawartości  i  scharakteryzuj  budowę  PN–89/P–55030.10.  Wyjaśnij  cel 

stosowania danej normy w przemyśle poligraficznym.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane  jest  zapewnienie  uczniom  dostępu  do  Polskiej  Normy  PN–89/P–55030.10  

w formie drukowanej. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  uwaŜnie przeczytać PN–89/P–55030.10, 
2)  zanalizować treść danej normy, 
3)  scharakteryzować budowę danej normy, 
4)  określić cel stosowania danej normy w przemyśle poligraficznym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  pogadanka, 
–  ćwiczenie. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

–  Polska Norma PN–89/P–55030.10 w formie drukowanej, 
–  poradnik dla ucznia. 
 
Ćwiczenie 3 

Opracuj kartę technologiczną wykonania folderu. 
Dane technologiczne folderu: 

− 

format A3, bigowany do A4, 

− 

ilość kolorów: 4+4, 

− 

podłoŜe drukowe: papier kredowany dwustronnie o gramaturze 170 g/m², 

− 

nakład 10 000 egz., 

− 

skład komputerowy w postaci pliku PDF dostarczony i sprawdzony przez klienta. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać  analizy  folderu na podstawie pliku PDF pod kątem charakteru pracy (obecności 

elementów „na spad”, system kolorów itp.), 

2)  wykonać szkic montaŜu folderu (ilość uŜytków i sposób ich rozmieszczenia), 
3)  obliczyć zapotrzebowanie materiałowe, 
4)  wypełnić formularz karty technologicznej dla poszczególnych wydziałów produkcyjnych. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dwukolorowa arkuszowa maszyna offsetowa drukująca w formacie B2, 

− 

bigówka, 

− 

krajarka jednonoŜowa, 

–  formularz karty technologicznej, 
–  kalkulator, 
–  poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj dla klienta kalkulację na wykonanie folderu reklamowego 
Dane technologiczne folderu: 

− 

format A3, bigowany do A4, 

− 

ilość kolorów: 4+4, 

− 

podłoŜe drukowe: papier kredowany dwustronnie o gramaturze 170 g/m², 

− 

brak elementów „na spad”, marginesy między obrazem a krawędzią folderu wynoszą 2 cm, 

− 

nakład 20 000 egz., 

− 

skład komputerowy w postaci pliku PDF dostarczony i sprawdzony przez klienta. 

 

Do obliczeń przyjmij następujące wartości: 

− 

wydajność nominalna maszyny drukującej – 6 000 ark./h, 

− 

wydajność nominalna bigówki – 1 500 ark. A3/h, 

− 

wydajność krajarki – 10 000 folderów/h, 

− 

koszt roboczogodziny maszyny drukującej – 400 zł, 

− 

koszt roboczogodziny bigówki – 150 zł, 

− 

koszt roboczogodziny krajarki – 150 zł, 

− 

koszt narządu maszyny drukującej – 100 zł, 

− 

koszt formy (CtP) dla maszyny Rolland – 50 zł/szt., 

− 

koszt papieru – 3,90 zł/kg 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy  przeprowadzić  dyskusję  na  temat  metod  kalkulowania  zamówień  na  wyroby 

poligraficzne. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  opracować proces technologiczny wykonania zamówienia, 
2)  obliczyć ilość papieru netto i brutto oraz koszt surowca, 
3)  obliczyć koszty przygotowalni offsetowej, 
4)  obliczyć koszty druku, 
5)  obliczyć koszty procesów introligatorskich, 
6)  obliczyć całkowity koszt zamówienia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  dyskusja w grupie, 
–  ćwiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

czterokolorowa arkuszowa maszyna offsetowa Rolland, drukująca w formacie B2, 

− 

bigówka, 

− 

krajarka jednonoŜowa, 

–  kalkulator, 
–  poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. Wypełnianie druków zamówień na typowe prace poligraficzne 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

ZłóŜ  zamówienie  w  formie  opisowe  i  na  danym  formularzu,  na  wykonanie  wyrobu 

poligraficznego na podstawie przykładowego produktu.

 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy  zapewnić  uczniom  dostęp  do  druków  formularzy  zamówień  na  wyroby 

poligraficzne, oraz przykładowe wyroby poligraficzne. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie obejrzeć przykładowy wyrób poligraficzny, 
2)  określić wymiary danego produktu, 
3)  określić liczbę i sposób zadrukowania kolorów, 
4)  napisać zamówienie w formie opisowej, 
5)  wypełnić dany formularz zamówienia na przykładowy wyrób poligraficzny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przymiar liniowy, 

− 

przykładowy wyrób poligraficzny,

 

− 

formularze zamówień na wyroby poligraficzne,

 

− 

poradnik dla ucznia.

 

 

Ćwiczenie 2 

Wypełnij  formularz  zamówienia  na  wykonanie  naświetleń  form  kopiowych  dla  ulotki  

o formacie A4, zadrukowanej jednostronnie w 4 kolorach.

 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy zapewnić uczniom dostęp do druków formularzy zamówień na naświetlanie klisz 

(form kopiowych). 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić ilość potrzebnych form kopiowych, 
2)  określić format naświetlanych form kopiowych, 
3)  wypełnić formularz zamówienia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

formularze zamówień na naświetlenie klisz (form kopiowych), 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wypełnij  formularz  zamówienia  na  wykonanie  form  drukowych  w  technologii  CtP  dla 

montaŜu  ulotki  o  formacie  A4,  zadrukowanej  jednostronnie  w  4  kolorach,  dla  maszyny 
drukującej na formach o wymiarach 490 x 370 mm. Przyjmij Ŝe liniatura rastra nie powinna 
być większa niŜ 133 lpi.

 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy zapewnić uczniom dostęp do druków formularzy zamówień na wykonywanie form 

drukowych w technologii CtP. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić ilość potrzebnych form drukowych, 
2)  wypełnić formularz zamówienia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

formularze zamówień na wykonanie form drukowych w technologii CtP, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 4 

Wypełnij formularz zamówienia na wykonanie 20 jednostronnych odbitek wielobarwnych 

techniką  drukowania  cyfrowego,  w  formacie  A3,  bez  dalszej  obróbki  introligatorskiej,  na 
papierze o gramaturze 150 g/m².

 

 

Wskazówki do realizacji 
NaleŜy  zapewnić  uczniom  dostęp  do  druków  formularzy  zamówień  na  wykonywanie 

odbitek cyfrowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przeczytać formularz zamówienia, 
2)  wypełnić formularz zamówienia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pogadanka, 
–  ćwiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

formularze zamówień na wykonanie odbitek w technice drukowania cyfrowego, 

− 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3. Konserwacja  maszyn  i  urządzeń  poligraficznych  oraz 

charakteryzowanie dokumentacji techniczno-ruchowej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj plan smarowania i remontów przykładowej maszyny poligraficznej, na podstawie 

jej dokumentacji techniczno-ruchowej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  od  nauczyciela  wcześniejszego 

przygotowania  dokumentacji  techniczno-ruchowych  przykładowych  maszyn  poligraficznych. 
NaleŜy przeprowadzić dyskusję na temat konserwacji i remontów maszyn poligraficznych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokładnie przeczytać dokumentacje techniczno-ruchową danej maszyny poligraficznej, 
2)  dokonać analizy działania jej podstawowych zespołów i mechanizmów, 
3)  określić miejsca smarowania poszczególnych jej elementów, 
4)  opracować plan smarowania, 
5)  opracować  schemat  cyklu  naprawczego  danej  maszyny  poligraficznej  na  podstawie  jej 

dokumentacji techniczno-ruchowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  wykład informacyjny, 
–  pogadanka, 
–  dyskusja w grupie, 
–  ćwiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  dokumentacje techniczno-ruchowe maszyn poligraficznych, 
–  poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczna i technologiczną” 

Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 9, 13 i 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 

 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  przynajmniej  dwóch  
z poziomu ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
 a, 2. c, 3. b, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. a, 11. c,  
12. 
c, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. c, 20. a
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

( mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeznaczenie druków Rw 

Wymienić etapy normalizacji 

Określić postać formy kopiowej dla 
offsetowych form drukowych  
z presensybilizowanych płyt 
pozytywowych 

Wymienić rodzaje smarowania 

Scharakteryzować smarowanie  
w kąpieli olejowej 

Wymienić etapy eksploatacji maszyn 

Zidentyfikować etap eksploatacji 
maszyn w którym tarcie jest 
minimalne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Zidentyfikować etap eksploatacji 
maszyn w którym zapotrzebowanie na 
czynniki smarujące jest na stałym 
poziomie 

Ustalić czynnik świadczący  
o osiągnięciu przez maszynę okresu 
niszczenia 

PP 

10 

Rozpoznać w skład jakiej instalacji 
wchodzi główna tablica rozdzielcza 

11 

Określić czas naprawy bieŜącej 

12 

Wymienić naprawy pozaplanowe 

13 

Ustalić najbardziej ekonomiczną 
technikę drukowania 

PP 

14 

Obliczyć maksymalną ilość uŜytków 
na określonym arkuszu  

15 

Obliczyć wagę danej ilości arkuszy 
określonego formatu i gramatury 

16 

Obliczyć ilość arkuszy w stosie przy 
danym formacie, gramaturze i wadze 
stosu 

17 

Obliczyć ilość arkuszy drukarskich  
w określonych warunkach 
technologicznych 

18 

Obliczyć koszt druku nakładu  
w konkretnych warunkach 
technologicznych 

19 

Określić przeznaczenie druków Wz 

20 

Ustalić rozdzielczość naświetlania 
formy kopiowej dla techniki 
offsetowej przy pracach 
wielobarwnych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze od 

niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 
 

 

Powodzenia! 

 
 
 

Materiały dla ucznia 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Druki Rw to druki 

a) 

pobrania materiałów z magazynu. 

b) 

zamówień na wyroby poligraficzne. 

c) 

wydania towaru klientowi.

 

d) 

działu kontroli jakości. 

 
2.  Etapy normalizacji to 

a) 

systematyzacja, konsolidacja, typizacja. 

b) 

konsolidacja, unifikacja, klasyfikacja. 

c) 

klasyfikacja, unifikacja, typizacja.

 

d) 

systematyzacja i konsolidacja.

 

 

3.  Forma  kopiowa  do  wykonania  formy  offsetowej  z  presensybilizowanej  płyty 

pozytywowej powinna mieć postać  
a) 

diapozytywu prawoczytelnego. 

b) 

diapozytywu lewoczytelnego. 

c) 

negatywu prawoczytelnego.

 

d) 

negatywu lewoczytelnego. 

 
4.  RozróŜniamy następujące rodzaje smarowania 

a) 

olejowe, hydrauliczne, smarem stałym. 

b) 

hydrauliczne i smarem stałym.

 

c) 

hydrauliczne i pneumatyczne.

 

d) 

olejowe centralne, w kąpieli olejowej, olejowe ręczne, ręczne smarem stałym. 

 
5.  Smarowanie w kąpieli olejowej polega na tym, Ŝe 

a) 

niektóre części maszyny pracują zanurzone w pojemniku z olejem. 

b) 

po  zdemontowaniu,  niektóre  części  maszyny  naleŜy  zanurzyć  w  zbiorniku  
z olejem. 

c) 

pewne zespoły maszyny naleŜy okresowo zanurzać w pojemniku z olejem. 

d) 

określone części maszyny naleŜy w czasie pracy polewać olejem. 

 
6.  W czasie eksploatacji maszyny wyróŜniamy następujące etapy 

a) 

eksploatację właściwą i niszczenie. 

b) 

docieranie i eksploatacje normalną. 

c) 

docierania, eksploatacji właściwej, niszczenia.

 

d) 

eksploatacje normalną i zuŜywanie. 

 

7.  Tarcie  powierzchni  współpracujących  ruchomych  części  maszyn  jest  minimalne  

w okresie 
a) 

niszczenia. 

b) 

eksploatacji właściwej. 

c) 

docierania.

 

d) 

docierania i niszczenia.

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

8.  Zapotrzebowanie maszyny na czynniki smarujące jest na stałym poziomie w okresie 

a) 

docierania. 

b) 

niszczenia. 

c) 

eksploatacji właściwej.

 

d) 

docierania i niszczenia. 

 

9.  Osiągnięcie przez maszynę okresu niszczenia uwidacznia się poprzez 

a) 

spadek zapotrzebowania na czynniki smarujące. 

b) 

niezmienne zapotrzebowanie na czynniki smarujące. 

c) 

spadek lub stałe zapotrzebowanie na czynniki smarujące.

 

d) 

wzrost zapotrzebowania na czynniki smarujące. 

 
10. Główna tablica rozdzielcza w maszynie poligraficznej wchodzi w skład instalacji 

a) 

elektrycznej maszyny. 

b) 

pneumatycznej maszyny. 

c) 

hydraulicznej maszyny.

 

d) 

wyciągowej maszyny. 

 
11. Naprawy bieŜące trwają 

a) 

kilka tygodni. 

b) 

do kilkunastu dni. 

c) 

do kilku dni.

 

d) 

kilka miesięcy. 

 

12. Naprawy pozaplanowe to naprawy 

a) 

główne. 

b) 

ś

rednie. 

c) 

awaryjne i przeciwawaryjne.

 

d) 

bieŜące.

 

 
13. Drukowanie  nakładu  100  odbitek  o  formacie  A3  najbardziej  ekonomiczne  jest  techniką 

drukowania 

a) 

offsetowego. 

b) 

rotograwiurowego. 

c) 

fleksograficznego.

 

d) 

cyfrowego. 

 

14. JeŜeli uŜytek ma wymiary 95 x 340 mm, to na arkuszu B1 maksymalnie zmieści się 

a) 

30 uŜytków. 

b) 

14 uŜytków. 

c) 

20 uŜytków.

 

d) 

28 uŜytków.

 

 
15. 15 000 arkuszy formatu B1, papieru o gramaturze 120 g/m² waŜy 

a) 

ok. 1260 kg. 

b) 

ok. 1800 kg. 

c) 

ok. 960 kg.

 

d) 

ok. 1100 kg. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

16. JeŜeli stos arkuszy B1 papieru o gramaturze 100g/m² waŜy 900kg, to jest w nim 

a) 

ok. 16 000 arkuszy. 

b) 

ok. 12 850 arkuszy. 

c) 

ok. 14 500 arkuszy.

 

d) 

ok. 10 100 arkuszy. 

 
17. JeŜeli mamy wydrukować nakład 15 000 ulotek o formacie A5 na pełnoformatowej (A1) 

arkuszowej maszynie drukującej to musimy zadrukować 
a) 

1500 arkuszy drukarskich. 

b) 

1126 arkusze drukarskie. 

c) 

820 arkuszy drukarskich.

 

d) 

938 arkuszy drukarskich.

 

 
18. JeŜeli  mamy  wydrukować  nakład  20 000  arkuszy  drukarskich  na  maszynie  drukującej  

z nominalną wydajnością 5 000 ark./h i koszt roboczogodziny na danej maszynie wynosi 
400 zł, to koszt druku nakładu wyniesie 
a) 

2000 zł. 

b) 

800 zł. 

c) 

1600 zł. 

d) 

1800 zł. 

 
19. Druki Wz to druki 

a) 

wydania z magazynu materiałów na okreslony dzial produkcyjny. 

b) 

pobrania materiałów z magazynu na określony dział produkcyjny. 

c) 

wydania materiałów lub gotowych wyrobów na zewnątrz. 

d) 

określające zuŜycie materiałów do produkcji. 

 

20. Rozdzielczość naświetlania kliszy (formy kopiowej) dla techniki offsetowej przy pracach 

wielobarwnych powinna wynosić minimum 
a) 

2400 dpi. 

b) 

300 dpi. 

c) 

600 dpi. 

d) 

1200 dpi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczna i technologiczną 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Test 2 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczna i technologiczną” 

Test składa się z dwudziestu zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 6, 7, 8 i 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający  – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  jednego  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. a,  
12. 
a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. a, 20. c

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

( mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeznaczenie druków Wz 

Przewidzieć rozdzielczość 
naświetlania formy kopiowej dla 
techniki offsetowej przy pracach 
wielobarwnych 

PP 

Określić postać formy kopiowej do 
wykonania formy sitodrukowej 

Scharakteryzować wydruk 
impozycyjny  

Określić kolor punktów smarowania 
ręcznego w maszynie 

Dokonać analizy procesów 
zachodzący w maszynie w czasie 
docierania 

PP 

Przewidzieć okres eksploatacji 
maszyny, w którym pojawiają się 
luzy w łoŜyskach 

PP 

Przewidzieć zapotrzebowanie na 
czynniki smarujące maszyny  
w okresie docierania 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Wymienić osobę zajmującą się 
konserwacją instalacji elektrycznej 

10 

Wymienić rodzaje napraw 

11 

Określić czas trwania naprawy 
głównej 

12 

Wymienić elementy dokumentacji 
techniczno-ruchowej 

13 

Przewidzieć najbardziej 
ekonomiczną technikę drukowania 

PP 

14 

Obliczyć ilość uŜytków na arkuszu 
drukarskim 

15 

Obliczyć wagę danej ilości arkuszy 
określonego formatu i gramatury 

16 

Obliczyć ilość arkuszy w stosie przy 
danym formacie, gramaturze i wadze 
stosu 

17 

Obliczyć ilość arkuszy drukarskich  
w określonych warunkach 
technologicznych 

18 

Obliczyć koszt druku nakładu  
w konkretnych warunkach 
technologicznych 

19 

Określić przeznaczenie druków Rw 

20 

Wymienić etapy normalizacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 
7.  Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze od 

niego pracę. 

8.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 
9.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
9.  Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 

 

 

Powodzenia! 

 
 
 

Materiały dla ucznia 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Druki Wz to druki 

a) 

wydania z magazynu materiałów na określony dział produkcyjny. 

b) 

pobrania materiałów z magazynu na określony dział produkcyjny. 

c) 

wydania materiałów lub gotowych wyrobów na zewnątrz.

 

d) 

określające zuŜycie materiałów do produkcji. 

 

2.  Rozdzielczość naświetlania kliszy (formy kopiowej) dla techniki offsetowej przy pracach 

wielobarwnych powinna wynosić minimum 
a) 

2400 dpi. 

b) 

300 dpi. 

c) 

600 dpi.

 

d) 

1 200 dpi.

 

 
3.  Forma kopiowa do wykonania formy sitodrukowej powinna mieć postać 

a) 

diapozytywu lewoczytelnego. 

b) 

negatywu prawoczytelnego. 

c) 

negatywu lewoczytelnego.

 

d) 

diapozytywu prawoczytelnego. 

 

4.  Wydruk impozycyjny to 

a) 

testowy arkusz nakładowy z maszyny drukującej. 

b) 

pierwszy arkusz z maszyny drukującej.

 

c) 

odbitka próbna słuŜąca do akceptacji kolorów.

 

d) 

próbny wydruk arkusza drukarskiego. 

 
5.  Wszystkie punkty w maszynie, które naleŜy smarować ręcznie, oznaczone są kolorem 

a) 

czerwonym. 

b) 

zielonym. 

c) 

niebieskim. 

d) 

Ŝ

ółtym. 

 

6.  W czasie docierania następuje 

a) 

zwiększenie chropowatości powierzchni współpracujących ze sobą. 

b) 

zwiększenie siły nacisku na współpracujące z sobą części maszyny. 

c) 

wygładzanie się współpracujących części.

 

d) 

wzrost siły tarcia między powierzchniami współpracującymi w maszynie. 

 

7.  Luzy w łoŜyskach powstają w okresie 

a) 

eksploatacji normalnej. 

b) 

niszczenia. 

c) 

eksploatacji właściwej.

 

d) 

docierania.

 

 
8.  W czasie okresu docierania zapotrzebowanie maszyny na czynniki smarujące 

a) 

spada. 

b) 

wzrasta. 

c) 

utrzymuje się na stałym poziomie.

 

d) 

utrzymuje się na stałym poziomie lub wzrasta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

9.  Konserwacją instalacji elektrycznej maszyny poligraficznej moŜe zajmować się 

a) 

drukarz. 

b) 

maszynista i elektryk konserwator. 

c) 

elektryk konserwator.

 

d) 

mechanik maszyn poligraficznych. 

 

10. RozróŜniamy naprawy: 

a) 

przeglądowe i główne. 

b) 

bieŜące, średnie, główne. 

c) 

przeglądowe i generalne.

 

d) 

generalne i bieŜące. 

 
11. Naprawy główne trwają 

a) 

od kilku tygodni do kilku miesięcy. 

b) 

do kilkunastu dni. 

c) 

kilka dni.

 

d) 

od kilku do kilkunastu dni. 

 
12. Dokumentacja techniczno ruchowa składa się zasadniczo z następujących elementów: 

a) 

dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi, instrukcji konserwacji. 

b) 

schematów poszczególnych zespołów maszyny i instrukcji konserwacji. 

c) 

instrukcji obsługi i instrukcji BHP.

 

d) 

instrukcji BHP i schematów poszczególnych zespołów maszyny.

 

 
13. Drukowanie nakładu 1 000 odbitek formatu A2 jest najbardziej ekonomiczne 

a) 

technika drukowania cyfrowego. 

b) 

techniką drukowania rotograwiurowego. 

c) 

techniką drukowania offsetowego.

 

d) 

techniką drukowania fleksograficznego. 

 

14.  JeŜeli  uŜytek  ma  wymiary  300  x  118  mm,  to  na  arkuszu  RA1  (A1  brutto)  maksymalnie 

zmieści się  
a) 

10 uŜytków. 

b) 

14 uŜytków. 

c) 

20 uŜytków.

 

d) 

26 uŜytków.

 

 
15. 25 000 arkuszy formatu RA1 (A1 brutto), o gramaturze 80 g/m² waŜy 

a)  ok. 1580 kg. 
b)  ok. 920 kg. 
c)  ok. 1300 kg.

 

d)  ok. 1049 kg. 
 

16. JeŜeli stos arkuszy RA1 (A1 brutto) papieru o gramaturze 120 g/m² waŜy 1 500 kg, to jest 

w nim 
a) 

ok. 23 830 arkuszy. 

b) 

ok. 33 520 arkuszy. 

c) 

ok. 15 460 arkuszy.

 

d) 

ok. 19 850 arkuszy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

17. JeŜeli  mamy  wydrukować  25 000  ulotek  formatu  B6,  na  półformatowej  (B2)  arkuszowej 

maszynie drukującej, to musimy zadrukować 
a) 

1254 arkusze drukarskie. 

b) 

956 arkuszy drukarskich. 

c) 

1563 arkusze drukarskie.

 

d) 

674 arkusze drukarskie.

 

 
18. JeŜeli  mamy  wydrukować  nakład  100 000  arkuszy  drukarskich  na  maszynie  drukującej  

z nominalna wydajnością 10 000 ark./h i koszt roboczogodziny na danej maszynie wynosi 
600 zł, to koszt druku nakładu wyniesie 
a) 

8 000 zł. 

b) 

6 000 zł. 

c) 

12 000 zł. 

d) 

10 000 zł. 

 
19. Druki Rw to druki 

a) 

pobrania materiałów z magazynu. 

b) 

zamówień na wyroby poligraficzne. 

c) 

wydania towaru klientowi. 

d) 

działu kontroli jakosci. 

 
20. Etapy normalizacji to 

a) 

systematyzacja, konsolidacja, typizacja. 

b) 

konsolidacja, unifikacja, klasyfikacja. 

c) 

klasyfikacja, unifikacja, typizacja. 

d) 

systematyzacja i konsolidacja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczna i technologiczną 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

7. LITERATURA 

 
1.  Cichocki  L.,  Pawlicki  T.,  Ruczka  I.:  Poligraficzny  słownik  terminologiczny.  Polska  Izba 

Druku, Warszawa 1999 

2.  Ciupalski  S.:  Maszyny  drukujące  konwencjonalne.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 

Warszawskiej, Warszawa 2001 

3.  Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Gruin I.: Materiały polimerowe. Wydawnictwa Naukowe PWN, Warszawa 2003 
5.  Gruszczyński Cz.: Farby graficzne. WSiP, Warszawa 1990 
6.  Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 

Warszawa 2001 

7.  Jakucewicz S., Czichon M., Czichon H.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa 

PW, Warszawa 1992 

8.  Jakucewicz S.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa PW, Warszawa 1993 
9.  Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 
10. Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia  –  Maszyny  drukujące.  WSiP,  

Warszawa 1979 

11. Poligrafia ogólna. WSiP, Warszawa 1982 
12. Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005 
 
Literatura metodyczna 
1.  Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 

informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli  
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997