background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Piotr Ziółek 

 
 
 
 
 
 
 
 

Diagnozowanie i naprawa układów elektrycznych 
w pojazdach i maszynach 311[22].Z1.06 

 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacyjnej – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Tomasz Jagiełło 
mgr inż. Marek Rudziński 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Piotr Ziółek 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 

 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[22].Z1.06, 
,,Diagnozowanie  i  naprawa  układów  elektrycznych  w  pojazdach  i  maszynach",  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik mechanizacji rolnictwa.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacyjnej – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

5.1. Instalacja i wyposażenie elektryczne pojazdów  

10 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

10 

5.2. Diagnozowanie i naprawa układów elektrycznych 

12 

5.2.1. 

Ćwiczenia 

12 

5.3. Oświetlenie w pojazdach drogowych  

15 

5.1.1. 

Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

31 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Poradnik  dla  nauczyciela,  do  jednostki  modułowej  Diagnozowanie  i  naprawa  układów 

elektrycznych  w  pojazdach  i  maszynach,  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa. Poradnik zawiera: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u ucznia umiejętności praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury. 
Zajęcia  dydaktyczne  powinny  być  prowadzone  metodami  aktywizującymi.  Szczególnie 

zalecane  są  metody:  tekstu  przewodniego,  projektów  oraz  ćwiczeń  praktycznych.  Prowadzenie 
zajęć  metodami  aktywizującymi  wymaga przygotowania  materiałów  metodycznych, takich  jak: 
tekst  przewodni,  instrukcja  do  metody  projektów,  instrukcje  do  wykonania  ćwiczeń,  instrukcje 
stanowiskowe,  instrukcje  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Podczas  realizacji  procesu 
dydaktycznego należy zwracać uwagę  na  samokształcenie z wykorzystaniem  materiałów  innych 
niż  podręczniki,  normy,  instrukcje  obsługi,  poradniki,  i pozatekstowe  źródła  informacji.  Formy 
pracy  uczniów  powinny  być  różnorodne,  począwszy  od  pracy  indywidualnej,  samodzielnej  do 
pracy w małych grupach 3 

 5 osobowych, oraz na pracy zespołowej. 

Pomiar  dydaktyczny  jest  istotnym  elementem  procesu  dydaktycznego.  Sprawdzanie 

i ocenianie  osiągnięć  może  być  przeprowadzane  przy  pomocy  przykładowych  testów 
zamieszczonych w poradniku. Do testów dołączone zostały również: 

 

instrukcja dla nauczyciela, 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

311[22].Z1 

Eksploatacja pojazdów rolniczych

 

311[22].Z1.05 

Diagnozowanie i naprawa układów kierowniczych 

i hamulcowych 

311[22].Z1.04 

Diagnozowanie i naprawa układów napędowych 

w pojazdach rolniczych 

311[22].Z1.03 

Diagnozowanie i naprawa silników spalinowych 

311[22].Z1.06 

Diagnozowanie i naprawa układów 

elektrycznych w pojazdach i maszynach 

 

311[22].Z1.01 

Stosowanie przepisów ruchu drogowego 

 

311[22].Z1.02 

Kierowanie pojazdem samochodowym 

311[22].Z1.08 

Wykonywanie przeglądów technicznych  

i obsługi sezonowej pojazdów  

311[22].Z1.07 

Organizowanie warsztatu obsługi i naprawy pojazdów 

Schemat układu jednostek modułowych 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać  ze  zrozumieniem  informacje  przedstawione  w  formie  opisu,  instrukcji,  rysunków, 
szkiców, wykresów, dokumentacji technicznej,  

 

rozpoznawać elementy, zespoły i układy na rysunkach, schematach, zgodnie z instrukcją, 

 

określać funkcje zespołów i układów, 

 

wykonywać proste szkice i rysunki części i zespołów maszyn, 

 

weryfikować podzespoły i części, 

 

demontować i myć podzespoły i części, 

 

nazywać i użytkować narzędzia, 

 

organizować  stanowisko  pracy  do  diagnostyki,  naprawy  i  obsługi  sprzętu  technicznego 
zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

radzić sobie w sytuacjach problemowych, 

 

samodzielnie podejmować decyzje, 

 

podejmować  decyzje  zawodowe  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

 

skutecznie komunikować się z innymi uczestnikami procesu pracy, 

 

oceniać własną prace, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

przewidywać  i  wskazywać  zagrożenia  dla  zdrowia  i  życia  ludzkiego  oraz  środowiska 
przyrodniczego, 

 

udzielać pomocy przedlekarskiej ofiarom wypadków przy procesie pracy. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować  instalacje  elektryczne  pojazdów  samochodowych,  ciągników,  pojazdów 
i maszyn rolniczych, 

 

odczytać schematy instalacji elektrycznych pojazdów, 

 

wyjaśnić  budowę,  działanie  i  czynności  związane  z  obsługą  akumulatorów,  prądnic, 
alternatorów, rozruszników i silników elektrycznych, 

 

sprawdzić  działanie  źródeł  prądu,  odbiorników,  układów  kontrolno-pomiarowych 
i sterujących, 

 

wykryć usterki elektrycznego wyposażenia pojazdu, 

 

dokonać naprawy układów elektrycznych, 

 

dokonać kalkulacji kosztów naprawy układów elektrycznych, 

 

zastosować przepisy bhp podczas naprawy układów elektrycznych. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca …………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania:  Technik mechanizacji rolnictwa 311[22]. 
Moduł: 

Eksploatacja pojazdów rolniczych 311[22].Z1 

Jednostka modułowa: 

Diagnozowanie i naprawa układów elektrycznych 
w pojazdach i maszynach 311[22].Z1.06 

Temat: Badanie źródła prądu w pojeździe.  

Cel ogólny: wyjaśnienie budowy, działania i czynności związanych z obsługą akumulatora. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować źródła prądu występujące w pojazdach, 

 

scharakteryzować akumulator, 

 

wyjaśnić podstawowe parametry akumulatora, 

 

wykonać badanie akumulatora, 

 

zdiagnozować stan techniczny akumulatora. 

 
Metody nauczania – uczenia się:
  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 3 – 5 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

2 godziny dydaktyczne (90 minut). 

 
Środki dydaktyczne:
  

 

instrukcje obsługi ciągników rolniczych, 

 

przekrój akumulatora, 

 

przyrządy do badania akumulatora, 

 

instrukcja bhp, 

 

tablice poglądowe akumulatorów. 

 
Zadanie dla ucznia:  

Dokonaj  oględzin  zewnętrznych  akumulatora.  Zbadaj  napięcie  na  zaciskach  akumulatora, 

sprawdź poziom elektrolitu oraz jego gęstość w poszczególnych celach. 
 
Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 
1.  Sprawdzenie listy obecności. 
2.  Określenie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
 
Faza właściwa 
1.  Metoda tekstu przewodniego. 
2.  Metoda przykładów. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie wyróżniamy źródła prądu w pojazdach? 
2.  Co to jest akumulator? 
3.  Jakie podstawowe parametry posiada akumulator? 
4.  Do czego służy areometr? 
5.  Do czego służy multimetr? 
6.  Jak dokonujemy pomiaru gęstości elektrolitu? 
7.  Jak dokonujemy pomiaru wartości napięcia na zaciskach akumulatora? 
8.  Jakim płynem uzupełniamy stan elektrolitu w akumulatorze? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jakie znasz różnice pomiędzy źródłami prądu w pojeździe? 
2.  Jak i gdzie używamy akumulatora? 
3.  Jakie są najczęstsze usterki akumulatora? 
4.  Jak dokonujemy diagnozowania akumulatora? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie wskazują różnice pomiędzy źródłami prądu w pojeździe. 
2.  Uczniowie pracując w grupach opisują budowę akumulatora. 
3.  Uczniowie pracując w grupach opisują użycie akumulatora. 
4.  Uczniowie pracując w grupach opisują najczęstsze usterki akumulatora. 
5.  Uczniowie pracując w grupach opisują sposoby diagnozowania akumulatorów. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie wypisują różnice pomiędzy źródłami prądu w pojeździe. 
2.  Uczniowie szkicują i opisują budowę akumulatora. 
3.  Uczniowie opisują zastosowanie akumulatora. 
4.  Uczniowie wypisują i omawiają najczęstsze usterki akumulatora. 
5.  Uczniowie dokonują badania akumulatora. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie sprawdzają poprawność wskazanych różnic pomiędzy źródłami prądu. 
2.  Uczniowie dyskutują nad zastosowaniem akumulatora. 
3.  Uczniowie wymieniają się uwagami co do najczęstszych usterek akumulatora. 
4.  Uczniowie wyciągają wnioski z przeprowadzonego badania akumulatora. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone jakie wystąpiły nieprawidłowości, i jak ich uniknąć na przyszłość. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca …………………………………………………….. 
Modułowy program nauczania:  Technik mechanizacji rolnictwa 311[22]. 
Moduł: 

Eksploatacja pojazdów rolniczych 311[22].Z1 

Jednostka modułowa: 

Diagnozowanie i naprawa układów elektrycznych 
w pojazdach i maszynach 311[22].Z1.06 

 

Temat: Badanie oświetlenia w pojazdach. 

Cel ogólny: przeprowadzenie regulacji ustawień świateł głównych w pojeździe. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić co to są światła główne pojazdu, 

 

wyjaśnić jakie znaczenie ma oświetlenie pojazdu, 

 

wyjaśnić czym charakteryzują się reflektory pojazdu, 

 

przeprowadzić regulację ustawień świateł głównych pojazdu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 3 

 5 osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 

 

1 godzina dydaktyczna (45 minut). 

 
Środki dydaktyczne:
  

 

tablice poglądowe, 

 

instrukcja obsługi pojazdu, 

 

stanowisko do pomiaru ustawień oświetlenia pojazdu, 

 

instrukcje bezpieczeństwa higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej, 

 

arkusze papieru, przybory do pisania. 

 
Zadanie dla ucznia:  

Przeprowadź  badanie  ustawień  oświetlenia  głównego  w  pojeździe  oraz  wykonaj  regulację 

ustawień oświetlenia reflektorów przednich pojazdu. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Sprawdzenie listy obecności. 
2.  Określenie tematu zajęć. 
3.  Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia. 
 
Faza właściwa 

Metoda tekstu przewodniego. 

 
Faza I. Informacje
 

Pytania prowadzące: 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  Co to jest reflektor i z czego się składa? 
2.  Jakie znaczenie posiada oświetlenie w pojazdach? 
3.  Jak przeprowadza się diagnostykę oświetlenia w pojazdach? 
4.  Jak dokonujemy naprawy oświetlenia w pojazdach? 
 
Faza II. Planowanie 
1.  Jak rozróżniamy oświetlenie w pojazdach? 
2.  Jak diagnozujemy oświetlenie w pojazdach? 
3.  Jak naprawiamy oświetlenie w pojazdach? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w grupach omawiają rodzaje oświetlenia w pojazdach. 
2.  Uczniowie pracując w grupach dokonują diagnozowania oświetlenia w pojeździe. 
3.  Uczniowie pracując w grupach usuwają usterki oświetlenia. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie zapoznają się z budową oświetlenia w pojazdach. 
2.  Uczniowie dokonują diagnozowania oświetlenia w pojeździe. 
3.  Uczniowie dokonują naprawy oświetlenia w pojeździe. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie prezentują wykonane zadania na forum całej grupy. 
2.  Uczniowie wymieniają się uwagami i sugestiami. 
3.  Uczniowie dyskutują na forum klasy o wynikach wykonanego zadania. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Nauczyciel  ocenia  metodą  obserwacji  indywidualnie  każdego  ucznia  i  grupę  na  bieżąco, 

podczas  dyskusji,  podczas  wykonywania  zadania  oraz  końcowe  efekty  pracy.  Nauczyciel 
powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły 
nieprawidłowości i jak ich uniknąć w przyszłości. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Instalacja i wyposażenie elektryczne pojazdów 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj sprawdzenia stanu technicznego bezpieczników w pojeździe marki New Holland. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  odpowiednie  oznaczenia 
kolorystyczne zabezpieczeń. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, zgodnie z zasadami BHP, 
2)  zaplanować tok postępowania, 
3)  przeanalizować zapisy instrukcji obsługi, 
4)  odszukać panel z bezpiecznikami w pojeździe, 
5)  dokonać kontroli zabezpieczeń, 
6)  ocenić wykonane ćwiczenie, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik rolniczy marki New Holland, 

 

instrukcja obsługi ciągnika, 

 

drobny papier ścierny, 

 

multimetr. 

 
Ćwiczenie 2 

Wskaż  odbiorniki  elektryczne  w  pojeździe  marki  New  Holland,  wypisz  je  na  arkuszu 

papieru oraz zapisz, jakie posiadają wartości zabezpieczeń prądowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  odpowiednie  oznaczenia 
elementów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zapisy instrukcji obsługi, 
2)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  rozpoznać elementy instalacji elektrycznej, 
5)  wypisać odbiorniki prądu na arkuszu papieru, 
6)  odszukać zabezpieczenia do wskazanych odbiorników, 
7)  przyporządkować spisując wartości zabezpieczeń je właściwym odbiornikom prądu, 
8)  ocenić wykonane ćwiczenie, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

ciągnik rolniczy marki New Holland, 

 

instrukcja obsługi ciągnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Podłączona  prawidłowo  przyczepa  do ciągnika  rolniczego nie  posiada  napięcia w  instalacji 

elektrycznej. Oświetlenie przyczepy jest niesprawne. Wtyka oświetlenia przyczepy jest podpięta 
do gniazda zasilania zewnętrznego ciągnika. Sprawdź przyczynę usterki i usuń ją. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na podłączenie wtyki do gniazda 
zasilania zewnętrznego ciągnika. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zapisy instrukcji obsługi, 
2)  zgromadzić przybory i materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia,  
4)  zorganizować narzędzia niezbędne do naprawy instalacji elektrycznej, 
5)  zaplanować tok postępowania, 
6)  rozpoznać usterkę, 
7)  usunąć usterkę, 
8)  ocenić wykonane ćwiczenie, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik rolniczy, przyczepa wyposażona w oświetlenie, 

 

multimetr, 

 

narzędzia do naprawy instalacji elektrycznej, 

 

instrukcja obsługi ciągnika, przyczepy. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.2.  Diagnostyka i naprawa układów elektrycznych 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  

Wykonaj  diagnostykę  akumulatora  samochodowego.  Sprawdź  stan  techniczny,  dokonaj 

pomiaru stanu naładowania, sprawdź stan zagęszczenia elektrolitu w poszczególnych celach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Oceniając pracę uczniów 
należy zwrócić uwagę na: 

 

sposób przygotowania stanowiska, 

 

dobór narzędzi, 

 

umiejętność wykorzystania instrukcji operacyjnych, 

 

prezentację wyników. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  określić budowę akumulatora, 
3)  sprawdzić stan techniczny akumulatora wizualnie, 
4)  dokonać pomiaru napięcia na zaciskach akumulatora, 
5)  sprawdzić poziom elektrolitu w poszczególnych celach (uzupełnić w miarę potrzeby), 
6)  dokonać pomiaru gęstości elektrolitu, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,  
8)  uporządkować miejsce pracy, 
9)  zaprezentować wnioski z wykonanego ćwiczenia prowadzącemu. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przypadku. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

akumulator obsługowy, 

 

multimetr, 

 

areometr, 

 

woda bieżąca, 

 

woda destylowana, 

 

stanowisko do wykonania pomiarów, 

 

instrukcja bhp, 

 

środki ochrony osobistej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 2 

Po  uruchomieniu  silnika  spalinowego  w  pojeździe  kontrolka  sygnalizacyjna  czerwona 

o  symbolu graficznym  „akumulator” świeci  się światłem ciągłym.  Ustal  przyczynę  usterki  oraz 
przedstaw w punktach procedurę jej usunięcia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Oceniając pracę uczniów 
należy zwrócić uwagę na: 

 

sposób przygotowania stanowiska naprawczego, 

 

dobór narzędzi, 

 

podjęcie decyzji o sposobie i miejscu naprawy, 

 

umiejętność wykorzystania instrukcji operacyjnych, 

 

prezentację wyników. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zapisy instrukcji obsługi, 
2)  zgromadzić materiały i narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaplanować tok postępowania, 
4)  ustalić przyczynę usterki, 
5)  zapisać w punktach procedurę wykonania naprawy, 
6)  ocenić wykonane ćwiczenie, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przypadku. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

dowolny pojazd z zasymulowaną usterką, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

multimetr, 

 

instrukcja obsługi pojazdu,  

 

dokumentacja instalacji elektrycznej w pojeździe. 

 
Ćwiczenie 3  

Po  zdiagnozowaniu  rozrusznika  okazało  się  że  szczotki  na  komutatorze  uległy 

„zawieszeniu”. Dokonaj usunięcia usterki. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Oceniając pracę uczniów 
należy zwrócić uwagę na: 

 

sposób przygotowania stanowiska naprawczego, 

 

dobór narzędzi, 

 

podjęcie decyzji o sposobie i miejscu naprawy, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

umiejętność wykorzystania instrukcji operacyjnych, 

 

prezentację wyników. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zapisy instrukcji obsługi, 
2)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zapoznać się z budową rozrusznika, 
5)  przeprowadzić diagnostykę, 
6)  zapoznać się z rodzajem uszkodzenia,  
7)  przedstawić zaplanowane kolejne czynności i skonsultować je z nauczycielem, 
8)  wykonać naprawę, 
9)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda przypadku. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

rozrusznik z zasymulowaną usterką, 

 

zestaw narzędzi warsztatowych potrzebnych do wykonania naprawy, 

 

instrukcja obsługi pojazdu, 

 

stanowisko do wykonania naprawy, 

 

instrukcja bhp. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Oświetlenie w pojazdach drogowych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1  

Wykonaj  diagnostykę  oświetlenia  w  ciągniku  rolniczym  marki  New  Holland.  Wnioski 

i uwagi zaprezentuj w formie pracy pisemnej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  techniki 
wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zapisy instrukcji obsługi, 
2)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
4)  wykonać diagnostykę urządzeń świetlnych ciągnika, 
5)  podsumować wykonane ćwiczenie, 
6)  podać wnioski w formie pisemnej, 
7)  zaprezentować wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

metoda przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik rolniczy, 

 

przybory do pisania, 

 

instrukcja obsługi ciągnika,  

 

poradnik traktorzysty – operatora. 

 
Ćwiczenie 2  

Wykonaj  regulację  reflektorów  przednich  świateł  drogowych  i  mijania  w  ciągniku  marki 

New Holland. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  techniki 
wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z instrukcją obsługi ciągnika, szczególnie uwzględniając rozdział oświetlenie, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

4)  zapoznać się z budową oświetlenia w pojeździe, 
5)  dokonać pomiaru ustawień reflektorów, 
6)  dokonać regulacji reflektorów, 
7)  przedstawić wykonane ćwiczenie, 
8)  wyciągnąć wnioski z wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

metoda przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik rolniczy, 

 

instrukcja obsługi ciągnika, 

 

stanowisko do przeprowadzenia pomiaru, 

 

poradnik traktorzysty – operatora, 

 

narzędzia niezbędne do przeprowadzenia regulacji reflektorów. 

 
Ćwiczenie 3  

Wykonaj  wymianę  wszystkich  żarówek oświetlenia  pojazdu  pomijając  podświetlenie  deski 

rozdzielczej i lampek kontrolnych. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 
fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  techniki 
wykonania, zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zapisy instrukcji obsługi, 
2)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zapoznać się z wyposażeniem oświetlenia ciągnika, 
5)  dokonać wymiany wszystkich żarówek na nowe, 
6)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie prowadzącemu, 
8)  wyciągnąć wnioski z wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

metoda przypadku. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ciągnik rolniczy, 

 

instrukcja obsługi ciągnika, 

 

poradnik traktorzysty – operatora, 

 

komplet żarówek, 

 

komplet narzędzi, 

 

akcesoria do konserwacji. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Diagnozowanie  i  naprawa 
układów elektrycznych w pojazdach i maszynach” 

 
Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania  9, 13, 16, są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający 

 za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

 

dostateczny 

 za rozwiązanie co najmniej 14 zadań,  

 

dobry 

 za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry 

  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c, 12. d, 
13. 
d, 14. b, 15. b, 16. c, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b.

 

 
Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wartość napięcia na zaciskach 
akumulatora 

Rozróżnić źródło prądu 

Określić liczbę ogniw akumulatora 12V 

Określić wartość napięcia jednego 
ogniwa akumulatora 

Określić, co to jest elektrolit żelowy 

Określić typowe uszkodzenie alternatora 

Wskazać liczbę kolorów stosowanych do 
oznakowania bezpieczników 

Określić, czym zajmuje się diagnostyka 

Scharakteryzować funkcję akumulatora 

PP 

10 

Określić poziom elektrolitu 
w akumulatorze 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

11 

Określić, wartość gęstości elektrolitu w 
sprawnym akumulatorze 

12 

Wyjaśnić, czym uzupełniamy poziom 
elektrolitu w akumulatorze 

13  Scharakteryzować funkcję rozrusznika 

PP 

14  Określić typowe uszkodzenie rozrusznika 

15 

Określić wartość napięcia występującą w 
instalacji pojazdu 

16 

Określić dla jakiej barwy oko ludzkie ma 
największą czułość w nocy 

PP 

17 

Zinterpretować, kiedy używamy świateł 
mijania 

18 

Określić, od kiedy wprowadzono 
obowiązek jazdy na światłach mijania 
przez całą dobę 

19 

Określić rodzaj wymaganych reflektorów 
przednich w Polsce 

20 

Określić przyrząd do badania oświetlenia 
w pojazdach 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na pytania testowe. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

9.  Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli instrukcję i polecenia. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
10.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

11.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

12.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
13.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
14.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które sprawiły 

uczniom największe trudności. 

15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi.  Tylko 

jedna jest prawdziwa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przybliżona wartość napięcia występującego na zaciskach akumulatora w pojazdach wynosi 

a)  5V. 
a)  12V. 
a)  15V. 
a)  20V. 

 
2.  Źródłem prądu w pojazdach jest 

a)  akumulator i prądnica. 
b)  rozrusznik. 
c)  instalacja zasilająca. 
d)  przetwornica. 

 
3.  Akumulator 12V składa się z ogniw, których jest  

a)  trzy. 
b)  pięć. 
c)  sześć. 
d)  dwanaście. 

 

4.  Wartość napięcia jaką generuje jedno ogniwo akumulatora wynosi 

a)  1,2V. 
b)  2,1V. 
c)  2,3V. 
d)  2,5V. 

 
5.  Elektrolitem żelowy nazywamy 

a)  wodny roztwór kwasu siarkowego z dodatkiem środka żelującego. 
b)  żel siarkowy. 
c)  woda destylowana w postaci żelu. 
d)  żywice sylikonowe. 

 
6.  Typowym uszkodzeniem dla alternatora jest 

a)  przerwanie przewodu. 
b)  brak zasilania. 
c)  obracanie się alternatora w przeciwnym kierunku. 
d)  uszkodzenie układu prostowniczego. 

 
7.  Podstawową ilością kolorów używanych do oznakowania bezpieczników jest 

a)  11. 
b)  12. 
c)  13. 
d)  14. 

 
8.  Diagnostyka zajmuje się 

a)  badaniem procesów. 
b)  oceną stanu technicznego pojazdów i maszyn. 
c)  badaniem procesów roboczych. 
d)  wykrywaniem usterek. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

9.  Funkcja jaką pełni akumulator w pojeździe to 

a)  oświetlenie pojazdu. 
b)  źródło prądu. 
c)  zabezpieczenie instalacji. 
d)  zasilenie alternatora. 

 
10.  Poziom elektrolitu w akumulatorze powinien 

a)  znajdować się powyżej płyt ołowianych tak aby były one całkowicie zanurzone. 
b)  znajdować się poniżej płyt ołowianych. 
c)  znajdować się na równi z płytami ołowianymi. 
d)  znajdować się poniżej połączeń płyt ołowianych. 

 
11.  Gęstość elektrolitu w sprawnym akumulatorze wynosi  

a)  1,8G/cm

3

b)  1,38G/cm

3

c)  1,28G/cm

3

d)  1,40G/cm

3

 
12.  Nieznaczny ubytek elektrolitu uzupełniamy 

a)  żywicą sylikonową. 
b)  wodą. 
c)  kwasem siarkowym. 
d)  wodą destylowaną. 

 
13.  Rozrusznik jest 

a)  źródłem zasilania. 
b)  akumulatorem. 
c)  alternatorem. 
d)  odbiornikiem prądu. 

 
14.  Typową usterką rozrusznika jest 

a)  utlenienie przewodu. 
b)  przepalenie uzwojenia wirnika. 
c)  przerwanie przewodu zasilającego. 
d)  zerwanie paska klinowego. 

 
15.  Wartość napięcia do zasilenia żarówek w pojeździe wynosi 

a)  5V, 4V. 
b)  10V, 12V. 
c)  12V, 24V. 
d)  13V, 18V. 
 

16.  Oko ludzkie ma największą czułość w nocy dla barwy 

a)  żółtej. 
b)  białej. 
c)  zielonej. 
d)  pomarańczowej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

17.  Świateł mijania używamy 

a)  przez całą dobę. 
b)  w czasie mgły. 
c)  po zachodzie słońca. 
d)  podczas jazdy w mroku. 

 
18.  W Polsce wprowadzono obowiązek jazdy na światłach mijania przez całą dobę w 

a)  grudniu 2006. 
b)  styczniu 2007. 
c)  kwietniu 2007. 
d)  maju 2007. 

 
19.  W Polsce wymaganymi reflektorami przednimi są 

a)  reflektory asymetryczne. 
b)  reflektory symetryczne. 
c)  reflektory regularne. 
d)  reflektory prostokątne. 

 
20.  Popularnym przyrządem do badania oświetlenia w stacjach diagnostycznych jest 

a)  Ella. 
b)  Hella. 
c)  Cella. 
d)  Marianna. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Diagnozowanie i naprawa układów elektrycznych w pojazdach i maszynach 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Diagnozowanie  i  naprawa 
układów elektrycznych w pojazdach i maszynach” 

 
Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 4, 13, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający 

 za rozwiązanie co najmniej 10 zadań, 

 

dostateczny 

 za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, 

 

dobry 

 za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry 

  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. c, 6. d, 7. c, 8. b, 9. c, 10. d, 11. c, 12. b, 
13. 
d, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. a, 19. a, 20. b.

 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zespoły elektryczne 
w pojeździe 

Określić wartość napięcia 
generowanego przez źródło prądu 
w pojeździe 

Ustalić sposób połączenia ogniw 
akumulatora 

PP 

Ustalić wartość siły elektromotorycznej 
12V akumulatora 

PP 

Określić przedział napięcia ładowania 
akumulatora 

Wyjaśnić wadę akumulatorów 
ołowiano – kwasowych 

Określić rodzaj prądu wytwarzanego 
przez alternator 

Określić co nazywamy stojanem 

Określić co nazywamy wirnikiem 

10 

Określić średnicę przewodów 
używanych do budowy instalacji 
elektrycznej w pojazdach 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

11 

Określić wartość gęstości elektrolitu 
w sprawnym akumulatorze 

12 

Określić, czym uzupełniamy ubytki 
izolacji 

13 

Scharakteryzować funkcję 
bezpiecznika w instalacji 

PP 

14 

Określić liczbę kolorów używanych 
do oznakowania bezpieczników 

15  Wyjaśnić, co nazywamy multimetrem 

16  Wyjaśnić, co nazywamy areometrem 

17 

Scharakteryzować, czym jest światło 
widzialne 

PP 

18  Rozróżnić rodzaje akumulatorów 

19 

Określić rodzaj wymaganych 
reflektorów przednich w Polsce 

20 

Dobrać nazwę przyrządu do badania 
oświetlenia w pojazdach 

PP 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na pytania testowe. 
5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

9.  Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli instrukcję i polecenia. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
10.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

11.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

12.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
13.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
14.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te    zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna 

jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Kompletna instalacja elektryczna w pojeździe składa się z 

a)  źródła 

prądu, 

przewodów 

elektrycznych, 

zabezpieczeń, 

osprzętu 

kontrolno 

pomiarowego, odbiorników prądu. 

b)  instalacji, alternatora, przewodów. 
c)  zabezpieczenia, akumulatora, odbiorników prądu. 
d)  źródła prądu, odbiorników. 

 
2.  Źródło prądu w pojeździe generuje napięcie 

a)  12V lub 24V. 
b)  13,2V lub 14.8V. 
c)  12V lub 14V. 
d)  12V lub 20V. 

 
3.  Ogniwa w akumulatorze połączone są 

a)  równolegle. 
b)  szeregowo. 
c)  za pośrednictwem przewodów miedzianych w osłonie silikonowej. 
d)  bezpiecznikami. 

 

4.  Akumulator samochodowy 12V posiada siłę elektromotoryczną 

a)  12,6V. 
b)  14,2V. 
c)  13,2V. 
d)  12,1V. 

 
5.  Prawidłowe napięcie ładowania akumulatora zawiera się 

a)  od 12V do 13V. 
b)  od 13,2V do 14V. 
c)  od 13,2V do 15,2V. 
d)  od 15,2V do 20V. 

 
6.  Główną wadą akumulatorów ołowiano – kwasowych jest 

a)  koszt eksploatacji. 
b)  łatwość obsługi. 
c)  niskie napięcie. 
d)  ryzyko wycieku kwasu siarkowego. 

 
7.  Alternator wytwarza prąd 

a)  prąd stały. 
b)  prąd stały przetwarzany na prąd przemienny. 
c)  prąd przemienny przetwarzany na prąd stały za pomocą układu prostowniczego. 
d)  prąd o napięciu 12V. 

 
8.  Stojanem w alternatorze nazywamy 

a)  kopułę alternatora. 
b)  Obudowę z uzwojeniami alternatora. 
c)  starter alternatora. 
d)  regulator napięcia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

9.  Wirnikiem w alternatorze nazywamy 

a)  stojan alternatora. 
b)  układ prostowniczy. 
c)  wirujące uzwojenie wzbudzenia alternatora. 
d)  regulator prądu. 

 
10.  Przewody używane do instalacji elektrycznej w pojeździe posiadają 

a)  średnicę 2÷10mm. 
b)  średnicę 5÷10mm. 
c)  średnicę 2,5÷5mm. 
d)  średnicę 0,5÷2mm. 

 
11.  Gęstość elektrolitu w sprawnym akumulatorze wynosi 

a)  1,8G/cm

3

b)  1,38G/cm

3

c)  1,28G/cm

3

d)  1,40G/cm

3

 
12.  Ubytki izolacji na przewodach uzupełnia się 

a)  silikonem. 
b)  taśmą izolacyjną. 
c)  mieszanina żywicy i sylikonu. 
d)  wymienia się na nowe. 

 
13.  Bezpiecznik w instalacji elektrycznej pełni funkcję 

a)  zabezpieczenia kierowcy przed porażeniem. 
b)  zabezpieczenia pojazdu przed wypadkiem. 
c)  zabezpieczenia przewodów od napięcia. 
d)  zabezpieczenia odbiorników przed uszkodzeniem. 

 
14.  Podstawową liczbą kolorów do oznaczania zabezpieczeń jest 

a)  15. 
b)  12. 
c)  11. 
d)  10. 

 
15.  Multimetrem nazywamy 

a)  miernik do pomiary natężenia prądu. 
b)  miernik do pomiaru napięcia prądu. 
c)  miernik do pomiaru gęstości elektrolitu. 
d)  miernik do pomiaru podstawowych parametrów energii elektrycznej. 
 

16.  Areometrem nazywamy 

a)  przyrząd do pomiaru natężenia prądu. 
b)  przyrząd do pomiaru gęstości cieczy. 
c)  przyrząd do pomiaru odległości. 
d)  przyrząd do pomiaru chropowatości. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

17.  Światło widzialne to 

a)  promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal od 380 do 780nm (nanometrów). 
b)  promieniowanie magnetyczne. 
c)  promieniowanie cieplne. 
d)  promieniowanie statyczne. 

 
18.  Podstawowe typy akumulatorów to 

a)  obsługowe, bezobsługowe. 
b)  nie uszczelnione, uszczelnione. 
c)  sześcio i trzynasto celowe. 
d)  sześcio i dziewięcio celowe. 

 
19.  W Polsce wymaganymi reflektorami przednimi są 

a)  reflektory asymetryczne. 
b)  reflektory symetryczne. 
c)  reflektory regularne. 
d)  reflektory prostokątne. 

 
20.  Popularnym przyrządem do badania oświetlenia w stacjach diagnostycznych jest 

a)  Ella. 
b)  Hella. 
c)  Cella. 
d)  Marianna. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Diagnozowanie i naprawa układów elektrycznych w pojazdach i maszynach 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

7. LITERATURA 

 

1.  Bocheński C.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. Podstawy. WSiP, Warszawa 1997 
2.  Buliński J., Miszczak M.: Podstawy mechanizacji rolnictwa. WSiP, Warszawa 1996 
3.  Dąbrowski S. i Kozłowska D. : Maszyny i ciągniki rolnicze. PWRiL, Warszawa 1981 
4.  Holubowicz Z., Lorenc W., Żak S.: Naprawa maszyn rolniczych. PWRiL, Warszawa 1984 
5.  Instrukcja obsługi ciągnika New Holland 
6.  Kozłowska D.: Mechanizacja rolnictwa cz I. Hortpress sp. z o.o., Warszawa 1996 
7.  Kozłowska D.: Podstawy techniki. Hortpress sp. z o.o., Warszawa 2001 
8.  Kuczewski J., Majewski Z.: Eksploatacja maszyn rolniczych. WSiP, Warszawa 1999 
9.  Lorenc W.: Naprawa maszyn i urządzeń rolniczych. T 1. PWRiL, Warszawa 1985 
10.  Mazur J., Stolarczy Z.: Podręcznik traktorzysty operatora PWRiL Warszawa 1985 
11.  Uzdowski  M.,  Bramek  K.,  Garczyński  K.:  Eksploatacja  techniczna  i  naprawa.  WKiŁ, 

Warszawa 2003 

12.  www. pl.wikipedia.org.: Wolna encyklopedia 
13.  www.motofocus.com.pl  
14.  www.zarowki–hurtownia.pl 
15.  www.garbus4.a4.pl 
 
 

Czasopisma: 

 

Agroserwis, 

 

Farmer 

 

Technika rolnicza – poradnik rolniczy 

 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Dretkiewicz  –  Więch  J.:ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000