background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Jan Janczak 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie wychowu matek pszczelich 612[01].Z2.07 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Grzegorz Borsuk 
dr n. wet. Marek W. Chmielewski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z2.07 
„Prowadzenie  wychowu  matek  pszczelich”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu pszczelarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1. Podstawy pracy hodowlanej 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2. Wychów matek pszczelich 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3. Unasiennianie matek pszczelich 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4. Poddawanie matek pszczelich 

21 

5.4.1.  Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literatura 

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

612[01].Z2.08 

P

rzygotowanie pasieki  

do zimowania 

612[01].Z2.09 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

Modu

ł 612[01].Z2 

Produkcja pszczelarska

 

612[01].Z2.03 

Rozpoznawanie chorób pszczó

ł 

612[01].Z2.04 

Zak

ładanie pasieki 

612[01].Z2.01 

Identyfikowanie stanów 

biologicznych rodziny

 

pszczelej

 

612[01].Z2.02 

Kierowanie rozwojem rodzin 

pszczelich wiosn

ą 

612[01].Z2.05 

Prowadzenie pasieki w

ędrownej 

612[01].Z2.07 

Prowadzenie wychowu matek 

pszczelich 

612[01].Z2.06 

Prowadzenie ró

żnych kierunków 

produkcji

 

pasiecznej

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

rozróżniać stadia rozwojowe czerwiu pszczelego, 

 

dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

 

stosować zasady ochrony środowiska, 

 

rozróżniać choroby niezakaźne czerwiu, 

 

rozpoznawać choroby

 

zakaźne

 

czerwiu, 

 

rozpoznawać pasożyty pszczół, 

 

charakteryzować naturalne i sztuczne pokarmy pszczół, 

 

określać topografię narządów i układów organizmu pszczoły, 

 

charakteryzować funkcjonowanie narządów, układów i całego organizmu pszczoły, 

 

określać funkcje ciała tłuszczowego w organizmie pszczoły, 

 

określać rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

 

sporządzać schematy i proste rysunki techniczne, 

 

odczytywać schematy oraz korzystać z instrukcji i dokumentacji technicznej, 

 

identyfikować symbole literowe znajdujące się na sprzęcie rolniczym i pasiecznym, 

 

rozróżniać podstawowe materiały stosowane w technice rolniczej, 

 

pozyskiwać  informacje  na  temat  sposobu  i  warunków  zakupu  sprzętu  rolniczego 
i pasiecznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić wpływ matki pszczelej na wyniki produkcyjne w pasiece, 

 

określić różnice  jakości  i  liczby  matek pszczelich wychowanych sposobami  naturalnymi 
oraz sztucznymi, 

 

określić wymagania stawiane rodzinom zarodowym wychowującym matki pszczele, 

 

określić wiek larw pszczelich, 

 

rozróżnić fazy wychowu matek pszczelich, 

 

charakteryzować metody wychowu matek pszczelich, 

 

ocenić efektywność różnych metod wychowu matek pszczelich, 

 

charakteryzować przebieg wychowu matek z przekładania larw, 

 

określić metody chowu matek związane z przenoszeniem jaj, 

 

określić czynniki wpływające na przyjęcie larw przez rodzinę wychowującą, 

 

rozróżnić prawidłowe i wadliwe mateczniki, 

 

utworzyć i skontrolować rodzinki weselne, 

 

wyjaśnić znaczenie sztucznego unasienniania matek pszczelich, 

 

zaopiekować się rodzinkami weselnymi na trutowisku, 

 

przygotować matki pszczele do transportu,  

 

charakteryzować sposoby znakowania matek pszczelich, 

 

określić zasady łączenia rodzinek pszczelich, 

 

charakteryzować czynniki wpływające na przyjęcie matek przez pszczoły, 

 

określić metody i warunki poddawania matek pszczelich, 

 

zaplanować wielkotowarowy wychów matek pszczelich i trutni, 

 

ocenić wartość użytkową i hodowlaną pszczół, 

 

dokonać doboru i selekcji pszczół, 

 

wypełnić dokumentację związaną z wychowem matek pszczelich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie wychowu matek pszczelich 612[01].Z2.07 

Temat: Poddawanie matek pszczelich. 

Cel ogólny: Charakteryzować metody poddawania matek pszczelich. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymieniać metody poddawania matek pszczelich, 

 

charakteryzować metody poddawania matek pszczelich, 

 

dobierać sprzęt pasieczny do poddawania matek pszczelich, 

 

przygotować rodzinę pszczelą do przyjęcia matki pszczelej, 

 

przeprowadzać poddawanie matek pszczelich. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

zajęcia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt pasieczny, 

 

dłuto pasieczne, 

 

szczoteczka, 

 

matki pszczele, 

 

klateczki do poddawania matek pszczelich, 

 

rodziny pszczele, 

 

odzież ochronna do przeprowadzenia przeglądów. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z  zakresu  prac  pasiecznych  poddaj  matkę  pszczelą 

rodzinie pszczelej. 
 
Zadanie powinieneś(aś) wykonać w następujących etapach: 
I. 

ZBIERANIE  I  ANALIZA  INFORMACJI  O  METODACH  PODDAWANIA  MATEK 
PSZCZELICH (~20 min.) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Aby prawidłowo wykonać zadanie musisz wiedzieć: 

 

w jakim celu przeprowadzamy poddawanie matek pszczelich rodzinom pszczelim?  

 

jakie matki pszczele poddajemy rodzinom pszczelim? 

 

jakie czynniki wpływają na przyjęcie matek pszczelich?  

 

kiedy przeprowadzamy poddawanie matek pszczelich?  

 

jakie  muszą  być  warunki  pogodowe  i  pożytkowe,  aby  można  było  poddać  matkę 
pszczelą? 

 

jakimi metodami poddajemy matki pszczele? 

 

jakiego sprzętu używamy do poddawania matek pszczelich? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza (Zał. nr 1).  

 
II.  OPRACOWANIE PLANU PRACY (~15 min.) 

Na tym etapie powinniście przemyśleć,  jak  należy wykonać przydzielone Wam zadanie, 

a zatem: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 
pasiecznego), 

 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, 

 

ustalić metodę poddawania matek pszczelich, 

 

podzielić się pracą, 

 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych. 

 

Pomogą Wam w tym pytania prowadzące: 

 

jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  pasiecznym  będziesz  posługiwać  się 
podczas pracy?  

 

co należy zrobić przed przystąpieniem do poddania matki pszczelej? 

 

jak należy przygotować matkę pszczelą do poddania? 

 

jak należy przygotować rodzinę do przyjęcia matki pszczelej? 

 

w jaki sposób przygotowujemy klateczkę do poddania matki pszczelej? 

 

w którym miejscu gniazda pszczelego umieszczamy matkę pszczelą? 

 

na ile godzin przed poddaniem matki usuwamy starą matkę pszczelą z rodziny pszczelej?  

 

co robimy, gdy zostanie czas bezmateczności (4–6 godzin) przekroczony?  

 

co robimy ze starą matką pszczelą? 

 

jak postępujemy w okresie bezpożytkowym? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisz do formularza " Plan pracy" (Zał. nr 2). 

 
III.  USTALANIE HARMONOGRAMU PRACY (~10 min ) 

W tej fazie powinniście: 

 

omówić  dokładnie  z  nauczycielem  zaplanowane  przeprowadzenie  poddawania  matki 
pszczelej, 

 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych 
oraz podział pracy. 

 
IV.  PRAKTYCZNE WYKONANIE ZADANIA (~180 min.) 

 

Pracujecie samodzielnie nad wykonaniem zadania zgodnie z przyjętym harmonogramem 
pracy,  wymieniacie  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowujecie  w  zespole 
trzyosobowym zaplanowany przegląd. 

 

Pomoże Wam w tym czuwający nad prawidłowym przebiegiem prac nauczyciel, którego 
w każdej chwili możecie prosić o pomoc. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uwaga! 

W  czasie  realizacji  zadania  przestrzegajcie  instrukcji  stosowanej  przy  przeprowadzaniu 

poddawania matki pszczelej (Zał. nr 3). 
 
V.  SPRAWDZENIE JAKOŚCI WYKONANEJ PRACY (~15 min.) 

 

Kontrolę  jakości  swojej  pracy  wykonujecie  na  bieżąco,  kierując  się  pytaniami 
przewodnimi podanymi powyżej w tekście. 

 

Najpierw sprawdzacie jakość przeprowadzonego poddawania matki pszczelej. 

 

Wyniki  oceny  poddania  wpisz  do  formularza  "Arkusz  oceny  poddania  matki  pszczelej" 
( Zał. nr 4 ). 

 

Następnie  wymieniacie  się  w  zespołach  "  Arkuszami  oceny  poddania  matki  pszczelej" 
i analizujecie  wyniki  oceny  jakości  przeprowadzonego  poddania  i  ewentualnie 
dokonujecie korekty. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 

 
VI.  ANALIZA PRZEBIEGU PRACY (~20 min.) 

W tej fazie należy odpowiedzieć na pytanie: 
"Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?" 

Analizujecie  cały  przebieg  Waszej  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  przeprowadzania 
przeglądu, skrócenia czasu pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem nauczyciela). 
Jeżeli poprawki są znaczne - należy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniacie "Kartę samooceny" (Zał. nr 5). 
 
Uwaga! 

Ocena Waszej pracy zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

 

"Arkusz oceny poddania matki pszczelej"(Zał. nr 4). 

 

"Arkusz obserwacji ucznia" (Zał. nr 6) 

 
Praca domowa 

Używając pałeczki do wyrobu miseczek woskowych wykonaj sztuczny matecznik. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  metodą obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 

dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie wychowu matek pszczelich 612[01].Z2.07 

Temat: Przygotowanie rodziny wychowującej. 
Cel  ogólny:  Charakteryzować  przygotowanie  rodziny  wychowującej  do  wychowu  matek 

pszczelich. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować  pojęcia:  rodzina  wychowująca,  rodzina  przyjmująca  larwy,  rodzina 
piastująca, 

 

wybierać rodziny pszczele na rodziny wychowujące, 

 

kierować rozwojem wiosennym w rodzinach wychowujących, 

 

układać gniazdo do wychowu w rodzinie wychowującej. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

silne rodziny pszczele, 

 

sprzęt pasieczny, 

 

transportówka, 

 

klateczka Zandera, 

 

ulik na odkłady. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

 

nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących  rodziny  wychowującej.  Nauczyciel  omawia  warunki  wyboru  rodziny 
pszczelej  na  rodzinę  wychowującą.  Nauczyciel  po  wykładzie  zadaje  pytanie:  Co 
należy wziąć pod uwagę wybierając rodzinę pszczelą na rodzinę wychowującą? 

 

„Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  różnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 
zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

 

nauczyciel  objaśnia  pojęcie  „rodzina  wychowująca”,  „rodzina  przyjmująca  larwy”, 
„rodzina piastująca”, 

 

nauczyciel  omawia  układanie  gniazda  w  rodzinie  wychowującej.  Po  prezentacji 
nauczyciel zadaje pytanie: Co należy wziąć pod uwagę układając gniazdo w rodzinie 
piastującej? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 
weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

4.  Realizacja ćwiczenia praktycznego 

Praca w grupach 3–4 osobowych: 

 

nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

 

uczniowie zapoznają się ze sprzętem pasiecznym i rodzinami pszczelimi, 

 

uczniowie w grupach tworzą rodzinę do przyjęcia larw, 

 

uczniowie dyskutują na temat sposobu układania gniazda w rodzinie wychowującej, 

 

uczniowie w grupach opracowują szkic gniazda rodziny wychowującej. 
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

 

czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

 

czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 

 

przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 
układ gniazda w rodzinie wychowującej, 

 

uczniowie dyskutują na forum klasy na temat wykorzystania rodzin przyjmujących larwy 
i rodzin pastujących w wychowie matek pszczelich. 

 
Praca domowa 

Opracować szkic gniazda rodziny piastującej. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  metodą obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 

dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Podstawy pracy hodowlanej

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Ocenianie wartości użytkowej i hodowlanej pszczół. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  regulamin  prowadzenia  terenowej  oceny  wartości 

użytkowej  i  hodowlanej  pszczół  i  metodykę  terenowej  oceny  wartości  użytkowej 
i hodowlanej pszczół. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

oceniana cech użytkowych pszczół. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  regulaminem  prowadzenia  terenowej  oceny  wartości  użytkowej 

i hodowlanej pszczół, 

2)  zapoznać się z metodyką terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej pszczół, 
3)  ocenić  cechy  zgodnie  z  metodyką  terenowej  oceny  wartości  użytkowej  i  hodowlanej 

pszczół w zakresie: 

  miodności, 

  rozwoju, 

  zimotrwałości, 

  rojliwości, 

 

łagodności. 

4)  uzupełnij poniższą tabelkę, 
5)  obliczyć  średnią  długość  języczka  i  porównać  ze  standardowym  wzorcem  cech 

morfometrycznych pszczół wg Gromisz, 

 

Oceniane rodziny 

Cechy 

miodność 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rozwój 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zimotrwałość 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rojliwość 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

łagodność 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suma punktów 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

regulamin prowadzenia terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej pszczół, 

 

metodyka terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej pszczół, 

 

standardowy wzorzec cech morfometrycznych pszczół wg Gromisz, 

 

rodziny do oceny terenowej, 

 

mikroskop steroskopowy, 

 

szkiełko przedmiotowe, 

 

linijka, 

 

waga pasieczna, 

 

podstawowy sprzęt pasieczny. 

 

Ćwiczenie 2 

Wybieranie wartościowych rodzin z pasieki/. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zapoznać  z materiałem  dydaktycznym  dotyczącym  pracy 

selekcyjnej u pszczół. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

obliczania różnicy selekcyjnej i wielkości postępu hodowlanego. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z założeniami i treścią zadania, 
2)  obliczyć średnią wydajność wszystkich rodzin pszczelich, 
3)  wybrać z całej pasieki trzy najlepsze rodziny pod względem produkcji miodu, 
4)  obliczyć średnią grupy zarodowej, 
5)  obliczyć  różnicę  selekcyjną,  oraz  określić  teoretyczną  wielkość  postępu  hodowlanego 

w czasie trzech pokoleń, 

6)  opracować graficzny schemat selekcji prowadzonej w pasiece, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

foliogramy ze sposobami obliczania różnicy selekcyjnej,  

 

rzutnik pisma. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Wychów matek pszczelich 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznawanie wieku larw pszczelich. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować larwy w różnym wieku. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  długość, 

kształt i połysk larwy. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zaizolować  na  plastrze  w  trzech  różnych  rodzinach  matki  pszczele  w  następującej 

kolejności: pierwszą w pierwszym dniu, drugą w drugim i trzecią w trzecim dniu, 

2)  obserwować  po  trzech  dniach  od  izolacji  ostatniej  matki  pszczelej  larwy  w  trzech 

rodzinach, 

3)  określić kształt, długość i połysk larw pszczelich, 
4)  narysować larwę jednodniową, dwudniową i trzydniową, 
5)  wypełnić rubryki w tabeli, 
6)  zaprezentować wyniki. 
 

Wiek larwy 

Długość larwy 

Kształt larwy 

Połysk larwy 

jednodniowej 

 

 

 

dwudniowej 

 

 

 

trzdniowej 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:

  

– 

rodziny pszczele, 

– 

izolatory, 

– 

łyżeczka do przekładania larw, 

– 

mikroskop steroskopowy, 

– 

lupy, 

– 

lampa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 2 

Przekładanie larw pszczelich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować foliogramy ilustrujące sposób przekładanie larw. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

przekładanie larw. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zaizolować na plastrze rodzinach matkę pszczelą, 
2)  przygotować ramkę koreczkowa do przełożenia larw, 
3)  obejrzeć foliogramy ilustrującymi sposób przekładanie larw, 
4)  przygotować stół i sprzęt do przekładania larw, 
5)  przekładać po trzech dniach od izolacji matki pszczele larwy, 
6)  poddać ramkę koreczkowa z przełożonymi larwami rodzinie wychowującej, 
7)  narysować sposób przenoszenia larw, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

foliogramy sposób przekładanie larw, 

– 

sprzęt pasieczny, 

– 

sprzęt do przekładania larw, 

– 

ramka koreczkowa, 

– 

rodzina zarodowa, 

– 

rodzina wychowująca.  

 
Ćwiczenie 3 

Sporządzanie kalendarza wychowu matek pszczelich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować założenia do kalendarza wychowu matek pszczelich. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  elementy 

składowe kalendarza do wychowu matek pszczelich. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować  prace  związane  z  wychowem  matek  pszczelich  z  1-dniowych  larw 

w sztucznych miseczkach matecznikowych, w osieroconej rodzinie, 

2)  założyć,  że  w  dniu  wykonywania  zadania  w  pniu  matecznym  zostanie  zaizolowana 

matka,  a  wychowane  matki  córki  będą  sztucznie  unasieniane  w  siódmym  dniu  życia 
i przed oraz po inseminacji będą przetrzymywane w asyście pszczół w skrzynkach, 

3)  zaplanować wszystkie czynności, a daty ich wykonania wpisać do harmonogramu, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Czynności hodowlane 

Kolejny 

dzień 

od 

zaczerwienia  plastra  w  pniu 
matecznym 

Data wykonania 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kalendarz, 

– 

ołówek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Unasiennianie matek pszczelich

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Brakowanie mateczników. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sposób brakowania mateczników. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na 

trzymania i przenoszenia ramki hodowlanej z matecznikami. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wyjąć z rodziny wychowującej ramkę hodowlaną z zasklepionymi matecznikami, 
2)  omieść mateczniki i ramkę hodowlaną z pszczół, 
3)  okryć  ściereczką  jeżeli  jest  chłodno  i  przenieść  do  pracowni,  zachowując  zawsze 

pionową pozycję ramki hodowlanej, 

4)  wyjąć delikatnie mateczniki, zbyt mocno przytwierdzone podważyć lekko scyzorykiem, 
5)  obejrzeć dokładnie każdy dokładnie, zdeformowane, zbyt małe lub długie wybrakować, 
6)  przenieść dorodne proste do klateczki izolacyjnej i wstawić do cieplarki, 
7)  narysować mateczniki z wadami, 
8)  opisać rysunek, 
9)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rodzina wychowująca, 

 

ramka hodowlana z matecznikami, 

 

cieplarka, 

 

scyzoryk, 

 

podkurzacz, 

 

szczotka pasieczna, 

 

dłuto. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 2 

Znakowanie matek pszczelich. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sposób znakowania matek pszczelich. 
Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na zachowanie 

sposób unieruchamiania matek pszczelich podczas znakowania. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wyjąc  z  klateczki  matkę  pszczelą  i  unieruchomić  ją  trzymając  pomiędzy  palcem 

wskazującym a kciukiem, 

2)  zanurzyć zapałkę lub główkę szpilki w farbie nitro na głębokość 1–2 mm i kroplę nanieść 

na środek części tułowia tak, by powstała kropka o średnicy 2-3 mm, 

3)  umieścić  matkę  pszczelą  do  czasu  wyschnięcia  farby  pod  odwróconą  do  góry  dnem 

szalką, 

4)  wyjąć  z  klateczki  matkę  pszczelą  i  unieruchomić  ją  trzymając  pomiędzy  palcem 

wskazującym a kciukiem, 

5)  zanurzyć  zapałkę  lub  główkę  szpilki  w  kleju  na  głębokość  1-2  mm  i  kroplę  nanieść  na 

środek części tułowia tak, by powstała kropka o średnicy 2-3 mm, 

6)  przykleić do drugiego końca zapałki opalitkę umieścić ją na kropce kleju, 
7)  umieścić  matkę  pszczelą  do  czasu  wyschnięcia  kleju  pod  odwróconą  do  góry  dnem 

szalką, 

8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

zajęcia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

matki pszczele lub trutnie, 

 

farba nitro, 

 

opalitki, 

 

zapałki lub szpilki, 

 

klej do opalitek. 

 
Ćwiczenie 3 

Unasienianie matek na punkcie kopulacyjnym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować nasiedlania ulika weselnego. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

pozyskiwania pszczół do nasiedlenia ulika weselnego. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

 

Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  wybrać z rodziny 2–3 plastry z obsiadającymi pszczołami, 
2)  strząsnąć  pszczoły  do  dobrze  wentylowanej  transportówki,  w  której  znajdują  się  2–3 

plastry  z  odsklepionym  miodem.  W  ten  sposób  strząsąć  pszczoły  z  kilku  rodzin.  Po 
nasypaniu potrzebnej ilości pszczół, zamknąć transportówkę, zapewnić dobrą wentylację 
oraz wstawić do chłodnego i ocienionego pomieszczenia, np. piwnicy (na 24–48 h), 

3)  przesiać za pomocą przesiewacza trutnie, 
4)  nasiedlić  uliki  weselne.  W  tym  celu  wykorzystujemy  pszczoły  zebrane  wcześniej  do 

transportówki.  Po  otwarciu  transportówki  trzeba  delikatnie  popryskać  pszczoły  wodą 
z opryskiwacza  ręcznego.  Pszczoły  "nabieramy"  kubkiem.  Gdyby  pszczoły  zanadto  się 
rozlatywały,  można  je  lekko  zraszać  wodą  z  opryskiwacza.  Wody  należy  używać 
z umiarem, aby nie potopić pszczół. Po wsypaniu odpowiedniej porcji pszczół dla danego 
typu  ulika,  zamykamy  go  i  odstawiamy  do  chłodnego  i  przewiewnego  pomieszczenia, 
aby pszczoły uspokoiły się i rozpoczęły budować plasterki, 

5)  wystawić  uliki  weselne  (po  około  2–3  dniach)  wieczorem  na  pasieczysko  i  otworzyć 

wylotki, aby pszczoły mogły wylecieć następnego dnia rano, 

6)  opisać wykonywane czynności pasieczne, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

zajęcia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rodziny pszczele z dużą ilością młodych pszczół, 

 

transportówka, 

 

uliki weselne, 

 

piwnica, 

 

spryskiwacz, 

 

kubek 0,5 litra. 

 
Ćwiczenie 4 

Przygotowanie aparatu do sztucznego unasieniania.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować aparat do sztucznej inseminacji matek pszczelich. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na 

przeznaczenie poszczególnych elementów aparatu inseminacyjnego. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  założyć haczyk żądłowy w prawym uchwycie, brzuszny w lewym, 
2)  sprawdzić  ciśnienie  dwutlenku  węgla  tak,  aby  było  ono  właściwe,  czyli  uśpiło  matkę, 

a nie powodowało rozdęcia jej odwłoka, w tym celu najłatwiej jest przepuścić CO

2

 przez 

płuczkę, 

3)  przygotować strzykawkę do unasienniania, 
4)  napełnić strzykawkę roztworem płynu fizjologicznego lub przegotowaną wodą, 
5)  założyć igłę, 
6)  umieścić  przygotowaną  strzykawkę  w  aparacie  i  ustawić  igłę  w  polu  widzenia 

mikroskopu, 

7)  opisać przygotowanie aparatu do inseminacji, 
8)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

zajęcia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

kompletny aparat do inseminacji, 

 

płuczka, 

 

mikroskop steroskopowy, 

 

butla z dwutlenkiem węgla, 

 

płyn fizjologiczny lub przegotowana woda. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4.  Poddawanie matek pszczelich 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Poddawanie matki pszczelej w klateczce na ciasto i węzę. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować metody poddawania matek pszczelich. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  miejsce 

umieszczenia w gnieździe klateczki z matką pszczelą. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  umieścić matkę w klateczce Zandera, 
2)  zaślepić  otwór  ciastem  miodowo-cukrowym,  a  następnie  okleić  kawałkiem  węzy, 

w której dłutem wykonać kilka nacięć, 

3)  wyjąć  z  bezmatecznej  rodziny  pszczelej  plaster  z  niezasklepionym  czerwiem,  wyciąć 

w nim  okienko  i  wstawić  w  nie  klateczkę  z  matką.  Pomiędzy  powierzchnią  klatki 
oklejoną  węzą  a  plastrem  powinna  pozostać  wolna  przestrzeń,  by  pszczoły  mogły 
uwolnić matkę, 

4)  opisać proces poddawania matki pszczelej, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

klateczka Zandera, 

 

matka pszczela, 

 

ciasto miodowo-cukrowe, 

 

rodzina bezmateczna, 

 

węza, 

 

podstawowy sprzęt pasieczny. 

 
Ćwiczenie 2 

Poddawanie matki rodzinie z trutówkami. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować poddawanie matki rodzinie z trutówkami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  elementy 

poddawania matki rodzinie z trutówkami. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przenieść pień z pszczołami trutówkami na nowe miejsce, oddalone co najmniej o 100 m, 
2)  ustawić  na  miejscu  nowy  ul  z  zamkniętym  wylotem  i  przenieść  do  niego,  po omieceniu 

z pszczół, plastry z zapasami z odstawionego pnia, 

3)   wpuścić nieunasiennioną matkę bezpośrednio na plaster i zamknąć ul, 
4)  wyjąć  z  przestawionego  pnia  pozostałe  plastry,  strząsając  z  nich  pszczoły  na  ziemię. 

Plastry  pozbawione  pszczół  umieścić  w  transportówce  i  zanieść  do  pracowni,  a  ul  po 
wysypaniu z niego pszczół na ziemię, zabrać z pasieczyska, 

5)  otworzyć w ulu ustawionym na miejscu rodziny z trutówkami wylot "na jedną pszczołę". 

Powrócą do niego lotne pszczoły, a trutówki pozostaną na ziemi, w miejscu strzepywania 
pszczół z plastrów, 

6)  narysować poddawanie matki pszczelej w rodzinie z trutówkami, 
7)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

rodzina pszczela z trutówkami, 

 

nieunasienniona matka pszczela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Prowadzenie wychowu matek 

pszczelich” 

 

Test składa się z 20,z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 14, 15, 17,19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 7, 11,12, 13, 16, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. d, 5. b, 6. d, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. b, 13. d, 14. d, 15. a, 16. c, 17. a, 18. a, 19. a, 20. a.

 

 
Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić okoliczności nie pojawiania 
się nowej matki 

Rozpoznać wiek larw na podstawie 
rysunku 

Określić stany pojawienia się 
mateczników ratunkowych 

Wskazać przyczyny nieprzyjęcia przez 
rodzinę wychowującą larw 

PP 

Określić przyczyny skłębiania matek 
pszczelich 

Określić miejsce umieszczania 
klateczki z matką pszczelą  

Zastosować przepisy prawne dotyczące 
oznaczeń ras pszczół 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Rozpoznać sprzętu do wychowu matek 
pszczelich na podstawie rysunku 

Dobrać metody do poddawania matek 
pszczelich  

10 

Określić moment zakończenia 
wychowu matek pszczelich 

11 

Scharakteryzować wychów 
w obecności matki 

PP 

12 

Ułożyć gniazdo w rodzinie 
wychowującej 

PP 

13 

Przewidzieć zmiany w wyglądzie 
wygryzających się matek 

PP 

14 

Rozróżnić kolory stosowane do 
znakowania matek pszczelich 

15 

Rozróżnić metody wychowu matek 
pszczelich na podstawie opisu 

16 

Wskazać miejsca wystawienia ulików 
weselnych 

PP 

17 

Określić moment wybierania matkek 
pszczelich z ulików weselnych 

18 

Pokierować rozwojem rodziny 
wychowującej 

PP 

19  Określić wiek larw do przekładania 

20 

Scharakteryzować rodziny 
wychowujące 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W jakiej okoliczności nie pojawi się nowa matka? 

a)  gdy pszczoły chcą się roić (matka rojowa). 
b)  gdy zginie stara matka (matka ratunkowa). 
c)  gdy pojawi się matka trutowa. 
d)  gdy pszczoły chcą wymienić matkę (matka z cichej wymiany). 

 
2.  Na  rysunku  przedstawiono  rozwój  osobniczy  pszczoły  robotnicy  do  9  dnia.  Cyfrą  4 

oznaczono larwę 
a)  jednodniową. 
b)  dwudniową. 
c)  trzydniową. 
d)  czterodniową. 

 
 
3.  Rodzina założy mateczniki ratunkowe, gdy 

a)  straci matkę. 
b)  matka starzeje się. 
c)  przygotowuje się do rójki. 
d)  silnie ograniczy się gniazdo. 

 
4.  Przyczyną nieprzyjęcia przez rodzinę wychowującą jest poddanie larw 

a)  przekładanych na wolnym powietrzu. 
b)  po 6 godzinach bezmateczności. 
c)  w wieku 12-24 godzin. 
d)  rodzinie podrażnionej. 

 
5.  Powodem okłębiania matki przed wylotkiem jest 

a)  opóźnianie się młodej matki z czerwieniem. 
b)  zabłądzenie matki podczas lotu godowego. 
c)  zbyt długo trwający przegląd rodziny. 
d)  opanowanie rodziny przez zgnilec. 

 
6.  Klateczkę z matką podczas poddawania umieszcza się na plastrze 

a)  pustym. 
b)  z zapasem pierzgi. 
c)  z czerwiem krytym. 
d)  z czerwiem otwartym. 

 
7.  W  pracy  hodowlanej  podczas  tworzenia  krzyżówek  międzyrasowych  poszczególne  rasy 

wyrażamy umownymi skrótami. Skrótem car określamy rasę 
a)  włoską. 
b)  kraińską. 
c)  kaukaską. 
d)  Środkowoeuropejską. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 
 
8.  Przyrząd pasieczny przedstawiony na rysunku to 

a)  odsiewacz

 

trutni. 

b)  poławiacz obnóży pyłkowych. 
c)  skrzynka do tworzenia rodzinek. 
d)  przesiewacz trutni. 

 
9.  W  momencie  rozpoczynającego  się  pożytku  nektarowego  najbardziej  ekonomiczne  jest 

poddanie matki 
a)  w mateczniku na wygryzieniu. 
b)  unasiennionej w klateczce. 
c)  nieunasienionej w odkładzie. 
d)  pod kołpakiem lub izolatorze. 

 
10.  Wychów matek pszczelich należy kontynuować do czasu, kiedy pszczoły zaczną 

a)  pobielać plastry. 
b)  wypędzać trutnie. 
c)  miseczki rojowe. 
d)  mateczniki ratunkowe. 

 
11.  Układając gniazdo w rodzinie wychowującej w obecności matki powinno być 

a)  dużo czerwiu otwartego i 3-letnia i starsza matka pszczela. 
b)  dużo czerwiu otwartego i młoda do trzech lat matka pszczela. 
c)  mało czerwiu otwartego i 3-letnia i starsza matka pszczela.  
d)  dużo czerwiu krytego i 3-letnia i starsza matka pszczela.  

 
12.  W  środku  gniazda  rodziny  wychowującej  pozostawia  się  wolne  miejsce  na  wstawienie 

ramki hodowlanej z larwami. Z obu stron wstawia się plastry z 
a)  czerwiem krytym. 
b)  czerwiem otwartym. 
c)  czerwiem krytym i otwartym. 
d)  miodem i czerwiem. 

 

13.  W cieplarce powinna być temperatura 34,5

o

C. Temperatura wyższa spowoduje 

a)  jaśniejszy kolor wygryzających się matek. 
b)  wydłużenie cyklu rozwojowego. 
c)  niedorozwój skrzydeł. 
d)  zmniejszenie indeksu kubitalnego. 
 

14.  Do znakowania matek pszczelich używa się 5 kolorów. Którego koloru nie używa się 

a)  białego. 
b)  zielonego. 
c)  czerwonego. 
d)  pomarańczowego. 

 

15.  Odbudowaną  woszczynę  umieszczamy  w  pniu  zarodowym  w  celu  jej  zaczerwienia.  Po 

czterech  dniach  zaczerwioną  ramkę  wyjmujemy  i  woszczynę  tniemy  wzdłuż  rozpiętych 
drutów. Jaką metodę wychowu matek pszczelich opisaną? 
a)  Mullera. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

b)  Alleya. 
c)  Zandera. 
d)  Hopkinsa. 

 
16.  W jakiej minimalnej odległości od pasieki powinny być ustawione uliki weselne 

a)  0 m. 
b)  50 m. 
c)  100 m. 
d)  200 m. 

 
17.  Matki które zaczynają czerwić przed upływem 14 dnia życia,  można wybierać z ulików 

weselnych po 
a)  rozpoczęciu składania jaj. 
b)  zasklepieniu czerwiu przynajmniej jednego plastra. 
c)  zasklepieniu pierwszych komórek z czerwiem. 
d)  wygryzieniu się pierwszych pszczół. 
 

18.  W  celu  osiągnięcia  pierwszych  oznak  nastroju  rojowego  w  rodzinach  wychowujących, 

należy 
a)  poszerzać gniazdo tylko odbudowanymi plastrami. 
b)  stosować ramkę pracy. 
c)  poszerzać gniazdo ramkami z węzą. 
d)  zapewnić szerokie wyloty. 

 
19.  Do przekładania należy brać larwy w wieku od 

a)  12–36 godzin. 
b)  24–48 godzin. 
c)  12–72 godzin. 
d)  36–72 godzin. 

 
20.  Najlepiej przyjmowane są larwy w rodzinach wychowujących 

a)  bez matki i czerwiu. 
b)  bez matki i z czerwiem. 
c)  z matk i bez czerwiu. 
d)  z matką i z czerwiem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Prowadzenie wychowu matek pszczelich 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test 2 

 
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej  
„Prowadzenie wychowu matek pszczelich” 

 

Treść zadania  

Wykonaj  czynności  organizacyjne  i  przeprowadź  prace  związane  z  przygotowaniem 

ramki koreczkowej dla rodziny wychowującej w ulu dadanowskim. Zadanie wykonaj łącznie 
z  pobraniem  właściwej  ramki,  określeniem  ilość  potrzebnych  miseczek  i  koreczków, 
wykonaniem miseczek woskowych i umocowaniem ich na koreczkach w ramce koreczkowej. 
 

Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego przeprowadzenia przygotowania 
ramki koreczkowej dla rodziny wychowującej. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabywania  umiejętności  i  dokonania 
analizy podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien 
wykonać  zadanie  pod  nadzorem  pracownika  odpowiedzialnego  za  pasiekę,  który  zapewni 
uczniowi: 

 

możliwość praktycznego przeprowadzenia przygotowania ramki koreczkowej dla rodziny 
wychowującej, 

 

możliwość praktycznego przeprowadzenia wyrobu miseczek woskowych i umocowaniem 
ich na koreczkach w ramce koreczkowej. 
Nauczyciel powinien: 

 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  pasiekę  możliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczeń, 

 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie,  

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,  

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów,  

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zapisać  w  dzienniczku praktyki plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności 
zgodnie  z  regulaminem  gospodarstwa  pasiecznego.  Plan  przedstawić  do  zatwierdzenia 
nauczycielowi,  

 

przygotować stanowisko do wyrobu miseczek woskowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

 

wyrabiać miseczki woskowe, 

 

dobrać sprzęt pasieczny do wyrobu miseczek i formowania ramki koreczkowej, 

 

dokonać przyklejenia koreczków w ramce koreczkowej, 

 

przykleić miseczki woskowe do koreczków, 

 

uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

Sporządzenie  wykazu  materiałów  i  sprzętu  do  wyrobu 
miseczek woskowych. 

 

Sporządzenie  wykazu  sprzętu  i  materiałów  do 
formowania ramki koreczkowej. 

 

Przygotowanie 

sprzętu 

do 

wyrobu 

miseczek 

woskowych: 

 

uruchomienie łaźni wodnej, 

 

sporządzenie mieszaniny  zimnej wody z miodem, 

 

ustalenie temperatury ciekłego wosku. 

15 

 

Wyrób miseczek woskowych 

 

zanurzanie pałeczki do wyrobu miseczki woskowej 
w wodzie z miodem, 

 

zanurzanie 

trzykrotne 

pałeczki 

do 

wyrobu 

miseczek w roztopionym wosku na głębokość 9, 7, 
5 mm, 

 

brakowanie wykonanych miseczek woskowych. 

30 

 

Formowanie ramki koreczkowej 

 

umieszczenie skrawka wosku na koreczku,

 

 

roztopienie wosku rozgrzanym grotem lutownicy, 

 

 

przyłożeni miseczki woskowej. 

20 

 

Uporządkować stanowisko 

20 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczna 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA

 

 

 
1.  Bornus,  L  (red.).:  Encyklopedia  Pszczelarska.  Państwowe  Wydawnictwo  Rolnicze 

i Leśne, Warszawa 1989 

2.  Pałach S.: Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie. PZP, Warszawa 2005 
3.  Pidek A.: Wychów matek pszczelich. PWRiL, Warszawa 1987 
4.  Prabucki J. (red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998  
5.  Praca zbiorowa: Hodowla pszczół. PWRiL, Warszawa 1996  
6.  Wawryn T., Weber L.: Selekcja i wychów matek pszczelich. PWRiL, Warszawa 1956 
 
Czasopisma: 
– 

„Pszczelarstwo” 

– 

„Pszczelarz Polski” 

– 

„Pasieka” 

– 

„Przegląd Pszczelarski”