background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  3  2011 

21

Materiały metodyczne

Joanna Kuzaj

Śladami Henryka Wieniawskiego 
– scenariusz zajęć

Prezentowany  scenariusz  zajęć  lekcyjnych,  nagrodzony  w  Ogólnopolskim  konkursie 
na scenariusz zajęć dla ucznia – Wieniawski 2010, to kolejna propozycja zajęć przybli-
żających sylwetkę wirtuoza w sposób angażujący ucznia i rozwijający zarówno jego 
wiedzę i umiejętności muzyczne, jak i możliwości intelektualne.

Etap kształcenia:

klasa VI szkoły podstawowej.

Wymiar czasu:

45 minut.

Temat zajęć:

Śladami Henryka Wieniawskiego.

Cele kształcenia

Cel ogólny:

 

– przybliżenie życia i twórczości Henryka 

Wieniawskiego oraz miejsc związanych 
ze słynnym wirtuozem.

Cele szczegółowe:
Uczeń:

 

– potrafi wymienić zabytki XIX-wieczne-

go Lublina,

 

– potrafi wymienić kilka najważniejszych 

miejsc  związanych  z  Henrykiem  Wie-
niawskim,

 

– zna życiorys i twórczość Henryka Wie-

niawskiego,

 

– potrafi wyjaśnić pojęcia: wirtuoz, styli-

zacja muzyki ludowej,

 

– potrafi zaśpiewać piosenkę Czarodziej-

ska przejażdżka,

 

– potrafi  na  dzwonkach  zagrać  melodię 

piosenki Czarodziejska przejażdżka.

Metody kształcenia:

 

– wykład,

 

– metody  utrwalania  materiału  –  samo-

dzielna praca uczniów (rozwiązywanie 
zadań „prawda–fałsz”, zadań z luką oraz 
logogryfu),

 

– metody działalności praktycznej – ćwi-

czebne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

 

– zbiorowa,

 

– indywidualna.

Środki dydaktyczne:

 

– tablica interaktywna,

 

– keyboard,

 

– dzwonki chromatyczne,

 

– płyta CD z muzyką i materiałami ikono-

graficznymi o Henryku Wieniawskim. 

Zdjęcia: Kaplica Trójcy Świętej w Lu-

blinie;  Trybunał  Koronny  w  Lublinie; 
Brama  Krakowska  w  Lublinie;  Zamek 
Lubelski – rysunek z 1810 r.; Zamek Lu-
belski – rysunek z 1860 r.; Lublin – ka-
mienica  Wieniawskich;  ojciec  H.  Wie-
niawskiego;  matka  H.  Wieniawskiego; 
Paryż – konserwatorium; H. Wieniawski 
i jego brat Józef; Petersburg – konserwa-
torium; Wieniawski i Rubinstein; Bruk-

background image

 

22 

Wychowanie Muzyczne  3  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

sela – konserwatorium; grób Wieniaw-
skiego; Wieniawski i jego żona.

Nagrania  muzyczne  ut worów 

H.  Wieniawskiego:  Wariacje  A-dur 
op. 15; Koncert skrzypcowy d-moll op. 22; 
Kujawiak  a-moll;  Mazurek  Dudziarz 
op. 19 nr 2; Legenda op. 17.

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne.

2. Przedstawienie celu lekcji.

3. Przybliżenie architektury miasta naro-

dzin kompozytora.

t W formie wykładu nauczyciel przedsta-

wia  uczniom  krótką  historię  Lublina; 
informuje, że w mieście tym – jednym 
z najstarszych miast Polski – zachowa-
ły się pamiątki architektury z różnych 
epok.

t Nauczyciel wymienia najważniejsze za-

bytki Lublina, pokazując ich fotografie 
na tablicy interaktywnej, i krótko cha-
rakteryzuje:

 

– Kaplica Trójcy Świętej – gotyk.

 

– Trybunał  Koronny  –  nosi  ślady  róż-

nych  stylów,  ponieważ  ulegał  często 
przebudowie i dwukrotnie został spa-
lony.  Za  czasów  Henryka  Wieniaw-
skiego budowla utrzymana była w sty-
lu klasycznym.

 

– Brama Krakowska – zbudowana w sty-

lu  gotyckim,  kilkakrotnie  przebudo-
wywana.

 

– Zamek  Lubelski  –  XII  wiek,  wielo-

krotnie  przebudowywany,  w  czasie 
II wojny światowej i tuż po niej stał się 
więzieniem i miejscem cierpień.

 

– Kamienica Wieniawskich – XVI wiek, 

również wielokrotnie przebudowywa-
na, w momencie narodzin Wieniaw-
skiego miała charakter klasyczny.

t Nauczyciel podaje ciekawostkę o tym, że 

archeolodzy datują najstarsze znaleziska 
na terenie dzisiejszego Lublina (dzielni-
ca Sławin) na 3000 lat p.n.e., są to ruiny 
cmentarzyska z monumentalnymi gro-
bowcami.

4. Informacja o życiu i twórczości Henryka 

Wieniawskiego oraz zapoznanie z miej-
scami,  w  których  przebywał  muzyk. 
Przedstawiając  sylwetkę  H.  Wieniaw-
skiego,  nauczyciel  prezentuje  zdjęcia 
osób i miejsc, a także fragmenty wymie-
nianych utworów muzycznych.

Henryk  Wieniawski  urodził  się  10  lipca 

1835 r. w Lublinie, ulica Rynek 17. Jego ojciec, 
Tadeusz, był znanym i cenionym chirurgiem, 
matka zaś, Regina, osoba twórczo uzdolniona, 
bardzo dobrze grała na fortepianie. Dom pań-

Zamek Lubelski i dzielnica żydowska, rysunek L. Urmowskiego z 1810 roku

background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  3  2011 

23

Materiały metodyczne

stwa  Wieniawskich  słynął  jako  swoisty  salon 
odwiedzany przez wybitnych artystów. W nim 
odbywały  się  koncerty  i  spotkania  literackie. 
Miało to wpływ na późniejszą drogę życiową 
Henryka i jego dwóch braci, Juliana i Józefa.

Pierwszą  nauczycielką  Henryka  była 

jego matka. W 1843 r., mając 8 lat, skrzypek 
wyjechał  do  Paryża,  aby  studiować  w  kon-
serwatorium.  W  wieku  11  lat  zaczął  kom-
ponować.  Początkowo  Henryk  występował 
z  młodszym  bratem  –  Józefem  –  wspólnie 
odbyli wielkie tournée po Rosji i Niemczech. 
W  tym  czasie  powstały  jego  liczne  utwory, 
między  innymi:  Wielki  kaprys  fantastycz-
ny  op.  1  i  Wariacje  A-dur  op.  15.  Po  1855  r. 
drogi artystyczne braci się rozeszły, Henryk 
rozpoczął  wielkie  tournée  po  świecie  jako 
wirtuoz  porównywany  z  Paganinim.  W  la-

tach  1860–1872  mieszkał  w  Petersburgu, 
gdzie został solistą na dworze cara i profeso-
rem w miejscowym konserwatorium. Z tego 
okresu  pochodzi  Koncert  d-moll,  który  stał 
się najbardziej cenionym jego utworem.

Wieniawski koncertował we wszystkich 

krajach Europy. W 1872 r. wyjechał do Sta-
nów Zjednoczonych na długie tournée z An-
tonem Rubinsteinem. Po powrocie przyjął 
stanowisko  profesora  konserwatorium 
w Brukseli, gdzie pełnił rolę pedagoga i pro-
wadził klasę skrzypiec. Aktywne życie wirtu-
oza stało się przyczyną osłabienia jego stanu 
zdrowia i spowodowało problemy z sercem. 
31 marca 1880 r. muzyk umarł w Moskwie, 
został pochowany w Warszawie na Powąz-
kach. Twórczość, jaką po sobie pozostawił, 
obejmuje – oprócz licznych wariacji, fantazji, 
etiud – także utwory nawiązujące do trady-
cji narodowej i muzyki ludowej (polonezy, 
mazurki, kujawiaki). Jednym z najbardziej 
znanych jego dzieł jest pełna liryzmu Legen-
da  –  stworzona  jako  wyznanie  miłości  do 
Izabeli Hampton, jego przyszłej żony.

Zamek w Lublinie i ul. Kowalska, litografia Adama 
Leure z roku 1860

5. Utrwalanie materiału.

Uczniowie rozwiązują zadanie „prawda–fałsz”.

Rozstrzygnij, które z poniższych zdań są prawdą, a które fałszem. 
Jeśli zdanie jest prawdziwe, wstaw literę P, jeśli jest fałszywe – wstaw literę F.

F

Miejscem narodzin Henryka Wieniawskiego był Poznań.

P

Żoną Henryka Wieniawskiego była Izabela Hampton.

F

Wieniawski był wirtuozem wiolonczeli.

F

Henryk Wieniawski zmarł 31 marca 1912 r.

Sala koncertowa konserwatorium w Paryżu w XIX w.

background image

 

24 

Wychowanie Muzyczne  3  2011  

http://www.wychmuz.pl

 

Materiały metodyczne

Uczniowie rozwiązują zadanie na uzupełnianie (z luką).

Uzupełnij w zdaniach brakujące wyrazy.

1.  Henryk Wieniawski urodził się 10 lipca 1835 r. w    . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

2. W początkach swojej kariery koncertował z bratem,  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

3.  Henryk Wieniawski stylizował polską muzykę ludową, m.in.: oberki,  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

4. W latach 1860–1872 został solistą na dworze cara i profesorem w konserwatorium w   . . . . . . . . . . . . . . .

5.  Jako wyraz miłości do swojej przyszłej żony Henryka Wieniawski skomponował   . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

6. Grób Henryka Wieniawskiego znajduje się w  . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Klucz odpowiedzi:

1.

Lublinie

3.

mazurki, kujawiaki

5.

Legendę

2.

Józefem

4.

Petersburgu

6.

Warszawie

6. Granie i śpiewanie piosenki o Lublinie.

Nauka gry i śpiewania piosenki Czarodziejska przejażdżka.

7. Podsumowanie lekcji.

Wypowiedzi uczniów na temat lekcji połączone z głosowaniem – „urna wyborcza”.

8. Praca domowa: Rozwiąż logogryf.

  1

I

Z A B E

L A

  2

W I

R T

U O Z

  3

P E T E R S

B U R G

  4

P O

L O N E Z

  5

W A R

I A C J A

  6

R E G

I

N A

  7

S O L

I S T A

  8

W A R S Z

A W A

  9

L U B L

I

N

10

K O N S E R W A T O R

I U M

11

K O

N C E R T

Logogryf

1.  Imię żony Henryka Wie-

niawskiego.

2.  Muzyk, który opanował 

doskonale grę na danym 
instrumencie.

3.  Miasto, w którym Henryk 

Wieniawski osiadł w la-
tach 1860–1872.

4.  Polski taniec narodowy, 

zwany „chodzonym”.

5.  Forma muzyczna, w któ-

rej temat ulega prze-
kształceniom.

6.  Imię matki Henryka Wie-

niawskiego.

7.  Wykonawca utworu 

przeznaczonego na jeden 
instrument.

8.  Miasto, w którym został 

pochowany Henryk 
Wieniawski.

9.  Miasto narodzin Henryka 

Wieniawskiego.

10.  Dawniej wyższa szkoła 

muzyczna.

11.  Publiczna prezentacja 

utworu muzycznego.

background image

 

 

http://www.wychmuz.pl 

Wychowanie Muzyczne  3  2011 

25

Materiały metodyczne

Czarodziejska przejażdżka

muzyka i słowa: Janusz Nowosad

1.  Wczoraj rano poznałem 

bardzo miłą dziewczynkę, 
miała z sobą koziołka 
i złotą katarynkę.

Bardzo ładnie śpiewała 
przy wtórze katarynki, 
a koziołek tańcował, 
robiąc zabawne minki.

Ref: 

La, la, la....

2.  Gdy wybiła dwunasta, 

dorożka podjechała 
i mnie miła dziewczynka 
na przejażdżkę zabrała.

Czarodziejską dorożką 
jechaliśmy przez wieki, 
poznałem Lublin bliski, 
poznałem i daleki.

Ref: 

La, la, la....

3.  Widziałem, jak na Rynek 

wjechali nocą diabli, 
widziałem, jak Tatarzy 
historię Polski kradli.

Widziałem, jak Wieniawski 
koncerty grywał pierwsze, 
widziałem, jak Czechowicz 
dla dzieci pisał wiersze.

Ref: 

La, la, la....

4.  Widziałem także Lublin, 

Lublin pełen radości, 
gdzie uśmiech wszystkich dzieci 
był kluczem do przyszłości.

Dziewczynka i koziołek 
powoli mi znikali, 
zapewne po to, byście 
tej piosenki koniec miały.