background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
Elżbieta Zagożdżon – Kuśmirek  
Zbigniew Kaźmierak 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie obuwia ortopedycznego 322[13].Z3.04 

 
 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 

 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek med. Mariusz Długosz 
dr. n med. Piotr Majcher 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Elżbieta Zagożdżon-Kuśmirek 
dr Zbigniew Kaźmierak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Łoś 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[13].Z3.04 
„Wykonywanie obuwia ortopedycznego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu technik ortopeda 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Zastosowanie  obuwia  ortopedycznego  korygującego  zmiany  deformujące 

stopę i jej ustawienie 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Technologia  wykonania  obuwia  ortopedycznego  korygującego  zmiany 

deformujące stopę i jej ustawienie 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Zastosowanie 

technologia 

wykonania 

wkładek 

ortopedycznych 

korygujących zmiany deformujące stopę i jej ustawienie 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Poradnik  ten  będzie  pomocny  w prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  jednostki 

modułowej  „Wykonywanie  obuwia  ortopedycznego”.  Jest  poradnikiem,  z  którego  mogą 
korzystać nauczyciele w szkole kształcącej w zawodzie technik ortopeda.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia – zestaw ćwiczeń pomocny przy weryfikacji wiadomości teoretycznych ucznia 
oraz kształtujący jego umiejętności praktyczne, 

 

wskazówki  do  ćwiczeń  –  dotyczące  realizacji  poszczególnych  ćwiczeń  oraz 
wykorzystanie środków dydaktycznych, 

 

sprawdzian  postępów  –  sprawdzian  umożliwiający  uczniowi  sprawdzenie  opanowania 
danego zakresu materiału, 

 

test  osiągnięć  –  przykładowy  zestaw  pytań.  Zaliczenie  testu  przez  ucznia  będzie 
potwierdzeniem opanowania materiału jednostki modułowej, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik  

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazane  jest zwrócenie  uwagi 
na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  (wprowadzenie  teoretyczne  w  Poradniku  dla  ucznia)  –  uczniowie 

powinni przeanalizować samodzielnie, 

  pytania sprawdzające mają wykazać czy uczeń jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. 

W zależności  od  tematu  można  zalecić  uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania 
lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  podczas  dyskusji.  Druga  forma  jest  korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 

ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  oraz  opanować  nowe 
umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną  propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami 
o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. 
Nauczyciel  zdecyduje,  które  z  zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować. 
Prowadzący  może  również  przedstawić  swoje  propozycje  tematów  ćwiczeń  i  sposobów 
ich realizacji, 

  następnym etapem pracy ucznia jest sprawdzian postępów. Uczeń powinien samodzielnie 

potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego  zakresu  materiału.  Nauczyciel 
powinien  sprawdzić  braki  w  opanowaniu  materiału  i  ustalić  przyczyny.  Potwierdzenie 
przez  ucznia  opanowania  materiału  nauczania  rozdziału  może  stanowić  podstawę  dla 
nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu, 

  zaliczenie  programu  jednostki  modułowej  odbywa  się  poprzez  przeprowadzenie  Testu 

osiągnięć. Nauczyciel wybiera odpowiednią ilość pytań do rozwiązania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  ocena  ucznia  –  każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną  liczbę  możliwych  

do  uzyskania  punktów.  Ocena  końcowa  uzależniona  jest od  ilości  uzyskanych  punktów. 
Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną 
skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak  przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby 
umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

 

Nauczyciel  realizując  program  jednostki  modułowej  powinien  zwracać  uwagę  na 

predyspozycje  ucznia,  ocenić  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne,  czy  też  łatwiej 
sobie  radzi  z  rozwiązywaniem  problemów  teoretycznych.  Każdy  uczeń  po  uzyskaniu  oceny 
końcowej powinien być świadom, w jakim kierunku jest uzdolniony, aby w przyszłości mógł 
jak  najefektywniej  swoje  uzdolnienia  wykorzystać,  a  ewentualne  braki  umiejętności 
uzupełnić.  
 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia zawodowego to: 

  pokaz, 

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

  metoda projektów, 

  metoda przewodniego tekstu, 

  metoda przypadków, 

  dyskusja dydaktyczna. 

 

 

 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

322[13].Z3 

Produkcja sprzętu ortopedyczno

-

rehabilitacyjnego 

322[13].Z3.01 

Wykonywanie protez 

kończyn dolnych 

322[13].Z3.02 

Wykonywanie protez 

kończyn górnych 

322[13].Z3.03 

Wykonywanie aparatów 

ortopedycznych na 

kończyny i tułów 

322[13].Z3.05 

Wykonywanie sprzętu 

lokomocyjno- 

-rehabilitacyjnego 

 

322[13].Z3.04 

Wykonywanie obuwia 

ortopedycznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

posługiwać  się  ogólnymi  pojęciami  z  zakresu  zaopatrzenia  ortopedyczno  – 
rehabilitacyjnego, 

– 

określać  czynniki  wpływające  na  funkcjonalność  zaopatrzenia  ortopedycznego  zgodnie  
z potrzebami pacjenta, 

– 

wyjaśniać  zasady  reglamentacji  usług  z  zakresu  zaopatrzenia  ortopedyczno  – 
rehabilitacyjnego, 

– 

rozróżniać  materiały  i  półfabrykaty  niezbędne  do wykonania  zaopatrzenia  ortopedyczno 
– rehabilitacyjnego, 

– 

rozróżniać  urządzenia,  maszyny  i  narzędzia  niezbędne  do  wykonania  poszczególnych 
rodzajów zaopatrzenia ortopedycznego, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

obsługiwać komputer, 

– 

posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wskazać zmiany patologiczne wymagające zastosowania obuwia ortopedycznego, 

 

scharakteryzować grupy funkcjonalne obuwia ortopedycznego, 

 

scharakteryzować elementy konstrukcyjne stałe i dodatkowe obuwia ortopedycznego, 

 

dostosować formy konstrukcyjne obuwia ortopedycznego do zmian patologicznych, 

 

pobrać miary i wykonać projekt obuwia ortopedycznego, 

 

dobrać  surowce  i  materiały  do  wykonania  poszczególnych  elementów  obuwia 
ortopedycznego, 

 

dobrać metody i techniki do wykonania obuwia ortopedycznego,  

 

użytkować maszyny, narzędzia i przybory stosowane w obuwnictwie ortopedycznym,  

 

wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne obuwia ortopedycznego, 

 

dostosować obuwie ortopedyczne do kształtu i wielkości stopy, 

 

przystosować obuwie standardowe do zmian funkcjonalnych stopy, 

 

określić wskazania do zastosowania wkładek ortopedycznych, 

 

scharakteryzować rodzaje wkładek ortopedycznych i ich przeznaczenie,  

 

dobrać surowce i materiały do wykonania wkładki ortopedycznej, 

 

wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne wkładek ortopedycznych, 

 

dopasować wkładkę ortopedyczną do buta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ  
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

…………………………………….………................ 

Modułowy program nauczania:    

Technik ortopeda 322[13] 

Moduł:   

Produkcja sprzętu ortopedyczno

-

rehabilitacyjnego 

322[13].Z3 

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie obuwia ortopedycznego 322[13].Z3.04 

Temat:  Wykonywanie obuwia na stopę piętową utrwaloną 

Cel ogólny: Uczeń będzie umiał wykonać obuwie dla pacjenta ze stopą piętową utrwaloną 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dokonać oceny zniekształcenia stopy, 

  dokonać pomiaru tęgości stopy, 

  ocenić potrzebę wykonania pozytywu i negatywu gipsowego, 

  wykonać negatyw, a następnie pozytyw gipsowy stopy,  

  sporządzić szablony z pozytywu gipsowego, 

  dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych szablonów, 

  sporządzić wykaz czynności niezbędnych do wykonania obuwia,  

  dobrać materiały i sprzęt potrzebny do wykonania obuwia, 

  wykonać obuwie na stopę piętową utrwaloną. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

  gips lub masa plastyczna, 

  zestaw do wykonywania negatywów i pozytywów gipsowych, 

  miara krawiecka, 

  maszyny, narzędzia i urządzenia do wykonania obuwia, 

  materiały niezbędne do wykonania obuwia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas trwania zajęć

  6 godzin po 55 minut. 

 
Uczestnicy

  uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjno – przygotowawcze: 

  sprawdzenie obecności,  

  stanu ubrań roboczych,  

  obuwia. 

2.  Sprawdzenie teoretycznego przygotowania uczniów do zajęć. 
2.  Instruktaż wstępny: 

  podanie tematu i celu lekcji, 

  nawiązanie do poprzednich zajęć, 

  krótkie wprowadzenie do tematu, 

  omówienie metodyki wykonywania obuwia ortopedycznego. 

3.  Przydział zadań szkoleniowo – produkcyjnych: 

  przydział dokumentacji, narzędzi, przyrządów, 

  przydział pracy i stanowisk pracy. 

4.  Instruktaż bieżący: 

  nadzór nad przebiegiem i dyscypliną pracy, 

  nadzór nad zachowaniem przepisów bhp, 

  wyrażenie zgody na zakończenie prac. 

5.  Ocena zadań szkoleniowo – produkcyjnych: 

  odbiór prac uczniowskich i ich ocena, 

  uporządkowanie stanowisk pracy. 

6.  Instruktaż końcowy: 

  podsumowanie wyników lekcji, wskazanie na osiągnięcia i na braki, 

  ocena zachowania się uczniów podczas pracy, 

  podanie tematu następnych zajęć, 

  uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły 

im  trudności;  nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie 
umiejętności  były  ćwiczone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  na 
przyszłość. 

7.  Czynności organizacyjno – porządkowe: 

  zwrot narzędzi do magazynu, 

  zebranie prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

…………………………………….………................ 

Modułowy program nauczania: 

Technik ortopeda 322[13] 

Moduł:  

Produkcja sprzętu ortopedyczno-rehabilitacyjnego 
322[13].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie obuwia ortopedycznego 322[13].Z3.04 

Temat:    Wykonywanie  wkładki  ortopedycznej  uzupełniającej  ubytek  stopy  w  obrębie 

palców 

Cel  ogólny:  Uczeń  będzie  umiał  wykonać  wkładkę  ortopedyczną  dla  pacjenta  z  ubytkiem 

stopy w obrębie palców. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dokonać oceny ubytku stopy, 

  dokonać pomiaru tęgości stopy, 

  wykonać negatyw i pozytyw stopy, 

  sporządzić szablony z pozytywu gipsowego, 

  dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych szablonów, 

  sporządzić wykaz czynności niezbędnych do wykonania wkładki protezowej,  

  dobrać materiały i sprzęt niezbędne do wykonania wkładki, 

  wykonać wkładkę uzupełniającą ubytek stopy w obrębie palców. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

  gips lub masa plastyczna, 

  zestaw do wykonywania negatywów i pozytywów gipsowych, 

  miara krawiecka, 

  maszyny, narzędzia i urządzenia do wykonania obuwia, 

  sprzęt niezbędny do wykonania wkładki, 

  materiały niezbędne do wykonania wkładki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas trwania zajęć

  6 godzin po 55 minut. 

 
Uczestnicy

  uczniowie kształcący się w zawodzie technik ortopeda. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjno – przygotowawcze: 

  sprawdzenie obecności,  

  stanu ubrań roboczych,  

  obuwia. 

3.  Sprawdzenie teoretycznego przygotowania uczniów do zajęć. 
3. Instruktaż wstępny: 

  podanie tematu i celu lekcji, 

  nawiązanie do poprzednich zajęć, 

  krótkie wprowadzenie do tematu, 

  omówienie metodyki wykonywania wkładki ortopedycznej. 

4. Przydział zadań szkoleniowo – produkcyjnych: 

  przydział dokumentacji, narzędzi, przyrządów, 

  przydział pracy i stanowisk pracy. 

5. Instruktaż bieżący: 

  nadzór nad przebiegiem i dyscypliną pracy, 

  nadzór nad zachowaniem przepisów bhp 

  wyrażenie zgody na zakończenie prac. 

6. Ocena zadań szkoleniowo – produkcyjnych: 

  odbiór prac uczniowskich i ich ocena, 

  uporządkowanie stanowisk pracy. 

7. Instruktaż końcowy: 

  podsumowanie wyników lekcji, wskazanie na osiągnięcia i na braki, 

  ocena zachowania się uczniów podczas pracy, 

  podanie tematu następnych zajęć, 

  uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły 

im  trudności;  nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie 
umiejętności  były  ćwiczone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  na 
przyszłość. 

8. Czynności organizacyjno – porządkowe: 

  zwrot narzędzi do magazynu, 

  zebranie prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Zastosowanie  obuwia  ortopedycznego  korygującego  zmiany 

deformujące stopę i jej ustawienie

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  algorytm  wykonania  obuwia  wyrównującego  skrócenie  przy  utrwalonym 

ustawieniu końskim stopy.  
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  obuwia 
ortopedycznego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować dokonanie pomiaru wstępnego i przymiarek, 
2)  zaprojektować wkładkę ortopedyczną dla kończyny w ustawieniu końskim, 
3)  zaprojektować wyrównanie czynnościowe kończyny po stronie przeciwnej, 
4)  opisać proces technologiczny wykonania zaopatrzenia, 
5)  zapisać powyższe działania w postaci algorytmu. 
 
      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj algorytm wykonania obuwia wyrównującego skrócenie kończyny.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  obuwia 
ortopedycznego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować dokonanie pomiaru wstępnego i wykonanie przymiarek, 
2)  zaplanować niezbędne materiały i narzędzia, 
3)  opisać proces technologiczny wykonania obuwia wyrównującego skrócenie kończyny, 
4)  zapisać powyższe działania w postaci algorytmu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Technologia wykonania obuwia ortopedycznego korygującego 

zmiany deformujące stopę i jej ustawienie 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W  warsztatach  ortopedycznych  wykonaj  obuwie  na  stopę  końsko  –  szpotawą  

z deformacją. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  obuwia 
ortopedycznego.  Nauczyciel  przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  powinien  wyjaśnić  zakres 
i przebieg ćwiczenia, zwrócić uwagę na przestrzeganie przez uczniów obowiązujących zasad bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać oceny zniekształcenia stopy, 
2)  dokonać pomiaru tęgości stopy, 
3)  wykonać negatyw, a następnie pozytyw gipsowy stopy,  
4)  sporządzić szablony z pozytywu gipsowego, 
5)  dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych szablonów, 
6)  sporządzić wykaz czynności niezbędnych do wykonania obuwia,  
7)  wykonać obuwie na stopę końsko – szpotawą z deformacją. 
 
      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  szary papier, 

  miara krawiecka, linijka, 

  opaski gipsowe, 

  skóry miękkie, twarde, wyściółkowe, 

  styrogum, korek,  

  maszyna do szycia, 

 

łaciarka,  

  klej, nici, oczka, taśma Velkro,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Na zajęciach w warsztatach ortopedycznych wykonaj obuwie na stopę piętową utrwaloną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  obuwia 
ortopedycznego.  Nauczyciel  przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  powinien  wyjaśnić  zakres 
i przebieg ćwiczenia, zwrócić uwagę na przestrzeganie przez uczniów obowiązujących zasad 
bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać oceny zniekształcenia stopy, 
2)  dokonać pomiaru tęgości stopy, 
3)  w razie potrzeby wykonać negatyw, a następnie pozytyw gipsowy stopy,  
4)  sporządzić szablony z pozytywu gipsowego, 
5)  dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych szablonów, 
6)  sporządzić wykaz czynności niezbędnych do wykonania obuwia,  
7)  wykonać obuwie na stopę piętową utrwaloną. 
 
      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  szary papier, 

  miara krawiecka, linijka, 

  opaski gipsowe, 

  skóry miękkie, twarde, wyściółkowe, 

  styrogum,  

  maszyna do szycia, 

 

łaciarka,  

  klej, nici, oczka, taśma Velkro,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

W warsztatach ortopedycznych wykonaj obuwie na stopę płasko – koślawą nieutrwaloną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  obuwia 
ortopedycznego.  Nauczyciel  przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  powinien  wyjaśnić  zakres  i przebieg 

ćwiczenia, zwrócić uwagę na przestrzeganie przez uczniów obowiązujących zasad bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać oceny zniekształcenia stopy, 
2)  dokonać pomiaru tęgości stopy, 
3)  w razie potrzeby wykonać negatyw, a następnie pozytyw gipsowy stopy,  
4)  jeśli był wykonany pozytyw – sporządzić szablony z pozytywu gipsowego, 
5)  jeśli  nie  był  wykonywany  pozytyw  –  dobrać  formę  drewnianą  wg  pobranych  pomiarów 

stopy, 

6)  wykonać szablony z formy drewnianej, 
7)  dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych szablonów, 
8)  sporządzić wykaz czynności niezbędnych do wykonania obuwia,  
9)  wykonać obuwie na stopę piętową utrwaloną. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  miara krawiecka, linijka, 

  forma drewniana (kopyto), 

  opaski gipsowe, 

  skóry miękkie, twarde, wyściółkowe, 

  styrogum,  

  maszyna do szycia, 

 

łaciarka,  

  klej, nici, oczka, taśma Velkro,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4

 

Opracuj  projektu  dokumentacji  technologicznej  obuwia  ortopedycznego  dla  dorosłego  

ze skróceniem kończyny o 4 centymetry.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  obuwia 
ortopedycznego.  Nauczyciel  przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  powinien  wyjaśnić  zakres 
i przebieg ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy zlecenia lekarskiego, 
2)  określić skrócenie kończyny, 
3)  dokonać pomiarów kończyny,  
4)  zapisać uzyskane informacje, 
5)  zaprojektować i wykonać rysunek obuwia wyrównującego skrócenie, 
6)  zaplanować materiały do wykonania obuwia. 
 
      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  miara krawiecka, 

  papier do wykonania rysunku i formy, 

  ołówek, nożyczki, 

  wzór dokumentacji technicznej, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 5

 

Dobierz oprzyrządowanie do wykonania obuwia zaprojektowanego dla pacjenta dorosłego 

ze skróceniem stopy o 4 cm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  obuwia 
ortopedycznego.  Nauczyciel  przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  powinien  wyjaśnić  zakres 
i przebieg ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać pomiaru stopy, 
2)  ocenić dysfunkcję stopy, 
3)  zaplanować dodatkowe pomiary i technologię ich wykonania, 
4)  zaplanować sprzęt i materiały niezbędne do wykonania pomiarów, 
5)  zaplanować sprzęt potrzebny do wykonania obuwia, 
6)  dobrać materiały niezbędne do wykonania obuwia. 
 
      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  stanowisko pobierania miar, 

  stanowisko montażu obuwia z pełnym wyposażeniem, 

  maszyny do szycia, 

  papier formatu A4, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.   Zastosowanie i technologia wykonania wkładek ortopedycznych 

korygujących zmiany deformujące stopę i jej ustawienie

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracuj  algorytm  pomiaru  i  planowania  wykonania  wkładki  korygującej  stopy  płasko  – 

koślawej u dzieci. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  wkładek 
ortopedycznych.  Nauczyciel  przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  powinien  wyjaśnić  zakres 
i przebieg ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dostępną literaturę na temat wykonywania wkładek, 
2)  zaplanować  działania  i  ich  kolejność  podczas  dokonywania  pomiaru  stopy  płasko  - 

koślawej, 

3)  zaplanować działania i ich kolejność podczas wykonywania wkładki, 
4)  zapisać te działania w postaci algorytmu. 
 
      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
      Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  katalogi sprzętu ortopedycznego, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2

 

W warsztatach ortopedycznych wykonaj projekt wkładki unoszącej sklepienie poprzeczne 

stopy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  wkładek 
ortopedycznych.  Nauczyciel  przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  powinien  wyjaśnić  zakres 
i przebieg ćwiczenia, zwrócić uwagę na przestrzeganie przez uczniów obowiązujących zasad bhp. 
 

Uczeń powinien:

 

1)  dokonać oceny zniekształcenia stopy, 
2)  dokonać pomiarów stopy, 
3)  dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych szablonów, 
4)  sporządzić wykaz czynności niezbędnych do wykonania wkładki protezowej,  
5)  zaplanować sprzęt, maszyny i urządzenia niezbędne do wykonania wkładki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  szary papier, 

  miara krawiecka, linijka, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

W  warsztatach  ortopedycznych  wykonaj  wkładkę  uzupełniającą  ubytek  stopy  w  obrębie 

palców. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  wkładek 
ortopedycznych.  Nauczyciel  przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  powinien  wyjaśnić  zakres 
i przebieg ćwiczenia, zwrócić uwagę na przestrzeganie przez uczniów obowiązujących zasad bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać oceny ubytku stopy, 
2)  dokonać pomiaru tęgości stopy, 
3)  wykonać negatyw, a następnie pozytyw gipsowy stopy,  
4)  sporządzić szablony z pozytywu gipsowego, 
5)  dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych szablonów, 
6)  sporządzić wykaz czynności niezbędnych do wykonania wkładki protezowej,  
7)  wykonać wkładkę uzupełniająca ubytek stopy w obrębie palców. 
 
      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
      Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  szary papier, 

  miara krawiecka, linijka, 

  opaski gipsowe, 

  skóry miękkie, twarde, wyściółkowe, 

  stalka metalowa, 

  styrogum,  

  klej,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie4 

W warsztatach ortopedycznych wykonaj wkładkę na stopę płasko – koślawą u dziecka. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  technologie  wytwarzania  wkładek 
ortopedycznych.  Nauczyciel  przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  powinien  wyjaśnić  zakres 
i przebieg ćwiczenia, zwrócić uwagę na przestrzeganie przez uczniów obowiązujących zasad bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać oceny zniekształcenia stopy, 
2)  dokonać pomiaru tęgości stopy, 
3)  dokonać analizy potrzeb materiałowych według wykonanych szablonów, 
4)  sporządzić wykaz czynności niezbędnych do wykonania wkładki protezowej,  
5)  wykonać wkładkę uzupełniającą ubytek stopy w obrębie palców. 
 
      Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
      Środki dydaktyczne: 

  katalogi technologii wykonania obuwia ortopedycznego,  

  szary papier, 

  miara krawiecka, linijka, 

  skóry miękkie, wyściółkowe, 

  styrogum,  

  klej,  

  poradnik dla ucznia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  Wykonywanie  obuwia 
ortopedycznego 

 

Test składa się z 30 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  2,  3,  5,  6,  7,  8,  9,  12,  13, 15, 16,  18,  19, 20, 21,  23,  24, 26, 27,  30 są  poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 1, 4, 10, 11, 14, 17, 22, 25, 28, 29 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 28 zadań, w tym 8 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. b, 3. d, 4. d, 5. c, 6. b, 7. c, 8. b, 9. d, 10. c, 11. b, 
12. a, 13. a, 14. d, 15. b, 16. a, 17. b, 18. b, 19. d, 20. c, 21. a, 22. b, 23. a, 24. b, 
25. d, 26. d,  27. c, 28. b, 29. a, 30 c. 

 
 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać zmiany patologiczne wymagające 
zastosowania obuwia ortopedycznego 

PP 

Scharakteryzować grupy funkcjonalne obuwia 
ortopedycznego 

Określić wskazania do zastosowania wkładek 
ortopedycznych 

Dostosować formy konstrukcyjne obuwia 
ortopedycznego do zmian patologicznych 

PP 

Pobrać miary i wykonać projekt obuwia 
ortopedycznego 

Dobrać surowce i materiały do wykonania 
poszczególnych elementów obuwia ortopedycznego 

Dostosować formy konstrukcyjne obuwia 
ortopedycznego do zmian patologicznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Użytkować maszyny, narzędzia i przybory 
stosowane w obuwnictwie ortopedycznym 

Przystosować obuwie standardowe do zmian 
funkcjonalnych stopy 

10  Dostosować obuwie ortopedyczne do kształtu  

i wielkości stopy 

PP 

11  Przystosować obuwie standardowe do zmian 

funkcjonalnych stopy 

PP 

12  Scharakteryzować rodzaje wkładek ortopedycznych 

i ich przeznaczenie 

13  Dobrać surowce i materiały do wykonania wkładki 

ortopedycznej 

14  Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne wkładek 

ortopedycznych 

PP 

15  Dopasować wkładkę ortopedyczną do buta 

 

16  Wskazać zmiany patologiczne wymagające 

zastosowania obuwia ortopedycznego 

17  Scharakteryzować grupy funkcjonalne obuwia 

ortopedycznego 

PP 

18  Scharakteryzować elementy konstrukcyjne stałe  

i dodatkowe obuwia ortopedycznego 

19  Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne obuwia 

ortopedycznego 

20  Pobrać miary i wykonać projekt obuwia 

ortopedycznego 

21  Dobrać surowce i materiały do wykonania 

poszczególnych elementów obuwia ortopedycznego 

22  Dobrać metody i techniki do wykonania obuwia 

ortopedycznego 

PP 

23  Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne obuwia 

ortopedycznego 

24  Dostosować obuwie ortopedyczne do kształtu  

i wielkości stopy 

25  Określić wskazania do zastosowania wkładek 

ortopedycznych 

PP 

26  Scharakteryzować grupy funkcjonalne obuwia 

ortopedycznego 

27  Dobrać surowce i materiały do wykonania wkładki 

ortopedycznej 

28  Określić wskazania do zastosowania wkładek 

ortopedycznych 

29  Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne wkładek 

ortopedycznych 

PP 

30  Dobrać metody i techniki do wykonania obuwia 

ortopedycznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  30  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wskazaniem do zastosowania obuwia ortopedycznego z obcasem Thomasa jest 

a)  szpotawość kończyn. 
b)  stopa piętowa wrodzona. 
c)  koślawość kończyn. 
d)  skrócenie kończyny.  

 
2.  Która kolumna przedstawia elementy lecznicze obuwia ortopedycznego, przeznaczonego 

do leczenia i rehabilitacji utrwalonych stóp końsko-szpotawych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

a) 

 

b) 

 

c) 

 

d) 

 
3.  Odwrócony obcas Thomasa stosuje się w przypadku 

a)  koślawości stóp. 
b)  skrócenia kończyny. 
c)  bolesnych modzeli. 
d)  szpotawości kończyn. 

 
4.  W  celu dostosowania  obuwia  do  zniekształcenia  stóp  końsko  –  szpotawych z  resztkami 

deformacji po leczeniu należy zastosować w nim 
a)  obcas  po  stronie  przyśrodkowej  wyższy,  podnosek  przedłużony  po  stronie 

przyśrodkowej. 

b)  obcas wydłużony ku tyłowi, zakładka poza piętę grubsza, uzupełniająca obrys pięty. 
c)  obcas  po  stronie  przyśrodkowej  wyższy  i  wydłużony,  podnosek  wydłużony  po 

stronie bocznej. 

d)  obcas  wydłużony  ku  przodowi  po  stronie  bocznej,  nosek  wydłużony  po  stronie 

przyśrodkowej do linii przekolebaniu stopy. 

 
5.  Pobranie miary z obwodu łydki jest niezbędne do wykonania 

a)  buta uzupełniającego przodostopie. 
b)  każdego rodzaju obuwia ortopedycznego. 
c)  buta z długimi cholewkami. 
d)  każdego buta z cholewkami. 

 
6.  Do wykonania podeszwy buta ortopedycznego najlepiej nadaje się skóra 

a)  cielęca futrówka. 
b)  krupon bydlęcy. 
c)  juchtowa. 
d)  bukat. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

7.  Sznurowanie  przedłużone  dla  ułatwienia  zakładania  obuwia  ortopedycznego  należy 

zastosować podczas wykonywania obuwia dla stopy 
a)  wrażliwej. 
b)  skróconej przy ustawieniu końskim. 
c)  końsko – szpotawej. 
d)  skróconej przy ustawieniu anatomicznym. 

 
8.  Do  wykonania  rozkroju  skóry  do  produkcji  obuwia  ortopedycznego  służą  następujące 

urządzenia, narzędzia, przybory 
a)  przecinaki, krajarka, ścieniarka, wyrównywarka. 
b)  liniały, wzorniki, kątowniki, wycinarka. 
c)  noże, krajarka taśmowa, ścieniarka, szydła. 
d)  nożyce, noże, płyta traserska, stół do rozkroju. 

 
9.  Wkładka metatarsalna służy do 

a)  odciążenia sklepienia podłużnego stopy. 
b)  korekcji stopy porażennej. 
c)  zaopatrzenia ubytku stopy. 
d)  odciążenia sklepienia poprzecznego stopy. 

 
10.  W  celu  dokładnego  wykonania  i  dopasowania  obuwia  ortopedycznego  technik ortopeda 

powinien:  
a)  tylko dokonać dokładnego pomiaru. 
b)  określić dokładnie punkt podparcia stopy. 
c)  wykonać odlew gipsowy stopy. 
d)  ocenić wszystkie deformacje stopy. 

 
11.  Aby dostosować obuwie standardowe dziecka ze stopą płasko – koślawą do jego potrzeb 

należy umieścić w obuwiu 
a)  podkładkę unoszącą boczny brzeg pięty. 
b)  klin unoszący przyśrodkowy brzeg pięty.  
c)  sztywne zapiętki z filcu blokowego. 
d)  wkładki pronujące pod przodostopiem. 

 
12.  Wkładka korytkowa stosowana jest 

a)  w koślawości stóp. 
b)  w płaskostopiu poprzecznym. 
c)  w obniżeniu sklepienia poprzecznego. 
d)  w szpotawości stóp. 

 
13.  Aparat szynowy we wkładce z szyną boczną wykonany jest 

a)  ze stali niklowej lub duraluminium. 
b)  ze stali nierdzewnej kwasoodpornej. 
c)  ze specjalnie usztywnianej skóry twardej. 
d)  z wkładki z konstrukcją drucianą. 

 
14.  Aby  nie  dochodziło  do  zsuwania  się  pięty  po  pochyłości  klina  korekcyjnego  należy 

zastosować 
a)  sztywne zapiętki. 
b)  długie sznurowanie buta. 
c)  pelotkę unoszącą sklepienie stopy. 
d)  wkładkę korytkową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

15.  Aby  wkładka  ortopedyczna  nie  przesuwała  się  w  obuwiu,  należy  wykonać  wcześniej 

odlew gipsowy stopy w ustawieniu 
a)  naturalnym. 
b)  korygującym. 
c)  utrwalonym. 
d)  dowolnym. 

 
16.  W  przypadku  wady  stopy,  polegającej  na  ustawieniu  końsko-szpotawym,  należy 

zastosować 
a)  wkładki pronujące. 
b)  wkładki supinujące. 
c)  aparat korygujący Brona. 
d)  aparat korygujący Thomsena. 

 
17.  Ortezy korekcyjne stosowane są w celu 

a)  zabezpieczenia wyników osiągniętych w leczeniu operacyjnym kończyny dolnej. 
b)  pomocy przy leczeniu niektórych wad rozwojowych w obrębie kończyny dolnej. 
c)  wyłączenia niewydolnych struktur podpórczych lub zmniejszenia nacisków. 
d)  stworzenia warunków stabilnego podparcia masy ciała. 

 
18.  Obcasem podwyższającym przyśrodkową części podeszwy buta o kilka milimetrów jest 

a)  odwrócony obcas Thomasa. 
b)  obcas Thomasa. 
c)  obcas koturnowy. 
d)  obcas metatarsalny. 

 
19.  Obuwie na stopy piętowe utrwalone jest to obuwie uformowane na 

a)  formach o osi podłużnej. 
b)  formach o osi przedłużonej zagiętej. 
c)  formach o osi podłużnej prostej. 
d)  prostych formach lub odlewach gipsowych.  

 
20.  Obrysowując  stopę  ołówkiem  trzymanym  skośnie  pod stopą otrzymujemy  tzw. odbitkę, 

czyli 
a)  obrys stopy. 
b)  obwód stopy. 
c)  pole stąpania. 
d)  pole podparcia. 

 
21.  Do wykonania negatywu i pozytywu potrzebnego do wykonania obuwia ortopedycznego 

stosujemy 
a)  gips. 
b)  styrogum. 
c)  laminat. 
d)  skórę. 

 
22.  Przy dużych rozmiarach negatywów gipsowych niezbędne jest 

a)  modyfikowanie pozytywu w celu obniżenia ciężaru konstrukcji. 
b)  zmniejszenie grubości ścian w celu obniżenia ciężaru konstrukcji. 
c)  zwiększenie grubości ścian w celu wzmocnienia konstrukcji. 
d)  zalewanie formy w celu wzmocnienia konstrukcji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

23.  Obuwie  wyrównujące  skrócenie  przy  ustawieniu  anatomicznym  stopy  powinno  być 

budowane 
a)  na 

formach 

normalnym 

wygięciu 

podeszwowym, 

wyrównaniem 

z korka lub PCV. 

b)  na formach o osi podłużnej z wbudowanym klinem gumowym. 
c)  na prawidłach z wkładkami pronującymi. 
d)  na formach o osi podłużnej nieco zagiętej, bez noska, ale z rozpórką. 

 
24.  Uzupełnienie protezowe przodostopia wykonuje się poprzez zastosowanie 

a)  skóry do formowania. 
b)  filcu blokowego. 
c)  stopy protezowej. 
d)  granulatu polistyrenu. 

 
25.  Wkładki ortopedyczne korytkowe stosuje się u pacjentów z 

a)  ostrogą piętową. 
b)  płaskostopiem. 
c)  koślawością kolan. 
d)  koślawością stępu. 

 
26.  Obniżeniu  sklepienia  poprzecznego  stopy  towarzyszy  skłonność  do  tworzenia  się 

modzeli pod głowami kości śródstopia. Aby temu zapobiec stosuje się 
a)  wkładkę odciążającą. 
b)  wkładkę właściwą. 
c)  wkładkę korytkową. 
d)  wkładkę trójkątną. 

 
27.  Do wykonania nakładek na wkładki ortopedyczne należy stosować 

a)  krupon bydlęcy. 
b)  ścinki celuloidu. 
c)  skórę blankową. 
d)  metal niekorodujący. 

 
28.  Wskazaniem do zastosowania wkładki z gumowym podciągiem jest 

a)  stopa końska. 
b)  stopa opadająca.  
c)  stopa szpotawa. 
d)  stopa płaska. 

29.  Wkładka  właściwa  stosowana  w  przypadku  nieutrwalone  stopy  płaskiej  powinna 

posiadać 
a)  wzniesienia podpierające sklepienie podłużne i poprzeczne stopy. 
b)  niewielkie, trójkątne wkładki o przekroju wypukłej poduszeczki. 
c)  klin unoszący przyśrodkowy i boczny brzeg pięty. 
d)  pelotkę unoszącą sklepienie poprzeczne i supinującą stopę. 

 
30.  Negatywy gipsowe wykonuje się metodą 

a)  tłoczniową. 
b)  podciśnieniową. 
c)  opaskową. 
d)  wciskową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Wykonywanie obuwia ortopedycznego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

26 

 

27 

 

28 

 

29 

 

30 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  Wykonywanie  obuwia 
ortopedycznego 

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 30 są poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 2, 5, 12, 13, 14, 16, 23, 28, 29 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 22 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 28 zadań, w tym 8 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. d, 3. a, 4. a, 5. d, 6. b, 7. a, 8. d, 9. d, 10. a, 11. a, 
12. 
d, 13. c, 14. c, 15. d, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. c, 21. b, 22. a, 23. c, 24. c, 
25. 
c, 26. b, 27. c, 28. c, 29. a, 30. c. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne obuwia 
ortopedycznego 

Dostosować obuwie ortopedyczne do kształtu  
i wielkości stopy 

PP 

Dobrać surowce i materiały do wykonania wkładki 
ortopedycznej 

Pobrać miary i wykonać projekt obuwia 
ortopedycznego 

Wskazać zmiany patologiczne wymagające 
zastosowania obuwia ortopedycznego 

PP 

Scharakteryzować rodzaje wkładek ortopedycznych 
i ich przeznaczenie 

Określić wskazania do zastosowania wkładek 
ortopedycznych 

Dobrać surowce i materiały do wykonania 
poszczególnych elementów obuwia ortopedycznego 

Użytkować maszyny, narzędzia i przybory 
stosowane w obuwnictwie ortopedycznym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

10  Dobrać metody i techniki do wykonania obuwia 

ortopedycznego 

11  Scharakteryzować grupy funkcjonalne obuwia 

ortopedycznego 

12  Przystosować obuwie standardowe do zmian 

funkcjonalnych stopy 

PP 

13  Dostosować formy konstrukcyjne obuwia 

ortopedycznego do zmian patologicznych 

PP 

14  Określić wskazania do zastosowania wkładek 

ortopedycznych 

PP 

15  Dobrać surowce i materiały do wykonania wkładki 

ortopedycznej 

16  Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne wkładek 

ortopedycznych 

PP 

17  Scharakteryzować grupy funkcjonalne obuwia 

ortopedycznego 

18  Określić wskazania do zastosowania wkładek 

ortopedycznych 

19  Scharakteryzować elementy konstrukcyjne stałe  

i dodatkowe obuwia ortopedycznego 

20  Dopasować wkładkę ortopedyczną do buta 

21  Pobrać miary i wykonać projekt obuwia 

ortopedycznego 

22  Przystosować obuwie standardowe do zmian 

funkcjonalnych stopy 

23  Scharakteryzować grupy funkcjonalne obuwia 

ortopedycznego 

PP 

24  Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne obuwia 

ortopedycznego 

25  Dostosować formy konstrukcyjne obuwia 

ortopedycznego do zmian patologicznych 

26  Dostosować obuwie ortopedyczne do kształtu  

i wielkości stopy 

27  Wskazać zmiany patologiczne wymagające 

zastosowania obuwia ortopedycznego 

28  Wykonać ważniejsze formy konstrukcyjne wkładek 

ortopedycznych 

PP 

29  Dobrać metody i techniki do wykonania obuwia 

ortopedycznego 

PP 

30  Dobrać surowce i materiały do wykonania 

poszczególnych elementów obuwia ortopedycznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  30  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Na stopy piętowe utrwalone wykonuje się obuwie uformowane na 

a)  formach o osi podłużnej prostej. 
b)  formach o osi przedłużonej zagiętej. 
c)  formach o osi podłużnej. 
d)  prostych formach lub odlewach gipsowych. 

 
2.  Aby dokładnie wykonać i dopasować obuwie ortopedyczne technik ortopeda powinien 

a)  ocenić wszystkie deformacje stopy. 
b)  określić dokładnie punkt podparcia stopy.  
c)  tylko dokonać dokładnego pomiaru. 
d)  wykonać odlew gipsowy stopy. 

 
3.  Do wykonania aparatu szynowego we wkładce z szyną boczną stosuje się 

a)  stal niklową lub duraluminium. 
b)  wkładki z konstrukcją drucianą. 
c)  specjalnie usztywnianą skórę twardą. 
d)  stal nierdzewną kwasoodporną. 

 
4.  Miarę z obwodu łydki należy pobrać do wykonania 

a)  buta z długimi cholewkami. 
b)  każdego buta z cholewkami. 
c)  każdego rodzaju obuwia ortopedycznego. 
d)  buta uzupełniającego przodostopie. 

 
5.  Obuwie ortopedyczne z obcasem Thomasa stosowane jest u osób, u których występuje 

a)  skrócenie kończyny.  
b)  stopa piętowa wrodzona. 
c)  szpotawość kończyn. 
d)  koślawość kończyn. 

 
6.  Wkładka korytkowa znajduje zastosowanie 

a)  w płaskostopiu poprzecznym. 
b)  w koślawości stóp. 
c)  w szpotawości stóp. 
d)  w obniżeniu sklepienia poprzecznego. 

 
7.  W niektórych zniekształcniach stopy stosuje się odwrócony obcas Thomasa, jest to 

a)  szpotawość kończyn. 
b)  koślawość stóp. 
c)  bolesne modzele.  
d)  skrócenie kończyny. 

 
8.  W celu wykonania podeszwy buta ortopedycznego najlepiej zastosować skórę 

a)  cielęca futrówka. 
b)  juchtowa. 
c)  bukat. 
d)  krupon bydlęcy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  Rozkroju  skóry  do  produkcji  obuwia  ortopedycznego  można  dokonać  przy 

wykorzystaniu następujących urządzeń, narzędzi, przyborów 
a)  nożyce, noże, płyta traserska, stół do rozkroju. 
b)  przecinaki, krajarka, ścieniarka, wyrównywarka. 
c)  noże, krajarka taśmowa, ścieniarka, szydła. 
d)  liniały, wzorniki, kątowniki, wycinarka. 

 
10.  Do wykonywania negatywów gipsowych stosuje się metodę 

a)  opaskową. 
b)  tłoczniową. 
c)  wciskową. 
d)  podciśnieniową. 

 
11.  Aby  zapobiec  tworzeniu  się  modzeli  pod  głowami  kości  śródstopia  w  obniżeniu 

sklepienia poprzecznego stopy stosuje się 
a)  wkładkę trójkątną. 
b)  wkładkę odciążającą. 
c)  wkładkę korytkową. 
d)  wkładkę właściwą. 

 
12.  W celu dostosowania obuwia  standardowego dziecka ze stopą płasko – koślawą do jego 

potrzeb należy umieścić w obuwiu 
a)  wkładki pronujące pod przodostopie. 
b)  podkładkę unoszącą boczny brzeg pięty. 
c)  sztywne zapiętki z filcu blokowego. 
d)  klin unoszący przyśrodkowy brzeg pięty.  

 
13.  Aby  dobrze  dostosować  obuwie  ortopedyczne  do  zniekształcenia  stóp  końsko  – 

szpotawych z resztkami deformacji po leczeniu należy zastosować w nim 
a)  obcas wydłużony ku tyłowi, zakładka poza piętę grubsza, uzupełniająca obrys pięty. 
b)  obcas  po  stronie  przyśrodkowej  wyższy,  podnosek  przedłużony  po  stronie 

przyśrodkowej. 

c)  obcas  wydłużony  ku  przodowi  po  stronie  bocznej,  nosek  wydłużony  po  stronie 

przyśrodkowej do linii przekolebaniu stopy. 

d)  obcas  po  stronie  przyśrodkowej  wyższy  i  wydłużony,  podnosek  wydłużony  po 

stronie boczne. 

 
14.  Korytkowe wkładki ortopedyczne stosuje się u pacjentów z 

a)  płaskostopiem. 
b)  ostrogą piętową. 
c)  koślawością stępu. 
d)  koślawością kolan. 

 
15.  W celu wykonania nakładek na wkładki ortopedyczne należy stosować 

a)  ścinki celuloidu. 
b)  krupon bydlęcy. 
c)  metal niekorodujący. 
d)  skórę blankową. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16.  Aby zapobiec zsuwaniu się pięty po pochyłości klina korekcyjnego należy zastosować 

a)  długie sznurowanie buta. 
b)  sztywne zapiętki. 
c)  wkładkę korytkową. 
d)  pelotkę unoszącą sklepienie stop. 

 
17.  Wskaż  kolumnę  przedstawiającą  elementy  lecznicze  obuwia  ortopedycznego, 

przeznaczonego do leczenia i rehabilitacji utrwalonych stóp końsko-szpotawych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

a) 

 

b) 

   c) 

       d) 

 
18.  Wkładkę z gumowym podciągiem stosuje się w przypadku 

a)  stopy końska. 
b)  stopy opadającej. 
c)  stopy szpotawej. 
d)  stopy płaskiej. 

 
19.  Obcasem podwyższającym przyśrodkową części podeszwy buta o kilka milimetrów jest 

a)  obcas koturnowy. 
b)  obcas metatarsalny. 
c)  odwrócony obcas Thomasa. 
d)  obcas Thomasa. 

 
20.  W  celu  zapobiegnięcia  przesuwania  się  wkładki  ortopedycznej  w  obuwiu  należy 

wykonać wcześniej odlew gipsowy stopy w ustawieniu 
a)  utrwalonym. 
b)  naturalnym. 
c)  korygującym. 
d)  dowolnym. 

 
21.  Tzw. odbitkę  otrzymujemy  obrysowując stopę ołówkiem  trzymanym  skośnie  pod  stopą, 

jest to 
a)  pole podparcia. 
b)  pole stąpania. 
c)  obrys stopy. 
d)  obwód stopy. 

 
22.  Wkładka metatarsalna stosowana jest w celu 

a)  odciążenia sklepienia poprzecznego stopy. 
b)  odciążenia sklepienia podłużnego stopy. 
c)  zaopatrzenia ubytku stopy. 
d)  korekcji stopy porażennej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

23.  Ortezy korekcyjne znajdują swoje zastosowanie w celu 

a)  stworzenia warunków stabilnego podparcia masy ciała. 
b)  zabezpieczenia wyników osiągniętych w leczeniu operacyjnym kończyny dolnej. 
c)  pomocy przy leczeniu niektórych wad rozwojowych w obrębie kończyny dolnej. 
d)  wyłączenia niewydolnych struktur podpórczych lub zmniejszenia nacisków. 

 
24.  Przy  ustawieniu  anatomicznym  stopy  obuwie  wyrównujące  skrócenie  powinno  być 

budowanie 
a)  na formach o osi podłużnej nieco zagiętej, bez noska, ale z rozpórką. 
b)  na formach o osi podłużnej z wbudowanym klinem gumowym. 
c)  na formach o normalnym wygięciu podeszwowym, z wyrównaniem z korka lub PCV. 
d)  na prawidłach z wkładkami pronującymi. 

 
25.  Dla  ułatwienia  zakładania  obuwia  ortopedycznego  stosuje  się  przedłużone  sznurowanie, 

które należy zastosować podczas wykonywania obuwia dla stopy 
a)  wrażliwej. 
b)  skróconej przy ustawieniu końskim. 
c)  końsko – szpotawej. 
d)  .skróconej przy ustawieniu anatomicznym. 

 
26.  W celu uzupełnienia protezowego przodostopia stosuje się 

a)  skóry do formowania. 
b)  filc blokowy. 
c)  stopę protezową. 
d)  granulat polistyrenu. 

 
27.  Wada stopy polegająca na jej ustawieniu końsko – szpotawym wymaga zastosowania 

a)  aparatu korygującego Thomsena. 
b)  aparatu korygującego Brona. 
c)  wkładek pronujących. 
d)  wkładek suponujących. 

 
28.  W  przypadku  nieutrwalonej  stopy  płaskiej  stosowana  wkładka  właściwa  powinna 

posiadać 
a)  klin unoszący przyśrodkowy i boczny brzeg pięty. 
b)  pelotkę unoszącą sklepienie poprzeczne i supinującą stopę. 
c)  wzniesienia podpierające sklepienie podłużne i poprzeczne stopy. 
d)  niewielkie, trójkątne wkładki o przekroju wypukłej poduszeczki. 

 
29.  W przypadku wykonywania negatywów gipsowych o dużych rozmiarach niezbędne jest 

a)  zwiększenie grubości ścian w celu wzmocnienia konstrukcji. 
b)  zalewanie formy w celu wzmocnienia konstrukcji. 
c)  modyfikowanie pozytywu w celu obniżenia ciężaru konstrukcji. 
d)  zmniejszenie grubości ścian w celu obniżenia ciężaru konstrukcji. 

 
30.  Podczas  wykonywania  negatywu  i  pozytywu  potrzebnego  do  wykonania  obuwia 

ortopedycznego stosujemy 
a)  styrogum. 
b)  laminat. 
c)  gips. 
d)  skórę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Wykonywanie obuwia ortopedycznego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

26 

 

27 

 

28 

 

29 

 

30 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 

 

1.  Bolkowski S.: Elektrotechnika. WSiP, Warszawa 2004 
2.  Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Dega W., Senger A.: Ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa 1996 
4.  Gaździk T.: Ortopedia i traumatologia. PZWL, Warszawa 2005 
5.  Górecki A., Grzegórski Z.: Ślusarstwo przemysłowe i usługowe. WSiP, Warszawa 2004 
6.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2004 
7.  Kiwerski J.: Rehabilitacja medyczna. PZWL, Warszawa 2003 
8.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2004 
9.  Marciniak W., Szulc A.: Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa 2005 
10.  Myśliborski T.: Zaopatrzenie ortopedyczne. PZWL, Warszawa 1985 
11.  Potyński A.: Podstawy technologii i konstrukcji mechanicznych. WSiP, Warszawa 2004 
12.  Prosnak  M.,  Łuczak  E.:  Podstawy  biomechaniki  ortopedycznej.  Materiały  pomocnicze. 

CMDNŚSM, Warszawa 1988 

13.  Prosnak  M.:  Podstawy  protetyki  ortopedycznej.  Materiały  pomocnicze.  CMDNŚSM, 

Warszawa 1988 

14.  Przeździak B.: Zaopatrzenie rehabilitacyjne. Via Media, Gdańsk 2003 
15.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
16.  Spodarek K.: Patologia narządu ruchu. PZWL, Warszawa 2005