background image

___________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Katarzyna Zarębska 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie masażu u sportowców różnych dyscyplin 
sportowych 322[12].Z3.02 

 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek. med. Ewa Rusiecka 
lek. med. Konrad Szymczyk 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].Z3.02 
„Wykonywanie  masażu  u  sportowców  różnych  dyscyplin  sportowych”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik masażysta. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Wysiłek fizyczny i masaż, a organizm człowieka 

11 

5.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Masaż w wybranych dyscyplinach sportowych 

13 

5.2. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Rodzaje masaży sportowych 

16 

5.3. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

30 

 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

technik masażysta.  

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz,  

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektu, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 

322[12].Z3 

Masaż sportowy 

 

 

322[12].Z3.01 

Wykonywanie masażu sportowego 

 

322[12].Z3.02 

Wykonywanie masażu u sportowców różnych

 

dyscyplin sportowych 

 

 

322[12].Z3.03 

Wykonywanie masażu w urazach sportowych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

– 

identyfikować elementy anatomii człowieka, 

– 

identyfikować podstawowe funkcje organizmu człowieka, 

– 

charakteryzować zjawiska chemiczne, 

– 

charakteryzować zjawiska fizyczne, 

– 

charakteryzować zjawiska biologiczne, 

– 

interpretować założenia teoretyczne i stosować je w praktyce, 

– 

dokonywać oceny swoich umiejętności, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

formułować wnioski, 

– 

pracować indywidualnie i w grupie. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

określić wpływ wysiłku fizycznego na czynność narządów i układów, 

 

określić wpływ masażu sportowego na poprawę kondycji zawodnika, 

 

dobrać metody i techniki masażu sportowego do indywidualnej sytuacji zawodnika,  

 

określić  wskazania  i  przeciwwskazania  do  stosowania  poszczególnych  metod  i  technik 
masażu sportowego, 

 

dobrać środki wspomagające masaż,  

 

przygotować zawodnika do startu w konkurencjach lekkoatletycznych,  

 

przygotować zawodnika do startu w grach zespołowych, 

 

przygotować zawodnika do startu w sportach walki i siłowych, 

 

przygotować zawodnika do udziału w konkurencjach zimowych, 

 

 przygotować zawodnika do startu w zawodach gimnastycznych, 

 

przygotować zawodnika do udziału w sportach wodnych, 

 

wykonać masaż przedstartowy w poszczególnych dyscyplinach sportowych, 

 

wykonać masaż międzystartowy w poszczególnych dyscyplinach sportowych, 

 

wykonać masaż treningowy w poszczególnych dyscyplinach sportowych,  

 

wykonać  masaż  podtrzymujący  –  kondycyjny  w  poszczególnych  dyscyplinach 
sportowych.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Technik masażysta 322[12] 
Moduł: 

Masaż sportowy 322[12].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  masażu  u  sportowców  różnych  dyscyplin 
sportowych 322[12].Z3.02

 

Temat:   Techniki masażu w różnych dyscyplinach sportowych.  

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  wykorzystania  technik  masażu  w  różnych 

dyscyplinach sportowych.

  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić wpływ wysiłku fizycznego na czynność narządów i układów, 

 

określić wpływ masażu sportowego na poprawę kondycji zawodnika, 

 

dobrać metody i techniki masażu sportowego do indywidualnej sytuacji zawodnika,  

 

określić  wskazania  i  przeciwwskazania  do  stosowania  poszczególnych  metod  i  technik 
masażu sportowego, 

 

dobrać środki wspomagające masaż,  

 

przygotować zawodnika do startu w różnych dyscyplinach sportowych,  

 

wykonać masaż stosując poszczególne metody i techniki masażu sportowego.  

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy samodzielnej i w zespole, 

 

oceny pracy, 

 

pozyskiwanie informacji z różnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2 osobowych

 
Środki dydaktyczne:
 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura dotycząca technik masażu, 

 

filmy dydaktyczne z instruktażem przeprowadzania masażu, 

 

odtwarzacz DVD, 

 

środki wspomagające masaż, 

 

stół do masażu. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie dla ucznia 

Scharakteryzuj i wykonaj masaż wybraną przez siebie techniką masażu sportowego. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Podział uczniów na grupy. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą ćwiczeń praktycznych. 

 
Faza I 
Informacje 
1.  Nauczyciel  informuje  o  sposobie  realizacji  tematu  zajęć  z  uwzględnieniem  przepisów 

bhp,  każdy  zespół  ma  wybrać  jedna  z  technik  masażu  sportowego  i  zastanowić  się  nad 
sposobem jego wykonania.  

2.  Nauczyciel prezentuje film o technikach masażu sportowego i krótko je omawia. 

 

Faza II 
Przygotowanie do przeprowadzenia masażu 
1.  Uczniowie  pracują  w  2  osobowych  zespołach.  Każdy  zespół  wybiera  technikę  masażu  

i dokonuje jej charakterystyki na podstawie dostępnej literatury.  

2.  Każdy zespół wybiera potrzebne środki pomocnicze do przeprowadzenia masażu. 
 
Faza III 
Przeprowadzenie masażu 
1.  Uczniowie sprawdzają swoją wiedzę na temat wybranej techniki masażu w praktyce. 
 
Faza IV 
Prezentacja osiągniętych wyników 
1.  Uczniowie przedstawiają efekty wykonanego masażu. 
2.  Każdy zespół zostaje oceniony przez nauczyciela. 
 
Faza V 
Analiza końcowa 
1.  Uczniowie  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności i uzasadniają dlaczego. 

2.  Uczniowie wskazują korzyści realizacji takich zajęć. 
3.  Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność. 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Technik masażysta 322[12] 
Moduł: 

Masaż sportowy 322[12].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie  masażu  u  sportowców  różnych  dyscyplin 
sportowych 322[12].Z3.02

 

Temat:  

Zastosowanie odpowiedniego sposobu masażu w wybranej dyscyplinie sportu.

 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  dobrania  odpowiedniego  masażu  do  wybranej 

dyscypliny sportu. 

 
Szczegółowe cele 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

określić wpływ wysiłku fizycznego na czynność narządów i układów, 

 

określić wpływ masażu sportowego na poprawę kondycji zawodnika, 

 

dobrać metody i techniki masażu sportowego do indywidualnej sytuacji zawodnika,  

 

określić  wskazania  i  przeciwwskazania  do  stosowania  poszczególnych  metod  i  technik 
masażu sportowego, 

 

dobrać środki wspomagające masaż,  

 

przygotować zawodnika do startu w wybranych dyscyplinach sportu.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy indywidualnej, 

 

pozyskiwanie informacji z różnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Środki dydaktyczne:
 

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier formatu A4, pisaki, 

 

literatura. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia
 

Scharakteryzuj  i  zaplanuj  masaż  sportowy  w  wybranej  przez  siebie  dyscyplinie  sportu. 

Wskaż,  jaki  masaż  treningowy,  przed  zawodami,  startowy  i  wysiłkowy  powinien  być 
wykonany w danej dyscyplinie sportu. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Faza właściwa 

Praca metodą projektu. 

 
Faza I Informacje 
1.  Nauczyciel  informuje  o  sposobie  realizacji  tematu  zajęć,  każdy  uczeń  ma  wybrać  jedną 

z dyscyplin sportowych i określić sposób wykonania projektu.  

 
Faza II 
Planowanie i wykonanie 
1.  Uczniowie pracują  samodzielnie.  Każda osoba wybiera dyscyplinę  sportu  i dokonuje  jej 

charakterystyki na podstawie literatury i dostępnych informacji.  

2.  Po  dokonaniu  wyboru  uczeń  przedstawia,  jaki  masaż  treningowy,  przez  zawodami, 

startowy i wysiłkowy powinien być wykonany w danym sporcie. 

 
Faza V 
Prezentacja projektu 
1.  Uczniowie przedstawiają efekty prac nad własnym projektem. 
2.  Każdy  uczeń  oddaje  do oceny  projekt  wraz  z krótkim opisem  charakteryzującym  masaż 

sportowy  w  wybranej  przez  siebie  dyscyplinie  sportu.  Z  omówieniem,  jaki  masaż 
treningowy,  przez  zawodami,  startowy  i  wysiłkowy  powinien  być  wykonany  w  danym 
sporcie. 

 
Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  zadania  sprawiły  im  trudności. 

Nauczyciel powinien podsumować całe  zadanie,  wskazać,  jakie umiejętności  były  ćwiczone, 
jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  na  przyszłość.  Uczniowie  wskazują 
korzyści z realizacji tego projektu. Nauczyciel ocenia projekty uczniów. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Wysiłek fizyczny i masaż, a organizm człowieka

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ wpływ masażu na poszczególne układy i narządy. Uzupełnij kartę pracy A lub B, 

a następnie wymień się kartami z kolegą/koleżanką i uzupełnij jego kartę.  

 

Karta pracy A 
 

OPISZ WPŁYW MASAŻU NA: 

Skórę 

 
 
 
 

Układ 
krążenia 
 

 
 
 
 

Układ 
nerwowy 

 
 
 
 

 
Karta pracy B 
 

OPISZ WPŁYW MASAŻU NA: 

Mięśnie 

 
 
 
 

Stawy i aparat więzadłowy  

 
 
 
 

Pozostałe układy (krew, układ 
pokarmowy, nerki) 

 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  wskazać  możliwości  pozyskania 
odpowiednich informacji.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1. dotyczącym wpływu masażu na poszczególne 

układy i narządy, 

2)  zapoznać się z wyrażeniami zawartymi w karcie pracy, 
3)  uzupełnić arkusz ćwiczeniowy, 
4)  wymienić się kartami z kolegą/koleżanką i uzupełnić zapisy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karty pracy A i B,  

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ przeciwwskazania do wykonania masażu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel powinien wyjaśnić sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1. dotyczącym przeciwwskazań do masażu, 
2)  zapisać przeciwwskazania, 
3)  zaprezentować wyniki na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier A4, 

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Masaż w wybranych dyscyplinach sportowych

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  trzy  wybrane  sposoby  masażu.  Zaprezentuj  sposób  przeprowadzenia 

masażu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  wskazać  możliwości  pozyskania 
odpowiednich  informacji.  Nauczyciel  powinien  przypomnieć  uczniom  o  korzystaniu 
ze stanowiska pracy zgodnie z przepisami bhp. Ćwiczenie należy wykonać w parach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać sposoby masażu, które scharakteryzuje, 
2)  zaprezentować charakterystykę wybranego masażu, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  przygotować potrzebne środki poślizgowe i wspomagające masaż sportowy, 
5)  przygotować potrzebny sprzęt, przybory, materiały do wykonania masażu, 
6)  przygotować potrzebne środki dezynfekcyjne do skóry, 
7)  wykonać masaż wybranym sposobem, 
8)  dokonać samooceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

środki poślizgowe i wspomagające masaż sportowy, 

 

sprzęt, przybory, materiały do wykonania masażu, 

 

środki dezynfekcyjne do skóry. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ, jakiemu masażowi podlegają najbardziej obciążone partie mięśni, stawy i ścięgna 

w wybranej dziedzinie sportu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  wskazać  możliwości  pozyskania 
odpowiednich informacji. Ćwiczenie należy wykonać w parach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać dziedzinę sportu, w której należy wykonać masaż, 
2)  określić rodzaj masażu najbardziej obciążonych części ciała, 
3)  zaprezentować wyniki na forum grupy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj czynności, jakie musisz dokonać w związku z masażem wybranych części 

ciała.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  wskazać  możliwości  pozyskania 
odpowiednich  informacji.  Nauczyciel  powinien  przypomnieć  uczniom  o  korzystaniu  ze 
stanowiska pracy ucznia zgodnie z przepisami bhp. Ćwiczenie należy wykonać w parach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać części ciała do masażu, 
2)  określić czynności związane z wykonywaniem masażu, 
3)  scharakteryzować czynności, 
4)  zaprezentować charakterystykę. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Określ  najbardziej  obciążane  partie  mięśni  podlegające  masażowi  w  podanych 

dziedzinach sportu. 
 
Karta pracy  
 

 

TAK 

NIE 

Najbardziej obciążone partie mięśni, stawy i ścięgna w poniżej wymienionych dziedzinach 
sportu podlegają masażowi: 
a) 

biegi krótkie, biegi przez płotki i skoki narciarskie – 
ścięgna Achillesa 

 

 

b) 

żeglarstwo i koszykówka – zginacze palców 

 

 

c) 

biegi długie – kończyny górne 

 

 

d) 

kajakarstwo – kończyny dolne 

 

 

e) 

rzut młotem – prostowniki palców 

 

 

f) 

skok wzwyż – mięsień piersiowy większy i kończyna 
dolna wybijająca 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  wskazać  możliwości  pozyskania 
odpowiednich informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  4.2.1.  dotyczącym  masażu  w  wybranych 

dyscyplinach sportu, 

2)  przeczytać uważnie stwierdzenia zawarte w karcie pracy, 
3)  zaznaczyć X prawidłowe stwierdzenie, 
4)  porównać wyniki w grupie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

karta pracy,  

 

przybory do pisania. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.   Rodzaje masaży sportowych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  rodzaje  masaży  sportowych.  Uzupełnij  kartę  pracy,  a  następnie  wymień 

się kartami z koleżanką/kolegą. Uzupełnij jej/jego kartę.  

 

Karta pracy A 
 

RODZAJ MASAŻU 

CHARAKTERYSTYKA 

masaż podtrzymujący – kondycyjny 

 
 
 
 
 

masaż powysiłkowy – treningowy 
 

 
 
 
 
 

 
Karta pracy B 
 

RODZAJ MASAŻU 

CHARAKTERYSTYKA 

masaż  
przedstartowy – zapobiegawczy 

 
 
 
 

masaż międzystartowy – 
regeneracyjny  

 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  wskazać  możliwości  pozyskania 
odpowiednich informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1. dotyczącym rodzajów masażu, 
2)  zapoznać się z wyrażeniami zawartymi w karcie pracy, 
3)  uzupełnić kartę pracy, 
4)  wymienić się kartami z kolegą/koleżanką i uzupełnić zapisy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

karty pracy A i B,  

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Podaj przykłady środków wspomagających masaż. 

 

Karta pracy  
 

PODZIAŁ 

PRZYKŁADY ŚRODKÓW 
WSPOMAGAJĄCYCH MASAŻ 

Środki poślizgowe 



Środki rozgrzewające i lecznicze 



Środki słabo rozgrzewające i lecznicze 



 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  powinien  wskazać  możliwości  pozyskania 
odpowiednich informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  4.3.1.  dotyczącym  środków  wspomagających 

masaż, 

2)  przeanalizować kartę pracy, 
3)  uzupełnić kartę pracy, 
4)  porównać wyniki w grupie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

przybory do pisania, 

 

karta pracy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  masażu  
u sportowców różnych dyscyplin sportowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 14 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 8, 11, 12, 13 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi1. d, 2. c, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. d, 18. c, 19. a, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dokonać analizy wpływu masażu na organizm 
człowieka 

PP 

Zidentyfikować wpływ treningu fizycznego na 
organizm człowieka 

Wskazać mechanizm działania masażu 

Wskazać wpływ masażu na organizm człowieka

 

Dobrać techniki masażu 

Określić wskazania do masażu częściowego 

Scharakteryzować techniki masażu 

Określić obciążone partie mięśni w różnych 
dyscyplinach sportu 

PP 

Scharakteryzować masaż sportowy  

10 

Scharakteryzować rodzaje masaży 

d

 

11 

Dokonać analizy techniki masażu 

PP 

12 

Dobrać środki wspomagające masaż 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

13 

Dokonać analizy wpływu wysiłek fizycznego na 
organizm człowieka 

PP 

14 

Dobrać środki wspomagające masaż 

15 

Określić budowę mięśni 

b

 

16 

Określić zastosowanie masażu podtrzymującego 

PP 

17 

Scharakteryzować techniki masażu 

18 

Scharakteryzować różne dziedziny sportu  

19 

Posłużyć się preparatami do masażu 

20 

Rozróżnić rodzaje masażu 

 
Przebieg testowania

 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wpływ treningu fizycznego na skład krwi objawia się 

a)  obniżeniem liczby krwinek czerwonych.  
b)  wzrostem liczby krwinek czerwonych i obniżenia zawartości hemoglobiny. 
c)  stałym poziomem zawartości hemoglobiny. 
d)  obniżeniem  pod  wpływem  treningu  wytrzymałościowego  zwiększonej  zawartości. 

trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi obwodowej. 

 
2.  Trening fizyczny wywiera wpływ na 

a)  tylko na skórę i układ krążenia. 
b)  tylko na mięśnie, układ nerwowy i oddechowy. 
c)  na skórę, układ szkieletowy, mięśnie, układ krążenia i krew, a także na wiele innych 

organów i narządów. 

d)  tylko na układ krwionośny. 

 

3.  Działanie lokalne masażu polega na 

a)  wolniejszym usuwaniu produktów rozpadu powstającym w czasie pracy mięśni. 
b)  nasileniu  przepływu  krwi  przez  nasze  ciało,  a  tym  samym  przez  nerki,  czego 

dowodem jest zmniejszenie oddawania moczu. 

c)  mechanicznym  przepływie  krwi  w  naczyniach  krwionośnych  oraz  chłonki  

w naczyniach chłonnych. 

d)  wzmaganiu  dopływu  dwutlenku  węgla  do  komórek  mięśniowych,  przez  co 

zwiększona jest przemiana tlenowa w mięśniach. 

 

4.  Funkcją masażu nie jest 

a)  zwiększenie zdolności stawów i aparatu więzadłowego. 
b)  regulacja działalności poszczególnych organów. 
c)  wpływ na układ nerwowy uspokajająco lub pobudzająco. 
d)  przyspieszenie  cyrkulacji  krwi  w  naczyniach  krwionośnych,  a  tym  samym 

zwiększenie ilość krwi dostarczanej do płuc. 

 
5.  Podczas masażu sportowego nie stosuje się  

a)  mieszania, rolowania. 
b)  wibracji, wałkowania. 
c)  rolowania, roztrząsania. 
d)  roztrząsania, wwiercania. 

 
6.  W chorobach skóry masaż 

a)  nie może być przeprowadzany w celu rozmiękczania blizn pooperacyjnych i zrostów 

powstałych po iniekcjach domięśniowych. 

b)  zaleca się w zaburzeniach odżywczych skóry. 
c)  zaleca się przy żylakach bez zmian skórnych. 
d)  nie stosowany jest w celach kosmetycznych. 

 

7.  Oklepywanie może być stosowane w formie 

a)  miotełek, wazówek. 
b)  siekania, pisania. 
c)  półpiąstkowej, jodełkowej. 
d)  jodełkowej, ściereczek. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

8.  W biegach przez płotki najmniej obciążone partie mięśni, stawów i ścięgien to 

a)  staw skokowy, ścięgno Achillesa.  
b)  mięśnie obwodzące udo przenoszonej nogi.  
c)  mięśnie brzucha, obręcz barkowa.  
d)  prostowniki ręki wypychającej. 

 
9.  Wykonując masaż sportowy nie bierze się pod uwagę 

a)  płci i wieku zawodnika. 
b)  stanu wytrenowania, stopnia reaktywności neurowegetatywnej. 
c)  posiłku jaki został spożyty przed masażem. 
d)  rodzaju uprawianej dyscypliny sportowej. 

 

10.  Masaż całkowity 

a)  wykonuje się jako masaż kondycyjny. 
b)  nie zapobiega odleżynom i zaburzeniom układu krążenia. 
c)  nie wykonuje się w nerwicach typu psychogennego. 
d)  nie wykonuje się w otyłości i nadwadze. 

 

11.  Masaż powysiłkowy – treningowy 

a)  zwany jest również przedwysyłkowym. 
b)  maksymalnie  rozgrzewa  w  krótkim  czasie    grupy  mięśniowe  i aparatu więzadłowo-

startowego. 

c)  przygotowuje  sportowca  do  treningu,  eliminuje  zjawiska  przetrenowania  oraz 

przyśpiesza odnowę biologiczną organizmu. 

d)  przeprowadza się w przerwie miedzy poszczególnymi startami albo bezpośrednio po 

zawodach lub intensywnym treningu. 

 
12.  Do środków wspomagających masaż nie 

a)  zaliczamy słabo rozgrzewających tj. talk. 
b)  zaliczamy środków poślizgowych, które powinny zwiększyć poślizg ręki  masażysty 

po skórze pacjenta, nie zmniejszając nadmiernie siły tarcia. 

c)  używa się leków działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie. 
d)  używa  się  do  środków  rozgrzewających  i  leczniczych,  do  których  zaliczamy  m.in. 

olejek kamforowy. 

 

13.  Napięcie  mięśniowe  w  stanie  spoczynku  jest  różne,  w  zależności  od  charakteru 

dyscypliny sportowej, dlatego 
a)  przy treningu wytrzymałościowym pobudliwość mięśnia wzrasta. 
b)  najmniejsze napięcie mięśni stwierdza się u biegaczy uprawiających biegi długie.  
c)  napięcie  mięśniowe  znacznie  maleje  u  sportowców  uprawiających  dyscypliny  

o charakterze siłowym. 

d)  duże napięcie mięśniowe stwierdza się u biegaczy uprawiających biegi długie. 

 
14.  Do środków rozgrzewających i leczniczych nie jest zaliczany 

a)  wiprosal. 
b)  spirytus kamforowy. 
c)  kapsolin. 
d)  olejek kamforowy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

15.  Mięsień składa się z około 

a)  60% wody. 
b)  78% wody. 
c)  98% wody. 
d)  70% wody. 

 
16.  Masaż podtrzymujący stosuje się  

a)  w okresie przejściowym, w czasie przerw w regularnych treningach. 
b)  po dużym wysiłku. 
c)  po zawodach. 
d)  po treningu siłowym. 

 

17.  W technice wibracji 

a)  czas trwania wibracji wynosi 20% ogólnego czasu masażu sportowego. 
b)  wykonanie  wibracji  ręcznej  jest  proste  technicznie  i  mało  męczące  dla  masażysty, 

dlatego stosuję się ją długo. 

c)  cechą charakterystyczną wibracji jest mała częstotliwość drgań o dużej amplitudzie. 
d)  wykonanie  wibracji  przyrządowej  odbywa  się  za  pomocą  impulsów  prądu 

elektrycznego, sprężonego powietrza lub ciśnienia wody. 

 
18.  W treningu gimnastycznym 

a)  zwraca się szczególnie uwagę na rozwój mięśni. 
b)  gimnastycy słabo dobrze rozwinięty gorset mięśniowy, mięśnie obręczy barkowych, 

kończyn górnych i dolnych.  

c)  po treningu nie powinien dominować masaż całkowity, intensywny nie trwający zbyt 

długo. 

d)  masuje się tylko mięśnie kończyn górnych. 

 
19.  W przypadku, gdy zbyt duża ilość preparatu zostaje nie wchłonięta 

a)  upośledzone jest wtarcie preparatu i nie ma efektu grzewczego. 
b)  szybciej pojawia się efekt grzewczy. 
c)  zwiększa się tarcie między ręką masażysty a ciałem pacjenta. 
d)  nic się nie dzieje. 

 
20.  Masażem sportowym nie jest masaż 

a)  podtrzymujący.  
b)  międzystartowy.  
c)  regeneracyjny. 
d)  kosmetyczny. 

 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie masażu u sportowców różnych dyscyplin sportowych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2  
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  masażu 
u sportowców różnych dyscyplin sportowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

– 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 3, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a,  7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d,  
12. 
a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dokonać analizy wpływu wysiłku fizycznego 
na organizm człowieka 

Scharakteryzować wpływu masażu na 
organizm człowieka 

Scharakteryzować mechanizm działania 
masażu 

PP 

Określić wskazania do masażu częściowego 

Scharakteryzować techniki masażu 

Określić przeciwwskazania do masażu 

Dobrać środki wspomagające masaż 

Dokonać analizy wpływu wysiłku fizycznego 
na organizm człowieka 

PP 

Scharakteryzować budowę mięśni 

10  Scharakteryzować techniki masażu 

11 

Określić obciążenie mięsni w różnych 
dziedzinach sportu 

PP 

12  Scharakteryzować rodzaj masażu 

13  Dobrać środki wspomagające masaż 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

14 

Dokonać analizy wpływu treningu fizycznego 
na organizm człowieka 

PP 

15  Scharakteryzować techniki masażu 

16  Scharakteryzować różne dziedziny sportu 

17 

Dokonać analizy wpływu wysiłek fizycznego 
na organizm człowieka 

PP 

18  Dobrać środki wspomagające masaż 

19  Dobrać techniki masażu 

20  Scharakteryzować rodzaje masażu 

 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 
 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

1.  Trening fizyczny wywiera wpływ na 

a)  tylko na skórę i układ szkieletowy. 
b)  tylko na mięśnie, układ krążenia i krew. 
c)  na skórę, układ szkieletowy, mięśnie, układ krążenia i krew, a także na wiele innych 

organów i narządów. 

d)  nie wywiera żadnego wpływu na organizm człowieka. 

 
2.  Błędnym stwierdzeniem jest, że 

a)  masaż poprawia czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych. 
b)  czynność mięśni jest regulowana przez centralny układ nerwowy. 
c)  pod  wpływem  masażu  zwiększa  się  elastyczność  i  wytrzymałość  aparatu 

więzadłowego.  

d)  w krwi żylnej zatrzymywane są bakterie, które zostają tam zniszczone.  

 

3.  Działanie centralne masażu polega na 

a)  mechanicznym  przepływie  krwi  w  naczyniach  krwionośnych  oraz  chłonki  

w naczyniach chłonnych.  

b)  wpływaniu tylko na rozszerzanie naczyń krwionośnych.  
c)  pobudzeniu  układu  nerwowego,  który  za  pomocą  odruchów  i  czynności 

koordynacyjnych  kory  mózgowej  jest  w  stanie  wpłynąć  na  wszystkie  narządy 
i układy naszego organizmu. 

d)  pobudzeniu  układu  nerwowego,  który  za  pomocą  odruchów  i  czynności 

koordynacyjnych kory mózgowej wpływa tylko na mięśnie. 

 

4.  W chorobach układu mięśniowego masaż 

a)  w ogóle nie jest zalecany. 
b)  zaleca  się,  aby  rozluźnić  napięcie  mięśni  oddechowych  w  przewlekłych  nieżytach 

oskrzeli oraz dychawicy oskrzelowej w okresie międzynapadowym. 

c)  stosowany jest w zaburzeniach przemiany materii. 
d)  stosowany  jest  przy  zmiażdżeniach,  zaś  nie  stosowany  przy  rozerwaniu  włókien 

mięśniowych. 

 
5.  Podczas masażu sportowego nie stosuje się następujących technik 

a)  ugniatania, oklepywania.  
b)  ugniatania, wwiercania. 
c)  wyciskania, mieszania.  
d)  rolowania, roztrząsania. 

 
6.  Przeciwwskazaniami do masażu nie są 

a)  krwotoki lub tendencje do ich występowania. 
b)  tendencje do przerwania ciągłości skóry.  
c)  wady serca. 
d)  zmiany skórne. 

 

7.  W masażu sportowym nie używa się 

a)  kompozycji uspokajającej. 
b)  kompozycji antystresowej. 
c)  kompozycji przeciw zmęczonym i obolałym mięśniom. 
d)  kompozycji olejków eterycznych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

8.  Wpływ treningu fizycznego na układ krążenia objawia się 

a)  zmianami  kształtu  serca  w  wyniku  procesu  systematycznego  przygotowania  do 

ciągle utrzymywanego obniżonego obciążenia. 

b)  dodatkowym magazynem krwi w wątrobie. 
c)  brakiem  stwierdzenia  zmian  wielkości  serca  u  zawodników  poddanych 

krótkotrwałym obciążeniom fizycznym (np.: sprinterzy, judocy). 

d)  przerostem komór serca u sportowca i zwężeniem naczyń wieńcowych. 

 
9.  Stwierdzenie fałszywe to 

a)  najważniejszy dla pracy mięśni jest glikogen. 
b)  mięsień składa się z 68–69% wody. 
c)  przyczyną  zmęczenia  jest  nagromadzenie  się  w  mięśniu  produktów  przemiany 

materii. 

d)  działanie mięśnia polega na kurczeniu się jego włókien. 

 

10.  Rozcieranie wykonujemy 

a)  opuszkami palców I – IV jednej ręki (albo obu rąk). 
b)  opuszkami palców II – V jednej ręki (albo obu rąk). 
c)  opuszkami palców I – V jednej ręki. 
d)  opuszkami palców I – III jednej ręki.  

 
11.  W jeździe na lodzie najmniej obciążone partie mięśni, stawy i ścięgna to 

a)  kończyny dolne, stawy kolanowe.  
b)  prostowniki stawu biodrowego, mięśnie grzbietu. 
c)  przywodziciele i odwodziciele oraz prostowniki stawu biodrowego. 
d)  mięśnie palców dłoni kończyny górnej wyrzucającej. 

 
12.  Masaż międzywysiłkowy 

a)  doprowadza  w  krótkim  czasie  organizm  sportowca  po  dużym  wysiłku  do  stanu 

prawidłowego. 

b)  stosuje  się    w  okresie  całego  cyklu  treningowo-startowego  uwzględniając  duże 

przeciążenia. 

c)  doprowadza  w  ciągu  1  miesiąca  organizm  sportowca  po  dużym  wysiłku  do  stanu 

prawidłowego. 

d)  stosowany  jest  w  okresie  przejściowym,  tzn.  w  czasie  przerwy  w  regularnych 

zajęciach sportowych. 

 
13.  Do  najczęściej  stosowanych  preparatów  przy  urazach  sportowych  używa  się  leków 

działających  przeciwbólowo  i  przeciwzapalnie.  Lekami  nie  posiadającymi  działania 
przeciwbólowego i przeciwzapalnego są 
a)  Metindol maść, Fastum żel, Olfen żel. 
b)  Capsiderm N maść, Capsigel N emulsja . 
c)  olej parafinowy. 
d)  Lumbolin, Capsilex maść. 

 
14.  W  przypadku  bezczynności  mięśni  szkieletowych  dochodzi  do  powolnej  redukcji 

substancji kostnej oraz do 
a)  zmniejszenia zawartości tylko fosforanów wapnia w kościach. 
b)  zmniejszenia zawartości węglanów i fosforanów wapnia w kościach. 
c)  zmniejszenia zawartości tylko węglanów wapnia w kościach. 
d)  zwiększenia zawartości węglanów i fosforanów wapnia w kościach. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

15.  Ugniatanie 

a)  jest techniką, podczas której masowane jest całe ciało. 
b)  przeprowadza się w tempie 40–50 ruchów na minutę. 
c)  najczęściej wykonuje się jedną ręką. 
d)  stanowi ono 10% ogólnego czasu trwania masażu startowego. 

 
16.  Stwierdzenie fałszywe to 

a)  wysiłek biegaczy ma charakter typowo wytrzymałościowy, ponieważ biegi trwają od 

kilkunastu minut do nawet kilku godzin. 

b)  w  skokach  narciarskich  najbardziej  przeciążony  jest  aparat  ruchowy  kończyn 

górnych i okolice klatki piersiowej. 

c)  bardzo ważnymi cechami biegaczy są siła, szybkość i koordynacja. 
d)  między  ostatnim  dniem  treningu  a  dniem  zawodów  stosuje  się  dość  mocny  masaż 

całkowity,  a  u  biegaczy  poświęca  się  więcej  uwagi  okolicy  klatki  piersiowej, 
brzucha, grzbietu i karku z barkami. 

 

17.  Masaż wskazany jest 

a)  w chorobach układu nerwowego przy krwiakach, tętniakach i naczyniakach. 
b)  w chorobach układu mięśniowego zaleca się przy zmiażdżeniach, zaś nie stosuje się 

go przy rozerwania włókien mięśniowych. 

c)  w chorobach skóry w chorobach naczyń krwionośnych i limfatycznych. 
d)  w chorobach reumatycznych, przy wszystkich postaciach gośćca. 

 
18.  Aby wykonać wcieranie preparatów wspomagających masaż lub maseczkę 

a)  wystarczy oczyścić skórę. 
b)  należy oczyścić skórę i rozgrzać ją. 
c)  wystarczy rozgrzać skórę. 
d)  nic nie trzeba robić wcześniej, można od razu wcierać preparaty. 

 
19.  Mechaniczne rozcieranie skóry 

a)  obniża temperaturę. 
b)  powoduje pojawienie się niedokrwienia masowanej części ciała. 
c)  w tym samym miejscu może trwać dłużej niż 10–15 minut. 
d)  może uszkadzać skórę. 

 
20.  Masaż przedstartowy – zapobiegawczy 

a)  maksymalnie rozgrzewa w krótkim czasie te grupy mięśniowe  i aparat więzadłowo-

startowy, które mają największy udział w zawodach.  

b)  zwany również jest międzywysiłkowym. 
c)  dotyczy części  ciała, które głównie  będą obciążone w zawodach, i które  masuje się 

bardzo długo. 

d)  w  dyscyplinach  sportowych  wymagających  długotrwałego  wysiłku  stosowany  jest   

w tempie wolnym, natomiast w dyscyplinach wymagających krótkotrwałego wysiłku 
wykonywane jest krótkie, energiczne masowanie. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie masażu u sportowców różnych dyscyplin sportowych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.  LITERATURA 
 

1.  Kasperczyk T., Magiera L., Mucha D., Walaszek R.: Masaż z elementami rehabilitacji. 

Rehmed, Kraków1999 

2.  Krechowiecki  A.,  Czerwiński  F.:  Zarys  anatomii  człowieka.  Wydawnictwo  Lekarskie 

PZWL, 2001 

3.  Magiera L., Walaszek R.: Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej. Biosport, 

Kraków 2007 

4.  Szczegielniak  B.,  Szczegielniak  J.:  Leki  w  fizjoterapii.  Politechnika  Opolska, 

Opole 2000 

5.  Woźniak  W.:  Anatomia  studenta.  Wydawnictwo  Medyczne  Urban  &  Partner, 

Wrocław 2003 

6.  Zborowski A.: Masaż. Text, Warszawa 1991 
7.  http://e-masaz.pl/przeciwwskazania.html 
8.  http://www.literka.pl/article11640.html 
9.  http://www.medserwis.pl/?p=16,194 
10.  http://www.silownias4.com/p_masaz.html 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”, 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999