background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Barbara Zychowicz 

 

 

 

 

 

Stosowanie zabiegów cieplnych 
514[03].Z2.04 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca: 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Ewa Kurlej-Bielak, 

mgr Anna Uss-Wojciechowska 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[03].Z2.04 
„Stosowanie  zabiegów  cieplnych”,  zawartego  w modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik usług kosmetycznych 514[03]. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Wpływ ciepła na organizm 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zabiegi cieplne 

13 

 5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Wpływ zimna na organizm 

15 

 5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Zabiegi kriochirurgiczne 

17 

 5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Wodolecznictwo 

19 

 5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć 

22 

7. Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Stosowanie  zabiegów  cieplnych”, 

który  będzie  pomocny  w  przekazywaniu  wiedzy  i  kształtowaniu  umiejętności  z  zakresu  tej 
jednostki  modułowej.  Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze  informacje.  Poziom  trudności 
wykonywanych  ćwiczeń  powinien  być  dostosowany  do  możliwości  i  wcześniej 
ukształtowanych 

umiejętności 

uczniów 

oraz 

uwzględniać 

wyposażenie 

pracowni 

kosmetycznej.  Wykonanie  zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń  pomoże  uczniowi 
ukształtować  niezbędne  umiejętności,  wymagane  programem  kształcenia.  Ważne  jest,  aby 
uczeń  nie  przyzwyczajał  się  do  zaproponowanych  zabiegów  pielęgnacyjnych.  Jeśli  ma  taką 
możliwość  powinien  uczestniczyć  w  targach  i  sympozjach,  dających  możliwość  poznania 
nowych  technik  kosmetycznych.  Należy  pamiętać,  że  w  ciągu  swojego  życia  zawodowego 
będzie  musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania 
preparatów  i  aparatów  kosmetycznych.  Informacje  w dziedzinie  kosmetyki  szybko  się 
dezaktualizują,  zwłaszcza  te,  które  są  ściśle  związane  ze  sprzętem  kosmetycznym 
i preparatami pielęgnacyjnymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;  

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[03].Z2 

Kosmetyka lecznicza 

514[03].Z2.01 

Pielęgnowanie skóry 

zmienionej patologicznie

 

514[03].Z2.02 

Wykorzystywanie światła 

w kosmetyce

 

514[03].Z2.03 

Wykorzystywanie prądu  

w kosmetyce

 

514[03].Z2.04 

Stosowanie zabiegów 

cieplnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować zasady do zabiegów, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami i przepisami BHP, 

 

pracować indywidualnie i współpracować w grupie, 

 

dobrać odpowiednie zabiegi zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

  określić działanie ciepła i zimna na organizm człowieka, 

  określić działanie gorącego powietrza na organizm człowieka, 

  scharakteryzować zabiegi cieplne, 

  określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów cieplnych, 

  określić rodzaje zabiegów wodoleczniczych i ich wpływ na organizm, 

  wykonać zabiegi z zastosowaniem pary wodnej, 

  wykonać zabiegi z wykorzystaniem ciepła i zimna, 

  wykonać okład parafinowy, 

  określić działanie peloidów wodoleczniczych, 

  określić ogólne i miejscowe działanie zabiegów krioterapii, 

  wykonać zabiegi zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Kosmetyka lecznicza 514[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

Stosowanie zabiegów cieplnych 514[03].Z2.04 

 

Temat: Wykonywanie zabiegu parafiny na dłonie 
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania zabiegu parafiny. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i przepisami BHP, 

  scharakteryzować różne metody zabiegów, 

  przygotować parafinę do zabiegu, 

  wskazać cel wykonania zabiegu, 

  wykonać zabieg na dłonie zgodnie z przepisami sanitarnymi i bhp. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  w dwuosobowych grupach. 

 

Czas: 90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

  stanowiska  pracy  kosmetyczki  z  pełnym  wyposażeniem  (liczba  stanowisk  powinna 

odpowiadać liczbie dwuosobowych grup uczniów), 

  podgrzewacz do parafiny, 

  folia do owinięcia dłoni(ceratka), 

  rękawiczki, kocyk,  

  krem lub maska odżywcza. 

 
Przebieg zajęć: 
1) 

sprawy organizacyjne; 

2) 

nawiązanie do tematu; 

3) 

omówienie celu ćwiczenia; 

4) 

zorganizowanie stanowiska pracy; 

5) 

realizacja tematu: 

  nauczyciel wyjaśnia podstawowe pojęcia; 

  nauczyciel  przeprowadza  instruktaż  wykonywania  zabiegu  parafinowego  na 

dłoniach  z  uwzględnieniem  przygotowania  klienta  do  zabiegu,  przygotowania 
parafiny oraz techniki nakładania preparatu na dłonie; 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  podzielenie  uczniów  na  dwuosobowe  grupy:  jeden  uczeń  wykonuje  ćwiczenie, 

drugi jest modelem; 

  uczniowie wykonują ćwiczenie; 

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  ewentualnie  pomaga  w  wykonaniu 

ćwiczenia; 

  po wykonaniu ćwiczenia uczeń omawia zabieg; 

  nauczyciel z uczniem analizuje jego pracę; 

  grupa z nauczycielem dokonuje oceny wykonywanego ćwiczenia. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj wiadomości na temat zabiegu borowiny. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończeniu zajęć: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Kosmetyka lecznicza 514[03].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

 

 

Stosowanie zabiegów cieplnych 514[03].Z2.04 

 
Temat: Wykonywanie zabiegu borowiny na stopy. 
Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  zabiegu  borowiny  zgodnie 

z wymogami bezpieczeństwa, higieny pracy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  scharakteryzować różne zabiegi borowiny, 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami higieny pracy i BHP, 

  wskazać cel wykonania zabiegu, 

  przygotować borowinę do zabiegu, 

  wykonać zabieg, 

  uporządkować stanowisko pracy. 

 

Metody nauczania – uczenia się: 

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Czas: 90 minut. 

 

Przebieg zajęć: 
1) 

sprawy organizacyjne; 

2) 

nawiązanie do tematu; 

3) 

omówienie celu ćwiczenia; 

4) 

zorganizowanie stanowiska pracy; 

5) 

realizacja tematu: 

  nauczyciel wyjaśnia podstawowe pojęcia; 

  nauczyciel  przeprowadza  instruktaż  wykonania  zabiegu  borowinowego  na  stopach 

z uwzględnieniem  przygotowania  preparatu  do  zabiegu  oraz  techniki  jego  aplikacji 
na stopy; 

  podzielenie  uczniów  na  dwuosobowe  grupy:  jeden  wykonuje  ćwiczenie,  drugi  jest 

modelem 

  uczniowie wykonują ćwiczenie; 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, pomaga w wykonaniu zabiegu. 

6) 

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy; 

7) 

uczeń omawia cel, zasady postępowania; 

8) 

nauczyciel analizuje pracę ucznia; 

9) 

klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonywanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wyszukaj  w  literaturze,  czasopismach  aktualne  wiadomości  na  temat  różnych  zabiegów 

borowinowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety na temat sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Wpływ ciepła na organizm 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokończ poniższe zdania: 

Wymiana cieplna może zachodzić na drodze .............................................................................. 
a.   
b.   
c.   
Regulacja chemiczna polega na ................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
Regulacja fizyczna zależy ............................................................................................................ 
....................................................................................................................................................... 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  podkreślić w tekście fragmenty dotyczące wymiany cieplnej i termoregulacji ustroju, 
3)  wybrać właściwe treści i uzupełnić zdania, 
4)  porównać odpowiedzi z innymi osobami w grupie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne:  

  literatura zgodna z materiałem nauczania, 

  karty do uzupełnienia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokończ poniższe zdania wykorzystując informacje z puzzli. 

1. Działanie miejscowe ciepła na ustrój polega na ...................................................................... 

....................................................................................................................................................... 
2. Działanie ogólne ciepła na organizm polega na ....................................................................... 

....................................................................................................................................................... 

 

Podpisy  na  puzzlach:  poprawia  ukrwienie,  zwiększa  przemianę  materii,  pobudza 

przemianę  komórkową,  poprawia  trofikę  tkanek,  przyspiesza  pracę  serca,  poprawia  trofikę 
tkanek,  wyrównuje  napięcie  układu  wegetatywnego,  uwalnia  hormony  tkankowe,  stymuluje 
układ  przysadkowo-nadnerczy,  ma  działanie  przeciwbólowe,  uruchamia  mechanizmy 
termoregulacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeczytać dokładnie, ze zrozumieniem polecenie zawarte w ćwiczeniu, 
3)  rozłożyć puzzle tak, aby wszystkie napisy były widoczne, 
4)  poukładać puzzle i dopasować do odpowiedniego zdania, 
5)  uzupełnić zdania, 
6)  porównać odpowiedzi z innymi osobami w grupie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  puzzle zawierające warianty odpowiedzi, 

  literatura zgodna z poradnikiem ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Zabiegi cieplne 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj zabieg parafiny na dłonie metodą „rękawiczki”. 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonania  zabiegu  parafinowego  z  uwzględnieniem  przygotowania 
klientki do zabiegu, przygotowania parafiny oraz techniki jej nakładania na dłonie. Ćwiczenie 
należy  realizować  w  2  –  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest 
modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie 
potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien 
omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować parafinę do zabiegu, 
4)  przygotować klientkę do zabiegu, 
5)  wykonać zabieg zgodnie z zasadami i przepisami BHP i wskazaniami, 
6)  sprzątnąć stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

kuchnia parafinowa, 

 

folia, 

 

kocyk, 

 

rękawiczki frotte, 

 

kremy odżywcze lub nawilżające. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zabieg pastą borowinową na stopy metodą okładu. 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonania  zabiegu  cieplnego  z  uwzględnieniem  przygotowania 
klientki do zabiegu, przygotowania pasty borowinowej oraz techniki nakładania preparatu na 
stopy.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  –  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę 
uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy 
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować klientkę do zabiegu, 
4)  przygotować pastę borowinową, 
5)  wykonać  zabieg  zgodnie  z  instrukcją  w  materiale  nauczania  przestrzegając  zasad, 

wskazań, 

6)  spłukać natryskiem stopy, 
7)  przygotować klientkę do wypoczynku, 
8)  sprzątnąć stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  kadź (urządzenie do przygotowania borowiny), 

  borowina, 

  folia lub papier woskowy, 

  prześcieradła, 

  koc, 

  zegar. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3. Wpływ zimna na organizm 
 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokończ poniższe zdania. 

Odczyn tkanek na zimno zależy od ……………………………………………..……………… 
…………………………………………………………………………………………………... 
Przy obniżaniu temperatury skóry dochodzi do ………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
Skutki niepożądane przy długim i intensywnym działaniu zimna to …………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
Przeciwwskazania do zabiegu w kriokomorze to ……………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………... 
W kriokomorze obowiązują zasady: …………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………... 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  podkreślić w tekście odpowiednie treści, 
3)  uzupełnić zdania, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne:  

  materiał nauczania, 

  schemat do wypełnienia. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelkę. 

Zabiegi krioterapeutyczne 

Miejscowe 

Ogólne 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wybrać i podkreślić właściwe treści w materiale nauczania, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne:  

  materiał nauczania, 

  schemat do wypełnienia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.  Zabiegi kriochirurgiczne 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dokończ poniższe zdania. 

1. Do zabiegów zamrażania tkanek używamy ............................................................................. 
....................................................................................................................................................... 
2. Najbardziej popularną metodą zamrażania jest ....................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
3. Zabiegi ciekłym azotem wykonujemy metodami: 

a.   
b.   
c.   

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się a materiałem nauczania, 
2)  podkreślić w tekście odpowiednie treści, 
3)  uzupełnić zdania, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne:  

  materiał nauczania, 

  schemat do wypełnienia. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

Wskazania do kriochirurgii 

Nowotwory 

skóry 

Zakażenia 

wirusowe 

Zmiany 

barwnikowe 

Zmiany 

naczyniowe 

Inne wskazania 

 

 
 
 
 
 

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Warianty odpowiedzi: 
wykwity  starcze,  wykwity  o  wyraźnych  granicach,  naczyniak  jamisty  płaski,  czerniak, 
brodawki  wirusowe,  kłykciny  kończyste,  znamię  komórkowe,  bliznowce,  trądzik  pospolity, 
guzy  na  powiekach,  nosie,  nawrotowe  guzy  po  radioterapii,  plamy  soczewicowe,  liszaj 
rumieniowy,  tatuaże,  włókniak,  cysta  śluzowa,  blizny  poparzeniowe,  gruczolak  potowy, 
łuszczyca, rogowacenie starcze i słoneczne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wybrać z puzzli odpowiednie odpowiedzi, 
3)  dopasować puzzle do odpowiedniej rubryki tabeli, 
4)  wpisać odpowiedzi do tabeli, 
5)  porównać odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  materiał nauczania, 

  schemat do wypełnienia, 

  puzzle z wariantem odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.5. Wodolecznictwo 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokończ zdania. 

W zależności od temperatury wody wyróżnia się zabiegi: .......................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
Do czynników mechanicznych w wodolecznictwie zalicza się ................................................... 
....................................................................................................................................................... 
Natryski są to ............................................................................................................................... 
Zabiegi wodolecznicze wpływają na układy ............................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
Zimna kąpiel ................................. napięcie mięśniowe, gorąca ................................................. 
napięcie mięśniowe. 
Krótki zabieg zimnej wody .................................................... przemiany materii, gorącej wody 
............................................. przemiany materii. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wybrać i podkreślić właściwe treści, 
3)  uzupełnić zdania, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  aktywne czytanie, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  materiał nauczania, 

  schemat do wypełnienia. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj okład rozgrzewający na uda. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonania  zabiegu  z  uwzględnieniem  przygotowania  klientki  
do  zabiegu,  przygotowania  okładu  rozgrzewającego  oraz  techniki  wykonania  okładu  
na udach. Ćwiczenie  należy  realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje 
zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem wykonania ćwiczenia (materiał nauczania), 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować klientkę do zabiegu, 
4)  wykonać zabieg zgodnie z zasadami, 
5)  po zabiegu sprzątnąć stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  leżanka, 

  tonik, olejki, bandaże, 

  folia, miseczki, koc, prześcieradła, 

  zegar. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj masaż wirowy kończyn dolnych. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz 
z  objaśnieniem  etapów  wykonania  masażu  wirowego  z  uwzględnieniem  przygotowania 
klientki  i  stanowiska  pracy  do  zabiegu  oraz  techniki  wykonania  masażu.  Ćwiczenie  należy 
realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) 
lub  indywidualnie  na  żywym  modelu.  Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby 
pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić 
z uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich  wyeliminowania 
w przyszłości.  

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeprowadzić wywiad z klientką uwzględniając przeciwwskazania, 
3)  przygotować wannę do zabiegu (dezynfekcja), 
4)  nalać wodę o odpowiedniej temperaturze i w odpowiedniej ilości, 
5)  przygotować klientkę do zabiegu, 
6)  włączyć wannę i wykonać zabieg zgodnie z zasadami i przepisami BHP, 
7)  po zabiegu wypuścić wodę z wanny, 
8)  umyć i zdezynfekować wannę. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

  wanna do masażu wirowego nóg, 

 

środki czystości, dezynfekujące, 

  ręczniki, 

  rękawiczki gumowe (jednorazowe), szczotki (myjki), 

  zegar. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  zabiegów 
cieplnych” 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 7, 12, 13, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zdefiniować pojecie ciepła 

… postać energii powodującej 
wzrost temperatury ciał ogrzanych 

2.  Wskazać drogi przenoszenia ciepła 

- przewodzenie 
- przenoszenie 
- promieniowanie 

3. 

Określić temperaturę skóry i części 
rdzeniowej człowieka 

… 36,6° C; 37°C 

4. 

Wyjaśnić pojęcie regulacji 
fizycznej 

… na oddawaniu ciepła drogą 
przewodzenia, przenoszenia, 
promieniowania, parowania 

 

5. 

Określić rodzaje odczynów na 
ciepło 

- miejscowy 
- ogólny 

6. 

Rozróżnić rodzaje zabiegów 
cieplnych ogólnych 

… kąpiel parowa, sauna fińska, 
sauna z wykorzystaniem promieni 
podczerwonych( IR) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

7. 

Przewidzieć  efekt  pielęgnacyjny 
sauny na podczerwień 

PP 

… poprawa wyglądu skóry, 
redukcja cellulitu, relaks 
psychiczny i fizyczny 

8. 

Określić  rodzaje  oddziaływania 
borowiny na organizm 

- cieplnym 
- mechanicznym 
- związków chemicznych i ciał 
charakterze hormonalnym 

9. 

Rozróżnić  metody  wykonywania 
zabiegów z parafiny 

- pędzlowanie 
- okłady 
- kąpiele( „skarpetki” i 
„rękawiczki”) 

10. 

Określić 

przeciwwskazania 

do 

wykonania zabiegu z borowiny 

 

 

11. 

Wskazać, 

do 

jakiej 

grupy 

zabiegów zalicza się saunę 

 

12. 

Przewidzieć wygląd skóry po 
zabiegu kriochirurgicznym 

PP 

 

13. 

Zaproponować zastosowanie 
zamrażania aplikatorem 

PP 

… do leczenia zmian punktowych 
o średnicy do kilku centymetrów 
 

14. 

Określić wskazania do 
przeprowadzania zabiegów 
kriochirurgicznych 

… plamy soczewicowate, 
znamiona komórkowe, czerniak 

15. 

Określić parametry decydujące o 
odczynie skóry poddanej działaniu 
zimna 

- różnicy temperatur między temp. 
ciała a temp. bodźca zimnego 
- czasu trwania zabiegu 
- ilości ciepła i szybkości, z jaką 
zostaje odebrane tkankom 

16. 

Przewidzieć, co się dzieje z 
tkankami  
w pierwszej fazie działania zimna 

PP 

… zwężenia naczyń krwionośnych 
skóry i tkanki podskórnej, 
zmniejsza się przemiana materii 

17.  

Zaproponować sposób 
usytuowania pacjenta podczas 
wykonywania półkąpieli 

PP 

… półleżącą, … pępka,… siedząca 

18.  

Określić czynniki pełniące istotna 
rolę w zabiegach wodoleczniczych 

-termiczny 
- mechaniczny 
- właściwości fizyczne wody 

19.  

Wskazać rodzaje zabiegów 
zaliczanych do natrysków 
ruchomych 

… bicze, bicze szkockie, natrysk 
wachlarzowy, natrysk nitkowy 

20. 

Określić przeciwwskazania do 
wykonania biczy 

… żylaki, choroby krążenia i 

serca, miażdżyca tętnic, 
nadciśnienie, podeszły wiek 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  stosowania  zabiegów  cieplnych.  Zadanie  19  to 

zadanie wielokrotnego wyboru i tylko  jedna odpowiedź  jest prawidłowa; zadania: 1 – 6, 
10,  13  –  16,  18  i  20  to  zadania  wymagające  uzupełnienia  a  7  –  9,  11,  12  i  17  
to zadania z luką, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  któreś  zadanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Cześć I 

1.  Wymiana cieplna jest to ...................................................................................... 
 
2.  Leczenie ciepłem polega ..................................................................................... 
 
3.  Podstawowym odczynem na bodźce cieplne jest odczyn 

.......................................................................................................................................... 

 
4.  Termoregulacja chemiczna steruje procesami 

.......................................................................................................................................... 

 
5.  Zabiegi z parafiny wykonuje się stosując następujące metody: 

.......................................................................................................................................... 

 
6.  Temperatura parafiny do zabiegu metodą pędzlowania wynosi 

............................................................. 

7.  Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu z borowiny są:  

 

 

 

 

 

 

8.  W zabiegu sauny wyróżnia się dwie fazy: 

 

 

 

 

 

9.  Pod wpływem zimna powstają odczyny: 

 

 

 

 
 

10.  Do zabiegu kriochirurgicznego używa się ....................... o temperaturze ............... 
 
11.  Zabiegi ciekłym azotem wykonuje się stosując metody: 

 

 

 

 

 

 
 

12.  Krioterapia działa: 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.  Czas trwania zabiegu krioterapeutycznego wynosi ...................... 
 
14.  Temperatura w komorze kriosauny wynosi .................. 
 
15.  W kriokomorze jednocześnie może przebywać………………………………….. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Część II 
16.  Do zabiegów miejscowych krioterapii należą: ..................................................... 
17.  W zależności od temperatury wody wyróżnia się: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

18.  Wskazaniami do kąpieli ogólnych są: ...................................................................... 

 

19.  Kąpiel kinezyterapeutyczna odbywa się: 

a)  w basenie, 
b)  w kąpieli wirowej, 
c)  w basenie, w specjalnych wannach, 
d)  w kapieli wirowej i specjalnych wannach. 

 

20.  Odczyn konsensualny to ........................................................................................... 

…………………………………………………………………………………………. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Stosowanie zabiegów cieplnych 
 

Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

Część I 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 




 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

10 

 
 
 
 

 

 

11 

 



 

 

 

 

12 




 

 

13 

 
 
 
 

 

 

14 

 
 
 
 

 

 

15 

 
 
 
 

 

 

16 

 
 
 
 

 

 

 

17 





 

 

18 

 
 
 
 

 

19 

 

 

20 

 
 
 

 

 

Razem:    

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  zabiegów 
cieplnych” 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 19 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 9, 16, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Zdefiniować pojęcie wymiana ciepła 

proces przekazywania energii za 
pośrednictwem ruchu cząsteczek 

2. 

Wyjaśnić,  na  czym  polega  leczenie 
ciepłem 

… przekazywaniu do ustroju 
energii cieplnej drogą 
przewodzenia, przenoszenia 

3. 

Wskazać  podstawowy  odczyn  na 
bodźce cieplne 

… ze strony naczyń krwionośnych 
(cieplny) 

4. 

Określić,  jakimi  procesami  steruje 
termoregulacja chemiczna 

… przemiany materii 

5. 

Rozróżnić  metody  wykonywania 
zabiegów z parafiny 

pędzlowanie, okłady, kąpiele 

6. 

Zaproponować temperaturę  parafiny 
do zabiegu pędzlowania 

… ok. 60°C 

7. 

Określić 

przeciwwskazania 

do 

wykonania zabiegów borowinowych 

- ostre stany zapalne 
- choroby nerek 
- miażdżyca 

8. 

Określić fazy zabiegu sauny 

- rozgrzewająca 
- chłodząca 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

9. 

Przewidzieć  odczyny  skóry  pod 
wpływem zimna 

PP 

- miejscowy 
- ogólny 

10. 

Scharakteryzować 

zabieg 

kriochirurgiczny 

… ciekłego azotu, … - 196°C 

 
 

11. 

Określić 

metody 

wykonywania 

zabiegów ciekłym azotem 

- za pomocą wacików 
- natryskowo 
- kontaktowo( aplikatorem 
zamkniętym) 

12. 

Wskazać 

efekt 

terapeutyczny 

krioterapii 

- przeciwbólowo 
- przeciwzapalnie 
- przeciwkrwotocznie 
- przeciwobrzękowo 

13. 

Oszacować  czas  trwania  zabiegu 
krioterapeutycznego 

… 1 – 3 minuty 

14. 

Określić  temperaturę  w  komorze 
kriosauny 

… - 160°C 

15. 

Wskazać  ile  osób  może  przebywac 
równocześnie w kriokomorze 

… kilka osób 

16. 

Określić 

rodzaje 

zabiegów 

zaliczanych 

do 

miejscowej 

krioterapii 

PP 

…okłady z lody, masaż lodem, 
okłady z żeli, solanki 

17.   Określić rodzaje kąpieli 

PP 

- kąpiel zimna( 8 – 20°C) 
- kąpiel chłodna( 21 - 27°C) 
- kąpiel letnia( 28 - 33°C) 
 - kąpiel ciepła( 34 - 37°C) 
- kąpiel gorąca( 38 - 42°C) 

18.  

Określić 

wskazania 

do 

kąpieli 

ogólnych 

PP 

…otyłość, cukrzyca 

19.  

Scharakteryzować 

kąpiel 

kinezyterapeutyczną 

20. 

Zanalizować 

wygląd 

odczynu 

konsensualnego 

PP 

… rozszerzenie naczyń 

krwionośnych na drodze 
odruchowej w tkankach nie 
objętych działaniem 
mechanicznym wody 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących stosowania zabiegów cieplnych.  
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  któreś  zadanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

 

Powodzenia 

 
 
 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Cześć I 

1.  Wymiana cieplna jest to ...................................................................................... 
 
2.  Leczenie ciepłem polega ..................................................................................... 
 
3.  Podstawowym odczynem na bodźce cieplne jest odczyn 

.......................................................................................................................................... 

 
4.  Termoregulacja chemiczna steruje procesami 

.......................................................................................................................................... 

 
5.  Zabiegi z parafiny wykonuje się stosując następujące metody: 

.......................................................................................................................................... 

 
6.  Temperatura parafiny do zabiegu metodą pędzlowania wynosi 

............................................................. 

 
 
7.  Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu z borowiny są:  

 

 

 

 

 

 

 

8.  W zabiegu sauny wyróżnia się dwie fazy: 

 

 

 

 

 

9.  Pod wpływem zimna powstają odczyny: 

 

 

 

 
 

10.  Do zabiegu kriochirurgicznego używa się ....................... o temperaturze ............... 

 

11.  Zabiegi ciekłym azotem wykonuje się stosując metody: 

 

 

 

 

 

 
 

12.  Krioterapia działa: 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

13.  Czas trwania zabiegu krioterapeutycznego wynosi ...................... 

 

14.  Temperatura w komorze kriosauny wynosi .................. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

15.  W kriokomorze jednocześnie może przebywać………………………………….. 
 
16.  Do zabiegów miejscowych krioterapii należą: ..................................................... 

 

17.  W zależności od temperatury wody wyróżnia się: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

18.  Wskazaniami do kąpieli ogólnych są: ...................................................................... 

 

19.  Kąpiel kinezyterapeutyczna odbywa się: 

a)  w basenie, 
b)  w kąpieli wirowej, 
c)  w basenie, w specjalnych wannach, 
d)  w kapieli wirowej i specjalnych wannach. 

 

20.  Odczyn konsensualny to ........................................................................................... 

…………………………………………………………………………………………. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Stosowanie zabiegów cieplnych 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

Część I 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

 
 

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 




 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

 

10 

 
 
 
 

 

 

11 

 



 

 

 

 

12 

 




 

 

 

13 

 
 
 
 

 

 

14 

 
 
 
 

 

 

15 

 
 
 
 

 

 

16 

 
 
 
 

 

 

 

17 

 





 

 

 

18 

 
 
 
 

 

19 

 

 

20 

 
 
 

 

 

Razem:    

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

7. LITERATURA 

 

1.   Czasopisma kosmetyczne Nouvelles, katalog zabiegów, Salon kosmetyczny, Kosmetyka, 

Kosmetyka i kosmetologia 

2.   Dylewska-Grzelakowska  J.:  „Kosmetyka  stosowana”,  wydanie  IV,  WSiP,  Warszawa 

2005 

3.   Katalog producentów sprzętu rehabilitacyjnego 
4.   Kaźmierowski M.: „Kriochirurgia w chorobach skóry”, Czelej, Lublin 1997 
5.   Mika T.: „Fizykoterapia”. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001-2003 

6.   Strabuczyński  G.,  Strabuczyńska  A.:  „Medycyna  fizykalna”,  Lekarskie  PZWL, 

Warszawa 1997-2000