background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 

 
 
Natalia Wysocka 

 

 
 
 

 

 

Opracowywanie planu profilaktyczno-leczniczego 
322[03].Z1.03 

 
 
 
 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:

 

lek. med. Konrad Szymczyk 
mgr Katarzyna Zarębska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr Natalia Wysocka 

 

 

Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z1.03 
„Opracowywanie  planu  profilaktyczno-leczniczego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu higienistka stomatologiczna. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.   Ćwiczenia 

10 

5.1  Wpływ odŜywiania na stan zdrowia ludzi w róŜnym wieku.   

Przeciwdziałanie nowotworom 

 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Profilaktyka próchnicy, periodontologiczna. Higiena jamy ustnej 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3.  Zasady planowania profilaktyczno-leczniczego, oraz higiena jamy 

ustnej u osób w róŜnym wieku 

 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4.  Zasady leczenia ortodontycznego, profilaktyka dla potrzeb 

ortodontycznych 

 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5  Programy komputerowe w opiece zdrowotnej  

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

6.   Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.   Literatura 

36 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  umiejętności  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem 
do realizacji jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusz zajęć, 

 

ć

wiczenia  zawierające    polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  sposób  wykonania,  zalecane 

metody  nauczania-uczenia

 

się  oraz  środki  dydaktyczne  do  wykonania  ćwiczenia,  które 

pomogą ukształtować umiejętności praktyczne i zweryfikować nabytą wiedzę teoretyczną, 

 

sprawdzian  osiągnięć,  po  zrealizowaniu  programu  jednostki  modułowej  pozwoli  ocenić 
poziom nabytych umiejętności, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.:  dyskusji  dydaktycznej 
metody projektu, metody ćwiczeń praktycznych.  

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

do zespołowej pracy uczniów.  

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 
 
 

 
 

322[03].Z1.01 

Prowadzenie wywiadu chorobowego 

322[03].Z1 

Badania stomatologiczne

 

322[03].Z1.02 

Wykonywanie badań jamy ustnej  

322[03].Z1.03 

Opracowywanie planu 

profilaktyczno-leczniczego 

322[03].Z1.04 

Prowadzenie dokumentacji 

stomatologicznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

– 

posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną, 

– 

stosować zasady higieny jamy ustnej, 

– 

rozróŜniać choroby jamy ustnej, 

– 

przeprowadzać analizę wywiadu z pacjentem, 

– 

rozwiązywać problemy w zakresie badań podmiotowych, 

– 

planować profilaktykę chorób jamy ustnej, 

– 

komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 

– 

rozwiązywać problemy w zakresie wykonywania zadań zawodowych, 

– 

wykorzystać komputer, 

– 

współpracować w grupie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić zadania profilaktyki w opiece stomatologicznej, 

 

scharakteryzować modele organizacji opieki zdrowotnej w Polsce, 

 

określić rolę opieki zdrowotnej w profilaktyce stomatologicznej, 

 

scharakteryzować postawy pacjentów wobec własnego zdrowia, choroby i leczenia,  

 

określić  znaczenie  sposobu  odŜywiania,  higieny  jamy  ustnej  i  uzębienia  dla  zdrowia 
człowieka, 

 

określić cele postępowania profilaktyczno-leczniczego, 

 

dostosować  postępowanie  higieniczno-profilaktyczne  do  pacjentów  z  róŜnych  grup 
wiekowych i dyspanseryjnych, 

 

określić formy i metody realizacji planu profilaktyczno-leczniczego, 

 

dokonać analizy wyników badania podmiotowego i przedmiotowego, 

 

określić zakres leczenia w próchnicy zębów, zgodnie z systemem Billingsa, 

 

opracować plan higieny jamy ustnej i uzębienia dla osób w róŜnym wieku,  

 

opracować  plan  profilaktyczno-leczniczy  we  współpracy  z  pacjentem  i  pod  nadzorem 
lekarza dentysty, 

 

opracować plan zapobiegania próchnicy zębów, 

 

opracować plan profilaktyki chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej, 

 

opracować plan profilaktyki nieprawidłowości i wad rozwoju zgryzu, 

 

określić efekty planowanego postępowania profilaktyczno-leczniczego, 

 

zaplanować  Ŝywienie  osób  w  zaleŜności  od  ich  wieku  oraz  potrzeb  profilaktycznych  
i leczniczych, 

 

scharakteryzować postępowanie terapeutyczne dotyczące urazów 

 

opracować  plan  profilaktyki  czynnościowych  i  morfologicznych  zaburzeń  w  narządzie 
Ŝ

ucia występujących w następstwie braków w uzębieniu, 

 

zaplanować postępowanie z pacjentem skierowanym do leczenia protetycznego, 

 

określić rolę higienistki stomatologicznej w profilaktyce onkologicznej, 

 

posłuŜyć się programem komputerowym podczas opracowywania planu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Higienistka stomatologiczna 322[03] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

 

Badania stomatologiczne 322[03].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Opracowywanie 

planu 

profilaktyczno-leczniczego 

322[03].Z1.03 

Temat: Wpływ odŜywiania na stan zdrowia ludzi w róŜnym wieku oraz przeciwdziałanie 

nowotworom. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności opracowania planu racjonalnego odŜywiania. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

uzasadnić konieczność odŜywiania, 

 

wymienić elementy podstawowe w odŜywianiu, 

 

scharakteryzować częste schorzenia związane z niewłaściwym odŜywianiem, 

 

uzasadnić wybór odpowiednich metod odŜywiania,   

 

sporządzić harmonogram prawidłowego odŜywiania ludzi w róŜnym wieku, 

 

przedstawić plan prawidłowego, racjonalnego odŜywiania. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

praca w zespole, 

 

przydział zadań zawodowych, 

 

ocena stopnia wykonania zadania. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 3-4 osobowych grupach. 

 

Czas: 4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

komputer, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Zadanie dla ucznia 

Opracuj plan racjonalnego odŜywiania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna 

1.

 

Podanie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć. 

3.

 

Podział uczniów na grupy zadaniowe i wybór lidera. 

4.

 

Wyjaśnienie zasad pracy w grupie, metodą projektu. 

 

Faza właściwa. 

Faza I. Informacje 

1.

 

Nauczyciel  omawia  istotę  prawidłowo  zaplanowanego  odŜywiania,  przedstawia  jego 
strukturę. 

2.

 

Nauczyciel omawia poszczególne elementy piramidy Ŝywienia. 

3.

 

Nauczyciel daje uczniom moŜliwość zadawania pytań. 

 
Faza II. Konstrukcja planu w grupach zadaniowych. 
1.

 

Grupy  określają  rodzaje  pytań  do  poszczególnych  schorzeń,  wynikających  z  zaburzeń 
odŜywiania. 

2.

 

Dyskusja  w  grupach  nad  treściami,  jakie  powinny  znajdować  się  w  poszczególnych 
elementach piramidy Ŝywienia i o rodzajach odŜywiania. 

3.

 

Lider  grupy  przydziela  kaŜdemu  członkowi  do  opracowania  dwa  dialogi  do 
przedstawienia. 

4.

 

Uczniowie pracują samodzielnie, zapisując na kartkach treści, jakie powinny znaleźć się 
w  racjonalnym  odŜywianiu,  wyszukują  teŜ  jak  niewłaściwe  odŜywianie  wpływa  na 
organizm. 

5.

 

Uczniowie  w  ramach  grupy  wymieniają  się  kartkami  i  ewentualnie  dopisują  swoje 
propozycje. 

6.

 

Lider  zbiera  wszystkie  karteczki  i  wspólnie  z  grupą  ustala  ostateczną  wersję  zasad 
racjonalnego odŜywiania. 

 
Faza III. Prezentacja w formie multimedialnej: „ OdŜywiaj się zdrowo”. 
1.

 

KaŜda  grupa  w  ciągu  tygodnia  ma  przygotować  prezentację  multimedialną  wpływu 
dotyczącą odŜywiania na stan zdrowia ludzi. 

2.

 

Na  zajęciach  kaŜda  grupa  przedstawia  prezentację  multimedialną,  omawiając  
i  uzasadniając  treści  zawarte  w  racjonalnym  odŜywianiu  oraz  określa  rodzaje  schorzeń, 
które mogą wystąpić jeśli dieta nie będzie przestrzegana. 

 
Faza IV. Ocena projektów. 
1.

 

Nauczyciel  wraz  z  uczniami  ocenia  prezentację  zasad  zdrowego  Ŝywienia  pod  kątem 
poprawności i atrakcyjności prezentacji. 

2.

 

Nauczyciel przydziela kaŜdemu uczniowi punkty. 

 

Faza V. Podsumowanie 
1.

 

Uczniowie  uzasadniają  potrzebę  tworzenia  planu  racjonalnego  Ŝywienia,  zwłaszcza  
w sytuacji, kiedy Ŝywienie traktuje się jako profilaktykę prozdrowotną. 

2.

 

Uczniowie omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie realizacji zadania. 

 

Praca domowa 

Wyszukaj w Internecie przykłady najczęściej popełnianych błędów w odŜywianiu. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2                  

 

Osoba prowadząca    

 

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: Higienistka stomatologiczna 322[03] 
Moduł: 

Badania stomatologiczne 322[03].Z1   

Jednostka modułowa:  

Opracowywanie 

planu 

profilaktyczno-leczniczego 

322[03].Z1.03 

Temat:  

Profilaktyka próchnicy, periodontologiczna. Higiena jamy ustnej. 

Cel ogólny:    Kształtowanie umiejętności sporządzenia planu profilaktyki stomatologicznej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać źródła informacji o profilaktyce stomatologicznej, 

 

rozróŜnić dobre nawyki higieniczne i profilaktyczne, 

 

przeprowadzić analizę zabiegów higienicznych, 

 

rozróŜnić zalety przestrzegania higieny jamy ustnej. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupie. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

komputer, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

Panorama firm, 

 

katalogi branŜowe. 

 

Przebieg zajęć: 
Etap I 
1. 

 

Określenie tematu zajęć. 

2. 

 

Wyjaśnienie tematu, celu ogólnego i celów szczegółowych. 

3. 

 

Przypomnienie zasad pracy w grupie. 

4. 

 

Podział uczniów na zespoły zadaniowe. 

5. 

 

Przydział ról poszczególnym zespołom: 

 

dwie grupy pełnią rolę stomatologów wyjaśniających zalety profilaktycznych działań 
jamy ustnej, pozostałe pełnią rolę pacjentów, którzy twierdzą, Ŝe profilaktyka nie jest 
potrzebna. 

6. 

 

Grupy zadaniowe opracowują strategię działania. 

7. 

 

Grupy  poszukują  informacji  o  karcie  dolegliwościach  pacjenta,  oraz  zabiegach 
profilaktycznych. 

8. 

 

Grupy pełniące rolę pacjentów z chorobami jamy ustnej wybierają najczęściej popełniane 
błędy w zabiegach higienicznych jamy ustnej, 

9. 

 

Pozostałe zespoły opracowują informacje o dokumentacji i prezentację multimedialną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Etap II  
1. 

 

Prezentacja informacji o zabiegach higienicznych oraz profilaktycznych jamy ustnej.  

2. 

 

Wybór grupy, który najlepiej określiła metody profilaktyki. 

3. 

 

Wybór grupy, która najlepiej zdefiniowała i przedstawiła zabiegi higieniczne jamy ustnej 

oraz profilaktyki. 

4. 

 

Nauczyciel  ocenia  pracę  grup  przydzielając  im  punkty,  które  uczniowie  rozdzielają  

w zaleŜności od stopnia zaangaŜowania w przygotowanie i prezentację. 

 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  przypomina  uczniom  gdzie  moŜna  uzyskać  informacje  na  temat  profilaktyki 

jamy ustnej. 
 
Praca domowa 

Wyszukaj  przykłady  zabiegów  higienicznych  stosowanych  u  małych  dzieci  oraz  u  osób 

starszych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca realizacji zajęć oraz nabytych umiejętności. 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.   ĆWICZENIA 

 
5.1.  Wpływ  odŜywiania  na  stan  zdrowia  ludzi  w  róŜnym  wieku. 

Przeciwdziałanie nowotworom. 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie analizy przypadków zidentyfikuj, która z wymienionych kobiet przestrzega 

racjonalnej diety. 

 
Opisy przypadków 

Przypadek A 

Ania  nie  lubi  owoców,  na  obiad  spoŜywa  tłuste  mięso,  jada  nieregularnie,  zapomina  

o jogurcie na śniadanie, codziennie zjada 2 czekoladowe batoniki. 
 
Przypadek B  

Sylwia jada regularnie, nie lubi tłustych potraw, ani słodyczy, uwielbia owoce, warzywa. 

 
Przypadek C 

Dorota często jada batoniki, na śniadanie zjada jogurty i płatki, stroni od tłustych potraw  

i pojadania wieczorami, nie przepada za owocami. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wpływu odŜywiania na stan zdrowia, 

2)

 

przeprowadzić analizę przypadków, 

3)

 

zidentyfikować cechy pozytywne najkorzystniejszej diety, 

4)

 

zidentyfikować kobietę, która prawidłowo się odŜywia, 

5)

 

wyniki przedstawić na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda analizy przypadków, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Ćwiczenie 2 

Wstaw  w  brakujące  miejsca  wyraŜenia:  pozajelitowe,  racjonalna,  onkologiczna, 

węglowodany, tak, aby zdania były prawidłowo sformułowane. 

 

Dieta , która jest bogata w witaminy, białko, sole mineralne to dieta                 …………….. 
Pobieranie wycinka z tkanek zmienionych chorobotwórczo to profilaktyka      ………..…… 
Sposób podawania pokarmu bezpośrednio przez układ Ŝylny to Ŝywienie         ……….……. 
Dieta  bogata  w  …………………………  jest  często  przyczyną  zmiany  pH  jamy  ustnej  
i w konsekwencji przyczyną próchnicy. 
 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki, 

2)

 

przeczytać zdania do uzupełnienia, 

3)

 

wpisać brakujące wyrazy, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
Ćwiczenie 3 
 

Zidentyfikuj czynniki wpływające na podjęcie Ŝywienia parenteralnego. 

 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć  uczniom  o  bezpiecznym  korzystaniu  ze  stanowiska  komputerowego,  zgodnie 
z przepisami BHP. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania  dotyczącym wpływu Ŝywienia na stan zdrowia, 
2)  wybrać dwie sytuacje opisujące Ŝywienie parenteralne, 
3)  wskazać czynniki wpływające na konieczność Ŝywienia parenteralnego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadków, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Zaplanuj  Ŝywienie  osób  w  zaleŜności  od  wieku  oraz  potrzeb  profilaktycznych  

i  leczniczych.  Wyjaśnij  jaki  wpływ  ma  sposób  odŜywiania  na  stan  jamy  ustnej  i  uzębienia 
człowieka.  
 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć  uczniom  o  bezpiecznym  korzystaniu  ze  stanowiska  komputerowego,  zgodnie  
z przepisami BHP. Ćwiczenie naleŜy wykonać w 2-3 osobowych grupach. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym wpływu Ŝywienia na zdrowie, 

2)

 

ustalić przedziały wiekowe pacjentów, 

3)

 

przydzielić kaŜdej grupie odpowiedni przedział wiekowy, 

4)

 

zaplanować Ŝywienie dla osób z przydzielonego przedziału wiekowego, 

5)

 

przedstawić wyniki ćwiczenia, 

6)

 

wyjaśnić jaki wpływ ma sposób odŜywiania na stan jamy ustnej i uzębienia człowieka.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

analiza przypadków, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

ksiąŜka kucharska, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Profilaktyka  próchnicy,  periodontologiczna.  Higiena  jamy 

ustnej 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wstaw  w  brakujące  miejsca  wyraŜenia:  Actiomyces,  szczoteczka,  irygacja,  metoda  Roll, 

profilaktyka domowa, tak aby zdania były prawidłowo sformułowane. 
 
1. …………….. powinno zmieniać się co 2, 3 miesiące i przechowywać w miejscu suchym, 
nie zamkniętym. 
2.  Przyczyną paradontozy mogą być bakterie ……………………. . 
3.  Metoda,  która  usuwa  część  płytki  nazębnej  z  przestrzeni  międzyzębowych  to 
…………….. . 
4.  Właściwa higiena, racjonalny tryb Ŝycia, wizyty kontrolne to cechy ………………. . 
5.  …………………. to płukanie pod ciśnieniem. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.

 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki próchnicy do uzupełnienia, 

2)

 

przeczytać zdania, 

3)

 

wstawić brakujące wyrazy, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 
 

Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i określ czy są one prawdziwe czy fałszywe. 

 
Tabela do ćwiczenia 2 

ZDANIA 

TAK 

NIE 

Dieta nie ma wpływu na profilaktykę. 

 

 

Badania profilaktyczne są potrzebne. 

 

 

Szczoteczkę kaŜdy powinien mieć taką samą. 

 

 

NaleŜy nitkować zęby. 

 

 

Nie wolno płukać jamy ustnej. 

 

 

Węglowodany mają wpływ na rozwój próchnicy. 

 

 

Dla  dzieci  stosuję  się  metodę  szczotkowania 
Jonesa. 

 

 

Krwawiące dziąsła to objaw próchnicy. 

 

 

Ból zęba to objaw próchnicy. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki próchnicy, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdania zawarte w tabeli, 

3)

 

zaznaczyć X w odpowiedniej kolumnie, 

4)

 

porównać wyniki w grupie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Przeprowadź analizę profilaktyki chorób jamy ustnej i zębów. 

 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć  uczniom  o  bezpiecznym  korzystaniu  ze  stanowiska  komputerowego,  zgodnie  
z przepisami BHP. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki chorób jamy ustnej zębów, 
2)  poszukać w róŜnych źródłach informacje o profilaktyce, 
3)  przeprowadzić analizę korzyści płynących z prawidłowej higieny jamy ustnej, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metaplan, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

–  komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

–  arkusz papieru. 

 

Ćwiczenie 4 
 

Uwzględniając klasyfikację próchnicy według Billingsa podaj metody jej leczenia: 

 

 

stopień I ……………………………………………………………………………………. 

………………………………………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………….. 

 

stopień II – …………………………………………………………………………………. 

…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 

 

stopień III – ……………………………………………………………………………… 

………………………………………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………….. 

 

stopień IV – ………………………………………………………………………………... 

………………………………………………………………………………………………….. 
 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki próchnicy, 
2)  przeanalizować klasyfikację próchnicy według Billingsa, 
3)  przeanalizować sposoby leczenia próchnicy w zaleŜności od stopnia zaawansowania, 
4)  przeprowadzić dyskusję w grupie, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Zasady  planowania  profilaktyczno-leczniczego  oraz  higiena 

jamy ustnej u osób w róŜnym wieku 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Przeprowadź analizę zapobiegania pierwotnego chorobom jamy ustnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć  uczniom  o  bezpiecznym  korzystaniu  ze  stanowiska  komputerowego,  zgodnie  
z przepisami BHP. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym planowania profilaktyczno-leczniczego, 
3)  przeprowadzić analizę korzyści płynących z zapobiegania pierwotnego, 
4)  sporządzić  wykres  słupkowy  dotyczący  korzyści  i  negatywnych  aspektów  prawidłowego 

zapobiegania pierwotnego i wtórnego, 

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

–  komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

–  arkusz papieru. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Zidentyfikuj  czynniki  wpływające  na  prawidłową  higienę  jamy  ustnej  u  osób  w  róŜnym 

wieku. 
 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien  przypomnieć 
uczniom  o  bezpiecznym  korzystaniu  ze  stanowiska  komputerowego,  zgodnie  z  przepisami 
BHP. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem ćwiczeniowym dotyczącym prawidłowej higieny jamy ustnej, 
2)  wybrać dwie sytuacje opisujące higienę jamy ustnej u starszej osoby i u dzieci, 
3)  określić czynniki wpływające na higienę jamy ustnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
  

Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i określ czy są one prawdziwe czy fałszywe. 

 
Tabela do ćwiczenia 3 

ZDANIA 

TAK 

NIE 

Dieta wpływa na stan zębów. 

 

 

Im więcej cukru tym zdrowiej. 

 

 

Witamina A wpływa na stan jamy ustnej. 

 

 

Zapobieganie wtórne jest najwaŜniejsze. 

 

 

Zapobieganie pierwotne nie jest waŜne. 

 

 

Gumy bezcukrowe są zdrowe. 

 

 

Słodkie gumy są najzdrowsze. 

 

 

Profilaktyka jest waŜna. 

 

 

Osoby  starsze  nie  muszą  dbać  o  higienę  jamy 
ustnej. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się materiałem nauczania dotyczącym higieny jamy ustnej, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdania zawarte w tabeli, 

3)

 

postawić X w odpowiedniej kolumnie, 

4)

 

porównać wyniki w grupie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Zasady  leczenia  ortodontycznego,  profilaktyka  dla  potrzeb 

ortodontycznych 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Przeprowadź analizę prowadzania profilaktyki ortodontycznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć  uczniom  o  bezpiecznym  korzystaniu  ze  stanowiska  komputerowego,  zgodnie  
z przepisami BHP. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki ortodontycznej, 
2)  poszukać w róŜnych źródłach informacji o ortodoncji, 
3)  przeprowadzić analizę korzyści płynących z profilaktyki ortodontycznej, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Uporządkuj w prawidłowej kolejności etapy leczenia protetycznego.  

regularne  kontrole,  gipsowe  modele,  higiena  jamy  ustnej,  zdjęcia  RTG,  dokładna 
charakterystyka uzębienia pacjenta, wybranie najodpowiedniejszego aparatu 
 
1.

 

………………………………………………………………………………………… 

2.

 

………………………………………………………………………………………… 

3.

 

………………………………………………………………………………………… 

4.

 

………………………………………………………………………………………… 

5.

 

………………………………………………………………………………………… 

6.

 

………………………………………………………………………………………… 

 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym leczenia ortodontycznego, 
2)  przeanalizować  etapy  leczenia  protetycznego  i  uporządkować  je  w  prawidłowej 

kolejności, 

3)  wyniki przedstawić na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia indywidualne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Wpisz do diagramu podstawowe cechy profilaktyki ortodontycznej. 

 

 

 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym profilaktyki ortodontycznej, 
2)  przeprowadzić analizę cech profilaktyki ortodontycznej, 
3)  uzupełnić diagram, 
4)  wnioski przedstawić na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

Profilaktyka 

ortodontyczna 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5. Programy komputerowe w opiece zdrowotnej 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i określ czy są one prawdziwe czy fałszywe. 

 

Tabela do ćwiczenia 1 

ZADANIA 

TAK 

NIE 

Opieka zdrowotna nie obowiązuje w Polsce. 

 

 

Programy  komputerowe  są  istotne  w  rozwijającym 
się biznesie. 

 

 

Dostawcą jest firma farmaceutyczna. 

 

 

Organizacje  edukacyjne  i  badawcze  to  fundacje 
prywatne. 

 

 

Produkcja to etap utworzenia nowego leku. 

 

 

Digora to program komputerowy. 

 

 

Molium to program komputerowy. 

 

 

Zarządzanie polega na  przystosowaniu się. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać dostępne dla ucznia źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  wykorzystania  programów 

komputerowych w opiece zdrowotnej, 

2)

 

przeczytać uwaŜnie zdania zawarte w tabeli, 

3)

 

wstawić X w odpowiedniej kolumnie, 

4)

 

porównać wyniki w grupie, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeprowadź analizę zapotrzebowania na systemy komputerowe w opiece zdrowotnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć  uczniom  o  bezpiecznym  korzystaniu  ze  stanowiska  komputerowego,  zgodnie  
z przepisami BHP. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  wykorzystania  programów 

komputerowych w opiece zdrowotnej, 

2)  poszukać w róŜnych źródłach informacji o programach komputerowych, 
3)  przeprowadzić analizę korzyści płynących z zastosowania programów komputerowych w 

opiece zdrowotnej, 

4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeprowadź  analizę  modeli  organizacji  opieki  zdrowotnej  i  określ,  który  z  nich  jest 

najbardziej zbliŜony do modelu opieki zdrowotnej w Polsce. 
 

Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i  sposób  wykonania  ćwiczenia  oraz  wskazać  źródła  informacji.  Nauczyciel  powinien 
przypomnieć  uczniom  o  bezpiecznym  korzystaniu  ze  stanowiska  komputerowego,  zgodnie  
z przepisami BHP. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącej opieki zdrowotnej, 
2)  przeprowadzić analizę czterech modeli organizacji opieki zdrowotnej, 
3)  wskazać najlepszy model, 
4)  wskazać model, do którego jest zbliŜony model organizacji opieki zdrowotnej w Polsce, 
5)  wyniki dyskusji zaprezentować na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Opracowywanie  planu 

profilaktyczno-leczniczego” 

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt   

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  b,  3.  a  4.  b,  5.  b,  6.  d,  7.b,  8.  c,  9.  a,  10.  a,  11.  b, 
12. b, 13. c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. b, 18. b, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować 

profilaktykę 

onkologiczną 

2  RozróŜnić rodzaje diet 

Zidentyfikować 

metody 

Ŝ

ywienia 

chorych 

4  Zidentyfikować skład  Zymafluoru 

PP 

Określić  częstotliwość  stosowania 
preparatów o małym stęŜeniu fluoru 

PP 

6  RozróŜnić choroby dziąseł 

Wskazać  przyczyny  wpływające  na 
częstotliwość  stosowania  płukanek 
jamy ustnej 

RozróŜnić 

metody 

szczotkowania 

zębów 

PP 

Określić  cel  stosowania  prawidłowej 
diety 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

10  Określić cel leczenia ortodontycznego 

11 

Określić przyczyny deformacji 
twarzy 

12 

Zidentyfikować przyczyny chorób 
przyzębia 

13 

RozróŜnić elementy badania 
ortodontycznego 

14 

Wskazać sposoby profilaktyki jamy 
ustnej 

15 

Zidentyfikować czynniki wywołujące 
choroby jamy ustnej 

PP 

16  RozróŜnić irygację 

17 

Zidentyfikować metody 
szczotkowania zębów 

PP 

18 

Wskazać czynniki wpływające na 
wybór szczoteczki do zębów. 

PP 

19 

Zidentyfikować przyczyny 
paradontozy 

20 

RozróŜnić narzędzia wspomagające 
w stomatologii 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania                 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia    

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia!   

 

Materiały dla ucznia:    

 

 

 

 

 

 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Pobieranie wycinka ze zmienionych chorobotwórczo tkanek to 

a)

 

profilaktyka przeciwzawałowa. 

b)

 

profilaktyka kardiologiczna. 

c)

 

profilaktyka onkologiczna. 

d)

 

profilaktyka urazowa. 

 

2.  Dieta bogata w białko, witaminy, minerały, regularne posiłki to dieta 

a)

 

nieracjonalna. 

b)

 

racjonalna. 

c)

 

profilaktyczna. 

d)

 

sezonowa. 

 

3.  śywienie chorych drogą Ŝylną to Ŝywienie 

a)

 

parenteralne. 

b)

 

jelitowe. 

c)

 

pozajelitowe. 

d)

 

niepokarmowe. 

 

4.  Zymafluor to preparat zawierający 

a)

 

potas. 

b)

 

fluor. 

c)

 

magnez. 

d)

 

vit C. 

 

5.  Preparaty o małym stęŜeniu fluoru przeznaczone są do  

a)

 

rzadkiego stosowania. 

b)

 

częstego stosowania. 

c)

 

stosowane w wyjątkowych sytuacjach. 

d)

 

raz na dwa lata. 

 

6.  Paradontoza to choroba 

a)

 

zębów. 

b)

 

uszu. 

c)

 

mięśni. 

d)

 

przyzębia. 

 

7.  Częstość stosowania płukanek fluorowych zaleŜy od 

a)

 

ceny. 

b)

 

ilości jonów fluorkowych. 

c)

 

ilości jonów siarczanowych. 

d)

 

barwy preparatu. 

 

8.  Jedną z metod szczotkowania zębów jest metoda 

a)

 

mycia na sucho. 

b)

 

tarcia.  

c)

 

wibracyjna. 

d)

 

okrąŜania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

9.  Prawidłowa dieta powinna  

a)

 

utrzymywać stałą ilość śliny w jamie ustnej. 

b)

 

składać się z węglowodanów. 

c)

 

być zmieniana co 5 lat. 

d)

 

składać się tylko z białek. 

 

10. Leczenie ortodontyczne obejmuje 

a)

 

załoŜenie aparatu. 

b)

 

program komputerowy. 

c)

 

nic nie obejmuje, jest to leczenie incydentalne. 

d)

 

badania okresowe. 

 

11. Zmiana rysów twarzy moŜe być spowodowana nieprawidłową profilaktyką 

a)

 

ginekologiczną. 

b)

 

ortodontyczną. 

c)

 

stomatologiczną. 

d)

 

pediatryczną. 

 
12. Zanik przyzębia jest spowodowany 

a)

 

zanikiem przyrostka. 

b)

 

zanikiem wyrostka. 

c)

 

dodatkowym wyrostkiem. 

d)

 

dodatkowym przyrostkiem. 

 

13. Czynności koniecznie przy badaniu ortodontycznym to 

a)

 

osłuchanie. 

b)

 

zapłata. 

c)

 

RTG. 

d)

 

osłuchanie i RTG. 

 

14. Profilaktyka powinna obejmować 

a)

 

walkę z płytką nazębną. 

b)

 

walkę z płytką nazębną i Ŝucie gumy z cukrem. 

c)

 

Ŝ

ucie gumy z cukrem i płukanie.  

d)

 

stosowanie diety bogatej w węglowodany. 

 

15. Czynnikiem szkodliwym jest  

a)

 

płytka nazębna. 

b)

 

płyn do płukania i szczoteczka ze sztucznego włosia. 

c)

 

szczoteczka z naturalnego włosia i płukanie jamy ustnej. 

d)

 

pasta z fluorem. 

 
16. Irygacja to  

a)

 

mycie.  

b)

 

płukanie. 

c)

 

mycie i płukanie. 

d)

 

program komputerowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

17. Metoda szczotkowania zębów dla dzieci to 

a)

 

roll. 

b)

 

Fonesa. 

c)

 

płukanie. 

d)

 

roll i płukanie. 

 

18. Wybór szczoteczki zaleŜy od  

a)

 

wieku.  

b)

 

wieku i higieny. 

c)

 

higieny. 

d)

 

upodobań. 

 

19. Obrzęk dziąseł to objaw 

a)

 

próchnicy. 

b)

 

paradontozy. 

c)

 

alergii. 

d)

 

próchnicy i paradontozy. 

 

20. W stomatologii  

a)

 

stosuje się tylko narzędzia wirnikowe. 

b)

 

stosuje się komputerowe oprogramowanie.  

c)

 

nie stosuje się oprogramowania komputerowego. 

d)

 

nie stosuje się narzędzi. 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Opracowywanie planu profilaktyczno-leczniczego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 

 

 

4. 

 

 

 

5. 

 

 

 

6. 

 

 

 

7. 

 

 

 

8. 

 

 

 

9. 

 

 

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem: 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Test 2 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Opracowywanie  planu 

profilaktyczno-leczniczego” 

  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 9, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 
 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. a, 5. b, 6. d, 7. d, 8. a, 9. a, 10. a, 11. a, 
12. a, 13. a, 14. b, 15. b, 16. c, 17. b, 18. c, 19. c, 20. c.   

 

 

 

Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować objawy próchnicy 

Określić wpływ diety na zdrowie 

Wskazać sposób dbania o jamę ustną. 

Zidentyfikować  wpływ  witamin  na 
organizm 

PP 

Określić znaczenie zapobiegania 
wtórnego 

PP 

RozróŜnić rodzaje zapobiegania 
chorobom jamy ustnej. 

Określić wpływ cukru na dietę 

RozróŜnić rodzaje dostawców 

RozróŜnić organizacje edukacyjne. 

PP 

10 

Zdefiniować zarządzanie 

11 

RozróŜnić sprzęt do diagnozowania 
stanu jamy ustnej 

12 

Uzasadnić konieczność stosowania 
systemów komputerowych w stomatologii 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

13 

RozróŜnić sposoby higieny jamy ustnej 

14 

Określić znaczenie profilaktyki 

15 

Zidentyfikować rodzaje zabiegów 
higieny jamy ustnej 

16 

Wskazać źródła informacji  
o racjonalnym Ŝywieniu 

17 

RozróŜnić metody odŜywiania  
w zaleŜności od wieku 

PP 

18 

Zidentyfikować skutki braku higieny 
jamy ustnej 

PP 

19 

Określić czynniki wpływające na 
zakup środków higieny 

20 

RozróŜnić sposoby higieny jamy ustnej 
w zaleŜności od wieku 

 

Przebieg testowania   

Instrukcja dla nauczyciela   

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia  

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia!   

Materiały dla ucznia:    

 

 

 

 

 

 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH   

1.  Ból zęba to objaw 

a)

 

paradontozy. 

b)

 

próchnicy. 

c)

 

zapalenia zatok. 

d)

 

bólu głowy. 

 

2.  Wpływ diety na choroby zębów 

a)

 

jest bardzo duŜy. 

b)

 

jest niewielki. 

c)

 

jest waŜny tylko czasami. 

d)

 

zaleŜy tylko od wieku. 

 

3.  Guma bez cukru  

a)

 

jest zdrowa tylko jeśli jest określonej firmy. 

b)

 

jest zdrowa dla zębów. 

c)

 

nie jest zdrowa. 

d)

 

czasami tylko jest zdrowa. 

 

4.  Witaminy A i E mają wpływ na  

a)

 

nawilŜanie krtani. 

b)

 

osteoporozę. 

c)

 

menopauzę. 

d)

 

choroby reumatyczne. 

 

5.  Zapobieganie wtórne  

a)

 

jest najwaŜniejsze. 

b)

 

nie jest najwaŜniejsze. 

c)

 

czasami jest waŜne. 

d)

 

w ogóle jest nieistotne. 

 

6.  Zapobieganie pierwotne  

a)

 

nie jest waŜne. 

b)

 

czasami nie jest waŜne. 

c)

 

waŜne jest zawsze. 

d)

 

jest najwaŜniejsze. 

 

7.  Zawartość cukru w diecie  

a)

 

jest korzystne dla zdrowia.. 

b)

 

powinna być wysoka. 

c)

 

w rozwoju próchnicy. 

d)

 

sprzyja rozwojowi próchnicy. 

 

8.  Dostawcą jest 

a)

 

firma farmaceutyczna. 

b)

 

handlowiec. 

c)

 

sklep. 

d)

 

apteka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

9.  Organizacja edukacyjna to  

a)

 

fundacja prywatna. 

b)

 

fundacja państwowa. 

c)

 

fundacja krajowa. 

d)

 

fundacja zagraniczna. 

 

10. Zarządzanie polega na 

a)

 

rządzeniu i przewodzeniu. 

b)

 

tylko rządzeniu. 

c)

 

tylko przewodzeniu. 

d)

 

manipulowaniu. 

 

11. Kamera wewnątrzustna jest 

a)

 

wykorzystywana w stomatologii. 

b)

 

nie jest wykorzystywana. 

c)

 

czasami jest wykorzystywana, ale bardzo rzadko. 

d)

 

uŜywana poza granicami kraju. 

 

12. Systemy komputerowe są 

a)

 

stosowane w stomatologii. 

b)

 

nie są wykorzystywane w stomatologii. 

c)

 

były kiedyś wykorzystywane w stomatologii. 

d)

 

jeszcze nie są wykorzystywane w stomatologii. 

 

13. Nitkowanie, mycie, płukanie  

a)

 

podstawowe elementy higieny. 

b)

 

dodatkowe elementy higieny. 

c)

 

były kiedyś stosowane w sporcie. 

d)

 

były kiedyś wykorzystywane w medycynie katastrof. 

 

14. Profilaktyka jest waŜniejsza od 

a)

 

mycia. 

b)

 

leczenia. 

c)

 

ząbkowania. 

d)

 

bólu zęba. 

 

15. Płukanie jamy ustnej pod ciśnieniem to 

a)

 

iryguacja. 

b)

 

irygacja. 

c)

 

torbulacja. 

d)

 

sterylizacja. 

 

16. Reguły racjonalnego Ŝywienia zawarte są w 

a)

 

farmakopei. 

b)

 

pharmindexie. 

c)

 

piramidzie Ŝywienia. 

d)

 

encyklopedii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

 

17. OdŜywianie dla dzieci i osób starszych 

a)

 

powinno być takie same. 

b)

 

nie powinno być takie samo. 

c)

 

polega na tym, Ŝe dzieci odŜywia się tylko warzywami, zaś starszych tylko mięsem. 

d)

 

polega na tym, Ŝe dzieci odŜywia się tylko mięsem, a starszych tylko warzywami. 

 

18. Brak higieny jamy ustnej wywołuje 

a)

 

bóle głowy. 

b)

 

zaparcia. 

c)

 

próchnicę , paradontozę. 

d)

 

bóle nerek. 

 

19. Wybór szczoteczki do zębów zaleŜy od 

a)

 

ceny. 

b)

 

upodobań kolorystycznych. 

c)

 

wieku i anatomii układu Ŝucia. 

d)

 

pory roku. 

 

20. Higiena jamy ustnej jest róŜna u  

a)

 

osób starszych. 

b)

 

małych dzieci. 

c)

 

osób starszych i dzieci. 

d)

 

męŜczyzn. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Opracowywanie planu profilaktyczno-leczniczego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA

 

1.

 

Jańczuk Z.: Podręcznik dla higienistek stomatologicznych. PZWL, Warszawa 1994 

2.

 

Jańczuk Z.: Profilaktyka profesjonalna w stomatologii. PZWL, Warszawa 2001 

3.

 

Krajewski W.: Zagadnienia współczesnej profilaktyki stomatologicznej. WM, Warszawa 
1995, 

4.

 

Piątkowska D.: Kompendium próchnicy zębów. Med Tour Pres International, 1999 

5.

 

Rosłan-Szulc K.: Abc Twoich zębów. Endirpol, Gdańsk 1994 

6.

 

Studzińska – Pasieka A. : Angielski dla stomatologów. Bestom, Łódź 2005 

7.

 

www. stomatologia.pl 

8.

 

www.zdrowie.pl 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 

3.

 

Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 
Warszawa 2003 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych,  cz.  I  i  II. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999