background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
Dariusz Kierepka 

 
 

 

 

 
 

Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb masażu 
leczniczego 322[12].Z2.01 
 

 

 

 

 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Wojciech Szuper 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Wojciech Szuper 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 

 

 
 

 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].Z2.01  
„Badanie  i  diagnozowanie  pacjenta  dla  potrzeb  masażu  leczniczego”,  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik masażysta. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagnia wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Badanie podmiotowe 

11 

5.1.1.

 

Ćwiczenia 

11 

5.2.  Badania przedmiotowe 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Podstawy kinezyterapii 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Litaratura 

31 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masażysta. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

– 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

– 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

– 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz,  

 

ćwiczenie, 

 

metoda projektu, 

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

analiza przypadku, 

 

dyskusja. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

322[12].Z2.02 

Wykonywanie drenażu limfatycznego 

 

 

322[12].Z2.03  

Wykonywanie masażu segmentarnego 

 

322[12].Z2.04  

Wykonywanie różnych rodzajów masażu  

leczniczego 

 

322[12].Z2.05 

Dobieranie rodzajów masażu do jednostek 

chorobowych 

322[12].Z2.01 

Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb 

masażu leczniczego 

 

322[12].Z2 

Masaż leczniczy

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się biegle atlasem anatomii, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu anatomii, 

 

korzystać z informacji uzyskanych w atlasach anatomii,  

– 

charakteryzować niebezpieczeństwa wynikające z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa 
pracy przy urządzeniach elektrycznych, 

– 

wykonywać masaż klasyczny zgodnie z zasadami, 

– 

charakteryzować wpływ technik masażu klasycznego na tkanki, narządy i układy, 

 

wykonywać poszczególne techniki masażu klasycznego, 

 

wykonywać techniki sprężystego odkształcania tkanek, 

 

wykonywać masaż klasyczny poszczególnych części ciał, 

 

przygotowywać pacjenta do zabiegu, 

 

stosować zasady ergonomii pracy, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać pozycje do diagnozowania pacjenta, 

 

ocenić postawę ciała pacjenta, 

 

ocenić stan skóry i zmian tkankowych pacjenta, 

 

ocenić wrażliwość pacjenta na ból, 

 

ocenić palpacyjnie zmiany patologiczne tkanek, 

 

rozpoznać występowanie obrzęku, 

 

ocenić zakres ruchomości w stawach, 

 

określić możliwości kompensacyjne, 

 

wykorzystać wiedzę z innych dyscyplin medycznych do planowania i wykonania masażu, 

 

zinterpretować uzyskane wyniki badania, 

 

opracować kartę badania pacjenta na potrzeby masażu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik masażu 322[12] 

Moduł: 

Masaż leczniczy 322[12].Z2 

Jednostka modułowa: 

Badanie  i  diagnozowanie  pacjenta  dla  potrzeb  masażu 
leczniczego 322[12].Z2.01 

Temat:   Testy funkcjonalne. 

Cel ogólny:   Kształtowanie umiejętności wykorzystania testów Otta i Schobera do określenia 

zakresów ruchomości w poszczególnych odcinkach kręgosłupa. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wykonać w prawidłowy sposób test Otta, 

 

wykonać w prawidłowy sposób test Schobera, 

 

wyznaczyć punkty pomiarowe, 

 

rozpoznać zakresy ruchomości poszczególnych odcinków kręgosłupa, 

 

stosować w prawidłowy sposób technikę pomiarową, 

 

wykonać i zinterpretować wyniki,  

 

zróżnicować i zanalizować uzyskane informacje. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pokaz. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2 osobowych

 
Czas: 

3 godziny dydaktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja pracy metodą  tekstu przewodniego, 

 

tablice anatomiczne, 

 

markery, 

 

taśma krawiecka, 

 

pytania prowadzące. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział uczniów na grupy  pary. 
 
Praca metodą tekstu przewodniego 
 
Faza I 
Informacje wstępne
 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie są pozycje wyjściowe do testów Otta i Schobera? 
2.  Jakie punkty oznaczamy markerem? 
3.  Jak należy przeprowadzić pomiar początkowy? 
4.  W jaki sposób pacjent  powinien wykonać skłon? 
5.  W jaki sposób pacjent powinien wykonać wyprost? 
6.  Jak należy wykonać pomiary końcowe? 
7.  Jakie wartości powinny mieć różnice pomiędzy pomiarami początkowymi, a końcowymi? 
8.  Jak należy interpretować wyniki pomiarów? 
 
Faza II 
Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  W jaki sposób przygotować pacjenta do pomiarów? 
2.  Jak w prawidłowy sposób należy oznaczać punkty pomiarowe? 
3.  W jaki sposób należy dokonać pomiaru? 
 
Faza III 
Ustalenia 
1.  Uczniowie ustalają jakie wartości pomiarów powinni otrzymać. 
2.  Uczniowie ustalają na jakie zaburzenia mogą wskazywać rozbieżności pomiarów. 
 
Wykonanie
 
1.  Uczniowie w parach, dokonują identyfikacji punktów pomiarowych na ciele pacjenta. 
2.  Uczniowie zaznaczają punkty pomiarowe markerem. 
3.  Uczniowie  polecają  wykonać  pacjentowi  skłon  i  dokonują  pomiaru  odległości  pomiędzy 

oznaczonymi dwoma punktami. 

4.  Uczniowie  polecają  wykonać  pacjentowi  wyprost  przeprost  tułowia  i  dokonują  pomiaru 

odległości pomiędzy punktami. 

5.  Uczniowie analizują odczytane wartości. 
 
Sprawdzanie umiejętności 
1.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych testów i ich wyników. 
2.  Po zakończonym teście uczniowie otrzymują informacje od nauczyciela o poprawności lub 

też o popełnianych błędach w trakcie wykonywania i otrzymują ewentualną korektę.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem wskazują, które części przebiegu testowania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zajęcia,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik masażu 322[12] 

Moduł: 

Masaż leczniczy 322[12].Z2 

Jednostka modułowa: 

Badanie  i  diagnozowanie  pacjenta  dla  potrzeb  masażu 
leczniczego 322[12].Z2.01 

Temat:  Testy czynnościowe. 

Cel ogólny:  Zapoznanie się metodyką i analizą wyników testu Laseque'a. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować i ułożyć pacjenta do wykonania testu, 

 

poinformować i nauczyć pacjenta prawidłowej współpracy z masażystą, 

 

przeprowadzić w prawidłowy sposób test, 

 

zinterpretować właściwe uzyskane wyniki testu, 

 

określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania testu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu, 

 

pokaz. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2 osobowych. 

 
Czas: 

3 godziny dydaktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stoły do masażu lub materace, 

 

film dydaktyczny. 

 
Przebieg zajęć: 
1.   Określenie tematu i celów zajęć. 
2.   Prezentacja pomocy do wykonania testu. 
3.   Pokaz wykorzystania funkcji stołu. 
4.   Prezentacja filmu dydaktycznego dotyczącego testu Laseque’a. 
5.   Opracowanie planu prawidłowej współpracy pacjenta z masażystą. 
6.   Uczniowie wykonują test Laseque’a: 

 

próba wykonania testu, 

 

interpretacja próbnych wyników, 

 

wykonanie testu na drugiej kończynie, 

 

porównanie i interpretacja wyników. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

dyskusja  na  temat  prawidłowego  wykorzystania  testu  i  możliwości  zafałszowania 
wyników. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Badanie podmiotowe 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź ocenę postawy ciała pacjenta. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  obejrzeć pacjenta (rozebranego): 

 

z przodu, 

 

z tyły, 

 

z obu boków. 

2)  porównać symetrię: 

 

ustawienia głowy, 

 

barków, 

 

trójkątów talii, 

 

położenie dolnych kątów łopatek, 

 

wysokość talerzy biodrowych, 

 

kolców biodrowych, 

 

symetrię fałdów pośladkowych, 

 

symetrię i odległość stawów kolanowych, 

 

ustawienie stopy. 

3)  ocenić: 

 

otyłość, 

 

proporcje ciała, 

 

asymetrie ciała, 

4)  zapisać swoje spostrzeżenia, 
5)  wymienić i omówić swoje spostrzeżenia z innymi uczniami. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartka A4, 

 

przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  badanie  ciała  pacjenta  za  pomocą  dotyku  w  celu  zdiagnozowania  zmian 

tkankowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ułożyć pacjenta w leżeniu przodem, maksymalnie rozluźnione tkanki, 
2)  przesuwając powoli dłoń po skórze pacjenta ocenić: 

 

temperaturę czy jest taka sama na całej powierzchni, 

 

wilgotność skóry, 

 

napięcie tkanek, 

 

wrażliwość na dotyk. 

3)  zwiększać nacisk dłoni i przesuwać: 

 

wzdłuż po mięśniu najdłuższym grzbietu, 

 

od kręgosłupa do boku poprzecznie, 

4)  zaobserwować tworzenie się fałdu przed palcami przesuwanymi po skórze, 
5)  zapytać pacjenta czy istnieje związek między tworzeniem się fałdu, a odczuciami pacjenta. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

prześcieradło, 

 

środki higieniczne do mycia i dezynfekcji rąk. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Badania przedmiotowe 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj test Bragarda. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  ułożyć pacjenta tyłem, 
2)  unieść wolno „bolesną kończynę dolną” chorego aż do poziomu, na którym wystąpi ból, 
3)  opuszczać wolno kończynę do poziomu, w którym ból przestaje dokuczać, 
4)  wykonać w tej pozycji, silny bierny wyprost grzbietowy stopy w stawie skokowym, 
5)  powtórzyć te same czynności na drugiej kończynie dolnej, 
6)  porównać czy na takiej samej wysokości występował ból w obu kończynach. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do masażu, 

 

kliny, wałki, półwałki, 

 

prześcieradło, 

 

środki higieniczne do mycia i dezynfekcji rąk. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj test ruchomości piersiowego odcinka kręgosłupa stosując test Otta. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ustawić pacjenta w pozycji stojącej, stopy rozstawione na szerokości bioder, 
2)  oznaczyć markerem wyrostek rylcowaty kręgu C7 
3)  oznaczyć drugi punkt położony 30 cm dystalnie (poniżej), 
4)  polecić pacjentowi maksymalnie pochylić się do przodu, 
5)  zmierzyć centymetrem krawieckim odległość między punktami, 
6)  zapisać wynik pomiaru, 
7)  polecić pacjentowi maksymalnie odchylić się do tyłu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

8)  zmierzyć centymetrem krawieckim odległość między punktami, 
9)  zapisać wynik pomiaru, 
10)  porównać wyniki ze standardowymi wartościami występującymi w tym teście. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

centymetr krawiecki, 

 

marker. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Podstawy kinezyterapii 
 

5.3.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj ćwiczenia oddechowe w pozycji leżącej tyłem w różnych modyfikacjach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  ułożyć  pacjenta  w  pozycji  leżącej  tyłem  na  materacu,  kończyny  dolne  ugięte  w  stawach 

biodrowych i kolanowych, 

2)  poinstruować pacjenta aby wykonywał polecenia: 

– 

na  1.  wdech  nosem,  2.  pogłębienie  wdechu,  3.  wydech  ustami,  4.  pogłębienie 
wydechu, 

– 

to samo ćwiczenie wykonać ze wspomaganiem przez uniesienie kończyn górnych w fazie 
wdechu za głowę, a w fazie wydech kładziemy kończyny wzdłuż tułowia, 

– 

na  1.  2.  wdech  nosem  z  jednoczesnym uniesieniem  kończyn  górnych  za  głowę,  na  3.  4. 
wydech wspomagany przez ponowne ułożenie kończyn dolnych wzdłuż tułowia, 

– 

to samo ćwiczenie wykonać z oporem, przez ułożenie dłoni na brzuchu, 

– 

na  1.  2.  wdech  nosem  w  czasie  którego  wywieramy  nacisk  dłońmi  na  brzuch,  na  
3. 4. wydech ustami, 

3)  podziękować za współpracę pacjentowi (koleżance, koledze). 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materac. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz zjawisko kompensacji oraz czynniki wpływające na proces kompensacji 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się materiałem zawartym w poradniku dla ucznia dotyczącym kompensacji, 
2)  opisać zjawisko kompensacji i inne z nim związane, 
3)  opisać czynniki wpływające na proces kompensacji.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

kartka papieru i przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Badanie  i  diagnozowanie 
pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  18,  19  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  d,  4.  a,  5.  a,  6.  d,  7.  a,  8.  c,  9. c, 10. a, 11. a, 
12. c, 13. b, 14. d, 15. b, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować czynności, od 
których rozpoczynamy wywiad 
chorobowy 

Określić elementy wywiadu 

Określić jakie informacje możemy 
uzyskać na podstawie oglądania 

Określić technikę wykonywania badania 
dotykiem 

Ocenić stan pacjenta 

Określić przebieg oceny postawy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Określić cel oceny postawy 

Dokonać analizy wpływu czynników na 
narząd ruchu 

Określić wagę badania 

10  Określić cel oceny sylwetki 

11  Określić przebieg i cel badania 

12 

Określić wykorzystanie testu  „dwóch 
wag” 

13 

Określenie czynności związanych 
z wykonaniem zabiegu 

14  Określić sposób wykonania badania 

15  Dokonać oceny ruchomości 

16  Przeprowadzić analizę wyniku badania 

PP 

17 

Zanalizować wyniki badania 
ruchomości 

PP 

18  Zanalizować wyniki badania kręgosłupa 

PP 

19 

Zanalizować wyniki badania 
wrażliwości bólowej

 

PP 

20  Zanalizować wyniki testu chodzenia

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań.  
5.  Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.  
6.  Tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej karcie odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak X.  

8.  W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

1.  Wywiad chorobowy rozpoczynamy 

a)  po zakończeniu pierwszego zabiegu. 
b)  z chwilą wejścia pacjenta do gabinetu. 
c)  po wstępnej rozmowie. 
d)  po 20 minutach. 
 

2.  Pierwszym elementem wywiadu jest 

a)  wywiad środowiskowy. 
b)  wywiad socjalny 
c)  oglądanie pacjenta. 
d)  badanie dotykiem. 
 

3.  Oglądanie pozwala określić między innymi 

a)  zawód pacjenta. 
b)  stan cywilny pacjenta. 
c)  zainteresowania pacjenta 
d)  asymetrie w budowie. 
 

4.  Badanie dotykiem przeprowadza się 

a)  opuszkami palców I, II i III. 
b)  nasadą dłoni. 
c)  kłębem. 
d)  kłębikiem. 
 

5.  Ocena stanu czynnościowego pacjenta ma na celu 

a)  ocenę możliwości samodzielnej egzystencji. 
b)  ocenę możliwości podjęcia pracy. 
c)  ocenę przydatności zawodowej. 
d)  ocenę możliwości poruszania się samodzielnie samochodem. 
 

6.  Ocenę postawy ciała u pacjentów chodzących przeprowadza się w pozycji 

a)  siedzącej. 
b)  leżenia przodem. 
c)  leżenia na boku. 
d)  stojącej. 

 
7.  Podczas oceny postawy ciała określa się między innymi” 

a)  proporcje poszczególnych części ciała. 
b)  wiek. 
c)  zawód. 
d)  zainteresowania. 

 

8.  Na stabilność narządu ruchu ma wpływ 

a)  zawód. 
b)  wykształcenie. 
c)  otyłość. 
d)  miejsce zamieszkania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

9.  Badanie postawy ciała jest elementem 

a)  badań okresowych. 
b)  badań profilaktycznych. 
c)  badania narządu ruchu. 
d)  badania rutynowego. 
 

10.  Oglądając sylwetkę z boku między innymi oceniamy 

a)  pochylenie głowy i szyi do przodu. 
b)  trójkąty tułowiowo-ramienne (trójkąty talii). 
c)  przebieg linii wyrostków kolczystych. 
d)  ustawienie barków i łopatek. 
 

11.  Oglądając sylwetkę z tyłu i przodu zwracamy uwagę na odchylenia w symetrii 

a)  zarysów linii bioder. 
b)  wysklepienie klatki piersiowej i brzucha. 
c)  pochylenie miednicy ku przodowi. 
d)  wielkość i kształt przednio-tylnych krzywizn kręgosłupa. 
 

12.  Test „dwóch wag” dostarcza informacji na temat 

a)  masy ciała pacjenta. 
b)  średniej masy ciała pacjenta. 
c)  równomierności obciążenia kończyn. 
d)  wagi kończyny. 
 

13.  Przed rozpoczęciem masażu należy poinformować pacjenta o 

a)  czasie trwania masażu. 
b)  okolicach jakie będzie obejmował masaż. 
c)  temperaturze w gabinecie. 
d)  godzinie rozpoczęcia zabiegu. 
 

14.  Pomiary linijne przeprowadza się przy pomocy 

a)  linijki. 
b)  kontomierza goniometru. 
c)  cyrkla 
d)  taśmy krawieckiej. 
 

15.  Test „palce podłoga” pozwala na ocenę ruchomości 

a)  odcinka szyjnego kręgosłupa. 
b)  odcinka piersiowego kręgosłupa. 
c)  odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 
d)  całego kręgosłupa. 
 

16.  Objaw Otta służy do oceny 

a)  ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa. 
b)  odcinka piersiowego kręgosłupa. 
c)  odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 
d)  całego kręgosłupa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

17.  Objaw Schobera służy do pomiaru ruchomości 

a)  odcinka szyjnego kręgosłupa. 
b)  odcinka piersiowego kręgosłupa. 
c)  odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 
d)  całego kręgosłupa. 
 

18.  Dodatni objaw Laseque’a świadczy o 

a)  o uciskowej przyczynie bólu przy tyło przemieszczeniu jądra miażdżystego. 
b)  zapaleniu korzeni nerwowych na poziomie L1-L5. 
c)  małej ruchomości kręgosłupa lędźwiowego. 
d)  dużej ruchomości kręgosłupa lędźwiowego. 
 

19.  Objaw Kerniga służy do potwierdzenia 

a)  zapalnego charakteru bólu. 
b)  silnego podrażnienia nerwu kulszowego. 
c)  urazu dolnego odcinka kręgosłupa. 
d)  dodatniego objawu Laseque'a. 
 

20.  Dodatni test chodzenia na piętach świadczy o 

a)  uszkodzeniu korzenia S1. 
b)  zapaleniu korzeni nerwowych na poziomie L4-L5. 
c)  ucisku na korzenie nerwowe L4-L5. 
d)  małej ruchomości kręgosłupa lędźwiowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb  masażu leczniczego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Badanie  i  diagnozowanie 
pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 9, 12, 15, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3.  b,  4.  a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. c, 10. d, 11. a, 
12. a, 13. b, 14. d, 15. c, 16. a, 17. d, 18. d, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować wywiad personalny 

Określić sposób wykonania badania 
dotykiem 

Wyjaśnić na czym polega zjawisko 
kompensacji 

Określić zjawiska zachodzące 
w procesie leczenia 

Wyjaśnić zjawisko kompensacji 

Wyjaśnić cel pomiarów linijnych 

Określić cel przeprowadzenia testu 

Określić prawidłowość wykonania testu 

Wyjaśnić na czym polega prawidłowe 
wykonanie testu 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10 

Określić w jakiej pozycji wykonuje się 
testowanie 

11  Określić cel testu 

12 

Określić w jakiej pozycji wykonuje się 
giętkość kręgosłupa 

PP 

13 

Określić w jakiej pozycji wykonuje się 
sprężynowania 

14 

Określić w jakiej pozycji wykonuje się 
test mięśnia lędźwiowego 

15 

Dokonać analizy celu i przebiegu 
testowania 

PP 

16 

Określić w jakiej pozycji wykonuje się 
testowanie 

17 

Określić jaką część ciała badamy przy 
pomocy testu Benneta 

18  Określić cel badania objawu Hoovera 

19 

Określić w jakiej pozycji wykonuje się 
testowanie

 

20 

Określić jakie informacje uzyskamy po 
przeprowadzeniu testu złagodzenia

 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań.  
5.  Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.  
6.  Tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej karcie odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak X.  

8.  W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową. 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

11.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  W wywiadzie personalnym znajdą się informacje dotyczące 

a)  wieku, adresu zamieszkania, imienia i nazwiska. 
b)  płci, rodzaju schorzenia, miejsca zamieszkania. 
c)  wykonywanego zawodu, płci, wieku. 
d)  rozpoznania, chorób współistniejących, przebiegu leczenia. 
 

2.  Badanie dotykiem przeprowadza się opuszkami palców 

a)  II i III. 
b)  II, III i IV. 
c)  I, II i III. 
d)  III, IV i V. 
 

3.  Zjawisko kompensacja w kinezyterapii wiąże się ściśle z 

a)  apoptozą. 
b)  akomodacją, 
c)  analizą 
d)  adaptacją. 
 

4.  W procesie leczenia nie występuje 

a)  akomodacja. 
b)  adaptacja. 
c)  kompensacja 
d)  regeneracja. 

 

5.  Proces kompensacji polega na 

a)  uruchomieniu rezerw czynnościowych 
b)  wytworzeniu nowych tkanek. 
c)  zastąpieniu chorego narządu zdrowym. 
d)  odpowiedzi immunologicznej organizmu. 
 

6.  Pomiary linijne mają na celu określenie 

a)  zaburzeń czynnościowych, 
b)  zaburzeń funkcjonalnych. 
c)  zaburzeń homeostazy. 
d)  zmian długości i obwodów. 

 

7.  Test palce podłoga określa ruchomość 

a)  całego kręgosłupa. 
b)  dolnego odcinka kręgosłupa. 
c)  środkowego odcinka kręgosłupa. 
d)  górnego odcinka kręgosłupa. 
 

8.  Prawidłowe wykonanie testu Otta wymaga: 

a)  określenia położenia wyrostka rylcowatego kręgu C7. 
b)  zastosowania goniometru do przeprowadzenia pomiarów. 
c)  użycia dwóch wag. 
d)  przeprowadzenia testu w warunkach odciążenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9.  Objaw Szobera polega na pomiarze 

a)  zakresu ruch w stopniach. 
b)  długości kończyny w cm. 
c)  pomiarze ruchomości kręgosłupa L. 
d)  różnicy obwodów kończyny. 
 

10.  Testowanie objawu Schobera przeprowadza się 

a)  w pozycji stojącej. 
b)  w pozycji leżenia przodem. 
c)  w pozycji leżenia tyłem. 
d)  w każdej pozycji. 
 

11.  Testem Menarda badamy 

a)  prawidłową ruchomość kręgów. 
b)  prawidłowy zakres ruchu. 
c)  długość względną. 
d)  długość bezwzględną. 
 

12.  Test giętkości kręgosłupa przeprowadzamy w pozycji 

a)  stojącej. 
b)  leżącej. 
c)  klęku podpartego. 
d)  siedzącej. 

 

13.  Test sprężynowania  przeprowadzamy w pozycji: 

a)  leżenia tyłem. 
b)  leżenia przodem. 
c)  stojącej. 
d)  siedzącej. 
 

14.  Test mięśnia lędźwiowego przeprowadza się w pozycji 

a)  leżenia na boku. 
b)  siedzącej 
c)  leżenia przodem. 
d)  leżenia tyłem. 
 

15.  Test Goldthwait’a umożliwia 

a)  ocenę intensywności bólu. 
b)  różnicowanie lokalizacji bólu w dolnym odcinku kręgosłupa. 
c)  zakres ruchomości w stawach. 
d)  określenie który segment kręgosłupa jest przeciążony. 

 

16.  Test Laseque’a wykonujemy w pozycji 

a)  leżenia przodem. 
b)  na boku. 
c)  leżenia tyłem. 
d)  stojącej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

17.  Objaw Bonneta dotyczy badania 

a)  kręgosłupa L-S 
b)  kręgosłupa C 
c)  mięśnia gruszkowatego. 
d)  mięśnia prostego uda. 

 

18.  Objaw Hoovera służy do wykrywania  dolegliwości ze strony 

a)  lędźwiowego odcinka kręgosłupa. 
b)  piersiowego odcinka kręgosłupa. 
c)  szyjnego odcinka kręgosłupa. 
d)  całego kręgosłupa. 
 

19.  Test Milgratna wykonuje się w pozycji leżenia 

a)  przodem. 
b)  tyłem. 
c)  na boku bolesnym. 
d)  na boku niebolesnym. 

 

20.  Prawidłowo przeprowadzony test złagodzenia (Nachlasstest) 

a)  daje ogólny pogląd na rozciągliwość kręgosłupa. 
b)  ułatwia sprawdzenie prawidłowej ruchomości kręgów.  
c)  różnicuje dolegliwości lędźwiowe i krzyżowo-biodrowe. 
d)  wskazuje na uciskową przyczynę bólu przy tyło przemieszczeniu jądra miażdżystego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Badanie i diagnozowanie pacjenta dla potrzeb masażu leczniczego 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  LITERATURA

  

 

1.  Buckup  K.:  Testy  kliniczne  w  badaniu  kości,  stawów  i  mięśni.  Wyd.  3.  PZWL, 

Warszawa 2007 

2.  Walaszek R., Kasperczyk T., Magiera. L.: Diagnostyka w kinezyterapii i masażu. Wyd. I. 

Biosport. Kraków 2007  

3.  Woźniewski  M.  (red.):  Podstawy  manualnego  drenażu  limfatycznego.  Urban  &  Partner, 

Wrocław 2005 

4.  Zembaty A.: Kinezyterapia. tom I. Wydawnictwo „Kasper”, Kraków 2002 
5.  Zembaty A.: Kinezyterapia. tom II. Wydawnictwo „Kasper”, Kraków 2002 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”, 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999