background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ

 

 

 

 

 

 

Elżbieta Małek 

 

 

 

 

Pielęgnowanie kończyn dolnych 514[03].Z1.05 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Recenzenci: 
lek. med. Małgorzata Polkowska 

dr Maria Pietruszewska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sołtysiak 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[03].Z1.05 
„Pielęgnowanie  kończyn  dolnych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik usług kosmetycznych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Anatomia i fizjologia oraz dolegliwości kończyn dolnych 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Higiena stóp 

14 

 5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Preparaty do pielęgnacji stóp 

16 

 5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Pielęgnacja kończyn dolnych. Pedicure 

18 

 5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. Literatura 

33 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

1. WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Pielęgnowanie  kończyn  dolnych”,

 

który  będzie pomocny w przyswajaniu  nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności  z zakresu 
anatomii, fizjologii  i dolegliwości kończyn dolnych, czynników wpływających  na stan  skóry 
wskazanych  partii  ciała  a  także  wykonywania  zabiegów  pielęgnacyjnych  na  stopach 
i paznokciach  dostosowanych  do  indywidualnych  potrzeb  klienta.  Zamieszczony  materiał 
nauczania  zawiera  najważniejsze  informacje  dotyczące  wymienionych  zagadnień  
i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich 
informacji  we  wskazanej  literaturze.  Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze  informacje 
dotyczące  technik  pielęgnacyjnych  kończyn  dolnych.  Poziom  trudności  wykonywanych 
ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności 
uczniów 

oraz 

uwzględniać 

wyposażenie 

pracowni 

kosmetycznej. 

Wykonanie 

zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń  pomoże  uczniowi  ukształtować  niezbędne 
umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się 
do  zaproponowanych  zabiegów  pielęgnacyjnych.  Jeśli  ma  taką  możliwość  powinien 
uczestniczyć  w  targach  i  sympozjach,  dających  możliwość  poznania  nowych  technik 
kosmetycznych.  Należy  pamiętać,  że  w  ciągu  swojego  życia  zawodowego  będzie  musiał 
wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania  preparatów  i  aparatów 
kosmetycznych. Informacje w dziedzinie kosmetyki szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te, 
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;  

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. Pozytywny wynik sprawdzianu 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń powinien zwrócić się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Schemat układu jednostki modułowej 

 

514[03].Z1 

Kosmetyka pielęgnacyjna 

514[03].Z1.02 

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego

 

514[03].Z1.03 

Pielęgnowanie zdrowej skóry 

514[03].Z1.01 

Organizacja stanowisk pracy w gabinecie 

kosmetycznym

 

514[03].Z1.04 

Pielęgnowanie kończyn górnych 

514[03].Z1.05 

Pielęgnowanie kończyn dolnych 

514[03].Z1.06 

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

scharakteryzować budowę kończyny dolnej, 

 

określić choroby skóry kończyny dolnej, 

 

wskazać najczęściej spotykane dolegliwości stóp i paznokci, 

 

określić rodzaje zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w obrębie kończyny górnej, 

 

scharakteryzować wskazania pielęgnacyjne redukujące dolegliwości stóp, 

 

wykonać zabieg pielęgnacyjny na kończynie dolnej z zachowaniem zasad aseptyki,  

 

zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu zabiegu pielęgnacyjnego stóp, 

 

określić przeciwwskazania do wykonania zabiegu pielęgnacyjnego na stopach i pedicure, 

 

scharakteryzować preparaty kosmetyczne stosowane do pielęgnacji stóp, 

 

wskazać różnice między pedicure kosmetycznym a leczniczym, 

 

wykonać pedicure kosmetyczny,  

 

wykonać pedicure leczniczy,  

 

określić wpływ higieny na zapobieganie przenoszeniu chorób skóry, 

 

udzielić porady kosmetycznej z zakresu pielęgnacji kończyn dolnych w domu. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć: 

 

opisać budowę kończyny dolnej, 

 

scharakteryzować zabiegi pielęgnacyjne stóp, 

 

dobrać preparaty do pielęgnacji stóp, 

 

określić przeciwwskazania do pedicure,  

 

dobrać preparaty do wykonania pedicure, 

 

dobrać sprzęt i narzędzia do pedicure,  

 

wykazać różnicę pomiędzy pedicure leczniczym a kosmetycznym, 

 

wykonać pedicure kosmetyczny, 

 

wykonać pedicure leczniczy, 

 

wykonać  zabieg  pielęgnacyjny  na  kończynie  dolnej  zgodnie  z zasadami  aseptyki  oraz 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

udzielić porady kosmetycznej. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Kosmetyka pielęgnacyjna 514 [03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Pielęgnowanie kończyn dolnych 514[03].Z1.05 

 
Temat: Higiena i profilaktyka kończyn dolnych. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  u  kosmetyczki  umiejętności  oceny  czynników  ryzyka 

i planowania  działań  profilaktycznych  w  zakresie  higieny  i  profilaktyki 
dolegliwości kończyn dolnych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

omówić główne przyczyny dolegliwości kończyn dolnych, 

 

dokonać oceny czynników ryzyka u konkretnej klientki, 

 

zaplanować działania profilaktyczne, 

 

nauczyć zasad pielęgnowania kończyn dolnych swoją klientkę. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zajęcia grupowe. 

 
Czas: 

90 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki białego papieru, flamastry różnego koloru, 

 

artykuły z czasopism kosmetycznych dotyczące pielęgnacji kończyn dolnych, 

 

przykładowe zestawy ćwiczeń.  

  

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne (2 min). 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć (3 min). 
3.  Przedstawienie merytoryczne zagadnienia - wykład informacyjny (20 min) 
4.  Podział  uczniów  na  grupy  2  osobowe  i  zorganizowanie  stanowisk  pracy  do  wykonania 

ćwiczenia (5 min). 

5.  Realizacja ćwiczenia (25 min.): 

– 

W każdej grupie jedna z uczennic odgrywa rolę kosmetyczki, a druga – klientki. 

– 

Uczennica będąca kosmetyczką musi ocenić stan nóg koleżanki, na podstawie oceny 
skóry  i rozmowy  z  klientką  (koleżanką)  powinna  określić  czynniki  mogące  być 
przyczyną dolegliwości kończyn dolnych u klientki obecnie lub w przyszłości. 

– 

uczennica 

odgrywająca 

rolę 

kosmetyczki 

powinna 

pisemnie 

opracować 

indywidualny plan profilaktyczny dla swojej klientki, 

– 

przedstawić opracowany plan na forum grupy.  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

6.  Po  zaprezentowaniu  planów  profilaktycznych  -  grupy  dyskutują  nad  ich  poprawnością 

i ewentualnie poprawiają błędy pod kierunkiem nauczyciela (10 min). 

7.  Po zaakceptowaniu planu uczennica będąca kosmetyczką przekazuje jego zasady klientce 

jednocześnie  ucząc  i  wyjaśniając  cel  poszczególnych  zabiegów  (nie  uwzględniamy  tu 
pokazu pedicure) (10 min). 

8.  Nauczyciel analizuje prace uczniów i ocenia ją (10 min). 
 

Zakończenie zajęć (2 min) 

 

Praca domowa 

Korzystając  z  różnych  źródeł  informacji, dopisz  inne działania kosmetyczne, które sprzyjają 
zdrowiu nóg.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach (3 min.) 

 

Rozmowa z uczniami na temat realizacji celów lekcji i uzyskanych umiejętności. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Technik usług kosmetycznych 514[03] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Kosmetyka pielęgnacyjna 514[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Pielęgnowanie kończyn dolnych 514[03]. Z1.05 

  

Temat: Wykonywanie pedicure kosmetycznego 
Cel 

ogólny

Kształtowanie 

umiejętności 

wykonywania 

pedicure 

kosmetycznego 

z zachowaniem zasad aseptyki. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  określić przeciwwskazania do wykonania pedicure kosmetycznego, 

  scharakteryzować preparaty stosowane do wykonania zabiegu, 

  zaplanować kolejność czynności przy wykonywaniu pedicure kosmetycznego, 

  wykonać pedicure kosmetyczny z uwzględnieniem zasad aseptyki, 

  udzielić porady kosmetycznej z zakresu pielęgnacji paznokci u stóp w domu. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  w 2 – osobowych grupach. 

 

Środki dydaktyczne: 

  stanowiska  pracy  pedicurzystki(  liczba  stanowisk  powinna  odpowiadać  liczbie  2  – 

osobowych grup uczniów), 

  brodzik do kąpieli stóp, 

  aparat do masażu wodnego, 

  aparat do sterylizacji narzędzi, 

  wanna dezynfekcyjna, 

  narzędzia:  nożyczki  lub  cążki  do  paznokci,  cążki  do  wycinania  skórek,  hebelek  do 

ścinania  zgrubiałej  skóry,  gruby  pilnik  do  usuwania  zrogowaciałego  naskórka,  dłutka 
różnej wielkości, tarka, podważasz, pumeks, 

  preparaty: płyn do usuwania  naskórka, peeling, sól do kąpieli  lub napary  ziołowe, płyny 

do dezynfekcji w razie skaleczenia, środki przeciwgrzybicze, środki przeciwzapalne, krem 
do masażu, pudry łagodzące i przeciwpotowe, lakiery, zmywacz, 

   środki opatrunkowe: wata, gaza, lignina, 

  rękawiczki i maseczka twarzowa dla kosmetyczki. 

 
Czas: 

180 min. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10 

3.  Realizacja tematu 

  Scharakteryzowanie  środków  kosmetycznych  stosowanych  do  pielęgnacji  paznokci 

połączone z prezentacją omawianych preparatów. 

  Podzielenie  uczniów  na  2-  osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 

jeden uczeń w grupie wykonuje pedicure, drugi jest modelem. 

  Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania pedicure kosmetycznego. 

  Nauczyciel  zleca  uczniom  przygotowanie  stanowisk  pracy  pedicurzystki  oraz 

przeprowadzenie dezynfekcji i sterylizacji narzędzi do wykonania zabiegu. 

  Nauczyciel  przypomina  uczniom  kolejność  czynności  przy  wykonywaniu  pedicure 

kosmetycznego. 

  Uczniowie  przeprowadzają  zabieg  pedicure  kosmetycznego  na  stopach  koleżanki 

z grupy. 

  Nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów  i  naprowadza  na wybór właściwych rozwiązań. 

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.  

  Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy, myją i dezynfekują 

narzędzia kosmetyczne. 

4.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6.  Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania. 
7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów 

kosmetycznych  wiadomości  na  temat:  Przeprowadzania  pedicure  leczniczego  i  metod 
zakładania  klamer  korygujących  wrastające  paznokcie.  Opisy  przykładowych  zabiegów 
przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności  podczas 
realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11 

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Anatomia i fizjologia oraz dolegliwości kończyn dolnych 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj powierzchowne mięśnie kończyny dolnej na koleżance z grupy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  budowy  i  topografii  mięśni  kończyny  dolnej  (materiał  nauczania 

pkt. 4.1.1), 

2)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia:  przygotować  leżankę,  założyć 

jednorazowe prześcieradło, poprosić koleżankę o odsłonięcie kończyny dolnej, 

3)  wymienić  kolejno  grupy  mięśni  uda,  goleni,  stopy,  nazwać  leżące  powierzchownie 

mięśnie należące do poszczególnych grup, 

4)  rozpoznać mięsień: czworogłowy uda, dwugłowy, półścięgnisty i półbłoniasty, krawiecki, 

piszczelowy przedni, brzuchaty łydki oraz mięśnie stopy, 

5)  pokazać  topografię  mięśni  na  koleżance  (w  razie  trudności  skorzystać  z  pomocy 

nauczyciela), 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy, 
7)  dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  leżanka kosmetyczna, 
–  jednorazowe prześcieradło, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  oceny  własnej  skóry  na  stopie  i  porównaj  jej  cechy  ze  skórą  stóp  koleżanek  

w grupie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  (przygotować  stołek  

lub leżankę, zdjąć skarpetę), 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12 

2)  przypomnieć  sobie  treści  programowe  z  jednostki  modułowej:

 

Wykonywanie  masażu 

pielęgnacyjnego oraz materiał nauczania pkt.4.1.1, 

3)  sprawdzić cechy swojej skóry na stopie, 
4)  rozpoznać  ewentualne  nieprawidłowości  na  skórze  stopy  (w  razie  trudności  skorzystać  

z pomocy nauczyciela), 

5)  porównać cechy skóry na stopach wszystkich uczestników zajęć, 
6)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia, 
7)  zaprezentować  efekty  swojej  pracy  –  opisać  w  formie  plakatu  cechy  wspólne  i  różnice  

w cechach skóry stóp wszystkich uczestników zajęć, 

8)  dokonać oceny swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

–  stołek lub leżanka, 
–  karton szarego papieru, 
–  2 flamastry, różnego koloru, 
–  przybory kreślarskie, gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Określ  profilaktykę  i  postępowanie  kosmetyczne  przy  wskazanych  dolegliwościach 

kończy dolnych. 

 

Nadmierna potliwość stóp 

Profilaktyka - ………………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 
Postępowanie kosmetyczne - ………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………. 
…………………………………………………………………………………………………. 

 

Wrastające paznokcie  

Profilaktyka - …………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
Postępowanie kosmetyczne - ………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………….. 
………………………………………………………………………………………………….. 

 

Pękające pięty  

Profilaktyka - …………………………………………………………………………………… 

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 

Postępowanie kosmetyczne - …………………………………………………………………... 

………………………………………………………………………………………………..…
………………………………………………………………………………………………….. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  charakterystyką  najczęściej  spotykanych  dolegliwości  kończyn  dolnych 

(materiał nauczania pkt. 4.1.1.), 

2)  podkreślić  w  tabeli  postępowanie  profilaktyczne  i  kosmetyczne  przy  wskazanych  

w ćwiczeniu dolegliwościach kończyn dolnych, 

3)  napisać odpowiedzi, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami koleżanek/ kolegów z klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  aktywne czytanie, 
–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  karta ćwiczenia,  
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14 

5.2.   Higiena stóp 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Po ustaleniu czynników szkodliwych - zaplanuj - dla siebie - działania dotyczące higieny  

i profilaktyki kończyn dolnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.2.1, 
2)  wypisać własne czynniki ryzyka dolegliwości kończyn dolnych, 
3)  wypisać działania profilaktyczne, 
4)  skorelować zaproponowane działanie z czynnikiem ryzyka, 
5)  opracować schemat działań profilaktycznych, 
6)  zaprezentować swoją pracę, 
7)  przedyskutować wszystkie propozycje działań z grupą, 
8)  dokonać oceny poprawności i wykonanego ćwiczenia.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 
 

 Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru,  
–  przybory do pisania, 
–  arkusz białego papieru i flamaster, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Zaprezentuj ćwiczenia stóp służące profilaktyce kończyn dolnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
  Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.2.1, 
3)  wypisać poszczególne ćwiczenia, 
4)  określić cel poszczególnych ćwiczeń, 
5)  przećwiczyć poszczególne ćwiczenia stóp, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać samooceny. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  mata ćwiczeniowa, 
–  karton szarego papieru, 
–  2 flamastry, różnego koloru, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16 

5.3. Preparaty do pielęgnacji stóp 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj podane niżej opisy do wskazanych grup preparatów do pielęgnacji stóp. 

Grupy preparatów: 

1.  Peelingi,  
2.  Pudry, 
3.  Kremy, 
4.  Spraye, 
5.  Preparaty do kąpieli. 

Opisy grup preparatów do pielęgnacji stóp: 
A.  Nadają  się  do  szybkiej  dezynfekcji  przed  zabiegiem.  Zawierają  substancje  

o  działaniu  przeciwgrzybiczym  np.  klotrimazol  i  kwas  undecylenowy  oraz  duże  ilości 
izopropanolu.  Ich  działanie  należy  uzupełniać  przez  stosowanie  płynów  i  toników 
o działaniu przeciwbakteryjnym.  

B.  Mają  działanie  oczyszczające,  odświeżające  i  wygładzające.  Usuwają  martwe  komórki 

naskórka  i  przygotowują  skórę  do  przyjęcia  intensywnie  pielęgnujących  preparatów. 
Zawierają  krystaliczne  cząsteczki  ścierne,  substancje  biologicznie  czynne,  aminokwasy, 
proteiny oraz olejki eteryczne. 

C.  Powinny  działać  dezynfekująco,  keratolitycznie  i  ściągająco.  Mogą  zawierać  wyciągi 

z liści  i  kory  hamamelisu  (oczaru  wirgilijskiego),  kory  dębu  i  chinowca  oraz 
hydroksychlorek glinu, który zwęża ujścia gruczołów potowych zmniejszając tym samym 
potliwość stóp. 

D.  Zawierają wyciągi roślinne o działaniu przeciwzapalnym( np. azulen, bisabolol, alantoinę, 

pantenol),  pobudzającym  krążenie  (np.  kamfora,  rozmaryn)  oraz  wzmacniającym  tkanki 
(np.  wyciągi  z  kasztanowca  zwyczajnego,  arniki,  goryczki).  W  zależności  od  składu 
działają  schładzająco,  odświeżająco,  rozgrzewająco,  poprawiają  ukrwienie  skóry, 
wzmacniają tkanki i zmniejszają obrzęki. 

E.  Są  przeznaczone  do  codziennego  stosowania  po  myciu  i  osuszeniu  stóp.  Działają 

przeciwgrzybiczo,  przeciwbakteryjnie,  usuwają  zmęczenie  i  nieprzyjemny  zapach.  Są 
produkowane  na  bazie  talku,  kaolinu,  tlenku  cynku  i  kwasu  krzemowego.  Zawierają 
środki  przeciwbakteryjne  np.  farnezol,  triklosan  lub  pochodne  chloroheksydyny  
a także substancje absorbujące zapach i pot – najczęściej dwutlenek krzemu. 

 

 

……… 

 

 

……… 

 

…….. 

 

……. 

 

…….. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien 

1)  zapoznać się z opisem preparatów do pielęgnacji stóp (materiał nauczania pkt. 4.3.1.), 
2)  przeczytać dokładnie nazwy i opisy grup preparatów, 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17 

3)  przyporządkować opisy do nazw grup preparatów pielęgnacyjnych, 
4)  wpisać odpowiedzi do tabeli, 
5)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne:  

–  karta ćwiczenia,  
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

Preparat 

pielęgnacyjny 

Skład/ przykłady związków 

Działanie  

 
 

Preparaty do kąpieli 

stóp  

- wyciągi z liści i kory 
hamamelisu (oczaru 
wirgilijskiego), kory dębu  
i chinowca  
- hydroksychlorek glinu 

 
…………………………… 
…………………………… 
…………………………… 

 
 
 

…………………….. 
…………………….. 

Wyciągi roślinne o działaniu:  
- przeciwzapalnym np. azulen, 
bisabolol, alantoinę, pantenol,  
- pobudzającym krążenie np. 
kamfora, rozmaryn  
- wzmacniającym tkanki np. 
wyciągi z kasztanowca 
zwyczajnego, arniki, goryczki 

 
…………………………… 
…………………………… 
…………………………… 
…………………………… 

 
 

……………………. 

………………………………… 
………………………………… 
 

Usuwają twarde, 
zrogowaciałe masy 
keratyny 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisami  preparatów  pielęgnacyjnych  do  stóp  (materiał  nauczania  pkt. 

4.3.1.), 

2)  przeczytać uważnie informacje umieszczone w tabeli, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  karta ćwiczenia z tabelą do uzupełnienia, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18 

5.4. 

Pielęgnacja kończyn dolnych. Pedicure 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przeprowadź kąpiel naprzemienną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  podzielić  uczniów  na  2  – 
osobowe  zespoły  i  określić  zadania:  pierwszy  uczeń  wykonuje  zabieg,  drugi  jest  modelem. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  wykonywania  kąpieli 
naprzemiennej  w  zimnej  i  ciepłej  wodzie.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji  zadania.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  nauczyciel  zleca  zamianę:  pierwszy  uczeń  jest  modelem,  drugi 
wykonuje zabieg.  
Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  wykonywania  kąpieli  naprzemiennej  (materiał  nauczania  pkt. 

4.4.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy do zabiegu, 
3)  wykonać  kąpiel  naprzemienną  w  zimnej  i  ciepłej  wodzie  z  zastosowaniem  suszonych 

płatków róż, 

4)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  fotel z oparciem dla klientki, 
–  dwie wanienki lub miski do moczenia nóg,  
–  stołeczek dla osoby wykonującej zabieg, 
–  bielizna  zabiegowe:  ręczniki  frotte,  folia  polietylenowa,  skarpety  frotte  jednorazowego 

użytku, 

–  płatki róż, talk, 
–  środki do dezynfekcji. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj pedicure kosmetyczny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy,  przypomnieć  zasady  dezynfekcji  
i  sterylizacji  narzędzi  do  pedicure  oraz  zasady  wykonywania  masażu  pielęgnacyjnego  stóp. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19 

Następnie  należy przeprowadzić  instruktaż z zakresu wykonywania pedicure kosmetycznego 
ze  szczególnym  uwzględnieniem  zasad  aseptyki  podczas  pracy,  przeciwwskazań  
do wykonania zabiegu oraz etapów jego przeprowadzenia. Ćwiczenie należy realizować w 2 – 
osobowych  zespołach(  jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  poddaje  się  zabiegowi)  lub 
indywidualnie na żywym  modelu. Nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie 
potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania. Szczególną uwagę  należy  zwrócić  na  te etapy  pracy 
ucznia,  w  których  posługuje  się  ostrymi  narzędziami.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  kolejnością  czynności  wykonywania  pedicure  kosmetycznego  (materiał 

nauczania pkt. 4.4.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy do zabiegu, 
3)  przygotować narzędzia do zabiegu, 
4)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
5)  wykonać pedicure kosmetyczny, 
6)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

–  instruktaż, 
–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  fotel z oparciem dla klientki, 
–  podnóżek, 
–  stołeczek dla osoby wykonującej zabieg, 
–  brodzik do kąpieli stóp, 
–  aparat do masażu wodnego, 
–  lampa oświetleniowa, 
–  aparat do sterylizacji narzędzi, 
–  wanna dezynfekcyjna, 
–  pomocnik na narzędzia, 
–  narzędzia:  nożyczki  lub  cążki  do  paznokci,  cążki  do  wycinania  skórek,  hebelek  do 

ścinania  zgrubiałej  skóry,  gruby  pilnik  do  usuwania  zrogowaciałego  naskórka,  dłutka 
różnej wielkości, tarka, podważasz, pumeks, 

–  preparaty:  płyn  do  usuwania  naskórka, peeling, sól  do  kąpieli  lub  napary  ziołowe,  płyny 

do dezynfekcji w razie skaleczenia, środki przeciwgrzybicze, środki przeciwzapalne, krem 
do masażu, pudry łagodzące i przeciwpotowe, lakiery, zmywacz, 

–  środki opatrunkowe: wata, gaza, lignina, 
–  rękawiczki i maseczka twarzowa dla kosmetyczki. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj pedicure leczniczy 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 

zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy,  przypomnieć  zasady  dezynfekcji  

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20 

i  sterylizacji  narzędzi  do  pedicure  oraz  zasady  wykonywania  masażu  pielęgnacyjnego  stóp. 
Następnie należy przeprowadzić instruktaż z zakresu wykonywania manicure klasycznego ze 
szczególnym  uwzględnieniem  zasad  aseptyki podczas  pracy,  przeciwwskazań do  wykonania 
zabiegu  oraz  etapów  jego  przeprowadzenia.  Ćwiczenie  należy  realizować w 2 –  osobowych 
zespołach jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi poddaje się zabiegowi) lub indywidualnie na 
żywym modelu. Nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w 
wykonaniu  zadania.  Szczególną  uwagę  należy  zwrócić  na  te  etapy  pracy  ucznia,  w  których 
posługuje  się  ostrymi  narzędziami(  wycinanie  wrastających  paznokci,  usuwanie  modzeli, 
nagniotków).  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły 
realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  kolejnością  czynności  wykonywania  pedicure  leczniczego  (materiał 

nauczania pkt. 4.4.1.), 

2)  przygotować stanowisko pracy do zabiegu, 
3)  przygotować narzędzia do zabiegu, 
4)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
5)  wykonać pedicure leczniczy, 
6)  zaprezentować wyniki swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne 

–  fotel z oparciem dla klientki, 
–  podnóżek, 
–  stołeczek dla osoby wykonującej zabieg, 
–  brodzik do kąpieli stóp, 
–  aparat do masażu wodnego, 
–  lampa oświetleniowa, 
–  aparat do sterylizacji narzędzi, 
–  wanna dezynfekcyjna, 
–  pomocnik na narzędzia, 
–  narzędzia:  nożyczki  lub  cążki  do  paznokci,  cążki  do  wycinania  skórek,  hebelek  do 

ścinania  zgrubiałej  skóry,  gruby  pilnik  do  usuwania  zrogowaciałego  naskórka,  dłutka 
różnej wielkości, tarka, podważasz, pumeks, 

–  preparaty:  płyn  do  usuwania  naskórka, peeling, sól  do  kąpieli  lub  napary  ziołowe,  płyny  

do dezynfekcji w razie skaleczenia, środki przeciwgrzybicze, środki przeciwzapalne, krem  
do masażu, pudry łagodzące i przeciwpotowe, lakiery, zmywacz, 

–  środki opatrunkowe: wata, gaza, lignina, 
–  rękawiczki i maseczka twarzowa dla kosmetyczki. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Pielęgnowanie  kończyn 
dolnych”. 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Wskazać kości kończyny dolnej 

2.  Wyliczyć mięśnie grupy tylnej uda 

3. 

Określić sploty nerwów kończyny 
dolnej 

… lędźwiowy i krzyżowy 
powstałe z gałęzi brzusznych 
nerwów rdzeniowych 

4. 

Oszacować liczbę gruczołów 
potowych przypadających na 1 cm

2

 

skóry stopy 

5. 

Podać cechę charakterystyczną żył 
kończyny dolnej 

6. 

Określić działanie pielęgnacyjne 
kąpieli stóp 

7.  Rozróżnić składniki pudrów do stóp 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22 

8. 

Wskazać 

działanie 

kamfory 

w kremach do pielęgnacji stóp 

9. 

Określić 

przeciwwskazania 

do 

wykonania kąpieli naprzemiennej 

… żylaki 

10. 

Wskazać  kolejność  czynności  przy 
wykonywaniu 

zabiegu 

pielęgnacyjnego na stopach 

- kąpiel w wodzie z dodatkiem 
suszonych roślin lub soli.  
- peeling 
-  masaż  klasyczny  z przewagą 
ruchów 

głaskania 

i wyciskania. 
-  nałożenie  maski  odżywczej  
na  stopy  i  podudzia.  Maskę 
pozostawia  się  na  stopach 
przez około 15 – 20 minut. 
-  usunięcie  nadmiaru  maski  

lekkie 

wtarcie 

jej 

pozostałości w skórę.  
 
 

11. 

Podać  różnice  między  pedicure 
kosmetycznym a leczniczym 

… usuwaniem ze stóp modzeli  
i nagniotków oraz wycięciu 
fragmentów wrastających 
paznokci. 

12. 

Przewidzieć skutki 
nieprawidłowego obcinania 
paznokci u stóp 

… wrastania 

13. 

Rozróżnić czynności podczas 
usuwania odcisków 

14. 

Scharakteryzować modzele i 
miejsca ich występowania 

… ograniczonej, okrągłej lub 
owalnej pogrubiałej i 
zrogowaciałej warstwy 
naskórka. 
… pokrywającej nadmiernie 
uwypuklone wyniosłości 
kostne. 

15.  Określić przyczyny pękania pięt 

- brak witamin 
- nadmierne zgrubienie 
naskórka 
- noszenie twardego obuwia 
- brak higieny i niewłaściwa 
pielęgnacja 
- skłonność osobnicza 

16. 

Przedstawić działania najistotniejsze 
dla zdrowia stóp 

PP 

…wygodne obuwie, mycie 
nóg przynajmniej 2 razy 
dziennie, prawidłowo 
wykonywany pedicure, 
unikanie wysuszania skóry 
i stałych urazów, masaże, 
ćwiczenia stóp 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23 

17.   Określić budowę stopy 

PP 

18.  

Określić przyczyny wrastania 
paznokci 

PP 

… wybrzuszenia i zagięcia 
płytki paznokciowej, a w 
konsekwencji ucisku 
zaklęśniętych brzegów płytki 
na miękkie części wału 
paznokciowego 

19.  

Zaproponować postępowanie 
pielęgnacyjne (w ramach działań 
profilaktycznych) przy 
występowaniu nagniotków 

PP 

- stosowanie maści/ płynów 
zmiękczających i 
złuszczających 
- zakładanie plastrów na 
odciski 

20. 

Przewidzieć działanie kwasu 
salicylowego na skórę stóp 

PP 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących pielęgnowania kończyn dolnych. Zadania: 1, 2, 4 – 8 

oraz  13,  17  i  20  to  zadania  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa; zadania: 3, 9, 11, 12, 14, 16 i 18 to zadania wymagające uzupełnienia a 10, 
15 i 19 to zadania z luką, w których należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole, 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania, 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  któreś  zadanie  sprawia  Ci  trudności,  przejdź  do  następnego,  odkładając  jego 

rozwiązanie  na  później,  po  rozwiązaniu  całego  testu.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 
 
1. Piszczel i strzałka to kości: 

a)  stopy, 
b)  goleni, 
c)  uda, 
d)  przedramienia. 

 

2. Do mięśni grupy tylnej uda należą: 

a)  mięsień trójgłowy, półścięgnisty, półbłoniasty, 
b)  mięsień dwugłowy, czworogłowy, smukły, 
c)  mięsień brzuchaty, półbłoniasty, trójgłowy, 
d)  mięsień dwugłowy, półścięgnisty, półbłoniasty. 

 

3. Kończyna dolna jest unerwiona przez nerwy pochodzące ze splotów……………………… 

………………………………………………………………………………………………… 

 

4. Na stopie na 1 centymetr kwadratowy przypada gruczołów potowych ok. 

a)  1000, 
b)  100, 
c)  10, 
d)  10000. 
 

5. Najbardziej charakterystyczną cechą żył kończyny dolnej jest: 

a)  trójwarstwowa budowa ściany, 
b)  istnienie krążenia obocznego, 
c)  występowanie zastawek, 
d)  duża kurczliwość. 

 
6. Kąpiele działają na skórę stóp 

a)  odżywczo i ściągająco, 
b)  keratolitycznie i ściągająco, 
c)  dezynfekująco i wysuszająco, 
d)  stymulują tkanki. 
 

7. Substancją absorbującą zapach stóp w pudrach jest 

a)  triklosan, 
b)  kwas krzemowy, 
c)  kaolin, 
d)  dwutlenek krzemu. 
 

8. Kamfora stosowana w kremach do stóp 

a)  pobudza krążenie, 
b)  wzmacnia tkanki, 
c)  działa przeciwzapalnie, 
d)  zmniejsza obrzęki. 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26 

9. Przeciwwskazaniem do wykonania kąpieli naprzemiennej są ……………………………. 
 
10. Zabieg pielęgnacyjny na stopach obejmuje następujące czynności 

 

 

 

 

 
 
11. Pedicure leczniczy w odróżnieniu od kosmetycznego obejmuje czynności związane z … 
……………………………………………………………………………………………….. 
……………………………………………………………………………………………….. 
 
12. Nieprawidłowe obcięcie paznokci bardzo często doprowadza do ich …………………… 
 
13. Podczas usuwania odcisków wykonuje się  

a)  ścięcie  warstwy  naskórka,  wycięcie  korzenia,  dezynfekcję  i  założenie  jałowego 

opatrunku, 

b)  usunięcie zgrubienia omegą lub skalpelem, 
c)  wygładzenie powierzchni naskórka tarką lub pumeksem, 
d)  ścięciu warstwy naskórka, wycięciu korzenia i dezynfekcji. 
 

14. Modzel ma postać …………………………..…………………………………………… 

 …………….…………. Powstaje na skórze …………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………… 

 
15. Pękanie pięt jest spowodowane 





 

Część II 

 

16. Najistotniejsze dla zdrowia stóp jest…………….………………………………………… 

……………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………… 
 

17. W stopie wyróżnia się: 

a) 32 mięśnie, 26 kości, 120 więzadeł, 
b) 36 mięśni, 22 kości i 120 więzadeł, 
c) 26 mięśni, 32 kości, 120 więzadeł, 
d) 26 mięśni, 12 kości, 32 więzadła. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

27 

18. Wrastające paznokcie powstają na skutek ………………...………………………………. 

……………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………… 

19. Zapobieganie powstawaniu nagniotków polega na  


 
20. Stosowanie do codziennej pielęgnacji stóp maści zawierających kwas salicylowy 

zapobiega przed 

a)  wrastaniem paznokci, 
b)  poceniem się stóp, 
c)  powstawaniem obrzęków, 
d)  tworzeniem nagniotków i modzeli. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Pielęgnowanie kończyn dolnych 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

Część I 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

10 


 

 

 

 

 
 

 

 

11 

 
 
 

 

 

12 

 
 
 

 

13 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

29 

 

14 

 
 
 
 

 

15 


 

 

 

 

 
 

 

 

16 

 
 

 

Część II 

17 

 

 

18 

 
 
 
 

 

 

19 


 

 

 

20 

 

Razem:    

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

30 

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Pielęgnowanie  kończyn  dolnych” 

przewiduje się zastosowanie  zadania typu  „próba  pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom 
ukształtowanych  przez  ucznia  umiejętności  w  tej  jednostce.  Zadanie  zostało  tak 
skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  stanowisko  do  pedicure 
 z  niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  przeprowadzenie  pedicure  kosmetycznego. 
Należy  również  przygotować  stanowisko  ogólne,  na  którym  będą  zgromadzone  aparaty, 
preparaty  kosmetyczne,  materiały  i  bielizna  zabiegowa  oraz  środki  higieniczne,  spośród 
których uczeń wybierze  środki właściwe do wykonania  swojego zadania. Czas przewidziany 
na wykonanie zadania wynosi 120 minut. 

 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1.  sporządzić plan pracy, 
2.  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3.  zmyć lakier z paznokci klientki, 
4.  wykonać kąpiel stóp z dodatkiem środków zmiękczających, 
5.  obciąć i opiłować paznokcie, 
6.  odsunąć naskórek okalający płytkę paznokciową, 
7.  usunąć zgrubiały naskórek z pięt, 
8.  wykonać masaż stóp, 
9.  przygotować paznokcie do lakierowania, 
10.  lakierowanie paznokci. 
 
Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego. 
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 
Opis pracy: 
1. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu. 
–  przygotowanie  stanowiska  pracy  pedicurzystki  –  zgromadzenie  na  stanowisku  pracy 
niezbędnych narzędzi( nożyczki lub cążki do obcinania paznokci, cążki do wycinania skórek, 
pilniki,  patyczek  lub  łopatka  do  odsunięcia  naskórka,  hebelek  do  ścinania  zgrubiałego 
naskórka,  gruby  pilnik  do  usuwania  zrogowaciałej  skóry,  tarka,  pumeks,  podważasz,  dłutka 
różnej  grubości),  brodzika,  aparatu  do  masażu  wodnego  lub  miski  do  moczenia  stóp,  lampy 
oświetleniowej,  materiałów  zabiegowych  i  higienicznych(  pojemnik  na  zużyte  środki 
higieniczne, wata  lub płatki do zmycia lakieru, lignina, gaziki, środki opatrunkowe, plastry), 
preparatów  kosmetycznych  i  środków  dezynfekcyjnych(  zmywacz  do  paznokci,  lakier 
podkładowy,  zestaw  lakierów  kolorowych,  płyn  do  usuwania  naskórka,  środki 
przeciwgrzybicze,  środki  przeciwzapalne,  pudry  łagodzące  i  przeciwpotowe,  preparat  
do kąpieli zmiękczającej, krem do masażu, środek do dezynfekcji  narzędzi, woda utleniona), 
zdezynfekowanie i wysterylizowanie narzędzi do wykonania zabiegu. 
- przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu. 
2.  Zmycie  lakieru  z  paznokci  –  nasączenie  płatka  waty  zmywaczem,  zmycie  lakieru  
z  zachowaniem  kierunku  usuwania  powłoki(  od  nasady  w  kierunku  brzegu  wolnego 
paznokcia). 
3. Moczenie stóp – przygotowanie kąpieli zmiękczającej z dodatkiem soli do pielęgnacji nóg 
lub płatków zmiękczających. Moczenie stóp przez 15 – 20 minut 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

31 

4. Skrócenie i opiłowanie paznokci 

 

skrócenie paznokci – obcięcie paznokci nożyczkami lub cążkami na prosto, 

 

opiłowanie paznokci – wygładzenie wolnych brzegów paznokci. 

5.  Odsunięcie  naskórka  okalającego  paznokcie  -  delikatne  odsunięcie  skórek  patyczkiem  
lub  łopatką, gdy  naskórek zarasta zbyt szeroko, usunięcie go płynem do skórek lub wycięcie 
cążkami  
6.  Usunięcie  zgrubiałego  naskórka  z  pięt  –  wykonanie  peelingu  połączonego  z  delikatnym 
masażem nóg lub usunięcie naskórka za pomocą tarki 
5. Wykonanie masażu stóp ( umiejętność sprawdzana w jednostce modułowej 514[03]. Z1.02) 
8.  Przygotowanie  paznokci  do  lakierowania  –  założenie  separatorów,  odtłuszczenie  płytek  
i nałożenie lakieru podkładowego. 
9.  Lakierowanie  paznokci  –  dobór  lakieru  o  kolorystyce  dostosowanej  do  kształtu  płytki  
i preferencji klientki 
Wynik:  Nałożenie  lakieru  w  kolorze  odpowiadającym  kolorystyce  lakieru  na  paznokciach 
dłoni  oraz  kolorycie  skóry  stóp(  jasna  karnacja  –  lakier  w  ciemnym,  intensywnym  kolorze, 
ciemna – lakier o jasnej tonacji).  

 

Treść zadania 

 

Wykonaj  pedicure  kosmetyczny  zgodnie  z  życzeniem  klientki  wykorzystując  dostępne 

preparaty  kosmetyczne.  Zabieg  powinien  obejmować  następujące  etapy:  sporządzenie  planu 
pracy,  przygotowanie  stanowiska  pracy  do  zabiegu,  skrócenie  i  opiłowanie  paznokci  oraz 
lakierowanie  paznokci.  Na  stanowisku  pracy  przygotowano  wyposażenie  umożliwiające 
wykonanie  zadania.  We  wskazanym  przez  nauczyciela  miejscu  umieszczono  aparaty, 
narzędzia,  preparaty  kosmetyczne,  materiały  zabiegowe  oraz  środki  higieniczne,  spośród, 
których  wybierzesz  środki  potrzebne  Ci  do  wykonania  zadania.  Przewidywany  czas 
wykonania zadania: maksymalnie 120 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1. 

Sporządzanie planu pracy 

 

0,7 

 

2. 

Przygotowanie stanowiska pracy 

 

0,5 

 

3. 

Wykluczenie przeciwwskazań do wykonania 
zabiegu 

 

0,8 

 

3. 

Przygotowanie klienta do zabiegu 

 

0,6 

 

4.  

Zmycie lakieru z paznokci 

 

0,3 

 

5. 

Moczenie stóp 

 

0,5 

 

6. 

Obcięcie paznokci 

 

0,8 

 

7. 

Opiłowanie paznokci 

 

0,5 

 

8. 

Odsunięcie naskórka okalającego paznokcie 

 

0,5 

 

9. 

Usunięcie zgrubiałego naskórka 

 

0,7 

 

10. 

Przygotowanie paznokci do lakierowania 

 

0,5 

 

11. 

Lakierowanie paznokci 

 

0,8 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

32 

Klucz oceniania 

 

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów  
18  pkt.  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań 
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy 
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej 
korekty naprawiono 
7  pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak  całej 
czynności wymagało dokonania wielu poprawek 
0 pkt. czynność wykonana błędnie 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

100 

dostateczny 

140 

dobry 

170 

bardzo dobry 

200 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

33 

7. LITERATURA 
 

1.  Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004. 
2.  Dylewska  –  Grzelakowska  J.:  Kosmetyka  stosowana,  wydanie  IV.  WSiP,  Warszawa 

2005  

3.  Jaroszewska B.: Kosmetologia. ATENA, Warszawa 2001 
4.  Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992 
5.  Marzec  A.:  Chemia  kosmetyczna  surowce,  półprodukty,  preparatyka  wyrobów”.  Dom 

Organizatora, Toruń, 2001  

6.  Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004 
7.  Peters I.B.: Kosmetyka – podręcznik do nauki zawodu poradnik. REA, Warszawa 2002 
8.  Strona internetowa www.zdrowe–nogi.pl