background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

Izabella Demidowicz 
Robert Demidowicz 

 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie leków w leczeniu chorób jamy ustnej  
322[01].O1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek. dent. Alicja Jędrzejczyk 
lek. med. Ewa Rusiecka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
lek. dent. Izabella Demidowicz 
lek. med. Robert Demidowicz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Halina Śledziona 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[01].O1.03 
„Stosowanie  leków  w  leczeniu  chorób  jamy  ustnej”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawowa terminologia farmakologiczna 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Nazewnictwo, podziały i wykazy leków 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Grupy leków i ich charakterystyka 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Postacie leków 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Mechanizmy działania leków na ustrój człowieka, działanie uboczne 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

5.6. Farmakoterapia stomatologiczna 

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

5.7. Przepisy prawa dotyczące leków 

26 

5.7.1. Ćwiczenia 

26 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów 

28 

7.  Literatura 

42 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  asystentka  stomatologiczna  z  zakresu 
stosowania leków w leczeniu chorób jamy ustnej. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania – nauczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

322[01].O1.05 

Przestrzeganie przepisów 

prawa i zasad ekonomiki 

w ochronie zdrowia 

 

 

322[01].O1 

Podstawy działalności 

zawodowej 

322[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony 

przeciwpożarowej  

oraz ochrony środowiska 

322[01].O1.03 

Stosowanie leków 

w leczeniu chorób jamy 

ustnej 

322[01].O1.02 

Charakteryzowanie budowy, 

fizjologii i patologii narządu 

żucia 

 

322[01].O1.04 

Nawiązywanie 

i utrzymywanie kontaktów 

międzyludzkich 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z technologii informacyjnej, 

 

wykonywać prace zgodnie z zasadami bhp,  

 

obsługiwać urządzenia techniczne np. czajnik elektryczny, kalkulator 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

 

pracować w grupie i indywidualnie, 

 

posługiwać  się  wiedzą  i  terminologią  z  zakresu  anatomii,  fizjologii,  patologii  komórek, 
tkanek, układów organizmu człowieka, 

 

wykorzystywać  wiedzę  z  zakresu  funkcji  komórek,  tkanek,  układów  organizmu 
człowieka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  posłużyć się terminologią farmakologiczną, 

  scharakteryzować grupy leków, 

  wyjaśnić mechanizmy działania leków, 

  scharakteryzować ważniejsze postacie leków, 

  posłużyć się nazwami leków oraz ich synonimami, 

  określić termin ważności leku, 

  określić zasady i techniki podawania leku, 

  scharakteryzować  środki  lecznicze  i  materiały  stosowane  w  profilaktyce  i  terapii 

stomatologicznej, 

  zastosować leki i środki opatrunkowe podczas udzielania pierwszej pomocy, 

  określić  zasady  przechowywania  i  ewidencjonowania  leków  stosowanych  w  gabinecie 

stomatologicznym, 

  zastosować dokumenty prawne, normalizujące dystrybucję leków, 

  wyjaśnić zdrowotne i społeczne skutki niewłaściwego i nadmiernego przyjmowania leków, 

  przeprowadzić  działania  edukacyjne  na  temat  zasad  przyjmowania  leków  oraz 

niebezpieczeństwa samoleczenia i nadużywania leków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

............................................................................. 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Podstawy działalności zawodowej 322[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie 

leków 

leczeniu 

chorób 

jamy 

ustnej.322[01].O1.03 

Temat: Podstawowe zagadnienia z zakresu farmakologii. 

Cel ogólny: Przedstawienie podstawowych zagadnień dotyczących farmakologii. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

podać definicję farmakologii, 

 

wymienić i scharakteryzować rodzaje dawek leków, 

 

określić dawki leków w różny sposób, 

 

wymienić i scharakteryzować różne rodzaje działań leków, 

 

wyjaśnić pojęcie interakcji międzylekowej, 

 

wymienić drogi podawania leków. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

kartki papieru, przybory do pisania, 

 

literatura z poradnika dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
5.  Podanie uczniom pytań sprawdzających: 

– 

Co to jest lek? 

– 

Czym zajmuje się farmakoterapia? 

– 

Co to jest dawka lecznicza i czym różni się od dawki śmiertelnej? 

– 

Ile kropli zawiera 1g alkoholu, a ile 1g wody? 

– 

Jakie znasz rodzaje działań leków? 

– 

Wskaż różnice pomiędzy działaniem przyczynowym, a objawowym oraz miejscowym 
i ogólnym. 

– 

Na czym polega działanie uboczne leku? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

Jak mogą oddziaływać na siebie dwa jednocześnie podane leki? 

– 

Jakie znasz drogi podawania leków? 

– 

Jakie wymogi musi spełniać lek wprowadzany drogą dożylną? 

– 

Jakie są zalety leków wprowadzanych drogą przezskórną? 

– 

Jaki jest podział leków w zależności od konsystencji? 

– 

Czym różni się roztwór od emulsji i zawiesiny? 

– 

Jakie znasz postacie leków sporządzanych „na świeżo” przed zastosowaniem? 

– 

Co to jest tabletka? 

6.  Uczniowie pracują w zespołach odpowiadają na przygotowane pytania. 
7.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność swoich wypowiedzi. 
8.  Uczniowie zapisują zebrane informacje na kartce papieru – karta ćwiczeń. 
9.  Uczniowie – liderzy poszczególnych grup omawiają wybrane zagadnienia na forum klasy. 
10.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność zebranych informacji. 
11.  Nauczyciel ocenia uczniów. 

 

 
Zakończenie zajęć 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe ćwiczenie, wskazać, jakie umiejętności były 
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ocena pracy pisemnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

................................................................................ 

Modułowy program nauczania: 

Asystentka stomatologiczna 322[01] 

Moduł: 

Podstawy działalności zawodowej 322[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie 

leków 

leczeniu 

chorób 

jamy 

ustnej.322[01].O1.03 

Temat:  Związki  chemiczne  i  farmakologiczne  stosowane  w  profilaktyce  próchnicy 

zębów. 

Cel ogólny:  Przedstawienie i omówienie związków chemicznych i środków farmaceutycznych 

stosowanych w profilaktyce próchnicy. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić materiały stosowane w profilaktyce stomatologicznej, 

 

omówić działanie fluoru i jego znaczenie w profilaktyce próchnicy, 

 

przedstawić możliwe objawy przewlekłego zatrucia fluorem, 

 

omówić stosowaną profilaktykę fluorkową, 

 

przeprowadzić pogadankę na temat jakości, zalet i wad past do czyszczenia zębów, 

 

przedstawić  i  omówić  dostępne  na  rynku  polskim  płyny  do  płukania  istotne  z  punktu 
widzenia profilaktyki próchnicy zębów i chorób przyzębia. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

literatura poradnika dla ucznia, 

 

preparaty fluoru, pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
5.  Nauczyciel  podaje  słuchaczom  preparaty  fluorowe  i  inne  związki  chemiczne  stosowane 

w profilaktyce fluorkowej i zadaje pytania. 
– 

Co jest podstawowym związkiem chemicznym w profilaktyce próchnicy? 

– 

Kiedy najskuteczniejsza jest profilaktyka? 

– 

Kto i jak może przeprowadzić profilaktykę fluorkową? 

– 

Dlaczego pasty do zębów są polecane przez stomatologów? 

– 

Jak działają płyny do płukania jamy ustnej? 

– 

Kiedy powstaje szkliwo plamkowe? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

– 

Kiedy stosujemy impregnację zębiny próchnicowej? 

– 

W jaki sposób można walczyć z nadwrażliwością zębiny? 

6.  Nauczyciel  prosi  uczniów,  aby  omówili  przeanalizowane  preparaty  chemiczne 

i stomatologiczne.  Uczniowie  określają  wady  i  zalety  dostępnych  na  rynku  polskim  past 
do zębów. 

7.  Uczniowie pracują w zespołach, wymieniają między sobą spostrzeżenia i informacje. 
8.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność swoich spostrzeżeń. 
9.  Uczniowie zapisują swoje propozycje na kartce papieru. 
10.  Liderzy omawiają swoje propozycje na forum klasy. 
11.  Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność swoich wniosków 
12.  Nauczyciel ocenia aktywność uczniów. 
 

 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 

ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 

 

uczniowie wskazują, które etapy ćwiczeń sprawiły im trudności

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Podstawowa terminologia farmakologiczna 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  spośród  uczniów  dwie  grupy  A  –  zwolenników  podawania  leków  drogą 

pozajelitową i B – zwolenników podawania leków drogą doustną. Pokieruj dyskusją na temat 
zalet i wad każdej z dróg. Każdy powinien uzasadnić swoje stanowisko. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest pomoc  nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  przeprowadzić dyskusję w grupie, 
4)  przedstawić własne argumenty na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Zakładając,  że  1  ml  roztworu  wodnego  waży  1  g  i  wiedząc,  że  1ml  roztworu  Tramalu 

zawiera  100  mg  substancji  czynnej  uczeń  ma  wyliczyć  ile  kropli  leku  należy  podać  dziecku 
o masie 20 kg. Dawka dla dzieci wynosi 2 mg/kg masy ciała. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  indywidualnie,  nauczyciel  powinien  nadzorować 

zgodność wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez 
uczniów swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

3)  wykonać zadanie, 
4)  przedstawić wyniki obliczeń na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ działanie i postacie wybranych leków: diazepam, pyralginum i morfina. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest  pomoc nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich  obserwacji.  Do  wykonania  ćwiczenie  niezbędny  jest  podział  uczniów  na  trzy  grupy. 
Grupa A korzystając z „Pharmindexu” lub „Leków współczesnej terapii” odszuka lek o nazwie 
diazepam  i  przedstawi  postacie  tego  leku, możliwe drogi jego podania, działania niepożądane 
oraz interakcje. Grupa B zrobi to samo dla leku o nazwie pyralginum, a grupa C morfiny. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  wykonać zadanie, 
4)  przedstawić wyniki na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

Pharmindex, Leki współczesnej terapii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Nazewnictwo, podziały i wykazy leków 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oblicz  jaka  może  być  maksymalna  wysokość  opłaty  ryczałtowej,  jeżeli  najniższe 

wynagrodzenie wynosi 1126 zł. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  indywidualnie,  nauczyciel  powinien  nadzorować 

zgodność wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez 
uczniów swoich obserwacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  wykonać obliczenie, 
4)  przedstawić wyniki obliczeń na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  dostarczonego  przez  prowadzącego  opakowania  lub  ulotki  leku  określ 

nazwę  międzynarodową i handlową leku. Podobne zadanie wykonaj ma w domu przeglądając 
własną  apteczkę.  Sprawdź,  czy  nie  posiadasz  tych  samych  leków  ukrytych  pod  różnymi 
nazwami handlowymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  indywidualnie,  nauczyciel  powinien  nadzorować 

zgodność wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez 
uczniów swoich obserwacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  wykonać zadanie, 
4)  przedstawić wyniki na forum klasy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, 

  flamastry, 

  opakowania leku lub ulotki. 

 
Ćwiczenie 3 

Przy  pomocy  dostarczonego  przez  prowadzącego  zajęcia  wykazu  leków  podstawowych 

i uzupełniających uczeń ma określić jaka płatność obowiązuje za lek Duomox 1,0 tabl. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  indywidualnie,  nauczyciel  powinien  nadzorować 

zgodność wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez 
uczniów swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać elementy przygotowania się do pracy, 
2)  określić do której listy leków należy Duomox, 
3)  określić odpłatność za lek. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

wykaz leków podstawowych i uzupełniających. 

 
Ćwiczenie 4 

Wyjaśnij  jaką  odpłatność  poniesie  pełnoletni  chory  na  cukrzycę  za  jedno  opakowanie 

insuliny Monotard HM. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  indywidualnie,  nauczyciel  powinien  nadzorować 

zgodność wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez 
uczniów swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać elementy przygotowania się do pracy, 
2)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
3)  wyjaśnić zależność pomiędzy odpłatnością za leki, a chorobami przewlekłymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

5.3.  Grupy leków i ich charakterystyka 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sprawdź w dostępnych Ci spisach leków lub podręcznikach farmakologii, do jakiej grupy 

leków  należą:  Mepivacaina,  Trombina,  Cyclonamina,  Encorton,  Furosemid,  Captopril, 
Fentanyl. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  indywidualnie,  nauczyciel  powinien  nadzorować 

zgodność wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez 
uczniów swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać elementy przygotowania się do pracy, 
2)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
3)  wykazać znajomość grup leków, 
4)  przyporządkować wskazane leki do odpowiednich grup. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

Pharmindex lub Leki współczesnej terapii. 

 
Ćwiczenie 2 

Dostarczone  przez  nauczyciela  leki  przydziel  do  odpowiednich  grup:  A  –  leki 

znieczulające, B – leki przeciwuczuleniowe, C – leki stosowane w zakażeniach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest  pomoc nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać elementy przygotowania się do pracy, 
2)  wykazać znajomość grup leków, 
3)  wykazać  umiejętność  odczytania  informacji  zawartych  w  ulotkach  i  na  opakowaniach 

leków, 

4)  pogrupować leki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

opakowania leków dostarczone przez nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Posługując  się  podziałem  zastosowanym  w  materiale  nauczania  zaproponuj  grupy  leków 

niezbędnych według Ciebie niego w gabinecie stomatologicznym. Uzasadnić swój wybór. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest  pomoc nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wskazać elementy przygotowania się do pracy, 
2)  wykazać znajomość grup leków, 
3)  omówić 

potrzebę 

zastosowania 

poszczególnych 

grup 

leków 

gabinecie 

stomatologicznym, 

4)  uzasadnić swój wybór. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

papier formatu A4, 

– 

flamastry, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Postacie leków 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Poucz pacjenta jak sporządzić napar do płukania jamy ustnej z liści szałwii.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  indywidualnie,  nauczyciel  powinien  nadzorować 

zgodność wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez 
uczniów swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyjaśnić pojęcie naparu, 
2)  poinstruować pacjenta jak przygotować napar z liści szałwii, 
3)  wymienić zalety liści szałwii w stomatologii, 
4)  opracować algorytm przygotowania naparu, 
5)  sporządzić napar. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika dla ucznia, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

liście szałwii, szklanka, woda, czajnik elektryczny. 

 
Ćwiczenie 2 

Wrzuć  kilka  kryształków  nadmanganianu  potasu  do  jednorazowego  kubeczka  z  wodą 

w celu  uzyskania  preparatu  do  płukania  jamy  ustnej.  Wykonaj  podobne  zadanie  z  gliceryną. 
Porównaj uzyskane wyniki. Nazwij uzyskane postacie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest pomoc  nauczyciela podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wymienić postacie leków, 
2)  scharakteryzować preparaty stosowane do płukania jamy ustnej, 
3)  przygotować roztwór nadmanganianu potasu do płukania jamy ustnej, 
4)  przygotować roztwór gliceryny do płukania jamy ustnej, 
5)  nazwać uzyskane postacie leków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika dla ucznia, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

nadmanganian potasu, gliceryna, woda, szklanka. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj  środki  do  płukania  jamy  ustnej  o  działaniu:  odkażającym,  ściągającym, 

przeciwzapalnym mając do dyspozycji: kryształki nadmanganianu potasu, 3% wodę utlenioną, 
Septosan. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest pomoc  nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  scharakteryzować preparaty stosowane do płukania jamy ustnej, 
3)  przygotować roztwory, 
4)  przedstawić wyniki na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

jednorazowe kubeczki, 

 

kryształki nadmanganianu potasu, 

 

3% woda utleniona, 

 

Septosan. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5.

 

Mechanizmy działania leków na ustrój człowieka, działanie 
uboczne 

 
5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odszukaj na stronie internetowej Ośrodka Monitorowania Działań Niepożądanych Leków, 

karty  zgłoszenia  niepożądanego  działania  leku,  wydrukuj  jej  i  wypełnij  w  niej  opis  działania 
niepożądanego,  które  według  Ciebie  może  pojawić  się  po  zażyciu  leku  przeciwbólowego 
dostępnego w aptece bez recepty np. Apapu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest pomoc  nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odnaleźć stronę internetową Ośrodka Monitorowania Działań Niepożądanych Leków, 
2)  odnaleźć  na  stronie  internetowej  kartę  zgłoszenia  niepożądanego  działania  leku 

i wydrukować ją a następnie wypełnić,  

3)  przedstawić i opisać możliwe działania niepożądane leku przeciwbólowego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura poradnika dla ucznia, 

 

karta pracy – ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

komputer z dostępem do Internetu, drukarka. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyjaśnij  dlaczego  przyjmowanie  leków  przez  matkę  karmiącą  może  być  szkodliwe  dla 

dziecka. Przygotuj plakat na ten temat. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest  pomoc nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

3)  wykonać zadanie, 
4)  przedstawić wyniki na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier lub karton, 

 

farby, flamastry, kredki. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzasadnij  dlaczego  reklamy  leków  ukazujące  się  mediach  mogą  negatywnie  wpływać  na 

stan zdrowia społeczeństwa? Przygotuj prezentację multimedialną. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest  pomoc nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  wykonać zadanie, 
4)  przedstawić wyniki na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

broszury reklamowe leków, 

 

komputer multimedialny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.6.  Farmakoterapia stomatologiczna 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  zestaw  leków  do  impregnacji  zębiny  próchnicowej.  Wytłumacz  powód 

powstania przebarwienia tkanki. Jak uzasadnisz rodzicom małego pacjenta słuszność zabiegu? 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest  pomoc nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wymienić leki służące do impregnacji zębiny próchnicowej, 
2)  przygotować zestaw leków służących do impregnacji zębiny próchnicowej, 
3)  wypisać i opisać leki do impregnacji zębiny próchnicowej. 
4)  przedstawić wyniki na forum klasy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z poradnika dla ucznia, 

– 

przybory do pisania, papier do pisania 

– 

zestaw do impregnacji zębiny próchnicowej. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj pogadankę na temat zalet i wad past do zębów i płynów do płukania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest  pomoc nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wymienić  pasty  do  zębów  oraz  płynów  do  płukania  jamy  ustnej  dostępnych  na  rynku 

krajowym, 

2)  przedstawić wady i zalety poszczególnych preparatów, 
3)  opracować pisemnie treść pogadanki skierowanej do pacjentów, 
4)  przeprowadzić pogadankę na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura z poradnika dla ucznia, 

 

przybory do pisania, ewentualnie komputer, 

 

pasty do zębów i preparaty do płukania jamy ustnej. 

 
Ćwiczenie 3 

Zastanów  się,  jak  uzasadnisz  swojej  babci  szkodliwość  nadużywania  leków 

przeciwbólowych. Wnioski przedstaw na forum grupy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  indywidualnie,  nauczyciel  powinien  nadzorować 

zgodność wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez 
uczniów swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wymienić leki przeciwbólowe stosowane w stomatologii, 
2)  opisać działania niepożądane leków przeciwbólowych, 
3)  scharakteryzować szkodliwość nadużywania leków przeciwbólowych. 
4)  przedstawić wnioski na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z poradnika dla ucznia, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Przygotuj  zestaw  leków  i  środków  opatrunkowych  do  udzielenia  pierwszej  pomocy 

w przypadku przedłużającego się krwawienia po ekstrakcji zęba. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest pomoc  nauczyciela podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

3)  wykonać zadanie, 
4)  przedstawić wyniki na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura, 

 

leki i środki opatrunkowe.  

 
Ćwiczenie 5 

Preparat  na  bazie  wodorotlenku  wapnia  (Biopulp)  może  być  stosowany  do  czasowego 

wypełnienia  kanału,  pokrycia bezpośredniego i pośredniego miazgi. Przygotuj ten preparat do 
zastosowania.  

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania  ćwiczenia.  Wskazana  jest  pomoc  nauczyciela  podczas  wykonywania  przez 
uczniów ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  wykonać zadanie, 
4)  przedstawić wyniki na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

Biopulp, 

 

płytka szklana, 

 

łopatka do zarabiania. 

 
Ćwiczenie 6 

Przygotuj  zestaw  do  wykonania  znieczulenia  nasiękowego  dla  pacjenta  z  nadciśnieniem 

tętniczym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  wykonać zadanie, 
4)  przedstawić wyniki na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zestaw różnych środków do znieczulenia, 

 

igły, strzykawki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.7.  Przepisy prawa dotyczące leków

 

 
5.7.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oceń  pod  względem  wyglądu  i  terminu  ważności  leki  zawarte  w  zestawie 

przeciwwstrząsowym i w swojej domowej apteczce po zakończeniu zajęć. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  indywidualnie,  nauczyciel  powinien  nadzorować 

zgodność wykonywania ćwiczenia. Wskazana jest pomoc nauczyciela podczas omawiania przez 
uczniów swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  opisać charakterystyczne cechy w wyglądzie leków świadczące o ich przeterminowaniu, 
2)  wymienić leki zawarte w zestawie przeciwwstrząsowym, określić ich termin ważności, 
3)  zaprezentować swoją pracę domowa na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

poradnik dla ucznia, 

 

zestaw leków zawartych w typowym zestawie przeciwwstrząsowym. 

 
Ćwiczenie 2 

Poukładaj  przygotowane  przez prowadzącego zajęcia leki według zasad przechowywania 

ich w gabinecie stomatologicznym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  najlepiej  przeprowadzić  w  grupach,  nauczyciel powinien nadzorować zgodność 

wykonywania ćwiczenia. Wskazana  jest  pomoc nauczyciela  podczas omawiania przez uczniów 
swoich obserwacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania niezbędne informacje, 
2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  wykonać zadanie, 
4)  przedstawić wyniki na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

opakowania leków dostarczone przez prowadzącego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  leków  w  leczeniu 
chorób jamy ustnej” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 8, 11, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  d,  3.  d,  4.  a,  5.  b,  6.  c, 7. b, 8. a, 9. d, 10. a, 11. c, 
12. a, 13. a, 14. d, 15.a, 16. b, 17. a, 18. c, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać definicję farmakologii jako nauki 

Podać sposób określania dawek leków 

Określić sposób oddziaływania leku na 
organizm 

Wymienić niezawodna drogę podawania 
leków 

Opisać zjawisko interakcji leków 

PP 

Odczytać oznaczenie symbolu  

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Określić grupę leków do ,której należą leki 
przeciw bólowe 

Podać definicje tabletki 

Wymienić drogi wydalania leku z ustroju 

PP 

10 

Wybrać lek do podania w przypadku 
wysokiego ciśnienia tętniczego 

PP 

11 

Wymienić materiały stosowane w profilaktyce 
stomatologicznej 

12 

Określić materiał służący do ostatecznego 
wypełniania kanałów korzeniowych 

PP 

13 

Dobrać postępowanie w przypadku 
krwawienia z zębodołu 

PP 

14 

Określić osobę uprawniona do wystawiania 
recepty 

15  Określić sposób przechowywania leków 

16 

Scharakteryzować lek znieczulający 
przeterminowany 

17 

Przedstawić sposób ustawienia leków 
w apteczce 

18 

Wymienić leki ,które mogą być sprzedawane 
bez recepty 

19  Scharakteryzować leki podawane doustnie 

20  Wymienić kto ustala nazwy leków 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom ich instrukcję. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na rozwiązanie testu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania dołączone  są  4  możliwe odpowiedzi.  Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Farmakologia to 

a)  nauka o lekach i ich właściwościach fizycznych i chemicznych. 
b)  dziedzina naukowa w mikrobiologii. 
c)  nauka o odżywianiu. 
d)  nauka o zjawiskach chemicznych. 

 
2.  Dawkę leku można określić 

a)  tylko w procentach. 
b)  wagowo, procentowo. 
c)  w jednostkach biologicznych. 
d)  w procentach, wagowo, w jednostkach biologicznych, objętościowo. 

 
3.  Lek na organizm człowieka może działać 

a)  tylko ogólnie i miejscowo. 
b)  tylko ośrodkowo i obwodowo. 
c)  tylko wybiórczo. 
d)  ogólnie, miejscowo, ośrodkowo, obwodowo, objawowo, wybiórczo. 

 
4.  Najbardziej niezawodną drogą podawania leków jest droga 

a)  dożylna. 
b)  doustna. 
c)  doodbytnicza. 
d)  domięśniowa. 

 

5.  Interakcja leków to 

a)  reakcja chemiczna zachodząca w kontakcie z lekiem. 
b)  wzajemne oddziaływanie leków jednocześnie wprowadzonych do ustroju. 
c)  neutralizacja leków w organizmie. 
d)  toksyczne działanie leków. 

 

6.  Symbol L.p.Rp. oznacza 

a)  leki silnie działające. 
b)  preparaty wydawane dla pionu sanitarno -epidemiologicznego do akcji szczepień. 
c)  leki przeznaczone do stosowania w zakładach opieki zdrowotnej. 
d)  środek  farmaceutyczny,  który  może  wpływać  upośledzająco  na  sprawność 

psychofizyczną. 

 

7.  Leki przeciwbólowe należą do grupy 

a)  chemioterapeutyków. 
b)  leków działających na ośrodkowy układ nerwowy. 
c)  cytostatyków. 
d)  kortykosteroidów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

8.  Tabletka to 

a)  lek  sproszkowany  zmieszany  z  wiążącym  podłożem  obojętnym,  podzielony  na  małe 

porcje zawierające ściśle określoną ilość substancji leczniczej. 

b)  substancja połączona z masłem kakaowym. 
c)  lek roztarty i przetarty przez sito. 
d)  świeżo przygotowany wyciąg wodny uzyskany przez gotowanie. 

 
9.  Leki wydalane są z organizmu 

a)  tylko przez nerki z moczem. 
b)  jedynie przez przewód pokarmowy i drogi oddechowe. 
c)  tylko przez skórę. 
d)  przez skórę, nerki, przewód pokarmowy, układ oddechowy, gruczoły mleczne. 

 
10.  W celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi pacjentowi z nadciśnieniem bezpośrednio przed 

zabiegiem ekstrakcji zębów podasz 
a)  Captopril. 
b)  Papawerynę. 
c)  Paracetamol. 
d)  Furosemid. 

 
11.  Wśród materiałów stosowanych w profilaktyce stomatologicznej wyróżniamy 

a)  antyseptyki kanałów korzeniowych. 
b)  środki znoszące nadwrażliwość zębiny. 
c)  pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, laki. 
d)  bupiwakaina. 

 

12.  Materiał służący do ostatecznego wypełniania kanałów korzeniowych to 

a)  ćwieki gutaperkowe. 
b)  preparaty antybiotykowo-kortykosterydowe. 
c)  lidokaina. 
d)  laki. 
 

13.  W przypadku przedłużającego się krwawienia z zębodołu zaproponujesz 

a)  miejscowo na gaziku trombinę. 
b)  zaciśnięcie gazika zębami. 
c)  zaproponuję większe dawki vit. C. 
d)  przyjęcie natychmiastowe aspiryny. 

 
14.  Do wystawienia recepty uprawniony jest 

a)  tylko lekarz. 
b)  tylko dentysta. 
c)  jedynie lekarz i felczer. 
d)  lekarz, dentysta, felczer. 

 
15.  Które z leków należy przechowywać w ciemnych opakowaniach 

a)  azotan srebra. 
b)  relanium. 
c)  leki zawierające trucizny. 
d)  narkotyczne leki p/bólowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16.  Środek znieczulający z adrenaliną nie nadaje się do użytku gdy 

a)  przybiera postać zawiesiny. 
b)  zmienia kolor na brunatny lub czerwony. 
c)  ulega zamarznięciu. 
d)  przybiera barwę żółtą. 

 
17.  Leki w apteczce powinny być poustawiane 

a)  grupami pod kątem ich zastosowania. 
b)  Alfabetycznie. 
c)  w zależności od wielkości opakowania. 
d)  nie ma to żadnego znaczenia. 

 
18.  Które leki z Urzędowego Spisu Leków mogą być sprzedawane bez recepty 

a)  Leki p/bólowe. 
b)  Laki. 
c)  Leki OTC. 
d)  Leki narkotyczne. 

 

19.  Z grupy leków stałych doustnie nie są stosowane 

a)  ziółka. 
b)  tabletki. 
c)  kapsułki. 
d)  czopki. 

 

20.  Nazwy leków ustala 

a)  raz w roku Minister Zdrowia. 
b)  raz na kwartał Minister Zdrowia. 
c)  Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna. 
d)  Światowa Organizacja Zdrowia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 

Stosowanie leków w leczeniu chorób jamy ustnej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  leków  w  leczeniu 
chorób jamy ustnej” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 8, 11, 13, 18, 19, z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  b,  2.  a  3.  a,  4.  c,  5.  b,  6.  d,  7.  d,  8.  b,  9.  c,  10.  c,  11. b, 
12. b, 13. a, 14. d, 15. b, 16. c, 17. d, 18. c, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać definicję dawki leczniczej leku 

Wyjaśnić działanie uboczne leku 

Podać definicję leku 

Określić warunki jakie musi spełnić lek 
podawany dożylnie 

PP 

Określić czas wchłaniania się leku drogą 
podskórną 

PP 

Określić ilość kropli w jednym gramie  

Wyjaśnić znaczenie symboli A na 
opakowaniach farmaceutycznych 

Scharakteryzować sposób wydawania leków 
uzupełniających 

PP 

Określić zastosowanie leków 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

10  Podać definicje szczepionki 

11  Scharakteryzować leki p/uczuleniowe 

PP 

12 

Dokonać podziału leków w zależności od 
ich konsystencji 

13 

Określić podstawowy warunek działania 
leków 

PP 

14 

Nazwać instytucję przyjmującą zastrzeżenia 
co do jakości leków 

15 

Określić środki lecznicze stosowane w 
stomatologii 

16  Określić działanie leków stomatologicznych 

17  Rozpoznać materiały stomatologiczne 

18 

Podać pełną nazwę leków określoną 
skrótem 

PP 

19  Określić drogę podania leku 

PP 

20 

Zidentyfikować skutki zwiększonej podaży 
fluoru 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom ich instrukcję. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na rozwiązanie testu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając w odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Dawka lecznicza leku to 

a)  najmniejsza ilość leku, która wywołuje zauważalne reakcje ze strony organizmu. 
b)  najczęściej  używana  w  terapii  ilość  leku,  która  wywiera  zamierzone  wyraźne 

działanie. 

c)  największa dawka, która nie wywołuje objawów zatrucia. 
d)  ilość leku potrzebna do wyleczenia choroby. 

 
2.  Działanie uboczne leku to 

a)  skutki niepożądane i niezamierzone wywołane przez lek. 
b)  działanie leków w ciągu określonego czasu. 
c)  zmniejszenie lub eliminacja objawów choroby. 
d)  działanie uszkadzające komórki narządów. 

 
3.  Lekiem jest 

a)  każda  substancja  chemiczna, która reaguje z komórkami i tkankami ustroju i zmienia 

ich czynność. 

b)  niektóre substancje chemiczne podawane jedynie pod kontrolą lekarza. 
c)  zioła stosowane w różnych chorobach. 
d)  substancje chemiczne ,które mogą działać toksycznie na organizm. 

 

4.  Lek podawany droga dożylną musi być 

a)  podany bezpośrednio z ampułki po nabraniu do strzykawki. 
b)  roztworem hipotonicznym. 
c)  jałowym roztworem izo-lub hipertonicznym. 
d)  rozpuszczony w 5 ml rozpuszczalnika. 

 

5.  Lek podany drogą podskórną wchłania się 

a)  po 5 minutach. 
b)  po 15–20 minutach. 
c)  po 1 godzinie. 
d)  po 2 godzinach. 

 

6.  Dawkując leki w kroplach przyjmiesz, że 1g wody zawiera 

a)  25 kropli. 
b)  50 kropli. 
c)  60 kropli. 
d)  85 kropli. 

 

7.  Symbol A na opakowaniu środków farmaceutycznych oznacza 

a)  leki silnie działające. 
b)  leki wydawane z apteki na receptę. 
c)  leki przeznaczone do stosowania w zakładach opieki zdrowotnej. 
d)  leki bardzo silnie działające. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

8.  Leki uzupełniające wydawane są 

a)  bezpłatnie. 
b)  za częściowa odpłatnością 30% ceny leku. 
c)  po 

wniesieniu 

opłaty 

ryczałtowej 

nie  przekraczającej  0,5%  najniższego 

wynagrodzenia. 

d)  za 100% odpłatnością. 

 

9.  Cytostatyki to 

a)  leki przeciwkaszlowe. 
b)  leki przeciwzapalne. 
c)  leki stosowane w chorobach nowotworowych. 
d)  leki znieczulające. 

 
10.  Szczepionka to 

a)  substancja przeciwzapalna. 
b)  preparat zawierający gotowe przeciwciała. 
c)  substancja białkowa podawana w celu wytworzenia przeciwciał. 
d)  substancja przeciwbólowa. 

 

11.  Najsilniejszymi lekami przeciwuczuleniowymi są 

a)  leki przeciwhistaminowe. 
b)  glikokortykosteroidy. 
c)  leki mukolityczne. 
d)  leki przeciwzakrzepowe. 

 

12.  W zależności od konsystencji leki dzielimy na: 

a)  płynne, półpłynne, stałe. 
b)  papkowate, stałe, proszki. 
c)  oleiste, twarde, miękkie. 
d)  płynne, miękkie, stałe. 

 

13.  Podstawowym warunkiem działania leku jest 

a)  jego reakcja z białkiem komórki. 
b)  jego przyjęcie. 
c)  podanie leczniczej dawki leku. 
d)  podanie leku nieprzeterminowanego. 

 
14.  Zastrzeżenia  co  do  jakości  leków  i reakcji  polekowych  będących  skutkiem jakiegoś leku, 

należy zgłaszać do 
a)  Państwowego Zakładu Higieny. 
b)  lekarza stomatologa. 
c)  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 
d)  Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego. 

 
15.  Środki znoszące nadwrażliwość zębiny należą do 

a)  środków profilaktycznych. 
b)  środków przeciwuczuleniowych. 
c)  środków leczniczych. 
d)  środków p/ bólowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

16.  Podchloryn sodu wykazuje działanie 

a)  przeciwbólowe. 
b)  przeciwzapalne. 
c)  przeciwbakteryjne. 
d)  przeciwobrzękowe. 

 
17.  Ćwieki gutaperkowe to materiał służący do 

a)  znieczuleń miejscowych. 
b)  chemicznego opracowania kanałów zębowych. 
c)  działania antyseptycznego. 
d)  ostatecznego wypełniania kanałów korzeniowych. 

 

18.  Skrót NLPZ oznacza 

a)  leki przeciwbólowe. 
b)  leki narkotyczne. 
c)  niesteroidowe leki przeciwzapalne. 
d)  leki silnie działające. 

 

19.  Przy wysokim ciśnieniu tętniczym lekiem szybko obniżającym ciśnienie jest Captopril, jaka 

drogą należy go podać 
a)  drogą podskórną. 
b)  wziewnie. 
c)  podjęzykowo. 
d)  dożylnie. 

 

20.  Szkliwo plamkowe powstaje w skutek 

a)  długotrwałej próchnicy zębów. 
b)  picia zbyt twardej wody. 
c)  braku właściwej higieny jamy ustnej. 
d)  zwiększonej podaży fluoru w okresie mineralizacji koron zębów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ................................................................................................ 

 
Stosowanie leków w leczeniu chorób jamy ustnej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42 

7.  LITERATURA 
 

1.  Arabska-Przedpełska B. (red.) : Endodoncja, Med Tour Press International Wydawnictwo 

Medyczne Warszawa 1996 

2.  Janicki  S.,Fiebig  A.,Szmitowska  M.:  Farmacja  stosowana.  Podręcznik  dla  studentów 

farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL Warszawa 2002 

3.  Jańczuk  Z.  Banach  J.:  Choroby  błony  śluzowej  jamy  ustnej  i  przyzębia,  Wydawnictwo 

Lekarskie PZWL Warszawa 1995 

4.  Jańczuk  Z.(red.):  Zapobieganie  i  leczenie  chorób  przyzębia,  Państwowy  Zakład 

Wydawnictw Lekarskich Warszawa 1992 

5.  Kubikowski  P.  i.  Chodera  A.:  Farmakologia  dla  studentów  stomatologii,  Państwowy 

Zakład Wydawnictw Lekarskich Warszawa 1982 

6.  Podlewski  J.  K.,  Chwalibogowska  –  Podlewska  A.:  Leki  współczesnej  terapii,  Split 

Trading Wydawnictwa Fundacji Buchnera Warszawa 1998 

7.  Szajewski  J.  (red.)  :Przewodnik  Farmakoterapii  pod  patronatem  Polskiego Towarzystwa 

Farmakologicznego  i  Naczelnej  Izby  Lekarskiej,  praca  zbiorowa,  Instytut  Leków,  Druk 
i Oprawę Wykonano w Zakładach Graficznych „Dom Słowa Polskiego” Warszawa 1995 

8.  Szpringer  –  Nodzak  M.(red.):  Stomatologia  wieku  rozwojowego,  Państwowy  Zakład 

Wydawnictw Lekarskich Warszawa 1987 

9.  Ślusarska  B.,  Zarzycka  D.,  Zahrodniczek  K.:  Podstawy  pielęgniarstwa.  Wydawnictwo 

Czelej Lublin 2004 

10.  Wierzbicka  M.  (red.):  Periodontologia  kliniczna,  Sanmedia  –  Med.  Tour  Press 

International Warszawa 1995