background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

Anna Gołębiowska 

 

 

 

 

Montaż i instalacja stacji gazowych

 

713[03].Z3.06 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
dr inż. Władysława Maria Francuz 
mgr inż. Anna Kusina 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Anna Gołębiowska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
 
 
Korekta: 
mgr inż. Mirosław Żurek

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[03].Z3.06 

Montaż  i  instalacja  stacji  gazowych”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu „Monter sieci komunalnych”. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu stacji gazowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rodzaje stacji gazowych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Rodzaje i montaż gazomierzy sieciowych  

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Wyposażenie stacji gazowych 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

5.5. Stacje redukcyjne i ich montaż 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Próba szczelności i odbiór stacji gazowych 

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

5.7. Eksploatacja stacji gazowych 

24 

5.7.1. Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

34 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Monter sieci komunalnych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

Wymagania  wstępne,  stanowiące  wykaz  niezbędnych  wiadomości  i  umiejętności,  jakie 
uczeń  powinien  mieć  ukształtowane,  aby  przystąpić  do  realizacji  tej  jednostki 
modułowej. 

 

Cele  kształcenia  jednostki  modułowej,  czyli  wiadomości  i  umiejętności,  jakie  uczeń 
ukształtuje podczas pracy z poradnikiem. 

 

Przykładowe scenariusze zajęć.  

 

Przykładowe ćwiczenia  ze  wskazówkami  do realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 
oraz środkami dydaktycznymi. 

 

Ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego. 

 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 
„Montaż  i  instalacja stacji  gazowych”, jest  jednostką modułową w module  „Technologia 

montażu sieci gazowych” – schemat 1. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

713[03].Z1/2/3/4.03 

Montaż rurociągów stalowych 

 

Moduł 713[03].Z3 

Technologia montażu sieci gazowych 

713[03].Z1/2/3/4.01 

Prace przygotowawczo-zakończeniowe przy 

montażu sieci komunalnych

 

713[03].Z1/2/3/4.02 

Montaż instalacji z rur stalowych 

713[03].Z3.05 

Montaż sieci gazowej

 

713[03].Z1/2/3.04 

Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych

 

713[03].Z3.06 

Montaż i instalacja stacji gazowych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozróżniać materiały budowlane, 

 

rozróżniać sieci komunalne, 

 

wykonywać roboty przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu sieci gazowych, 

 

wykonywać połączenia rur stalowych sieciowych i rur z tworzyw sztucznych, 

 

dobrać  sprzęt,  narzędzia  i  materiały  do  wykonania  prac  przygotowawczo-
zakończeniowych  oraz  do  wykonania  montażu  połączeń  rur  sieciowych  i  montażu 
gazociągów, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i  higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu lub instalacji stacji gazowej, 

 

przygotować materiały potrzebne do montażu lub instalacji stacji gazowej, 

 

ocenić stan techniczny elementów stacji gazowych przygotowywanych do montażu, 

 

dobrać  sprzęt  i  narzędzia,  przyrządy  kontrolno-pomiarowe  potrzebne  do  montażu 
i instalacji stacji gazowych, 

 

dobrać środki do transportu elementów stacji gazowych na miejsce montażu, 

 

dostarczyć elementy stacji gazowych na miejsce montażu, 

 

ustalić kolejność montażu elementów stacji gazowych, 

 

wyznaczyć miejsce montażu poszczególnych elementów stacji gazowych, 

 

zamontować urządzenia i wyposażenie stacji gazowych, 

 

zainstalować kompaktowe stacje gazowe, 

 

zamontować osprzęt stacji gazowych, 

 

zainstalować  aparaturę  kontrolno-pomiarową  i  urządzenia  zabezpieczające  i  sygnalizujące 
w stacjach gazowych, 

 

wykonać podłączenie stacji gazowych do sieci gazowej, 

 

przeprowadzić próbę szczelności elementów stacji gazowych po wykonaniu montażu lub 
instalacji, 

 

dokonać regulacji zamontowanych urządzeń stacji gazowych, 

 

zastosować  wymagania  zawarte  w  instrukcji  montażu  urządzeń  stosowanych  w  stacji 
gazowej, 

 

usunąć usterki powstałe podczas montażu lub instalacji stacji gazowych, 

 

skontrolować pracę urządzeń stacji gazowych, 

 

skontrolować urządzenia pomiarowe i dokonać odczytu, 

 

zlokalizować awarie eksploatowanych stacji gazowych, 

 

sporządzić obmiar wykonanych robót, 

 

wykorzystać budowlaną dokumentację techniczną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania:  

 

Montaż i instalacja stacji gazowych 

Moduł:   

 

 

 

Technologia montażu sieci gazowych 

Jednostka modułowa: 

 

713[03].Z3.06 

Temat: Gazomierze sieciowe 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  charakteryzowania  gazomierzy 

sieciowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

podać zadania jakie pełnią gazomierze w stacjach gazowych, 

– 

rozróżnić poszczególne rodzaje gazomierzy sieciowych, 

– 

omówić budowę poszczególnych gazomierzy, 

– 

omówić zasadę działania gazomierzy sieciowych, 

– 

omówić warunki montażu gazomierzy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda aktywizacji uczniów – JIGSAW tzw. puzzle wg Kędrackiej-Feldman. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w małych zespołach z zastosowaniem metody aktywizacji uczniów. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

modele gazomierzy, 

– 

schematy  i  zdjęcia  gazomierzy  wykonane  w  formie  foliogramów  lub  prezentacji 
multimedialnej, 

– 

katalogi techniczne producentów gazomierzy. 

 
Czas trwania: 
2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Zadania gazomierzy w stacji gazowej: 
– 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje,  jaki  jest  cel 
i warunki montażu gazomierzy sieciowych w stacji gazowej,  

– 

uczniowie analizują uzyskane informacje i sporządzają krótką notatkę.  

B.  Rodzaje i budowa gazomierzy: 
– 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące 
rodzajów gazomierzy sieciowych, 

– 

nauczyciel  dokonuje  podziału  na  trzy  grupy  i  przydziela  każdej  z  nich  do 
opracowania w oparciu o poradnik dla ucznia, właściwą literaturę oraz dokumentację 
techniczną  materiał  na  temat  budowy  gazomierzy:  grupa  I  –  opracowuje  budowę 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

gazomierza  zwężkowego;  grupa  II  –  budowę  gazomierza  turbinowego;  grupa  III  – 
budowę gazomierza rotorowego, 

– 

uczniowie  w  poszczególnych  grupach  sporządzają  notatki  w  zeszytach  na  zadany 
temat, 

– 

nauczyciel  dokonuje  ponownego  podziału  klasy  na  trzy  grupy  w  taki  sposób,  aby 
w każdej byli uczniowie z trzech poprzednich grup, 

– 

w  poszczególnych  grupach  uczniowie  przekazują  sobie  nowe  treści  dotyczące 
gazomierzy sieciowych i uczą się wzajemnie, 

– 

wszyscy  uczniowie  samodzielnie  w  zeszytach  opracowują  krótką  notatkę,  a  następnie 
przy użyciu modeli, schematów i zdjęć omawiają gazomierze sieciowe. 

C.  Zasady montażu gazomierzy sieciowych: 

– 

wstęp – nauczyciel wyjaśnia zasady montażu gazomierzy, 

– 

uczniowie  w  małych  grupach  analizują  warunki  i  sposób  montażu  w  oparciu 
o modele i schematy montażowe, 

– 

uczniowie określają sposób montażu poszczególnych gazomierzy sieciowych. 

3.  Podsumowanie zajęć: 

– 

uczniowie określają zadania gazomierzy w stacji redukcyjnej, 

– 

uczniowie charakteryzują rodzaje i budowę gazomierzy, 

– 

uczniowie wspólnie wykonują plakat stanowiący porównanie gazomierzy sieciowych 
pod względem ich budowy i zasady działania. 

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 
– 

Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  poszczególnych 
grup podczas wykonywania ćwiczenia, 

– 

Ocena prawidłowości i estetyki wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania:  

 

Montaż i instalacja stacji gazowych 

Moduł:   

 

 

 

Technologia montażu sieci gazowych 

Jednostka modułowa: 

 

713[03].Z3.06 

Temat: Zasady montażu segmentu redukcyjnego stacji gazowej 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania zasad i kolejnych czynności przy montażu 

elementów stacji redukcyjnej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

określić  zasady  montażu  urządzeń  oraz  przewodów  impulsowych,  wydmuchowych 
i upustowych, 

– 

rozróżnić prace przygotowawcze, montażowe i regulację urządzeń, 

– 

określić zakres prac przygotowawczych, 

– 

określić ogólny przebieg prac montażowych, 

– 

ustalić zakres regulacji zamontowanych elementów stacji gazowej, 

– 

zaplanować kolejność robót montażowych AKP, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pokaz z objaśnieniami,  

– 

metoda aktywizacji uczniów: sytuacyjna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w małych zespołach z zastosowaniem metody aktywizacji uczniów. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

model  segmentu  redukcyjnego  stacji  gazowej  z  przewodami  impulsowymi, 
wydmuchowymi i upustowymi umieszczony na stalowej konstrukcji, 

– 

rysunki  lub  zdjęcia  przedstawiające  czynności  montażowe  stacji  gazowej  (film 
dydaktyczny na ten temat), 

– 

katalogi producentów urządzeń stanowiących wyposażenie ciągu redukcyjnego. 

 
Czas trwania: 
2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Ogólne  zasady  montażu  urządzeń  i  armatury  kontrolno-pomiarowej  segmentu 

redukcyjnego: 

– 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  zasady  montażu  elementów  segmentu 
redukcyjnego, 

– 

uczniowie samodzielnie w zeszytach opracowują notatkę. 

B.  Prace przygotowawcze: 
– 

wstęp  –  nauczyciel  nawiązuje  do  znanych  uczniom  i  przydatnych  wiadomości 
dotyczących wyposażenia stacji gazowych zadając pytania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

– 

uczniowie  odpowiadając  na  pytania  nauczyciela  powtarzają  wiadomości  dotyczące 
wyposażenia stacji redukcyjnych, 

– 

uczniowie  określają  wymagania  dotyczące  montażu  AKP,  posługując  się  modelem 
segmentu stacji gazowej. 

C.  Przebieg prac montażowych: 
– 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  przebieg  i  zakres  prac  przy  montażu  elementów  i 
AKP ciągu redukcyjnego, 

– 

uczniowie  w  małych  grupach  analizują  rysunki  i  zdjęcia  przedstawiające  czynności 
montażowe, 

– 

uczniowie sporządzają notatkę. 

D.  Montaż przewodów impulsowych, wydmuchowych i upustowych: 
– 

wstęp  –  nauczyciel  nawiązuje  do  znanych  i  przydatnych  wiadomości  dotyczących 
AKP zadając uczniom pytania, 

– 

uczniowie sporządzają notatkę. 

E.  Regulacja zamontowanych elementów segmentu redukcyjnego stacji gazowej: 
– 

wstęp  –  nauczyciel  nawiązuje  do  znanych  i  przydatnych  wiadomości  dotyczących 
zasad regulacji elementów segmentu redukcyjnego zadając uczniom pytania, 

– 

uczniowie  odpowiadając  na  pytania  nauczyciela  powtarzają  zasady  regulacji 
elementów segmentu redukcyjnego, 

– 

uczniowie  określają  wymagania  przy regulacji  i  nastawie reduktora,  zaworu  szybko 
zamykającego,  zaworu  wydmuchowego  posługując  się  modelem  segmentu 
redukcyjnego stacji gazowej. 

F.  Rozwiązanie problemu w ramach pracy w grupach: 
– 

wstęp – nauczyciel dokonuje podziału na trzy grupy, 

– 

uczniowie  w  ramach  grup  mają  przygotować  rozwiązanie  problemu:  „Jestem 
monterem  sieci  komunalnych.  Moim  zadaniem  jest  wykonanie  segmentu 
redukcyjnego  stacji  gazowej  w  zakresie  zadanym  przez  nauczyciela.  Jaki  powinien 
być przebieg prac związanych z wykonaniem tego zadania?”, 

– 

uczniowie  w  poszczególnych  grupach  analizują  zasady  montażu  zwracając 
szczególną  uwagę  na  kolejność,  długości  montażowe,  sposób  usytuowania 
przewodów  impulsowych,  wydmuchowych  i  odpowietrzających  oraz  AKP 
i wspólnie opracowują algorytm procedury wykonania segmentu redukcyjnego, 

– 

uczniowie  samodzielnie  w  zeszytach  opracowują  krótka  notatkę,  a  następnie  jeden 
uczeń z każdej  grupy prezentuje wszystkim, przy użyciu modelu,  schematów, zdjęć 
rozwiązanie problemu. 

3.  Podsumowanie zajęć: 

– 

uczniowie dyskutują i oceniają rozwiązanie problemu w poszczególnych grupach 

– 

uczniowie określają w formie algorytmu procedurę montażu stacji redukcyjnej gazu. 

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 

– 

Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  poszczególnych 
grup podczas zajęć,

 

– 

Ocena prawidłowości i estetyki wykonania poszczególnych zadań w czasie zajęć.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1. Przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu stacji gazowych  
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ skutki nieprzestrzegania przepisów bhp związanych z montażem stacji gazowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  Zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy przy montażu 

stacji gazowych, 

2)  obejrzeć film, zdjęcia lub ilustracje przedstawiające montaż stacji gazowych i stosowanie 

przepisów bhp, 

3)  przeanalizować uzyskane informacje, 
4)  określić skutki nie przestrzegania przepisów bhp przy montażu stacji gazowych i wskazać 

sposoby zapobiegania im, 

5)  wskazać,  dlaczego  konieczne  jest  przestrzeganie  przepisów  bhp  przy  montażu  stacji 

gazowych, 

6)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne

 
Środki dydaktyczne: 

– 

film przedstawiający montaż stacji gazowej, 

– 

zdjęcia lub ilustracje z miejsc budowy stacji gazowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  skutki  nieprzestrzegania  przepisów  bhp  i  ochrony  ppoż.  związanych 

z prowadzeniem prac eksploatacyjnych i naprawą urządzeń stacji gazowych. 

 
Wskazówki do realizacji ćwiczenia: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  bhp  i  ppoż.  przy  eksploatacji  stacji 

redukcyjnych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje  przedstawiające  przebieg  prac  eksploatacyjnych 

i napraw stacji gazowych, 

3)  przeanalizować uzyskane informacje, 
4)  wskazać,  dlaczego  konieczne  jest  stosowanie  przepisów  bhp  i  ppoż.  przy  eksploatacji 

stacji gazowych, 

5)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

film przedstawiający prace eksploatacyjne stacji gazowych, 

– 

zdjęcia lub ilustracje prac eksploatacyjnych i napraw urządzeń stacji gazowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2. Rodzaje stacji gazowych

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Porównaj zakres redukcji gazu stacji redukcyjnej gazu jednostopniowej i dwustopniowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami stacji redukcyjnych gazu i zakresem ich działania, 
2)  przeanalizować rysunki i schematy przedstawiające stacje redukcyjne jedno- i dwustopniowe, 
3)  porównać wyposażenia określając jednocześnie zadania jakie mogą te stacje spełniać, 
4)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie,  
5)  zaprezentować efekty swojej pracy grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele stacji redukcyjnych gazu, 

– 

schematy stacji redukcyjnych jedno- i dwustopniowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Uzasadnij, dlaczego obecnie coraz częściej stosuje się kompaktowe stacje gazowe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami stacji gazowych i ich charakterystyką, 
2)  przeanalizować  informacje  techniczne dotyczące  właściwości, charakterystyki  z  zakresu 

działania  stacji  gazowych,  które  są  zawarte  w  katalogach  technicznych,  na  stronach 
internetowych i w literaturze, 

3)  określić możliwości stosowania stacji gazowych kompaktowych w różnych warunkach , 
4)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy grupie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

katalogi techniczne modułowych stacji gazowych, 

– 

stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5.3. Rodzaje i montaż gazomierzy sieciowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na 

podstawie 

dokumentacji 

technicznej 

stacji 

redukcyjnej 

gazu 

sporządź 

zapotrzebowanie materiałowe dla układu pomiarowego z gazomierzem rotorowym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  montażu  układu  gazomierzowego  z  zainstalowanym 

gazomierzem rotorowym, 

2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną przedstawioną przez nauczyciela, 
3)  określić rodzaj i ilość materiałów potrzebnych do montażu, 
4)  wykonać zestawienie materiałów, urządzeń i aparatury kontrolno-pomiarowej.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

projekt budowlany stacji redukcyjnej gazu, 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca zasady sporządzania zapotrzebowania materiałowego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj montaż i demontaż zestawu przepływomierza zwężkowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  montażu  zestawu  przepływomierza 

zwężkowego wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową, 

2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na  stanowisku  do  ćwiczeń  oraz 

czynności związane z przebiegiem i warunkami technicznymi montażu, 

3)  określić  kolejne  czynności  związane  z  montażem  gazomierza  i  aparatury  kontrolno- 

-pomiarowej, 

4)  dobrać narzędzia, sprzęt, przyrządy kontrolno-pomiarowe potrzebne do montażu,  
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  ocenić stan techniczny materiałów do montażu, 
7)  wykonać  montaż  zestawu  przepływomierza  zwężkowego  wraz  z  armaturą  kontrolno- 

-pomiarową, 

8)  wykonać  demontaż  zestawu  przepływomierza  zwężkowego  wraz  z  armaturą  kontrolno- 

-pomiarową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  powinno  być  wyposażone  w  rury  gazowe, 
gazomierze  oraz  aparaturę  kontrolno-pomiarową,  (najkorzystniej  by  ćwiczenie  zostało 
wykonane w warunkach rzeczywistych, tj. na miejscu montażu stacji redukcyjnej gazu), 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp, 

– 

materiały  potrzebne  do  montażu:  zwężka,  przetwornik  różnicy  ciśnień,  przetwornik 
temperatury, króćce kołnierzowe, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu: przymiar, klucze do rur, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj 

montaż i demontaż układu pomiarowego z gazomierzem turbinowym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu gazomierzy, 
2)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń,  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  i  warunkami 
technicznymi montażu gazomierzy i aparatury kontrolno-pomiarowej, 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem gazomierza, 
4)  dobrać sprzęt, przyrządy kontrolno-pomiarowe i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  ocenić stan techniczny gazomierza i materiałów do montażu, 
6)  zastosować wymagania zawarte w instrukcji montażu urządzeń, 
7)  wyznaczyć miejsca montażu poszczególnych elementów, 
8)  wykonać montaż układu pomiarowego z gazomierzem turbinowym, 
9)  wykonać demontaż układu pomiarowego z gazomierzem turbinowym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  powinno  być  wyposażone  w  rury  gazowe, 
gazomierze,  aparaturę  kontrolno-pomiarową  (najkorzystniej,  by  ćwiczenie  zostało 
wykonane w warunkach rzeczywistych, tj. na miejscu montażu stacji redukcyjnej gazu), 

– 

dokumentacja techniczna, 

– 

instrukcja montażu urządzeń, 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp, 

– 

materiały potrzebne do montażu: gazomierz turbinowy, króćce kołnierzowe, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu: przymiar, klucze do rur, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.4. Wyposażenie stacji gazowych  

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Posługując  się  modelem  lub  rysunkiem  przedstaw  budowę  i  zasadę  działania  filtru 

przeciwpyłowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  i 

sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wyposażeniem stacji gazowych i ich charakterystyką, 
2)  przeanalizować  budowę  filtru  przeciwpyłowego  z  wkładem  tulejowym  posługując  się 

modelem, rysunkami lub zdjęciem tego urządzenia, 

3)  określić zasadę działania filtru przeciwpyłowego – sposób działania wkładu filtracyjnego, 
4)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie,  
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

model filtr przeciwpyłowego, 

– 

rysunki i zdjęcia przedstawiające budowę i zasadę działania filtru, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Posługując  się  modelem  lub  rysunkiem  przedstaw  budowę  i  zasadę  działania  zaworu 

szybko zamykającego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami uzbrojenia stacji gazowych i ich charakterystyką, 
2)  przeanalizować budowę zaworów szybko zamykających, 
3)  określić zasadę działania zaworu szybko zamykającego, 
4)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie,  
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele zaworów szybko zamykających, 

– 

rysunki  i  zdjęcia  przedstawiające  budowę  i  zasadę  działania  zaworów  szybko 
zamykających, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Posługując się modelem i rysunkiem przedstaw budowę zaworu wydmuchowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami zaworów wydmuchowych i ich charakterystyką, 
2)  przeanalizować budowę zaworu wydmuchowego posługując się modelem, rysunkiem lub 

zdjęciem tego urządzenia, 

3)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie,  
4)  zaprezentować wyniki swojej pracy grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

model zaworu wydmuchowego, 

– 

rysunki i zdjęcia przedstawiające budowę zaworu wydmuchowego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Porównaj zasadę działania reduktorów ciśnienia bezpośredniego i pośredniego działania. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami reduktorów ciśnienia i ich charakterystyką, 
2)  przeanalizować  rysunki,  zdjęcia  i  modele reduktora  ciśnienia  bezpośredniego  i  pośredniego 

działania, 

3)  porównać budowę reduktora ciśnienia bezpośredniego i pośredniego działania, 
4)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie,  
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

– 

model reduktorów ciśnienia gazu, 

– 

rysunki i zdjęcia reduktorów ciśnienia gazu, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 5 

Posługując  się  modelem  lub rysunkiem przedstaw budowę  i zasadę działania urządzenia 

do nawaniania gazu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z urządzeniami stacji redukcyjnej gazu i ich charakterystyką, 
2)  przeanalizować budowę urządzenia do nawaniania gazu, 
3)  określić zasadę działania urządzenia do nawaniania gazu, 
4)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie,  
5)  zaprezentować wyniki swojej pracy grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

model urządzenia do nawaniania gazu, 

– 

rysunki i zdjęcia urządzenia do nawaniania gazu, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

5.5. Stacje redukcyjne i ich montaż 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oceń  stan  techniczny  i  jakość  wskazanych  elementów  i  materiałów  do  budowy  stacji 

gazowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami sprawdzania stanu technicznego urządzeń armatury i materiałów 

do budowy stacji gazowej, 

2)  zapoznać się z instrukcją zawierającą przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń, 
3)  rozpoznać znajdujące się na stanowisku do ćwiczeń urządzenia i materiały, 
4)  dokonać sprawdzenia stanu armatury, urządzeń i rur do budowy stacji gazowych, 
5)  swoje spostrzeżenia zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko  do  wykonania ćwiczenia  powinno  być  wyposażone  w urządzenia, armaturę, 
przewody do budowy stacji gazowych – zarówno dobre, jak i wadliwe (najkorzystniej, by 
ćwiczenie zostało wykonane w warunkach rzeczywistych, tj.: na  miejscu  budowy stacji 
gazowej), 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp, 

– 

literatura z pkt. 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  środki  transportu  i  sposoby  dostarczania  na  miejsce  montażu  elementów  stacji 

gazowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  środkami  i  zasadami  transportu  i  składowania  elementów  stacji 

gazowych, 

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje przedstawiające zasady transportu oraz składowania 

elementów do budowy stacji gazowych, 

3)  określić sposób transportu poszczególnych elementów w zależności od rodzaju, 
4)  wyniki swojej pracy zapisać w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

film,  zdjęcia,  ilustracje  przedstawiające  zasady  transportu  poszczególnych  elementów  
w zależności od ich rodzaju, 

– 

literatura z pkt. 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj 

montaż reduktora gazu wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu uzbrojenia i akp stacji redukcyjnych, 
2)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  i  warunkami 
technicznymi montażu uzbrojenia stacji gazowych, 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem elementów stacji redukcyjnej, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować  potrzebne  do  montażu  urządzenia,  przewody,  uzbrojenie  i  urządzenia 

sygnalizujące, 

6)  wyznaczyć miejsce montażu urządzeń sygnalizacyjnych, 
7)  ocenić stan techniczny materiałów i uzbrojenia, 
8)  wykonać montaż reduktora ciśnienia i aparatury kontrolno-pomiarowej, 
9)  dokonać regulacji ciśnienia wylotowego gazu, 
10)  skontrolować urządzenia pomiarowe i dokonać odczytu, 
11)  wykonać demontaż reduktora ciśnienia gazu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko  symulacyjne  do  wykonywania  montażu  uzbrojenia  (najkorzystniej  by 
ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach  rzeczywistych  tj.  na  miejscu  budowy  stacji 
gazowej), 

– 

dokumentacja techniczna, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  
i warunkami technicznymi montażu stacji gazowych, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu: przymiar, klucze do rur, 

– 

materiały  i  urządzenia  potrzebne  do  montażu:  reduktor,  akp,  króćce  kołnierzowe, 
przewody impulsowe. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Ćwiczenie 4 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj 

instalacje kompaktowej podziemnej stacji gazowej w gotowym wykopie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu stacji gazowych, 
2)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  i  warunkami 
technicznymi montażu stacji gazowych, 

3)  ustalić  kolejność  i  miejsce  montażu  elementów  przy  instalacji  kompaktowej  stacji 

gazowej, 

4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować i ocenić potrzebne do montażu elementy i materiały, 
6)  wykonać montaż kompaktowej podziemnej stacji redukcyjnej w gotowym wykopie, 
7)  zastosować wymagania zawarte w instrukcji montażu stacji gazowej, 
8)  wykonać  podłączenie  stacji  gazowej  do  przewodów  wejściowych  i  wyjściowych  sieci 

gazowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko  symulacyjne  z  wykonanym  wykopem  (najkorzystniej  by  ćwiczenie  zostało 
wykonane w warunkach rzeczywistych t.j. na miejscu budowy stacji gazowej), 

– 

dokumentacja techniczna, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  
i warunkami technicznymi montażu stacji gazowych, 

– 

sprzęt  i  narzędzia  potrzebne  do  montażu:  samochód  z  urządzeniem  dźwigowym,  klucze 
do rur, 

– 

materiały  i aparatura kontrolno-pomiarowa potrzebne do  montażu – w tym kompaktowa 
stacja redukcyjna, króćce kołnierzowe, kształtki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

5.6. Próba szczelności i odbiór stacji gazowej

 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj próbę szczelności wykonanej stacji gazowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  przeprowadzenia  próby  szczelności  stacji 

gazowej, 

2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na  stanowisku  do  ćwiczeń  oraz 

czynności związane z przebiegiem próby szczelności i warunkami technicznymi, 

3)  dobrać sprzęt do wykonania próby szczelności, 
4)  określić przebieg próby szczelności stacji gazowej, 
5)  wykonać próbę szczelności stacji gazowej, 
6)  określić wyniki próby. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko  symulacyjne  z  zamontowaną  stacją  gazową  (najkorzystniej,  by  ćwiczenie 
zostało wykonane w warunkach rzeczywistych, tj.: na miejscu budowy stacji gazowej), 

– 

sprzęt do wykonania próby szczelności, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem 
próby szczelności i warunkami technicznymi. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonać obmiaru robót stacji gazowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami obmiaru robót przy budowie stacji gazowej, 
2)  zapoznać się z instrukcją zawierającą zasady obmiaru robót przy budowie stacji gazowej 

oraz przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń, 

3)  przygotować sprzęt do wykonania pomiarów, 
4)  dokonać niezbędnych pomiarów i obliczeń, 
5)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko symulacyjne z wykonaną stacją gazową (najkorzystniej, by ćwiczenie zostało 
wykonane w warunkach rzeczywistych tj.: na miejscu budowy stacji gazowej), 

– 

sprzęt do wykonania obmiaru, 

– 

instrukcja dla ucznia zawierająca zasady obmiaru robót przy budowie stacji gazowej oraz 
przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

5.7. Eksploatacja stacji gazowych 

 
5.7.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ typowe działania związane z oględzinami urządzeń stacji gazowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami przeglądów i oceniania stanu technicznego stacji gazowych, 
2)  opisać czynności i odczyty jakie należy wykonać podczas eksploatacji stacji gazowych, 
3)  porównać  odczyty  wielkości  parametrów  z  wielkościami  określonymi  w  instrukcji 

eksploatacji, 

4)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele, zdjęcia, rysunki przedstawiające elementy stacji gazowych, 

– 

instrukcja eksploatacji urządzeń gazowych, 

– 

odczyty wielkości parametrów pracy stacji gazowej, 

– 

literatura rozdział 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ, w jaki sposób kontroluje się prawidłowość działania reduktora. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z metodami kontroli pracy urządzeń stacji gazowych, 
2)  obejrzeć film lub zdjęcia z kontroli pracy urządzeń stacji gazowych , 
3)  opisać  czynności  jakie  należy  wykonać  podczas  sprawdzania  prawidłowości  pracy 

reduktora, 

4)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele i rysunki reduktorów gazu, 

– 

instrukcja montażu urządzeń stosowanych w stacji gazowej, 

– 

literatura rozdział 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj wymianę układu filtru przeciwpyłowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu i demontażu urządzeń gazowych, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na  stanowisku  do  ćwiczeń  oraz 

wymaganiami zawartymi w instrukcji montażu urządzeń stosowanych w stacji gazowej, 

3)  ustalić kolejność demontażu i montażu wkładu filtra, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne materiały i ocenić ich stan techniczny, 
6)  wykonać wymianę wkładu, 
7)  skontrolować spadek ciśnienia odczytany na manometrze różnicowym. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko  symulacyjne  (najkorzystniej,  by  ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach 
rzeczywistych tj.: w stacji gazowej), 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca przepisy  bhp  oraz wymagania  związane  z przebiegiem  
i warunkami montażu urządzeń stacji gazowych, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu: przymiar, klucze do rur,

 

– 

materiały potrzebne do montażu: filtr przeciwpyłowy, króćce kołnierzowe, wkład filtra.

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „montaż  i  instalacja  stacji 
gazowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

z poziomu podstawowego są zadania: 1,2,3,4,5,7,9,12,13,15,16,17,18,19,20, 

– 

z poziomu ponadpodstawowego są zadania: 6,8,10,11,14. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. a,  2. b,  3. c,  4. d,  5. d,  6. c,  7. b,  8. b,  9. b,  10. a,  11
a,  12. c,  13. d,  14. d, 15. a,  16. b,  17. c,  18. b,  19. b,  20. d. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zastosować przepisy bhp przy pracach 
montażowych 

Zidentyfikować rodzaje robót przy 
stacjach gazowych 

Zidentyfikować reduktory gazu 

Rozróżnić rodzaje gazomierzy 

Zidentyfikować rodzaj elementu stacji 
gazowej  

Dobrać rodzaj elementu stacji gazowej 

PP 

Zidentyfikować rodzaj urządzenia stacji 
redukcyjnej 

Rozróżniać urządzenia telemetryczne 

PP 

Zidentyfikować rodzaje rur 

10 

Dobrać rodzaj zaworu do urządzenia stacji 
gazowej  

PP 

11 

Określić długość montażową 

PP 

12 

Zidentyfikować rodzaj stacji gazowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

13 

Określić warunki montażu urządzeń  

14 

Obliczyć spadek ciśnienia 

PP 

15 

Określić warunki techniczne 
przeprowadzania próby szczelności 

16 

Rozróżnić rodzaje manometrów 

17 

Określić zasady obmiaru urządzeń stacji 
gazowej 

18 

Określić warunki techniczne eksploatacji 
stacji gazowej 

19 

Określić warunki techniczne eksploatacji 
stacji gazowej 

20 

Zidentyfikować rodzaje stacji gazowej 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom „instrukcję dla ucznia”. 
5.  Upewnij się, czy wszyscy uczniowie ją zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego dołączone są 4  możliwości odpowiedzi. Tylko jedna 

z  nich jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  należy  zakreślić  kółkiem 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Gdy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie  na 

później i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Materiały dla ucznia 

– 

instrukcja do testu, 

– 

zestaw pytań testowych 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przy opuszczaniu rur stalowych izolowanych należy posługiwać się: 

a)  szerokimi pasami. 
b)  łańcuchami. 
c)  hakami. 
d)  linami stalowymi. 

 
2.  Do robót gazoniebezpiecznych nie zalicza się: 

a)  podłączenia nowo wybudowanych stacji gazowych. 
b)  montażu przewodów i urządzeń nowych stacji gazowych. 
c)  wyłączanie i włączanie po kapitalnych remontach. 
d)  usuwanie skutków awarii stacji gazowych. 

 

3.  Urządzenia  do  obniżania  i  utrzymywania  ciśnienia  gazu  na  stałym  poziomie  wchodzą 

w skład: 
a)  stacji pomiarowych. 
b)  stacji rozdzielczych. 
c)  stacji redukcyjnych. 
d)  punktów pomiarowych. 

 

4.  Jakich gazomierzy nie stosuje się w stacjach gazowych: 

a)  zwężkowych. 
b)  turbinowych. 
c)  rotorowych. 
d)  miechowych. 

 

5.  Jakie urządzenie przedstawia rysunek: 

a)  podgrzewacz gazu. 
b)  gazomierz. 
c)  odwadniacz gazu. 
d)  filtr przeciwpyłowy. 

 

6.  Zawór szybko zamykający ma za zadanie: 

a)  mierzyć ciśnienie wylotowe. 
b)  zamykać dopływ gazu. 
c)  zabezpieczać przed nadmiernym spadkiem ciśnienia. 
d)  wypuszczać nadmierną ilość gazu. 

 

7.  Jakie urządzenie przedstawia rysunek: 

a)  reduktor ciśnienia. 
b)  zawór wydmuchowy. 
c)  zawór szybko zamykający. 
d)  gazomierz. 

 

8.  W nadajnik wysokiej częstotliwości może być wyposażony: 

a)  reduktor bezpośredniego działania. 
b)  gazomierz turbinowy. 
c)  filtr przeciwpyłowy. 
d)  podgrzewacz gazu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

9.  Rurociągi stacji gazowych powinny być wykonane z rur: 

a)  polietylenowych HDPE. 
b)  stalowych czarnych bez szwu. 
c)  miedzianych. 
d)  żeliwnych. 

 

10.  Przed reduktorem instalowany jest zawór: 

a)  szybko zamykający. 
b)  odcinający. 
c)  wydmuchowy. 
d)  bezpieczeństwa. 

 

11.  Odcinek prosty przed miejscem włączenia rurek impulsowych powinien wynosić: 

a)  co najmniej 10 DN. 
b)  co najmniej 4 DN. 
c)  co najmniej 8 DN. 
d)  co najmniej 1 DN. 

 

12.  Jaką stację gazową przedstawia rysunek: 

a)  kompaktową w obudowie wentylowanej. 
b)  kompaktową szafkową. 
c)  kompaktową w obudowie ciśnieniowej. 
d)  na wolnym powietrzu. 

 
13.  Przy odbiorze jakich urządzeń należy przeprowadzić oględziny plomb legalizacyjnych: 

a)  reduktorów. 
b)  urządzeń do nawaniania gazu. 
c)  filtrów przeciwpyłowych. 
d)  gazomierzy. 

 
14.  Dopuszczalny spadek ciśnienia podczas próby szczelności wynosi: 

a) 

t

p

2

b) 

t

p

5

,

0

c) 

t

10

d) 

t

p

1

,

0

 
15.  Czas badania szczelności stacji gazowej powinien wynosić: 

a)  24 godziny. 
b)  1 godzinę. 
c)  8 godzin. 
d)  2 godziny. 

 

16.  Manometr różnicowy służy do pomiaru: 

a)  wartości ciśnienia przed filtrem. 
b)  spadku ciśnienia na filtrze. 
c)  wartości ciśnienia za filtrem. 
d)  strumienia przepływającego gazu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

17.  Obmiaru urządzeń stacji redukcyjnej dokonuje się: 

a)  w sztukach. 
b)  w kilogramach. 
c)  w kompletach. 
d)  w metrach. 

 

18.  Przeglądy stacji gazowych należy przeprowadzać nie rzadziej niż: 

a)  raz na rok. 
b)  raz na dwa lata. 
c)  raz na pięć lat. 
d)  raz na dziesięć lat. 

 
19.  Ciąg rezerwowy stacji gazowej należy włączać: 

a)  w razie awarii. 
b)  wymiennie z ciągiem podstawowym. 
c)  od czasu do czasu. 
d)  można nie włączać. 

 

20.  Stacja gazowa nie może służyć: 

a)  do redukcji gazu. 
b)  do pomiaru gazu. 
c)  do rozdziału gazu. 
d)  do magazynowania gazu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 

 
Montaż i instalacja stacji gazowych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

Zadanie praktyczne „próba pracy” 

 

Jesteście  pracownikami  firmy  instalacyjnej  wykonującej  stację  gazową  II  stopnia  na 

obrzeżu  osiedla.  Waszym  zadaniem  jest  wykonanie  segmentu  redukcyjnego  zgodnie 
z dokumentacją  techniczną  i  zaleceniami  producentów  urządzeń  stanowiących  wyposażenie 
ciągu redukcyjnego. 
 
Zespół w składzie:
 

21. ........................................ 
22. ........................................ 
23. ........................................ 
24. ........................................ 

 
Czas wykonania: 8 godzin lekcyjnych 
 
Zakres zadania: 
1)  Zaplanować czynności związane z wykonaniem zadania: 

a)  zapoznać się z dokumentacją techniczną przewidzianą do zadania praktycznego. 
b)  sporządzić plan działania związany z montażem segmentu redukcyjnego. 
c)  sporządzić wykaz niezbędnych materiałów montażowych i armatury. 
d)  sporządzić wykaz potrzebnego sprzętu, narzędzi oraz środków ochrony osobistej. 
e)  wykonać  niezbędne szkice, obliczenia i rysunki  związane z wyznaczeniem długości 

montażowych. 

2)  Zorganizować stanowisko pracy: 

a)  zgromadzić i rozmieścić na stanowisku pracy materiały do montażu 
b)  zgromadzić  i rozmieścić  na  stanowisku pracy narzędzia  i  sprzęt zgodnie z zasadami 

bhp. 

c)  sprawdzić stan techniczny sprzętu. 
d)  sprawdzić jakość urządzeń do montażu. 
e)  dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. 

3)  Wykonać montaż segmentu redukcyjnego stacji gazowej II stopnia zgodnie z warunkami 

technicznymi i zasadami bhp: 
a)  zamontować rury na konstrukcji stalowej wykonanej z kątowników. 
b)  na konstrukcji stalowej zamocować filtr przeciwpyłowy i połączyć z przewodami. 
c)  zamocować  reduktor  ciśnienia  z  wbudowanym  zaworem  szybko  zamykającym 

i kształtką przejściową i połączyć z przewodami. 

d)  zamontować wydmuchowy zawór bezpieczeństwa. 
e)  wyznaczyć  wg  dokumentacji  miejsca  do  montażu  aparatury  wskazująco  – 

rejestrującej i zamontować ją wg dokumentacji. 

f)  wykonać próbę szczelności. 
g)  wykonać regulację elementów segmentu redukcyjnego. 

4)  Uporządkować  stanowisko  pracy,  oczyścić  narzędzia  i  sprzęt  oraz  wykonać  obmiar 

wykonanych robót. 

5)  Zaprezentować  efekt  wykonanego  zadania  uzasadniając  sposób  jego  wykonania  oraz 

oceniając jakość wykonania. 

 
Wyposażenie stanowiska roboczego
 
– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  stacji  redukcyjnej  gazu  lub  stanowisko  robocze 
w rzeczywistych warunkach montażu stacji gazowej,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

– 

dokumentacja  techniczna  segmentu  redukcyjnego  stacji  gazowej  przewidzianego  do 
wykonania w ramach zadania praktycznego, 

– 

materiały potrzebne do  montażu – króćce stalowe kołnierzowe gotowe do montażu, filtr 
przeciwpyłowy, reduktor ciśnienia gazu z wbudowanym zaworem szybko zamykającym, 
wydmuchowy  zawór  bezpieczeństwa  typu  cieczowego,  aparatura  wskazująco  - 
rejestrująca, 

– 

sprzęt  potrzebny  do  montażu  np.  klucze,  klucze  do  rur,  wkrętaki,  piłki  ręczne  do 
przecinania, pilniki, poziomica, przymiar, 

– 

sprzęt do wykonania próby szczelności. 

 
Kryteria oceny i schemat punktowania 
Proponuje się następująca punktację za wykonanie poszczególnych części zadania praktycznego: 
1)  W sumie 15 pkt:  

a)  – 3 pkt. 
b)  – 3 pkt. 
c)  – 3 pkt. 
d)  – 3 pkt. 
e)  – 3 pkt. 

2)  W sumie 10 pkt: 

a)  – 2 pkt. 
b)  – 2 pkt. 
c)  – 2 pkt. 
d)  – 2 pkt. 
e)  – 2 pkt. 

3)  W sumie 60 pkt: 

a)  – 5 pkt. 
b)  – 5 pkt. 
c)  – 10 pkt. 
d)  – 10 pkt. 
e)  – 10 pkt. 
f)  – 10 pkt. 
g)  – 10 pkt. 
h)  – 5 pkt. 

4)   – 5 pkt. 
5)   – 10 pkt. 
 
W sumie 100 punktów. 
 
Aby  zaliczyć  zadanie  praktyczne  z  wynikiem  pozytywnym  jego  wykonanie  powinno  być 
ocenione  powyżej  75  pkt  (zgodnie  z  wymogami  CKE  stosowanymi w odniesieniu do części 
praktycznej egzaminów zawodowych) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

7. LITERATURA 

 

1.  Bąkowski K.: Gazyfikacja. WNT, Warszawa 1996. 
2.  Cieślowski S., Krygier K.: Instalacje sanitarne. Technologia. WSiP, Warszawa 1998. 
3.  Czajkowski M., Dzierżawski T.: Gazownictwo i Ciepłownictwo. WSiP, Warszawa 1992. 
4.  Dzierżawski T.: Gazownictwo i Ciepłownictwo. WSiP, Warszawa 1996. 
5.  Furtak  L.,  Rabiej  ST.,  Wild  J.:  Warunki  techniczne  wykonania  i  odbioru  rurociągów 

z tworzyw  sztucznych.  Polska  Korporacja  Techniki  Sanitarnej,  Grzewczej,  Gazowej 
i Klimatyzacji, Warszawa 1994.  

6.  Karpiński M.: Instalacja gazu. WSiP, Warszawa 2000. 
7.  Warunki  Techniczne  Wykonania  i  Odbioru  Robót  Budowlano–Montażowych.  Tom  II. 

Instalacje Sanitarne i Przemysłowe. Arkady, 1988.  

8.  Zajda R., Gebhardt Z.: Instalacje gazowe oraz lokalne sieci  gazów płynnych.  Warszawa 

1995. 

 
Czasopisma:  
1.  Gaz, Woda i Technika Sanitarna,  
2.  Polski Instalator, 
3.  Rynek instalacyjny 
4.  Instalacje sanitarne  
 
Obowiązujące normy: 
PGNiG-ZN-G-3150 

„Gazociągi – rury polietylenowe – wymagania i badania”.  

PN-EN 10208-1:2000 

„Rury  stalowe  przewodowe  dla  mediów  palnych  –  o  klasie 
wymagań A”. 

ZN-G-3001:2001 

„Gazociągi – Oznakowanie trasy gazociągu – Wymagania ogólne”. 

ZN-G-3002:2001 

„Taśmy ostrzegawcze i lokalizacyjne”. 

PN-82/M-74001 

„Armatura przemysłowa. Wymagania i badania”. 

BN-72/8976-57 

„Odwadniacze średniego ciśnienia dla gazociągów”. 

BN-72/8976-58  

„Odwadniacze wysokiego ciśnienia”. 

PN-92/M-34503 

„Gazociągi i instalacje gazownicze. Próby rurociągów”. 

PN-91/M-34501  

„Gazociągi  i  instalacje  gazownicze.  Skrzyżowania  gazociągów 
z przeszkodami terenowymi. Wymagania”. 

PGNiG-ZN-94/G-1003 

„Pomiary paliw gazowych. Stacje pomiarowe. Wymagania”.  

PN-93/M-53950/01 

„Pomiar strumienia masy i strumienia objętości za pomocą zwężek 
pomiarowych”. 

PN-92/M-54832/03 

„Gazomierze turbinowe. Wymagania i badania”. 

PN-94/M-54832/04 

„Gazomierze rotorowe. Wymagania i badania”. 

 
Katalogi  techniczne  producentów  i  dystrybutorów  materiałów  rurowych  do  budowy 
gazociągów  i  stacji  gazowych  oraz  informacje  techniczne  zawarte  na  stronach 
internetowych tych firm.