background image

edukacja wieloobszarowa ■

83

magazyn specjalny 2015

■ Cele ogólne:

● 

rozwijanie umiejętności wypowiadania się dzieci poprzez 

muzykę;

● 

wspieranie  rozwoju  umiejętności  społecznych  dzieci  oraz 

kształtowanie cech wiążących się z optymistycznym podej-

ściem do życia.

■ Cele szczegółowe:

● 

doskonalenie umiejętności śpiewu i ruchowego ilustrowania 

treści piosenek oraz wystukiwania rytmu;

● 

stwarzanie  dzieciom  okazji  do  doświadczania  radości  ze 

wspólnej zabawy;

● 

uświadamianie dzieciom znaczenia optymistycznej postawy 

w relacjach międzyludzkich.

■ Metody pracy z dziećmi:

● 

czynna (ekspresja ruchowa, zadań stawianych dziecku);

● 

oglądowa (pokaz fotografii i ilustracji);

● 

słowna (piosenka, rozmowa kierowana);

■ Formy organizacyjne:

● 

indywidualna;

● 

grupowa.

■ Środki dydaktyczne:

 kufer; zielony materiał; kartka z wiado-

mością; klucz do kufra; szablon z buzią smutną i wesołą; ob-

razki przedstawiające bohaterów książkowych (dokładny opis 

w treści scenariusza); utwór instrumentalny „Wesoła zabawa”; 

podkłady do piosenek „My jesteśmy krasnoludki”, „Uśmiech-

nięta bajka”; fotografie do treści piosenki „Uśmiechnięta baj-

ka”; drewniane pałeczki (po dwie dla każdego dziecka); koperta 

z „uśmiechniętymi medalami”.

■ Przebieg zajęć:

● „Hopsasa” 

– zabawa muzyczna na powitanie.

 Dzieci wspól-

nie z nauczycielem śpiewają i ilustrują ruchem i gestem tekst 

piosenki. 

Hopsasa
(sł. Agnieszka Sawicka, 
na melodię piosenki popularnej „My jesteśmy krasnoludki”)

Utwór  „My jesteśmy krasnoludki”  w wersji instrumentalnej 

do pobrania ze strony www.dopobrania.blizejprzedszkola.pl 

My jesteśmy optymiści,

hopsasa, hopsasa!

Zapraszamy was na wyścig,

hopsasa, hopsasa!
Kolorowe dni czekają,

hopsasa, hopsasa!

Dzieci więc już nie zwlekają,

hopsasa, hopsasa!
Chociaż zimno jest na dworze,

hopsasa, hopsasa!

Każdy w dobrym jest humorze,

hopsasa, hopsasa!
Na wyścigach szybko biegam,

hopsasa, hopsasa!

Muchy w nosie rzadko miewam,

hopsasa, hopsasa!
Po co smucić się, kolego,

hopsasa, hopsasa!

Uśmiech to wszak nic trudnego,

hopsasa, hopsasa!

Uśmiechnięta

b a j k a

scenariusz zajęć muzycznych dla najstarszych przedszkolaków

Agnieszka Sawicka

background image

■ edukacja wieloobszarowa

84

magazyn specjalny 2015

● Bajkowy  kufer 

–  nawiązanie  do  tematu  zajęć.

  Nauczyciel 

mówi: Zaśpiewaliście, że uśmiech to nic trudnego. Zaraz się o tym 

przekonamy. Na dywanie znajduje się kufer przykryty zielonym 

materiałem. Ochotnik zdejmuje materiał i odnajduje na kufrze 

kolorową kartkę z przywiązanym do niej kluczem. Na kartce 

zapisane są informacje dotyczące tego, w jaki sposób można 

otworzyć kufer. Nauczyciel odczytuje tę treść: 

Ten kufer jest bajkowy. Zaczarowany klucz otworzy go tylko 

wtedy, gdy zrobicie dwie rzeczy: 1) uśmiechniecie się szero-

ko do dzieci siedzących obok was (z prawej i z lewej strony);  

2) uśmiechniecie się wszyscy promiennie do swojej pani/pana.

Powodzenia! 

Życzę wam, aby wasze uśmiechy miały magiczną moc!

Wróżka Śmieszka

Dzieci  postępują  zgodnie  ze  wskazówkami,  które  otrzyma-

ły w celu otwarcia kuferka. Ochotnik z pomocą nauczyciela 

otwiera kuferek.

● „Wesoła  zabawa” 

–  zabawa  taneczna.

  Dzieci  tańczą  przy 

utworze  instrumentalnym  „Wesoła  zabawa”.  Na  przerwę 

w muzyce ich zadaniem jest podanie ręki dziecku stojącemu 

najbliżej i uśmiechniecie się do niego. Gdy usłyszą muzykę, 

ponownie tańczą według własnego pomysłu.

● „Uśmiechnięta  bajka”

  –  inscenizacja  do  treści  piosenki

  

(sł. i muz. Magdalena Nowak). Nauczyciel zwraca się do dzieci:

Teraz wyśpiewam wam bajkę,

której jeszcze nie znacie.

Mam nadzieję, że z chęcią

dziś jej posłuchacie.

Następnie  prezentuje  kolejne  fotografie,  na  których  znajdu-

ją  się  żuk,  pszczoła,  komar,  konik  polny,  biedronka,  trzmiel. 

W trakcie tej czynności mówi:

I mały, i duży przedszkolak to wie,

że w każdej bajce morał kryje się.

Usiądź więc wygodnie i uważnie posłuchaj,

co też bajka zechce szepnąć ci do ucha…

Nauczyciel prosi dzieci o pomoc. Będą one, siedząc w pół-

kolu na dywanie, falowały zielonym materiałem („trawa na 

wietrze”). Razem z nimi w kręgu siedzi nauczyciel i śpiewa 

piosenkę  „Uśmiechnięta  bajka”.  W  odpowiednich  momen-

tach wyjmuje ponad materiał fotografie ilustrujące jej treść.

● Wesołe czy smutne?

 – segregowanie obrazków z bohaterami 

książkowymi.

 Nauczyciel wyjmuje z kuferka dwa emblematy 

– smutną i wesołą buzię. W kuferku znajdują się też obrazki 

przedstawiające  bohaterów  bajkowych,  baśniowych.  Część 

z nich kojarzy się dzieciom z czymś wesołym, część – z czymś 

smutnym. Zadaniem przedszkolaków jest przydzielenie ob-

razków  do  konkretnej  miny.  Podczas  przyporządkowania 

uzasadniają swój wybór. 
Wesoła mina:

 rybka („O rybaku i złotej rybce”), Czerwony 

Kapturek,  Kot  w  butach,  matka  chrzestna  („Kopciuszek”), 

krasnoludek („Królewna Śnieżka”). 
Smutna mina: 

Baba Jaga („Jaś i Małgosia”), wilk („Czerwony 

Kapturek”),  Kapitan  Hak  („Piotruś  Pan”),  smok  („Szewczyk 

Dratewka”), Królowa Kier („Alicja w Krainie Czarów”). 
Pytania  dodatkowe  do  dyskusji  z  dziećmi:  Wolicie słuchać 

bajek smutnych czy wesołych? Dlaczego? Jaką znacie wesołą 

bajkę lub taką, która ma szczęśliwe zakończenie?

Uśmiechnięta bajka
(sł. i muz. Magdalena Nowak)

Na leśnej polanie, pośród gęstej trawy,

żył raz pewien żuczek – zielony i mały.

Żuczek słynął z tego, że przez cały dzień

wzdychał i narzekał, często smucił się.
Płakał bez powodu, drażniło go wszystko – 

wesolutka pszczoła pikująca nisko,

komar, co w pobliżu bzykał: bzyk, bzyk, bzyk,

konik polny, który cykał: cyk, cyk, cyk!

background image

edukacja wieloobszarowa ■

85

magazyn specjalny 2015

Odwiedziła żuczka czerwona biedronka,

która piegowata jest za sprawą słonka.

Rzekła: – Żuczku mały! Czas uśmiechnąć się!

To nic nie kosztuje! Sam przekonaj się!
Żuczek na biedronkę spojrzał nieco krzywo,

bo ciężko ogromnie na sercu mu było.

I powiedział: – O, nie! Nie namówisz mnie!

To wiele kosztuje! Nie uśmiechnę się!
Lecz biedronka sprytna zbyć mu się nie dała – 

żuczka – gili, gili! – w mig połaskotała.

Żuczek – ha, ha, chi, chi! – roześmiał się w głos.

Tak to odmieniła smutny żuczka los.
Bo gdy mały żuczek ze śmiechu się tarzał,

to inne owady radością zarażał.

Tańczyły, tupały, trzmiel na basie grał,

każdy do każdego wesoło się śmiał.
Z pomocą biedronki żuk przekonał się,

że o dobry humor warto troszczyć się.

Że największym skarbem, jaki można mieć,

jest pogoda ducha. Trzeba tylko chcieć!

Dzieci wypowiadają się na temat słów piosenki. Próbują wy-

jaśnić  znaczenie  zwrotów:  „Uśmiech  nic  nie  kosztuje”  oraz 

„Pogoda ducha jest największym skarbem”. Nauczyciel zadaje 

dzieciom pytania:  Kiedy i do kogo się uśmiechacie?  Czy warto 

się uśmiechać? Dlaczego? Czy uśmiechanie się jest trudne czy ła-

twe? Co oznacza przysłowie „Śmiech to zdrowie”?

● „Uśmiechnięta twarz”

 – zabawa rytmiczna (sł. Agnieszka Sa-

wicka). Nauczyciel wypowiada słowa krótkiego wierszyka, wy-

stukując przy tym rytm na drewnianych pałeczkach. Dzieci po-

wtarzają słowa (po jednym wersie) i naśladują usłyszany rytm.

● Szukamy skarbu

  – zabawa ruchowa z elementami marszu. 

Dzieci ustawiają się jedno za drugim, na czele staje nauczy-

ciel. Poruszają się po sali krokiem marszowym do rytmu wybi-

janego przez nauczyciela na bębenku. Na przerwę w muzyce 

wykonują kolejne polecenia: rozglądają się na wszystkie stro-

ny – w prawo, w lewo, w górę, w dół; naśladują ruch kopania 

łopatą; naśladują wydobywanie skrzyni ze skarbem z ziemi; 

naśladują otwieranie jej kluczem. Przy ostatnim powtórzeniu 

prowadzący doprowadza dzieci do kufra, z którego wyjmuje 

kopertę. Znajdują się w niej papierowe, „uśmiechnięte meda-

le” (po jednym dla każdego dziecka).

● Uśmiechnięte  medale

  –  wręczenie  odznak  dzieciom. Na-

uczyciel  gratuluje  dzieciom  odnalezienia  skarbu.  Wyjmuje 

z koperty medale i mówi (sł. Agnieszka Sawicka):

Oto medal, który przypomni wam o tym,

że każdy coś cennego ma…

To „coś” to uśmiech!

Wiesz o tym ty i wiem to ja.

Niech morał z bajki o żuczku 

dzisiaj w świat popłynie!

Niech uśmiech z waszych twarzy nigdy nie zginie!

Nauczyciel  wręcza  każdemu  dziecku  „uśmiechnięty  medal”. 

Podczas tej czynności zamiast słów proszę i dziękuję nauczyciel 

i dzieci uśmiechają się do siebie – jak najserdeczniej potrafi ą. 

● „Kto wesoły jest”

 – zabawa muzyczna na pożegnanie. Dzieci 

ustawione w kole śpiewają dwukrotnie piosenkę.

Kto wesoły jest
(sł. Agnieszka Sawicka, na melodię refrenu piosenki 
popularnej „Czerwone jabłuszko”)

Kto wesoły jest – 

bawi się, że hej!

Z uśmiechem na twarzy

jest mu w życiu lżej.

Ja uśmiecham się,

ty uśmiechasz się.

Śmiejmy się wesoło:

ha, ha! 

Agnieszka Sawicka  – nauczyciel dyplomowany, od 17 lat pracuje w Przedsz-
kolu Samorządowym nr 81 „Brzoskwiniowy Raj” w Białymstoku. Jest autorką 
wielu wierszy, piosenek i bajek dla dzieci. Z pasją prowadzi zajęcia muzyczne 
wśród przedszkolaków.

„Uśmiechnięta twarz” (sł. i muz. Agnieszka Sawicka)