background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 

Janina Rudzińska 
 
 
 
 

 

 
 

Rozpoznawanie  struktury  Wszechświata  i  cech  fizyczno-
chemicznych Ziemi 311[12].O1.02 
 
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Barbara Siepracka 
dr inŜ. Magdalena Stawarz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Janina Rudzińska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[12].O1.02 
„Rozpoznawanie  struktury  Wszechświata  i  cech  fizyczno-chemicznych  Ziemi”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu technik geolog. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Struktura Wszechświata oraz Ziemi jako części układu planetarnego 

11 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Cechy fizyczne Ziemi 

14 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

14 

5.3.

 

Charakterystyka składu chemicznego Ziemi 

16 

5.3.1. 

Ć

wiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.

 

Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie

 

technik  geolog.  W  poradniku 

zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla  ucznia.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować  uczniów  na  właściwe  korzystanie 
z poradnika. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazane  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 

311[12].O1 

Geologia litosfery

 

 
 

311[12].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

311[12].O1.04 

Rozpoznawanie form 

tektonicznych litosfery 

311[12].O1.03 

Analizowanie procesów 

kształtujących skorupę ziemską 

311[12].O1.02 

Rozpoznawanie struktury 

Wszechświata i cech fizyczno- 

chemicznych Ziemi 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu geologii jako nauki, 

 

wyjaśniać ogólną budowę Wszechświata, 

 

rozróŜniać podstawowe pojęcia związane z Układem Słonecznym, 

 

rozróŜniać teorię geocentryczną i heliocentryczna, 

 

rozróŜniać ruchy Ziemi, 

 

odczytywać współrzędne geograficzne na podstawie mapy, 

 

charakteryzować strefy klimatyczne na Ziemi, 

 

wyjaśniać podstawowe zasady krąŜenia pierwiastków w przyrodzie, 

 

rozróŜniać podstawowe rodzaje pierwiastków występujących w przyrodzie, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć się terminologią z zakresu geologii, 

 

wyjaśnić związek geologii z naukami przyrodniczymi i ścisłymi, 

 

scharakteryzować strukturę i rozwój wszechświata, 

 

scharakteryzować Ziemię jako planetę, 

 

określić parametry fizyczne Ziemi jako planety, 

 

scharakteryzować zróŜnicowanie geochemiczne głównych geosfer Ziemi, 

 

wyjaśnić  wpływ  krąŜenia  pierwiastków  w  przyrodzie  na  kształtowanie  się  skorupy 
ziemskiej, 

 

określić skład chemiczny poszczególnych geosfer i środowisk geologicznych,  

 

określić geochemiczne właściwości głównych minerałów skałotwórczych, 

 

scharakteryzować metodę prospekcji geochemicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik geolog 311[12] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Geologia litosfery 311[12].O1 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie  struktury  Wszechświata  i  cech  fizyczno-
chemicznych Ziemi 311[12].O1.02 

 

Temat: Zmiany temperatury w skorupie ziemskiej. 

Cel ogólny: Obliczanie zmian temperatury w skorupie ziemskiej. 
 
Szczegółowe cele:
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać elementy fizyczne budowy skorupy ziemskiej, 

 

wyjaśnić pojęcie stopnia geotermicznego, 

 

określić wartość zmiany stopnia geotermicznego w zaleŜności od zmiany głębokości, 

 

określić połoŜenie obszarów o róŜnej budowie geologicznej, 

 

wyjaśnić  zaleŜności  między  wiekiem  geologicznym  obszarów,  a  tempem  wzrostu 
temperatury, 

 

obliczyć stopień geotermiczny, 

 

scharakteryzować przykłady gospodarczego wykorzystania obszarów o szybkim wzroście 
temperatury warstw skalnych. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, mutacja B. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy  ćwiczeń  opracowane  przez  nauczyciela  dla  kaŜdego  zespołu  uczniowskiego, 
zawierające informacje do obliczeń, 

 

atlas geograficzny, 

 

kalkulator, 

 

mapa konturowa, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas: 45 minut. 
 
Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik geolog. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Zadanie dla ucznia 

Na  podstawie  danych  wykonaj  obliczenia  stopnia  geotermicznego,  dla  wybranych 

miejscowości  (określonych  w  zadaniu  przez  nauczyciela),  zaznacz  je  na  mapie  konturowej. 
WyróŜnij  obszary  o  duŜej  i  małej  wartości  stopnia  geotermicznego.  Sformułuj  wniosek 
dotyczący  zróŜnicowania  wielkości  stopnia  geotermicznego  w  Europie,  oraz  uzasadnij 
zaleŜność  między  jego  wielkością  a  budowa  geologiczną.  Wykonaj  wykres  liniowy  zmian 
temperatury  wraz  z  głębokością  dla  dwóch  wybranych  miejscowości.  Określ  moŜliwości 
gospodarczego wykorzystania regionu o szybkim wzroście temperatury warstw skalnych. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Czynności organizacyjno-przygotowawcze. 

2.

 

Sprawdzenie listy obecności. 

3.

 

Wyjaśnienie celów zajęć. 

4.

 

Wyjaśnienie sposobu pracy uczniów.  

 
Faza główna 
 
Faza 1 
1.

 

Określenie problemu dla poszczególnych grup. 

2.

 

Podział na zespoły. 

3.

 

Wybór liderów. 

4.

 

Wskazanie zespołom źródeł informacji i określenie dla nich wspólnych zadań. 

 
Faza 2 
1.

 

Analiza zadania przez zespoły. 

2.

 

Analiza źródeł informacji. 

3.

 

Dyskusja w grupach, wykonanie obliczeń, wykresu. 

4.

 

Określenie  moŜliwości  gospodarczego  wykorzystania  regionu  o  szybkim  wzroście 
temperatury warstw skalnych. 

 
Faza 3 
1.

 

Prezentacja wyników dyskusji zespołowych przez ich liderów. 

2.

 

Ocena przyjętego rozwiązania w drodze dyskusji plenarnej. 

3.

 

Uzupełnienie przyjętego rozwiązania. 

 
Faza końcowa 
 
Praca domowa:  

Wyszukaj  w  literaturze  miejscowości  na  świecie  o  wysokim  stopniu  geotermicznym 

i scharakteryzuj gospodarcze wykorzystanie tych regionów. 
 
Podsumowanie zajęć: 

 

podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, 

 

ocena poprawności wykonanych zadań, 

 

ocena aktywności uczniów podczas zajęć. 

 
Ewaluacja: 

 

anonimowe ankiety o zrealizowanych zajęciach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik geolog 311[12] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Geologia litosfery 311[12].O1 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie  struktury  Wszechświata  i  cech  fizyczno-
chemicznych Ziemi 311[12].O1.02 

Temat: Charakterystyka budowy wnętrza Ziemi. 

Cel ogólny: Nabycie umiejętności rozróŜniania stref wnętrza Ziemi. 
 
Szczegółowe cele:
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać elementy budowy fizycznej warstw Ziemi, 

 

wyjaśnić pojęcia dotyczące wnętrza Ziemi, 

 

określić metody badań wnętrza Ziemi, 

 

wyróŜnić sfery budowy globu ziemskiego, 

 

wyjaśnić  zaleŜności  między  cięŜarem  właściwym  pierwiastków  a  głębokością  ich 
występowania, 

 

scharakteryzować cechy poszczególnych warstw z uwzględnieniem stref nieciągłości, 

 

porównać właściwości fizyczne skorupy kontynentalnej i oceanicznej, 

 

ocenić znaczenie astenosfery w procesach geologicznych. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna, mutacja A. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy  ćwiczeń  opracowane  przez  nauczyciela  dla  kaŜdego  zespołu  uczniowskiego, 
zawierające informacje do obliczeń, 

 

schemat budowy globu ziemskiego, 

 

film dotyczący procesów kształtowania się sfer we wnętrzu Ziemi, 

 

papier formatu A4, przybory do rysowania. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas: 
45 minut. 
 
Uczestnicy

 

uczniowie kształcący się w zawodzie technik geolog. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Na  podstawie  obejrzanego  filmu  wyróŜnij  warstwy  budujące  wnętrze  Ziemi. 

Scharakteryzuj  zasięg  występowania  poszczególnych  warstw  z  uwzględnieniem  stref 
nieciągłości. Określ metody badań bezpośrednich i pośrednich wnętrza Ziemi. Na podstawie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

wykresów określ główne cechy fizyczne poszczególnych warstw. Oceń znaczenie astenosfery 
w  procesach  geologicznych  oraz  wyjaśnij  proces  decydujący  o  migracji  pierwiastków 
w globie ziemskim w początkowym okresie. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
 
1.

 

Czynności organizacyjno-przygotowawcze. 

2.

 

Sprawdzenie listy obecności. 

3.

 

Wyjaśnienie celów zajęć. 

4.

 

Wyjaśnienie sposobu pracy uczniów. 

 
Faza główna 
 
Faza 1 
1.

 

Określenie problemu dla poszczególnych grup. 

2.

 

Podział na zespoły. 

3.

 

Wybór liderów. 

4.

 

Wskazanie zespołom źródeł informacji i określenie dla nich wspólnych zadań. 

 
Faza 2 
1.

 

Analiza zadania przez zespoły. 

2.

 

Analiza źródeł informacji. 

3.

 

Dyskusja  w  grupach,  wykonanie  zadania,  rysunków  obrazujących  głębokości 
poszczególnych warstw oraz stref nieciągłości. 

4.

 

Określenie  elementów  fizycznych  poszczególnych  warstw  (temperatura,  ciśnienie, 
gęstość). 

 
Faza 3 
1.

 

Prezentacja wyników dyskusji zespołowych przez ich liderów w formie schematów. 

2.

 

Ocena zaprezentowanych zadań i uzupełnienie ich w drodze dyskusji plenarnej. 

3.

 

Analiza przyjętego rozwiązania. 

 
Faza końcowa 
 
Praca domowa: 

Opracuj  najnowsze  sposoby  badań  wnętrza  ziemi  na  podstawie  róŜnych  źródeł 

informacji. 
 
Podsumowanie zajęć: 

 

podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, 

 

ocena poprawności wykonanych zadań, 

 

ocena aktywności uczniów podczas zajęć. 

 
Ewaluacja: 

 

anonimowe ankiety o zrealizowanych zajęciach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Struktura  Wszechświata  oraz  Ziemi  jako  części  układu 

planetarnego 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sklasyfikuj planety Układu Słonecznego na podstawie cech fizyczno-chemicznych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  mieć  moŜliwość 

obejrzenia  filmu  przyrodniczo-naukowego  o  powstawaniu  Układu  Słonecznego.  Wskazane 
jest,  aby  mogli  skorzystać  z  dostępu  do  Internetu  w  celu  zapoznania  się  z  najnowszymi 
osiągnięciami  w  dziedzinie  badań  nad  przestrzenią  kosmiczną.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na 
właściwy dobór cech przy klasyfikowaniu poszczególnych planet. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych kryteria klasyfikacji planet Układu Słonecznego, 

2)

 

dokonać analizy cech fizyczno-chemicznych planet, 

3)

 

rozpoznać cechy wspólne planet, 

4)

 

zapisać w tabeli cechy fizyczne oraz chemiczne planet i sklasyfikować je. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dotycząca budowy Układu Słonecznego, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie Tabeli 2 „PołoŜenie geograficzne biegunów magnetycznych w określonych 

latach”  zaznacz  połoŜenie  biegunów  na  mapie  konturowej  świata.  Omów  teorie  dotyczące 
powstawania pola magnetycznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  poprawne  zaznaczenie  połoŜenia 
biegunów magnetycznych na mapach konturowych oraz określenie połoŜenia geograficznego. 
Wskazane jest, aby korzystając z róŜnych źródeł poznać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie 
badań nad polem magnetycznym Ziemi. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować mapy konturowe świata oraz atlas geograficzny, 

2)

 

zaznaczyć połoŜenie geograficzne biegunów magnetycznych na mapach konturowych, 

3)

 

przeanalizować otrzymane wyniki, 

4)

 

scharakteryzować teorie dotyczące powstania pola magnetycznego, 

5)

 

sformułować wnioski dotyczące zmian połoŜenia biegunów magnetycznych na Ziemi. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

atlas geograficzny, 

 

mapy konturowe świata, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dotycząca magnetyzmu Ziemi. 

 
Ćwiczenie 3
 

Oblicz współrzędne geograficzne: 

 

szerokość geograficzną miejscowości, w których, w dniu 22 czerwca promienie 
słoneczne padają pod kątem 66

0

33’, 90

0

, 23

0

27’, 

 

długość geograficzną miejscowości, w której czas słoneczny wskazuje godzinę 10

45

, gdy 

w Londynie jest 19

15

, 21

00

, 22

45

Zaznacz otrzymane wyniki na mapie konturowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  oraz  przypomnieć  zasady  obliczanie  współrzędnych 
geograficznych na podstawie konsekwencji ruchów Ziemi. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wykonać obliczenia dotyczące obliczania długości i szerokości geograficznej, 

2)

 

określić  połoŜenie  współrzędnych  geograficznych  na  mapie  fizycznej  świata  w  atlasie 
geograficznym, 

3)

 

sformułować wnioski wyjaśniające związek ruchów Ziemi z określaniem współrzędnych 
geograficznych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

atlas geograficzny, 

 

kalkulator. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Ćwiczenie 4 

Wykonaj obliczenia deklinacji magnetycznej przy uŜyciu kompasu w terenie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę,  aby  ćwiczenie  miało  charakter  zajęć 
terenowych.  NaleŜy  zapewnić  moŜliwość  korzystania  z  kompasy  oraz  mapy  topograficznej 
grupom  2–4  osobowym.  Wskazane  jest,  aby  przed  przystąpieniem  do  zajęć  nauczyciel 
przeprowadził instruktaŜ wykonywanego zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  parametry  dotyczące  pomiaru  ziemskiego  pola 
magnetycznego, 

2)

 

przeanalizować zapisy instrukcji obsługi kompasu, 

3)

 

wyznaczyć kierunek północ na podstawie mapy topograficznej, 

4)

 

wyznaczyć kierunek północ magnetycznej, 

5)

 

zapisać kąt deklinacji (kąt ten podaje się jako wartość ze znakiem, zgodnie ze sposobem 
liczenia  azymutu:  odchylenie  kierunku  północy  magnetycznej  od  kierunku  północy 
geograficznej  ku  wschodowi  jako  kąt  dodatni,  odchylenie  ku  zachodowi  jako  kąt 
ujemny). 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zeszyt, 

 

kompas, instrukcja obsługi kompasu, 

 

mapa topograficzna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika magnetyzmu Ziemi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2. Cechy fizyczne Ziemi 
 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy parametrów fizycznych poszczególnych warstw globu ziemskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  zróŜnicowanie  cech  fizycznych 
głównych geosfer Ziemi. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat budowy globu ziemskiego, 

2)

 

określić miąŜszość i głębokości występowania poszczególnych warstw, 

3)

 

dokonać analizy cech fizycznych poszczególnych geosfer, 

4)

 

rozpoznać cechy charakterystyczne dla kaŜdej geosfery, 

5)

 

zapisać w tabeli cechy fizyczne geosfer, 

6)

 

przeanalizować parametry poszczególnych warstw Ziemi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dotycząca cech fizycznych Ziemi. 

 

Ćwiczenie 2 

 Na  podstawie  Tabeli  3  „Wartość  stopnia  geotermicznego  wybranych  miejscowości”, 

oblicz  temperaturę  Ziemi  na  głębokości  1500  m,  gdy  średnia  temperatura  na  powierzchni 
wynosi 15°C, scharakteryzuj zaleŜności. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy grupę podzielić na zespoły obliczające temperaturę dla 
obszarów  o  wysokim  i  niskim  stopniu  geotermicznym.  Trzeba  zwrócić  uwagę  na  związek 
między  wiekiem  geologicznym  obszarów  a  tempem  wzrostu  temperatury  stopnia 
geotermicznego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać w tabeli wartości gradientu geotermicznego dla wybranych miejsc, 

2)

 

wykonać obliczenia, 

3)

 

odszukać w atlasie geograficznym wybrane miejscowości, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

4)

 

przeanalizować otrzymane wyniki, 

5)

 

sformułować  zaleŜności  między  wiekiem  geologicznym  terenu,  na  którym  znajdują  się 
wybrane miejsca, a tempem wzrostu temperatury mas skalnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

atlas geograficzny, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dotycząca cech fizycznych Ziemi. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj analizy parametrów fizycznych skorupy kontynentalnej i oceanicznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  zróŜnicowanie  cech  fizycznych 
w obrębie skorupy ziemskiej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat budowy skorupy ziemskiej, 

2)

 

określić miąŜszość i głębokości występowania poszczególnych warstw, 

3)

 

dokonać analizy cech fizycznych, 

4)

 

rozpoznać cechy charakterystyczne dla kaŜdej warstwy, 

5)

 

zapisać w tabeli otrzymane wyniki, 

6)

 

zanalizować  wpływ  parametrów  skorupy  kontynentalnej  i  oceanicznej  na  procesy 
geologiczne Ziemi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dotycząca cech fizycznych skorupy ziemskiej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.3. Charakterystyka składu chemicznego Ziemi 

 

5.3.3. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy parametrów geochemicznych poszczególnych warstw globu ziemskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  zróŜnicowanie  cech  chemicznych 
głównych geosfer Ziemi. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat budowy globu ziemskiego, 

2)

 

określić skład chemiczny warstw, 

3)

 

porównać  stopień  koncentracji  i  migracji  pierwiastków,  wchodzących  w  skład  kaŜdej 
sfery Ziemi, 

4)

 

sporządzić  diagramy  prezentujące  udział  głównych  pierwiastków  w  budowie 
poszczególnych stref Ziemi, 

5)

 

dokonać analizy składu chemicznego poszczególnych sfer Ziemi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

literatura  zgodna  z  punktem  7  poradnika  zawierająca  materiał  nauczania  dotyczący 
składu chemicznego Ziemi, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj róŜnice w składzie chemicznym skorupy kontynentalnej i oceanicznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  zróŜnicowanie  cech  chemicznych 
w obrębie skorupy ziemskiej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat budowy skorupy ziemskiej, 

2)

 

scharakteryzować  parametry  fizyczne  i  skład  chemiczny  warstwy  granitowej 
i bazaltowej, 

3)

 

określić róŜnice między warstwą granitową i bazaltową, 

4)

 

sformułować  wnioski  dotyczące  zaleŜności  między  budową  skorupy  ziemskiej 
a procesami geologicznymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3
 

Określ  zasady  stosowania  prospekcji  geochemicznej  do  celów  geologicznych, 

geologiczno-złoŜowych oraz oceny stanu środowisko i jego ochrony. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  róŜne  metody  poszukiwania  złóŜ 
mineralnych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych i innych źródłach informacje na temat prospekcji 
geochemicznej, 

2)

 

określić gatunki roślin mających zastosowanie w eksploracji złóŜ oraz wyznaczaniu stref 
uskoków i mineralizacji, 

3)

 

opisać sposoby usuwania skutków eksploatacji geologicznej metodami biologicznymi na 
podstawie róŜnych źródeł informacji, 

4)

 

porównać  metodę  prospekcji  geochemicznej  z  innymi  metodami  poszukiwania  złóŜ 
mineralnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

literatura  zgodna  z  punktem  7  poradnika  zawierająca  materiał  nauczania  dotyczący 
prospekcji geochemicznej, 

 

stanowisko z dostępem do Internetu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  struktury 
Wszechświata i cech fizyczno-chemicznych Ziemi” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 12, 13, 14 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. d, 3. a, 4. b, 5. d, 6. a7. a, 8. b, 9. c, 10. a11. b, 
12 a13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. c, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zakres nauk geologicznych 

RozróŜnić zadania poszczególnych nauk 
geologicznych 

Zidentyfikować cechy Układu Słonecznego 

Określić parametry Ziemi jako planety

 

Przeanalizować cechy fizyczne Ziemi 

PP 

Określić zaleŜność między parametrami fizycznymi 
Ziemi 

P  

Określić elementy fizyczne warstw Ziemi 

Rozpoznać budowę warstwową globu ziemskiego 

Rozpoznać elementy budowy globu ziemskiego 

10  Określić elementy budowy globu ziemskiego 

11  RozróŜnić składniki chemiczne sfer Ziemi 

12  Dokonać analizy składu chemicznego warstw Ziemi 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

13  Scharakteryzować zaleŜność między głębokością 

występowania a cięŜarem właściwym pierwiastków 

PP 

14  Przeanalizować formy graficzne obrazujące skład 

chemiczny warstw Ziemi  

PP 

15  Wyjaśnić pojęcie litosfery 

a

 

16  Scharakteryzować zaleŜności między procesami 

geologicznymi a sferami Ziemi  

PP 

17  Określić wartość wielkości sterowanej 

18  Określić skład chemiczny skorupy ziemskiej 

19  Wyjaśnić metodę prospekcji geochemicznej 

20  Określić zastosowanie metody prospekcji 

geochemicznej 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom Instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.

 

Nauka  o  procesach  kształtujących  skorupę  ziemska  oraz  czynnikach,  które  wpływają  na 
przeobraŜania jej powierzchni to 

a)

 

geochemia. 

b)

 

hydrogeologia. 

c)

 

geologia dynamiczna. 

d)

 

paleontologia. 

 
2.  Nauka zajmująca się ochroną litosfery i jej zasobów to 

a)

 

geologia inŜynierska. 

b)

 

geologia dynamiczna. 

c)

 

geologia surowcowa. 

d)

 

geologia środowiskowa. 

 

3.  Cechą charakterystyczną planet wewnętrznych Układu Słonecznego jest 

a)

 

warstwowa budowa wnętrza i duŜa gęstość materii. 

b)

 

duŜa gęstość materii, duŜe rozmiary. 

c)

 

mała gęstość materii, małe rozmiary. 

d)

 

warstwowa budowa wnętrza i duŜe rozmiary. 

 
4.  Bryła, którą otrzymamy z przedłuŜenia powierzchni oceanów na kontynenty, prostopadłą 

do kierunku działania siły cięŜkości to 
a)

 

kula. 

b)

 

geoida. 

c)

 

elipsoida obrotowa. 

d)

 

elipsoida. 

 

5.  Konsekwencją funkcjonowania magnetosfery wokół Ziemi jest  

a)

 

spalanie meteoroidów. 

b)

 

efekt cieplarniany. 

c)

 

powstawanie zorzy polarnej. 

d)

 

zatrzymywanie cząsteczek promieniowania słonecznego. 

 

6.

 

Stopień geotermiczny określa 
a)

 

spadek temperatury wraz z głębokością o 1°C na 33 m. 

b)

 

co ile metrów temperatura wzrośnie o 1°C. 

c)

 

wzrost temperatury co 100 m. 

d)

 

co ile metrów temperatura spadnie o 1°C. 

 
7.  Warstwa Ziemi posiadająca najmniejszą gęstość to 

a)

 

skorupa kontynentalna. 

b)

 

skorupa oceaniczna. 

c)

 

płaszcz ziemski. 

d)

 

jądro ziemskie. 

 
8.  Warstwą Ziemi, znajdującą się w stanie płynnym jest 

a)

 

płaszcz wewnętrzny. 

b)

 

jądro zewnętrzne. 

c)

 

płaszcz zewnętrzny. 

d)

 

jądro wewnętrzne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

9.  Astenosfera to plastyczna warstwa wnętrza Ziemi, znajdująca się

 

a)

 

skorupie ziemskiej wyłącznie pod kontynentami. 

b)

 

skorupie ziemskiej wyłącznie pod oceanami. 

c)

 

zewnętrznym płaszczu ziemskim. 

d)

 

zewnętrznym jądrze ziemskim. 

 

10.  Pomiędzy skorupą ziemską a płaszczem znajduje się powierzchnia nieciągłości 

a)

 

Gutenberga. 

b)

 

Moho. 

c)

 

Konrada 

d)

 

Lehmana. 

 

11.

 

Pierwiastkiem, który występuje w największej ilości w globie ziemskim jest 
a)

 

tlen. 

b)

 

Ŝ

elazo. 

c)

 

krzem. 

d)

 

magnez. 

 

12. Sial i sima to nazwy warstw wchodzących w skład 

a)

 

skorupy ziemskiej. 

b)

 

płaszcza wewnętrznego. 

c)

 

płaszcza zewnętrznego. 

d)

 

jądra ziemskiego. 

 

13.  Wraz ze wzrostem głębokości cięŜar właściwy pierwiastków  

a)

 

rośnie wraz ze wzrostem temperatury i ciśnienia. 

b)

 

maleje powodując spadek temperatury i ciśnienia. 

c)

 

wzrasta powodując spadek temperatury i ciśnienia. 

d)

 

maleje wraz ze wzrostem temperatury i ciśnienia. 

 

14. Na wykresie największy udział w tworzeniu skorupy ziemskiej ma związek chemiczny 

 

a)

 

magnezu. 

b)

 

wapnia. 

c)

 

glinu.  

d)

 

krzemu. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

15. Warstwa perydotytowa wraz z skorupą ziemską tworzą 

a)

 

litosferę. 

b)

 

tekonosferę. 

c)

 

magnetosferę. 

d)

 

batysferę. 

 

16. Konwekcja materii jądra zewnętrznego Ziemi wywoduje  

a)

 

siłę Coriolisa. 

b)

 

procesy górotwórcze. 

c)

 

ziemskie pole magnetyczne. 

d)

 

zjawiska sejsmiczne. 

 

17.

 

Minerałem, który występuje w skorupie ziemskiej w największej ilości jest 

a)

 

kwarc. 

b)

 

skaleń. 

c)

 

kalcyt. 

d)

 

łyszczyk. 

 

18. Skorupę kontynentalną budują głównie skały 

 
 

a)

 

bazaltowe. 

b)

 

perodytowe. 

c)

 

granitowe. 

d)

 

andezydowe. 

 
19. Metoda prospekcji geochemicznej polega na badaniach 

a)

 

fal sejsmicznych. 

b)

 

analiz geochemicznych pierwiastków. 

c)

 

organizmów roślinnych. 

d)

 

namagnesowania szczątkowego. 

 

20.

 

Metoda prospekcji geochemicznej ma zastosowanie w 
a)

 

poszukiwaniach złóŜ surowców mineralnych. 

b)

 

określaniu stopnia geotermicznego. 

c)

 

określaniu zasięgu zjawisk sejsmicznych. 

d)

 

określaniu zjawisk ruchu płyt litosfery. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Rozpoznawanie struktury Wszechświata i cech fizyczno-chemicznych Ziemi  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  struktury 
Wszechświata i cech fizyczno-chemicznych Ziemi” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 12, 13, 14 17, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. d, 3. d, 4. b, 5. d, 6. c7. a, 8. c9. c, 10. b, 11. b, 
12 a, 13. a, 14. d, 15. c, 16. c, 17. a, 18. c, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zakres nauk geologicznych 

RozróŜnić zadania poszczególnych nauk 
geologicznych 

Zidentyfikować cechy Układu Słonecznego 

Określić parametry Ziemi jako planety

 

Przeanalizować cechy fizyczne Ziemi 

PP 

Określić zaleŜność między parametrami fizycznymi 
Ziemi 

P  

Określić elementy fizyczne warstw Ziemi 

Rozpoznać budowę warstwową globu ziemskiego 

Rozpoznać elementy budowy globu ziemskiego 

10  Określić elementy budowy globu ziemskiego 

11  RozróŜnić składniki chemiczne sfer Ziemi 

12  Dokonać analizy składu chemicznego warstw Ziemi 

PP 

13  Scharakteryzować zaleŜność między głębokością 

występowania a cięŜarem właściwym pierwiastków 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

14  Przeanalizować formy graficzne obrazujące skład 

chemiczny warstw Ziemi  

PP 

15  Wyjaśnić pojęcie litosfery 

c

 

16  Scharakteryzować zaleŜności między procesami 

geologicznymi a sferami Ziemi  

PP 

17  Określić wartość wielkości sterowanej 

18  Określić skład chemiczny skorupy ziemskiej  

19  Wyjaśnić metodę prospekcji geochemicznej 

20  Określić zastosowanie metody prospekcji 

geochemicznej 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom Instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Nauka o organizmach Ŝyjących w przeszłości historycznej i ich ewolucji to 
a)

 

geochemia. 

b)

 

hydrogeologia. 

c)

 

paleontologia. 

d)

 

geologia dynamiczna. 

 

2.  Nauka  zajmująca  się  poszukiwaniem,  rozpoznawaniem,  obliczaniem  zasobów 

i określaniem warunków eksploatacji złóŜ surowców mineralnych to 
a)

 

geologia inŜynierska. 

b)

 

geologia dynamiczna. 

c)

 

geologia środowiskowa 

d)

 

geologia surowcowa. 

 

3.  Cechą charakterystyczną planet zewnętrznych Układu Słonecznego jest 

a)

 

mała gęstość materii, duŜe rozmiary, gęsta atmosfera. 

b)

 

warstwowa budowa wnętrza i duŜa gęstość materii. 

c)

 

duŜa gęstość materii, duŜe rozmiary. 

d)

 

warstwowa budowa wnętrza i duŜe rozmiary.  

 

4.  Bryła, którą otrzymamy przez obrót elipsy wokół krótszej osi to 

a)

 

kula. 

b)

 

elipsoida obrotowa. 

c)

 

geoida. 

d)

 

elipsoida. 

 

5.  Konsekwencją funkcjonowania magnetosfery wokół Ziemi jest  

a)

 

spalanie meteoroidów. 

b)

 

efekt cieplarniany. 

c)

 

powstawanie zorzy polarnej. 

d)

 

ochrona przed promieniowaniem słonecznym. 

 
6.  Gradient geotermiczny określa 

a)

 

spadek temperatury wraz z głębokością o 1°C na 33 m. 

b)

 

wzrost temperatury co 100m. 

c)

 

co ile metrów temperatura wzrośnie o 1°C. 

d)

 

co ile metrów temperatura spadnie o 1°C. 

 

7.  Warstwa Ziemi posiadająca największą gęstość 

a)

 

jądro ziemskie. 

b)

 

skorupa kontynentalna. 

c)

 

skorupa oceaniczna. 

d)

 

płaszcz ziemski. 

 
8.  Warstwa Ziemi, znajdująca się w stanie stałym 

a)

 

jądro zewnętrzne. 

b)

 

płaszcz wewnętrzny. 

c)

 

jądro wewnętrzne. 

d)

 

płaszcz zewnętrzny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

9.  Warstwa perydotytowa to warstwa Ziemi, znajdująca się

 

a)

 

skorupie ziemskiej wyłącznie pod kontynentami. 

b)

 

skorupie ziemskiej wyłącznie pod oceanami. 

c)

 

zewnętrznym płaszczu ziemskim. 

d)

 

zewnętrznym jądrze ziemskim. 

 

10.  Pomiędzy płaszczem ziemskim a jądrem znajduje się powierzchnia nieciągłości 

a)

 

Moho. 

b)

 

Gutenberga. 

c)

 

Konrada 

d)

 

Lehmana. 

 

11.

 

Pierwiastkiem, który występuje w największej ilości w skorupie ziemskiej jest 
a)

 

Ŝ

elazo. 

b)

 

tlen. 

c)

 

krzem. 

d)

 

magnez. 

 

12. Nife to chemiczna nazwa 

a)

 

jądra ziemskiego. 

b)

 

skorupy ziemskiej. 

c)

 

płaszcza wewnętrznego. 

d)

 

płaszcza zewnętrznego. 

 

13. Wraz ze wzrostem głębokości cięŜar właściwy pierwiastków  

a)

 

rośnie wraz ze wzrostem temperatury i ciśnienia. 

b)

 

maleje powodując spadek temperatury i ciśnienia. 

c)

 

wzrasta powodując spadek temperatury i ciśnienia. 

d)

 

maleje wraz ze wzrostem temperatury i ciśnienia. 

 

14. Na wykresie największy udział w tworzeniu skał magmowych ma związek chemiczny 

 

a)

 

magnezu. 

b)

 

wapnia. 

c)

 

glinu.  

d)

 

krzemu. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

15. Skorupa ziemska wraz warstwą perydotytową tworzą 

a)

 

magnetosferę. 

b)

 

tektonosferę. 

c)

 

litosferę. 

d)

 

barysferę. 

 

16.  Konwekcja materii płaszcza ziemskiego jest odpowiedzialna za  

a)

 

ziemskie pole magnetyczne. 

b)

 

grawitację. 

c)

 

ruch płyt litosfery  

d)

 

procesy róŜnicowania się składu chemicznego sfer Ziemi. 

 
17.

 

Fale podłuŜne znacznie zwalniają, a fale poprzeczne zanikają zupełnie na głębokości 
a)

 

2900 km. 

b)

 

400 km. 

c)

 

680 km. 

d)

 

1000 km. 

 
18. Skorupę oceaniczną budują głównie skały 

a)

 

perydotytowe. 

b)

 

granitowe. 

c)

 

bazaltowe. 

d)

 

andezytowe. 

 

19. Prędkość fal zaleŜy od 

a)

 

składu chemicznego skał. 

b)

 

głębokości występowania epicentrum. 

c)

 

spręŜystości i gęstości skał. 

d)

 

ziemskie pole magnetyczne. 

 

20. Metoda prospekcji geochemicznej ma zastosowanie w 

a)

 

badaniach ruchu płyt litosfery. 

b)

 

usuwaniu skutków eksploatacji górniczej metodami biologicznymi. 

c)

 

określaniu stopnia geotermicznego. 

d)

 

określaniu zasięgu zjawisk sejsmicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................... 
 

Rozpoznawanie struktury Wszechświata i cech fizyczno-chemicznych Ziemi  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

Czechowski L.: Tektonika płyt i konwekcja w płaszczu Ziemi. PWN, Warszawa 1994 

2.

 

Czubla  P  ,  Mizerski  W,  Świerczewska-Gładysz  W.:  Przewodnik  do  ćwiczeń  z  geologii. 
PWN, Warszawa 2006 

3.

 

Jaroszewski W., Dadlez R.: Tektonika. PWN, Warszawa 1994 

4.

 

Kozłowski S.: Ochrona litosfery. Państwowy Instytut Geologiczny, Warszawa 1998 

5.

 

Kossakowski W., Kowalik W., ZaestroŜna E.: Geografia. SOP, Toruń 2005 

6.

 

Lenartowicz B., Wilczyńska E., Wójcik M.: Geografia na czasie. PWN, Warszawa 2007 

7.

 

Mizerski W.: Geologia dynamiczna. PWN, Warszawa 2006 

8.

 

Mizerski W.: Geologia dynamiczna dla geografów. PWN, Warszawa 2005 

9.

 

Mizerski W.: Słownik geologiczny. PWN, Warszawa 2002 

10.

 

Polański A.: Podstawy geochemii. Wyd. Geol., Warszawa1988 

11.

 

Polański A.: Geochemia i surowce mineralne. Wyd. Geol., Warszawa 1976 

12.

 

Przewodnik do ćwiczeń z geologii dynamicznej. Wyd. Geol., Warszawa 1986 

13.

 

Stankowski W.: Geografia fizyczna z geologią. WSiP., Warszawa 1998 

14.

 

Stasiak J., Zaniewicz Z.: Geografia. Vademecum maturalne 2008. Operon, Gdynia 2007 
 

Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

 
Czasopisma: 

 

Nowa Edukacja Zawodowa 

 

Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php