background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
Barbara Siepracka 
 

 

 
 

 
Stosowanie  przepisów  prawa  podczas  wykonywania  prac 
geologicznych 311[12].Z3.06 

 
 
 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Jolanta Odzimek 
mgr Janina Rudzińska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
dr inŜ. Barbara Siepracka  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Andrzej Kacperczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[12].Z3.06 
„Stosowanie  przepisów  prawa  podczas  wykonywania  prac  geologicznych”,  zawartego 
w modułowym  programie nauczania dla zawodu technik geolog. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Rola prawa w ochronie zasobów naturalnych. Przepisy wykonawcze 

11 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Przepisy Prawa górniczego i geologicznego obowiązujące podczas 
 wykonywania prac i dokumentacji geologicznej. Prawo budowlane 
i wodne 

 
 
13 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

13 

5.3.

 

Sporządzanie dokumentacji do prowadzenia prac podlegających 
przepisom Prawa geologicznego i górniczego 

 
16 

5.3.1. 

Ć

wiczenia 

16 

5.4.

 

Podstawy prawne poszukiwania i wydobycia surowców mineralnych 
z szelfu morskiego i dna oceanicznego 

 
18 

5.4.1. 

Ć

wiczenia 

18 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

21 
35 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie

 

technik  geolog.  W  poradniku 

zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu  ze 
zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie, 

 

przewodniego tekstu. 

 

311[12].Z3 

Składniki skorupy ziemskiej 

 

311[12].Z3.01 

Rozpoznawanie makroskopowe minerałów

  

 

311[12].Z3.02 

Rozpoznawanie makroskopowe skał

  

 

311[12].Z3.03 

Dokumentowanie form występowania złóŜ

 

 

311[12].Z3.04 

Określanie rodzajów i warunków powstania złóŜ  

na obszarze Polski 

 

311[12].Z3.05 

Poszukiwanie, rozpoznawanie i dokumentowanie złóŜ

 

 
 

311[12].Z3.06 

Stosowanie przepisów prawa podczas 

wykonywania prac geologicznych

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

311[12].Z3.07 

Stosowanie programów komputerowych 

w pracach geologiczno-dokumentacyjnych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określać  zakres  nauk  geologicznych  i  pokrewnych  oraz  wykazywać  ich  wzajemne 
związki i zaleŜności, 

 

wyjaśniać podstawowe definicje i pojęcia geologii złoŜowej, 

 

dokonywać podziału kopalin według róŜnych kryteriów, 

 

charakteryzować znaczenie poszczególnych surowców dla gospodarki, 

 

obsługiwać komputer, 

 

wykorzystywać techniki komputerowe w pracy zawodowej, 

 

rozpoznawać i nazywać formy występowania złóŜ surowców stałych, wód i bituminów, 

 

wyjaśniać cechy pułapek ropno-gazowych, 

 

określać wpływ formy występowania złóŜ na metodykę poszukiwania i zagospodarowania 
złóŜ surowców uŜytecznych, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji prawnej geologicznej, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

współpracować w grupie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić znaczenie prawa geologicznego w ochronie zasobów naturalnych, 

 

posłuŜyć się podstawowymi przepisami z zakresu prawa geologicznego i górniczego, 

 

dokonać  analizy  przepisów  prawa  określających  warunki  prowadzenia  prac 
geologicznych, 

 

zastosować przepisy prawa dotyczące wykonywania prac geologicznych i górniczych,  

 

określić wymagania warunkujące prowadzenie prac geologicznych,  

 

wykonać prace geologiczne zgodnie przepisami prawa geologicznego i górniczego, 

 

określić  rodzaje  zagroŜeń  wynikających  z  działalności  górniczej  i  geologicznej 
prowadzonej niezgodnie z przepisami prawa górniczego i geologicznego, 

 

określić procedurę uzyskania zezwolenia na korzystanie z naturalnych surowców stałych 
i wód, 

 

posłuŜyć się dokumentacją geologiczną, 

 

określić kwalifikacje osób prowadzących dozór i nadzór geologiczny, 

 

skorzystać z przepisów prawa wodnego i budowlanego, 

 

określić podstawy prawne wydobycia surowców z szelfu morskiego i dna oceanicznego, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska podczas wykonywania prac geologicznych.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik geolog 311[12] 

Moduł: 

Składniki skorupy ziemskiej 311[12].Z3 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  przepisów  prawa  podczas  wykonywania 
prac geologicznych 311[12].Z3.06 

 

Temat: Przepisy Prawa górniczego i geologicznego. 

Cel ogólny: Nabycie umiejętności określania źródeł Prawa geologicznego w Polsce. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać źródła Prawa geologicznego w Polsce, 

 

zastosować akty prawne do wykonywanych zadań geologicznych i górniczych, 

 

wyjaśnić rolę prawa w ochronie zasobów naturalnych, 

 

wyjaśnić źródła prawa budowlanego i wodnego, 

 

wyjaśnić co to jest Kodeks postępowania administracyjnego. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

przypadku, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. 

 
Uczestnicy
: uczniowie kształcący się w zawodzie technik geolog. 
 
Czas
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

Ustawa Prawa geologicznego i górniczego, 

 

Kodeks postępowania administracyjnego, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel wymienia i określa główne akty prawne, 

 

nauczyciel wyjaśnia procedurę stanowienia prawa geologicznego w Polsce, 

 

nauczyciel wyjaśnia zasady Kodeksu Postępowania Administracyjnego, 

 

na  przykładzie  wybranego  problemu  analizuje  określoną  sytuację  (decyzję 
administracyjną), 

 

uczniowie dostają opis przypadku do przeanalizowania, 

 

dokonują analizy, określają podstawy prawne wydanej decyzji administracyjnej, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, wskazuje popełnione błędy, 

 

w  trakcie  wykonywania  zadań  nauczyciel,  udziela  wskazówek  i  koryguje  błędy 
popełniane przez uczniów. 

4.

 

Po  wykonanym  zadaniu,  uczniowie  oddają  pobrane  materiały  do  nauczyciela  oraz 
porządkują swoje stanowisko pracy. 

 
Faza końcowa 
 
Podsumowanie zajęć: 

 

podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, 

 

ocena poprawności wykonanych zadań, 

 

ocena aktywności uczniów podczas zajęć. 

 
Ewaluacja: 

 

anonimowe ankiety o zrealizowanych zajęciach. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik geolog 311[12] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Składniki skorupy ziemskiej 311[12].Z3 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  przepisów  prawa  podczas  wykonywania  prac 
geologicznych 311[12].Z3.06 

 

Temat: Sporządzanie dokumentacji do prowadzenia prac podlegających przepisom Prawa 

geologicznego i górniczego. 

Cel ogólny: Umiejętność przygotowania dokumentacji geologicznej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć  się  przepisami  Prawa  górniczego  i  geologicznego  podczas  wykonywania  prac 
dokumentacji geologicznej, 

 

rozróŜnić dokumentacje geologiczną, hydrogeologiczną i geologiczno-inŜynierską, 

 

określić rodzaj dokumentów potrzebnych do złoŜenia właściwym Organom, 

 

określić kategorie rozpoznania złóŜ, 

 

przygotować zestaw dokumentów koncesyjnych. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy
: uczniowie kształcący się w zawodzie technik geolog. 
 
Środki dydaktyczne
 

 

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu: 

 

nauczyciel przypomina definicję kopaliny w rozumieniu Ustawy, 

 

nauczyciel przypomina jak klasyfikuje się kopaliny, 

 

nauczyciel  wyjaśnia  jakie  dokumenty  potrzebne  są  do  uzyskania  koncesji  na 
wydobywanie kopalin, 

 

uczniowie dostają wydruki wzorów dokumentów i analizują je, 

 

wyszukują i zestawiają pakiet dokumentacji geologicznej złoŜą, 

 

nauczyciel sprawdza, poprawność wykonanego zadania, wskazuje popełnione błędy, 

 

w  trakcie  wykonywania  zadań  nauczyciel,  udziela  wskazówek  i  koryguje  błędy 
popełniane przez uczniów. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

4.

 

Po  wykonanym  zadaniu,  uczniowie  oddają  wzory  dokumentacji  oraz  porządkują  swoje 
stanowisko pracy. 

 
Faza końcowa 
 
Praca domowa:
 

Na podstawie róŜnych źródeł informacji i sieci Internet, sporządź wykaz dokumentów do 

uruchomienia eksploatacji określonej kopaliny. 
 
Podsumowanie zajęć: 

 

podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, 

 

ocena poprawności wykonanych zadań, 

 

ocena aktywności uczniów podczas zajęć. 

 
Ewaluacja: 

 

anonimowe ankiety o zrealizowanych zajęciach. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Rola  prawa  w  ochronie  zasobów  naturalnych.  Przepisy 

wykonawcze

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ,  które  spośród  wymienionych  obok  organów  są  organami  administracji 

geologicznej. 
starostowie, wójtowie, Prezes WyŜszego Urzędu Górniczego 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę  wykonania.  Z  literatury  zawartej  w  Poradniku  dla  ucznia  uczniowie  powinni 
przeczytać  fragment  dotyczący  tematu.  Przeanalizować  tekst  i  odpowiedzieć  na  zadane 
pytanie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych wiadomości na temat administracji geologicznej 
w Polsce, 

2)

 

dokonać analizy wiadomości, 

3)

 

rozpoznać kto spośród wymienionych jest organem administracji geologicznej, 

4)

 

zapisać wynik na kartce. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

literatura zgodna z wykazem w poradniku. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypisz  obszary  działania  Prawa  geologicznego  i  górniczego  w  Polsce  i  rodzaje  badań, 

jakie  naleŜy  wykonać  przed  przystąpieniem  do  prac  geologicznych  pod  kątem  ochrony 
ś

rodowiska.  Wyniki  zamieść  w tabelce  -  rubryka  1  –  rodzaj  badań  przed  przystąpieniem  do 

poszukiwań, a w rubryce 2 rodzaj badań, jakie naleŜy wykonać dla ochrony środowiska. 

 

Badania 

przed przystąpieniem do poszukiwań 

Badania  

dla ochrony środowiska 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę  wykonania.  Uczniowie  powinni  przeanalizować  tekst  zawarty  w  Materiale 
nauczania, odszukać odpowiednie zagadnienia w celu uzasadnienia odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać odpowiednie zagadnienia w materiale nauczania, 

2)

 

przeanalizować otrzymany tekst, 

3)

 

uzasadnić odpowiedź. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

literatura zgodna z wykazem w poradniku. 

 
Ćwiczenie 3 

Narysuj  schemat  administracji  geologicznej  w  Polsce  z  uwzględnieniem  administracji 

geologicznej w Twojej miejscowości. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania oraz przypomnieć schemat administracji geologicznej Państwa. 
Następnie  odszukać  w  Internecie  stronę  swojego  miasta,  gminy.  Wybrać  schemat  Urzędu 
Miejskiego i odnaleźć geologa miejskiego. Następnie zaznaczyć, w jakim pionie znajduje się 
geolog miejski, 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  schemat  w  materiałach  nauczania  i  w  Internecie  odszukać  na  stronie  Urzędu 
Miasta schemat organizacyjny Urzędu Miejskiego, 

2)

 

przeanalizować schematy, 

3)

 

zaznaczyć w jakim pionie znajduje się geolog miejski, 

4)

 

przedstawić schemat. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2. 

Przepisy  Prawa  górniczego  i  geologicznego  obowiązujące 
podczas  wykonywania  prac  i  dokumentacji  geologicznej. 
Prawo budowlane i wodne

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  i  wykonaj  w  formie  planu  przygotowanie  potrzebnej  dokumentacji 

koncesyjnej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania,  przeanalizować,  jakie  dokumenty  będą  im  potrzebne  do 
realizacji dokumentacji koncesyjnej.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać Materiał nauczania – rozdział 4.2 Poradnik dla ucznia. 

2)

 

dokonać wyboru dokumentów potrzebnych do uzyskania koncesji,  

3)

 

przeanalizować wyszukane materiały, 

4)  przygotować plan dokumentacji koncesyjnej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, długopis, 

 

literatura zgodna z wykazem w poradniku, 

 

materiały piśmiennicze. 

 

Ćwiczenie 2 

Wyjaśnij  na  podstawie  wiadomości  i  rysunku  zaleŜność  granic  i  własności  złoŜa  od 

sposobu eksploatacji. 
 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [24, s. 31] 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania zastanowić się czyją własnością są kopaliny we wnętrzu ziemi, 
czyją poza granicami działki, czyją na powierzchni ziemi a czyją w granicach działki. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  nauczania  i  Ustawie  Prawo  geologiczne  i  górnicze  (Internet) 
przepisów prawnych dotyczących granic złóŜ i własności, 

2)

 

dokonać analizy podanych informacji, 

3)

 

na podstawie analizy uzasadnić odpowiedź. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  obowiązujących  przepisów  znajdź  w  Internecie  ustawy:  Prawo  wodne 

i prawo budowlane i odpowiedz na pytania: 
Czy przepisy Prawa geologicznego i górniczego obejmują m. in.: 

 

wykonywanie prac geologicznych? 

 

korzystanie z wód podziemnych? 

 

ochrona  środowiska  w  związku  z  wykonywaniem  prac  geologicznych  i  wydobywaniem 
kopalin? 

 

ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych? 

 

Prawo Geologiczne i górnicze 

Prawo budowlane 

Prawo wodne 

 
 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania, następnie odnaleźć w Internecie Ustawy: Prawo wodne i Prawo 
budowlane wyszukać odpowiedzi na pytania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać Ustawę Prawo geologiczne i górnicze, Prawo wodne i Prawo budowlane, 
2)  wyszukać fragmenty pozwalające odpowiedzieć na pytania, 
3)  uzasadnić odpowiedź. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze, Prawo wodne i Prawo budowlane, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.3.  Sporządzanie 

dokumentacji 

do 

prowadzenia 

prac 

podlegających przepisom Prawa geologicznego i górniczego 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj część tekstową dokumentacji geologicznej złoŜa kopalin stałych.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  i  w  Internecie  wyszukać  tekst  Ustawy  Prawo  geologiczne 
i górnicze.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  informacje  dotyczące  części  tekstowej  geologicznej 
dokumentacji  złoŜa  kopalin  stałych.  Wybrać  ze  wzorów  dokumentów  potrzebne  do 
przygotowania dokumentacji i uzasadnić odpowiedź. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać Materiał nauczania – rozdział 4.3 Poradnik dla ucznia, 

2)

 

odszukać i przeanalizować przepisy dotyczące sporządzania dokumentacji geologicznej, 

3)

 

dokonać analizy tekstu, wybrać wzory potrzebnych dokumentów, 

4)

 

przygotować dokumentację. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj część graficzną dokumentacji geologicznej złoŜa kopalin stałych.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  i  w  Internecie  wyszukać  tekst  Ustawy  Prawo  geologiczne 
i górnicze.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  informacje  dotyczące  części  graficznej  geologicznej 
dokumentacji  złoŜa  kopalin  stałych.  Wybrać  ze  wzorów  dokumentów  potrzebne  do 
przygotowania dokumentacji i uzasadnić odpowiedź. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać Materiał nauczania – rozdział 4.3 Poradnik dla ucznia, 
2)  odszukać i przeanalizować przepisy dotyczące sporządzania dokumentacji geologicznej, 
3)  dokonać analizy tekstu, wybrać wzory potrzebnych dokumentów, 
4)  przygotować dokumentację. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  Ustaw:  Prawo  geologiczne  i  górnicze,  Prawo  budowlane  i  Prawo  wodne, 

określ cele i zadania ochrony prawnej w poszukiwaniach badaniach złóŜ. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania  a  z  Internetu  wyszukać  teksty  potrzebnych  Ustaw. 
Przeanalizować pytanie i odpowiedź. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać Materiał nauczania – rozdział 4.3 Poradnik dla ucznia, 
2)  odszukać  i  przeanalizować  przepisy  dotyczące  sporządzania  dokumentacji  geologicznej 

i ochrony prawnej, 

3)  dokonać analizy tekstu, wybrać wzory potrzebnych zagadnień, 
4)  zanotować odpowiedź. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.4.  Podstawy  prawne  poszukiwania  i  wydobycia  surowców 

mineralnych z szelfu morskiego i dna oceanicznego

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyszukaj  na  stronach  internetowych  Dziennik  Ustaw  z  2002  r.  Nr  59  poz.  543, 

przeczytaj  i wypisz  znaczenia  słów:  „Obszar”,  „Organizacja”,  „zanieczyszczenie  środowiska 
morskiego”.  Na  konturowej  mapie  świata  (prowizorycznymi  liniami)  zaznacz  strefy:  morza 
terytorialnego,  strefę  przybrzeŜną,  wyłączną  strefę  ekonomiczną,  obszar  morza  otwartego, 
wynikające z Konwencji.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę  wykonania.  Natomiast  uczeń  powinien  odszukać  w  Internecie  dziennik  Ustaw 
z 2002 r. Nr 59 poz. 543, przeczytać definicje podanych haseł, wypisać odpowiedzi. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać Materiał nauczania – rozdział 4.4 Poradnik dla ucznia, 

2)

 

odszukać w Internecie Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 59 poz. 543, 

3)

 

odszukać i przeanalizować tekst dotyczący cytowanych słów, 

4)

 

określić strefy występujące zgodnie z Konwencją na obszarze morza, 

5)

 

dokonać analizy tekstu,  

6)

 

nanieść  na  mapę  konturową  świata  wymienione  strefy,  wpisać  dane  liczbowe,  wyjaśnić 
znaczenie cytowanych wyrazów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konturowa mapa świata, 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  mapy  wypisz,  jakie  kopaliny  stałe  zalegają  na  dnie  mórz  i  oceanów. 

Następnie odszukaj w prawie morskim przepisów, które decydują o ich wydobyciu. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

[23, s. 38] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i technikę 

wykonania.  Uczeń  powinien  przeczytać  fragment  z  Poradnika  dotyczący  pytania. 
Przeanalizować  rysunek,  wypisać  kopaliny,  a  następnie  wyjaśnić,  jakie  przepisy  prawne 
decydują o ich wydobyciu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać Materiał nauczania – rozdział 4.4 Poradnik dla ucznia, 

2)

 

odszukać tekst i przeanalizować mapę, 

3)

 

wypisać kopaliny i akty prawne decydujące o ich wydobyciu, 

4)

 

uzyskane wyniki przedyskutować z kolegami. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

literatura. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Ćwiczenie 3 

Na podstawie rysunku opisz r

ozmieszczenie zasobów: gazu ziemnego i ropy naftowej 

na 

dnie mórz i oceanów wyjaśnij, jakie przepisy decydują o ich wydobyciu. 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 3 [23, s. 48] 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i technikę 

wykonania.  Uczeń  zaś  powinien  przeczytać  fragment  z  Poradnika  dotyczący  pytania. 
Przeanalizować rysunek, wypisać rozmieszczenie zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego na 
dnie mórz i oceanów, a następnie wyjaśnić, jakie przepisy prawne decydują o ich wydobyciu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać polecenie zawarte w ćwiczeniu, 

2)

 

odszukać na mapie rozmieszczenie złóŜ ropy naftowej i gazu na dnie mórz i oceanów, 

3)

 

wyjaśnić przepisy prawne dotyczące wydobycia tych kopalin z dna morskiego, 

4)

 

uzyskane wyniki przedyskutuj z kolegami. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Stosowanie przepisów prawa 
podczas wykonywania prac geologicznych”  

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 8, 10, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1.  d,  2.  a,  3.  a,  4.  c  5.  a,  6.  d,  7.  a,  8.  a,  9.  a,  10.  b,  11.  c, 
12. 13. d, 14. a, 15. c, 16. a, 17. b, 18. d, 19. a, 20. a 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie akt wykonawczych ustawy 
Prawo geologiczne i górnicze 

Wyjaśnić, do kogo naleŜą złoŜa stanowiące część 
składową nieruchomości gruntowej 

Wyjaśnić, na jakiej zasadzie w granicach 
określonych przez ustawy moŜe korzystać ze złoŜa 
Skarb Państwa 

Określić, w jakim terminie wykonawca ma zgłosić 
zamiar przystąpienia do robót 

Wymienić, jakie dane powinny być zawarte 
w zgłoszeniu zamiaru przystąpienia do 
wykonywania robót geologicznych 

Określić, po jakim czasie wygasa koncesja 

Wyjaśnić, w jakiej proporcji i komu przypadają 
wpływy z opłat koncesyjnych 

Przeanalizować, w jakim celu sporządza się. 
dokumentację geologiczną 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Określić, z jakich dokumentów składa się część 
opisowa 

10  Przeanalizować, w jakim celu sporządza się 

dokumentację hydrogeologiczną 

PP 

11  Określić, kto udziela koncesji w zakresie 

poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania 
kopalin podstawowych 

12  Określić, kto udziela koncesji w zakresie 

poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania 
solanek, wód leczniczych i termalnych 

13  Określić, kto udziela koncesji 

na poszukiwanie, 

rozpoznawanie i wydobywanie kopalin pospolitych

 

14  Wyjaśnić, jaka kara grozi za wykonywanie prac 

geologicznych bez koncesji 

15  Scharakteryzować obowiązki przedsiębiorcy 

w przypadku likwidacji zakładu górniczego 

PP 

16  Określić, kto wyraŜa zgodę na wydobywanie 

kopalin w z dna morza 

17  Scharakteryzować zakres szelfu kontynentalnego 

państw nadbrzeŜnych 

PP 

18  Określić, do jakiej odległości od linii brzegowej 

sięga szelf kontynentalny 

19  Określić czy wszystkie państwa mają dostęp do 

morza otwartego 

20  Wyjaśnić czy wszystkie państwa mogą prowadzić 

morskie badania naukowe 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem. 

5.

 

Jeśli są jakieś wątpliwości co do zrozumienia instrukcji wyjaśnij wątpliwości. 

6.

 

Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 

7.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Aktami wykonawczymi do ustawy Prawo geologiczne i górnicze są 

a)

 

normy branŜowe. 

b)

 

ustawa prawo ochrony środowiska. 

c)

 

Kodeks postępowania administracyjnego. 

d)

 

rozporządzenie ministra właściwego do spraw środowiska. 

 
2. 

ZłoŜa kopalin nie stanowiące części składowych nieruchomości gruntowej są własnością

 

a)

 

Skarbu Państwa. 

b)

 

Gminy. 

c)

 

przedsiębiorcy. 

d)

 

miasta. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

3.  W  granicach  określonych  przez  ustawy,  Skarb  Państwa  moŜe,  z  wyłączeniem  innych 

osób, korzystać ze złóŜ kopalin oraz rozporządzać prawem do nich przez 

a)

 

ustanowienie uŜytkowania górniczego. 

b)

 

pisemn

ą

 zgodę wojewody. 

c)

 

pisemn

ą

 zgodę starosty. 

d)

 

zezwolenie wydane przez geologa miejskiego. 

 

4.  Wykonawca ma zgłosić zamiar przystąpienia do robót w terminie 

a)

 

miesiąca. 

b)

 

1 roku. 

c)

 

najpóźniej na dwa tygodnie przed zamierzonym terminem rozpoczęcia prac. 

d)

 

pół roku. 

 

5.  W  zgłoszeniu  zamiaru  przystąpienia  do  wykonywania  robót  geologicznych  naleŜy 

zawrzeć 
a)

 

termin  rozpoczęcia  i  zakończenia  robót,  podstawowe  dane  dotyczące  prac 
geologicznych, dane dotyczące osób sprawujących dozór i kierownictwo tych prac, 

b)

 

rodzaj, ilość i jakość rozpoznanych kopalin. 

c)

 

hydrogeologiczne warunki występowania złoŜa. 

d)

 

termin zakończenia robót. 

 
6.  Koncesja na wydobywanie kopalin wygasa  

a)

 

po 40 latach. 

b)

 

po 3 miesiącach. 

c)

 

po 2 latach. 

d)

 

z upływem czasu na jaki była wydana. 

 

7.  Wpływy z opłat koncesyjnych są dochodami 

a)

 

30% gmina, 70% NFOŚiGW. 

b)

 

60% gmina, 40% NFOŚiGW. 

c)

 

100% Skarb Państwa. 

d)

 

50% przedsiębiorca, 50% gmina. 

 

8.  Dokumentację geologiczną sporządzą się w celu 

a)

 

określenia  granic  złoŜa,  jego  zasobów  oraz  jego  geologicznych  warunków 
występowania. 

b)

 

określenia geograficznego połoŜenia złoŜa. 

c)

 

określenia własności prawnej do złoŜa. 

d)

 

określenia właściciela zasobów. 

 

9.  Część opisowa dokumentacji geologicznej składa się z 

a)

 

opisu stanu rozpoznania złoŜa. 

b)

 

załączników. 

c)

 

wyników badań specjalistycznych. 

d)

 

mapy geologicznej złoŜa. 

 

10.  Dokumentację hydrologiczną sporządza się w celu  

a)  określenia warunków geologicznych. 
b)  ustalenia zasobów wód podziemnych i określenia warunków hydrogeologicznych. 
c)  określenia stanu rozpoznania złoŜa. 
d)  określenia własności prawnej do złoŜa. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

11. 

Koncesji  w  zakresie  poszukiwania,  rozpoznawania  i  wydobywania  kopalin 
podstawowych udziela 
a)

 

starosta. 

b)

 

wojewoda. 

c)

 

minister właściwy do spraw środowiska. 

d)

 

geolog. 

 
12.  Koncesji  w  zakresie  poszukiwania,  rozpoznawania  i  wydobywania  solanek,  wód 

leczniczych  i  termalnych  oraz  innych  kopalin  leczniczych  zaliczonych  do  kopalin 
podstawowych udziela 

a)

 

burmistrz.

 

b)

 

minister właściwy do spraw środowiska. 

c)

 

wojewoda.

 

d)

 

geolog miejski.

 

 

13.  Koncesji  na  poszukiwanie,  rozpoznawanie  i  wydobywanie  kopalin  pospolitych,  jeŜeli 

jednocześnie  spełnione  są  odpowiednio  następujące  wymagania:  obszar  zamierzonej 
działalności  nie  przekroczy  powierzchni  2 ha,  wydobycie  kopaliny  w  roku 
kalendarzowym  nie  przekroczy  20 000 m

3

,  działalność  będzie  prowadzona  bez  uŜycia 

materiałów wybuchowych udziela 
a)

 

minister. 

b)

 

wojewoda. 

c)

 

główny geolog kraju. 

d)

 

starosta. 

 
14.  Kto bez wzmaganej koncesji prowadzi prace geologiczne i górnicze podlega karze 

a)

 

aresztu. 

b)

 

aresztu albo grzywny. 

c)

 

grzywny. 

d)

 

ograniczeniu wolności do 2 lat. 

 
15.  W przypadku likwidacji zakładu górniczego przedsiębiorca zobowiązany jest do 

a)

 

zlikwidowania tylko części naziemnej przedsiębiorstwa. 

b)

 

zlikwidowania tylko parku maszynowego. 

c)

 

zabezpieczenia niewykorzystanej części kopaliny. 

d)

 

zasypania miejsca po złoŜu. 

 
16.  Zgoda na wydobywanie kopalin z dna morza uzaleŜniona jest od decyzji 

a)

 

państwa nadbrzeŜnego. 

b)

 

ONZ.

 

c)

 

Unii Europejskiej.

 

d)

 

Organizacji. 

 
17.  Szelf 

kontynentalny obejmuje

 

a)

 

dno morskie 

i podziemie obszarów podmorskich. 

b)

 

powierzchnie wybrzeŜa.

 

c)

 

brzeg morski. 

d)

 

rejon w, którym występują kopaliny. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

18.  Szelf 

kontynentalny sięga 

 

a)

 

24 Mm odległ

ości od podstawowej linii brzegowej

.

 

b)

 

12 Mm odległ

ości od podstawowej linii brzegowej

.

 

c)

 

100 Mm 

odległ

ości od podstawowej linii brzegowej. 

d)

 

200 Mm odległ

ości od podstawowej linii brzegowej

.

 

 
19.  Morze otwarte jest dostępne dla 

a)

 

wszystkich państw

 bez względu na połoŜenie i dostęp do morza

b)

 

państw nadbrzeŜnych. 

c)

 

państw członków Unii Europejskiej. 

d)

 

państw członków ONZ. 

 
20. 

Prawo do prowadzenia morskich badań naukowych mają 
a)

 

wszystkie państwa 

bez względu na połoŜenie i dostęp do morza. 

b)

 

państwa nadbrzeŜne. 

c)

 

państwa członkowie Unii Europejskiej. 

d)

 

państw członkowie ONZ. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie przepisów prawa podczas wykonywania prac geologicznych  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

TEST 2 
Test dwustopniowy do jednostki  modułowej „Stosowanie przepisów prawa 
podczas wykonywania prac geologicznych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 20, są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania, 7, 14, 18, 19, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. a, 2. a, 3. a, 4. d, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. a, 10. c, 11. d, 
12. a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. c, 17. a, 18. a, 19. a, 20. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować kopaliny 

Rozpoznać, które z wód nie naleŜą wg ustawy do 
kopalin 

Zdefiniować nazwę przedsiębiorca wg ustawy 

Określić, jakiej części dokumentu nie zawiera część 
tekstowa dokumentacji geologicznej wykonywanej 
w przypadku zmiany dokumentacji 

Określić, jakie dokumenty składają się na część 
graficzną dokumentacji w przypadku jej zmiany 

Wyjaśnić, czego nie zawiera strona tytułowa 
dokumentacji 

Scharakteryzować miejsce w dokumentacji 
wyników opróbowywania złoŜa oraz wyników 
badań specjalistycznych (geologiczno-
inŜynierskich, hydrogeologicznych i gazowych) 

PP 

Zdefiniować znaczenie słowa „Obszar” 

Wyjaśnić, jakie naleŜy przygotować załączniki do 
koncesji 

10  Określić, w jakim czasie wygasa koncesja 

11  Określić, kto otrzymuje kopie dokumentów 

koncesyjnych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

12  Określić, jaki procent przeznacza przedsiębiorca 

wydobywający kopaliny w systemie odkrywkowym 
wg wymagań ustawy na fundusz likwidacji zakładu 
górniczego 

13  Określić, jakiej ilości kopalin wydobytych w ciągu 

roku kalendarzowego nie moŜe przekroczyć 
przedsiębiorca, który posiada koncesję na 
poszukiwanie, rozpoznanie i wydobywanie kopalin 
pospolitych 

14  Scharakteryzować, jakiego obszaru nie moŜe 

przekroczyć przedsiębiorca posiadający koncesję na 
poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie 
kopalin pospolitych 

PP 

15  Wyjaśnić, jaki organ wyznacza granice: obszaru 

koncesyjnego I terenu górniczego 

16  Wyjaśnić, jaki czas ma na przyjęcie dokumentacji 

organ administracji geologicznej 

17  Określić, kiedy Sejm Polski ratyfikował Konwencję 

Narodów Zjednoczonych o prawie morza 

18  Scharakteryzować, jakie prawa przyznaje 

wykonawcy Organizacja 

PP 

19  Scharakteryzować, do czego otrzymuje prawo 

wykonawca, który przedłoŜył plan pracy 
obejmujący tylko etap badań 

PP 

20  Wyjaśnić, kto sprawuje kontrolę nad Obszarem 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

3.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

4.

 

Zapoznaj uczniów z instrukcją przed rozpoczęciem. 

5.

 

Jeśli są jakieś wątpliwości, co do zrozumienia instrukcji, wyjaśnij wątpliwości. 

6.

 

Pamiętaj o czasie przeznaczonym na rozwiązanie testu i nie przekraczaj go. 

7.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego  rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 35 min. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wg Ustawy Prawo górnicze i geologiczne kopaliny dzielą się na 

a)

 

podstawowe i pospolite. 

b)

 

uŜyteczne i główne. 

c)

 

lokalne i światowe. 

d)

 

pospolite, rzadkie i bardzo rzadkie. 

 
2.  Wg Ustawy Prawo górnicze i geologiczne

 

kopalinami nie są 

a)

 

wody podziemne. 

b)

 

solanki. 

c)

 

wody lecznicze. 

d)

 

wody termalne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

3.  Wg Ustawy przedsiębiorcą jest 

a)

 

podmiot posiadający koncesję na prowadzenie działalności regulowanej ustawą. 

b)

 

kaŜdy kto chce prowadzić wydobycie kopalin. 

c)

 

kaŜdy kto chce prowadzić poszukiwania. 

d)

 

geolog prowadzący badania geologiczne. 

 
4.  Część  tekstowa  dokumentacji  geologicznej  wykonywanej  w  przypadku  zmiany 

dokumentacji nie  zawiera 
a)

 

strony tytułowej dokumentacji, karty informacyjnej. 

b)

 

kategorii kwalifikacji prac geologicznych, daty sporządzenia dokumentacji. 

c)

 

opisu zadania geologicznego, charakterystyki graficznej dokumentowanego obszaru. 

d)

 

karty informacyjnej, mapy przeglądowej. 

 

5.

 

Na  część  graficzną  dokumentacji  geologicznej  wykonywanej  w  przypadku  zmiany 
dokumentacji składają się między innymi 
a)

 

mapy przeglądowe, mapy geologiczno-gospodarcze i hydrogeologiczne. 

b)

 

profile geologiczne, wyrobiska górnicze i wnioski. 

c)

 

charakterystyki  geograficzne  dokumentowanego  obszaru,  mapy  sytuacyjno-
wysokościowe i mapy geologiczno-inŜynierskie. 

d)

 

mapy specjalne, zestawienia wyników i karta informacyjna. 

 

6.  Strona tytułowa dokumentacji geologicznej nie zawiera 

a)

 

nazwy i adresu podmiotu, który finansuje wykonanie dokumentacji. 

b)

 

daty sporządzania dokumentacji. 

c)

 

wypunktowanych miejsc pobrania próbek geologicznych. 

d)

 

nazwy i adresu podmiotu wykonującego prace geologiczne. 

 

7.  Wyniki  opróbowania  złoŜa  oraz  wyniki  badań  specjalistycznych  (geologiczno-

inŜynierskich, hydrogeologicznych i gazowych) naleŜy umieścić w 
a)

 

załącznikach. 

b)

 

dodatku do dokumentacji geologicznej eksploatowanego złoŜa kopaliny stałej. 

c)

 

dzienniki prac. 

d)

 

bazie danych geologicznych. 

 

8.  „Obszar" oznacza znajdujące się poza granicami jurysdykcji państwowej 

a)

 

dno mórz i oceanów oraz ich podziemie. 

b)

 

obszar państwa nadbrzeŜnego. 

c)

 

linię brzegową państwa nadbrzeŜnego. 

d)

 

powierzchnię państwa nadbrzeŜnego. 

 

9.  Załącznikiem do koncesji powinny być 

a)

 

mapy z naniesionymi granicami obszaru i terenu górniczego. 

b)

 

przekroje geologiczne. 

c)

 

opisy terenu górniczego. 

d)

 

mapy hydrologiczne. 

 

10.  Koncesja wydana na podstawie Ustawy nie wygasa, wówczas, gdy 

a)

 

upłynął czas, na jaki została wydana. 

b)

 

stała się bezprzedmiotowa. 

c)

 

nie minął czas wydania koncesji. 

d)

 

doszło do zrzeczenia się koncesji. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

11.  Kopie decyzji koncesyjnych otrzymują 

a)

 

pracownicy administracji geologicznej i nadzoru górniczego. 

b)

 

osoby współpracujące z nadzorem górniczym i administracją geologiczną. 

c)

 

regionalni przedstawiciele nadzoru górniczego i administracji geologicznej. 

d)

 

miejscowe organy administracji geologicznej i nadzoru górniczego. 

 
12.

 

Przedsiębiorca,  który  uzyskał  koncesję  na  wydobywanie  kopaliny  systemem 
odkrywkowym  zobowiązany  jest  do  przeznaczenia  na  fundusz  równowartość  likwidacji 
zakładu górniczego 
a)

 

10% naleŜnej 

opłaty eksploatacyjnej. 

b)

 

30% 

naleŜnej 

opłaty eksploatacyjnej. 

c)

 

40% 

naleŜnej 

opłaty eksploatacyjnej. 

d)

 

80% 

naleŜnej 

opłaty eksploatacyjnej. 

 
13.  Jeśli  przedsiębiorca  posiada  koncesję  na  poszukiwanie,  rozpoznawanie  i  wydobywanie 

kopalin  pospolitych  to  wydobycie  kopalin  w  ciągu  roku  kalendarzowego  nie  moŜe 
przekroczyć 
a)

 

10 000 m

3

b)

 

20 000 m

3

c)

 

5 000 m

3

d)

 

100 000 m

3

 

14.  Jeśli  przedsiębiorca  posiada  koncesję  na  poszukiwanie,  rozpoznawanie  i  wydobywanie 

kopalin pospolitych to obszar działalności nie moŜe przekroczyć: 
a)

 

1 ha. 

b)

 

2 ha. 

c)

 

5 ha. 

d)

 

10 ha. 

 
15.  Granice obszaru koncesyjnego i terenu górniczego wyznacza 

a)

 

organ koncesyjny, w uzgodnieniu z Prezesem WyŜszego Urzędu Górniczego. 

b)

 

Starosta. 

c)

 

Wojewoda. 

d)

 

Minister Środowiska. 

 
16.  Organ administracji geologicznej ma na przyjęcie dokumentacji koncesyjnej 

a)

 

6 miesiące. 

b)

 

1 miesiąc. 

c)

 

2 miesięce. 

d)

 

2 tygodnie. 

 
17.  Sejm Polski ratyfikował Konwencje Narodów Zjednoczonych o prawie morza w 

a)

 

2002 r 

b)

 

1998 r. 

c)

 

1995 r. 

d)

 

1982 r. 

 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

18.  Organizacja  zgodnie  ze  swoimi  normami,  regułami  i  procedurami,  przyznaje 

wykonawcy, wyłączne prawo do 
a)

 

badań i eksploatacji określonych kategorii zasobów na obszarze wskazanym w planie 
pracy. 

b)

 

badań i eksploatacji wszystkich zasobów. 

c)

 

badań wszystkich zasobów. 

d)

 

eksploatacji wszystkich zasobów. 

 
19.  JeŜeli  jednak  wnioskodawca  przedstawia  do  zatwierdzenia  plan  pracy  obejmujący  tylko 

etap badań, to 
a)

 

otrzymuje prawo do wykonania tylko badań. 

b)

 

otrzymuje prawo badań i eksploatacji wszystkich kopalin w obszarze. 

c)

 

otrzymuje prawo eksploatacji wszystkich kopalin w obszarze. 

d)

 

nie otrzymuje prawo badań i eksploatacji kopalin w obszarze. 

 

20.  Kontrolę nad działalnością w Obszarze ma 

a)

 

Organizacja. 

b)

 

ONZ. 

c)

 

Unia Europejska. 

d)

 

Państwa nadbrzeŜne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Stosowanie przepisów prawa podczas wykonywania prac geologicznych  

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

7. LITERATURA 
 

1.

 

BaŜyński  J.,  Drągowski  A.,  Frankowski  Z.,  Kaczyński  R.,  Rybicki  S.,  Wysokiński  L.: 
Zasady sporządzania dokumentacji geologiczno-inŜynierskich. Ministerstwo Środowiska 
i PIG, Warszawa 1999 

2.

 

Dąbrowski  S.,  Górski  J.,  Kapuściński  J.,  Przybyłek  J.,  Szczepański  A.:  Metodyka 
zasobów  eksploatacyjnych  ujęć  zwykłych  wód  podziemnych.  Poradnik  metodyczny. 
Przedsiębiorstwo Geologiczne POLGEOL S.A. HYDROONSULT Sp. z.o.o., Warszawa 
2004 

3.

 

Gruszczyk  H.:  Metodyka  poszukiwań  złóŜ  kopalin  stałych.  Wydawnictwo  Geologiczne, 
Warszawa 1986 

4.

 

Gugała Z.:

 

ZłoŜa kopalin – wycena (część I) 

http://www.ssrm.kielce.pl/aktualnosci/biuletyn3.html 

5.

 

http://wshiu.poznan.pl/pliki/wyklad_04_podstawy_prawne.doc 

6.

 

http://www.rcie.lodz.pl/dokumenty/broszury/cie/informator_o_ochronie_srodowiska.pdf 

7.

 

http://www.studenci.wwshe.edu.pl/wyklady/gotowce/marzena/ekologia.doc 

8.

 

Jabłońska  M.:  Tysiące  odpadów.  Biuletyn  Górniczy,  Ekologia,  nr  11-12,  2004, 
http://www.giph.com.pl/bg/2004_11-12/odpady.html

 

9.

 

Kicki  J:  Formalno  -  prawne  aspekty  działalności  geologiczno-górniczej  –  klasyfikacja 
zasobów”, http://www.szkola.min-an.krakow.pl/wyklady/download/wyk_02.ppt#282,44 

10.

 

Kodeks postępowania administracyjnego 

11.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kodeks_post%C4%99powania_administracyjnego 

12.

 

Konstytucja PRL 

13.

 

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza. Dz.U. nr 59, poz. 543 z 2002 r. cz. 
VI Szelf kontynentalny 

14.

 

Kubiak  K.:  Piractwo  i  terroryzm  morski.  Nowe  wyzwania  dla  bezpieczeństwa 
międzynarodowego. http://www.wns.dswe.pl/fileadmin/user_upload/wszechnica/04.pdf 

15.

 

Nieć M., Jędrzejewska A., Sałaciński R., Stefanowicz J.A., Uberman R.: Problemy prawa 
geologicznego  i  górniczego  oraz  moŜliwe  i  niezbędne  kierunki  jego  zmian  Przegląd 
Geologiczny, vol. 55, nr 2, 2007 

16.

 

Nieć M.:

 

działalności administracji geologicznej. 

Przegląd Geologiczny, vol. 53, nr 6, 

2005 

17.

 

Prawo geologiczne. Dział I Przepisy ogólne 
http://www.eljot.slupsk.net/prawo.php?od=1&do=175&prawo=g&zal=1 

18.

 

Prawo geologiczne. Dział II Prace geologiczne. Rozdział 1. 
http://www.eljot.slupsk.net/prawo.php?od=176&do=296&prawo=g&zal=1 

19.

 

Przegląd Geologiczny, vol. 53, nr 12, 2005 

20.

 

Radwanek-Bąk  B.:  Podstawy  waloryzacji  złóŜ  kopalin  skalnych  dla  ich  ochrony” 
Przegląd Geologiczny, vol. 53, nr 5, 2005 

21.

 

Rozporządzenie  Ministra  Środowiska  z  dnia  6  lipca  2005  r.  w  sprawie  szczegółowych 
wymagań,  jakim  powinny  odpowiadać  dokumentacje  geologiczne  złóŜ  kopalin  Na 
podstawie art. 50 ust. 1  pkt 2 lit. a ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne 
i górnicze (Dz. U. Nr 27) 

22.

 

Stan  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  górnictwie  zwalczanie  zagroŜenia  pyłami 
szkodliwymi  dla  zdrowia  w  kopalniach  węgla  kamiennego.  Materiały  na  posiedzenie 
Rady Ochrony Pracy 19 kwiecień 2007 r 

23.

 

Szachułowicz J.: Prawo wodne komentarz. Wydawnictwo prawnicze Lexis nexis sp. z.o. 

24.

 

Szamałek  K.:  Perspektywy  zagospodarowania  kopalin  oceanicznych.  Studium 
Międzynarodowe – International Realations nr 3-4 (t. 34)/2006  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

25.

 

Szamałek  K.:  Podstawy  geologii  gospodarczej  i  gospodarki  surowcami  mineralnymi 
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007 

26.

 

Trembecki  A.  S.:  Szacowanie  zasobów  złóŜ  surowców  mineralnych.  Wydawnictwo 
Geologiczne, 1974

 

27.

 

Ustawa Prawo wodne 

28.

 

Ustawa Prawo budowlane 

29.

 

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 

30.

 

Ustawa Prawo geologiczne i górnicze” Dz. U. z 1 marca 1994 

31.

 

Wojtczak K.: Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego,

 

http://www.pgi.gov.pl/pdf/pg_2005_07_03.pdf

 

32.

 

Zarys zmian w prawie geologicznym i górniczym http://www.swiat-kamienia.pl/pl/index. 
php?option=com_content&task=view&id=334&Itemid=35 

 
Czasopisma: 

 

Lex Polski Serwer Prawa 

 

Przegląd Geologiczny 

 

Górnictwo Odkrywkowe 

 

Technika Poszukiwań Geologicznych 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000