background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 

 

Anna Syska 

 
 
 
 
 
 
 

Prowadzenie wywiadu chorobowego  
322[03].Z1.01

 

 
 
 
 

 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 

 

 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:

 

lek. med. Konrad Szymczyk 
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Anna Syska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[03].Z1.01 
„Prowadzenie  wywiadu  chorobowego”,

 

zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 

zawodu higienistka stomatologiczna. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10 

5.1.

 

Badania przesiewowe i podstawowa terminologia 

10 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

10 

5.2.

 

Badania podmiotowe i ankietowe 

13 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

13 

5.3.

 

Wywiad z pacjentem 

17 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

17 

5.4.

 

Dokumentacja medyczna i zasady etyki 

21 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.

 

Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie higienistka stomatologiczna. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  umiejętności  jakie  powinien  posiadać  uczeń  przed  przystąpieniem 
do realizacji jednostki modułowej, 

 

cele kształcenia, umiejętności jakie uczeń opanuje podczas realizacji programu jednostki 
modułowej, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia  zawierające  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania–uczenia  się 

oraz środki dydaktyczne, 

 

ewaluację  osiągnięć,  po  zrealizowaniu  programu  jednostki  modułowej  pozwoli  ocenić 
poziom nabytych umiejętności, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania:  wykładu,  ćwiczeń 
praktycznych, dyskusji dydaktycznej, metody analizy przypadków. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  od  samodzielnej  do 

zespołowej. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

322[03].Z1.01 

Prowadzenie wywiadu 

chorobowego 

322[03].Z1 

Badania stomatologiczne 

322[03].Z1.02 

Wykonywanie badań jamy ustnej  

322[03].Z1.03 

Opracowywanie planu profilaktyczno-

leczniczego 

322[03].Z1.04 

Prowadzenie dokumentacji 

stomatologicznej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawową terminologią stomatologiczną, 

 

stosować zasady higieny jamy ustnej, 

 

rozróŜniać choroby jamy ustnej, 

 

rozwiązywać problemy w zakresie badań podmiotowych, 

 

planować profilaktykę chorób jamy ustnej, 

 

komunikować się z uczestnikami procesu pracy, 

 

rozwiązywać problemy w zakresie wykonywania zadań zawodowych, 

 

obsługiwać komputer z dostępem do Internetu, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcia: zdrowie, choroba, badania przesiewowe, 

 

określić zasady przeprowadzania badań podmiotowo-ankietowych pacjentów,  

 

określić  zasady  przeprowadzania  stomatologicznego  badania  podmiotowego  dla  celów 
kariologicznych, periodontologicznych i ortodontycznych, 

 

nawiązać kontakt z pacjentem, 

 

ocenić moŜliwości komunikacyjne osób w róŜnym wieku, 

 

uzyskać informacje dotyczące przebytych i współistniejących chorób oraz wykonywanych 
zabiegów operacyjnych, 

 

uzyskać informacje dotyczące przyjmowanych leków oraz występujących uczuleń, 

 

uzyskać informacje na temat występujących dolegliwości stomatologicznych,  

 

ocenić jakość przeprowadzonego badania podmiotowego oraz dokonać interpretacji jego 
wyników, 

 

udokumentować informacje w indywidualnej karcie pacjenta, 

 

zastosować ogólnie przyjęte normy etyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Badania stomatologiczne 322[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie wywiadu chorobowego 322[03].Z1.01 

Temat:  Prowadzenie wywiadu z pacjentem. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

uzasadnić konieczność przeprowadzania wywiadu z pacjentem, 

 

wymienić elementy dialogu pacjenta ze stomatologiem, 

 

scharakteryzować częste schorzenia pacjentów, 

 

uzasadnić wybór odpowiednich metod wywiadu z pacjentem, 

 

sporządzić harmonogram prawidłowej wizyty u stomatologa, 

 

przedstawić kategorie pacjentów, 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

praca w zespole, 

 

przydział zadań zawodowych, 

 

ocena stopnia wykonania zadania. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wuczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 3–4-osobych grupach. 

 
Czas: 4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze, 

 

arkusze papieru, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Opracuj plan wywiadu stomatologa z pacjentem. 

 
Przebieg zajęć: 
Etap wstępny 
1.

 

Podanie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom celu ogólnego i celów szczegółowych zajęć. 

3.

 

Podział uczniów na zespoły zadaniowe i wybór lidera. 

4.

 

Wyjaśnienie zasad pracy w zespole. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Etap właściwy 
 

Praca w zespołach. 

 

Etap I. Informacje 
1.

 

Nauczyciel  omawia  istotę  prawidłowo  zaplanowanej  wizyty  u  stomatologa.  Przedstawia 
jej strukturę. 

2.

 

Nauczyciel omawia poszczególne elementy wywiadu z pacjentem. 

3.

 

Nauczyciel daje zespołom moŜliwość zadawania pytań i określenia dolegliwości, z którą 
pacjent zgłosił się. 

 

Etap II. Konstrukcja planu wywiadu w zespołach zadaniowych 
1.

 

Zespoły określają rodzaje pytań do poszczególnych schorzeń. 

2.

 

Dyskusja  w  zespołach  nad  treściami,  jakie  powinny  znajdować  się  w  poszczególnych 
elementach wywiadu z pacjentem. 

3.

 

Lider  zespołu  przydziela  kaŜdemu  członkowi  zespołu  do  opracowania  dwa  dialogi  do 
przedstawienia. 

4.

 

Uczniowie pracują samodzielnie, zapisując na kartkach treści, jakie powinny znaleźć się 
w przydzielonym dialogu. 

5.

 

Uczniowie  w  ramach  zespołu  wymieniają  się  kartkami  i  ewentualnie  dopisują  swoje 
propozycje. 

6.

 

Lider zespołu zbiera wszystkie karteczki i wspólnie z zespołem ustalają ostateczną wersję 
wywiadu z pacjentem. 

 

Etap III. Prezentacja w formie multimedialnej projektu: „Dialog z pacjentem” 
1.

 

KaŜdy  zespół  w  ciągu  tygodnia  ma  przygotować  prezentację  multimedialną  wywiadu 
z pacjentem. 

2.

 

Na zajęciach kaŜdy zespół przedstawia prezentację multimedialną, omawiając i uzasadniając 
treści zawarte w wywiadzie oraz określa rodzaj schorzenia. 

 

Etap IV. Ocena projektów 
1.

 

Nauczyciel wraz z uczniami ocenia plany wywiadu z pacjentem pod kątem poprawności 
i atrakcyjności prezentacji. 

2.

 

Nauczyciel przydziela kaŜdemu zespołowi punkty za prezentację. 

3.

 

Uczniowie  w  zespole  rozdzielają  punkty  w  zaleŜności  od  stopnia  zaangaŜowania 
w przygotowanie prezentacji. 

 

Etap V. Podsumowanie 
1.

 

Uczniowie  uzasadniają  potrzebę  tworzenia  planu  wywiadu  z  pacjentem,  zwłaszcza 
w sytuacji, kiedy zgłasza się do dentysty po raz pierwszy. 

2.

 

Uczniowie omawiają trudności, jakie napotkali w trakcie realizacji zadania. 

 

Praca domowa 

Wyszukaj w Internecie przykładowy plan wywiadu z pacjentem. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Higienistka stomatologiczna 322[03] 

Moduł: 

Badania stomatologiczne 322[03].Z1 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie wywiadu chorobowego 322[03].Z1.01 

Temat:  Zasady prowadzenia dokumentacji. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności analizy dokumentacji. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać źródła informacji o chorobie pacjenta, 

 

rozróŜnić dokumentację wewnętrzną i zewnętrzną, 

 

przeprowadzić analizę dokumentacji, 

 

rozróŜnić zasady etyczne. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca zespołowa. 

 

Czas: 3 godzin dydaktycznych. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru, 

 

Poradnika dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

Panorama firm, 

 

katalogi branŜowe, 

 

prasa. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Etap I
 
1. 

 

Określenie tematu zajęć. 

2. 

 

Wyjaśnienie tematu, celu ogólnego i celów szczegółowych. 

3. 

 

Przedstawienie uczniom zadania: 

 

zaplanuj  pracę  stomatologa,  który  zaczyna  swoją  pracę  i  pragnie  mieć 
uporządkowaną dokumentację, oraz chce przestrzegać zasad etyki. 

4. 

 

Przypomnienie zasad pracy w zespole. 

5. 

 

Podział uczniów na cztery zespoły zadaniowe. 

6. 

 

Przydział ról poszczególnym zespołom: 

 

dwa zespoły pełnią rolę stomatologów chcących przestrzegać zasady etyki, 

 

pozostałe  dwa  zespoły  pełnią  rolę  stomatologów,  którzy  chcą  uporządkować 
dokumentację. 

7. 

 

Zespoły zadaniowe opracowują strategię działania. 

8. 

 

Zespoły poszukują informacji o karcie pacjenta oraz zasadach etyki stomatologa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9. 

 

Dwa zespoły planujące zadania stomatologów pracujących zgodnie z etyką. 

10. 

 

Pozostałe zespoły przygotowują informacje o dokumentacji i prezentacja multimedialną. 
 

Etap II 
1. 

 

Prezentacja informacji o dokumentacji. 

2. 

 

Wybór zespołu, który najlepiej określił etyczne zasady dentysty. 

3. 

 

Wybór zespołu, który najlepiej zdefiniował i przedstawił kartę pacjenta. 

4. 

 

Nauczyciel ocenia pracę zespołów przydzielając im punkty, które uczniowie rozdzielają  
w zaleŜności od stopnia zaangaŜowania w przygotowanie i prezentację zadania. 

 

Zakończenie zajęć 

Nauczyciel  przypomina  uczniom  skąd  moŜna  uzyskać  informację  na  temat  etyki 

lekarskiej i dokumentacji. 
 
Praca domowa 

Wyszukaj  przykłady  dokumentacji  prowadzonych  w  szpitalach  o  róŜnej  specyfice  oraz 

materiały określające zasady etyki dla innych zawodów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. 

ĆWICZENIA 

 

5.1.  Badania przesiewowe i podstawowa terminologia 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Przeczytaj stwierdzenia zawarte w tabeli i zaznacz czy są one prawdziwe, czy fałszywe. 

 

Tabela do ćwiczenia 1

 

STWIERDZENIA 

PRAWDA 

FAŁSZ 

Palenie papierosów nie szkodzi zdrowiu. 

 

 

Mamy wpływ na swoje zdrowie. 

 

 

Badania przesiewowe są tylko w stomatologii. 

 

 

Polacy często chorują na nadciśnienie. 

 

 

Czynniki ryzyka to np. stres. 

 

 

Zdrowie to nieosiągalny stan w naszych czasach. 

 

 

Badania przesiewowe wykonują tylko sanitariusze. 

 

 

Na wynik badań przesiewowych ma wpływ grupa krwi. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

   

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący badań przesiewowych, 

2)

 

przeczytać zdania, zawarte w tabeli, 

3)

 

postawić X w odpowiedniej kolumnie, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na  podstawie  analizy  przypadków,  zidentyfikuj,  który  z  wymienionych  męŜczyzn  ma 

największe predyspozycje do chorób, zaś który jest najzdrowszy. 

 

Opisy przypadków 
Przypadek A 

Paweł  jeździ  często  na  rowerze,  wieczorem,  gdy  wraca  z  pracy  siada  przed  telewizorem. 

Delektuje  się  chipsami,  bądź  spoŜywaniem  schabowego  o  22  w  nocy.  W  pracy  jest 
szanowanym szefem, jednak „wyścig szczurów” strasznie go stresuje. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Przypadek B 

Adam zaczyna „weekend od środy”,  wtedy to z kolegami zaczyna odwiedzać wszystkie 

bary w mieście. Uwielbia drinki, whisky i mocne papierosy. W pracy wieczny stres połączony 
z  problemami  osobistymi  nie  daje  mu  spokoju,  relaksuje  się,  kiedy  zaprosi  koleŜankę  na 
późną, obfitą kolację. 
 
Przypadek C 

Grzegorz  regularnie  chodzi  na  badania  kontrolne,  rozmawia  ze  swoim  lekarzem 

o higienie  zdrowia.  Ma  równieŜ  wspaniałego  stomatologa,  który  wpaja  mu  zasady  higieny 
jamy  ustnej.  Biega  dwa  razy  w  tygodniu,  nie  pali  papierosów,  a  alkohol  spoŜywa  tylko 
okazyjnie. 

 

Najbardziej zdrowym męŜczyzną jest …….., poniewaŜ ……………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………...
………………………………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………... 
Największe prawdopodobieństwo choroby występuje u ……….., poniewaŜ ………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………….…….. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący badań przesiewowych, 

2)

 

przeanalizować przypadki, 

3)

 

zidentyfikować cechy zdrowego i chorego człowieka, 

4)

 

zidentyfikować najbardziej chorego i najbardziej zdrowego męŜczyznę, 

5)

 

wyniki przedstawić ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

analiza przypadku. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Uzasadnij konieczność przeprowadzania badań przesiewowych, zidentyfikuj ich mocne  

i słabe strony. Czy jest korzystne dla pacjenta, Ŝe takie badania moŜna wykonać? 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący badań przesiewowych, 

2)

 

przeanalizować informacje z róŜnych źródeł o badaniach przesiewowych, 

3)

 

przeanalizować mocne i słabe stron badań przesiewowych, 

4)

 

przedstawić graficznie wnioski, 

5)

 

wyniki zaprezentować na forum. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metaplan. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

arkusz papieru,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 
 

Uzupełnij  rysunek  dziedzinami  medycyny,  w  których  stosuje  się  najczęściej  badania 

przesiewowe. 
 

ą

d!

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 4

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący badań przesiewowych, 

2)

 

wyszukać  odpowiednie  dziedziny  medycyny,  w  których  najczęściej  przeprowadza  się 
badania przesiewowe, 

3)

 

dokonać oceny celu przeprowadzania badań przesiewowych. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

Badania 

przesiewowe 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Badania podmiotowe i ankietowe 

 
4.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i zaznacz czy są one prawdziwe czy fałszywe. 

 
Tabela do ćwiczenia 1

 

ZDANIA 

PRAWDA 

FAŁSZ 

Zapalenie przyzębia to paradontoza. 

 

 

Ubytki zębów to próchnica. 

 

 

Wada zgryzu to paradontoza. 

 

 

Ból samoistny występuje pod wpływem bodźców zewnętrznych. 

 

 

Higiena jamy ustnej nie ma wpływu na powstawanie próchnicy. 

 

 

Ś

cieranie zębów moŜe spowodować powaŜne zaburzenia ortodontyczne. 

 

 

Czas ma wpływ na powstanie paradontozy. 

 

 

Badanie podmiotowe to badanie fizykalne. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący badań podmiotowych, 

2)

 

przeczytać zdania zawarte w tabeli, 

3)

 

postawić X w odpowiedniej kolumnie, 

4)

 

zaprezentować ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Zidentyfikuj czynniki wpływające na powstawanie paradontozy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący badań podmiotowych, 

2)

 

wybrać dwie sytuacje opisujące profilaktykę paradontozy, 

3)

 

wskazać odpowiednie czynniki wpływające na powstanie paradontozy, 

4)

 

przeprowadzić ocenę rodzajów paradontozy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wstaw  w  brakujące  miejsca  słowa:  stomatolog,  wskaźnik  próchnicy,  wywiad  z  pacjentem, 

badania podmiotowe, alergia, krwawienie dziąseł, tak aby zdania były prawidłowo sformułowane. 
 

Stomatolog  zanim  przejdzie  do  badania  przedmiotowego,  powinien  przeprowadzić 

………………………………………………………………………………………………… 

Dane  pacjenta,  wiek,  przebyte  choroby,  przyjmowanie  leków,  alergie  to  wszystko 

wchodzi w skład ……………………………………………………………………..……… 

Paradontoza objawia się najczęściej ……………………………………………………. 
PUW to symbol …………………………………………………………………………. 
Borowaniem zębów i przeprowadzaniem wywiadu z pacjentem zajmuje się ……………. 
Kichanie,  katar  sienny,  przyjmowanie  leków  przeciwhistaminowych,  stany  zapalne  po 

materiałach  wypełniających  zęba,  te  czynniki  mogą  świadczyć  o  występowaniu  ……… 
…………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący badań podmiotowych, 

2)

 

przeczytać zdania, 

3)

 

wstawić brakujące wyrazy, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

 

Zainscenizuj wizytę u stomatologa pacjenta cierpiącego na:  

 

krwawienie z dziąseł, 

 

próchnicę. 

 

Przeprowadź badanie podmiotowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący badań podmiotowych, 

2)

 

zaplanować scenkę, 

3)

 

wcielić się w rolę pacjenta lub lekarza, 

4)

 

prawidłowo przeprowadzić badanie podmiotowe, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

inscenizacja. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Wpisz na rysunku czynniki wpływające na powstawanie próchnicy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 5

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

   

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący badań podmiotowych, 

2)

 

wymienić czynniki wpływające na powstanie próchnicy, 

3)

 

uzupełnić rysunek, 

4)

 

dokonać oceny czynników ryzyka próchnicy, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Próchnica 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Wywiad z pacjentem 
 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Przeczytaj zdania zawarte w tabeli i zaznacz czy są one prawdziwe czy fałszywe. 

 

Tabela do ćwiczenia 1

 

ZDANIA 

PRAWDA 

FAŁSZ 

Dentysta powinien przeprowadzić wywiad z pacjentem. 

 

 

Stomatolog nie musi wzbudzać empatii. 

 

 

Dentystę nie interesują leki przyjmowane przez chorego. 

 

 

Z pacjentami w róŜnym wieku w inny sposób lekarz powinien rozmawiać. 

 

 

Lekarz kaŜdemu moŜe polecić NLPZ. 

 

 

Pacjent nie musi informować lekarza, Ŝe choruje na WZW B (wirusowe zapalenie 
wątroby typu B). 

 

 

Alergia nie ma wpływu na leczenie. 

 

 

Pacjent po wszczepieniu zastawek serca wymaga specjalnego traktowania. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

   

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący prowadzenia wywiadu z pacjentem, 

2)

 

przeczytać zdania zawarte w tabeli, 

3)

 

postawić X w odpowiedniej kolumnie, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

  

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przeprowadź analizę przypadków i odpowiedz na pytania: 

1.

 

Jak powinien zachowywać się lekarz w stosunku do pacjenta? 

2.

 

Jakie pytania powinien zadawać lekarz? 

3.

 

Który z przedstawionych przypadków jest korzystniejszy dla pacjenta? 

4.

 

Dlaczego stomatolog musi pamiętać o przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem? 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Opisy przypadków 
Przypadek A 

Do stomatologa przychodzi pacjent po raz pierwszy. Lekarz w pośpiechu zakłada fartuch, 

nie  patrzy  na  pacjenta,  mówi  bardzo  cicho,  aby  chory  usiadł  na  fotelu.  Zapomina 
o nawiązaniu kontaktu z pacjentem i w pośpiechu prosi, aby pacjent otworzył jamę ustną, nie 
pytając o nic zaczyna borować pierwszy napotkany ubytek. 

 

Przypadek B 
 

Dentystę odwiedza po raz pierwszy pacjent w średnim wieku. Stomatolog wita go ciepło, 

zaprasza  do  gabinetu,  następnie  pyta  w  jakim  wieku  jest  chory,  czy  ostatnio  przebył  jakieś 
operacje i czy ma skłonności do alergii. Następnie pyta się o dolegliwości z jakimi przyszedł, 
analizuje wiadomości jakie uzyskał i zaczyna pracę. 

 

Przypadek C 

Lekarz  przyjmuje  po  raz  pierwszy  pacjenta.  Wypytuje  się  go  o  dolegliwości  z  którymi 

przyszedł i czym prędzej zaczyna pracę. W trakcie zabiegu następują komplikacje, bo pacjent 
ma zaburzenia krzepnięcia krwi i epilepsję. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

   

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący prowadzenia wywiadu z pacjentem, 

2)

 

przeprowadzić analizę przypadków, 

3)

 

odpowiedzieć na pytania, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Przedstaw scenki, w których jedna osoba będzie pacjentem, druga stomatologiem: 

 

pacjentem  jest  osoba  starsza,  nieśmiała,  małomówna  i  bojaźliwa,  stomatologiem  jest 
osoba młoda, chętna do pracy, ale z małym doświadczeniem, 

 

pacjentem jest nastolatek, stomatologiem osoba starsza, zmęczona. 

 

W scenkach staraj się pokazać: 

 

jakie cechy powinien posiadać stomatolog, 

 

jak nie powinien rozmawiać z pacjentem, 

 

jakie dane lekarz powinien uzyskać od pacjenta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący prowadzenia wywiadu z pacjentem, 

2)

 

ułoŜyć scenariusz scenek, w których zawarte będą odpowiedzi na zadane pytania, 

3)

 

zaprezentować scenkę, 

4)

 

przeprowadzić dyskusję na temat scenek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

inscenizacja. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Zidentyfikuj czynniki wpływające na prawidłowo przeprowadzoną wizytę u stomatologa. 

 

Wskazówki do realizacji. 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący prowadzenia wywiadu z pacjentem, 

2)

 

wybrać dwie sytuacje, dla których planuje przeprowadzić analizę wizyty u stomatologa, 

3)

 

wyszukać odpowiednie cechy stomatologa, 

4)

 

przeprowadzić ocenę wywiadu z pacjentem, 

5)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 5 
 

Wpisz  do  tabeli  najczęściej  zadawane  pytania  podczas  wywiadu  stomatologicznego 

dotyczące czynników ryzyka próchnicy. 

 
Tabela do ćwiczenia 5 

PYTANIA 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

   

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący prowadzenia wywiadu z pacjentem, 

2)

 

wyszukać pytania stosowane w wywiadzie, 

3)

 

przeprowadzić ocenę czynników ryzyka próchnicy. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4.  Dokumentacja medyczna i zasady etyki 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Przeanalizuj zawarte w  Kodeksie Etyki  Lekarskiej informacje dotyczące  przechowywania 

dokumentacji medycznej. Odpowiedz na pytania: 

 

jak jest definiowana dokumentacja medyczna? 

 

czy spotkałeś się juŜ kiedyś z taką dokumentacją? 

 

czy lekarz, który nie przechowuje zgodnie z zasadami dokumentacji medycznej postępuje 
etycznie? 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący dokumentacji medycznej, 

2)

 

wyszukać w Kodeksie Etyki Lekarskiej informacje o dokumentacji medycznej, 

3)

 

przeanalizuj ustawę, 

4)

 

odpowiedzieć na pytania, 

5)

 

przedyskutować odpowiedzi w grupie, 

6)

 

przedstawić wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Kodeks Etyki Lekarskiej, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Wymień  i  scharakteryzuj  cechy  lekarza  stomatologa,  który  działa  zgodnie  z  etyką.  Jaki 

ma to wpływ na kształtowanie jego wizerunku? 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący zasad etyki, 

2)

 

scharakteryzować cechy lekarza działającego zgodnie z etyką, 

3)

 

przedstawić wyniki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Kodeks Etyki Lekarskiej, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Przeprowadź rozmowę z pacjentem, który przyszedł kilka minut po zakończeniu Twojej 

pracy, oraz z pacjentem, który przynosi dodatkowe pieniądze za badania. Uwzględnij zasady 
etyki lekarskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący zasad etyki, 

2)

 

wyszukać w Kodeksie etyki jakich sytuacji lekarz powinien unikać, 

3)

 

przeanalizować zasady etyczne, 

4)

 

przeprowadzić scenki w formie dialogu, 

5)

 

przedyskutować treści scenek grupie, 

6)

 

zaprezentować wnioski z ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

inscenizacja, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Kodeks Etyki Lekarskiej, 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

Poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Ćwiczenie 4 
 

Wpisz na rysunku podstawowe cechy dokumentacji stomatologicznej. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 4

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia oraz wskazać źródła informacji. 

   

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować materiał nauczania dotyczący dokumentacji medycznej, 

2)

 

wyszukać cechy dokumentacji, 

3)

 

przeanalizować wyszukane cechy, 

4)

 

uzupełnić rysunek, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

 

Dokumentacja 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  wywiadu 
chorobowego” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 5, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 6, 8, 9, 15, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.  c,  2.  d,  3.  c,  4.  d,  5.  c,  6.  d,  7.d,  8.  c,  9.  d,  10.  b,  11.  a, 

12. b, 13. c, 14. c, 15. d, 16. c, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić specjalność lekarską 

Zidentyfikować badania przesiewowe 

Zidentyfikować środki do pielęgnacji jamy 
ustnej 

RozróŜnić środki o działaniu 
przeciwpróchniczym 

PP 

Określić środki do pielęgnacji zębów 

Zidentyfikować zasady higieny jamy ustnej 

PP 

RozróŜnić czynniki powodujące próchnicę 

Wskazać objawy paradontozy 

PP 

Zidentyfikować cele badań 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10 

RozróŜnić metody badania podmiotowego 

11 

Określić czynniki wpływające na stan zębów 

12 

Zidentyfikować przysięgę Hipokratesa 

13 

Określić rangę badań profilaktycznych. 

14 

Wskazać źródło pomocy w razie urazu zębów 

15 

Zidentyfikować informacje w wywiadzie 
lekarskim 

PP 

16 

RozróŜnić objawy choroby zębów 

17 

RozróŜnić środki znieczulające 

PP 

18 

Zidentyfikować osoby uprawnione do 
przeprowadzania badań stomatologicznych 

PP 

19 

RozróŜnić leki jakie mogą stosować kobiety 
w ciąŜy podczas leczenia stomatologicznego 

20 

Zidentyfikować pojęcie badania podmiotowego 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Tobie  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Tobie wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Lekarz, który zajmuje się leczeniem zębów i higieną jamy ustnej to 
a)

 

higienista. 

b)

 

internista. 

c)

 

dentysta. 

d)

 

dermatolog. 

 

2.

 

Badania przesiewowe przeprowadza się 
a)

 

tylko u osób dorosłych. 

b)

 

tylko u dzieci. 

c)

 

tylko u kobiet w ciąŜy. 

d)

 

u dzieci i osób dorosłych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

3.

 

Szczoteczki do mycia zębów nie naleŜy przechowywać 
a)

 

w kubeczku. 

b)

 

blisko pasty do zębów. 

c)

 

w zamkniętym pudełeczku. 

d)

 

w łazience. 

 

4.

 

Głównym składnikiem w pastach działającym przeciwpróchniczo jest 
a)

 

wapń. 

b)

 

woda. 

c)

 

Ŝ

elazo. 

d)

 

fluor. 

 

5.

 

Nici stomatologiczne słuŜą do 
a)

 

higieny języka. 

b)

 

zabiegów stomatologicznych. 

c)

 

czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. 

d)

 

dekoracji gabinetu stomatologicznego. 

 

6.

 

Higiena jamy ustnej polega 
a)

 

tylko na regularnym myciu zębów. 

b)

 

tylko na płukaniu jamy ustnej. 

c)

 

tylko na nitkowaniu.  

d)

 

na myciu zębów, płukaniu i nitkowaniu. 

 

7.

 

Węglowodany powodują 
a)

 

wzrost zębów mlecznych. 

b)

 

zmianę pH. 

c)

 

próchnicę. 

d)

 

próchnicę i zmieniają pH jamy ustnej. 

 
8.

 

Krwawiące dziąsła to objaw 
a)

 

rosnącego zęba. 

b)

 

polepszenia się stanu jamy ustnej. 

c)

 

paradontozy. 

d)

 

wad Ŝuchwy. 

 
9.

 

Badania przesiewowe przeprowadza się w celach 
a)

 

polepszenia gleby, upraw. 

b)

 

ekologicznych, ulepszenia Ŝywności ekologicznej. 

c)

 

farmaceutycznych, udoskonalenia farmakologii. 

d)

 

medycznych, profilaktycznych. 

 
10.

 

Stomatolog przed przystąpieniem do badania przedmiotowego powinien przeprowadzić 
a)

 

borowanie zęba. 

b)

 

wywiad z pacjentem. 

c)

 

diagnozę. 

d)

 

badanie przesiewowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

11.

 

Na stan zdrowia zębów ma wpływ  
a)

 

higiena jamy ustnej, dieta. 

b)

 

stan wiertła stomatologiczne. 

c)

 

precyzja stomatologa. 

d)

 

tylko dieta. 

 
12.

 

Lekarz składa przysięgę według praw etyki 
a)

 

Sokratesa. 

b)

 

Hipokratesa. 

c)

 

Seneki. 

d)

 

Arystotelesa. 

 
13.

 

W stomatologii waŜniejsza od leczenia jest  
a)

 

miła aparycja stomatologa. 

b)

 

higieniczny gabinet. 

c)

 

profilaktyka. 

d)

 

niska cena zbiegu. 

 

14.

 

Jeśli pojawiają się widoczne urazy zębów, naleŜy zwrócić się do 
a)

 

ortopedy. 

b)

 

chirurga. 

c)

 

ortodonty. 

d)

 

pielęgniarki. 

 

15.

 

W wywiadzie lekarskim nie znajduje się 
a)

 

wiek pacjenta. 

b)

 

choroba na jakie cierpi. 

c)

 

leki jakie przyjmuje. 

d)

 

pytanie o wyznanie religijne. 

 

16.

 

Objawami próchnicy są 
a)

 

bóle w klatce piersiowej. 

b)

 

zawroty głowy. 

c)

 

bóle zębów. 

d)

 

krwawienie dziąseł. 

 

17.

 

Lidokaina to środek 
a)

 

zapobiegający próchnicy. 

b)

 

stosowany do znieczuleń. 

c)

 

składnik pasty. 

d)

 

związek o budowie fenolowej. 

 
18.

 

Badanie przesiewowe jest przeprowadzane 
a)

 

tylko przez lekarzy. 

b)

 

przez lekarzy i pielęgniarki. 

c)

 

tylko przez pielęgniarki. 

d)

 

tylko przez stomatologów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

19.

 

Kobiety w ciąŜy mogą spoŜywać NLPZ 
a)

 

bez przeciwwskazań. 

b)

 

nawet przekraczać dawki terapeutyczne tych leków. 

c)

 

codziennie. 

d)

 

w określonych warunkach, jedynie po konsultacji z lekarzem. 

 
20.

 

Badania podmiotowe mogą składać się z 
a)

 

wywiadu z pacjentem. 

b)

 

badania przedmiotowego. 

c)

 

badania przesiewowego. 

d)

 

badania toksykologicznego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Prowadzenie wywiadu chorobowego 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

TEST 2

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  wywiadu 
chorobowego” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 6, 7, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. c, 2. c, 3. d, 4. c, 5. d, 6. c, 7. c, 8. a, 9. a, 10. c, 11. c, 

12. b, 13. a, 14. d, 15. b, 16. c, 17. d, 18. d, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zasady etyki lekarskiej 

Zidentyfikować zasady wypełniania recept 

RozróŜnić objawy choroby dziąseł. 

PP 

 RozróŜnić specjalności lekarskie. 

Określić czynniki ryzyka choroby 

Zidentyfikować rodzaje chorób 

PP 

RozróŜnić metody badania przedmiotowego 

PP 

Zdefiniować pojęcie badania podmiotowego 

Określić czynniki wpływające na wzrost 
wydzielania śliny 

PP 

10 

Zidentyfikować czynniki powodujące 
próchnicę 

11 

Określić czas tworzenia próchnicy 

12 

Wskazać metody higieny jamy ustnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

13 

RozróŜnić rodzaje dokumentacji 

14 

Określić znaczenie higieny jamy ustnej 

15 

Zidentyfikować rodzaje pacjentów 

PP 

16 

Określić czynniki wywołujące wzrost 
wydzielania śliny 

17 

Zidentyfikować elementy historii choroby 

18 

RozróŜnić badanie przedmiotowe 

PP 

19 

Zidentyfikować czynniki wskazujące na 
wadę zgryzu 

20 

RozróŜnić środki do higieny jamy ustnej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszystkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.

 

Stomatolog moŜe nawiązywać kontakty z przedstawicielami firm farmaceutycznych 
a)

 

jeŜeli zaprezentuje preparat nie przebadany klinicznie. 

b)

 

jeśli za tym kontaktem kryje się wartościowa nagroda. 

c)

 

jeśli jest to zgodne z Kodeksem Etyki Lekarskiej. 

d)

 

jeśli za tym kryje się mało wartościowa nagroda. 

 
2.

 

Lekarz powinien wypisać receptę 
a)

 

nieczytelnie. 

b)

 

dowolnie. 

c)

 

zawsze czytelnie. 

d)

 

szybko. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

3.

 

Krwawienie dziąseł to objaw 
a)

 

próchnicy. 

b)

 

zapalenia ucha. 

c)

 

alergii. 

d)

 

paradontozy. 

 
4.

 

Wadami zgryzu zajmuje się 
a)

 

weterynarz. 

b)

 

lekarz pulmunolog. 

c)

 

ortodonta. 

d)

 

farmaceuta. 

 
5.

 

Czynnikiem ryzyka chorób jest 
a)

 

sport. 

b)

 

oglądanie telewizji. 

c)

 

czytanie ksiąŜek. 

d)

 

stres. 

 
6.

 

Polacy często chorują na 
a)

 

malarię. 

b)

 

trąd. 

c)

 

nadciśnienie. 

d)

 

gorączkę krwotoczną. 

 
7.

 

Badanie przedmiotowe odbywa się za pomocą 
a)

 

obmacywania. 

b)

 

rozmawiania. 

c)

 

wywiadu. 

d)

 

mikroskopu. 

 
8.

 

Anamnesis to badanie 
a)

 

podmiotowe. 

b)

 

przesiewowe. 

c)

 

ankietowe. 

d)

 

przedmiotowe. 

 
9.

 

Na wzrost wydzielania śliny wpływa 
a)

 

zatrucie rtęcią. 

b)

 

leki uspakajające. 

c)

 

wiek. 

d)

 

płeć. 

 
10.

 

Wpływ na próchnicę ma 
a)

 

ilość zębów. 

b)

 

kaŜdy czynnik. 

c)

 

morfologia zęba. 

d)

 

tylko wiek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

11.

 

Czas tworzenia próchnicy 
a)

 

zawsze jest taki sam i wynosi 1 dzień. 

b)

 

zawsze jest taki sam i wynosi 2 dni. 

c)

 

jest róŜny. 

d)

 

jest taki sam, ale nie wynosi 2 dni. 

 

12.

 

Nitkowanie to dodatkowa metoda higieny, która 
a)

 

musi być stosowana co 3 lata. 

b)

 

musi być stosowane codziennie. 

c)

 

moŜe być stosowane co 1,5 roku. 

d)

 

nie musi być stosowana. 

 

13.

 

Dokumentacja stomatologiczna moŜe być 
a)

 

wewnętrzna. 

b)

 

boczna. 

c)

 

nieistotna. 

d)

 

mniej istotna. 

 

14.

 

Higienę jamy ustnej  
a)

 

zalecano juŜ 20 lat temu. 

b)

 

zalecano juŜ 50 lat temu. 

c)

 

stosowali wcześniej tylko Grecy. 

d)

 

stosowali Grecy i inne narody staroŜytne. 

 

15.

 

W klasyfikacji według Jańczuka jedną z grup pacjentów to 
a)

 

niegrzeczni. 

b)

 

zrównowaŜeni. 

c)

 

grzeczni. 

d)

 

posłuszni. 

 

16.

 

Wzrost wydzielania śliny następuje po 
a)

 

lekach uspakajających. 

b)

 

barbituranach. 

c)

 

zatruciu rtęcią. 

d)

 

zatruciu benzenem. 

 

17.

 

W skład historii choroby nie wchodzi 
a)

 

imię, nazwisko. 

b)

 

wiek. 

c)

 

diagnoza. 

d)

 

historia choroby (schorzenia na, które cierpi pacjent). 

 

18.

 

Status praesens to 
a)

 

badania przedmiotowe. 

b)

 

badania podmiotowe. 

c)

 

badania przesiewowe. 

d)

 

stan obecny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

19.

 

Zasypianie z otwartymi ustami, moŜe być spowodowane 
a)

 

zapaleniem płuc. 

b)

 

zaburzeniami zgryzu. 

c)

 

syntezą kolagenu. 

d)

 

funkcją wątroby. 

 

20.

 

Płyn do płukania jamy ustnej to 
a)

 

aspiryna. 

b)

 

elmex. 

c)

 

fervex. 

d)

 

woda utleniona. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  LITERATURA 

 

1.

 

Jańczuk Z.: Profilaktyka profesjonalna w stomatologii. PZWL, Warszawa 2005 

2.

 

Rokitiańska M. : Podstawy ortodoncji. Wydawnictwo Akademickie, Bydgoszcz 2004 

3.

 

Rosłan-Szulc K.: Abc twoich zębów. Endirpol, Gdańsk 1994 

4.

 

Spiechowicz E. : Protetyka stomatologiczna. PZWL, Warszawa 1998 

5.

 

Studzińska-Pasieka: Angielski dla stomatologów. Bestom, Łódź 2005 

6.

 

Volz U.: Dbaj o zęby. Interspan, Styczeń 2006 

 
Źródła internetowe 
7.

 

www.zdrowie.pl 

8.

 

www. stomatologia.pl 

 

Literatura metodyczna 
1.

 

Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 

3.

 

Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „śak”, 
Warszawa 2003 

4.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

5.

 

Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999