background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Andrzej Kulka 

 

 

 
U
Ŝytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji 
rolniczej 321[05].Z1.02 

 

 

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Halina Garbowska 
mgr inŜ. Daniel Grzesiak 
 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Andrzej Kulka 
 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Rafał Rzepkowski 
 
 
 
 
 

 
 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[05].Z1.02, 

„UŜytkowanie    maszyn    i    urz

 

ą

dzeń

    stosowanych    w    produkcji    rolniczej”,   zawartej 

w modułowym programie nauczania dla zawodu technik rolnik. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

5.1. Agregaty stosowane w rolnictwie 

13 

5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

5.2.  Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

5.3. Maszyny i urządzenia do produkcji zwierzęcej 

21 

5.3.1.  Ćwiczenia 

21 

5.4. Energia elektryczna, niekonwencjonalne źródła energii 

23 

5.4.1.  Ćwiczenia 

23 

5.5. Eksploatacja sprzętu rolniczego 

25 

5.5.1.  Ćwiczenia 

25 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

28 

7.  Literatura 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik rolnik, w jednostce modułowej 
321[05].Z1.02  „UŜytkowanie  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w produkcji rolniczej”, 
zawartej w modułowym programie nauczania dla tego zawodu. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

− 

cele kształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia, 

− 

wskazówki do realizacji ćwiczeń, 

− 

sposób wykonania ćwiczenia, 

− 

metody nauczania, 

− 

wyposaŜenie stanowiska pracy, 

− 

ewaluacja osiągnięć ucznia, 

– 

wykaz literatury. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  powinny  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy  zespołowej.  W  trakcie  realizacji  programu  nauczania 
naleŜy  korzystać  z  róŜnych  źródeł  informacji,  takich  jak:  podręczniki,  poradniki,  normy, 
katalogi, przepisy i regulaminy, instrukcje i inne źródła informacji. 

Prowadzenie  zajęć  metodami  aktywizującymi  i  praktycznymi  wymaga  od  nauczyciela 

przygotowania takich materiałów, jak: 

− 

instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

instrukcje stanowiskowe, 

− 

scenariusze projektów. 

WaŜnym  elementem  procesu  dydaktycznego  jest  system  sprawdzania  i  oceny  osiągnięć 

szkolnych  ucznia.  W  celu  przeprowadzenia  pomiaru  dydaktycznego,  nauczyciel  moŜe 
posłuŜyć się zamieszczonym w rozdziale 6 przykładami róŜnych zadań testowych. 
W tym rozdziale zamieszczono równieŜ: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktacje zadań i uczenia się, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

321[05].Z1.01 

Obsługiwanie i prowadzenie ciągnika 

rolniczego 

321[05].Z1 

Mechanizacja  

w gospodarstwie rolnym

 

321[05].Z1.02 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń 

stosowanych w produkcji rolniczej 

321[05].Z1.03 

Gospodarowanie sprzętem rolniczym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE  

 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

określać podstawowe wielkości i jednostki układu SI, 

− 

określać podstawowe pojęcia fizyczne ze statyki, kinematyki, dynamiki, 

− 

określać i stosować podstawowe zasady elektrotechniki i termodynamiki, 

− 

określać i stosować przepisy ruchu drogowego, 

− 

stosować technikę kierowania ciągnikiem rolniczym, 

− 

wykonywać czynności kontrolno-obsługowe ciągnika rolniczego, 

− 

przewidywać  i wskazywać  zagroŜenia  dla  zdrowia  i Ŝycia  ludzkiego  oraz  środowiska 
przyrodniczego,  

− 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy, 

− 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

sklasyfikować  i  scharakteryzować  maszyny,  narzędzia  i  urządzenia  stosowane 
w procesach produkcyjnych gospodarstwa rolnego, 

− 

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do uprawy i doprawiania gleby, 

− 

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do nawoŜenia mineralnego i organicznego, 

− 

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do siewu i sadzenia roślin uprawnych, 

− 

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do pielęgnacji i ochrony roślin, 

− 

zastosować zasady obsługi maszyn i narzędzi do zbioru roślin uprawnych, 

− 

obsłuŜyć maszyny i urządzenia stosowane do przygotowania pasz, 

− 

zastosować zasady obsługi i konserwacji urządzeń do doju i schładzania mleka, 

− 

określić zasady działania urządzeń do usuwania odchodów, 

− 

zastosować zasady obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji zwierzęcej, 

− 

określić zasady doboru silników elektrycznych do napędu maszyn, 

− 

scharakteryzować  instalację  elektryczną  stosowaną  w  budynkach  inwentarskich  oraz 
określić sposoby jej zabezpieczania, 

− 

określić sposoby wykorzystywania niekonwencjonalnych źródeł energii, 

− 

wykorzystać  programy  komputerowe  dotyczące  technologii  wykonywania  prac 
związanych z produkcją roślinną i zwierzęcą, 

− 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca:….…………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  Technik rolnik 321[05] 
Moduł: 

Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1 

Jednostka modułowa:

 

UŜytkowanie  maszyn  i urządzeń  stosowanych  w produkcji 
rolniczej 321[05].Z1.02 

Temat: Jak przygotować i przeprowadzić dój? 

Cel  ogólny:  przygotowanie  do  pracy,  obsługa  i  konserwacja  maszyn  i  urządzeń  do  doju 
i przechowywania mleka. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

przygotować do pracy urządzenia do doju mechanicznego, 

− 

przygotować do doju krowy mleczne, 

− 

wykonać czynności przedudojowe, 

− 

wykonać dój mleka dojarką, 

− 

wykonać czynności poudojowe, 

− 

umyć i zdezynfekować urządzenia do doju, 

− 

sprawdzić prawidłowość działania zbiorników na mleko. 

 

Metody nauczania–uczenia się

− 

pogadanka, 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca samodzielna uczniów. 

 

Uczestnicy: uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej w zawodzie technik rolnik. 

 

Czas:  4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

obora z krowami mlecznymi, 

− 

obora wyposaŜona w dojarkę, myjnię i zbiornik na mleko, 

− 

narzędzia do przygotowania stanowiska udojowego, 

− 

narzędzia do przygotowania krowy do doju, 

− 

ś

rodki do mycia i dezynfekcji, 

− 

podręcznik, zeszyt, przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć
1)  Wprowadzenie do tematu zajęć. 
2)  Przedstawienie celów zajęć. 
3)  Realizacja tematu: „Jak przygotować i przeprowadzić dój?”. 
– 

nauczyciel wyjaśnia zasady przygotowania i przeprowadzania doju mechanicznego, 

– 

nauczyciel wyjaśnia zasady budowy, działania i obsługi dojarki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

– 

nauczyciel  prezentuje  filmie  przedstawiający  sposoby  dojenia  krów  mlecznych  przy 
pomocy dojarki, 

4)  Praktyczna część zajęć: 
– 

uczniowie przygotowują stanowiska do doju, 

– 

uczniowie przygotowują krowy do doju, 

– 

uczniowie przeprowadzają dój mechaniczny, 

– 

uczniowie wykonują czynności poudojowe, 

– 

uczniowie wykonują mycie i dezynfekcję urządzeń udojowych, 

– 

uczniowie sprawdzają prawidłowość działania urządzeń do schładzania mleka, 

– 

w trakcie wykonywania zadania nauczyciel, udziela wskazówek i koryguje błędy uczniów 
w wykonywanym ćwiczeniu, 

– 

po  wykonanym  zadaniu,  uczniowie  porządkują  swoje  stanowisko  pracy  i  przygotowują 
prezentację wykonanego zadania, 

5)  Dyskusja podsumowująca pracę uczniów. 
6)  Posumowanie wykonania zadania przez uczniów, ocena prac, 
7)  Zadanie pracy domowej.  
 
Zako
ńczenie zajęć 
Praca domowa 
Przeanalizuj przepisy prawne i ustal normę skupową dla mleka. 

 

Ewaluacja: 
Uzyskanie  informacji  zwrotnej  od  uczniów  w  czasie  dyskusji  podsumowującej  dotyczącej 
trudności i problemy z jego wykonaniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  Technik rolnik 321[05] 
Moduł: 

Mechanizacja w gospodarstwie rolnym 321[05].Z1 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie  maszyn  i urządzeń  stosowanych  w produkcji 
rolniczej 321[05].Z1.02, 

Temat: Przygotowanie do pracy, obsługa i konserwacja pługa. 

Cel ogólny: opanowanie umiejętności przygotowania do pracy, obsługi i  konserwacji pługa.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

rozpoznać elementy pługa, 

– 

sprawdzić stan techniczny elementów pługa, 

– 

wykonać proste naprawy elementów roboczych pługa, 

– 

wymienić lemiesz pługa, 

– 

połączyć pług z ciągnikiem, 

– 

wykonać wstępne poziomowanie wzdłuŜne i poprzeczne, 

– 

ustawić wstępnie głębokość pracy pługa, 

– 

sprawdzić poprawność regulacji, 

– 

wykonać konserwację pługa. 

 

Metody nauczania–uczenia się

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca uczniów w zespołach 2 osobowych, 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w grupach. 

 

Uczestnicy: uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej w zawodzie technik rolnik. 
 
Czas:
  4 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  instrukcja do wykonania ćwiczenia, 
–  instrukcje obsługi ciągnika i pługa, 
–  ciągnik, z wyposaŜeniem TUZ, 
–  pług z wymiennymi lemieszami, 
–  podstawowe narzędzia monterskie, 
–  materiały eksploatacyjne i konserwacyjne (śruby, smar). 

 

Przebieg zajęć
1)  Wprowadzenie do tematu zajęć. 
2)  Przedstawienie celów zajęć. 
3)  Realizacja tematu: „Przygotowanie do pracy, obsługa i konserwacja pługa”, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

Nauczyciel: 

– 

przedstawia cel ogólny i cele szczegółowe zajęć, 

– 

wyjaśnia budowę i zasady działania pługa,  

– 

wskazuje elementy robocze pługa i określa ich stan techniczny, 

– 

analizuje zasady agregatowania narzędzi z ciągnikiem, 

– 

pokazuje sposoby regulacji pługa, 

– 

dokonuje sprawdzenia poprawności regulacji, 

– 

przypomina zasady konserwacji i przechowywania sprzętu 

– 

przypomina zasady bhp obowiązujące przy wykonywaniu ćwiczenia, 

– 

nadzoruje prace uczniów. 

Uczniowie: 
– 

czytają zadanie i instrukcję wykonania zadania,  

– 

określają typ ciągnika i pługa, 

– 

czytają instrukcję obsługi ciągnika i instrukcję obsługi pługa, 

– 

określają części zamienne i materiały eksploatacyjny, 

– 

określają narzędzia monterskie i materiały konserwacyjne. 

 
Zadanie dla ucznia

Przygotuj  pług  zagonowy  do  wykonania  orki  na  głębokość  20  cm.  Wykonaj  przegląd  stanu 
technicznego  elementów  roboczych  i  ich  wymianę,  a  następnie  wykonaj  niezbędne  wstępne 
regulacje, zakonserwuj elementy robocze i odstaw narzędzie do miejsca przechowywania. 

Instrukcja wykonania zadania 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1)  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2)  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz niezbędnych narzędzi i maszyn, 
c)  wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji, 

3)  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania. 

b)  sprawdź stan techniczny elementów roboczych pługa, 
c)  dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania. 

4)  Przejdź do wykonania zadania: 

a)  sprawdź stan techniczny pługa, w razie konieczności wymień elementy robocze, 
b)  połącz ciągnik z pługiem zachowując zasady agregatowania, 
c)  wykonaj niezbędne wstępne regulacje pługa, 
d)  dokonaj konserwacji elementów roboczych pługa, 
e)  ustaw pług w miejscu przechowywania, 
f)  wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 

i ochrony przeciwpoŜarowej, 

g)  zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji. 

5)  Zaprezentuj wykonane zadanie: 

a)  omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia regulacji agregatu, 
b)  oceń jakość wykonanych przez siebie prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Zawód: Technik rolnik 
Symbol cyfrowy zawodu 321[05] 
 
PESEL 

Data urodzenia 

Numer stanowiska 

 
 

 

dzień  miesiąc  

rok

 

 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz  czynności  związane  z  przygotowaniem  pługa  do  pracy  i  jego  konserwacją, 
uwzględniając kolejność ich wykonania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 
2. Wykaz narzędzi, maszyn niezbędnych do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
3. Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
Praktyczne wykonanie ćwiczenia. 

 

Etap 1 planowanie 
–  kaŜdy uczeń wypełnia plan działania. 
 
Etap 2 organizowanie 

uczniowie grupowo organizują stanowisko pracy, 
–  gromadzą  i  rozmieszczają  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

instrukcje niezbędne do wykonania zadania. 

–  dobierają środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania zadania. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Etap 3 wykonanie 
uczniowie w 2 osobowych zespołach wykonują poszczególne czynności, zespoły wymieniają 
się zadaniami, pozostali uczniowie obserwują i notują spostrzeŜenia, 

− 

sprawdzają stan techniczny pługa, w razie konieczności wymieniają elementy robocze, 

− 

łączą ciągnik z pługiem zachowując zasady agregatowania, 

− 

wykonują  niezbędne  wstępne  regulacje  pługa  –  poziomowanie  poprzeczne  i  wzdłuŜne, 
głębokość pracy, 

− 

sprawdzają poprawność wykonanych regulacji, 

− 

dokonują konserwacji elementów roboczych pługa, 

− 

odstawiają pług do miejsca przechowywania. 

 

Etap 4 prezentowanie 
uczniowie prezentują wykonane zadanie – kaŜda grupa swoje czynności 

− 

omawiają sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia regulacji agregatu, 

− 

oceniają jakość wykonanych przez siebie prac. 

 

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Sprawdź sposób zakonserwowania narzędzi do uprawy roli w gospodarstwie swoich rodziców 
(szkolnym) i oceń ich stan techniczny. 
 
Ewaluacja 
Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły  nieprawidłowości.  Uczniowie  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły 
im trudności i jak ich unikać na przyszłość. Nauczyciel z uczniami dokonuje wspólnej oceny 
ich pracy.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Agregaty stosowane w rolnictwie 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zagregatuj  pług  obracalny  zawieszany  z  ciągnikiem  rolniczym,  sprawdź  poprawność 

mocowania sprzęgu i pracę układu hydraulicznego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób 

jego 

wykonania. 

Agregatowanie 

pługa 

obracalnego 

wymaga 

pewnego 

doświadczenia.  Najpierw  naleŜy  połączyć  pług  z  ciągnikiem  i  sprawdzić  jakość  połączenia 
a następnie połączyć układ hydrauliczny i uruchomić go. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować pług i ciągnik do agregatowania, 
4)  uruchomić ciągnik rolniczy i podjechać do pługa, 
5)  załoŜyć lewe cięgło, 
6)  dopasować i załoŜyć prawe cięgło, 
7)  załoŜyć łącznik górny, 
8)  połączyć szybkozłącza hydrauliczne, 
9)  sprawdzić poprawność połączeń, 
10)  sprawdzić działanie instalacji hydraulicznej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

pług zawieszany obracalny, 

− 

łącznik górny, sworznie i zawleczki, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

instrukcje obsługi ciągnika i pługa, 

− 

poradnik dla ucznia, zeszyt i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Zagregatuj  kopaczkę  elewatorową  z  ciągnikiem  rolniczym,  sprawdź  poprawność 

mocowania sprzęgu i wałka przekaźnika mocy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  jego  wykonania.  Agregatowanie  kopaczki  naleŜy  rozpocząć  od  połączenia  jej 
z ciągnikiem  i  sprawdzić  jakość  połączenia,  a  następnie  połączyć  wałek  przekaźnika  mocy 
i sprawdzić osłony i jego działanie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować kopaczkę i ciągnik do agregatowania, 
4)  uruchomić ciągnik rolniczy i podjechać do kopaczki, 
5)  załoŜyć lewe cięgło, 
6)  dopasować i załoŜyć prawe cięgło, 
7)  połączyć i zabezpieczyć wałek przekaźnika mocy, 
8)  sprawdzić poprawność połączeń, 
9)  sprawdzić działanie WOM. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

kopaczka elewatorowa, 

− 

łącznik górny, sworznie i zawleczki, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

instrukcje obsługi ciągnika i kopaczki elewatorowej, 

– 

poradnik dla ucznia, zeszyt i przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Połącz  przyczepę  rolniczą  z  ciągnikiem  rolniczym,  sprawdź  sposób  mocowania  i pracę 

układu pneumatycznego i hydraulicznego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  jego  wykonania.  Przed  uruchomieniem  układu  hydraulicznego  naleŜy  sprawdzić 
jakość połączeń na szybkozłączach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować przyczepę do połączenia z ciągnikiem, 
4)  uruchomić ciągnik rolniczy i podjechać do przyczepy, 
5)  połączyć przyczepę z ciągnikiem, 
6)  połączyć szybkozłącza pneumatyczne w ciągniku i przyczepie, 
7)  połączyć szybkozłącza hydrauliczne w ciągniku i przyczepie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

8)  sprawdzić poprawność i zabezpieczenia połączeń sworzniowych, 
9)  sprawdzić działanie instalacji pneumatycznej, 
10)  sprawdzić działanie hamulców zespołu, 
11)  sprawdzić działanie instalacji hydraulicznej. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

przyczepa rolnicze, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

instrukcje obsługi ciągnika i przyczepy, 

− 

poradnik dla ucznia, zeszyt i przybory do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.2. Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zagregatuj dwuskibowy pług zawieszany z ciągnikiem, dokonaj jego obsługi technicznej, 

a następnie  dokonaj  wstępnego  poziomowania  pługa,  przy  załoŜeniu,  Ŝe  będzie 
on wykorzystany do orki na głębokość 25 cm na glebie zadarnionej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  jego  wykonania.  Przypomnieć  przepisy  bhp  podczas  pracy  ciągnikiem  rolniczym, 
w czasie  agregatowania  narzędzi  i  podczas  wykonywania  regulacji.  W  czasie  montowania 
kroju naleŜy zachować szczególną ostroŜność. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  ocenić jego stan techniczny, 
4)  wykonać obsługę techniczną pługa, 
5)  zagregatować pług z ciągnikiem, 
6)  zamontować i wyregulować krój tarczowy, 
7)  przeprowadzić poziomowanie wzdłuŜne i poprzeczne, 
8)  ocenić prawidłowość wykonanych regulacji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pogadanka pedagogiczna, 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

dwuskibowy pług zawieszany, 

− 

łącznik górny, sworznie i zawleczki, 

− 

części  wymienne:  lemiesz,  pierś  odkładnicy,  piętka,  śruby  do  mocowania  odkładnicy 
i lemiesza, krój tarczowy, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

taśma miernicza, 

− 

instrukcje obsługi: ciągnika i pługa. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj  i wykonaj  orkę  zagonową  w skład,  pługiem  zawieszanym,  dwuskibowym  na 

polu o określonych wymiarach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  jego  wykonania.  Przypomnieć  przepisy  bhp  podczas  pracy  ciągnikiem  rolniczym, 
w czasie agregatowania narzędzi i podczas wykonywania orki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować pług do pracy. 
4)  zagregatować pług z ciągnikiem, 
5)  rozplanować pole, 
6)  wyznaczyć uwrocia, linię pierwszej bruzdy, 
7)  wykonać orkę zagonową w skład, 
8)  zaorać uwrocia, 
9)  oczyścić pług po pracy i odstawić w miejsce przechowywania, 
10)  ocenić jakość wykonanej pracy, 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

dwuskibowy pług zawieszany, 

− 

łącznik górny, sworznie i zawleczki, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

tyczki, bruzdomierz, taśma miernicza, 

− 

urządzenia do mycia i materiały do konserwacji pługa, 

− 

instrukcje obsługi: ciągnika i pługa, 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj roztrząsacz obornika do wykonania zabiegu nawoŜenia organicznego i wykonaj 

ten zabieg. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  jego  wykonania.  Przypomnieć  przepisy  bhp  podczas  pracy  ciągnikiem  rolniczym, 
w czasie agregatowania maszyn, podczas załadunku roztrząsacza i wykonywania zabiegu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać obsługę techniczną roztrząsacza i wykonać niezbędne regulacje. 
5)  wykonać załadunek obornika na roztrząsacz, 
6)  wykonać zabieg nawoŜenia organicznego, 
7)  ocenić jakość wykonanej regulacji i pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ciągnik rolniczy, 

− 

roztrząsacz obornika, 

− 

ładowacz chwytakowy, 

− 

wał teleskopowy WOM, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia, 

− 

instrukcje obsługi: ciągnika, roztrząsacza obornika i ładowacza chwytakowego. 

 

Ćwiczenie 4 

Przygotuj siewnik uniwersalny do wykonania siewu zbóŜ i wykonaj siew zbóŜ. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp obowiązujące podczas pracy ciągnikiem 
rolniczym, w czasie agregatowania maszyn i podczas pracy z siewnikami rzędowymi. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać obsługę techniczną siewnika i wykonać niezbędne regulacje, 
5)  wykonać próbę kręconą siewnika, 
6)  ustawić znaczniki, 
7)  przygotować pole pod zasiew (wyznaczyć uwrocia), 
8)  wykonać siew zboŜa, 
9)  ocenić jakość przygotowania siewnika do pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ciągnik rolniczy,  

− 

siewnik uniwersalny, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

zboŜe do przeprowadzenia próby i siewu, 

− 

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia, 

− 

instrukcje obsługi: ciągnika i siewnika punktowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Ćwiczenie 5 

Przygotuj  opryskiwacz  i  operatora  do  wykonywania  zabiegu  ochrony  roślin  środkami 

chemicznymi klasy II. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp obowiązujące podczas pracy ciągnikiem 
rolniczym,  w czasie  agregatowania  narzędzi  i  podczas  wykonywania  zabiegu  opryskiwania. 
NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  ubranie  ochronne  operatora  opryskiwacza,  osłony  na  wałku 
przekaźnika mocy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  określić warunki pracy opryskiwaczy ze środkami chemicznymi klasy II, 
3)  zapoznać  się  z  warunkami  pracy  osób  obsługujących  opryskiwacze  ze  środkami 

chemicznymi klasy II, 

4)  przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia, 
5)  przygotować zestaw ochrony osobistej, 
6)  przygotować opryskiwacz do pracy, 
7)  przygotować się do wykonania zabiegu (ubrać w kombinezon ochronny), 
8)  ocenić jakość zabezpieczenia człowieka przy pracy ze środkami chemicznymi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

ciągnik rolniczy,  

− 

opryskiwacz ciągnikowy, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia, 

− 

przepisy bhp przy wykonywaniu oprysku środkami chemicznymi, 

− 

kombinezon ochronny i środki ochrony indywidualnej operatora opryskiwacza. 

 
Ćwiczenie 6 

Przygotuj kosiarkę rotacyjną do koszenia traw z przeznaczeniem na siano. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać obsługę techniczną kosiarki rotacyjnej, 
5)  połączyć kosiarkę z ciągnikiem, 
6)  dokonać regulacji kosiarki, 
7)  wykonać koszenie traw z przeznaczeniem na siano, 
8)  ocenić jakość przygotowania kosiarki i wykonanej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

ciągnik rolniczy,  

− 

kosiarka rotacyjna, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

wałek przekaźnika mocy, 

− 

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia, 

− 

instrukcje obsługi: ciągnika i kosiarki rotacyjnej, 

− 

poradnik dla ucznia, zeszyt. 

 
Ćwiczenie 7 

Przygotuj do pracy kopaczkę elewatorową i wykonaj zbiór ziemniaków. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeczytać instrukcję wykonania ćwiczenia, 
4)  sprawdzić stan techniczny kopaczki elewatorowej, 
5)  wykonać obsługę codzienną kopaczki, 
6)  dokonać niezbędnych regulacji do zbioru ziemniaków, 
7)  wykonać zbiór ziemniaków, 
8)  ocenić jakość przygotowania maszyny i wykonanej pracy. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

kopaczka elewatorowa do ziemniaków 

− 

instrukcja do przeprowadzenia ćwiczenia, 

− 

instrukcja obsługi kopaczki elewatorowej do ziemniaków, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

smarownica i smar stały, 

− 

poradnik dla ucznia, zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

5.3. Maszyny i urządzenia do produkcji zwierzęcej 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Przygotuj urządzenia i stanowiska do zadawania pasz w oborze, przygotuj paszę, wykonaj 

zadawanie pasz dla bydła. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp obowiązujące podczas pracy maszynami 
w  oborze  ze  zwierzętami.  Zwrócić  uwagę  na  jakość  zadawanej  paszy  i  jej  moŜliwe 
zanieczyszczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić stan budynku inwentarskiego, 
2)  określić sposób zadawania pasz w oborze, 
3)  ustalić wyposaŜenie budynku w urządzenia do przygotowania i zadawania pasz, 
4)  przygotować paszę objętościową dla zwierząt, 
5)  przygotować paszę treściwą dla zwierząt, 
6)  oczyścić koryta dla zwierząt z odpadków i zanieczyszczeń, 
7)  zadać paszę treściwą i objętościową 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dostępny budynek inwentarski, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

pasze treściwe i objętościowe, 

− 

urządzenia do przygotowania pasz treściwych i objętościowych, 

− 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj  zwierzęta  i  stanowiska  do  usuwania  obornika  w  oborze,  przygotuj  urządzenia, 

usuń obornik w oborze z krowami mlecznymi. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  jego  wykonania.  Przypomnieć  przepisy  bhp  obowiązujące  podczas  pracy  urządzeń 
w oborze ze zwierzętami, zwrócić uwagę na konieczność przewietrzenia obory. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić stan budynku inwentarskiego, 
2)  określić sposób zadawania pasz w oborze, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

3)  ustalić wyposaŜenie budynku w urządzenia do usuwania obornika, 
4)  oczyścić zwierzęta i stanowiska z odchodów, 
5)  przygotować urządzenia do usuwania obornika, 
6)  usunąć obornik z obory. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dostępny budynek inwentarski ze zwierzętami, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

urządzenia do usuwania odchodów w oborze, 

− 

zeszyt. 

 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj urządzenia, zwierzęta i stanowiska do doju mechanicznego, wykonaj czynności 

wstępne, dój właściwy i czynności poudojowe. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. Przypomnieć przepisy bhp podczas pracy przy zwierzętach. NaleŜy 
zwrócić uwagę na bezpieczeństwo zwierząt i pracujących osób. Zachować szczególną higienę 
pozyskiwania mleka jako produktu Ŝywnościowego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić stan budynkiem inwentarskim, 
2)  ustalić sposób udoju stosowanym w oborze, 
3)  określić wyposaŜenie do doju w budynku inwentarskim, 
4)  przygotować urządzenia do doju, 
5)  przygotować stanowiska i krowy do doju, 
6)  wykonać masaŜ przedudojowy wymienia, 
7)  wykonać dój właściwy dostępną dojarką, 
8)  wykonać czynności poudojowe na stanowisku, 
9)  wykonać mycie i dezynfekcję dojarki,  
10)  schłodzić pozyskane mleko. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dostępny budynek inwentarski z krowami dojnymi, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

urządzenia do doju, mycia i przechowywania mleka, 

− 

zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

5.4. Energia elektryczna, niekonwencjonalne źródła energii 
 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  schemat  instalacji  elektrycznej  budynku  inwentarskiego,  określ  jej  rodzaj, 

rozpoznaj zastosowane sposoby zabezpieczeń i zastosowane urządzenia.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  jego  wykonania.  Przypomnieć  przepisy  bhp  podczas  pracy  z  instalacją  elektryczną. 
Zwrócić uwagę na konieczność stosowania oryginalnych bezpieczników. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  przeanalizować schemat instalacji elektrycznej budynku, 
3)  określić przyłącze sieci elektrycznej, 
4)  określić rodzaj sieci, 
5)  rozpoznać zastosowane zabezpieczenia sieci i człowieka przed poraŜeniem, 
6)  sprawdzić prawidłowość zastosowanych bezpieczników, 
7)  wypisać zastosowane urządzenia elektryczne, 
8)  ocenić prawidłowość działania instalacji elektrycznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

budynek inwentarski z instalacją elektryczną, przyłączem i urządzeniami elektrycznymi, 

− 

skrzynka bezpieczników, 

− 

plan instalacji elektrycznej budynku, 

− 

zeszyt i przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ  sposoby  oraz  moŜliwości  wykorzystywania  odnawialnych  źródeł  energii 

w gospodarstwie szkolnym lub gospodarstwach w Twojej okolicy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  jego  wykonania.  Przypomnieć  o  konieczności  oszczędzania  energii  i  poszukiwania 
odnawialnych źródeł. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić  wielkość  i  rodzaj  produkcji  towarowej  gospodarstwa  szkolnego  lub  innego 

szkoleniowego z Twojej okolicy, 

2)  określić zapotrzebowanie na energię tego gospodarstwa, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

3)  przeanalizować moŜliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie, 
4)  przeanalizować zasoby odnawialnych źródeł energii, 
5)  przeanalizować moŜliwość wytwarzania energii z niekonwencjonalnych źródeł, 
6)  zaproponować wprowadzenie odnawialnych źródeł energii do gospodarstwa. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia przedmiotowe. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

gospodarstwo rolnicze prowadzące produkcję towarową, 

− 

poradnik dla ucznia i literatura dotycząca odnawialnych źródeł energii, 

− 

zeszyt, kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

5.5. Eksploatacja sprzętu rolniczego 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj posezonową konserwację agregatu uprawowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. Konserwację przeprowadzić smarami lub olejami konserwacyjnymi 
– nie uŜywać olejów przepalonych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dobrać narzędzia i materiały konserwacyjne, 
4)  przygotować agregat do konserwacji – oczyścić i umyć, 
5)  uzupełnić ubytki farby, 
6)  przeprowadzić konserwację agregatu uprawowego środkami konserwującymi, 
7)  ocenić sposób zakonserwowania narzędzia, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

agregat uprawowy, 

− 

zestaw kluczy monterskich i podstawowe narzędzia ślusarskie, 

− 

myjka ciśnieniowa, 

− 

ś

rodki konserwujące, farba itp. 

− 

instrukcja obsługi agregatu, 

− 

poradnik dla ucznia, zeszyt. 

 

Ćwiczenie 2 

Opracuj kartę technologiczną uprawy ziemniaka jadalnego, określ potrzebne maszyny, 

zapotrzebowanie na pracę, określ liczbę i moc niezbędnych ciągników. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  jego  wykonania.  W  karcie  technologicznej  zapisać  wszystkie  czynności  od 
przygotowania pola do sadzenia po zbiór i transport plonu do przechowalni zgodnie z przyjętą 
technologią. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wybrać technologię uprawy ziemniaka jadalnego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

4)  zaplanować kolejne czynności z uwzględnieniem terminów agrotechnicznych, 
5)  dobrać niezbędne maszyny i ciągniki, 
6)  zaplanować pracę ludzi, 
7)  wykonać spis niezbędnego sprzętu, 
8)  zaproponować liczbę ciągników, 
9)  ocenić poprawność wykonania projektu. 

 

Tabela 1. Uproszczona karta technologiczna produkcji ……………………………………………………… 

Lp 

Czynność 

Maszyna lub 

narzędzie 

Ciągnik 

Wydajność 

ha/h 

Liczba 

godz. 
pracy 

Liczba 

ludzi 

Termin 

wykonania 

 
 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

normatywy produkcji rolniczej, 

− 

instrukcja obsługi maszyn i ciągników, 

− 

dane techniczne maszyn i ciągników – (prospekty, itp.) 

− 

poradnik dla ucznia i zeszyt. 

 

Ćwiczenie 3 

Oblicz  koszty  eksploatacji  maszyn  do  zbioru  ziemniaków,  uwzględnij  aktualne  ceny 

sprzętu, paliw, energii. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób jego wykonania. NaleŜy przeanalizować ofertę maszyn rolniczych na danym terenie. 
Zgromadzić aktualne cenniki maszyn, paliw, energii, itd. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić zasady bezpiecznej pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wybrać niezbędne maszyny i ciągniki do zbioru ziemniaka, 
4)  zaprojektować niezbędne wskaźniki, 
5)  wyszukać aktualne ceny, 
6)  obliczyć koszty stałe, 
7)  obliczyć koszty zmienne, 
8)  obliczyć koszty jednostkowe w zł/h 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia indywidualne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

normatywy produkcji rolniczej, 

− 

instrukcja obsługi maszyn i ciągników, 

− 

dane techniczne maszyn i ciągników – (prospekty, itp.) 

− 

aktualny wykaz cen maszyn, paliw, energii, itp., 

− 

poradnik dla ucznia i zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

TEST 1  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
„U
Ŝytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 10, 12, 14, 17, 19 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

−   dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dostateczny – co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dobry – co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
−   bardzo dobry  –  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b,  2. c, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a, 
12. b,

 

13. c, 14. d, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. a, 20. d. 

 
Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

Wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Zdefiniować agregat maszynowy 

RozróŜnić rodzaj agregatu 

Scharakteryzować agregat 
półzawieszany 

P  

Określić sposób przenoszenia momentu 
obrotowego  

Scharakteryzować warunki 
prawidłowej pracy maszyny 

Scharakteryzować zasady eksploatacji 

Określić niezawodność maszyny 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

RozróŜnić zuŜycie naturalne 

Wyjaśnić pojęcie korozji 

10  Dobrać narzędzia do doprawiania roli 

PP 

11 

Wyjaśnić przepisy bhp podczas 
transportu ludzi 

12  Dobrać elementy robocze do pielnika 

PP 

13 

Wskazać zastosowanie rozsiewacza 
nawozów 

14  Dobrać siewnik do siewu zbóŜ  

PP 

15 

Wyjaśnić cel stosowania zabiegów 
pielęgnacyjnych 

16  Określić działanie opryskiwacza 

17  Dobrać maszyny do koszenia zielonek 

PP 

18  Objaśnić pracę kombajnu zboŜowego 

19 

Dobrać maszyny do zbioru siana 
i słomy 

PP 

20 

Określić zastosowanie zbieraczy 
pokosów 

 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADA
Ń TESTOWYCH 

 
1.  Agregat maszynowy jest to 

a)  zespół złoŜony z pługa i brony. 
b)  zespół złoŜony z narzędzia i ciągnika. 
c)  kultywator, wały strunowe. 
d)  brona aktywna i siewnik.  
 

2.  Agregat maszynowy złoŜony jednoczynnościowy składa się z 

a)  ciągnika i pługa obracalnego. 
b)  pługa przyczepianego z broną. 
c)  ciągnika i przynajmniej dwóch maszyn wykonujących tą samą czynność. 
d)  ciągnika i agregatu maszynowego. 
 

3.  Maszyna,  która  zawieszona  jest  na  TUZ  i  częściowo  spoczywa  na  kołach  jezdnych 

tworzy 
a)  agregat zawieszany. 
b)  agregat przyczepiany. 
c)  agregat półzawieszany. 
d)  agregat nabudowany. 

 

4.  Moment obrotowy z ciągnika do maszyny przekazywany jest przez 

a)  instalację pneumatyczną. 
b)  instalację hydrauliczną. 
c)  zaczep transportowy. 
d)  wałek przekaźnika mocy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

5.  Warunkiem prawidłowej pracy maszyny jest regularne przeprowadzanie 

a)  obsługi technicznej. 
b)  obowiązkowych przeglądów. 
c)  czyszczenia i mycia sprzętu. 
d)  konserwacji. 
 

6.  Eksploatacja to 

a)  konserwacja sprzętu. 
b)  obsługa sprzętu rolniczego. 
c)  wykonywanie określonych prac. 
d)  celowe działanie związane z wykorzystaniem sprzętu. 

 
7.  Niezawodność maszyny jest to 

a)  zdolność do spełniania postawionych wymagań w określonym czasie. 
b)  zachowanie swoich właściwości uŜytkowych w czasie eksploatacji. 
c)  nie uleganie awariom. 
d)  nie zuŜywanie się części. 

 
8.  ZuŜycie naturalne powstaje na skutek 

a)  długotrwałej pracy mechanizmów. 
b)  pęknięcia lub złamania części. 
c)  braku prawidłowej obsługi. 
d)  zatarcia lub zgięcia części. 

 
9.  Korozja jest to 

a)  zuŜycie awaryjne części. 
b)  proces stopniowego niszczenia metali. 
c)  korzystne oddziaływanie środowiska. 
d)  wada materiału. 

 
10.  Do doprawiania gleby moŜna zastosować 

a)  pługi podorywkowe, kultywatory, głębosze. 
b)  włóki, brony, kultywatory, wały. 
c)  włóki, pługi, brony, agregaty. 
d)  pługi talerzowe, brony, wały. 

 
11.  Na narzędziach i maszynach do pracy w rolnictwie 

a)  nie wolno przewozić ludzi. 
b)  wolno przewozić dorosłe osoby z duŜą ostroŜnością. 
c)  wolno przewozić osoby, pod warunkiem odpowiedniego przystosowania maszyn. 
d)  moŜna przewozić, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia. 

 
12.  Elementy robocze pielnika ciągnikowego stanowią 

a)  obsypniki, dłuta. 
b)  noŜe kątowe, gęsiostopki. 
c)  dłuta, noŜe kątowe, koła podporowe. 
d)  dłuta, spręŜyny, pogłębiacze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

13.  Rozsiewacz nawozów wykorzystywany jest do nawoŜenia nawozami 

a)  organicznymi stałymi. 
b)  organicznymi płynnymi. 
c)  mineralnymi stałymi. 
d)  mineralnymi płynnymi. 

 
14.  Do wysiewu zbóŜ stosowane są siewniki 

a)  punktowe. 
b)  rzędowe. 
c)  rzutowe. 
d)  uniwersalne. 

 
15.  Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych ma na celu 

a)  nawoŜenie roślin. 
b)  sadzenie roślin. 
c)  zapewnienie optymalnych warunków wzrostu. 
d)  zbiór owoców. 

 
16.  Opryskiwacze słuŜą do nanoszenia środka chemicznego na rośliny w postaci 

a)  rozpylonego proszku. 
b)  rozdrobnionych kropel. 
c)  aerozolu. 
d)  podlewania roślin. 

 

17.  Koszenie zielonek na siano jest wykonywane 

a)  ścinaczami zielonek. 
b)  kosiarkami rotacyjnymi, 
c)  sieczkarniami polowymi, 
d)  kombajnami zboŜowymi. 

 
18.  Kombajny stosowane do zbioru umoŜliwiają 

a)  zbiór częściowo zmechanizowany, 
b)  zbiór całkowicie zmechanizowany, 
c)  zbiór z wykorzystaniem narzędzi pomocniczych, 
d)  zbiór ręczny. 

 
19.  Prasy zmiennokomorowe słuŜą do zbierania 

a)  zielonek. 
b)  siana i słomy. 
c)  pociętej zielonki. 
d)  zielonek do zakiszania. 

 
20.  Zbieracze pokosów wykorzystywane są do 

a)  zbierania siana w wały. 
b)  rozdrabniania zielonek. 
c)  transportu siana. 
d)  zbierania i transportu zielonek i siana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
U
Ŝytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

TEST 2  
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
„U
Ŝytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej” 

 

Test składa się z 20  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 4, 7, 11, 13, 15, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

−   dopuszczający – co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dostateczny – co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 
−   dobry – co najmniej 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
−   bardzo  dobry  –  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego.

 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. c, 5. b, 6. a, 7. d, 8. b, 9. a, 10. d, 11. c, 
12. a,  13. d, 14. b, 15. c,  16. a,  17. a,  18. c,  19. c,  20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

Wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

Scharakteryzować narzędzie 

Zastosować sieczkarnię bębnową 

PP 

Wskazać urządzenie do rozdrabniania 

P  

Zastosować dojarkę 

PP 

Wybrać element sterujący dojarki 

Określić częstotliwość usuwania 
obornika z obór płytkich 

Dobrać zastosowanie przenośnika typu 
Delta 

PP 

Wyjaśnić postępowanie z ziarnem po 
zbiorze kombajnem 

Wyjaśnić działanie wielni 

10 

Określić napięcia w instalacji 
trójfazowej 

11  Dobrać bezpieczniki do instalacji 

PP 

12 

Określić sposób zamiany energii przez 
silnik 

13  Wskazać odnawialne źródła energii 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

14  Sklasyfikować elektrownię wiatrową 

15  Dobrać ciągnik rolniczy 

PP 

16 

Wyjaśnić działania czyszczalni do 
nasion 

17 

Określić zasady przechowywania 
ziarna  

18  Scharakteryzować rodzaje agregatów 

19  Określić zasady obsługi sezonowej 

20  Zdefiniować uŜytkowanie maszyn 

 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Narzędzie do wykonania pracy wymaga 

a)  ruchu postępowego. 
b)  dodatkowego ruchu roboczego. 
c)  zawieszeni na TUZ. 
d)  napędu od wałka przekaźnika mocy. 

 

2.  Sieczkarnia bębnowa słuŜy do przygotowania pasz 

a)  objętościowych. 
b)  z roślin okopowych. 
c)  ze zbóŜ. 
d)  półpłynnych. 
 

3.  Rozdrabnianie ziaren zbóŜ wykonuje się 

a)  sieczkarniami. 
b)  śrutownikami. 
c)  parnikami. 
d)  otrząsaczo-siekaczami. 

 
4.  Dojarka przewodowa słuŜy do 

a)  przygotowania do doju krów mlecznych. 
b)  przechowywania mleka. 
c)  doju krów mlecznych. 
d)  dezynfekcji urządzeń udojowych. 

 

5.  Pracą dojarki steruje 

a)  kolektor. 
b)  pulsator. 
c)  kubek udojowy. 
d)  agregat próŜniowy. 
 

6.  Obornik z obór płytkich ściołowych usuwany jest 

a)  codziennie. 
b)  raz na tydzień. 
c)  raz na miesiąc. 
d)  dwa razy w roku. 
 

7.  Przenośniki typu Delta stosuje się w 

a)  owczarniach. 
b)  oborach głębokich, 
c)  oborach płytkich ściołowych, 
d)  oborach płytkich bezściołowych. 
 

8.  Nasiona po zbiorze kombajnem naleŜy 

a)  kalibrować. 
b)  oczyścić. 
c)  posortować. 
d)  nie naleŜy nic wykonywać. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

9.  Wielnia do czyszczenia ziarna wykorzystuje 

a)  strumień powietrza. 
b)  sita oczkowe. 
c)  sita Ŝaluzjowe. 
d)  współczynnik tarcia. 
 

10.  Instalacja elektryczna trójfazowa posiada napięcie 

a)  220V/380V. 
b)  200V. 
c)  500V. 
d)  230V/400V. 
 

11.  Bezpieczniki w instalacji elektrycznej stosuje się w celu 

a)  podniesienia napięcia prądu. 
b)  wykorzystania przepływającego prądy. 
c)  zabezpieczenia instalacji przed przeciąŜeniem. 
d)  oszczędzania energii elektrycznej. 
 

12.  Silnik elektryczny zamienia energię 

a)  elektryczną na mechaniczną. 
b)  mechaniczną na elektryczną. 
c)  elektryczną na chemiczną. 
d)  elektryczną na cieplną. 
 

13.  Kolektor płaski słuŜy do wykorzystania energii 

a)  wiatru. 
b)  ruchu wody. 
c)  róŜnicy poziomów wody. 
d)  słonecznej. 
 

14.  Elektrownie wiatrowe stanowią 

a)  kolektory wiatrowe. 
b)  wiatraki. 
c)  fotoogniwa. 
d)  biogazownie. 
 

15.  Prawidłowo dobrany ciągnik powinien mieć rezerwę mocy 

a)  do 2%. 
b)  nie powinien mieć rezerwy. 
c)  5–15%. 
d)  do 30%. 
 

16.  Czyszczalnią wykorzystującą kształt nasion jest 

a)  Ŝmijka. 
b)  wialnia. 
c)  młynek. 
d)  tryjer. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

17.  Ziarno przeznaczone do przechowywania powinno posiadać wilgotność 

a)  13–14 %. 
b)  8–10%. 
c)  15–20 %. 
d)  do 28%. 
 

18.  Maszyny zawieszone na TUZ ciągnika tworzą agregaty 

a)  przyczepiane. 
b)  nabudowane. 
c)  zawieszane. 
d)  półzawieszane. 
 

19.  Obsługa okresowa wykonywana jest 

a)  co sezon. 
b)  codziennie. 
c)  w ściśle określonym czasie. 
d)  według potrzeb. 
 

20.  Wykonywanie określonych prac przy wykorzystaniu określonej maszyny nazywamy 

a)  eksploatacją. 
b)  uŜytkowaniem. 
c)  trwałością. 
d)  niezawodnością. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
U
Ŝytkowanie maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji rolniczej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40

7. LITERATURA 

 
1.  Buliński J. Miszczak M.: Podstawy Mechanizacji rolnictwaWSiP, Warszawa 1996 
2.  Kowalczuk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa. cz. I .WSiP, Warszawa 2000 
3.  Kowalczuk J., Bieganowski F.: Mechanizacja ogrodnictwa. cz. II .WSiP, Warszawa 2000 
4.  Kozłowska D.: Podstawy mechanizacji. Hortpress, Warszawa 2003 
5.  Kozłowska D.: Mechanizacja rolnictwa. cz. I Hortpress, Warszawa 1996 
6.  Kozłowska D.: Mechanizacja rolnictwa. cz. II Hortpress, Warszawa 2003 
7.  Waszkiewicz Cz.: Maszyny i urządzenia rolnicze. WSiP, Warszawa 1998 
 
Literatura metodyczna 
1.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999 
2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
3.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  1  i  2. 

ITeE, Radom 1999