background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 

 
Elżbieta Małek  
 
 
 
 
 
 
 

Charakteryzowanie budowy i fizjologii skóry 
514[02].Z1.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Anna Uss-Wojciechowska 
mgr Ewa-Bielak 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
mgr marek Rudziński 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modu

 

łowej  514[02].Z1.01, 

„Charakteryzowanie  budowy  i  fizjologii  skóry”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

 

3.  Cele kształcenia 

 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

 

5.  Ćwiczenia 

10 

 

5.1.  Charakterystyka budowy i fizjologii skóry 

10 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

 

5.2.  Twory nabłonkowe skóry (przydatki skórne) 

12 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

 

5.3.  Włosy – budowa, rodzaje i właściwości 

14 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

 

7.  Literatura 

33 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Charakteryzowanie  budowy 

i fizjologii  skóry”,  który  będzie  pomocny  w  przekazywaniu  nowej  wiedzy  i  kształtowaniu 
umiejętności  z  zakresu  anatomii  i  czynności  skóry,  a  także  przydatków  skórnych  ze 
szczególnym uwzględnieniem wiadomości na temat budowy, właściwości i rodzajów włosów. 
Jest  to  wiedza  niezwykle  ważna  dla  fryzjera,  ponieważ  stanowi  podłoże  do  zrozumienia 
zagadnień  dotyczących  patologii  skóry  i  włosów,  które  zostaną  przedstawione  w  kolejnych 
poradnikach.  Zamieszczony  materiał  nauczania  zawiera  najważniejsze  informacje  dotyczące 
wymienionych  zagadnień  i  wskazuje  tematykę,  z jaką uczeń powinien  się  zapoznać  poprzez 
wyszukanie  odpowiednich  informacji  we  wskazanej  literaturze.  Poradnik  zawiera  jedynie 
najważniejsze  informacje  dotyczące  budowy  i  fizjologii  skóry.  Poziom  trudności 
wykonywanych  ćwiczeń  powinien  być  dostosowany  do  możliwości  i  wcześniej 
ukształtowanych  umiejętności  uczniów  oraz  uwzględniać  wyposażenie  pracowni  szkolnych. 
Wykonanie  zaproponowanych  przykładowych  ćwiczeń  pomoże  uczniowi  ukształtować 
niezbędne umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne  jest, aby uczeń  aktywnie 
uczestniczył w zajęciach prowadzonych w większości metodami aktywizującymi, w pracowni 
wyposażonej w różnorodne pomoce anatomiczne.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  
do  podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych, 

− 

sprawdzian  osiągnięć  –  przykładowe  zestawy  pytań.  Pozytywny  wynik  sprawdzianów 
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych

 

514[02].Z1 

Anatomia, fizjologia i choroby skóry 

514[02].Z1.01 

Charakteryzowanie budowy i fizjologii skóry 

514[02].Z1.02 

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych 

514[02].Z1.03 

Rozpoznawanie zaburze

ń wzrostu, uszkodzeń 

i chorób w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem i umiejętnie dokonywać selekcji potrzebnych informacji, 

 

stosować podstawowe techniki uczenia się, 

 

analizować schematy i rysunki, 

 

dostrzegać różnice między opisami, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

dobrać przybory i materiały do wykonania ćwiczenia, 

 

stosować zasady prezentacji i ekspozycji prac plastycznych oraz projektów, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować budowę skóry, 

– 

określić cechy skóry, 

– 

scharakteryzować funkcje skóry, 

– 

scharakteryzować gruczoły skóry, 

– 

omówić budowę korzenia włosa, 

– 

określić warstwy trzonu włosa, 

– 

scharakteryzować barwnik włosa, 

– 

wyjaśnić proces siwienia włosów, 

– 

określić rodzaje włosów ludzkich, 

– 

scharakteryzować cykl wzrostu włosa, 

– 

określić kierunki porastania włosów na ciele człowieka, 

– 

scharakteryzować właściwości włosów, 

– 

rozróżnić kształty włosów głowy, 

– 

rozpoznać cechy zdrowych włosów, 

– 

omówić owłosienie pierwotne, wtórne i ostateczne, 

– 

określić wpływ żywienia na stan skóry i włosów. 

 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Anatomia, fizjologia i choroby skóry   

 

Moduł 514[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie budowy i fizjologii skóry 514[02].Z1.01  

Temat:   Charakterystyka budowy skóry. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności rozpoznawania cech charakterystycznych budowy 

poszczególnych warstw skóry. 

  
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymienić warstwy skóry, 

 

określić warstwy naskórka, 

 

omówić znaczenie poszczególnych warstw naskórka, 

 

scharakteryzować elementy skóry właściwej i tkanki podskórnej, 

 

rozpoznać poszczególne warstwy skóry na schematach/modelach. 

 

Metody nauczania – uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w 2 grupach. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

model budowy skóry, 

 

opis budowy poszczególnych warstw skóry, 

 

przybory do pisania, 

 

arkusz białego papieru.  

 
Czas:
  90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest rozpoznanie i scharakteryzowanie poszczególnych warstw 

skóry na modelu. 
 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów 

z pracą metodą tekstu przewodniego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Z jakich warstw zbudowana jest skóra człowieka? 
2.  Jakie charakterystyczne elementy występują w każdej warstwie skóry? 
3.  Jak rozpoznać poszczególne warstwy, z czym graniczą? 
4.  Jak przeprowadzić charakterystykę budowy skóry? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal sposób rozpoznawania elementów budowy skóry 
2.  Zaplanuj wykonanie ćwiczenia 
3.  Ustal metody charakteryzowania poszczególnych warstw skóry 
4.  Zaplanuj kolejność czynności  
5.  Ustal formę zaprezentowania charakterystyki warstw skóry 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przeprowadź dokładną obserwację modelu skóry. 
2.  Rozpoznaj i nazwij poszczególne warstwy skóry. 
3.  Dokonaj ustalenia cech charakterystycznych poszczególnych warstw skóry. 
4.  Zapisz cechy charakterystyczne rozpoznane na modelu. 
5.  Przeanalizuj granice poszczególnych warstw skóry.  
6.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  

 

SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały rozpoznane wszystkie warstwy skóry? 
2.  Czy prawidłowo zostały nazwane i wskazane warstwy naskórka? 
3.  Czy prawidłowo została opracowana charakterystyka skóry? 
4.  Czy scharakteryzowano wszystkie istotne cechy poszczególnych warstw skóry? 
5.  W jaki sposób zostało zaprezentowane wykonanie zadania? 
 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z  nauczycielem  wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  umiejętności  zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze medycznej informacji na temat cech zdrowej skóry. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Technik usług fryzjerskich 514[02] 
Moduł: 

Anatomia, fizjologia i choroby skóry   

 

Moduł 514[02].Z1 

Jednostka modułowa: 

Charakteryzowanie budowy i fizjologii skóry 514[02].Z1.01  

Temat:   Określanie cech własnej skóry. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności określania cech skóry. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafił: 

 

wymienić cechy skóry zdrowej, 

 

scharakteryzować poszczególne cechy skóry, 

 

opisać metody sprawdzania określonych cech skóry, 

 

rozpoznać cechy własnej skóry.  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna uczniów. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

lupa, 

 

urządzenie do pomiaru grubości skóry, 

 

lusterko, 

 

przybory do pisania, 

 

kartki papieru na brudnopis. 

 
Czas:  90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  scharakteryzowanie poszczególnych cech skóry i metod ich sprawdzania, 

  nauczyciel  przeprowadza  instruktaż  i  pokazuje  metody  rozpoznania  poszczególnych 

cech skóry, 

  nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia, 

  nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu ćwiczenia, 

  uczniowie przeprowadzają analizę cech własnej skóry, 

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  udziela  dodatkowych  wyjaśnień,  w  razie 

potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia, 

  uczniowie notują na kartkach swoje spostrzeżenia dotyczące cech własnej skóry, 

  po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
6.  Uczniowie  porównują  wyniki  oceny  cech  własnej  skóry  z  oceną  skóry  przeprowadzoną 

przez innych uczniów z grupy. 

7.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej pracy. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  medycznej  dodatkowych  (nie  omawianych  na  lekcji)  informacji 

na temat cech skóry zdrowej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Charakterystyka budowy i fizjologii skóry 
 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Porównaj  cechy  własnej  skóry  na  dłoniach  z  cechami  skóry  koleżanki/kolegi  z  grupy. 

Swoje  obserwacje  przedstaw  w  postaci  plakatu.  W  ćwiczeniu  określ  wszystkie  cechy  skóry 
uwzględniając również zarys linii papilarnych i obecność zmian patologicznych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem cech skóry (materiał nauczania 4.1.1.), 
2)  dostrzec i opisać cechy własnej skóry rąk, 
3)  dostrzec i opisać cechy skóry rąk koleżanki z grupy, 
4)  dokonać porównania poszczególnych cech i przedstawić wnioski, 
5)  opracować graficznie plakat i wpisać swoje obserwacje dotyczące cech skóry, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia indywidualne i w 2-osobowych grupach. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

duży arkusz białego papieru, 

 

grube markery w ciemnym kolorze do pisania na papierze (przynajmniej 3 sztuki), 

 

lupa, 

 

kartki papieru na brudnopis, 

 

przybory do pisania, 

 

notatki z zajęć dotyczące omawianego tematu, 

 

literatura zgodna z punktem 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Opisz  budowę  i  funkcje  poszczególnych  warstw  skóry  na  podstawie  analizy 

zaprezentowanego schematu/modelu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem budowy i funkcji skóry (materiał nauczania 4.1.1.), 
2)  wypisać warstwy skóry, 
3)  scharakteryzować poszczególne warstwy skóry. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

model bądź schemat skóry, 

 

przybory do pisania, 

 

duże kartki papieru – format A3, 

 

literatura zgodna z punktem 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Twory nabłonkowe skóry (przydatki skórne)

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Naszkicuj na arkuszu papieru gruczoły łojowe i potowe, przedstaw ich charakterystykę.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką gruczołów skóry (materiał nauczania pkt.4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować elementy skóry zaznaczone na rysunku w podręczniku, 
4)  naszkicować i podpisać gruczoł potowy i łojowy, 
5)  przedstawić charakterystykę gruczołów, uwzględniając ich funkcje,  
6)  przedstawić wnioski w postaci plakatu zawierającego rysunek i charakterystykę każdego 

z gruczołów, 

7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

rysunek skóry w powiększeniu, 

– 

duży arkusz białego papieru, 

– 

grube markery w ciemnym kolorze do pisania na papierze (przynajmniej 2 sztuki), 

– 

kartki papieru na brudnopis, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatki z zajęć dotyczące gruczołów skóry, 

– 

literatura zgodna z punktem 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj elementy budowy paznokcia i podpisz je na rysunku.  

 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką budowy paznokcia (materiał nauczania pkt.4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować elementy paznokcia zaznaczone na powyższym rysunku, 
4)  dostrzec i podpisać wyszczególnione elementy budowy paznokcia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rysunek paznokcia w powiększeniu, 

– 

grube markery w ciemnym kolorze do pisania na papierze (przynajmniej 2 sztuki), 

– 

kartki papieru na brudnopis, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatki z zajęć dotyczące budowy paznokcia, 

– 

literatura zgodna z punktem 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Włosy – budowa, rodzaje i właściwości 
 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy budowy korzenia włosa na podstawie zaprezentowanego schematu.

 

 

Włos w skórze – elementy przekroju podłużnego włosa 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką budowy włosa (materiał nauczania pkt.4.3.1), 
2)  odszukać w atlasie anatomicznym dokładny schemat budowy włosów, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przeanalizować elementy wypunktowane na schemacie, 
5)  dokonać analizy porównawczej schematu ze zdjęciem w atlasie anatomicznym, 
6)  podpisać wszystkie elementy zaprezentowane na schemacie, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat włosa w skórze w powiększeniu, 

– 

atlas anatomiczny  z dokładnym zdjęciem włosa (na przykład:  Atlas anatomii człowieka, 
tom III, pod red: F. Kiss, J. Szentagothai), 

– 

grube markery w ciemnym kolorze do pisania na papierze, 

– 

kartki papieru na brudnopis, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatki z zajęć dotyczące budowy włosów i skóry, 

– 

literatura zgodna z punktem 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykorzystując  informacje  na temat wpływu  witamin  na stan skóry  i  włosów, uzupełnij 

poniższą tabelę. 

 

l.p.  Witamina 

Wpływ na skórę i włosy  Efekty niedoboru 

1. 

witamina A (retinol) 

 
 
 

 

2. 

witamina E (tokoferol)   

 
 

 

3. 

witamina H (biotyna) 

 
 
 

 

4. 

witaminy z grupy B 

 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  korzystając  z  różnych  źródeł,  wyszukać  i  przynieść  na  zajęcia,  informacje  dotyczące 

wpływu poszczególnych składników odżywczych na stan skóry i włosów, 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaznaczyć  w  przyniesionych  materiałach  informacje  na  temat  witamin,  ich  roli 

w organizmie i konsekwencji niedoborów, 

4)  zapoznać  się  z  opisem  wpływu  żywienia  na  stan  skóry  i  włosów,  przedstawionym  na 

lekcji (materiał nauczania pkt.4.3.1), 

5)  odszukać i podkreślić fragmenty tekstów dotyczące wpływu witamin na skórę i włosy, 
6)  przeanalizować rubryki tabeli, 
7)  dokonać  analizy  zaznaczonych  fragmentów tekstów pod kątem  informacji  służących do 

wypełnienia tabeli, 

8)  uzupełnić treściami rubryki tabeli, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat tabeli narysowany na brystolu, 

– 

przyniesione przez uczniów materiały dotyczące tematyki ćwiczenia,  

– 

notatki z zajęć dotyczące wpływu żywienia na stan skóry i włosów, 

– 

grube markery w ciemnym kolorze do pisania na papierze, 

– 

kartki papieru na brudnopis, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura zgodna z punktem 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj  poszczególne fazy wzrostu włosa, korzystając z poniższego schematu. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką faz wzrostu włosa (materiał nauczania pkt.4.3.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypunktować najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych faz wzrostu włosa, 
4)  przeanalizować zaprezentowany schemat, 
5)  podpisać na schemacie poszczególne fazy wzrostu włosa, 
6)  wypisać cechy charakterystyczne faz, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schemat faz wzrostu włosa, 

– 

kartki papieru na brudnopis, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatki z zajęć dotyczące faz wzrostu włosa, 

– 

literatura zgodna z punktem 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Na podstawie próbek analitycznych włosów określ: 

a)  rodzaj oglądanego włosa, 
b)  kształt włosów pochodzących z głowy, 
c)  cechy  charakterystyczne  rozpoznanych  włosów  pod  względem  wyglądu  zewnętrznego 

i spełnianej funkcji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką różnych rodzajów włosów (materiał nauczania pkt.4.3.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  obejrzeć makroskopowo przygotowane próbki włosów o długości 1 cm, 
4)  porównać makroskopowy wygląd włosów, 
5)  ułożyć preparat pod mikroskopem, 
6)  określić rodzaj oglądanych włosów, nazwać je, 
7)  odpowiedzieć na pytanie skąd pochodzi włos, 
8)  określić kształt włosów stanowiących owłosienie głowy, 
9)  opracować kryteria charakteryzowania włosów, 
10)  scharakteryzować oglądane włosy według ustalonych kryteriów, 
11)  zaprezentować wnioski z pracy, 
12)  porównać własne wyniki z wynikami pracy innych osób w grupie, 
13)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia przedmiotowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

lupa, 

– 

mikroskop, 

– 

kilka  preparatów  włosów  z  różnych  miejsc  na  szkiełkach  podstawowych  (wszystkie 
preparaty o długości 1 cm), 

– 

kryteria opisu preparatów, 

– 

karki na brudnopis, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatki z zajęć dotyczące charakterystyki włosów, 

– 

literatura zgodna z punktem 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie  budowy 
i fizjologii skóry” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. a, 5. b, 6. d, 7. d, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a, 
12. 
b, 13. b, 14. d, 15. d, 16. c, 17. a, 18. a, 19. d, 20, b. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wagę % skóry 

Rozróżnić grubość skóry 

Zidentyfikować granice skóry 
właściwej 

Wskazać najbardziej aktywną 
biologicznie warstwę skóry 

Rozróżnić czynniki odpowiedzialne 
za elastyczność skóry 

Wyliczyć warstwy skóry właściwej 

Określić położenie melanocytów 
w skórze 

Wskazać największą grupę włókien 
występujących w skórze 

Określić, co zawiera duże ilości 
komórek tłuszczowych 

10  Wyjaśnić, co tworzy emulsję 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

olejowo – wodną na skórze 

11 

Określić powstawanie gruczołów 
potowych  

12 

Wskazać gruczoły produkujące 
sebum 

13  Określić czas regeneracji paznokcia 

14  Rozróżnić rodzaje włosów 

15 

Rozróżnić zawartość barwnika we 
włosach blond 

16 

Określić nazwę badania służącego 
do oceny stanu włosów 

PP 

17  Rozróżnić właściwości włosów 

PP 

18  Rozpoznać kształt włosów 

PP 

19  Rozróżnić unaczynienie skóry 

PP 

20 

Określić przez co jest utworzona 
kora włosa i naskórek 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

      Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Skóra człowieka dorosłego waży około 

a)  2% masy ciała. 
b)  4% masy ciała. 
c)  6% masy ciała. 
d)  12% masy ciała. 

 
2.  Skóra człowieka jest cieńsza 

a)  po stronie przedniej ciała. 
b)  po stronie tylnej ciała. 
c)  w dolnej połowie ciała. 
d)  w przedniej i dolnej części ciała 

 
3.  Skóra właściwa graniczy od góry z 

a)  warstwą podstawną naskórka. 
b)  warstwą kolczystą naskórka. 
c)  z tkanką tłuszczową. 
d)  z nabłonkiem rogowaciejącym. 

 
4.  Najbardziej aktywną biologicznie warstwą skóry jest 

a)  naskórek. 
b)  skóra właściwa. 
c)  warstwa siatkowata. 
d)  tkanka tłuszczowa. 

 
5.  Elastyczność skóry zapewnia 

a)  tonus i tumor. 
b)  tonus i turgor. 
c)  tumor i turgor. 
d)  tonus i kolagen. 

 
6.  W skórze właściwej występują dwie warstwy 

a)  podstawna i kolczysta. 
b)  kolagenowa i tłuszczowa. 
c)  ziarnista i brodawkowata. 
d)  brodawkowata i siateczkowata. 

 
7.  Melanocyty znajdują się w 

a)  a)warstwie kolczystej naskórka. 
b)  b)warstwie jasnej naskórka. 
c)  skórze właściwej. 
d)  d)warstwie podstawnej naskórka. 

 
8.  W skórze najwięcej występuje włókien 

a)  sprężystych. 
b)  retikulinowych. 
c)  kolagenowych. 
d)  jest ich porównywalna ilość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

9.  Duże ilości komórek tłuszczowych zawiera 

a)  skóra właściwa. 
b)  tkanka podskórna. 
c)  naskórek. 
d)  wszystkie warstwy skóry. 

 
10.  Emulsję olejowo – wodną na powierzchni skóry tworzy mieszanina 

a)  potu i wydzieliny gruczołów apokrynowych. 
b)  sebum i komórek naskórka. 
c)  potu, łoju i keratyna naskórka. 
d)  żadna odpowiedź nie jest prawdziwa. 

 
11.  Gruczoły potowe powstają z 

a)  naskórka. 
b)  warstwy brodawkowatej skóry właściwej. 
c)  komórek potowych. 
d)  wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 
12.  Sebum to wydzielina produkowana przez 

a)  gruczoły potowe. 
b)  gruczoły łojowe. 
c)  gruczoły apokrynowe. 
d)  gruczoły cewkowe. 

 
13.  Całkowicie uszkodzony paznokieć regeneruje się w ciągu 

a)  50 dni. 
b)  100 dni. 
c)  150 dni. 
d)  2 tygodni. 

 
14.  Włosy terminalne to 

a)  owłosienie pierwotne. 
b)  owłosienie wtórne. 
c)  meszek płodowy. 
d)  owłosienie ostateczne. 

 
15.  Włosy blond zawierają 

a)  więcej feomelaniny. 
b)  nie mają barwnika. 
c)  równą ilość eumelaniny i feomelaniny. 
d)  więcej eumelaniny. 

 
16.  Do oceny stanu włosów służy 

a)  badanie trychograficzne. 
b)  badanie ultrasonograficzne. 
c)  badanie trychologiczne. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

17.  Higroskopijność włosów to 

a)  zdolność do wchłaniania wilgoci z powietrza. 
b)  zdolność do reagowania na substancje chemiczne. 
c)  właściwość długotrwałego utrzymania ułożenia włosów. 
d)  zdolność wchłaniania substancji chemicznych. 

 
18.  Na poniższym schemacie zaprezentowano 
 

 

a)  włosy skręcone. 
b)  włosy kędzierzawe. 
c)  włosy faliste. 
d)  włosy zniszczone. 

 
19.  Tętniczki doprowadzające krew do skóry pochodzą głównie od 

a)  wszystkich naczyń skórnych. 
b)  naczyń kostnych. 
c)  tętnic zaopatrujących narządy wewnętrzne. 
d)  tętnic zaopatrujących mięśnie. 

 
20.  Kora włosa i naskórek utworzony jest przez 

a)  keratynę amorficzną. 
b)  keratynę włóknistą. 
c)  obie postacie keratyny. 
d)  materiał scalający. 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Charakteryzowanie budowy i fizjologii skóry 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakteryzowanie  budowy 
i fizjologii skóry” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. a, 6. c, 7. b, 8. a, 9. d, 10. a, 11. c, 
12. 
b, 13. d, 14. b, 15. c, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zidentyfikować nabłonek tworzący 
naskórek 

Rozróżnić warstwę skóry, w której 
znajdują się melanocyty 

Wymienić, gdzie nie występuje 
tkanka podskórna 

Określić funkcję skóry 

Wyjaśnić, gdzie jest najgrubsza 
skóra 

Rozróżnić, co stanowi podłoże ciała 
i korzenia paznokcia 

Wyjaśnić, co określa pojęcie 
„lanugo” 

Porównać, gdzie w skórze jest 
najwięcej gruczołów potowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Rozróżnić warstwę skóry, z której 
powstają włosy 

10 

Zidentyfikować, co nie jest stałym 
składnikiem włosa 

11  Określić czym jest keratyna 

12 

Wskazać co tworzy korę włosa 
i naskórek 

13 

Określić, jaki pigment zawiera 
eumelanina 

14  Rozróżnić fazy wzrostu włosa 

15  Nazwać elementy budowy włosa 

16 

Zaproponować nazwę łacińską dla 
określenia warstwy skóry 

PP 

17  Określić, co wytwarzają fibrocyty 

PP 

18 

Zaproponować, co stanowi matriks 
skóry 

PP 

19 

Zanalizować, które włosy nie mają 
mięśni przywłosowych 

PP 

20  Wyjaśnić zdolności włosów 

PP 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,  
5.  jakie będą w teście. 
6.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

9.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
10.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
11.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

12.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
13.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
14.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

15.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
16.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Prawidłowa jest tylko jedna odpowiedź. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: 

I część – 15 zadań, poziom podstawowy,  
II część – 5 zadań, poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

      

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Naskórek utworzony jest przez 

b)  nabłonek jednowarstwowy sześcienny. 
c)  nabłonek jednowarstwowy płaski. 
d)  nabłonek wielowarstwowy płaski rogowaciejący. 
e)  nabłonek wielowarstwowy płaski nierogowaciejący. 

 
2.  Melanocyty znajdują się między komórkami 

a)  warstwy skóry właściwej. 
b)  warstwy podstawnej naskórka. 
c)  warstwy rogowaciejącej naskórka. 
d)  warstwy kolczystej naskórka. 

 
3.  Tkanka podskórna nie występuje 

a)  w oczodołach. 
b)  na podeszwach stóp. 
c)  na brzuchu. 
d)  na powiekach. 

 
4.  Układ  naczyniowy  i  czynność  gruczołów  potowych  związane  są  z  następującą  funkcją 

skóry 
a)  termoregulacyjną. 
b)  percepcyjną. 
c)  mechaniczną. 
d)  ochronną. 

 
5.  Najgrubsza skóra znajduje się na 

a)  podeszwach stóp. 
b)  dłoniach. 
c)  grzbiecie. 
d)  dłoniach. 

 
6.  Podłoże ciała i korzenia paznokcia nosi nazwę 

a)  paliczka. 
b)  mięśnia podpaznokciowego. 
c)  macierzy. 
d)  obrąbka. 

 
7.  Lanugo to 

a)  owłosienie pach. 
b)  meszek pokrywający skórę płodu. 
c)  włosy łonowe. 
d)  owłosienie dziecka. 

 
8.  Gruczoły potowe najgęściej ułożone są 

a)  w obrębie dłoni, na podeszwie, czole, w okolicach pach. 
b)  w obrębie dłoni, grzbietu, brzucha. 
c)  w obrębie stóp, pach, krocza. 
d)  jest ich porównywalna ilość na całej skórze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.  Włosy powstają z 

a)  warstwy ziarnistej naskórka. 
b)  z tkanki podskórnej. 
c)  z warstwy siateczkowatej. 
d)  z warstwy rozrodczej naskórka. 

 
10.  Stałym składnikiem włosa nie jest 

a)  rdzeń. 
b)  kora. 
c)  osłonka. 
d)  żadna odpowiedź nie jest prawidłowa. 

 
11.  Keratyna włosów pod względem chemicznym to 

a)  węglowodany. 
b)  tłuszcz. 
c)  białko. 
d)  wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 
12.  Kora włosa i naskórek utworzony jest przez 

a)  keratynę amorficzną. 
b)  keratynę włóknistą. 
c)  obie postacie keratyny. 
d)  wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 
13.  Eumelanina zawiera pigment 

a)  żółto – pomarańczowy. 
b)  czerwony. 
c)  brązowy. 
d)  brązowo – czarny. 

 
14.  Anagen to faza 

a)  inwolucji mieszków włosowych. 
b)  wzrostu i pełnej czynności mieszków włosowych. 
c)  spoczynku mieszków włosowych. 
d)  wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 
15.  Nasadę, część środkową i końcówkę posiada 

a)  korzeń włosa. 
b)  macierz włosa. 
c)  łodyga włosa. 
d)  mieszek włosowy. 

 
16.  Corium, to łacińskie określenie 

a)  naskórka. 
b)  skóry właściwej. 
c)  tkanki podskórnej. 
d)  wszystkie odpowiedzi są błędne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

17.  Fibrocyty wytwarzają 

a)  barwnik skóry. 
b)  kuleczki tłuszczu. 
c)  włókna kolagenowe. 
d)  naczynia krwionośne. 

 
18.  Matriks skóry to 

a)  substancja podstawowa. 
b)  substancja scalająca komórki. 
c)  substancja pierwotna skóry. 
d)  żadna odpowiedź nie jest prawdziwa. 

 
19.  Mięśni przywłosowych nie posiadają 

a)  włosy głowy. 
b)  meszek. 
c)  rzęsy. 
d)  włosy wtórne. 

 
20.  Zdolności sorpcyjne włosów to 

a)  zdolność do trwałego ułożenia fryzury. 
b)  zdolność do ochrony przed działanie substancji szkodliwych. 
c)  zdolność do ochrony przed wchłanianiem wody. 
d)  zdolność do wchłaniania wody i innych cieczy. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Charakteryzowanie budowy i fizjologii skóry 

 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 

 Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  LITERATURA 

 
1.  Kiss F, Szentagothaj J.:Atlas anatomii człowieka. PZWL Warszawa 1979 
2.  Marcinkowski J.T.: Podstawy higieny. Wolumen, Wrocław 1997 
3.  Marek Z.: Fryzjerstwo. Wyd. WSiP, Warszawa 1999 
4.  Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL., Warszawa2006 
5.  Rudowska I.: Higiena pracy fryzjera. WSiP, Warszawa 1987 
6.  Schmidt  W.  (red.):  Fryzjerstwo  wraz  z  poradami  kosmetycznymi.  Podręcznik  do  nauki 

zawodu. Wydawnictwo REA s. j., Warszawa 2000 

7.  Sokołowska – Pituchowa (pod red.): Anatomia człowieka. PZWL., Warszawa 2005 
8.  Sumirska  Z.  (red.):  Nowoczesne  fryzjerstwo,  chemia,  technologie,  techniki. 

Wyd. P.P.H.U, „SUZI”, Warszawa 2005 

9.  Sumirska  Z.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  w  zawodzie  fryzjer.  Podręcznik  dla 

zasadniczych szkół zawodowych. P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2002 

10.  Urbanowicz  Z.:  Podstawy  anatomii  człowieka.  Wydawnictwo  Czelej  Sp.  z  o.o. 

Lublin 2000 

 

Czasopisma specjalistyczne:  

 

Świat fryzjerstwa,  

 

Zdrowie,  

 

Samo zdrowie.