background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

 
 
 
Katarzyna Kędzierska 

 

 
 
 
 
 
 

Planowanie  podstawowego  żywienia  dietetycznego  oraz 
diet  w  chorobach  na  tle  niedoborów  żywieniowych 
321[11].Z3.01  
 

 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 

 

 
 
 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Jolanta Czarnocińska 
dr inż. Grzegorz Galiński 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Ewa Superczyńska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr hab. inż. Henryk Budzeń 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[11].Z3.01 
„Planowanie podstawowego żywienia dietetycznego oraz diet w chorobach na tle niedoborów 
żywieniowych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu dietetyk. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1. Dieta podstawowa 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2. Choroby wynikające z niedoborów pokarmowych 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3. Interakcje leków z pożywieniem 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4. Metody oceny jadłospisów 

21 

5.4.1.  Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

38 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie dietetyk. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania.  Metody  polecane  do 
stosowania podczas kształcenia modułowego to: 
– 

tekstu przewodniego, 

– 

metody projektów, 

– 

dyskusji dydaktycznej, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 
 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazane  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 
– 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować  sobie 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedoceniane  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

– 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zależności  od  tematu  można  zlecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne,  z  całą  grupą  uczniów 
(w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania).  Druga  forma  jest 
korzystniejsza,  ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich 
uczniów oraz w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

– 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ćwiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
techniczno  –  dydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia, 
które sam opracował, 

– 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału. Jeżeli  wystąpią  zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania, wykonywaniem  ćwiczeń nie  nabędzie  w  pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

– 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z  zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  należy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 
 
 
 

321[11].Z3.01 

Planowanie podstawowego żywienia 

dietetycznego oraz diet w chorobach  

na tle niedoborów żywieniowych 

321[11].Z3.02 

Planowanie diety  

lekko strawnej 

 
 
 

321[11].Z3.05 

Planowanie diety 

bogatobiałkowej 

i diety 

niskobiałkowej 

 

321[11].Z3.06 

Planowanie diety  

z ograniczeniem 

tłuszczu  

oraz diety  

z ograniczeniem 

łatwo 

przyswajalnych 
węglowodanów 

 

321[11].Z3 

Żywienie dietetyczne 

 

321[11].Z3.04 

Planowanie diety  

z ograniczeniem 

substancji 

pobudzających 

wydzielanie soku 

żołądkowego 

oraz diet  

w zaburzeniach 

czynnościowych 

jelit 

 
 

321 [11].Z3.03 

Planowanie diety  

ubogoenergetycznej 

 

321[11].Z3.07 

Planowanie diet  

z modyfikacjami 

składników 

mineralnych  

i diet  

z modyfikacjami 

konsystencji 

321[11].Z3.09 

Prowadzenie dokumentacji 

żywieniowej pacjentów 

321[11].Z3.08 

Planowanie diet  

niestandardowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami dietetyki, 

 

charakteryzować  działanie  podstawowych  składników  mineralnych  i  witamin  na 
organizm człowieka, 

 

określać  potrzeby  energetyczne  organizmu  człowieka  na  różnych  etapach  rozwoju 
człowieka, 

 

orientacyjnie określać zawartość podstawowych składników odżywczych, 

 

przeliczać wartości odżywcze, 

 

obliczać  wartość  energetyczną  produktu  na  podstawie  zawartości  podstawowych 
składników odżywczych, 

 

posługiwać się tabelami wartości odżywczych, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer w stopniu podstawowym, 

 

korzystać z aktów prawnych, 

 

komunikować się z pacjentem, 

 

postępować zgodnie z przyjętymi systemami wartości etycznych, 

 

dobierać metody oceny jadłospisu, 

 

posługiwać się technologią informacyjną, 

 

współpracować w grupie z uwzględnieniem podziału zadań, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić cele, założenia i zastosowanie diety podstawowej, 

 

scharakteryzować produkty i potrawy zalecane w diecie podstawowej, 

 

określić produkty niewskazane w diecie podstawowej, 

 

zaplanować dietę podstawową z uwzględnieniem stosowanej farmakoterapii, 

 

dobrać produkty i potrawy zalecane w diecie podstawowej, 

 

scharakteryzować choroby na tle niedoborów pokarmowych, 

 

określić przyczyny oraz skutki niedożywienia i wyniszczenia organizmu, 

 

scharakteryzować  zmiany  zachodzące w  organizmie  człowieka  na  skutek  niedożywienia 
oraz niedoborów witaminowych i składników mineralnych, 

 

określić  cele  i  założenia  żywienia  dietetycznego  w  chorobach  na  tle  niedoborów 
pokarmowych, 

 

zaplanować żywienie w chorobach na tle niedoborów pokarmowych, 

 

dobrać produkty i potrawy zalecane w chorobach na tle niedoborów pokarmowych, 

 

określić produkty przeciwwskazane w żywieniu dietetycznym chorób  na tle  niedoborów 
pokarmowych, 

 

dokonać oceny zaplanowanych jadłospisów, 

 

posłużyć się oprogramowaniem komputerowym do oceny sposobu żywienia, 

 

przekonać pacjenta o konieczności i celowości stosowania diety. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Dietetyk 321[11] 

Moduł:  

 

 

 

Żywienie dietetyczne 321[11].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Planowanie podstawowego żywienia 
dietetycznego oraz diet w chorobach na tle niedoborów 
żywieniowych 321[11].Z3.01 

Temat:   Dieta podstawowa. 

Cel ogólny:   Zaplanować jadłospis diety podstawowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  określić cele, założenia i zastosowanie diety podstawowej, 

  scharakteryzować produkty i potrawy zalecane w diecie podstawowej, 

  określić produkty niewskazane w diecie podstawowej, 

  zaplanować dietę podstawową z uwzględnieniem stosowanej farmakoterapii, 

  dobrać produkty i potrawy zalecane w diecie podstawowej. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Środki dydaktyczne

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

  zestawy przykładowych diet, 

  tabele wartości odżywczych, 

  zestaw pytań prowadzących, 

  kartki papieru formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

  praca w grupach 2

4 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia

Zaplanuj  przykładowy  jadłospis  diety  podstawowej  z  uwzględnieniem  wartości 

odżywczych zaproponowanych potraw. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 

1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 
Faza I.  Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie są założenia diety podstawowej? 
2.  Jakie produkty i potrawy zalecane są w diecie podstawowej? 
3.  Jakie produkty są niewskazane w diecie podstawowej? 
4.  Czym charakteryzuje się i kiedy stosuje się dietę łatwo strawną? 
5.  W jaki sposób można modyfikować dietę podstawową? 
6.  Ile wynosi wartość odżywcza diety podstawowej? 
7.  Jaka jest dzienna racja pokarmowa w diecie podstawowej? 

 

Faza II.  Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.   Ile wynosi dzienna racja pokarmowa w diecie podstawowej? 
2.   Jakie są założenia diety podstawowej? 
3.   Jakie produkty są zalecane, a jakie przeciwwskazane w diecie podstawowej? 

 

Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach proponują przykłady diet podstawowych. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad sposobem doboru potraw
3.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ułożonych jadłospisów. 

 

Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie  rysują na papierze formatu A4 tabelę na jadłospis. 
2.  Uczniowie dobierają potrawy dla diety podstawowej. 
3.  Uczniowie układają jadłospis. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  zaproponowanych  jadłospisów. 

Nauczyciel sprawdza poprawność dobrania potraw. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela obliczają wartość odżywczą posiłków. 
3.  Uczniowie sprawdzają poprawność obliczenia wartości odżywczej. 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły  im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

 

 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  

Dietetyk 321[11] 

Moduł:  

 

 

 

Żywienie dietetyczne 321[11].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Planowanie podstawowego żywienia 
dietetycznego  oraz  diet  w  chorobach  na  tle  niedoborów 
żywieniowych 321[11].Z3.01 

Temat: Metody oceny jadłospisów. 

Cel ogólny: Dobrać odpowiednią metodę do oceny jadłospisu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dokonać oceny zaplanowanych jadłospisów, 

  posłużyć się oprogramowaniem komputerowym do oceny sposobu żywienia. 

 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

  metoda przewodniego tekstu, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

  zestawy przykładowych diet, 

  komputer, 

  program komputerowy „Mój Komputerowy Dietetyk”, 

  zestaw pytań prowadzących, 

  kartki papieru formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

  uczniowie pracują w grupach 2

4 osobowych. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia

Za  pomocą  programu  „Mój  Komputerowy  Dietetyk”  (lub  innego  programu)  określ 

zawartość  poszczególnych  składników  odżywczych  w  zaproponowanym  przez  siebie 
jadłospisie jednodniowym. 
 
Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna 

1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 
4.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy na odpowiednim oprogramowaniu komputerowym. 
5.  Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego oraz oprogramowania komputerowego. 

 

Faza I.  Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie są założenia programu „Mój Komputerowy Dietetyk”? 
2.  Jakie wyróżniamy metody oceny jadłospisu? 
3.  Jakie możliwości posiada dane oprogramowanie? 

 

Faza II.  Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.   Czy wybrane oprogramowanie jest odpowiednie do oceny jadłospisu? 
2.   Jakie są założenia danego programu? 
3.   Jaka  jest  zawartość  poszczególnych  składników  odżywczych  w  zaproponowanym  przez 

siebie jadłospisie jednodniowym? 

 

Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie pracując w zespołach proponują przykładowy jadłospis jednodniowy. 
2.  Uczniowie zastanawiają się nad sposobem doboru metody oceny jadłospisu. 
3.  Uczniowie  oceniają  za  pomocą  odpowiedniego  oprogramowania  komputerowego  jaka 

jest zawartość poszczególnych składników odżywczych w zaproponowanym przez siebie 
jadłospisie jednodniowym. 

4.  Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność oceny jadłospisów. 

 

Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie  rysują na papierze formatu A4 tabelę na jadłospis. 
2.  Uczniowie dobierają program komputerowy. 
3.  Uczniowie układają jadłospis jednodniowy. 
4.  Uczniowie  oceniają  za  pomocą  odpowiedniego  oprogramowania  komputerowego  jaka 

jest zawartość poszczególnych składników odżywczych w zaproponowanym przez siebie 
jadłospisie jednodniowym. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  zaproponowanych  jadłospisów 

jednodniowych. Nauczyciel sprawdza poprawność dobrania potraw. 

2.  Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela dobierają program komputerowy. 
3.  Uczniowie  sprawdzają  poprawność  określenia  zawartości  poszczególnych  składników 

odżywczych w ułożonym jadłospisie. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  ćwiczenie,  wskazać,  jakie  umiejętności 
były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA  

 
5.1.   Dieta podstawowa 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj jednodniowy jadłospis diety podstawowej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Dieta  podstawowa.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranne 
dobieranie produktów oraz potraw dozwolonych w diecie podstawowej. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety podstawowej, 
2)  wypisać produkty i potrawy, które są wskazane w diecie podstawowej, 
3)  wypisać produkty i potrawy, które są niewskazane w diecie podstawowej, 
4)  zaplanować potrawy do jadłospisu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj  jednodniowy  jadłospis  diety  podstawowej.  Zbilansuj  wartość  odżywczą 

i kaloryczną poszczególnych składników zaproponowanych dań. 

 

       Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Dieta  podstawowa.  Należy  zwrócić  uwagę  na  staranne 
dobieranie produktów oraz potraw dozwolonych w diecie podstawowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety podstawowej, 
2)  wypisać produkty i potrawy wskazane w diecie podstawowej, 
3)  wypisać produkty i potrawy niewskazane w diecie podstawowej, 
4)  zestawić dania, 
5)  wypisać składniki zaproponowanych dań, 
6)  zbilansować wartość odżywczą i kaloryczną składników dań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

tabele wartości odżywczych, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 3 

Przypomnij  sobie  i  zapisz  Twój  wczorajszy  jadłospis.  Zielonym  flamastrem  zaznacz 

produkty  zalecane  w  diecie  podstawowej  łatwostrawnej,  a  kolorem  czerwonym  zaznacz 
produkty  niewskazane  w  diecie  podstawowej  łatwostrawnej.  Co  byś  zmienił  w  tym 
jadłospisie dla poprawienia diety? 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Dieta  podstawowa.  Należy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
i wyjaśnianie zmian w diecie. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety podstawowej łatwostrawnej, 
2)  wypisać potrawy i produkty z Twojego wczorajszego jadłospisu, 
3)  wypisać produkty i potrawy wskazane w diecie podstawowej, 
4)  wypisać produkty i potrawy niewskazane w diecie podstawowej, 
5)  wypisać zmiany w jadłospisie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry kolorowe, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Przypomnij  sobie  i  zapisz  Twój  wczorajszy  jadłospis.  Uwzględnij  ilość  oraz  wartość 

odżywczą poszczególnych składników. Zbilansuj wartość odżywczą i kaloryczną. Ze względu 
na  proporcje  poszczególnych  składników  odżywczych  oceń,  czy  Twój  jadłospis  jest 
prawidłowy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Dieta  podstawowa.  Należy  zwrócić  uwagę  na  analizowanie 
i wyjaśnianie zmian w diecie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety podstawowej, 
2)  wypisać potrawy i produkty z Twojego wczorajszego jadłospisu, 
3)  wypisać produkty i potrawy wskazane w diecie podstawowej, 
4)  wypisać produkty i potrawy niewskazane w diecie podstawowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

tabele wartości odżywczych, 

 

poradnik dla ucznia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.    Choroby wynikające z niedoborów pokarmowych 
 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj  jednodniowy  jadłospis  przykładowy  diety  tuczącej  w  wychudzeniu  i  dla 

rekonwalescentów. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Choroby  wynikające  z  niedoborów  pokarmowych.  Należy 
zwrócić  uwagę  na  staranne  dobieranie  produktów  oraz  potraw  dozwolonych  w  diecie  dla 
rekonwalescentów. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety w wychudzeniu, 
2)  wypisać produkty i potrawy wskazane w diecie w wychudzeniu, 
3)  wypisać produkty i potrawy niewskazane w diecie w wychudzeniu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj  jednodniowy  jadłospis  diety  w  wychudzeniu  i  dla  rekonwalescentów. 

Uwzględnij  ilość  oraz  wartość  odżywczą  poszczególnych  składników  zaproponowanych 
przez Ciebie dań. Zbilansuj wartość odżywczą i kaloryczną. 

 

       Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Choroby  wynikające  z  niedoborów  pokarmowych.  Należy 
zwrócić  uwagę  na  staranne  dobieranie  produktów  oraz  potraw  dozwolonych  w  diecie  dla 
rekonwalescentów oraz w wychudzeniu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety w wychudzeniu, 
2)  wypisać produkty i potrawy wskazane w diecie w wychudzeniu, 
3)  wypisać produkty i potrawy niewskazane w diecie w wychudzeniu, 
4)  ułożyć jednodniowy jadłospis, 
5)  wypisać składniki zaproponowanych przez Ciebie dań, 
6)  zbilansować wartość odżywczą i kaloryczną składników dań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

tabele wartości odżywczych, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj  dietę  tuczącą  o  zawartości  14  600  kJ  (3500  kcal).  Obliczyć  wartość  odżywczą 

jadłospisu. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Choroby  wynikające  z  niedoborów  pokarmowych.  Należy 
zwrócić  uwagę  na  staranne  dobieranie  produktów  oraz  potraw  dozwolonych  w  diecie 
tuczącej. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety tuczącej, 
2)  wypisać produkty i potrawy wskazane w diecie tuczącej, 
3)  wypisać produkty i potrawy niewskazane w diecie tuczącej, 
4)  ułożyć dania, 
5)  wypisać składniki zaproponowanych dań, 
6)  zbilansować wartość odżywczą i kaloryczną składników dań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

kalkulator, 

 

tabele wartości odżywczych, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Zaplanuj  jadłospis  jednodniowy  diety  z  produktami  oraz  potrawami  zapobiegającymi 

niedoborom żelaza. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Choroby  wynikające  z  niedoborów  pokarmowych.  Należy 
zwrócić uwagę na staranne dobieranie produktów bogatych w żelazo. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety zapobiegającej niedoborom żelaza, 
2)  wypisać produkty i potrawy wskazane przy niedoborze żelaza, 
3)  wypisać produkty i potrawy niewskazane przy niedoborze żelaza, 
4)  ułożyć jadłospis. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.   Interakcje leków z pożywieniem 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  dietę  jednodniową  z  uwzględnieniem  czynników  przyspieszających 

metabolizm leków. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Interakcje  leków  z  pożywieniem.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
staranne dobieranie czynników przyspieszających metabolizm leków. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety przyspieszającej metabolizm leków, 
2)  wypisać czynniki przyspieszają metabolizm leków, 
3)  wypisać czynniki hamują metabolizm leków, 
4)  ułożyć jadłospis. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaproponuj  dietę  jednodniową  z  uwzględnieniem  czynników  hamujących  metabolizm 

leków. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Interakcje  leków  z  pożywieniem.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
staranne dobieranie czynników hamujących metabolizm leków. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety hamującej metabolizm leków, 
2)  wypisać czynniki przyspieszające metabolizm leków, 
3)  wypisać czynniki hamujące metabolizm leków, 
4)  ułożyć jadłospis. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaplanuj  jednodniowy  jadłospis  diety  podstawowej  z  uwzględnieniem  ilości  oraz 

wartości  odżywczych  poszczególnych  składników  zaproponowanych  przez  Ciebie  dań,  oraz 
z uwzględnieniem  czynników  hamujących  metabolizm  leków.  Zbilansuj  wartość  odżywczą 
i kaloryczną. 
 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Interakcje  leków  z  pożywieniem.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
staranne dobieranie czynników hamujących metabolizm leków. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić założenia diety hamującej metabolizm leków, 
2)  wypisać czynniki przyspieszające metabolizm leków, 
3)  wypisać czynniki hamujące metabolizm leków, 
4)  zaplanować jadłospis, 
5)  zbilansować wartość odżywczą i kaloryczną. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

tabele wartości odżywczych, 

 

kalkulator. 

 
Ćwiczenie 4 

Zaproponuj  różne  produkty  spożywcze  zawierające  substancje  farmakologicznie  czynne 

i określ  ich  wpływ  na  organizm  człowieka.  Wybierz  jedną  z  substancji  i  opisz  jej  interakcje 
z wybranym lekiem. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Interakcje  leków  z  pożywieniem.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
interakcje substancji farmakologicznie czynnych z lekiem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać produkty spożywcze zawierające substancje farmakologicznie czynne, 
2)  opisać wpływ substancji farmakologicznie czynnych na organizm człowieka, 
3)  zapoznać się ze składem z ulotki lub opakowania wybranego leku, 
4)  wypisać interakcje pomiędzy substancjami farmakologicznie czynnymi a lekami. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry,  

 

opakowanie lub ulotka wybranego leku, 

 

poradnik dla ucznia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4.   Metody oceny jadłospisów 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  swój  wczorajszy  jadłospis  i  oceń  go  metodą  punktową.  Na  podstawie 

otrzymanych  danych  oceń  poprawność  jego  zestawienia  oraz  zaproponuj  ewentualną 
poprawę. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Metody  oceny  jadłospisów.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
zastosowanie metody punktowej. 

 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady oceny jadłospisu metodą punktową, 
2)  zapisać potrawy i produkty ze swojego wczorajszego jadłospisu, 
3)  wypisać na czym polega metoda punktowa oceny sposobu żywienia, 
4)  ocenić jadłospis metodą punktową. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Przedstaw  swój  wczorajszy  jadłospis  i  oceń  go  metodą  ilościową.  Na  podstawie 

otrzymanych  danych  oceń  poprawność  jego  zestawienia  oraz  zaproponuj  ewentualną 
poprawę. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Metody  oceny  jadłospisów.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
zastosowanie metody ilościowej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady oceny jadłospisu metodą ilościową, 
2)  zapisać potrawy i produkty ze swojego wczorajszego jadłospisu, 
3)  wypisać na czym polega metoda ilościowa oceny sposobu żywienia, 
4)  ocenić jadłospis metodą ilościową. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Oceń metodą jakościową przedstawiony poniżej jednodniowy jadłospis:  

 

I  śniadanie  (7,00);  kasza  manna  na  mleku,  bułka  paryska,  żółty  ser,  masło,  kawa  z 
mlekiem, 

 

II śniadanie (11,00): bułka z masłem i kiełbasą, 

 

Obiad  (15,00):  zupa  grochowa  z  ziemniakami,  gulasz  wieprzowy,  ziemniaki,  kapusta 
gotowana, kompot owocowy, 

 

Kolacja (19,00): placki ziemniaczane z cukrem, herbata. 
Wydaj orzeczenie o tym jadłospisie oraz zaproponuj jego poprawę. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Metody  oceny  jadłospisów.  Należy  zwrócić  uwagę  na 
zastosowanie metody jakościowej. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zasady oceny jadłospisu metodą jakościową, 
2)  wypisać na czym polega metoda jakościowa oceny sposobu żywienia, 
3)  ocenić jadłospis metodą jakościową, 
4)  wydać orzeczenie o podanym jadłospisie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4,  

 

flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 4 

Za  pomocą  programu  „Mój  Komputerowy  Dietetyk”  (lub  innego  programu)  określ 

zawartość  poszczególnych  składników  odżywczych  w  zaproponowanym  przez  siebie 
jadłospisie jednodniowym. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału Metody oceny jadłospisów. Należy zwrócić uwagę na obsługę 
programu „Mój Komputerowy Dietetyk” lub innego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  z  obsługą  programu  komputerowego  „Mój  Komputerowy  Dietetyk”  (lub 

innego programu), 

2)  wypisać w punktach zastosowanie wybranego oprogramowania komputerowego, 
3)  określić zawartość poszczególnych składników w jadłospisie. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

odpowiedni program komputerowy, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

  

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  podstawowego 
żywienia  dietetycznego  oraz  diet  w  chorobach  na  tle  niedoborów 
żywieniowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania  1, 3, 5, 10, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie  19 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. a, 2. d,

 

3. b, 4. b, 5. a, 6. a,

 

7. a, 8. d, 9. b,

 

10. a,

 

11. b,

 

12. d,

 

13. c,

 

14. b,

 

15. a, 16. a,

 

17. d,

 

18. b, 19. c,

 

20. c.

 

 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić funkcje diety podstawowej

 

PP 

Wymienić produkty dozwolone w diecie 
podstawowej 

Określić rolę związków organicznych  

PP  

Zdefiniować dietę 

Określić wartość odżywczą białka 
i węglowodanów w diecie łatwo strawnej 

PP 

a

 

Wymienić zasady diety podstawowej 

Rozróżnić procentowy udział białek, tłuszczów 
i cukrowców  w wartości energetycznej diety łatwo 
strawnej 

Rozróżnić konsekwencje niedożywienia 

Zidentyfikować niedobór masy ciała w granicach 
ok. 15% 

10  Określić występowanie schorzeń przy niedowadze  

oraz niedoborach składników pokarmowych 

PP 

11  Rozróżnić zapotrzebowanie energetyczne w diecie 

wysokoenergetycznej 

b

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

12  Wymienić zasady diety dla ludzi wychudzonych 

i rekonwalescentów 

13  Rozróżnić zestawienie kalorii na kg należnej wagi 

ciała w diecie dla ludzi wychudzonych 

14  Zidentyfikować objawy niedożywienia 

energetyczno-białkowego u dzieci 

15  Zidentyfikować objawy kwashiorkoru 

16  Zidentyfikować objawy marazmu 

17  Określić stężenie LH i FSH w surowicy przy 

jadłowstręcie psychicznym 

PP 

18  Określić określenie bulimii 

PP 

19  Wymienić główne objawy niedoboru żelaza 

20  Rozróżnić wzrost zapotrzebowania na żelazo  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Dieta podstawowa jest dietą 

a)  łatwo strawną. 
b)  normalną. 
c)  wysokoenergetyczną. 
d)  niskobiałkową. 
 

2.  Do produktów dozwolonych w diecie łatwostrawnej zaliczamy m.in. 

a)  ser żółty, kefir, ryż. 
b)  pieczywo żytnie, mleko zsiadłe, masło topione. 
c)  sucharki, jajo na twardo, karp. 
d)  pieczywo pszenne, dorsz, ryż. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

3.  Związki organiczne dostarczają do organizmu  

a)  witaminy, które wchodzą w skład wielu enzymów. 
b)  tlenu niezbędnego dla procesów dostarczających energii. 
c)  pierwotne źródło energii. 
d)  niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. 
 

4.  Słowo dieta oznacza  

a)  specjalny sposób odżywiania się bez określania jakości i ilości pokarmów. 
b)  specjalny sposób odżywiania się z określeniem jakości i ilości pokarmów. 
c)  odżywianie chorych. 
d)  rolę pożywienia. 

 
5.  Wartość  odżywcza  białka  i  węglowodanów  diety  podstawowej  i  diety  łatwo  strawnej 

średnio wynosi odpowiednio 
a)  360mg i 40mg. 
b)  80mg i 75mg. 
c)  40mg i 350mg. 
d)  1,5mg i 15mg. 

 
6.  Zasadą diety lekkostrawnej jest 

a)  oszczędzać przewód pokarmowy. 
b)  dostarczać jak najwięcej ilości energii. 
c)  dostarczać potrawy ostre oraz pokarmy surowe lub wędzone. 
d)  dostarczać małe ilości błonnika. 

 
7.  Procentowy udział białek, tłuszczów i cukrowców  w wartości energetycznej diety łatwo 

strawnej wynosi odpowiednio 
a)  15%, 30% oraz 55%. 
b)  55%, 15% oraz 30%. 
c)  60%, 20% oraz 20%. 
d)  10%, 80% oraz 49%. 

 
8.  Niedożywienie jest konsekwencją 

a)  niedostatecznego  przyswajania  składników  energetycznych,  witamin  i  składników 

mineralnych zawartych w racjach pokarmowych. 

b)  zbyt małej ilości dostarczanej energii. 
c)  diety resztkowej. 
d)  zbyt małego pobierania pożywienia bądź niedostatecznego przyswajania składników 

energetycznych,  witamin  i  składników  mineralnych  zawartych  w  racjach 
pokarmowych. 

 
9.  Niedobory masy ciała w granicach ok. 15% określa się jako 

a)  niedobór energetyczny. 
b)  niedowagę. 
c)  wyniszczenie ustroju. 
d)  nadwagę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

10.  Niedowaga  i  niedobory  składników  pokarmowych  mogą  występować  m.in. 

w następujących schorzeniach 
a)  bezkwaśność, przewlekłe zapalenie trzustki, nowotwory. 
b)  stany po resekcji jelita cienkiego, choroby jelit, grypa. 
c)  świnka, choroby przebiegające z biegunką, marskość wątroby. 
d)  zapalenie wątroby, angina, migrena. 

 
11.  Dieta wysokoenergetyczna powinna dostarczać około 

a)  14 600 kJ, (5000 kcal) na dobę. 
b)  14 600 kJ, (3500 kcal) na dobę. 
c)  24 600 kJ, (7000 kcal) na dobę. 
d)  7 600 kJ, (1750 kcal) na dobę. 

 
12.   Zasadą diety dla ludzi wychudzonych i rekonwalescentów nie jest 

a)  rozłożenie dziennej racji pokarmowej na 5 lub 6 posiłków spożywanych zawsze o tej 

samej porze. 

b)  potrawy muszą mieć atrakcyjny wygląd, aby działały pobudzająco na apetyt. 
c)  stosowanie urozmaiconego pożywienia. 
d)  stopniowe  zmniejszanie  wartości  energetycznej  diety  aż  do  uzyskania  diety 

niskoenergetycznej. 

 
13.  Dietę dla ludzi wychudzonych należy tak zestawić, aby zawierała 

a)  40–50 kcal na 5 kg należnej wagi ciała. 
b)  50–80 kcal na 1 kg należnej wagi ciała. 
c)  40–50 kcal na 1 kg należnej wagi ciała. 
d)  10–20 kcal na 1 kg należnej wagi ciała. 

 
14.  Niedożywienie energetyczno-białkowe u dzieci objawia się przede wszystkim 

a)  opóźnieniem rozwoju fizycznego. 
b)  opóźnieniem rozwoju psychofizycznego. 
c)  słabą odpornością immunologiczną. 
d)  niskim poziomem IQ. 

 
15.  Objawami kwashiorkora nie jest 

a)  bulimia. 
b)  hipoalbuminemia. 
c)  obrzęki. 
d)  stłuszczenie wątroby. 

 
16.  Objawami marazmu nie są 

a)  obrzęki, stłuszczenie wątroby. 
b)  hipoalbuminemia, zaniki mięśni szkieletowych. 
c)  zaniki mięśni szkieletowych, zmniejszone stężenie insuliny w osoczu. 
d)  zmniejszona zawartość tłuszczu w ustroju, hipoalbuminemia. 

 
17.  Stężenie LH i FSH w surowicy przy jadłowstręcie psychicznym jest 

a)  zwiększone. 
b)  w normie. 
c)  stałe. 
d)  zmniejszone. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

18.  Bulimia to inaczej 

a)  anoreksja. 
b)  wilczy głód. 
c)  jadłowstręt psychiczny. 
d)  nadwaga. 

 
19.  Głównym objawem niedoboru żelaza jest 

a)  nadwaga. 
b)  bulimia. 
c)  niedokrwistość. 
d)  niedobory witaminy C. 

 
20.  Zapotrzebowanie na żelazo wzrasta szczególnie 

a)  w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. 
b)  w piątym i szóstym miesiącu ciąży. 
c)  w drugim i trzecim trymestrze ciąży. 
d)  w ósmym i dziewiątym miesiącu ciąży. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Planowanie    podstawowego  żywienia  dietetycznego  oraz  diet  w  chorobach 
na tle niedoborów żywieniowych 

 
Zaznacz poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:  

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  podstawowego 
żywienia  dietetycznego  oraz  diet  w  chorobach  na  tle  niedoborów 
żywieniowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania  1, 6, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14  zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie  19 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1. d, 2. b,

 

3. d, 4. b, 5. c, 6. b,

 

7. d, 8. a, 9. b,

 

10. b,

 

11. b,

 

12. d,

 

13. c,

 

14. b,

 

15. a, 16. a,

 

17. b,

 

18. b, 19. c,

 

20. a.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przyczyny niedoboru żelaza

 

PP 

Wymienić kryteria niedoboru żelaza 

Wymienić czynniki rozpoznania zwiększające 
wchłanianie leków 

P  

Wymienić czynniki zmniejszające wchłanianie 
leków 

Rozróznić leki mające wpływ na zwiększenie 
apetytu 

c

 

Określić co powinien zawierać jadłospis 
jednodniowy 

PP 

Wyjaśnić, która z metod polega na analizie 
chemicznej pożywienia oraz jakościowym 
i ilościowym oznaczeniu 

Zidentyfikować średnią (przeciętną) dzienną normę 
zapotrzebowania ustroju na energię w wieku 
dziewcząt 13–15 lat 

Zidentyfikować, które z lekarstw nie przyczyniają 
się do wydalania składników mineralnych 
z organizmu 

10  Wymienić funkcje programu „Mój Komputerowy 

Dietetyk” 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

 

11  Wymienić przeciwwskazane produkty diety 

łatwostrawnej 

b

 

12  Wymienić wskazane produkty diety łatwostrawnej 

13  Rozróżnić czynniki hamujące metaboliz 

14  Wymienić czynniki wpływające na zwiększenie 

wydalania elektrolitów 

15  Rozróżnić jakie składniki mineralne są głównie 

wydalane przez leki moczopędne  

16  Zidentyfikować wartość odżywczą białka 

i węglowodanów w diecie łatwo strawnej 

17  Rozpoznać określenie bulimii 

PP 

18  Określić prawidłowe kryterium rozpoznania 

niedoboru żelaza 

PP 

19  Zidentyfikować co zaliczamy do leków 

przeciwbólowych 

20  Wymienić objawy kwashiorkoru 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przyczynami niedoboru żelaza nie jest 

a)  niedostateczna podaż w pożywieniu przy zapotrzebowaniu na żelazo. 
b)  strata żelaza przez przewód pokarmowy. 
c)  utrata krwi w czasie miesiączkowania średnio. 
d)  dostateczna podaż w pożywieniu przy zapotrzebowaniu na żelazo. 

 
2.  Kryterium rozpoznania niedoboru żelaza nie jest  

a)  wskaźnik hematologiczny. 
b)  stężenie ferrytyny w surowicy > 10µg/l. 
c)  stężenie receptorów. 
d)  stężenie ferrytyny w surowicy < 10µg/l. 

 
3.  Czynniki zwiększające wchłanianie leków to m.in. 

a)  żywność. 
b)  dieta wysokobiałkowa. 
c)  składniki mineralne. 
d)  tłuszcze. 

 
4.  Czynnikiem zmniejszającym wchłanianie leków nie jest  

a)  błonnik pokarmowy. 
b)  dieta niskobiałkowa. 
c)  tłuszcze. 
d)  dieta wysokobiałkowa. 

 
5.  Leki mające wpływ na zwiększenie apetytu to 

a)  leki przeczyszczające. 
b)  alkohol. 
c)  leki antyhistaminowe. 
d)  glikozydy. 

 
6.  Prawidłowo zestawiony jadłospis jednodniowy nie powinien zawierać 

a)  pieczywo ciemne lub grube kasze co najmniej raz dziennie. 
b)  artykuły żywnościowe pochodzące z jednej grupy produktów. 
c)  warzywa i owoce co najmniej w dwu, trzech posiłkach. 
d)  produkty  spożywcze  będące  źródłem  białka  o  wysokiej  wartości  biologicznej  we 

wszystkich posiłkach głównych: w I śniadaniu, II śniadaniu, obiedzie i kolacji. 

 
7.  Metodą  polegającą  na  analizie  chemicznej  pożywienia  oraz  jakościowym  i ilościowym 

oznaczaniu zawartych w nim składników odżywczych jest metoda 
a)  analityczna. 
b)  teoretyczna. 
c)  za pomocą odpowiedniego oprogramowania komputerowego. 
d)  laboratoryjna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

8.  Średnia  (przeciętna)  dzienna  norma  zapotrzebowania  na  energię  dziewcząt  w  wieku  

13–15 lat wynosi 
a)  4,4%. 
b)  13,4%. 
c)  3,1%. 
d)  25%. 

 
9.  Lekami, które nie przyczyniają się do wydalania składników mineralnych z organizmu są 

a)  leki moczopędne. 
b)  aspiryna. 
c)  alkohol. 
d)  leki przeczyszczające. 

 
10.  Program „Mój Komputerowy Dietetyk” 

a)  pozwala kontrolować ilość posiłków. 
b)  służy do oceny sposobu żywienia. 
c)  to  program  komputerowy  przeznaczony  dla obsługi  placówek  prowadzących 

żywienie zbiorowe. 

d)  to  program,  który  oblicza  ilość  kalorii  spalonych  przez  Twój  organizm  podczas 

różnych rodzajów aktywności ruchowej. 

 
11.  Do produktów nie wskazanych w diecie podstawowej łatwostrawnej zaliczamy 

a)  kasza manna, mąka żytnia. 
b)  dziczyzna, jaja na twardo. 
c)  ser topiony, kefir. 
d)  jogurt, jajo na miękko. 

 
12.  Do produktów wskazanych w diecie podstawowej łatwostrawnej zaliczamy 

a)  smalec, angielskie ziele. 
b)  ocet, frytki. 
c)  bawarka, śledź. 
d)  szpinak, oliwa. 

 
13.  Czynnikami hamującymi metabolizm są 

a)  dieta wysokobiałkowa i wysokowęglowodanowa. 
b)  tłuszcze, mięso pieczone na rożnie. 
c)  dieta niskobiałkowa i wysokowęglowodanowa. 
d)  mięso pieczone na rożnie, warzywa z rodziny kapustnych. 

 
14.  Lekami zwiększającymi wydalanie elektrolitów są 

a)  alkohol, środki antykoncepcyjne. 
b)  glikokortykoidy, leki przeczyszczające. 
c)  leki steroidowe i psychotropowe. 
d)  glikozydy nasercowe, leki przeciwbakteryjne. 

 
15.  Leki moczopędne zwiększają wydalanie 

a)  Ca, K oraz Mg. 
b)  Zn oraz Cu. 
c)  K, Zn oraz P. 
d)  Fe, P oraz Zn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

16.  Wartość  odżywcza  białka  i  węglowodanów  diety  podstawowej  i  diety  łatwo  strawnej 

średnio wynosi  
a)  360 mg i 40 mg. 
b)  80 mg i 75 mg. 
c)  40 mg i 350 mg. 
d)  1,5 mg i 15 mg. 

 
17.  Bulimia to inaczej 

a)  anoreksja. 
b)  wilczy głód. 
c)  jadłowstręt psychiczny. 
d)  nadwaga. 

 
18.  Kryterium rozpoznania niedoboru żelaza jest 

a)  wskaźnik hematologiczny  Ht>32%. 
b)  wskaźnik hematologiczny  Ht<32%. 
c)  wysycenie transferyny >12%. 
d)  stężenie receptorów dla transferyny <10 mg/l. 

 
19.  Do leków przeciwbólowych zaliczamy 

a)  klemizol, pyralgina. 
b)  meta don, dezypramina. 
c)  antypiryna, pyralgina. 
d)  tifenamil, pochodne penicyliny. 

 
20.  Objawami kwashiorkora nie jest 

a)  bulimia. 
b)  hipoalbuminemia. 
c)  obrzęki. 
d)  stłuszczenie wątroby. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Planowanie  podstawowego  żywienia  dietetycznego  oraz  diet  w  chorobach 
na tle niedoborów żywieniowych 

 
Zaznacz poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:  

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

 

7.  LITERATURA 

 

1.  Banas  A.,  Januszkiewicz  –  Grabias  A.:  Próba  ustalenia  czynników  prognostycznych 

w anorexia  nervosa  na  podstawie  badań  katamnestycznych.  Psychiatria  Polska  26,  483-
489, 1992 

2.  Cybulska  B.,    Łukaszewska  T.:  Dietetyka.  Wydawnictwo  Szkolne  i  Pedagogiczne, 

Warszawa 1975 

3.  Gawęcki  J., Hryniewiecki  L. (red.): Żywienie człowieka.  Wydawnictwo Naukowe PWN 

Warszawa 2006 

4.  Gawęcki J., Mossor-Pietraszewska T. (red): Kompendium wiedzy o żywności,  żywieniu 

i zdrowiu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004 

5.  Hasik  J.,  Gawęcki  J.  (red.):  Żywienie  człowieka  zdrowego  i  chorego.  Wydawnictwo 

Naukowe PWN Warszawa 2000 

6.  Hasik  J.,  Hryniewiecki  L.,  Grzymisławski  M.:  Dietetyka.  Wydawnictwo  Lekarskie 

PZWL, Warszawa 1999 

7.  Keller 

J.: 

Podstawy 

fizjologii 

żywienia  człowieka.  Wydawnictwo  SGGW, 

Warszawa 2000 

8.  Szewczyński  J.,  Skrodzka  Z.:  Higiena  Żywienia.  Wydawnictwo  Lekarskie  PZWL, 

Warszawa 1995 

9.  Wieczorek-Chełmińska  Z.:  Zasady  żywienia  i  dietetyka  stosowana.  Państwowy  Zakład 

Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1975 

10.  www.programosy.pl 
11.  www.chirurgia.pl 
12.  www.zdrowieodchudzanie.pl