background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Elżbieta Worobik 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kierowanie 

rozwojem 

rodzin 

pszczelich 

wiosną 

612[01].Z2.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
prof. dr hab. Jerzy Demetraki - Paleolog 
dr inż. Krzysztof Olszewski 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  612[01].Z2.02 
„Kierowanie  rozwojem  rodzin  pszczelich  wiosną”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu pszczelarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

  

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Gospodarka pasieczna wiosną 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Przygotowanie rodzin pszczelich do pożytku 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Rójka naturalna 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Powiększanie pasieki 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

30 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

cele kształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-uczenia  się 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

612[01].Z2.05 

Prowadzenie pasieki w

ędrownej 

612[01].Z2.07 

Prowadzenie wychowu matek 

pszczelich 

Modu

ł 612[01].Z2 

Produkcja pszczelarska

 

612[01].Z2.03 

Rozpoznawanie chorób pszczó

ł 

612[01].Z2.04 

Zak

ładanie pasieki 

612[01].Z2.01 

Identyfikowanie stanów 

biologicznych rodziny

 

pszczelej

 

612[01].Z2.02 

Kierowanie rozwojem rodzin 

pszczelich wiosn

ą 

612[01].Z2.08 

P

rzygotowanie pasieki  

do zimowania 

612[01].Z2.06 

Prowadzenie ró

żnych kierunków 

produkcji

 

pasiecznej

 

612[01].Z2.09 

Przetwarzanie produktów pasiecznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  rozróżnić stadia rozwojowe czerwia pszczelego, 

  dostrzegać zagrożenia związane z wykonywaną pracą, 

  zastosować zasady ochrony środowiska, 

  charakteryzować naturalne i sztuczne pokarmy pszczół, 

  określić topografię narządów i układów organizmu pszczoły, 

  charakteryzować funkcjonowanie narządów, układów i całego organizmu pszczoły, 

  określić funkcje ciała tłuszczowego w organizmie pszczoły, 

  charakteryzować czynniki środowiska i ocenić ich wpływ na wzrost, rozwój zwierząt, 

  ocenić wpływ właściwości gleby na rośliny i zwierzęta, 

  określić rolę człowieka w kształtowaniu siedliska, 

  określić wpływ poszczególnych składników pokarmowych na wzrost, rozwój zwierząt, 

  określić  czynniki  klimatyczne  i  glebowe  wpływające  na  zdrowie  oraz  produkcyjność 

zwierząt, 

  określić warunki rozwoju pszczół robotnic, 

  scharakteryzować miejsca przebywania pszczół w gnieździe, 

  scharakteryzować przebieg rozwoju rodziny pszczelej w okresie przedwiośnia i wiosny, 

  określić znaczenie wymiany pszczół zimujących na wiosnę, 

  określić wpływ dojrzałości biologicznej rodziny pszczelej na produkcję miodu, 

  określić przyczyny nastroju rojowego,

 

  zastosować zasady bezpiecznego postępowania z pszczołami, 

  sporządzić schematy i proste rysunki techniczne, 

  odczytać schematy oraz skorzystać z instrukcji i dokumentacji technicznej, 

  zidentyfikować symbole literowe znajdujące się na sprzęcie rolniczym i pasiecznym, 

  rozróżnić podstawowe materiały stosowane w technice rolniczej, 

  pozyskać  informacje  na  temat  sposobu  i  warunków  zakupu  sprzętu  rolniczego 

i pasiecznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  ocenić stan rodzin pszczelich po zimowli, 

  przygotować pasieczysko do oblotu pszczół, 

  zorganizować i wykonać główny przegląd wiosenny rodziny pszczelej, 

  rozpoznać stany anormalne w rodzinach pszczelich, 

  zorganizować wiosenne dokarmianie i podkarmianie pszczół, 

  stworzyć rodzinom pszczelim warunki dobrego rozwoju wiosennego, 

  dobrać  metody  przyspieszania  rozwoju  rodzin  wiosną  do  istniejących  warunków 

pogodowych i pożytkowych, 

  zastosować metody kompleksowej gospodarki pasiecznej, 

  obliczyć  optymalny  okres  czerwienia  matek  pszczelich  w  różnych  warunkach 

pożytkowych, 

  dobrać terminy i sposoby poszerzania gniazd rodzin pszczelich, 

  wykorzystać naturalną produkcję wosku rodzin pszczelich, 

  zastosować węzę w ulu, 

  charakteryzować naturalne i sztuczne pokarmy pszczół, 

  określić ilość i jakość naturalnych pokarmów w gnieździe pnia, 

  rozróżnić sprzęt do podkarmiania i dokarmiania pszczół, 

  charakteryzować warunki wykorzystania pożytków,  

  określić wpływ siły i struktury rodziny na wykorzystanie pożytku, 

  przygotować rodziny pszczele do wykorzystania pożytków, 

  przeprowadzić obserwacje fenologiczne oraz obserwacje ula kontrolnego, 

  wyjaśnić potrzebę wymiany matek pszczelich, 

  zaplanować i dokonać wymiany matek pszczelich, 

  określić wpływ nastroju rojowego na organizację pracy w pasiece i wyniki produkcji, 

  dokonać analizy przyczyn nastroju rojowego, 

  zapobiec wejściu rodziny pszczelej w nastrój rojowy, 

  zastosować ramkę pracy w ulu, 

  zmniejszyć skutki nastroju rojowego, 

  zebrać i osadzić rój, 

  uratować rodziny z matkami trutowymi i trutówkami, 

  dobrać i przygotować ul dla nowej rodziny, 

  zaplanować intensywne powiększanie pasieki, 

  charakteryzować metody tworzenia nowych rodzin, 

  dobrać sposoby i terminy tworzenia nowych rodzin pszczelich, 

  sporządzić dokumentację pasieczną, 

  zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz środki ochrony indywidualnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01] 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Kierowanie 

rozwojem 

rodzin 

pszczelich 

wiosną 

612[01].Z2.02 

Temat: Główny przegląd wiosenny. 

Cel ogólny: Charakteryzować główny przegląd wiosenny. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określać cele głównego przeglądu wiosennego, 

 

charakteryzować warunki przeprowadzenia przeglądu wiosennego, 

 

dobierać sprzęt pasieczny do przeprowadzenia głównego przeglądu wiosennego, 

 

oceniać stan rodziny pszczelej po głównym przeglądzie wiosennym, 

 

przeprowadzać główny przegląd wiosenny. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

zajęcia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

sprzęt pasieczny; dłuto pasieczne, szczoteczka, 

 

matki pszczele, 

 

klateczki do poddawania matek pszczelich, 

 

rodziny pszczele, 

 

odzież ochronna do przeprowadzenia przeglądów. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

W  oparciu  o  dotychczasową  wiedzę  z  zakresu  prac  pasiecznych  przeprowadź  główny 

przegląd wiosenny. 
 
Zadanie uczeń powinien wykonać w następujących etapach: 
I. 

Zbieranie i analiza informacji o głównym przeglądzie wiosennym (~20 min). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Aby prawidłowo wykonać zadanie uczeń powinien wiedzieć: 

 

w jakim celu przeprowadzamy główny przegląd wiosenny?  

 

kiedy przeprowadzamy główny przegląd wiosenny? 

 

jakie czynniki wpływają na przeprowadzenie głównego przeglądu wiosennego?  

 

jak szacujemy zapas w rodzinie pszczelej?  

 

jakie  muszą  być  warunki  pogodowe  i  pożytkowe  aby  można  przeprowadzić  główny 
przegląd wiosenny? 

 

jakie stany anormalne występować mogą wiosną w rodzinie pszczelej? 

 

jakiego sprzętu używamy do przeprowadzenia głównego przeglądu wiosennego? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisują do formularza. 

 
II.  Opracowanie planu pracy (~15 min.). 

Na tym etapie powinni przemyśleć jak należy wykonać przydzielone zadanie, a zatem: 

 

zorganizować  stanowisko  pracy  (dobór  i  rozmieszczenie  narzędzi  pracy,  sprzętu 
pasiecznego), 

 

ustalić kolejność i czas wykonywania poszczególnych czynności pasiecznych, 

 

ustalić sposób prowadzenia głównego przeglądu wiosennego, 

 

podzielić się pracą, 

 

zaplanować sposób korzystania z materiałów pomocniczych, 

 

Pomogą uczniom w tym pytania prowadzące: 

 

jakimi  narzędziami  pracy  oraz  jakim  sprzętem  pasiecznym  będziesz  posługiwać  się 
podczas pracy?  

 

co należy zrobić przed przystąpieniem do głównego przeglądu wiosennego? 

 

jak należy ocenić aktualną siłę rodziny pszczelej? 

 

jak należy ocenić czerw i jakość matki? 

 

w jaki sposób stwierdzamy stan zapasów w gnieździe rodziny pszczelej? 

 

w jaki sposób oceniamy zdrowotność rodziny pszczelej? 

 

w jaki sposób poszerzamy gniazdo rodziny pszczelej?  

 

jak oczyszczamy ramki i ul?  

 

jak postępujemy z napotkanym stanem anormalnym? 

 

czy odsklepiamy zapas? 
Odpowiedzi na powyższe pytania wpisują do formularza " Plan pracy". 

 
III.  Ustalanie harmonogramu pracy (~10 min). 

W tej fazie uczniowie powinni: 

 

omówić  dokładnie  z  nauczycielem  zaplanowane  przeprowadzenie  głównego  przeglądu 
wiosennego, 

 

przedyskutować  kolejność  i  czas  wykonywania  poszczególnych  czynności  pasiecznych 
oraz podział pracy. 

 
IV.  Praktyczne wykonanie zadania (~180 min.) 

 

pracujują  samodzielnie  nad  wykonaniem  zadania  zgodnie  z  przyjętym  harmonogramem 
pracy,  wymieniają  się  wiedzą,  konsultujecie  i  wspólnie  opracowują  w  zespole 
trzyosobowym zaplanowany przegląd, 

 

pomoże  uczniom  w  tym  czuwający  nad  prawidłowym  przebiegiem  prac  nauczyciel, 
którego w każdej chwili możecie być proszony o pomoc. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Uwaga! 

W  czasie  realizacji  zadania  przestrzegają  instrukcji  przy  przeprowadzaniu  przeglądu 

rodziny pszczelej. 
 
V.  Sprawdzanie jakości wykonanej pracy (~15 min.). 

 

kontrolę  jakości  pracy  uczniowie  wykonują  na  bieżąco  kierując  się  pytaniami 
przewodnimi podanymi powyżej w tekście. 

 

najpierw sprawdzają jakość przeprowadzonego głównego przeglądu wiosennego 

 

wyniki  oceny  przeprowadzenia  wpisują do  formularza  "Arkusz oceny  rodziny  pszczelej 
po głównym przeglądzie wiosennym ". 

 

następnie wymieniają się w zespołach " arkuszami oceny rodziny pszczelej po głównym 
przeglądzie  wiosennym"  i  analizują  wyniki  oceny  jakości  przeprowadzonego  przeglądu 
i ewentualnie dokonują korekt. 
Faza ostatnia jest wspólną pracą całej grupy i nauczyciela. 

 
VI.  Analiza przebiegu pracy (~20 min.). 

W tej fazie uczniowie odpowiadają na pytanie: 

"Co bym zrobił inaczej, lepiej, gdybym wykonywał(a) zadanie jeszcze raz?" 
Analizują  cały  przebieg  pracy  pod  kątem  polepszenia  jakości  przeprowadzania  przeglądu, 
skrócenia czasu pracy, lepszej organizacji (pod kierunkiem nauczyciela). 
Jeżeli poprawki są znaczne należy cały proces przeprowadzić od początku. 
Wypełniają "Kartę samooceny". 
 
Uwaga! 

Ocena pracy uczniów zostanie dokonana przez nauczyciela w oparciu o: 

"Arkusz oceny rodziny pszczelej po głównym przeglądzie wiosennym". 
"Arkusz obserwacji ucznia". 
 
Praca domowa 

Oblicz jaką maksymalną ilość zapasu może pomieścić plaster dadanowski. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  metodą obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 

dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Pszczelarz 612[01]. 

Moduł:  

 

 

 

Produkcja pszczelarska 612[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Kierowanie 

rozwojem 

rodzin 

pszczelich 

wiosną 

612[01].Z2.02 

Temat: Tworzenie odkładów. 

Cel ogólny: Charakteryzować tworzenie odkładów. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  zdefiniować pojęcia: odkład, nalot, składańce, zsypance, 

  wybierać rodziny pszczele do podziału, 

  przygotować ul dla odkładu, 

  dobierać plastry do odkładu, 

  układać gniazdo odkładu, 

  pielęgnować odkład. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  pokaz z objaśnieniem, 

  zajęcia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  praca indywidualna, 

  praca w grupach 3–4 osobowych. 

 
Czas:  4 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

  silne rodziny pszczele, 

  sprzęt pasieczny, 

  transportówka, 

  klateczka Zandera, 

  ulik na odkłady. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Wprowadzenie do tematu: 

  nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 

dotyczących  powiększania  pasieki.  Nauczyciel  omawia  warunki  wyboru  rodziny 
pszczelej  do  podziału.  Nauczyciel  po  wykładzie  zadaje  pytanie:  Co  należy 
uwzględnić wybierając rodzinę pszczelą do podziału? 

  „Burza  mózgów”  –  uczniowie  udzielają  różnych  odpowiedzi,  wszystkie  zostają 

zapisane na tablicy. Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, 

  nauczyciel objaśnia pojęcie odkład, zsypaniec, składaniec, nalot, 

  nauczyciel  omawia  dobieranie  i  układanie  gniazda  odkładu.  Po  prezentacji 

nauczyciel zadaje pytanie: Co należy wziąć pod uwagę tworząc odkład? 

  nauczyciel  do  odpowiedzi  typuje  ucznia.  Uczeń  udziela  odpowiedzi.  Nauczyciel 

weryfikuje odpowiedzi. Następnie nauczyciel przydziela zadania grupom. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

4.  Realizacja ćwiczenia praktycznego 
 

Praca w grupach 3–4 osobowych: 

  nauczyciel wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

  uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania, 

  uczniowie zapoznają się ze sprzętem pasiecznym i rodzinami pszczelimi, 

  uczniowie w grupach tworzą odkład, 

  uczniowie dyskutują na temat dobierania plastrów i układania gniazda odkładu. 

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek oraz kontroluje: 

  czy uczniowie zrozumieli zadanie, 

  czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

  czy zachowują przepisy bhp. 

 
Zakończenie zajęć 

  przedstawiciel  grupy  prezentuje  wykonane  zadanie  przez  swoją  grupę.  Charakteryzuje 

układ gniazda w odkładzie, 

  uczniowie dyskutują na forum klasy na temat pielęgnacji odkładu po utworzeniu. 

 
Praca domowa 

Opracować szkic gniazda odkładu. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  nauczyciel  ocenia  metodą obserwacji  indywidualnie  ucznia  i  grupę,  na  bieżąco  podczas 

dyskusji, podczas wykonywania ćwiczenia oraz końcowe efekty pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Gospodarka pasieczna wiosną

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1  

Prowadzenie głównego przeglądu wiosennego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zademonstrować prowadzenie głównego przeglądu wiosennego. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  warunki 

przeprowadzenia głównego przeglądu wiosennego. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  wykonać  ćwiczenie  w  dzień  lotny,  słoneczny,  gdy  temperatura  powietrza  przekracza 

15

o

C, 

2)  określić  i  zanotować  warunki  pogodowe  podczas  przeglądu:  kierunek  i  siłę  wiatru, 

zachmurzenie,  temperaturę  powietrza.  Określić  intensywność  lotów  pszczół,  licząc 
pszczoły  powracające  do  ula  w  ciągu  1  minuty.  Określić  liczbę  pszczół  z  obnóżami 
i zbieraczek nektaru i wody (bez obnóży), 

3)  wdmuchnąć przez wylot kilka kłębów dymu, 
4)  zlokalizować  położenie  kłębu  przez  przyłożenie  dłoni  do  powałki  i  znalezienie  na  niej 

ciepłego miejsca, 

5)  oskrobać zagiętym końcem dłuta boki i górne beleczki ramek, usuwając w ten sposób kit 

i wosk, 

6)  wyjąć maty ocieplające oraz zatwór, 
7)  policzyć plastry obsiadane przez pszczoły "na czarno", 
8)  wyjąć  kolejno  plastry  z  gniazda,  ocenić  i  zapisać  na  stronie  książki  pasiecznej 

następujące dane: 

 

powierzchnię pokarmu (dm

2

), 

 

powierzchnię czerwiu (dm

2

), 

 

ocenę jakości czerwiu niezasklepionego i zasklepionego, 

 

obecność jaj, 

 

obecność i jakość matki, 

 

ocenę plastrów (czyste czy zabrudzone kałem). 

9)  wstawić do rodziny plaster suszu, 
10)  odsklepić  zasklepione  wieczka  komórek  z  pokarmem  na  plastrach  osłonowych  o  pasie 

szerokości  5  cm  z  jednej  strony  każdego  plastra,  przeciągając  po  zaklepie  płaskim 
końcem dłuta pasiecznego, 

11)  uzupełnić notatki po wykonanym przeglądzie: 

 

liczbę plastrów z czerwiem,  

 

liczbę pozostawianych rodzinie plastrów,  

 

liczbę dodanych lub usuniętych plastrów suszu,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

uwagi o matce,  

 

uwagi o czerwiu. 

12)  zaprezentować ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

rodziny pszczele, 

 

książka pasieczna, 

 

podstawowy sprzęt pasieczny. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznawanie anormalnych stanów w rodzinach pszczelich. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zapoznać  z materiałem  dydaktycznym  dotyczącym  stanów 

anormalnych w rodzinie pszczelej. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  sposób 

szacowania ilości pokarmu w gnieździe rodziny pszczelej oraz obecności chorób. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  rozpalić podkurzacz i wprowadzić przez wylot 4 kłęby dymu, 
2)  sprawdzić  zaopatrzenie  rodziny  w  zapasy  miodowe,  szacując  ich  ilość  na  każdym 

plastrze. Brakujący zapas uzupełnić poszytymi plastrami, zabranymi z innych rodzin, 

3)  obserwować  podczas  przeglądu  rodziny  wygląd  czerwiu  pszczelego.  Jeżeli  rozstrzelony 

wymienić matkę pszczelą, 

4)  otworzyć komórkę z czerwiem i sprawdzić obecność chorób, 
5)  zapisać uwagi w książce pasiecznej, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

rodziny pszczele, 

 

książka pasieczna, 

 

podstawowy sprzęt pasieczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Przygotowanie rodzin pszczelich do pożytku

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Dobieranie metody przyspieszania rozwoju wiosennego rodzin pszczelich. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  sposób  odsklepiania  zapasów  w  gnieździe 

pszczelim. 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na efekty jakie 

wynikają z odsklepiania zapasów w gnieździe pszczelim. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  odsklepić plastry z zapasem w rodzinie pszczelej, 
2)  wytypować dwie rodziny pszczele o zbliżonej sile, 
3)  zmierzyć powierzchnię czerwiu w dniu odsklepienia i po siedmiu dniach od odsklepiania 

zapasów  w  rodzinie  pszczelej  w której  dokonano  odsklepiania  i  rodzinie  gdzie  tego  nie 
dokonano, 

4)  obliczyć powierzchnie czerwiu w obu rodzinach, 
5)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:

  

– 

rodziny pszczele, 

– 

odsklepiacz, 

– 

linijka, 

– 

sprzęt pasieczny do przeglądu rodzin pszczelich. 

 
Ćwiczenie 2 

Poszerzanie gniazd rodzin pszczelich wiosną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  praktyczne  poszerzanie  gniazda  w  rodzinie 

pszczelej. 

Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  miejsce 

wstawiania ramki z woszczyną i węzy w gnieździe pszczelim. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wdmuchnąć przez wylot kilka kłębów dymu, 
2)  sprawdzić obecność czerwiu na ostatnim lub przedostatnim plastrze, 
3)  wstawić ramkę woszczyny na skraj kuli czerwiu, 
4)  stwierdzić obecność woszczarek. W przypadku ich obecności poszerzyć gniazdo pszczele 

poprzez wstawienie ramki z węzą, 

5)  narysować schemat przedstawiający poszerzanie gniazda pszczelego woszczyną i węzą, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

rodzina pszczela, 

– 

sprzęt pasieczny, 

– 

ramka z woszczyna, 

– 

ramka węzy. 

 
Ćwiczenie 3 

Powiększanie miodni. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować powiększanie miodni woszczyną i węzą. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  termin 

poszerzania miodni i sposób jej powiększania. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zaplanować prace związane z powiększaniem miodni, 
2)  określić ilość wolnego miejsca w miodni, 
3)  dobrać ramki z woszczyną i węzą do poszerzenia, 
4)  wstawić w zależności od potrzeb ramki z woszczyną lub węzą, 
5)  narysować i opisać szkic przeprowadzonego powiększenia miodni, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Środki dydaktyczne:  

– 

rodzina pszczela, 

– 

ramki z woszczyną i węzą, 

– 

nadstawki, 

– 

sprzęt do przeglądu rodzin pszczelich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Rójka naturalna

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1  

Zapobieganie nastrojowi rojowemu. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować sposoby zapobiegania nastrojowi rojowemu. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  uwagę  na 

moment przeprowadzania zabiegów mających na celu zapobieganiu nastrojowi rojowemu. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przejrzeć rodzinę pszczelą, zwracając szczególną uwagę na mateczniki i ramkę pracy,  
2)  określić procent zabudowy pszczelej i trutowej w ramce pracy, 
3)  poszerzyć rodzinę 2–4 ramkami z węzą, 
4)  zwiększyć wentylację ula, wyjmując wkładkę wylotową, 
5)  przenieść w ulu stojaku plastry z czerwiem krytym ponad kratę odgrodową do  

2 lub 3 korpusu, 

6)  poddać w miejsce zabranego czerwiu ramki z węzą, 
7)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

rodzina pszczela z ramką pracy, 

 

ramki z węzą, 

 

podkurzacz, szczotka pasieczna, dłuto. 

 
Ćwiczenie 2 

Zbieranie i osadzanie rojów. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować film z zakresu zbierania i osadzania rojów. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  warunki 

zbierania i osadzania roju. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien  

1)  obejrzeć film z zakresu zbieranie i osadzanie rojów. 
2)  obejrzeć  foliogramy  i plansze przedstawiające  sprzęt oraz technikę zbierania i osadzania 

rojów, 

3)  zaplanować zabieg zbierania i osadzania roju, 
4)  wpisać do tabeli niezbędny sprzęt, technikę zbierania, osadzania oraz pielęgnowania roju, 
5)  uzupełnić poniższą tabelę,  
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

 

Sprzęt   

Technika 

zbierania 

osadzania 

Pielęgnowanie roju. 
 

z drzewa: 

 

ze ściany: 

 

Zbieranie 
roju : 

z ziemi: 

 

 

Osadzanie 
roju 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

zajęcia praktyczne, 

– 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

film, 

– 

foliogramy, 

– 

plansze, 

– 

sprzęt do zbierania i osadzania roi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Powiększanie pasieki 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1  

Tworzenie i pielęgnowanie odkładów. 
 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel powinien zaprezentować metody tworzenia odkładów. 
Podczas  wykonania  ćwiczenia  szczególną  uwagę  uczeń  powinien  zwrócić  na  miejsce 

umieszczenia odkładów po utworzeniu. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  odnaleźć matkę w rodzinie i zamknąć ją w klateczce, 
2)  wybrać 2–3 plastry z czerwiem krytym na wygryzieniu, 
3)  przenieść  je  wraz  z  obsiadającymi  pszczołami  do  nowego  ula.  Jeśli  pszczoły  nie 

obsiadają gęsto czerwiu, należy strząsnąć je z innych plastrów, 

4)  dodać plaster z zapasem miodu i pierzgi (może pochodzić z zapasów zimowych), 
5)  poddać matkę nieunasienioną lub matecznik, 
6)  zamknąć wylot trawą, a ul odstawić w zacienione miejsce. Po 1–2 dobach usunąć trawę 

i zwęzić wylot na 1 pszczołę, 

7)  dodać ramki z węzą, do macierzaka w miejsce zabranych plastrów, 
8)  zaprezentować wyniki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

dyskusja, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

klateczka Zandera, 

 

rodzina pszczela, 

 

pusty ul, 

 

węza, 

 

podstawowy sprzęt pasieczny. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracowywanie planu powiększania pasieki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Nauczyciel  powinien  zaprezentować  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  opracowane 

plany powiększania pasieki z uwzględnieniem bazy pożytkowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Podczas wykonania ćwiczenia szczególną uwagę uczeń powinien zwrócić na organizację 

powiększania pasieki. 

Ćwiczenie powinno być wykonywane w grupach 3–4 osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć prezentację z zakresu metod tworzenia nowych rodzin,  
2)  obejrzeć  foliogramy  i  plansze  przedstawiające  opracowane  plany  powiększania  pasieki 

z uwzględnieniem bazy pożytkowej, 

3)  wybrać  jedną  z  metod  i  opracować  plan  powiększania  pasieki  z  30  do  60  rodzin 

pszczelich, 

  określić metodę tworzenia nowych rodzin, 

  określić termin powiększania pasieki, 

  dobrać  sprzęt  potrzebny  do  przeprowadzenia  zabiegu  zwiększania  liczby  rodzin 

pszczelich, 

  określić ilość potrzebnych matek pszczelich. 

4)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

pogadanka, 

– 

zajęcia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

prezentacja, 

 

foliogramy, 

 

plansze, 

 

kalendarz kwitnienia roślin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Kierowanie rozwojem rodzin 

pszczelich wiosną”

 

Test składa się z 20 zadań , z których: 

 

zadania 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 13, 16, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 3, 7, 11, 12, 14, 15, 19, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3. a,  4.  a,  5.  b,  6.  c,  7.  c,  8.  a,  9.  b,  10.  c,  11. c, 
 12. c, 13. b, 14. b, 15. a, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. b.

 

 
Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować warunki 
przeprowadzania głównego przeglądu 
wiosennego 

PP 

Rozróżnić stany anormalne wiosną 

Dobrać zabiegi stosowane przy tresurze 
pszczół 

PP 

Rozpoznać zbliżający się stan nastroju 
rojowego 

Rozpoznać metody powiększania 
pasieki na podstawie opisu 

Rozpoznać metody powiększania 
pasieki na podstawie opisu 

Scharakteryzować czynności pasieczne 
na podstawie rysunku 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Określić rasy pszczół na podstawie 
opisu 

Określić przeznaczenie sprzętu 
pasieczne 

10  Rozróżnić stany anormalne wiosną 

11 

Scharakteryzować metody likwidacji 
trutówek fizjologicznych 

PP 

12 

Zapobiegać pojawieniu się trutówek 
anatomicznych 

PP 

13  Określić pierwsze prace wiosenne 

14 

Zapobiegać rabunkom pszczół na 
wiosnę 

PP 

15 

Zlikwidować anormalne stany 
w rodzinie pszczelej wiosną 

PP 

16 

Rozpoznać pierwsze prace wiosenne w 
rodzinie pszczelej 

17  Określić metody powiększania pasieki 

18 

Określić prace pasieczne związane 
z wyrównywanie siły rodzin pszczelich 

19  Zlikwidować nastrój rojowy w pasiece 

PP 

20 

Określić cele głównego przeglądu 
wiosennego 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.  
3.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Główny  przegląd  wiosenny  przeprowadzamy  w  bezwietrzny,  słoneczny  dzień,  gdy 

temperatura powietrza dojdzie do około 
a)  10ºC. 
b)  12ºC. 
c)  15ºC. 
d)  16ºC. 

 
2.  Stanem anormalnym wiosną jest 

a)  obecność czerwiu garbatego. 
b)  obecność trutni. 
c)  strutniała matka. 
d)  pobielanie plastrów. 

 
3.  Tresura pszczół wymaga stosowania 

a)  syropu aromatyzowanego. 
b)  syropu gęstego. 
c)  kandu. 
d)  syty. 

 
4.  Pszczoły  w  silnych  pniach  na  wiosnę  zaczynają  odciągać  świeże plastry  i  przygotowują 

komórki trutowe, które matka szybko zaczerwia. Stan ten informuje o zbliżającym się 
a)  nastroju rojowym. 
b)  obfitym wziątku. 
c)  rabunku pszczelim. 
d)  ograniczeniu czerwienia. 

 
5.  Pień silny, z dużą ilością czerwiu, odnosi się na kilkanaście metrów w wolne miejsce na 

pasieczysku podczas silnego lotu zbieraczek. Na  jego miejsce ustawia  się przygotowany 
ul z pustymi plastrami. Opisany sposób powiększania pasieki pszczelarze określają 
a)  odkładem. 
b)  nalotem. 
c)  składańcem. 
d)  zsypańcem. 

 
6.  W czasie dobrego lotu pszczół, tuż przy silnej rodzinie ustawia się pusty ul. Po otwarciu 

gniazda  przenosi  się  połowę  plastrów  z  czerwiem,  pszczołami  i  pokarmem  do  pustego 
ula.  Następnie  macierzak  odstawia  się  od  nowego  na  tyle,  aby  wylotek  z  poprzedniego 
położenia  wypadł  pomiędzy  nimi.  Opisany  sposób  powiększania  pasieki  pszczelarze 
określają 
a)  nalotem. 
b)  odkładem. 
c)  na pół lotu. 
d)  składańcem. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  Na rysunku przedstawino zabieg który związany jest z 
 

a)  poszerzeniem gniazda pszczelego. 
b)  połączeniem rodzin pszczelich. 
c)  przestawieniem korpusów. 
d)  utworzeniem miodni. 

 
 
8.  Wyróżnia zdolnością szybkiego rozwoju. Z tego względu nadaje się na pożytki wiosenne. 

Pszczoły tej rasy są wyjątkowo łagodne. Zewnętrznie wyróżnia się szarą barwą i średnimi 
rozmiarami ciała. Opis dotyczy pszczoły 
a)  kraińskiej. 
b)  kaukaskiej. 
c)  leśnej. 
d)  włoskiej. 

 
9.  Przedstawiony na rysunku sprzęt wykorzystuje się podczas przeglądu wiosennego przy 
 

a)  odsklepiania miodu wrzosowego. 
b)  osklepiania zapasów. 
c)  skrobania ramek w ulu. 
d)  pozyskiwania kitu pszczelego. 

 
 
 
 
10.  Istnienie choroby w gnieździe pszczelim uważa się za stan anormalny. Która choroba nie 

występuje wiosną? 

a) 

choroba sporowcowa. 

b) 

choroba roztoczowa. 

c) 

zgnilec złośliwy. 

d) 

czerw garbaty. 

 
11.  W rodzinie z trutówkami fizjologicznymi należy 

a)  poddać unasiennioną matkę w klateczce. 
b)  wytrząsnąć wszystkie pszczoły na trawę w odległości 30 m od ula. 
c)  zlikwidować rodzinę poprzez połączenie z inną normalną. 
d)  poddać nieunasienioną matkę w mateczniku sztucznym. 

 
12.  Pojawieniu się trutówek anatomicznych można zapobiec poprzez 

a)  utrzymanie w rodzinie pszczelej starej matki. 
b)  utrzymanie w rodzinie bezmateczności przez około 14 dni. 
c)  poszerzanie systematyczne gniazda rodziny pszczelej. 
d)  podkarmienie rodziny ciastem cukrowo-miodowo-pyłkowym. 

 
13.  Pierwszą  czynnością  pszczelarza  na  wiosnę  w  celu  uniknięcia  zarażenia  innych  rodzin 

pszczelich sporami Nosema apis jest szybkie 
a)  zwężenie gniazda pszczelego. 
b)  uprzątnięcie osypu zimowego. 
c)  podkarmienie syropem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

d)  przestawienie korpusów. 

 
14.  Podczas  odsklepiania  zapasów  odsklepiaczem  widelcowym,  aby  zapobiec  rabunkom 

należy 
a)  intensywniej podkurzać pszczoły. 
b)  zanurzać odsklepiacz w naczyniu z wodą. 
c)  przetrzymywać odsklepiacz w pustym naczyniu. 
d)  zawijać odsklepiacz w tkaninie nasączonej repelentem. 

 
15.  W  trakcie  przeglądu  rodziny  pszczelej  stwierdzono  w  ulu  zmumifikowanie  czerwiu. 

W celu zwalczenia tego schorzenia należy 
a)  wymienić matkę pszczelą. 
b)  przestawić pień w suche miejsce. 
c)  zlikwidować rodzinę pszczelą. 
d)  podkarmić obficie syropem. 

 
16.  Pierwszą  pracą  którą  należy  wykonać  wiosną,  w  pierwszym  okresie  rozwoju  rodziny 

pszczelej, jest 
a)  podkarmienie rodziny syropem cukrowym. 
b)  podkarmienie rodziny ciastem cukrowo-białkowym. 
c)  zwężenie i ocieplenie gniazda pszczelego. 
d)  zabezpieczenie gniazda pszczelego przed rabunkami. 

 
17.  Jaką  metodę  rozmnażania  pszczół  zastosowałbyś  w  pasiece  wykorzystującą  dobry 

wczesny pożytek, po którym następuje długi umiarkowany pożytek z przerwami? 
a)  zsypańce. 
b)  odkłady składańce. 
c)  dzielenie na pół lotu. 
d)  indywidualne odkłady. 
 

18.  W okresie przed pożytkowym wyrównując siłę rodzin w pasiece należy słabe wzmocnić 

a)  pszczołami lotnymi. 
b)  czerwiem otwartym. 
c)  zapasowym odkładem. 
d)  czerwiem na wygryzieniu. 

 
19.  Radykalnym sposobem likwidacji nastroju rojowego jest 

a)  wywóz na pożytek towarowy. 
b)  dodanie czerwiu na wygryzieniu. 
c)  zrywanie mateczników w gnieździe. 
d)  odebranie rodzinie czerwiu otwartego. 

 
20.  Podczas przeprowadzanego głównego przeglądu jesiennego nie dokonuje się 

a)  stwierdzenia stanu zapasów miodu i pyłku. 
b)  oczyszczania ramek i uli z kitu. 
c)  oceny czerwiu i jakości matek. 
d)  oceny zdrowotności rodzin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Kierowanie rozwojem rodzin pszczelich wiosną 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
  
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 

 
Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Kierowanie rozwojem rodzin pszczelich wiosną” 

 

Treść zadania  

Wykonaj czynności organizacyjne i przeprowadź prace związane z poszerzeniem rodziny 

pszczelej  ramkami  z  węzą.  Zadanie  wykonaj  łącznie  z  drutowaniem  ramek  i  wtopieniem 
węzy. 
 

Instrukcja dla nauczyciela  

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej  zaleca  się  przeprowadzenie  zadania  testowego  typu  „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych 
umiejętności  w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  praktycznego  przeprowadzenia  poszerzenia 
gniazda pszczelego węzą. 

Uczniowie  powinni  wykonać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego  sprawdzenia  przez  ucznia  poziomu  nabywania  umiejętności  i  dokonania 
analizy podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami  i  w  określonym  czasie.  Uczeń  powinien 
wykonać  zadanie  pod  nadzorem  pracownika  odpowiedzialnego  za  pasiekę,  który  zapewni 
uczniowi: 

 

możliwość praktycznego przeprowadzenia poszerzenia gniazda pszczelego węzą, 

 

zapoznanie się z dokumentacją prowadzenia rodziny pszczelej. 
Nauczyciel powinien: 

 

uzgodnić  z  pracownikiem  odpowiedzialnym  za  pasiekę,  możliwość  i  termin 
przeprowadzenia ćwiczeń, 

 

zadbać  o  przygotowanie  stanowiska  pracy  dla  uczniów  pod  względem  bezpieczeństwa 
pracy,  

 

przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne ich 
przestrzeganie,  

 

skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,  

 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  

 

na bieżąco nadzorować pracę uczniów,  

 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

 

dobrać i założyć odzież ochronną, 

 

zapisać  w  dzienniczku  praktyki  plan działania  oraz kolejność  wykonywanych  czynności 
zgodnie  z  regulaminem  gospodarstwa  pasiecznego  i  zasadami  poszerzania  gniazda 
rodziny pszczelej. Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,  

 

przygotować stanowisko do wtapiania węzy, 

 

napiąć drut i wtopić węzę, 

 

dobrać sprzęt pasieczny do przeglądu i poszerzenia rodziny pszczelej, 

 

dokonać przeglądu rodziny pszczelej w celu poszerzenia jej gniazda, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

poszerzyć gniazdo rodziny pszczelej, 

 

uporządkować stanowisko, oczyścić narzędzia i odłożyć na miejsce przechowywania, 

 

dokonać wpisu do książki pasiecznej. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

uzyskane 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

Sporządzenie wykazu materiałów i sprzętu potrzebnego 
do wtapiania węzy. 

 

Sporządzenie  wykazu  sprzętu  i  materiałów  do 
przeglądu rodziny pszczelej. 

 

Wtapianie węzy: 

 

dziurkowanie ramek, 

 

nawlekanie drutu w ramce, 

 

napinanie drutu w ramce, 

 

wtapianie węzy. 

20 

 

Przygotowanie się do przeglądu rodziny pszczelej: 

 

mycie rąk,

 

 

zakładanie  ubrania  do  bezpośredniej  pracy  przy 
pszczołach,

 

 

zabieranie ze sobą potrzebnego sprzętu. 

10 

 

Czynności  związane  z  prowadzeniem  przeglądu 
rodziny pszczelej: 

 

podkurzanie przez wylot kilkoma kłębami dymu,

 

 

otwieranie ula,

 

 

ustawienie się z boku ula,

 

 

przesuwanie maty bocznej i plastrów osłonowych,

 

 

podkurzanie pszczół,

 

 

właściwie  trzymanie  dłuta  pasiecznego  i  przegląd 
kolejnych plastrów, 

20 

 

Poszerzenie gniazda pszczelego węzą 

20 

 

Zapisanie  liczby  dodanych  ramek  z  węzą  w  karcie 
rodziny pszczelej. 

 

Uporządkować stanowiska 

10 

 

Razem 

100 

 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczna 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

7.  LITERATURA

 

 

 
1.  Bornus,  L  (red.).:  Encyklopedia  Pszczelarska.  Państwowe  Wydawnictwo  Rolnicze 

i Leśne, Warszawa 1989 

2.  Marcinkowski  J.:  Jak  prawidłowo  prowadzić  pasiekę.  ,,Sądecki  Bartnik”,  Nowy  Sącz 

1997 

3.  Ostrowska W.: Gospodarka pasieczna. PWRiL oraz ,,Sądecki Bartnik”, Warszawa, Nowy 

Sącz 1998  

4.  Pałach S.: Kodeks dobrej praktyki produkcyjnej w pszczelarstwie. PZP, Warszawa 2005 
5.  Prabucki J. (red): Pszczelnictwo. Albatros, Szczecin 1998  
6.  Praca zbiorowa: Hodowla pszczół. PWRiL, Warszawa 1996  
7.  Skowronek W.: Rasy pszczoły miodnej. ISiK, Puławy 1997 

 

Czasopisma: 
– 

Pszczelarstwo 

– 

Pszczelarz Polski 

– 

Pasieka 

– 

Przegląd Pszczelarski