Konspekt zajęć świetlicowych


Temat zajęć: List do Świętego Mikołaja.

Czas trwania zajęć: 60 minut.



CELE OGÓLNE:


CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń potrafi:

Uczeń zna:

Uczeń wie:

Uczeń rozumie:


METODY PRACY:


FORMY PRACY:


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:


Wstęp:

1. Opowiadanie odprężające „Kłopot Św. Mikołaja”

Wszyscy siedzą na dywanie. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie. Po wysłuchaniu uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela.


2. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Co chcielibyście dostać od św. Mikołaja?” - swobodne wypowiedzi uczniów. (Możliwość analizy potrzeb i oczekiwań dzieci.)


Rozwinięcie:

3. „Kochany św. Mikołaju!” - praca plastyczna.

Dzieci dostają karty pracy (załącznik nr 1). Ich zadanie polega na narysowaniu kredkami lub pisakami swoich wymarzonych prezentów, jakie chcieliby dostać od św. Mikołaja. Następnie nauczyciel tłumaczy dzieciom, co to jest ''inicjał''. Uczniowie wykonane prace podpisują swoimi inicjałami.


4. Adresowanie „Listu do św. Mikołaja”.

Nauczyciel tłumaczy uczniom, jak prawidłowo zaadresować kopertę. Wyjaśnia im, kto to jest ''adresat listu'', a kto ''nadawca'' oraz co oznacza skrót ''Sz. P.'' i dlaczego się go stosuje. Następnie dzieci adresują list do św. Mikołaja. Jeżeli dzieci wyrażają chęć, mogą dowolnie ozdobić kopertę.


Sz. P. Święty Mikołaj

ul. Miła 6 / 12

00 – 007 NIEBO


wzór adresu:


Zakończenie:

5. Gra dydaktyczna – krzyżówka.

Dzieci rozwiązują krzyżówkę (karta pracy nr 2).


6. Piosenka „Kochany Panie Mikołaju”.

Dzieci słuchają piosenki Majki Jeżowskiej - „Kochany Panie Mikołaju”.

BIBLIOGRAFIA:




Opracowała:

ANNA CZOCH

świetlica szkolna

Zespół Szkół w Korzkwi