KONSPEKT ZAJĘĆ

Z EDUKACJI POZNAWCZEJ PRZEPROWADZONYCH

W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 13 W OSTROŁĘCE



Prowadzący: Monika Grodzka

Data realizacji: 28.11.2013r.

Miejsce: Przedszkole Miejskie Nr 13

Temat kompleksowy: Ulubione zwierzątko.

Temat zajęć: „Jak powstał węgiel?” – zabawa dydaktyczna.

Cele:

Dziecko: - przekazuje uścisk dłoni koledze/koleżance,

- odgaduje zagadkę słowną,

- wypowiada się na temat ilustracji,

- stara się wypowiadać całymi zdaniami,

- oczekuje na swoją kolej podczas wypowiedzi,

- wie, jak należy się zachować w sytuacjach zagrożenia płynących ze strony

zwierzęcia,

- potrafi wskazać właściwe i naganne zachowania wobec psa,

- potrafi przyjąć pozycję obronną chroniącą przed atakiem psa,

- doskonali sprawność grafomotoryczną,

- aktywnie bierze udział w zajęciach.

Metody pracy: oglądowa, słowna, czynna.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: tekst zagadki dotyczącej psa, maskotka psa, worek, tabliczka ostrzegawcza, ilustracje na temat bezpiecznego zachowania wobec psa, tablice demonstracyjne, maski psa, karta pracy dla każdego dziecka, ilustracje.

Przebieg zajęcia

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Zabawa na powitanie „Na powitanie wszyscy razem”.

  2. Zagadka słowna dotycząca węgla.



II CZĘŚĆ GŁÓWNA

  1. Jak powstał węgiel?” – burza mózgów.

  2. Zabawa ruchowa „Agresywny pies i dzieci”.

  3. Znajdź właścicielkę Azorka” – ćwiczenia grafomotoryczne.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

  1. Podsumowanie zajęć i umieszczenie ważnych informacji w Klubie Mądrej Głowy.

  2. Podziękowanie za zajęcia oraz wręczenia nagród.