Sposób na nudę rozbitka Sebastiana mierzymy pojemność naczyń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ


  1. DATA: 2.06.2008

  2. GRUPA WIEKOWA: 6 –latki

  3. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

Określanie pojemności przedmiotów


  1. TEMAT ZAJĘĆ:

Sposób na nudę rozbitka Sebastiana - mierzymy pojemność naczyń.

  1. CELE ZAJĘĆ:

Dziecko:


  1. METODY PRACY:

          1. Słowne:

            1. pogadanka

            2. rozmowa

            3. instrukcja przygotowania soku

          2. Oglądowe:

            1. pokaz

          3. Praktycznego działania

            1. metoda zadaniowa


  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

butelka z listem, koszyk, kocyk, butelki o różnym kształcie, miska, słoiki z ryżem, łyżka, szklanka, lejek, dzbanki, rurki do napojów, kubeczki do napojów, sok


  1. LITERATURA:

    • Cyrański, Kwaśniewska „Moje przedszkole”. Program wychowania przedszkolnego DKW-4013-3/01

    • Gruszczyk – Kolczyńska E., Zielińska E. „Dziecięca matematyka”, Warszawa 1997

    • Gruszczyk – Kolczyńska E. „ Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się matematyki”, Warszawa 1997



SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:



TOK ZAJĘĆ

CZYNNOSCI NAUCZYCIELA

CZYNNOSCI DZIECKA

1.Czynności organizacyjno-porządkowe - powitanie

Nauczyciel zaprasza dzieci na środek sali i wita się
z uczniami.

Dzieci witają się.

2. Wprowadzenie do tematyki zajęć – list dla dzieci


Nauczycielka odczytuje list od rozbitka Sebastiana.

- Jak myślicie, do czego są nam potrzebne naczynia?


- Inne naczynia, do czego nam służą?

- Z czego mogą być zrobione naczynia?

- Jak należy obchodzić się

z naczyniami ze szkła lub porcelany?



- Potrzebne są nam do przekładania, przeniesienia jedzenia w inne miejsce.

Dzieci dają propozycje.


- Ze szkła, plastiku, porcelany, gliny.

- Bardzo ostrożnie.

3. Uświadomienie celu

- Czy domyślacie się, co będziemy dziś robić na zajęciach?

- Dzisiaj będziemy badać pojemność naczyń.


4. Realizacja tematu – ćwiczenia w określaniu pojemności przedmiotów

I. Badanie pojemności ryżu w słoikach

  1. dostarczanie obiektów do pomiaru


  1. porównanie obiektów










  1. przesypywanie ryżu i zaznaczenie naklejką poziomu ryżu w słoikach








  1. odmierzanie ryżu szklanką i sprawdzenie ile szklanek mieści się w słoikach (zapis graficzny)




















II. Mierzenie płynów w naczyniach.


  1. przygotowanie przedmiotów










  1. Odmierzanie wody szklanką i przelewanie do misek


  1. Ustalenie za pomocą zapisu na kartkach ile szklanek wody mieści się w naczyniach.




























- Przyjrzyjcie się naczyniom wcześniej ukrytym pod obrusem.

- Ile ich jest?

- Jak myślicie, w którym
z tych naczyń jest najwięcej ryżu?

- Jak sądzicie, jak możemy to sprawdzić?

- Gdzie będziemy przesypywać ryż?

Nauczycielka zatwierdza pomysł dzieci lub nakierowuje dzieci na własny pomysł.


- Przesyp proszę ryż
z największego do miski.

- Przesyp proszę ze średniego do tego większego słoika.

- Zaznacz naklejką poziom ryżu w słoiku

- Przesyp z najmniejszego do trochę większego.

- Ponownie zaznacz naklejką poziom ryżu w słoiku.

- Gdzie było najwięcej ryżu?

- Trochę mniej?

- Gdzie było najmniej ryżu?


- Wsyp ryż do szklanki tak, aby szklanka była pełna.

- Przesyp ryż ze szklanki do najmniejszego słoika.

- lle szklanek mieści się
w słoiku.

Przesyp ryż ze szklanki do trochę większego.

- lle szklanek mieści się
w słoiku.

Przesyp ryż ze szklanki do największego słoika.

- lle szklanek mieści się
w słoiku.

- W którym było najwięcej ryżu?

- W którym słoiku było trochę mniej?

- W którym naczyniu najmniej się mieściło ryżu?





- Przyjrzyjcie się tym naczyniom.

- Ile ich jest?

- Czy są takie same?

- A czym się różnią?

- Jak myślicie, w którym naczyniu będzie się mieścić najwięcej wody?

- Jak sądzicie, jak możemy to sprawdzić?






- Ile szklanek wody mieści się w naczyniu?

- Ile było szklanek
w następnym naczyniu?

- Ile szklanek wody mieści się w ostatnim naczyniu?

- Kto miał rację?


- O naczyniach mówi się, że mają pojemność. Tak samo jak pisał Sebastian w liście do dzieci.

- Przypomnijcie, czego pojemność badaliśmy?

Nauczycielka pokazuje naczynia po produktach (butelka po Kubusiu, słoiki po ogórkach lub sałatkach), w których możemy zbadać pojemność poprzez litery na etykietach..

- Do czego nam jest wiedzieć o tych literach?

Nauczycielka pokazuje pojemność naczyń w książce?

- Ile to będzie litr?

- Ile to będzie pół litra?

- Ile to będzie ćwierć?







- 3

Dzieci porównują słoiki przesuwając wszystkie do siebie i wskazują słoik.

- Możemy przesypać ryż.


Propozycje dzieci.





















- W największym słoiku.

- W średnim słoiku.

- W najmniejszym słoiku.


Dziecko wsypuje ryż do szklanki i przesypuje do słoików.





- 1 cała szklanka i jedna nie cała.



- 2 szklanki.




- 6 szklanek i ćwierć.





- Największym.


- W średnim.


- W najmniejszym.








- 3

- Nie.

- Różnią się kształtem.

Dzieci dają propozycje.



- Możemy przelać wodę szklanką do naczyń.


Dzieci realizują swój pomysł – Przelewają wodę do misek.



- 1 szklanka i pół.


- 2 pełne szklanki.


- 3 pełne szklanki.










- Słoiczków i misek.












- Do przelewania, zrobienia ciasta, do nauki.





- 4 szklanki

- 2 szklanki

- 1 szklanka

5. Ćwiczenia utrwalające umiejętność badania pojemności









- Podejdźcie proszę do mnie.

Nauczycielka odsłania gazetkę w kuchcikowym kąciku.

- Czy spróbujemy odczytać wspólnie kolejne zadanie?



- Podzielę was teraz na dwa zespoły, które mają za zadanie przygotować przepyszny sok owocowy.




Dzieci odczytują zadanie

z przerywnikami na realizację tego, co udało im się przeczytać.


Dzieci podzielone pracą wykonują zadanie
w zespołach.

6. Podsumowanie

- Co robiliśmy dzisiaj na zajęciach?



- Co sprawdzaliśmy?

- Które z zadań podobało się wam najbardziej?


- Czy jakieś zadanie sprawiło wam trudność?

- Przesypywaliśmy ryż ze słoiczków do słoiczków

i przelewaliśmy wodę

z wiadra do naczyń.

- Pojemność naczyń.

- Najbardziej podobało się nam zadanie w kuchcikowym kąciku.

- Nie, żadne.




Uwaga!

Wszystkie dzieci zapisują na swoich kartkach.

Nalewamy wody do pełna szklanki.




3


