KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wiedza o społeczeństwie:

Poziom edukacyjny: gimnazjum, klasa II

Czas realizacji: 45 minut


Temat zajęć: Władza ustawodawcza RP, czyli kto tworzy prawo.


1. Cele:

Uczeń:

-określa miejsce ustawy w systemie źródeł prawa.
-wymienia etapy procesu ustawodawczego.
- wyjaśnia znaczenie pojęć- zwykła większość głosów, bezwzględna większość głosów, kwalifikowana większość głosów.
- wskazuje podmioty uprawnione do inicjatywy ustawodawczej.
- określa rolę Prezydenta i Senatu w procesie legislacyjnym.



2. Metody: interpretacja przepisów prawnych, praca w grupach, dyskusja, inscenizacja.

3. Formy pracy: zbiorowa, grupowa

4. Pomoce dydaktyczne: egzemplarze Konstytucji RP, kodeks karny,



Przebieg zajęć.


1.Uczniowie otrzymują egzemplarze Konstytucji RP. Zadaniem uczniów jest wyszukanie
w Konstytucji postanowień odnośnie:
a/ składu Sejmu i Senatu
b/ ustawy i jej miejsca w systemie źródeł prawa

2. Odwołując się do informacji przekazywanych przez media, nauczyciel prosi uczniów
o podanie, w jaki sposób może przebiegać głosowanie przy założeniu, że w sali obrad znajduje się 320 posłów.
Uczniowie podają różne rozwiązania i na tej podstawie nauczyciel wyjaśnia znaczenie określeń: zwykła większość głosów, bezwzględna większość głosów, kwalifikowana większość głosów.
Następnie uczniowie wskazują w Konstytucji przepisy, w których występują powyższe terminy.

3. Następnie nauczyciel wskazuje ucznia, który wcieli się w rolę Prezydenta ( Prezydent przygotował projekt ustawy w domu), oraz osobę Marszałka Sejmu.
Pozostali uczniowie zostają podzieleni na cztery zespoły stanowiące: Sejm, Senat oraz dwie komisje Sejmowe.

4. Kolejne zadanie uczniów polega na przygotowaniu inscenizacji procesu legislacyjnego, którego wnioskodawcą jest Prezydent.
Uczniowie otrzymują od Prezydenta powielony projekt ustawy wprowadzający zmiany
w kodeksie karnym. Nowelizacja polega na włączeniu kary śmierci do polskiego systemu karnego.