Scenariusz lekcji matematyki w klasie II c.
TEMAT:
Gry i zabawy edukacyjne w nauczaniu matematyki-dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 100.
Termin zajęć: 21 kwietnia 2010 roku.
Zaproszeni goście: rodzice i nauczyciele
Cele zajęć:
Uczeń:
potrafi dodawać, odejmować i porównywać liczby w zakresie 100,
stosuje się do reguł, współpracuje w zespole podczas rozwiązywania problemów,
dba o ład i porządek podczas pracy,
wykorzystuje umiejętności matematyczne w grach i zabawach,
sprawdza swoją wiedzę i umiejętności pracując w grupach,
kreatywnie rozwiązuje problemy,
uczy się postrzegać, myśleć i w twórczy sposób rozwiązywać problemy,
pogłębia rozumienie pojęć i prawd matematycznych "ukrytych" w poszczególnych zadaniach,
rozwija w uczniach samodzielność i inicjatywę,
kształci wyobraźnię i twórczą postawę,
podporządkowuje się przepisom i normom współżycia,
umie pogodzić się z porażką,
docenia siebie i swoje umiejętności,
opanowuje nową wiedzę, utrwala już nabytą oraz wyrabia pożądane postawy poprzez emocjonalne zaangażowanie,
potrafi ocenić swoje wiadomości i umiejętności
rozumie konieczność dbania o przyrodę
wie na czym polega segregacja śmieci
Metoda:
Metoda
aktywizująca:
praca w grupach, gry dydaktyczne,
Metoda problemowo-
ćwiczeniowa: tabelka, praca z materiałem ikonograficznym (napisy,
zaszyfrowane zadania, karty pracy).
Metoda podająca: krótka
rozmowa pouczająca,
Formy
pracy:
-Indywidualna
-Zbiorowa
jednolita i zróżnicowana
Pomoce:
Materiały
na planszach: plansze z układankami, pomoce dla uczestników gier,
kosze na śmieci,
karty pracy, karty samooceny, odznaki za pracę na lekcji, słowniki i encyklopedie.
PRZEBIEG LEKCJI:
Powitanie gości.
Zapoznanie z formułą zajęć, podanie celu spotkania i tematu lekcji.
Przypomnienie zasad pracy obowiązujące w grach.
Zaprezentowanie gry edukacyjnej „Sadzenie drzew”.
Dyskusja na temat roli zieleni w ochronie zdrowia i życia ludzi.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10… |
Przedstawienie gry edukacyjnej „Wiosenne porządki”. Nawiązanie do wiosennych porządków w domu, ogrodzie i polu.
Wykonanie zad.1 w karcie pracy . Porządkowanie liczb od największej do najmniejszej.
>
|
87 |
78 |
60 |
43 |
42 |
39 |
21 |
19 |
liczba |
|
E |
K |
O |
L |
O |
G |
I |
A |
litera |
Hasło: EKOLOGIA
Wyszukanie i objaśnienie hasła w różnych encyklopediach i słownikach.
Ćwiczenie śródlekcyjne „Spacer po łące”.
Objaśnienie i zabawa w grę matematyczną pt. „Skaczące żabki”
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
P
Wykonanie ćwiczeń typu:
Znajdźcie liczbę. Zapiszcie działanie. Zaznacz na pustej planszy.
34+22=
Wykonanie zad. 2 z karty pracy.
Uzupełnianie brakujących liczb.
Wykonanie zad. 3 z karty pracy.
Ustalenie kolorów koszy. Dyskusja na temat segregacji śmieci.
Jaki kolor maja kosze przeznaczone na papier? - niebieski
Jaki kolor maja kosze przeznaczone na metal? -czerwony
Jaki kolor maja kosze przeznaczone na szkło kolorowe? -zielony
Jaki kolor maja kosze przeznaczone na odpady plastikowe?- żółty
Rozmowa z uczniami na temat konieczności oszczędzania wody i prądu.
Gra edukacyjna pt. „Ekolog” .
|
|
D |
J |
liczba |
|
1. |
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
Suma |
|
|
Wykonanie zad. 4z karty pracy.
Zakończenie zajęć i ocena pracy poszczególnych uczniów. Wręczenie odznak prawdziwego ekologa.
Ewaluacja.
Ocena pracy nauczyciela przez uczniów i nauczycieli.
Zakończenie zajęć. Pożegnanie gości.
Każdy nauczyciel uczestniczący w zajęciach otrzymuje zestaw gier dydaktycznych
przedstawionych na lekcji. Jeden egzemplarz zostanie złożony w bibliotece szkolnej.
ARKUSZ EWALUACJI ZAJĘĆ OTWARTYCH
Dziękuję
za uczestnictwo w zajęciach otwartych. Uprzejmie proszę o wyrażenie
swojej opinii.
Państwa szczere wypowiedzi pozwolą na
modyfikowanie i doskonalenie mojej pracy.
Ankieta jest
anonimowa ,proszę zaznaczyć krzyżykiem swoje ustosunkowanie się
do poszczególnych aspektów zajęć. Serdecznie dziękuję za
współpracę.
Jak
ocenia Pan (i) zajęcia otwarte:
5, 4 , 3, 2, 1,
Sposób
prowadzenia zajęć wywołał zaciekawienie ,aktywność i
współpracę uczniów:
5, 4 , 3, 2, 1,
Na
zajęciach panowała dobra atmosfera sprzyjająca wspólnej
pracy:
5, 4 , 3, 2, 1,
Czy
przedstawione propozycje wykorzysta Pan (i) w swojej
pracy?
5, 4 , 3, 2, 1,
Szczególnie zainteresowały mnie:
.......................................................................................................................
Mam zastrzeżenia do:
.......................................................................................................................
Inne uwagi na temat przeprowadzonych zajęć:
.......................................................................................................................
.......................................................................................................................