Historia


Konspekt

Klasa III



Temat: Wielki kryzys gospodarczy w XX wieku.



Główne zagadnienia lekcji:



  1. Cele lekcji:



  1. Ogólne:

  1. Omówienie sytuacji gospodarczej na świecie w latach 20-tych XX wieku.

  2. Wyjaśnienie pojęcia „Czarny czwartek” i jego konsekwencji dla amerykańskiej gospodarki.

  3. Przedstawienie sytuacji gospodarczej w USA i walki z kryzysem.

  4. Zapoznanie ucznia z zjawiskiem wielkiego kryzysu w Europie.

  5. Przedstawienie skutków wielkiego kryzysu.





  1. Operacyjne:

Po zakończonych lekcjach uczeń potrafi:

  1. Przedstawić jak wyglądała światowa gospodarka po I wojnie światowej.

  2. Wyjaśnić pojęcia „Czarnego czwartku”.

  3. Powiedzieć jak USA poradziło sobie z kryzysem.

  4. Opowiedzieć jak zjawisko wielkiego kryzysu wpłynęło na europejską gospodarkę.

  5. Przedstawić skutki wielkiego kryzysu.





  1. Metody dydaktyczne

  1. Pogadanka





  1. Środki dydaktyczne:

- Podręcznik do klasy III gimnazjum: To dopiero historia!, R. Habielski, Nowa Era, Warszawa, 2007

- Zdjęcia z okresu Wielkiego kryzysu



  1. Przebieg lekcji:



  1. Czynności porządkowe:

  1. Przywitanie praktykanta z uczniami

  2. Sprawdzanie obecności.



  1. Praktykant podaje temat lekcji: „Wielki kryzys gospodarczy w XX wieku”, zapisując go na tablicy i prosząc uczniów by zapisali go w zeszytach.

  2. Następnie przedstawia krótko czego będzie dotyczyła dzisiejsza lekcja.

  3. Kolejno praktykant zadaje pytanie: Kto wie jak przedstawiała się sytuacja na świecie po I wojnie światowej? Po uzyskaniu odpowiedzi praktykant przechodzi do zagłębienia tematu gospodarczego.

  4. W dalszej części lekcji praktykant mówi o zmianach w produkcji: zakłady zajmujące się zbrojeniami musiały po wojnie zmienić działalność. Następnie mówi o ogromnych pożyczkach zaciągniętych na cele wojenne, pojawia się zjawisko hiperinflacji, spadku wartości pieniądza, wysokiego bezrobocia ok. 60%. Mówi także o głodzie w Niemczech na przykładzie chleba wypiekanego z trocin oraz wydzielaniu porcji chleba na osobę.

  5. Następnie przechodzi do omawiana sytuacji gospodarczej w USA: prężnie rozwijająca się gospodarka. Większość Amerykanów lokuje swoje pieniądze w akcjach

  6. Kolejno wyjaśnienia czym był „Czarny czwartek” z 1929 roku: niespodziewany spadek kursów aukcji na Wall Street. Chaos, masowe sprzedaże udziałów, obniżenia wartości przedsiębiorstw i bankructwo. Wiele ludzi zostaje bez środków do życia, przez Amerykę przechodzi ogromna fala samobójstw.

  7. Praktykant opowiada jak źle wyglądała sytuacja w USA: spadek produkcji o 50%, ok. 40% bezrobocie, bieda na wsiach, brak zbytu na towary rolnicze.

  8. W tej części lekcji praktykant pokazuje zdjęcia z okresu wielkiego kryzysu, wyjaśniając co każde z nich przedstawia i komentując daną sytuację.

  9. Następnie praktykant mówi o wyborach prezydenckich z 1932 r., które wygrywa F. D. Roosevelt, twórca tzw. Nowego Ładu, mającego ratować amerykańską gospodarkę.

  10. Kolejno przedstawia na czym owa polityka polegała: kontrola inflacji, roboty publiczne (budowa mostów, dróg, lotnisk)- spadek bezrobocia, inwestycje państwowe doprowadzają do zwiększenia produkcji, oddłużenie rolnictwa, opieka nad ofiarami kryzysu.

  11. W dalszej części lekcji praktykant zwraca uwagę na ważny fakt: kryzys w USA odbija się szerokim echem w Europie. Wysokie bezrobocie i spadek produkcji. Nieciekawa sytuacja w rolniczej Polsce. Interwencja Państwa w gospodarkę w Wielkiej Brytanii i Francji.

  12. Praktykant prosi by uczniowie zwrócili uwagę na wykres zamieszczony w podręczniku dotyczący produkcji a także by uważniej przyglądnęli się latom 1929-32. Następnie prosi by ktoś powiedział co przedstawia podany wykres.

  13. Na koniec przechodzi do omawiania skutków wielkiego kryzysu: brak poczucia bezpieczeństwa, średni poziom życia, brak zaufania do rządów, komuniści i faszyści w tych nieciekawych czasów znajdują coraz więcej popleczników.

  14. Przed dzwonkiem zadaje zadanie domowe: Jak wielki kryzys wpłynął na sytuację gospodarczą w Polsce?