SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY IV

Prowadzący: Teodozja Kulesza

Czas trwania: 45min

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10

TEMAT: Gdy piosenka szła z wojskiem. Musztra paradna

Cel ogólny:

Uczeń zapoznaje się z postawą patriotyczną.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

rozpoznaje muzykę wojskową i marszową,

śpiewa piosenkę Przybyli ułani.


Podstawa programowa:

I.1.2, I.1.3., I.2.4, III.1,

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa

Metody pracy:

śpiewanie, granie na instrumentach, percepcja muzyki, ruch przy muzyce, tworzenie, rozmowa nauczająca (pogadanka), praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

Podręcznik Lekcja muzyki 4 (s. 46-48)

Zeszyt ćwiczeń Lekcja muzyki 4 (s. 31–32).



Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności

- przygotowanie przyborów szkolnych

- sprawdzenie pracy domowej

- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji





Faza realizacyjna:

Nauka piosenki Przybyli ułani (podręcznik, s. 46).

Prowadzący zajęcia prezentuje utwór.

Dzieci ćwiczą śpiewanie kolejnych zwrotek.

Nauczyciel i uczniowie wspólnie wykonują całą piosenkę.

Uczniowie śpiewają piosenkę Przybyli ułani z podziałem na role dziewcząt i chłopców (podręcznik, s. 47, zadanie 1).

Prowadzący omawia cechy i funkcje muzyki wojskowej oraz marszów (podręcznik, s. 47).

Uczniowie słuchają marsza Bolesława Szulii W Dzień Podchorążego i opisują jego nastrój (zeszyt ćwiczeń, s. 32, ćwiczenie 2).

Piosenka Przybyli ułani z akompaniamentem perkusyjnym (podręcznik, s. 47, zadanie 2).

Nauczyciel wraz z uczniami odczytuje tataizacją wszystkie rytmy akompaniamentu i powtarza je kilkukrotnie różnymi gestodźwiękami.

Następnie dzieli uczniów na 5 grup i rozdaje czterem z nich odpowiednie instrumenty perkusyjne.

Poszczególne grupy ćwiczą pod kierunkiem nauczyciela, który stopniowo poszerza skład zespołu: grę rozpoczynają bębenki i trójkąty, potem dołączają do nich talerze, a na końcu – drewienka.

Po wyćwiczeniu akompaniamentu zespół perkusyjny wykonuje piosenkę wraz z zespołem wokalnym.

Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat elementów musztry paradnej na podstawie informacji zamieszczonych w podręczniku (podręcznik, s. 48).

W dalszej części zajęć uczniowie układają własny utwór marszowy, a następnie wykonują go na wybranym instrumencie perkusyjnym (zeszyt ćwiczeń, s. 32, ćwiczenie 3).

Zabawa ruchowa „Musztra paradna” do muzyki wojskowej (szczegółową instrukcję zamieszczono w pliku musztra_paradna).



Faza podsumowująca:

Zadanie domowe:

Wykonaj ćwiczenie wstępne ze strony 31 oraz ćwiczenie 1. ze strony 32 zeszytu ćwiczeń.