Rozmowa na podstawie materiału stymulującego

Scenariusz lekcji


Przedmiot: język angielski

Temat: Rozmowa na podstawie materiału stymulującego

Nauczyciel: Magdalena Olender – Kapela



Cele lekcji:

- uczeń potrafi udzielić krótkiej wypowiedzi ustnej uwzględniającej przedstawianie i uzasadnianie własnych opinii

- uczeń potrafi udzielić krótkiej wypowiedzi ustnej uwzględniającej opisywanie ludzi, przedmiotów, miejsc, zjawisk, czynności


Metody/techniki pracy:

- metoda komunikacyjna

- elicytacja – wykorzystywanie obrazu jako bodźca do prostej wypowiedzi


Formy pracy:

- praca indywidualna, w parach


Środki dydaktyczne:

- podręczniki


Sposoby ewaluacji zajęć:

- W każdej fazie uczniowie udzielają krótkich wypowiedzi uwzględniających przedstawianie i uzasadnianie własnych opinii

- W pracy domowej uczniowie samodzielnie wykonują zadanie maturalne ze strony 41 na podstawie materiału stymulującego.



Scenariusz Lekcji


Faza organizacyjna: (3 min)

Nauczyciel wita uczniów, sprawdza obecność i zapoznaje wszystkich z tematem lekcji.


Faza wstępna: (7 min)

W celu rozgrzewki językowej nauczyciel przeprowadza z uczniami rozmowę wstępną związaną z życiem. Pytania nauczyciela dotyczą przestępczości w ich środowisku lokalnym oraz sposobów ograniczania tego zjawiska. Uczniowie mogą w parach skonsultować swoje wypowiedzi. Następnie nauczyciel wskazuje uczniów chętnych, którzy chcieliby się wypowiedzieć i wyrazić swoje opinie.


Faza główna: (25 min)

Uczniowie pracują indywidualnie, wybierając zdjęcie do ulotki promującej zbiórkę pieniędzy na cele dobroczynne i uzasadniają swój wybór. Wyjaśniają również, dlaczego odrzucają pozostałe możliwości. Wypowiedzi uczniów są na bieżąco konsultowane z nauczycielem. Nauczyciel udziela rad i wskazówek, podsumowuje argumenty uczniów. Następnie uczniowie wykonują kolejne zadanie. Dobierają podane odpowiedzi do przykładowych pytań.



Faza podsumowująca: (10 min)

Uczniowie pracują w parach udzielając odpowiedzi na zadane pytania w kolejnym zadaniu. Nauczyciel monitoruje pracę uczniów i udziela pomocy w razie potrzeby. Wybrani uczniowie prezentują swoje opinie, uzasadniając je. Nauczyciel podsumowuje argumenty uczniów. Pod koniec lekcji nauczyciel zadaje pracę domową, wyjaśniając szczegóły.


