Klaudyna Kowalczyk

EWiP z rewalidacją…

III rok, I stopień



Scenariusz zajęć z wykorzystaniem metody symulacji

w szkole specjalnej

dla klasy I

Temat: „Sadzenie drzewek”



Cele główne zajęć:

1. Zapoznanie z pracownikiem nadleśnictwa i jego pracą.

2. Przypomnienie wiadomości o roślinności leśnej.

3. Przedstawienie potrzeb i konieczności związanych z sadzeniem młodego lasu.

4. Rozwijanie umiejętności sadzenia drzewek.



Cele operacyjne:

Uczeń:

  1. wie na czym polega praca pracownika nadleśnictwa.

  2. zna roślinność żyjącą w lesie.

  3. potrafi wymienić potrzeby i konieczności związane z sadzeniem młodego lasu.

  4. podejmuje próbę zasadzenia drzewka.

Metody: słowna, oglądowa, czynna, metoda symulacji

Formy: indywidualna, z całą grupą.

Edukacja: przyrodnicza.

Środki dydaktyczne: sadzonki drzewek, narzędzia ogrodnicze.

Liczba dzieci: 4 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.

Przebieg zajęć:

Zajęcia:

Czynności:

1. Zabawa integracyjna przy piosence „Witaj nam”

1.Nauczyciel wraz z dziećmi siedzi w kole; nauczyciel pyta czy dany uczeń jest dziś obecny na zajęciach pytając „Czy jest dziś z nami Ania?” itd. Pozostali uczniowie odpowiadają, a wywołany uczeń sygnalizuje swą obecność poprzez wydanie dźwięku tamburynem. Następnie wszystkie dzieci śpiewają piosenkę „Witaj nam”.

2.Zaznaczenie swojej obecności.

2.Uczniowie kolejno podchodzą do tablicy z listą obecności i zaznaczają swoją obecność poprzez przyklejenie naklejki słoneczka obok swojej fotografii.

3.Powitanie z gościem.

3.Nauczyciel przedstawia uczniom gościa-pracownika nadleśnictwa, który opowiada uczniom na czym polega jego praca.

4.Powtórzenie wiadomości z wycieczki do lasu, która odbyła się poprzedniego dnia.

4.Uczniowie wymieniają roślinność jaką widzieli na wycieczce i jaką można spotkać w lesie.

5.Rozmowa z gościem.

5.Pracownik nadleśnictwa mówi uczniom jakie są potrzeby i konieczność sadzenia drzewek. Pyta też uczniów: do czego potrzebne jest drzewo?

6.Demonstracja.

6.Pracownik nadleśnictwa przedstawia uczniom sadzonki młodych drzewek.

7.Naśladowanie pracy gościa z nadleśnictwa-sadzenie drzewek.

7.Uczniowie wraz z nauczycielem i gościem wychodzą na plac szkolny gdzie z ich pomocą sadzą drzewka.

8.Zakończenie zajęć.

8.Uczniowie żegnają się z gościem i wracają do klasy gdzie nauczyciel dziękuje im za udział w zajęciach.