Pypno Paweł, grupa 6A



KONSPEKT LEKCJI EDUKACJI DLA BEZPIECZEŃSTWA

Temat lekcji: Oparzenia chemiczne i termiczne


  1. Klasa: 3 gimnazjum

  2. Miejsce: sala lekcyjna

  3. Czas: 45 minut


4. Zagadnienia:


5. Cele edukacyjne lekcji:

OGÓLNE:


OPERACYJNE:


6. Metody: dyskusja, prezentacja multimedialna,

7. Forma organizacji zajęć: praca zbiorowa

8. Środki dydaktyczne: prezentacja, komputer, rzutnik,














Tok lekcji:


Część lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi




Część wstępna

5’

- Powitanie klasy,

- Sprawdzenie obecności oraz przygotowania do zajęć,

- Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji,

- Przypomnienie słowne zagadnień związanych z wychłodzeniem organizmu

- zgłaszają swoją obecność,

- odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela z tematu poprzednich zajęć,

- zapisują temat oraz zagadnienia związane z tematem zajęć,



- w formie pogadanki,



















Część główna




















5'




3’







5’





5’






5’





3’







5’





- Omówienie czym jest Oparzenie



- Omówienie stopni oparzeń






- Omówienie ogólnych zasad postępowania w przypadku oparzeń



-Omówienie ogólne oparzeń termicznych oraz ich objawy





-Dokładne omówienie zasad postępowania w przypadku oparzeń termicznych



- Omówienie ogólne oparzeń chemicznych oraz co je może wywołać.





- Omówienie poszczególnych rodzajów oparzeń chemicznych i sposób postępowania.

- Najpierw dyskusja na temat, następnie zapisują definicje w zeszycie,


- U. usiłują według posiadanej wiedzy odpowiedzieć na pytanie o stopnie, następnie odczytują z prezentacji



- Uczniowie notują zasady postępowania




U. odpowiadają na pytania: „Czym jest Oparzenie termiczne?” , „Co je powoduje?”, „Jakie mogą być objawy oparzenia?”


- U. starają się sami dojść do tego w jaki sposób się zachować.



- U. odpowiadają na pytania: „Co to jest oparzenie chemiczne?”, „Co robić by nie doszło do poparzenia chemicznego?”



- U. próbują na podstawie swoich doświadczeń i wiedzy opisać sposoby zachowania w czasie poparzeń chemicznych.












- prezentacja multimedialna,





















Część końcowa

8’

- Zadanie pracy domowej






- Podsumowanie tematu zajęć z pomocą filmu.


- Dyskusja o zajęciach



- Podanie tematu następnych zajęć


- Pożegnanie klasy,

- U. za pisują treść zadania domowego,





- U. oglądają krótki film powtórzeniowy


- U. zadają pytania jeżeli coś jest niejasne,



- Temat PD:

Substancje chemiczne w środkach chemicznych w domu.

- Film podsumowujący.