KONSPEKT


Temat: Poznajemy poetycki obraz przyrody ojczystej Jerzy Ficowski „Tutaj”



Tutaj znajome widoki spotykamy wszędzie,

tutaj obłok jak bocian na topoli siada.

Tu zając śpi pod miedzą, a kura na grzędzie.

Tu na łące się pasą złotych jaskrów stada.


Tutaj wierzba koślawa, jak zielona kwoka

pod skrzydła bierze ptactwo, co w jej cieniu ćwierka.

Tutaj deszczyk lipcowy, co sfrunął z wysoka,

układa modrych kałuż świecące lusterka.


Tutaj pająk w swą siatkę krople rosy złowił,

tu ważka jak kokardka na trzcinie zawisła,

sroczka skrzeczy na płocie: „Jadą goście nowi"

i od gór aż do Gdańska niebo spławia Wisła.


Tu rośnie kwiat, gdzie tylko promień słońca padnie,

tutaj skoczna wiewiórka szeleści na sośnie.

Lecz co znaczy - Tutaj? Czy ktoś z was odgadnie,

w jakim to wszystko kraju świeci, pachnie, rośnie?


























I część statyczna


Grupa wiekowa: 6- latki


Liczba dzieci biorących udział w zajęciach: cała grupa


Czas trwania zajęcia: 30min.


Rodzaj zajęcia: zajęcie z dominacją aktywności umysłowej


Temat: Poznajemy poetycki obraz przyrody ojczystej Jerzy Ficowski „Tutaj”


Cele:


Dziecko:

-poznaje treść wiersza

-potrafi opisać piękno przyrody ojczystej

-potrafi odpowiadać na pytanie z ostatniej zwrotki wiersza

-rozumie słowo ”tutaj”


-dziecko zgłębia miłość do ziemi ojczystej i do przyrody


Metody:

-słowne: pogadanka

-czynnościowe: metoda zadań

-oglądowe: pokaz


Środki dydaktyczne:

Rysunki ilustrujące treść wiersza, szablony zwierząt i roślin, mapa Polski, kwiaty czerwone i białe.

Przygotowanie: Dzieci mają ukształtowane pojęcie mała i duża ojczyzna, znają pory roku oraz zmiany jakie przynoszą. Wycieczka na łąkę.


Literatura:

A.Sawicka „Problematyki wychowania patriotycznego w przedszkolu”

Żuchelkowska, Bulera ”Ukochany kraj, umiłowany kraj”

A.Klim- Klimaszeska „Pedagogika przedszkolna”


Napisała: Katarzyna Jaćmierska







II część dynamiczna

Część wstępna


Pogadanka na temat zmian zachodzących wiosną

-wymień wszystkie pory roku

-jaka mamy teraz porę roku?

-po czym poznajemy, że to wiosna?

-wymień kwiaty, które rosną wiosna

-jakie zwierzęta budzą się na wiosnę?

-jakie ptaki przylatują na wiosnę?

-jak zmienia się świat na wiosnę?

-jakie prace wykonują ludzie na wiosnę w ogrodzie?

-kto pamięta gdzie byliśmy ostatnio na spacerze?


Cel zajęć

Co będziemy dziś na zajęciach robić?

Dziś poznamy wiersz, w którym autor słowami namalował przyrodę ojczystą tytuł ”Tutaj”, autor J. Ficowski


Część główna

Recytacja wiersza przez nauczycielkę

- o czym był wiersz?

- o jakich zwierzętach opowiada wiersz?

wybieranie odpowiednich ilustracji

-jakie rośliny występują w wierszu?

-o jakiej rzece jest mowa?

-o jakim mieście jest mowa?


Kolejna recytacja wiersza przez nauczycielkę na tle cichej melodii Polonez- pożegnanie ojczyzny M. Ogińskiego i skierowanie uwagi dzieci na barwę i koloryt przyrody ojczystej.

-jakich kolorów używa autor opisując ojczysty krajobraz?

-jakiego koloru jest łąka, na której kwitnie wiele jaskrów?


Zabawa ruchowa

1.”kwiatki rosną, kwiatki więdną”

2.jak? –pada deszcz

-szumią drzewa na wietrze

-chodzi bocian na łące

-skacze wiewiórka


Śpiewanie piosenki o przyrodzie ojczystej połączone z inscenizacją. Recytacja wiersza na tle cichej piosenki i skierowanie uwagi dzieci na podstawowe pytanie:

-jakiego koloru mogą być obłoki/chmury jak siadają na topolach?

-jakiego koloru jest rzeka, w której odbija się niebo?




Kolejna recytacja wiersza na tle cichej muzyki

-zachęcanie dzieci do znalezienia odpowiedzi na pytanie zadane w wierszu: „lecz co to znaczy tutaj czy ktoś z was odgadnie w jakim kraju to wszystko świeci, pachnie, rośnie…”


Tutaj Polska nasza ojczyzna

Tutaj Bydgoszcz nasze miasto

Tutaj mieszkamy

Tutaj do przedszkola uczęszczamy”


Katarzyna Jaćmierska


Część końcowa:

Szukanie przyczyn napisania wiersza przez J. Ficowskiego

-co nowego dowiedziałyście się z wiersza?

-co was zaskoczyło?

-o czym autor wiersza chciał nam przypomnieć?